Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Recommended Posts

Ωχ,μου ήρθε και μένα σήμερα ειδοποιητήριο απο Ελτα να πάω να παραλάβω απο αύριο που θα το έχουν και μάλλον είναι το δεματάκι μου γιατί δεν περιμένω κάτι άλλο.Να ρωτήσω αν υπάρχει χρέωση απο τελωνείο θα μου το πουν εκεί στα ελτά να πληρώσω?


SI5Yp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πολυ χαιρομαι που δεν ειχες τελωνειο! Ηδη ζαχαρωνω τα χριστουγενιατικα για τις βαφτιστικιες μου, αλλα η ιδεα του τελωνειου μου εκοβε τα φτερα! Αντε, μακαρι να τα καταφερουμε να ντυσουμε τα ζουζουνακι και φετος!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που δεν ειχες τελωνειο! Ηδη ζαχαρωνω τα χριστουγενιατικα για τις βαφτιστικιες μου, αλλα η ιδεα του τελωνειου μου εκοβε τα φτερα! Αντε, μακαρι να τα καταφερουμε να ντυσουμε τα ζουζουνακι και φετος!

Κι'εγω χάρηκα για να είμαι ειλικρινής γιατί με αυτά που διάβασα τελευταία για τελωνεία μ'έπιασε η ψυχή μου.Αλλα τέλος καλά όλα καλά.Μου έστειλαν κι'ενα κουπονάκι gymbacks 25$ που λέει οτι εξαργυρώνεται απο 17-27 Γενάρη αν θυμάμαι καλά.Να ρωτήσω κάτι όμως μπορώ ναν ψωνίσω τότε να πάρω και απο ebay με κωδικό έκπτωσης και να χρησιμοποιήσω και τα 2 η δεν γίνεται?


SI5Yp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Πλάκωσε η κρίση και σταματήσαμε να τα λέμε...??

Λοιπόν να σας πω την σημερινή τζιμποϊστορία μου...:

Περίμενα 2 παραγγελίες από τζίμπο, 120$ έκαστος. Μου τηλ σήμερα ο ταχυδρόμος μου (μιας και αναπτύξαμε πλέον ιδιαίτερες σχέσεις... μπουχαχα) και μου λέει ότι έχω 3 (!!) δέματα με αριθ. διασάφησης (δηλ τελωνείο). Πάω στο ταχυδρομείο και φυσικά οι κούτες ήταν ανοιχτές, αλλά τη ταρίφα για το τελωνείο την έβγαλαν για 3 παραγγελίες: 1 η δική μου, 1 κάποιας Jana από Ιταλία, και 1 κάποιας Wu από Hong Kong!!!!!! Όλες οι κούτες απ' έξω είχαν τα δικά μου στοιχεία. Τα invoice ¨ομως μέσα είχαν άλλα αντί άλλων... φυσικά δε παρέλαβα (αφού μου ζήτησαν 164? (!!!) για τελωνείο) και ας πάρουν το ταξίδι της επιστροφής.

Νομίζω, για να μην λέω μεγάλες κουβέντες, ότι ήταν η τελευταία μου αγορά από τζίμπο, μιας και το ταμείο είναι μείον αφενός, αλλά και ο τελώνης καραδοκεί...

Αυτά από εμένα, καλές αγορές για τις υπόλοιπες....


line_flow_blue_beg_minie_time_1279771200_text_d4ef20f6f5f3f4dfeae920e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Πλάκωσε η κρίση και σταματήσαμε να τα λέμε...??

Λοιπόν να σας πω την σημερινή τζιμποϊστορία μου...:

Περίμενα 2 παραγγελίες από τζίμπο, 120$ έκαστος. Μου τηλ σήμερα ο ταχυδρόμος μου (μιας και αναπτύξαμε πλέον ιδιαίτερες σχέσεις... μπουχαχα) και μου λέει ότι έχω 3 (!!) δέματα με αριθ. διασάφησης (δηλ τελωνείο). Πάω στο ταχυδρομείο και φυσικά οι κούτες ήταν ανοιχτές, αλλά τη ταρίφα για το τελωνείο την έβγαλαν για 3 παραγγελίες: 1 η δική μου, 1 κάποιας Jana από Ιταλία, και 1 κάποιας Wu από Hong Kong!!!!!! Όλες οι κούτες απ' έξω είχαν τα δικά μου στοιχεία. Τα invoice ¨ομως μέσα είχαν άλλα αντί άλλων... φυσικά δε παρέλαβα (αφού μου ζήτησαν 164? (!!!) για τελωνείο) και ας πάρουν το ταξίδι της επιστροφής.

Νομίζω, για να μην λέω μεγάλες κουβέντες, ότι ήταν η τελευταία μου αγορά από τζίμπο, μιας και το ταμείο είναι μείον αφενός, αλλά και ο τελώνης καραδοκεί...

Αυτά από εμένα, καλές αγορές για τις υπόλοιπες....

A, καλά, αν είναι να κάνουν τέτοια λάθη δεν πρόκειται να παραγγείλω ποτέ από εκεί (κι ας τα ζαχαρώνω αφού περιμένω το πρώτο μου νινί).

Να σας κάνω μια ερώτηση βρε κορίτσια, μέχρι πόσα δολάρια θεωρείται safe για να γλιτώσεις το τελωνείο? To iherb (καλλυντικά εξ Αμερικής) στέλνει Ελλάδα πακέτα αξίας μέχρι και 80 δολλάρια.... Και αν τα τσακώσουν στο τελωνείο τότε έρχονται στο ταχυδρομείο σου (όπως της indie) ή πρέπει να πάς στο τελωνείο κάθε φορά για να παραλάβεις ή να... ξαποστείλεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το iherb σου βάζει "κόφτη" στα 1,8 κιλά αν θυμάμαι καλά...

Καλά θυμάσαι. Στα 1814 γρ.

Και σήμερα στο ταχυδρομείο μου επιβεβαίωσαν ότι μέχρι 120-125$ είναι "ελεύθερα"

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

το iherb σου βάζει "κόφτη" στα 1,8 κιλά αν θυμάμαι καλά...

Και σήμερα στο ταχυδρομείο μου επιβεβαίωσαν ότι μέχρι 120-125$ είναι "ελεύθερα"

Indie μου αν θυμάμαι είναι η 2η φορά που δεν παραλαμβάνεις παραγγελία από gymboree. Ναι;...Πολύ λυπάμαι κι ακόμα περισσότερο λυπάμαι που κάνεις ο,τι περνά από το χέρι σου για να παψουν τα gymboree να στέλνουν στην Ελλάδα...

Όσον αφορά το ταχυδρομείο σου, δυστυχώς, δεν στα έχουν πει καλά. Εκτός αν έχει αλλάξει η τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα και δεν το μάθαμε.

Εν ολίγοις, και δυστυχώς για εμάς, σε αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα άνω των 22 ευρώ, ή μη εμπορικού χαρακτήρα άνω των 45 ευρω επιβάλλονται αντίστοιχες χρεώσεις και τέλη.

Αυτά!


qc40p3.png

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Indie μου αν θυμάμαι είναι η 2η φορά που δεν παραλαμβάνεις παραγγελία από gymboree. Ναι;...Πολύ λυπάμαι κι ακόμα περισσότερο λυπάμαι που κάνεις ο,τι περνά από το χέρι σου για να παψουν τα gymboree να στέλνουν στην Ελλάδα...

Όντως είναι η 2η φορά!! Εξήγησέ μου όμως κάτι: γιατί να παραλάβω και να πληρώσω φόρους για 2 παραγγελίες που δεν είναι δικές μου, η μία από Ιταλία και η άλλη για Χονκ Κονγκ???? (έχω σημειώσει τα ονόματα και έχω ήδη ενημερώσει gymboree). Εξάλλου, βγήκε 1 αριθ διασάφησης για 3 κούτες...

Να θυμίσω ότι την πρώτη μου παραγγελία στα τζίμπο δεν παρέλαβα με fedex (δικό μου λάθος) και τελικά παρέλαβα με απλό ταχυδρομείο.

Επίσης να θυμίσω, ότι παρέλαβα όλες (3) λανθασμένες παραγγελίες μου και τα επέστρεψα πίσω με δικά μου έξοδα συστημένα. Αυτοί με τη σειρά τους μου πιστώσανε στη κάρτα την αξία των επιστρεφόμενων, credit note of return κανονικά.

Επίσης, επίσης να ξαναθυμίσω ότι έχω πληρώσει περί τα 75? για άαααλλη παραγγελία. Δε τα έχω και περίσσεια ξέρεις...

http://www.parentscafe.gr/showthread.php?p=1617369#post1617369

Οπότε, ξαναεξήγησέ μου σε παρακαλώ, πως κάνω ότι περνά από το χέρι μου για να πάψουν να στέλνουν τα τζίμπο Ελλάδα??

btw, με το καλό το μωράκι σου!


line_flow_blue_beg_minie_time_1279771200_text_d4ef20f6f5f3f4dfeae920e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω μια απορια εχω μονο, γιατι δε μπορουσες να παραλαβεις την δικια σου και μονο κουτα? η καθε μια ειναι διαφορετικη.......τεσπα λιγο πολυ το βλεμα προς Αμερικα παγωσε.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...