Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Kiddo είπε:

      Από Θεσσαλονίκη δεν έχω να βοηθήσω η αλήθεια είναι.. μόνο να αποφύγετε το μεγαλογιατρό στα Γιάννενα θα πω και το αφήνω εκεί..! 

      Περίμενες και εσύ κατεύθυνση για το σπέρμα από το γυναικολόγο.. για αυτούς όλα διορθώνονται με την εξωσωματική και το πρόβλημα είναι πάντα στα ωάρια της γυναίκας!! 

      Όχι κάνεις λάθος, υπάρχουν πολλών ειδών συμπληρωματα το καθένα για διαφορετικό σκοπό (για αυτό μιλάω για μεμονωμένες και σε συγκεκριμένες ποσότητες), υπάρχουν διαφορετικές βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που βοηθάνε και στην μορφολογία και στην κίνηση και στον αριθμό αλλά η τερατοσπερμια να ξέρεις προκαλείται και από την κιρσοκήλη σε μεγάλο βαθμό οπότε η αφαίρεση της και μόνο θα σας βοηθήσει θεαματικά.. και η μεγαλύτερη επίπτωση της κιρσοκήλης είναι ότι αυξάνει τον κατακερματισμό στο DNA των σπερματοζωαρίων όπου και μπορεί να είναι η αιτία που δεν προχωράνε τα έμβρυα ή και να προκαλούνται αποβολές σε πολύ αρχόμενη κύηση γιατί πολύ απλά είναι κατεστραμμένο το DNA και δεν έχουμε υγιή έμβρυα.. γενικότερα έχω πολύ μεγάλο υλικό για διάβασμα αν ενδιαφέρεσαι για βελτίωση σπέρματος..

      Τα έχω γράψει ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν εδώ στο φόρουμ.. αν κάνεις έναν κόπο με ένα απλό search θα βρεις πολλά να διαβάσεις και να πληροφορηθείς.. θα σου έστελνα με πμ links να διαβάσεις μόνη σου αλλά κάτι έχει αλλάξει στο φόρουμ και χρειάζονται έγκριση αυτά τα μηνύματα τα οποία και αν εγκριθούν για δημοσίευση...! Αλλά αν μου πεις, σου στέλνω ότι έχω..

      Εμείς είχαμε αμφοτερόπλευρη κρυψορχία που χειρουργήθηκε στην ηλικία των 13.. στα 18-19του που πήγε σε ουρολόγο ανακάλυψε την αζωοσπερμια.. ο τότε ουρολόγος του είπε δεν πειράζει όταν θελήσεις να κάνεις παιδί θα κάνεις εξωσωματική..(λες και λύνει όλα τα προβλήματα!) τότε ακόμα αν ο γιατρός είχε ασχοληθεί ίσως να μπορούσαμε σήμερα να κάνουμε παιδί έστω και με βιοψία.. αντίθετα ο άντρας μου εφησυχαστηκε και πόσο μάλλον στην ηλικία αυτή, ασχολήθηκε μετέπειτα με τον αθλητισμό και τα διάφορα "γυμναστηριακα" συμπληρώματα με αποτέλεσμα η κατάσταση του να γίνει μη αναστρέψιμη.. το παλέψαμε 4 χρόνια με φαρμακευτικές θεραπείες ακόμα και με ειδική θεραπεία για την περίπτωση μας που δεν πραγματοποιείται κάν στην Ελλάδα! Ο γιατρός μας (ουρολόγος, να είναι καλά ο άνθρωπος!) μας στήριξε σε όλη την πορεία μήπως και τα καταφέρουμε.. μετά από 15 συνεχούς μήνες θεραπείας με 3 διαφορετικές ενέσεις διέγερσης μέρα παρά μέρα, 23 διαφορετικά χάπια την ημέρα, αλλαγή στο τρόπο ζωής (από κόψιμο τσιγάρου, απώλεια βάρους και πολλά πολλά ακόμα) δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια ούτε με microtese (ειδική χειρουργική με μικροσκόπιο - βιοψία όρχεων).. τουλάχιστον το παλέψαμε και ξέρω ότι κάναμε πραγματικά ότι ήταν δυνατόν για να τα καταφέρουμε.. και το λέω όχι γιατί αφεθηκα στο πρώτο τυχόντα γιατρό.. γιατί έψαξα παααάρα πολύ διάβασα πάρα πολύ πήγαμε σε πολλούς γιατρούς και ο γιατρός που εμπιστευθηκαμε στο τέλος πλέον όχι απλά λάμβανε την άποψη μου υπόψιν του έφτασε να παίρνει τηλέφωνο μπροστά μας συναδέλφους του να συζητάει οτιδήποτε καινούργιο είχα να του προτείνω σε βαθμό μάλιστα να μου προτείνει να τελειώσω μια σχολή παραιατρικων για να με προσλάβει στο team του.. φυσικά πάνε δυο χρόνια τώρα και δεν τα θυμάμαι όλα άσε που δεν με ενδιαφέρει πλέον και προσωπικά να τα θυμηθώ.. όποιος πραγματικά ενδιαφέρεται ας ψάξει και ας κάτσει να διαβάσει.. απλά όχι στο google!! Μόνο Pubmed & pubmed central όπου είναι δημοσιευμένη η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία. 

      Ότι άλλο θέλεις, μου λες.. & sorry για το σεντόνι 

      Όχι κοριτσάκι μου μην ανησυχείς, το καφέ είναι παλιό αίμα.. αν κάτι σοβαρό είχε γίνει δεν θα έβλεπες καφέ αλλά κόκκινο.. και γενικότερα όσο δεν βλέπεις βαρύ κόκκινο αίμα σε ποσότητα με πηγματα που να συνοδεύονται και από έντονους πόνους/κράμπες στη μήτρα ή και στην μέση, να μην ανησυχείς! Όλα είναι καλά..! Γενικότερα να στέλνεις πάντα στο γιατρό σου για αυτά για να μην ανησυχείς.. 

      μήπως μπορείς να μου στείλεις μνμ για τον ανδρολόγο; 

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Εγώ έχω βαρεθεί να ακούω εξυπνάδες, πού μπορώ να ψηφίσω με ανοιχτή παλάμη παρακαλώ για να μην πάει χαμένη η ψήφος μου; :rolleyes:

εγω παλι εχω βαρεθει ν'ακουω βλακειες και αγενειες, και η θεση μου δε μου επιτρεπει να ανοιγω την παλαμη μου παρα μονο να απλωνω το χερι για να προσφερω βοηθεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η θεση μου δε μου επιτρεπει

Ποια είναι η θέση σου;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι αληθεια, η παροχη υπηρεσιων ως προς το κομματι της εξυπηρετησης πελατων, είναι σαφως καλυτερη… Αλλά θεωρω πολύ πιο σημαντικό για παραδειγμα το κλιμα. Εμενα μου λειπει ο ηλιος και γενικα οι υπεροχες ανοιξιατικες βραδιές…

Κι εμένα με ενοχλεί το κλίμα. Η μουντάδα, η συννεφιά, η βροχή χειμώνα-καλοκαίρι, αυτό το ατέλειωτο γκρι. Τον πρώτο καιρό το άντεχα, αλλά όσο περνούν τα χρόνια, τόσο λιγότερη υπομονή έχω.

Επίσης μου λείπουν πάααααρα πολύ τα τραπεζάκια έξω!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα, δεν έχει νόημα αν είναι να με δουν οι ίδοι γιατροί με την ίδια νοοτροπία όμως! Το θέμα είναι να πας σε κάποιον που να είναι πιο αναλυτικός με τη δουλειά του, να σε δει από εδώ κι από κει και να φύγεις με το κεφαλάκι σου ήσυχο οτι δεν ήθελε απλά να σε ξεπετάξει για να δεχτεί το επόμενο ραντεβού.

Πολλά θέλω ε; Πέιτε μου ελεύθερα κοπελιά αν δεν σ'αρέσει τα κουβαδάκια σου και σ'άλλη παραλια' αλλά βρε κορίτσια μόνο αυτό δεν αντέχω, όλα τα άλλα τα στραβά της Αγγλίας δεν με επηρεάζουν τόσο, ούτε καν ο καιρός!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα, δεν έχει νόημα αν είναι να με δουν οι ίδοι γιατροί με την ίδια νοοτροπία όμως! Το θέμα είναι να πας σε κάποιον που να είναι πιο αναλυτικός με τη δουλειά του, να σε δει από εδώ κι από κει και να φύγεις με το κεφαλάκι σου ήσυχο οτι δεν ήθελε απλά να σε ξεπετάξει για να δεχτεί το επόμενο ραντεβού.

Πολλά θέλω ε; Πέιτε μου ελεύθερα κοπελιά αν δεν σ'αρέσει τα κουβαδάκια σου και σ'άλλη παραλια' αλλά βρε κορίτσια μόνο αυτό δεν αντέχω, όλα τα άλλα τα στραβά της Αγγλίας δεν με επηρεάζουν τόσο, ούτε καν ο καιρός!!!

κοιτα isla, δεν ειναι τοσο απλο "αν δε σ'αρεσει φυγε". Ειμαστε φορολογουμενοι πολιτες που δεν εχουμε καν ψηφο για να πουμε που θα παν οι φοροι μας. Το μονο μας οπλο ειναι ο τυπος, η διαμορφωση σκεψεων και αποψεων. Με εξαιρεση τον καιρο για τον οποιο δε μπορει καμμια κυβερνηση να κανει κατι, για ολα τα αλλα καλα κανεις και εχεις αποψη και προβληματισμους, εδω ζεις και αυτα τα πραγματα σε απασχολουν. Δεν εισαι η μονη που αισθανεσαι ετσι για τις υπηρεσιες του εθνικου συστηματος υγειας. Γιαιτ δεν ψαχνεις τροπους να διωχετευσεις αυτην την ενεργεια καπου που μπορει να πιασει τοπο; local press, british public forums. Οι βρετανοι ειναι ανθρωποι που δεν καθονται σουζα στην εκαστοτε κυβενρηση και ο,τι τους βρωμαει το φωναζουν. Υπαρχουν πολλες καμπανιες για διαφορα πολιτικα θεματα. Παντα χρειαζονται ανθρωπους που αισθανονται οπως εσυ. Βοηθησε τους και ισως δεις καποια απο αυτα που σ'ενοχλουν ν'αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω, τους καταλαβαίνω από τη μία, αν δεν έχεις φάει ποτέ καλό φαγητό, το χάλια φαί δεν θα σε ξινίσει ποτέ.

Και οι Άγγλοι επειδή έχουν ένα 'ικανοποιητικό' δημόσιο σύστημα υγείας που τους βολεύει γιατί είναι δωρεάν, δεν χρειάστηκε ποτέ να δημιουργήσουν ένα ιδιωτικό σύστημα με γιατρούς που ανταγωνίζονται ο ένας τον άλλον για τη φήμη και κατ'επέκταση τους περισσότερους πελάτες.

Έτσι, δεν έχουν την εμπειρία του ιδιωτικού γιατρού, και αν θέλεις δεν τους έχουν 'κακομάθει' να τους προσέχουν τόσο πολύ.. Γι αυτό και δεν θα το ζητήσουν ποτέ και δεν θα αλλάξει ποτέ κάτι. Έτσι το βλέπω. Και δεν τους αδικώ γιατί κι εγώ με τη σειρά μου έχω μάθει άλλα κι άλλα από την Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το NHS είναι θέμα ιερό. Δεν επιτρέπεται να το κατακρίνεις γιατί θεωρείται αγαθό της ανθρωπότητας. Το έχω δει πολλές φορές ειδικά στη μεγαλύτερη γενιά. Ο παππούς έχει καρκίνο στο συκώτι και τον εγχειρίζουν για προστάτη; Ε τι να κάνουμε, συμβαίνουν και λάθη. Η θεία έπαθε εγκεφαλικό και το NHS Direct δεν δέχεται τηλεφωνήματα; Δεν πειράζει, είναι Σάββατο και τη Δευτέρα θα ανοίξει πάλι το surgery. Η επίτοκος έχασε το μωρό μέσα στο νοσοκομείο; Ατυχία, μεγάλη ατυχία. Γενικώς πάντα φταίει η μοίρα, το σύστημα δεν φταίει ποτέ.

Οι ξένοι παραπονιούνται επειδή έχουν μάθει αλλιώς.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το NHS είναι θέμα ιερό. Δεν επιτρέπεται να το κατακρίνεις γιατί θεωρείται αγαθό της ανθρωπότητας. .

Το μόνο σίγουρο είναι οτι τελευταία τις έχει φάει τις σφαλιάρες του με όσα συμβαίνουν (Francis report και Mid-Staffordshire Hospital όπου έγινε χαμός με λάθη γιατρών και τρελά νούμερα θνησιμότητας, και άλλες αναφορές στα media..).

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τύχει διάβαινε και ριζικό περπάτα...


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα. Η αλήθεια είναι πως έχω πολύ καιρό μπροστά μου αλλά έχω τόσο έντονα συμπτώματα που ήδη μου φαίνεται αιώνας. Δεν εχω διαβασει ολες τις αναρτησεις, παρα μοναχα αποσπασματικα. Θα ήθελα να μοιραστω και εγω την εμπειρια μου για την ζωη στην Βρετανια . Εμεις ηρθαμε λόγω εργασίας του συζυγου και στη συνεχεια βρηκα δουλεια στο πανεπηστημιο. Σε γενικές γραμμες θα πω πως η ζωη στην Βρετανια δεν μου ταιριάζει. Φυσικά γνωριζω πως αυτό εχει να κανει με την υποκειμενικοτητα του πραγματος. Ο καθενας βιωνει την ιδια εμπειρια τελειως διαφορετικά αλλά τωρα μιλαω για μενα. Οφειλω να ομολογησω πως σε πολλα θεματα είναι αρκετα καλυτερα από την Ελλαδα αλλά μεχρι εκεί…Ως προσωπικοτητα ειμαι αρκετα ευελικτη στις αποψεις και στις ιδεες και προσπαθω να ειμαι ανοιχτη στο νέο και στο διαφορετικό. Αλλα τι να σας πω ρε κοριτσια δεν βρηκα κάτι τόσο σπουδαίο εδώ που να με κανει πραγματικα να ενθουσιαστω …Ναι, είναι αληθεια, η παροχη υπηρεσιων ως προς το κομματι της εξυπηρετησης πελατων, είναι σαφως καλυτερη… Αλλά θεωρω πολύ πιο σημαντικό για παραδειγμα το κλιμα. Εμενα μου λειπει ο ηλιος και γενικα οι υπεροχες ανοιξιατικες βραδιές… Εδώ ναι μεν εχουν απιστευτους χωρους πρασίνου αλλα τους ευχαριστιέσαι ελάχιστα με τον καιρό να αλλάζει κάθε 5 λεπτά. Και για μενα δεν είναι ότι συνηθιζεις τον καιρο απλα συμβιβαζεσαι …εδώ οι ιδιοι οι Βρετανοι και μολις βγει ο ηλιος τρελλαινονται , που στο κατω κατω εχουν γεννηθει κ μεγαλωσει εδώ και είναι η πατριδα τους. Η κουλτουρα σε γενικές γραμμες των Βρετανων δεν εχει να μου προσφερει τιποτα (αν εξαιρεσουμε το περιβαλλον στο πανεπηστημιο που ειμαστε από ολο τον κόσμο )…Ειλικρινα εχω βαρεθεί να συναντω κάτουρα παντού, να βλέπω μαλλια μεσα στην λιγδα, να μπεκροπινουν μια κανατα για να δουν την ζωη τους με άλλο ματι κ.λ.π Φυσικα υπαρχουν και οι φωτεινες υπεροχες εξαιρεσεις. Και όχι δεν ειμαι υπερ των γενικευσεων και δεν λεω ότι ολοι είναι ετσι…Θελω να πω ότι κάθε λαος εχει τα δικά του . Δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση ότι οι Ελληνες είναι τελειοι …Απλα δεν συμφωνω με την άποψη ότι οι λοιποι ευρωπαιοι είναι πολιτισμενοι τροπο τινα και εμεις ειμαστε πίσω από τον κόσμο… Και όχι δεν μ αρεσε η αγενεια των Ελληνων αλλά οφειλω να αναγνωρισω πως οι σχεσεις μας είναι σε μεγαλυτερος βαθος. Η ρηχοτητα των συναισθηματων εδώ είναι πολύ πιο εμφανης και οι δεσμοι πολύ πιο επιφανειακοι. Επισης αυτό που δεν μου αρεσει καθολου είναι ότι εισαι πολύ περιορισμενος στις εξοδους. Να μου πεις στην Ελλαδα εβγαινες τοσο συχνα όχι απλα ειχες το μπαλκονακι σου και από αρχες Μαιου μπορουσες να απολαυσεις τις βραδιες σου. Εδώ και με τον καιρο που κανει εισαι μονιμως κλεισμενος σε ένα διαμερισμα που καμια σχεση δεν εχει με τα σπιτια στην Ελλαδα . Οσο για το Νhs είναι διφορουμενη η αποψη μου. Σε ορισμενες υπηρεσιες είναι πολύ καλό και σε άλλο αθλιο. Αλλα δε νομιζω ότι είναι το μεταπολεμικο κρατος προνοιας που θελουν να πιστευουν. Επισης το φαγητο ενταξει μπορει να βρισκεις από όλα αλλα σε καμια περιπτωση δεν είναι το ιδο νοστιμα και φρεσκα όπως την Ελλαδα. Και πώς να το φας το ρημαδοκαρπουζι όταν εξω βρεχει μηνα Ιουλιο και εισαι με το μπουφαν και την μποτα. Αυτή είναι η δικη μου ματια …Νομιζω δεν εχει να κανει με το αν είναι καλο ή κακό …Περισσοτερο μετραει το πώς ο καθενας βιωνει την εμπειρια ..η υποκειμενικοτητα είναι αυτή που καθοριζει την γνωμη τελικα θα αποκτησεις για την ζωη εδώ. Ευτυχως σε δυο χρονια θα μετακομισουμε και ελπιζω να κατεβουμε σε μια πιο μεσογειακη χώρα. Ενδεχεται να επιστρεψουμε και Ελλαδα.Πω πω εγραψα παρα πολλα και αν με αφηνατε θα εγραφα και αλλα τοσο… Οποια θα το διαβασει ολο to ειμενο μου ειναι ηρωιδα …

Δε θα μπορουσα να τα πω καλυτερα!! Ειδικα ο ρημαδοκαιρος..το μεγαλυτερο ψεμμα ειναι οτι το συνηθιζεις. Εγω βρηκα το αντιθετο. Δλδ τα πρωτα χρονια εκανα υπομονη, και οσο περνουσαν τα χρονια εξαντλιοταν η υπομονη μου!!Και τα τελευταια χρονια ενιωθα αφορητη πιεση, δε μπορουσα, ηθελα να φυγω!!Και ΕΥΤΥΧΩΣ το καταφερα, σου ευχομαι και εσυ να πραγματοποιησεις το ονειρο σου!!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελένη για να πω την αλήθεια διαβάζοντας το ποστ του Λεμονακίου το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι θα μπορούσες να το είχες γράψει εσύ! :D

Όσο για τον καιρό, συχνά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω όταν ακούω νεοφερμένους να λένε: "φέτος το καλοκαίρι ήταν αρκετά βροχερό"

Και πού να δεις του χρόνου και του παραχρόνου και του παρα-παραχρόνου πώς θα είναι :P


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά να σας πω κι εγώ την αλήθεια μου.

Εμένα ο καιρός δεν με πειράζει. Μη σας πω οτι μου αρέσει κιόλας! Αυτή τη ζέστη της Ελλάδας δεν την αντέχω και το καλοκαίρι χαίρομαι που εγώ είμαι στη δροσιά ενώ στην Ελλάδα έχει 38 βαθμούς! (πέστε να με φάτε!!!!)

Το φαγητό δεν με ενοχλεί γιατί μαγειρεύω όλα τα φαγητά που μου αρέσουν.

Από φίλους, έχω μερικές Αγγλίδες φίλες με τις οποίες όταν βγαίνουμε δεν μπορώ να ακολουθήσω και πολύ γιατί δεν πίνω! Αλλά κάτι ισπανούς κάτι γάλλους. Δεν βγαίνω βέβαια και πολύ οπότε δεν το έχω και πολύ το έξω.

Μου λείπουν βεβαια οι φίλοι μου στην Ελλάδα, η οικογένεια μου και τα ζαχαροπλαστεία. Και λίγο τα σουβάκια, ΟΚ!

Αλλά στην Αγγλία δεν αντέχω τα επόμενα δύο πράγματα:

1. τις εξόδους - Δεν πίνω και δεν όσο κι αν προσπαθήσω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θέλεις να γίνεις τύφλα και να νομίζεις πως περνάς καλά. Δεν το καταλαβαίνω και δεν θα το καταλάβω ποτέ.

1. η εγκληματικότητα στις μικρές ηλικίες. Δεν αντέχω να βλέπω μικρά παιδιά με κουκούλες και μαύρα ρούχα, να καπνίζουν διάφορα και να μπαίνουν και να βγαίνουν στα κρατητήρια. Ξέρω πως και σε άλλες χώρες υπάρχει εγληματικότητα σε μικρές ηλικίες αλλά εδώ το κακό έχει παραγίνει..

μόλις συνειδητοποίησα πως η ανάρτηση μου θα έπρεπε να μπει σε άλλο topic! Bγήκα λίγο εκτός θέματος...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα παιδια στα κρατητηρια το χω ζησει απο πρωτο χερι. Για μενα το υπερπροστατευμενο κοριτσακι ηταν ενα σοκ να μπω σαν καθηγητρια σ ενα σχολειο και να βλεπω τους μισους μαθητες μες στη νταγκλα και τους αλλους μισους να μπαινοβγαινουν στις φυλακες ανηλικων και στα αυτοφωρα. Δε μπορουσα να το καταλαβω...γνωριζοντας αυτα τα παιδια απο κοντα ειδα πολλες πολιτιστικες διαφορες δλδ μπορουσα να δω ΓΙΑΤΙ δυσκολευομουν να τους καταλαβω. Το κυριοτερο στο οποιο κατεληξα ειναι οτι επειδη οι σχεσεις ειναι αρκετα επιφανειακες και τα παιδια δεν νιωθουν ΖΕΣΤΑΣΙΑ απο μικρη ηλικια...δε μαθαινουν να αγαπουν και να εκφραζουν τρυφεροτητα. Εχω γνωρισει και Ελλαδα "δυσκολα" παιδια αλλα καμμια σχεση...Τα πρωτα μεγαλωσαν χωρις μια αγκαλια, αποξενωμενα απο γονεις. αυτο που μου ειχε κανει χειριστη εντυπωση ειναι οτι δεν εβλεπα μαναδες να σηκωνουν τα μωρα τους...Δηλαδη απο μωρα εκπαιδευονται να ειναι "ανεξαρτητα" να μην εχυν σωματικη επαφη..τραγικο!!! Ρωτουσα τον αντρα μου πως ειναι δυνατον να εχεις ενα μωρακι που το λατρευεις και να μην το εχεις αγκαλια παρα να το εχεις στο καροτσι ΣΥΝΕΧΕΙΑ και να το σηκωνεις μονο για να το αλλαζεις..γτ στα μαγαζια που ειναι στενοι οι χωροι δεν κλεινουν το κ@λοκαροτσι να σηκωσουν το μωρο...τι πιο ομορφο να χεις αγκαλια το παιδι σου και να του μιλας? απαντηση¨Πρεπει να μαθουν να ναι ανεξαρτητα....


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

γτ στα μαγαζια που ειναι στενοι οι χωροι δεν κλεινουν το κ@λοκαροτσι να σηκωσουν το μωρο...τι πιο ομορφο να χεις αγκαλια το παιδι σου και να του μιλας? απαντηση¨Πρεπει να μαθουν να ναι ανεξαρτητα....

Και τι να το κάνουν το καρότσι μετά βρε Ελένη; Πώς θα σηκώσουν και μωρό και τσάντες και ψώνια;

Εγώ δεν πιστεύω ότι φταίει πως οι μανάδες δεν αγκαλιάζουν τα παιδιά τους, αλλά πως η κοινωνία δεν τα αγκαλιάζει. Οι δάσκαλοι δεν τα ακουμπάνε για να μην τους κατηγορήσουν για παιδοφιλία. Οι ξένοι δεν τα ακουμπάνε για να μην τους πουν ότι έχουν κακές προθέσεις. Οι γονείς δεν τα πολυακουμπάνε για να τα κάνουν ανεξάρτητα. Κανένας δεν τολμάει να αντιμιλήσει σε παιδί από φόβο είτε ότι θα του κάνει φασαρία ο γονιός (του στυλ ποιος είσαι εσύ που θα πεις στο παιδί μου κλπ...) ή ότι θα γυρίσει το ίδιο το παιδί και θα του επιτεθεί. Δεν υπάρχει συλλογικότητα στην κοινωνία, δεν υπάρχει η αίσθηση ότι τα παιδιά είναι παιδιά όλων και όλοι μπορούν να τα αγκαλιάσουν, να τα νουθετήσουν, να τα μαλώσουν. Τα παιδιά είναι των γονιών τους και μόνο των γονιών τους και η μεγαλύτερη έννοια των γονιών τους είναι πώς να τα κάνουν όσο πιο ανεξάρτητα γίνεται και πώς να τα μάθουν ότι ο εαυτός τους είναι το Νο 1.

Και μετά αναρωτιούνται όλοι γιατί τα παιδιά γίνονται αγρίμια...

1. τις εξόδους - Δεν πίνω και όσο κι αν προσπαθήσω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να θέλεις να γίνεις τύφλα και να νομίζεις πως περνάς καλά. Δεν το καταλαβαίνω και δεν θα το καταλάβω ποτέ.

Κάτι πρέπει να κάνουν για να ξεχάσουν τον πόνο τους που ζουν μες τη μαυρίλα και την καταχνιά ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη, αυτό για τις σχέσεις που είπες είναι μεγάλη αλήθεια.

Δεν θα βρεις στην Αγγλία υπερπροστατευτική μάνα σαν την Ελληνίδα που να βλέπει το κορίτσι της να βγαίνει με λεπτό ρουχαλάκι την άνοιξη και να μη πει 'πάρε μία ζακέτα κορίτσι μου κι ας μη τη χρειαστείς'.

Επίσης κοιτα τον αριθμό των διαζυγίων και των εξωγαμιαίων σχέσεων (και δεν είναι οτι 'ακούω' αλλά το τι βλέπουν τα μάτια μου!).

Το άλλο που μου έκανε φοβερή εντύπωση όταν πρωτομετακόμισα στην Αγγλία είναι που δεν μαγειρεύουν καθημερινά στο σπίτι και τρώνε πολύ πολύ έτοιμο! Δεν είναι τυχαίο που ο διάδρομος με τα έτοιμα φαγητά είναι τεράστιος στα σούπερ!

Γενικά άλλη νοοτροπία, θα μου πεις αν ήταν σαν την Ελλάδα, θα ήταν Ελλάδα και όχι Αγγλία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...