Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Ειρήνη μου δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αν η δασκάλα έχει βάλει σκοπό να τα πιέζει θα συνεχίσει να τα πιέζει.Εμείς στις 2 πρώτες τάξεις είχαμε καθημερινά φωτοτυπία και γλώσσα και μαθηματικά,αντιγραφή και ορθογραφία που ναι μεν ήταν 4 γραμμές αλλά πάντα τους έβαζε άγνωστη ορθογραφία σε όσες λέξεις είχαν μάθει μέχρι τότε οπότε η ορθογραφία ήταν μία Α4 σελίδα.Φέτος η δασκάλα είναι λίγο πιο χαλαρή και μπορώ να σου πώ ότι κακοφαίνεται σε όλους τους γονείς που βάζει τόσο λίγα.

Για το διάβασμα και για να λυθεί η γλώσσα του το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι το ΣΚ να τον βάζεις να σου διαβάζει παραμύθια που του αρέσουν όσο πιο πολλά τόσο καλύτερα θα λυθεί στο διάβασμα.Εμένα καθόταν και διάβαζε στα μικρότερα τα οποία από το πολύ διάβασμα κοντεύουν να μάθουν την μυθολογία καλύτερα από το όνομά τους αλλά ξέρεις πόσο βοήθησε τον μεγάλο;πάρα πολύ.

Νασιούλα μου, κάπως έτσι είμαστε και μεις.. έχουμε και φυλλάδιο γλώσσας / μαθηματικών {ευτυχώς όχι καθημερινά αλλά αρκετές φορές μέσα στην εβδομάδα}, και άγνωστη ορθογραφία και μαθηματικά... δεν ξέρω.. ειλικρινά δεν ξέρω....:|

Το χω σκεφτεί αυτό που λες, το καλοκαίρι, αγοράσαμε βιβλία με παιδικά παραμύθια, με πιο μεγάλα γράμματα και τα διάβαζε εκείνος. ΤΟ προσπαθεί πολύ, δεν εχω παράπονο προσωπικά αλλά η δασκάλα του του λέει καθημερινά πως πρέπει να σταματήσει εντελώς να συλλαβίζει και να διαβάζει με κανονική ροή... οπότε προσπαθούμε...:|


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη διακόσμηση,το 2003 που ήταν καλές εποχές,ξεκινούσαμε το Μάιο να φτιάχνουμε χριστουγγενιάτικα!!!!

Μέχρι το δεκέμβριο ήθελα να χαστουκίσω τον άγιο Βασίλη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εγώ σήμερα ξύπνησα κεφάτη (επιτέλους!!!)

Έστρωσα τα κρεβάτια (αφού τάισα το μικρό), μάζεψα το νεροχύτη, έβαλα το φαΐ στο φούρνο (κι εμείς μπιφτέκια με πατάτες σήμερα), κοίμησα το μικρό, ήπια καφεδάκι και έκατσα να σας διαβάσω χαλαρά. Μόλις ξυπνήσει ο μικρός (σε λίγο, δηλαδή), θα του δώσω το φρούτο του και θα τον πάω στην παιδική χαρά να ξεφύγει λίγο. Έχω να τον βγάλω από το σπίτι από τη Δευτέρα το πρωί, που πήγαμε μόνο στο φούρνο και στο κρεοπωλείο. Στο γυρισμό, θα περάσουμε από φούρνο και σουπερ μάρκετ. Μόλις γυρίσουμε θα του φτιάξω ένα ρυζόγαλο να έχει να φάει το απόγευμα (σας το είπα; κόβουμε σιγά σιγά όλα τα βρεφικά που είναι σε σκόνη - γάλα και κρέμες- το παιδάκι μου ήπιε φρέσκο γάλα, χωρίς να αντιδράσει καθόλου, ίσα - ίσα, νομίζω ότι του άρεσε καλύτερα από τη σκόνη. Τώρα θέλω να του πάρω και κατσικίσιο να δω πώς θα αντιδράσει.). Το απογευματάκι που θα γυρίσω από τη δουλειά θα αναλάβω να κάνω μια γενική στο μπάνιο, που πολύ τη χρειάζεται.

Ειρήνη, μην αγχώνεις το φιογκάκι σου να σταματήσει να συλλαβίζει. Θα το καταφέρει κάποια στιγμή. Η δασκάλα ίσως, να θέλει να τα πιέσει για να μην τεμπελιάζουν, αλλά εσύ μπορείς να κρατήσεις λίγο τις ισορροπίες. Δηλαδή να του εξηγήσεις ότι πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει να συλλαβίζει για να δει και η δασκάλα του ότι κάνει προσπάθεια και γι' αυτό τον βάζεις να κάνει τόσες φορές την ανάγνωση ή τον βάζεις να διαβάζει τα παραμύθια. Από την άλλη, όταν βλέπεις ότι κουράζεται πολύ, μπορείς να του πεις ότι δεν πειράζει που δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά, την επόμενη φορά θα τα πάει καλύτερα.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή. Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα.


JAf3p3.png

qtEXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημεεεραααα!!!

Ξυπνησα και εγω πρωι πρωι, εφτιαξα καφεδακι, ετοιμασα τη μικρη και καναμε δουλιτσες.

Τακτοποιησα ολο το σπιτι, εστρωσα κρεββατι, ξεσκονισα, σκουπισα. καθαρισα το μπανιο. σιδερωσα λιγα ρουχα.

Επειτα ασχοληθηκα με τις ορχιδεες μου.εκοψα απο τη μια τις παλιες ριζες και μεταφυτευσα την αλλη γιατι ηταν σε λαθος γλαστρα. τις ποτησα και ειναι εξω τωρα να στραγγηξουν.

Εβαλα μπριζολες στο φουρνο που τις ειχα με μαριναδα απο βραδυς κ θα τις συνοδευσω με ρυζι μπασματι κ σαλατα.

Εβαλα και ενα πλυντηριο κ περιμενω να τελειωσει.

**Τιγρακι ειδες τι ωραιο που βγηκε το δωματιο τελικα και το φοβοσουν!!Πολυ πετυχημενο αυτο το κοκκινο παντως!

**Ειρηνη..τι να πω..δεν μπορω να καταλαβω πια ποιος ειναι ο ρολος της δασκαλας. υποτιθεται αυτηνης ειναι η δουλεια της να τους μαθει.και οχι να τους τα στελνει στο σπιτι και ας κοψουν το λαιμο τους μαθητες-και γονεις να τα μαθουν μονοι τους.:roll:πρεπει να της το ξανα-πειτε.οτι ειναι πολλα.οτι δεν προλαβαινουν τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου,

Προχωρώ τις δουλίτσες μου:

Έβαλα σκούπα και σφουγγάρισα το δωμάτιο του φιόγκου και πλέον δείχνει πανέμορφο και καθαρό.

Έπλασα τα μπιφτεκάκια μας και μόλις μπήκαν στον φούρνο.

Έπλυνα κάποια ακόμα πιατικά

Τελείωσα με τις γκριμάτσες των τεράτων για το πάρτυ μας {τις σύραψα σε καλαμάκια} αλλά δεν μπορώ ακόμα να σας τις ανεβάσω σε φωτό {έχει πέσει το photobucket για κάποιο λόγο... }, αργότερα θα ξαναπροσπαθήσω.

Εφτιαξα σαντουϊτσάκι στον άντρα μου γιατί σε λίγο φεύγει για δουλίτσα.

Επανέρχομαι.. ;)

Υ.Γ. Χρύσα μου, πως είναι ο άντρας σου?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με τη διακόσμηση,το 2003 που ήταν καλές εποχές,ξεκινούσαμε το Μάιο να φτιάχνουμε χριστουγγενιάτικα!!!!

Μέχρι το δεκέμβριο ήθελα να χαστουκίσω τον άγιο Βασίλη!![/QUOTE]

emot96.gif

θα με πεθανετε εσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαβαζω προς τα πισω οσα εχετε γραψει...χαχα

Τιγρακι πολυ ωραιο το δωματιο του μικρου. Ετσι πρεπει να ειναι τ παιδικα με πολλα χρωματα. Εγω της μπεμπας θα το κανω τσιρκο με την καλη εννοια ετσι που πω. Εχω ανακατεψει απαλο ροζ λαχανι κυπαρισσι και λευκο φυσικα. Αλλα ειμαι ασχετη με το να βαζω φωτογραφιες....

Προσωπικά, μου αρέσουν οι επιλογές χρωμάτων σου.


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου,

Υ.Γ. Χρύσα μου, πως είναι ο άντρας σου?

Ευτυχώς είναι καλύτερα. Ακόμη κουτσός και σκυφτός,αλλα εχει αρχίσει και κυκλοφορεί.

Δυστυχώς λόγω οικονομικών μαλλον δεν θα ανέβουμε Αθήνα,ελπίζω τουλάχιστον να είναι καλύτερα και να μην είναι απαραίτητο.


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

Τι κάνετε κορίτσιαααααα;;;;;;;

Εγώ είμαι καλύτερα,μόνο το ικρό έχω με λίγη μυξούλα.Έχω πάρει καΦι λίγο τα πάνω μου τις τελευταίες μέρες καθώς ΄κάποια θέματα που με απασχολούσαν και με άγχωναν βρίσκονται σε καλό δρόμο.

Δουλειές πολλές δεν έχω,μόνο πολύ σίδερο.....Φακές έχω για σήμερα.

Αχ,κορίτσια έχουμε μπει και εμείς στο κλίμα των Χριστουγέννων......Ακούς Ειρήνη;;;;;;;;;;; Ναι,ναι....τελείως τυχαία και απρόσμενα...Αλλά αρχίζει να μου αρέσει!!!!Είχαμε πάει στα πεθερικά μου και χαζεύαμε παλιές φωτογραφίες...Ε,ανάμεσα στις φωτογραφίες ήταν μια απο Χριστούγεννα που ήταν μικρόσ ο άντρας μου αγκαλιά με τον Άγιο Βασίλη αλλά ο κακομοίρης έκλαιγε....Άρχισε λοιπόν ο μικρός μου τις ερωτήσεις,οπότε να 'μαστε και 'μεις...........Ωραία είναι!!!!!

Μπράβο κορίτσι μου! Μπράβο! Πολύ χαίρομαι που τα θέματα αρχίζουν να μπαίνουν σε καλό δρόμο...! Υπομονή, όλα θα γίνουν σιγά-σιγά! ;);)

Αχ... έρχονται!!!!!! ΕΡΧΟΝΤΑΙ!!!!!!!!!!!!:tongue::tongue:


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

θα ήθελα τη βοήθειά σας… ψάχνω τέτοια χάρτινα βαλιτσάκια

http://www.cardboard-giftbox.com/photo/pl578557-customized_gift_boxes_childrens_paper_suitcase_blue_color_embossed_gloss_finishing.jpg

καμμιά ιδέα για το που μπορώ να βρω;

please please help


beSZp2.pngdsR5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εγώ σήμερα ξύπνησα κεφάτη (επιτέλους!!!)

Έστρωσα τα κρεβάτια (αφού τάισα το μικρό), μάζεψα το νεροχύτη, έβαλα το φαΐ στο φούρνο (κι εμείς μπιφτέκια με πατάτες σήμερα)

Πάλι το ίδιο φαγάκι...? :tongue:;)

Ειρήνη, μην αγχώνεις το φιογκάκι σου να σταματήσει να συλλαβίζει. Θα το καταφέρει κάποια στιγμή. Η δασκάλα ίσως, να θέλει να τα πιέσει για να μην τεμπελιάζουν, αλλά εσύ μπορείς να κρατήσεις λίγο τις ισορροπίες. Δηλαδή να του εξηγήσεις ότι πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει να συλλαβίζει για να δει και η δασκάλα του ότι κάνει προσπάθεια και γι' αυτό τον βάζεις να κάνει τόσες φορές την ανάγνωση ή τον βάζεις να διαβάζει τα παραμύθια. Από την άλλη, όταν βλέπεις ότι κουράζεται πολύ, μπορείς να του πεις ότι δεν πειράζει που δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά, την επόμενη φορά θα τα πάει καλύτερα.

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή. Τα έγραψα λίγο μπερδεμένα.

Τα έγρψες πολύ κατανοητά και σ ευχαριστώ για τις σκέψεις σου.

Κάπως έτσι το προσπαθώ και γω... απλώς νομίζω, πως τώρα το φιογκάκι νιώθει πίεση γιατί γενικά δεν τον πιέζω για τα διαβάσματα γιατί το παιδάκι πάντα είναι προθυμο να διαβάσει, δεν μου δημιουγεί κανένα θέμα οπότε θεωρώ λίγο υπερβολικό να τον πιέζω πολυ για "περισσότερο" και "περισσότερο".... :?:-?


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...