Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Κατερίνα λίγο σου έμεινε. Θα περάσει πολύ γρήγορα ο καιρός!

Οσο για τις ελληνίδες, και εμένα μου φαίνονται πολλά υπερβολικά. Αν και εμείς, να πω την αλήθεια, κάναμε τις υπερβολές και πηγαίναμε και για ιδιωτικους υπέρηχους, και μας βγήκε κάπως ακριβά. Τώρα βέβαια λέω πως σε επόμενη εγκυμοσύνη θα κάνω μόνο ότι μας παρέχουν, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Για το μωρό, νομίζω πως στα περισσότερα νοσοκομεία έχουν room in. Είναι πιο οικονομικό αν το σκεφτείς. Αν χρειαστείς κάτι μπορείς πάντα να ζητήσεις βοήθεια. Εγώ από τη στιγμή που το γέννησα την είχα συνεχώς μαζί μου, και ούτε να σκεφτω κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια, κατερινα εδω, εχω πλεον ενα μικρο αγορακι, ειμαστε 3 εβδομαδων.. και ειμαστε τελειως αυπνοι, δεν περιμενα οτι θαταν τοσο δυσκολος ο πρωτος καιρος..περιμενω πως κ πωςνα μπουμε σε σειρα..

γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο, δεσποινα ποσο δικιο ειχες, το nhs προσπαθει οσο μπορει να αποφευγει την επισκληριδιο. εγω τους τοχα ζητησει κ οταν πηγαμε για να γεννησω στην αρχη μουπαν οτι ειναι νωρις ακομα και μετα απο 3 ωρες μουπαν οτι ειναι πλεον αργα.. ταλαιπωρηθηκα παντως κ με ραμματα..

anyway, αυτο που ηθελα να ρωτησω παιδιατρος δεν θα δει ποτε το μωρακι? ανησυχω λιγο γιατι δεν εχω πολυ γαλα κ του δινω κ ξενο αλλα θα ηθελα μια γνωμη απο γιατρο κ οχι απο μαιες.στον gp αξιζει να παω?

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα να σου ζήσει ο μικρός.

Η αλήθεια είναι πως η αρχή είναι δύσκολη, αλλά είμαι σίγουρη με το καιρό όλα θα γίνουν καλύτερα. Υπομονή να υπάρχει και καλή θέληση.

Το παιδί δε θα το δει παιδίατρος, νομίζω εκεί στις 8, 9 βδομάδες θα το πας στο gp για να κάνει έναν έλεγχο. Αλλά μη κάνεις τα λάθη που έκανα και εγώ.

Δείξε περισσότερο εμπιστοσύνη στις μαιές, και ακόμα περισσότερο στο ένστικτο σου. Θεωρητικά θα πρέπει να σε βοηθήσουν με το θηλασμό, αν αυτό είναι που θέλεις. Βέβαια σε εμένα οι συμβουλές τους δεν ήταν και οι καλύτερες, για αυτό και απευθύνθηκα σε ιδιωτικό lactation consultant. Νομίζω έδωσα γύρω στις 100 λίρες, αλλά ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω. Eιδα πως βρίσκεσαι Surrey, οπότε μάλλον όλα θα είναι ακόμα πιο ακριβά.

Γιατί ανησυχείς για το μικρό σου? Θα μπορούσες να πας και στο gp, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις που το παιδί είναι μια χαρά δεν έχει να σου πει και περισσότερα.

Γενικά από προσωπική εμπειρία, άκουσε τι έχουν να σου πουν οι μαίες, αν νομίζεις πως πραγματικά κάτι δε πάει καλά με το μικρό πήγαινε τον και στο gp, πηγαινέ μια δυο φορές να στον ζυγίσουν στο κέντρο της περιοχής σου, φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί που είσαι, το πιο πιθανόν είναι κάθε φορά να δεις άλλη μαία, οπότε να λάβεις και άλλες γνώμες.

Kαι για μένα πολύ σημαντικό, κλείσε τα αυτιά σου σε όλες τις συμβουλές από μαμάδες, πεθερές και φίλες ελληνίδες που τα λόγια του γιατρού (που πολλές φορές είναι και πιο άσχετος από τη μαία) τα έχουν για ευαγγέλιο. Αν άκουγα έστω και τις μισές συμβουλές το μικρό μου θα έπινε τσαγάκι πριν καν σαραντίσει και θα το είχα με τους ορούς καθε τρεις και λίγο.

Αν πραγματικά θέλεις να θηλάσεις, να ξέρεις πως στην αρχή τουλάχιστον δε θα είναι καθόλου εύκολο. Ασε το ρολόι, και άσε το μικρό στο στήθος σου όλη μέρα, κάθε μέρα. Και πραγματικά χωρίς εξειδικευμένη βοήθεια δε νομίζω να τα καταφέρεις, δεν είναι τόσο εύκολο για κάθε κοπέλα.

Αν έχεις χρόνο υπάρχουν και κάποιες ομάδες στο faacebook που θα μπορούσαν να σου δώσουν καποιες συμβουλές. Ομάδα υποστήριξης μητρικού θηλασμού, ανά διάφορες περιοχές της Ελλάδας, και μια ιδιαίτερα ωραία ομάδα "ελληνίδες μάνες ανά τον κόσμο", έχει πολλές από αγγλία μπορείς να βρεια και καμιά γειτόνισσα

Link to comment
Share on other sites

δεσποινα μου ευχαριστω για τις ευχες κ συμβουλες..

την πρωτη βδομαδα που θηλαζα το μωρο ηταν πολυ ανησυχο κ δεν εκανε κακακια, πηγαμε a&e κ εκει μας ειπαν οτι δεν τρεφεται πολυ κ πρεπει να δωσουμρ συμπληρωμα. μετα απι αυτο εγω αγχωθηκα στρεσαριστικα κ που να κατεβει το γαλα..

ακομα το βαζω στο στηθος, αλλα δεν μπορω να ξερω αν παιρνει οσο πρεπει. εννοειται πηγα σς συμβουλο θηλασμου της περιοχης, οχι private, με βοηθησε νομιζω αλλα δεν καταφερα ακομη να σταματησω το ξενο..

τουλαχιστον το μωρο τωρα εχει παρει βαρος, ειναι καλα αλλα εγω ταχω παιξει απο αυπνια κ κουραση..γιαυτο περιμενω να σαραντησει μηπως βελτιωθει η κατασταση.

πηγαινω στo health center ειναι πολυ καλες οι μαιες δεν μπορω να πω, αλλα ακουω κ τις μαμαδες πεθερες που λενε καλα παιδιατρος δεν θα το δει κ αγχωνομαι..

τι να πω..

εχεις δικιο που λες να μην ακουμε τπτ, αλλα μερικες φορες ειναι δυσκολο

ελπιζω να βελτιωθουν τα πραγματα οταν αρχισουμε να μπαινουμε σε προγραμμα. προς το παρον προσπαθω να το βαζω στο στηθος οσο πιο πολυ γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα δε ξέρω γιατί αλλά σε ακούω αγχωμένη, και ίσως κάπως πελαγωμένη. Πως είσαι εσύ; Η ανάρρωση σου πως είναι; Χρειάζεσαι και εσύ ξεκούραση. Οι γονείς σου πότε έρχονται;

Πρώτο θέμα: Παιδίατρος΄Το παιδί στο νοσοκομείο το κοίταξε παιδίατρος, στα επείγοντα φαντάζομαι πως πάλι το είδε παιδίατρος, δε ξέρω αν έγιναν και τίποτα εξετάσεις. Πόσο είναι τώρα; Ενός μηνός και ήδη το είδε γιατρός δυο φορές; Πόσες φορές δηλαδή να το δει γιατρός; Αν ήσουν στην Ελλάδα θα σου έλεγε ο παιδίατρος κάτι άλλο; Ισως να σου πρότεινε ένα συγκεκριμένο γάλα και ως εκει; Γενικά στην Ελλάδα οι ελέγχοι που κάνει ο παιδίατρος τον πρώτο καιρό σε ένα υγιές μώρο είναι ακριβώς οι ίδιοι που γίνονται και εδώ από τις μαίες.

Δεύτερο θέμα: Θηλασμός. Είμαι υπέρμαχη του θηλασμού και μακάρι όσες θέλαν να θηλάσουν. Δεν είναι όμως τόσο εύκολο για πολλές περιπτώσεις και η παραπληροφόρηση, εκφοβισμός, και λάθος συμβουλές φέρνουν το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Με βάση τα όσα έμαθα και από προσωπική εμπειρία, πόσο συμπληρωματικό γάλα του δίνεται μέσα στη μέρα; Πόσες φορές τη μέρα; Πιπίλα του δίνεις; Πόσες ώρες είναι στο στήθος σου; Πιάνει καλά τη θηλή; Τώρα πόσο συχνά κάνει κακά; Τι υφή έχουν;

Γενικά ανάλογα με το πόσο γάλα του δίνεις θα δεις πόσο καιρό θα πάρει για να σταματήσεις το συμπλήρωμα. Αν του δίνεις αρκετό, τότε ίσως να χρειαστείς να κάνεις και αντλήσεις μέσα στη μέρα και τη νύχτα για να αυξήσεις τη παραγωγή σου (για αυτό καλυτερα είναι να έχεις νοσοκομειακό θήλαστρο).

Πρέπει να σκεφτείς τι πραγματικά θέλεις, πόσο βοήθεια και υποστήριξη έχεις από τον άντρα σου πρώτα και στη συνέχεια από τους συγγενείς και μαίες. Ο θηλασμός δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση, και αφού μπήκε και το συμπλήρωμα στη μέση θα γίνει ακόμα πιο δύσκολη. Εύχομαι να μη με παρεξηγήσεις, αλλά για να εδραιώσεις το θηλασμό πιστεύω πως χρειάζεσαι βοήθεια από κατάλληλο άτομο και μεγάλη υποστήριξη από τον άντρα σου. Και ίσως να ταλαιπωρηθείς περισσότερο τον πρώτο καιρό, ίσως και μετά το σαρραντισμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα γεια σου να σου ζησει το μωρακι σου!

Σε βλεπω πολυ αγχωμενη και σε καταλαβαινω τον πρωτο καιρο ημουν τρελλαμενη.

εγω ειμαι Ελλαδα και γεννησα με καισαρικη και ζοριστηκα παρα πολυ τον πρωτο καιρο ...Καταρχην το θεμα θηλασμος δες το εντελως χαλαρα! Αν σου κατσει...θα λες στον εαυτο σου δεν τρεχει τπτ κ αν δωσεις ξενο. Εγω ετσι τ ειδα που βασικα δεν ηθελα να θηλασω κιολας και πολυ και ετσι δε με πειραξε καθολου πουν στην κλινικη επινε μονο ξενο. Μολις φτασαμε στο σπιτι κ αρχισε να κλαιει λεω ας τον βαλω μωρε στο στηθος...εδω να σημειωσω οτι ειχα ξαναπροσπαθησει αλλα ο μικρος δεν επιανε θηλη...και τελικα επιασε και εφαγε και χορτασε και απο τοτε δεν ξαναηπιε ξενο γαλα!!Ολοι μου ελεγαν οτι το συμπληρωμα κοβεται σιγα σιγα κλπ εγω δεν του ξαναεδωσα και μαλιστα 2 φορες που του εδωσα μπιμπερο μετα το θηλασμο δεν το ηθελε γιατι ειχε χορτασει.

Εσυ λοιπον..καταρχην ξεαγχωσου, ηρεμησε ολα καλα θα πανε και θα θηλασεις για οσο θελεις! Πρωτο βημα θα παρεις την ιδιωτη συμβουλο θηλασμου ειναι ακριβες αλλα εχω ακουσει πολλα καλα λογια βοηθανε πολυ. Πρεπει να βεβαιωθεις οτι το μωρο πιανει σωστα τη θηλη αλλιως δε θα βγαινει αρκετο γαλα.

Δευτερο θα προσεξεις τη διατροφη σου. Πολυ νερο, σουπες και εμενα με βοηθησε πολυ η μπυρα χωρις αλκοολ και η μαρμιτα!Ετρωγα μαρμιτα σε ψωμι με βουτυρο και δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου (δε νομιζω βασικα το δοκιμασα πολλες φορες) με βοηθουσε στην παραγωγη συν οτι ειναι πολυ θρεπτικη.

Επισης θα βαζεις το μωρο συχνα στο στηθος και τελος να προτιμησεις να του δινεις γαλα με το Καλμα της Μεντελα. ειναι λιγο ακριβο μπιμπερο αλλα αξιζει τα λεφτα του γιατι ετσι το μωρο κανει θηλαστικες κινησεις δεν ειναι απο τα μπιμπερο που αφηνουν το γαλα να τρεχει ελευθερα.

Εγραψα σεντονι, ελπιζω να σε βοηθησα..οσο για το γιατρο εφοσον το παιδι το εξετασε γιατρος στο νοσοκομειο δε χρειαζεται να ανησυχεις. αν εχεις συγκεκριμενες αποριες παρε τηλ καποιο παιδιατρο γνωστης σου η' φιλης Ελλαδα και ρωτα...αν θελεις μπορεις να παρακολουθεις και εσυ την αναπτυξη του μωρου , βαζε τις μετρησεις του στο σχεδιαγραμα να δεις σε ποια καμπυλη βρισκεται σε βαρος-υψος περιμετρο κεφαλης...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι ευχαριστω για τις συμβουλες,εστω κ απο μηνυματα νιωθω οτι με καταλαβαινετε..

Προσπαθω να μην αγχωνομαι αλλα δεν ξερω αν τα καταφερνω.

Δεσποινα το παιδι το βαζω στο στηθος συχνα αλλες φορες καθεται κ μια ωρα (κοιμαται κ ενδιαμεσα) και αλλες απο ενα 15λεπτο γιατι δεν θελει παραπανω. Το δινω ξενψ καθε 3 ωρες με οδηγια του γιατρου απο 65ml. Εχω κανει αντληση με θηλαστρο κ εβγαζα το πολυ 15ml..τωρα δεν κανω συχνα.

Τα κακακια ειναι σαν μουσταρδα, μεγαλη ποσοτητα αφου κανει 1 στις 3 μερες. Πιπιλα εδωσα τωρα στην τεταρτη βδομαδα αλλα πολυ λιγο.

Καπως ετσι περναμε τη μερα μας κ τα βραδυα μας, κ να σου πω δεν κοιμαται πολυ στα ενδιαμεσα.γιαυτο εχω βγει νοκ αουτ.οι μαιες μουπαν μηπως τον ενοχλει το ξενο γαλα κ μπορει να το αλλαξουμε στην 6βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

katerina hello k mhn agxwnesai!

epeidh se vlepw na anhsuxeis me ta kaka na sou pw oti o gios mou (shmera 4 xronon k 8hlase 2 xronia) gia ena megalo diasthma oso 8hlaze apokleistika ekane kaka apo 1 fora stis 3 meres ews 1 stis 10. sunh8ws 1 fora th vdomada. den eperne para polu varos alla htan sta fusiologika epipeda.

sta lew apla gia na mh noiw8eis oti den mporei na sumvei auto kai na einai ola fusiologika. ka8e periptwsh einai diaforetikh alla gia mena to shmantikotero me to 8hklasmo einai na eisai hremh kai na eisai sigourh gia ton eauto sou.

a na sou pw akoma oti otan arxisa na antlw evgaza opws les me ta 1000 zoria 10ml kai stadiaka (se diasthma mhnwn me suxnh antlhsh) eftasa na vgazw 100-200 ml arketa eukola.

a kai sto sth8os ka8otan ousiastika 5-10 maximum lepta. otan ton afhna parapanw apla koimotan opota to stamathsa.

elpizw na pane ola kala!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι ευχαριστω για τις συμβουλες,εστω κ απο μηνυματα νιωθω οτι με καταλαβαινετε..

Προσπαθω να μην αγχωνομαι αλλα δεν ξερω αν τα καταφερνω.

Δεσποινα το παιδι το βαζω στο στηθος συχνα αλλες φορες καθεται κ μια ωρα (κοιμαται κ ενδιαμεσα) και αλλες απο ενα 15λεπτο γιατι δεν θελει παραπανω. Το δινω ξενψ καθε 3 ωρες με οδηγια του γιατρου απο 65ml. Εχω κανει αντληση με θηλαστρο κ εβγαζα το πολυ 15ml..τωρα δεν κανω συχνα.

Τα κακακια ειναι σαν μουσταρδα, μεγαλη ποσοτητα αφου κανει 1 στις 3 μερες. Πιπιλα εδωσα τωρα στην τεταρτη βδομαδα αλλα πολυ λιγο.

Καπως ετσι περναμε τη μερα μας κ τα βραδυα μας, κ να σου πω δεν κοιμαται πολυ στα ενδιαμεσα.γιαυτο εχω βγει νοκ αουτ.οι μαιες μουπαν μηπως τον ενοχλει το ξενο γαλα κ μπορει να το αλλαξουμε στην 6βδομαδα

Κατερινα μην ανησυχεις ολες μας τα εχουμε περασει..φαντασου οτι εγω προσπαθουσα να θηλασω βλεποντας βιντεακια απο Youtube γιατι δεν ηξερα πως να κρατησω το μωρο κανεις δε μου εδειξε! Οι μαιες αχρηστες πανω σ αυτο το θεμα. Και παρολα αυτα θηλαζω ακομα, γιαυτο σου λεω μην σε απασχολει μια χαρα θα θηλασεις...

Τα κακακια του μωρου ετσι ακριβως πρεπει να ειναι μουσταρδι και υδαρη σε συνθεση, το οτι κανει οχι και τοσο συχνα ειναι απολυτα φυσιολογικο. Ο γιατρος μου ειπε οτι τα θηλαζοντα βρεφη κανουν απο 1 φορα στις 10 μερες μεχρι και 10 φορες σε μια μερα δεν εχουν "στανταρντ". Αν δε φαινεται να ποναει το μωρο και αν ειναι υδαρη και οχι "σκληρα" δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Επισης γιατι να αλλαξεις το γαλα? Κανει το μωρο κολικους? Κλαιει και μαζευει τα ποδια στην κοιλια?

Τελος πρεπει να κανεις αντλησεις καθε μερα νομιζω το πρωι μια φορα για να δωσεις ωθηση στην παραγωγη σου οχι οποτε να ναι και μια στις τοσες..και φυσικα να προτιμησεις νοσοκομειακο θηλαστρο γιατι εγω με ακαταλληλο θηλαστρο επαθα 4 φορες μαστιτιδα...

Αυτα και παλι ξερω οτι κουραζεσαι αλλα θα σου λειψουν αυτες οι στιγμες με ενα πολυ μικρο μωρακι!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα εύχομαι κάθε μέρα να είστε και καλύτερα. Πως είναι ο μπέμπης σήμερα; Από κιλά πως πάει; Παίρνει βάρος;

Λοιπόν, όπως καταλαβαίνεις όλες προσπαθούμε να βοηθήσουμε, αλλά μου φαίνεται ο καθένας θα λέει τα δικά του. Ετσι θα είναι από εδώ και πέρα. Εσύ επιλέγεις τι θεωρείς πιο σωστό.

Για το θηλασμό, με βάση όσα ξέρω, μου φαίνεται πως γρήγορα θα αποθηλάσει ο μικρός. Αν μπορείς βάζε τον για όσο περισσότερο μπορείς στο στήθος σου και όσο πάει. Σε αυτή τη φάση που είσαι αν δε κάνεις συνεχείς αντλήσεις δε νομίζω να εδραιωθεί ο θηλασμός. Οσο για τη ποσότητα σίγουρα στην αρχή δε θα βγάζεις και πολύ. Εγώ ποτέ μου δεν έβγαλα πάνω από 50 με 60ml, με δυσκόλευε πάρα πολυ. Είναι και στην ιδέα. Καλύτερο θα ήταν να μη δίνεις καθόλου πιπίλα και να τον βάζεις στο στήθος σου, έστω και ας κοιμάται. Σε αυτή τη φάση ακόμα και αυτό θα βοηθούσε στην παραγωγή σου. Είναι και τα λεγόμενα άλματα ανάπτυξης, εμείς τα πρώτα τα καταλάβαμε για τα καλά, η μικρή ήταν κολλημένη στο στήθος όλη τη μέρα.

Για το γάλα, δηλαδή πόσο συμπλήρωμα πίνει μέσα στη μέρα; Καταλαβαίνω τις οδηγίες των γιατρών, αλλά ακόμα και για αυτά τα θέματα θα πήγαινα σε σύμβουλο θηλασμού. Το μωρό δε καταλαβαίνει από προγράμματα, καλό είναι να το ταϊζεις όταν και όσο θέλει, ακόμα κι αν δίνεις συμπλήρωμα. Κάντο έτσι δυο τρεις μέρες να δεις τι τρώει τι δε τρώει και μετά κρίνεις. Να προειτοιμαστείς, νομίζω μετά τον μήνα ίσως να αρχίσουν οι κολικοί, και μπορεί να είναι δύσκολα τα πράγματα. Για το γάλα, άμα βλέπεις πως δυσκολεύεται να κάνει κακάκια, κάνει τόξο με το σωματάκι του κι αν έχει πολλές γουλίτσες (αν και αυτό δεν είναι πάντα ένδειξη). συνεχίζει να μη παίρνει βάρος, τότε μάλλον τον πειράζει. Υπάρχουν πολλά στην αγορά, μπορείς να αλλάξεις να δεις αν κάποιο άλλο του κάθεται καλύτερα. Ισως και εκεί να οφείλεται η ανησυχία του. Θυμάμαι μου είχαν πει πως μέχρι το μωρό να γίνει 4 κιλά (άρχιζε η δικιά μου να τα πα΄ρει) πρεπει να το ταϊζεις ανά τρίωρο ακόμα και το βράδυ, στη συνέχεια μπορείς να το αφήνεις και λίγο παραπάνω. Αλήθεια το δερματάκι του πως είναι; Εχει καθόλου σπυράκια; Συγκαίεται; Είναι και αυτά ένδειξη αλλεργείας, που και πάλι όλα αντιμετωπίζονται.

Μπορεί όμως η ανησυχία να οφείλεται και στο 'οτι η επικοινωνία μεταξύ σας δεν έχει εδραιωθει. Μου φαίνεται πως η κούραση και η ανησυχία σου δε σε αφήνουν να χαρείς τη σχέση σας. Και είναι μια ιδιαίτερη σχέση, το μωρό προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί σου, σε χρειάζεται εκεί δίπλα του, να καταλάβει πως είσαι εκεί γι'αυτό και μπορείς να ανταποκριθείς στις ανάγκες του. ¨οσο μπορείς να τον παίρνεις στην αγκαλια σου. Παιξε λίγο με τα φώτα, τι του αρέσει, το φως το σκοτάδι, η ηρεμία, η φασαρία; Αντιλαμβάνεται πολλά περισσότερα από όσα νομίζουμε. Προσπάθησε να δοκιμασεις ένα σλιγκ, ή κάποιο άλλο babywearing. Και εγώ στην αρχή δεν ήμουν πολύ υπέρ, αλλά το έχω μετανιώσει.

Οπως και να έχει προσπάθησε να ξεκουραστείς. Εστω και τα σαβ/κα ας κρατήσει ο μπαμπας το μικρό για να κοιμηθείς λίγο. Δοκίμασες να θηλάσεις ξαπλωμένη; Αγαπημένη στάση, και πολύ ξεκούραστη, άμα τηρείς όλους τους κανόνες ασφαλείας, μπορείς να χαλαρώσεις και λιγάκι και να σε πάρει και ο ύπνος μαζί με τον μικρό.

Πωπω, όρεξη είχα πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενη Νατασσα κ Δεσποινα μου δινετε πολυ θαρρος,

Πραγματικα ειναι σαν να πηγαινω σε συμβουλο!

Ελενη για τα κακακια ανησυχω λιγο γιατι διαβασα οτι αν τρεφεται με ξενο κ μητρικο τοτε πρεπει 1 την ημερα, αυτο που λες νομιζω ισχυει για τον αποκλειστικο θηλασμο.

Νατασσα ποσες φορες εκανες αντηση την ημερα, και του εδινες κ ξενο μαζι? Πραγματικα μου εδωσες ελπιδες οτι μπορει να κατεβει το γαλα.

Δεσποινα το μωρο το εχω συνεχεια αγκαλιτσα γιατι ετσι μονο τον παιρνει ο υπνος,στο στηθος ή ωμο. Με το που το βαζω στο κρεβατι, ακομα κιαν κοιμαται σε 5 λεπτα ξυπναει. Αυτο μαζι με το οτι κανει το κορμακι του τοξο καποιες φορες κ το οτι δεν κανει συχνα κακα, μουπαν οτι ειναι ενδειξη οτι δεν κανει το γαλα.θα περιμενω οστοσο μεχρι τις 6 εβδομαδες οπως μουπαν για να δω αν βελτιωθει η κατασταση. Βαρος παντως παιρνει, εχει ξεπερασει κατα πολυ το βαρος που γεννηθηκε, ειναι εντος καμπυλων.

Χθες ηταν μια καλη μερα, κοιμηθηκε αρκετες ωρες κ την ημερα κ το βραδυ, οποτε ειμαι κ γω λιγο πιο ξεκουραστη,παρολο που ο υπνος ηταν στην αγκαλια μου

Ξαπλωμενη ακομα δεν καταφερα να το θηλασωκ πραγματικα θα ηταν τοσο ανετα!

Αυτα προς το παρον, κοριτσια ευχαριστω μακαρι να μεναμε κοντα να τα λεγαμε απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

kalhmera katerina,

katgarxhn pou meneis? mhpws eimaste konta

loipon o dikos mou den phre pote xeno gala k opws ta leei h Despoina. olh mera sto vuzi giati etsi koimotan. den phre pote pipila giati eixe emena.

twra vevaia ta vlepw pio xalara meta apo 2+ xronia, tote h alh8eia einai pws eixa exantlh8ei.

pine polu nero k prospa8hse na kopseis to xeno an 8eleis na 8hlaseis.

antlhseis den ekana sunexws oute ekana gia na auxhsw thn paragwgh, apla epeidh taxideua logw douleias suxna eprepe na exei gala gia to mwro.

k h pipila den voh8aei ka8olou. prospa8hse thn xaplwth stash. egw genika epeidh douleva k den eixa kouragio na phgainoerxomai sto dwmateio tou ton eixa mazi mou kai petaga to sth8os exw mesa sth nuxta k auto epine k koimotan.

ta kaka efoson den einai sklhra nomizw pws einai ok. mhn apelpizesai k mh metras (ml galaktos, era pou pinei, posses fores kanei kaka). an einai ena zwhro-zwntano alla k hremo mwro ola kala phgainoun.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με κουραζει με το μωρο ειναι οτι δεν κοιμαται ευκολα, μπορει να περασουν ωρες που θα γκρινιαζει κ ηρεμει μονο στον ωμο μου..κρεβατι ανασκελα δεν θελει καθολου. Αυτο μαζι με το οτι δεν κανει κακακια ειναι ενδειξη δυσανεξιας μου ειπανε κ θα πρεπει να παρω υποαλλεργικο γαλα.. Δυστυχως σε μεναπαρολο που τον βαζω στηθος μετα οταν δινω το ξενο το πινει ολο αρα μαλλον δεν παιρνει οσο πρεπει απο μενα. Τι να πω

Νατασσα εμεις μενουμε surrey αλλα σε ζωνη Λονδινου, συντομα ομως θα μετακομισουμε γιατι ο αντρας μου αλλαζει δουλεια( εγω δεν δουλευω τωρα) και θα παμε παλι εντος ζωνων Λονδινου αλλα ανατολικα.

Απο τοτε που ηρθε το μωρακι βεβαια δεν εχω παει 0ουθενα, μονο στη γειτονια μας.

Να σας ρωτησω για σαραντησμο πηγατε σε εκκλησια?

Link to comment
Share on other sites

Κατερινα αυτο με τον ωμο που λες οτι το μωρο μονο ετσι κοιμαται εμενα ετσι κοιμαται απο οταν γεννηθηκε και κοντευει 8 μηνων και δεν εχει αλλεργια...δηλαδη μονο ορθια αγκαλια. Και μαλιστα δε θελει να καθεσαι θελει να τον σηκωνεις και να πηγαινεις πανω κατω και να τον εχεις ορθιο στον ωμο σου το οποιο φαντασου ποσο κουραστικο ειναι οταν το μωρο ειναι 10 κιλα...:|

Οταν ηταν πιο μικρος το μονο που με βοηθησε εκτος απο την ορθια αγκαλια ηταν το καροτσι. Γιατι δεν δοκιμαζεις να το κοιμιζεις στο καροτσι με κουνημα?

Μην ανησυχεις φτιαχνει ο υπνος, εμενα μεχρι 3 μηνων δεν κοιμοταν καθολου το βραδυ κ οταν λεμε καθολου εννοουμε καθολου..κοιμοταν για βραδυ στις 9 το πρωι. Θα φτιαξει απλα θελει υπομονη....

Για την ευχουλα του σαραντισμου πηγαμε στην εκκλησια, φανταζομαι το ιδιο κανεις και Αγγλια δε χρειαζεται να συννενοηθεις με τον παπα απλα πας και λες το μωρο σαραντιζει και θα σου διαβασει την ευχη για καλη ανατροφη....αυτα φιλια απο μενα!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι ετσι ελενη τι να πω.ακριβως ετσι ειμαστε κ μεις πανω κατω ολη την ωρα! Πωπω πραγματι με μεγαλυτερο μωρακι πρεπει ναναι πολυ κουραστικο!

Το καροτσι οταν τον βγαζω εξω του αρεσει αλλα μεσα στο σπιτι οχι, δεν τον καταφερνω να κοιμηθει. Κ φυσικα οταν τον βαζουμε στο αμαξι στη θεση αυτοκινητου για βολτα, ηρεμει.

Ειμαι περιεργη πως θα συνεχισει..

Ελενη πραγματικα ηρωιδα, πως αντεξες τα βραδια? Ο δικος μου τωρα τελευταια κοιμαται λιγο περισσοτερο το βραδυ(μετα απο βολτα στον ωμο εννοειται) κ λιγο ξεκουραζομαι κ γω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...