Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Που δηλαδή; Γιατί για το register office έχεις περιθώριο 42 μέρες: https://www.gov.uk/register-birth/overview


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Που δηλαδή; Γιατί για το register office έχεις περιθώριο 42 μέρες: https://www.gov.uk/register-birth/overview

Ναι peekaboo στο register office ρωτησα ...Θα δω και το λινκ που μου εστειλε. Ισως Σκωτια ισχυει κατι αλλο? Τι να πω... Αλλα οπως και να εχει τι 20 μερες , τι 40 ....Αλλο αν η διαφορα ηταν 1 χρονο !

Link to comment
Share on other sites

Ναι peekaboo στο register office ρωτησα ...Θα δω και το λινκ που μου εστειλε. Ισως Σκωτια ισχυει κατι αλλο? Τι να πω... Αλλα οπως και να εχει τι 20 μερες , τι 40 ....Αλλο αν η διαφορα ήταν 1 χρονο !

Όντως, στη Σκωτία είναι 3 βδομάδες, στην Αγγλία 6 (από τον Doc Martin το έμαθα για την Αγγλία).

Επίσης για το John Lewis, είναι καλή περιπτωση το price match που κάνει, οποτε αν εχετε σταμπάρει κάτι καπου αξίζει τον κόπο να το τσεκάρετε κι εκει. Εμείς έτσι πήραμε το καρότσι. Αλλά ναι, το κυριοτερο έξοδο είναι το Childcare.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Όντως, στη Σκωτία είναι 3 βδομάδες, στην Αγγλία 6 (από τον Doc Martin το έμαθα για την Αγγλία).

Αυτό το "άλλα μέτρα και άλλα σταθμά" που έχετε αγαπητοί Βρετανοί του Βορρά ποτέ δεν θα πάψει να με εκπλήσσει :tongue:

Συμφωνώ ότι το child care είναι μακράν το μεγαλύτερο έξοδο, τουλάχιστον μέχρι το παιδί να κλείσει τα 3. Τα υπόλοιπα έξοδα (τροφή, ρουχισμός, πάνες) κατά τη γνώμη μου δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο στην απόφαση αν οικονομικά έχει κανείς τη δυνατότητα να κάνει παιδί. Τουλάχιστον αν γεννήσεις εδώ Isla, δεν χρειάζεται να υπολογίσεις και τα έξοδα του τοκετού (και ενδεχομένως τα έξοδα πατακολούθησης από ιδιώτη γυναικολόγο).


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι peekaboo στο register office ρωτησα ...Θα δω και το λινκ που μου εστειλε. Ισως Σκωτια ισχυει κατι αλλο? Τι να πω... Αλλα οπως και να εχει τι 20 μερες , τι 40 ....Αλλο αν η διαφορα ηταν 1 χρονο !

Ρώτησες αν μπορείς να αλλάξεις το όνομα μέσα σε ένα χρόνο; Γιατί και στην Αγγλία δεν είναι ότι δεν δίνεις όνομα, απλά δίνεις ένα όνομα κουκουρούκου (π.χ. Baby) και μέσα σε 12 μήνες πας και το αλλάζεις με το "κανονικό".

Πάντως εγώ λέω μήπως να αποφάσιζες όνομα και να ξεμπέρδευες;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το "άλλα μέτρα και άλλα σταθμά" που έχετε αγαπητοί Βρετανοί του Βορρά ποτέ δεν θα πάψει να με εκπλήσσει :tongue:

Δεν είναι άλλα μέτρα και άλλα σταθμά αγαπητοί μου χαμουτζήδες (όποιος είναι πάνω από τα Τέμπη, ξέρει τι θα πει αυτό :tongue:), είναι διαφορετικοί νόμοι, που πολλοί προέρχονται από τοτε που ήμασταν δύο εντελώς ξεχωριστά κράτη και άλλους τους ψηφίζει το ξεχωριστό μας κοινοβούλιο.

(ακόμα γελάω με τα university fees :evil:)

Στο BBC διάβασα ότι πάντως το νομικό συστημα της χώρας έχει αλλάξει (και συγκλίνει) με το Αγγλικό) περισσότερο μετά το devolution από ότι στα 300 χρόνια μετά το Act of Union.

Και για να επαναφέρω το θέμα πίσω στις μέλλουσες μαμάδες, εδώ υπάρχει το Scotland Breastfeeding Act 2005, υπάρχει αντιστοιχο νομοθετικό πλαίσιο σε Αγγλία/Ουαλία; (έψαχνα να βρω για την Ελλάδα, κλάψε με μάνα κλάψε με)


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

An Act of the Scottish Parliament to make it an offence to prevent or stop a person in charge of a child who is otherwise permitted to be in a public place or licensed premises from feeding milk to that child in that place or on those premises; to make provision in relation to the promotion of breastfeeding; and for connected purposes.

http://www.legislation.gov.uk/asp/2005/1/pdfs/asp_20050001_en.pdf

Δεν το έχω ξανακούσει! Εδώ δεν πρέπει να υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα έξοδα (τροφή, ρουχισμός, πάνες) κατά τη γνώμη μου δεν παίζουν καθοριστικό ρόλο στην απόφαση αν οικονομικά έχει κανείς τη δυνατότητα να κάνει παιδί.

Καλό αυτό. Να είχα και μόνιμη δουλειά θα ήταν καλά αλλά με τη δική σου επιχείρηση τα πράγματα είναι δύσκολα δυστυχώς. Από την άλλη με αυτή τη λογική που έχω δεν θα συμβεί ποτέ... αλλά θα δούμε. Θέλω να πιστεύω πως έχω ακόμη περιθώρια!

Link to comment
Share on other sites

Περιθώρια σαφώς και έχεις, τουλάχιστον μέχρι τα 35. Από εκεί και ύστερα όλοι λένε ότι γίνεται πιο δύσκολο να συλλάβεις αλλά και αυξάνονται σημαντικά οι πιθανότητες το εμβρυο να έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Having said that, έχω φίλη που έμεινε έγκυος στα 38 προσπαθώντας μόλις 4 μήνες και το παιδάκι γεννήθηκε υγιέστατο.

Αν βοηθάει σε κάτι, να σου πω ότι ούτε εγώ ένιωθα να χτυπάει το βιολογικό μου ρολόι στα 30, ούτε ένιωθα καμία ανάγκη να γίνω μάνα. Είχα πάει σε καινούρια δουλειά μερικούς μήνες νωρίτερα, σκεφτόμουν την καριέρα μου και σκεφτόμουν ποιος θα μου κρατούσε το παιδί από τη στιγμή που μητέρα και πεθερά δούλευαν (είμασταν Ελλάδα ακόμη). Την απόφαση την πήραμε λίγο κυνικά, σκεπτόμενοι ότι τα δεδομένα μας δεν θα άλλαζαν αν περιμέναμε περισσότερο, απλά εμείς θα είμασταν μεγαλύτεροι και οι αντοχές μας μικρότερες.

Αν θεωρείς ότι τα δεδομένα σας θα αλλάξουν προς το καλύτερο θεωρώ πως κάνεις πολύ καλά που περιμένεις. Αν τα δεδομένα σας δεν πρόκειται να αλλάξουν σημαντικά μήπως να κάτσετε με τον σύζυγο να βάλετε κάτω τα νούμερα και να δείτε αν θα βγαινετε με ένα μισθό στο σπίτι για περίπου 3 χρόνια; Ενα πιάτο φαΐ για το παιδί δεν θα είναι έξοδο και τις λοιπές ανάγκες του στα πρώτα χρόνια λίγο πολύ θα τις καλύπτει το child benefit. Απλά όταν επιστρέψεις στη δουλειά αν ο μισθός σου είναι κοντά στο χιλιάρικο δυστυχώς να υπολογίζεις ότι μετά τα child care costs θα σου μένει μόνο κάποιο χαρτζιλίκι. Μετά τα 3 τα έξοδα είναι μικρότερα λόγω του funding (αν δουλεύεις full time θα πρέπει να υπολογίσεις περίπου 400 λίρες το σταθμό για τις υπόλοιπες ώρες που θα τον χρειάζεσαι πέραν των 15 ωρών ανά εβδομάδα). Σημαντική διάφορα θα καταλάβεις όταν το παιδάκι αισίως στα 4 πάει σχολείο. Πού κοντά στο χιλιάρικο το μήνα και πού περίπου 160 λίρες που θα σου κοστίζει περίπου το after school club (αν δεν μπορείς να το παίρνεις στις 15.00 από το σχολείο).

Μιας και ο μεγάλος μου ξεκινάει reception year την Τετάρτη, από τον άλλο μήνα περιμένω να νιώσω τη διάφορα και στο δικό μας πορτοφόλι :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσλα δεν μπορείς να αλλάξεις το εργασιακό σου καθεστώς; Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις (δεν θυμάμαι αν έχεις πει) αλλά μήπως σε συμφέρει να βρεις μια δουλειά σε γραφείο ή μαγαζί ή όπου αλλού για ένα διάστημα πριν μείνεις έγκυος, ακόμα κι αν δεν είναι πάνω στο αντικείμενό σου?


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απλά όταν επιστρέψεις στη δουλειά αν ο μισθός σου είναι κοντά στο χιλιάρικο δυστυχώς να υπολογίζεις ότι μετά τα child care costs θα σου μένει μόνο κάποιο χαρτζιλίκι. Μετά τα 3 τα έξοδα είναι μικρότερα λόγω του funding (αν δουλεύεις full time θα πρέπει να υπολογίσεις περίπου 400 λίρες το σταθμό για τις υπόλοιπες ώρες που θα τον χρειάζεσαι πέραν των 15 ωρών ανά εβδομάδα). Σημαντική διάφορα θα καταλάβεις όταν το παιδάκι αισίως στα 4 πάει σχολείο. Πού κοντά στο χιλιάρικο το μήνα και πού περίπου 160 λίρες που θα σου κοστίζει περίπου το after school club (αν δεν μπορείς να το παίρνεις στις 15.00 από το σχολείο).

Μιας και ο μεγάλος μου ξεκινάει reception year την Τετάρτη, από τον άλλο μήνα περιμένω να νιώσω τη διάφορα και στο δικό μας πορτοφόλι :)

Σε ευχαριστώ peekaboo, πονάνε ρε συ αυτά τα έξοδα! Θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο για τις μαμάδες να επιστρέψουν στη δουλειά τους. Τώρα καταλαβαίνω γιατί οι περισσότερες το ρίχνουν στα benefits. Δεν συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Ίσλα δεν μπορείς να αλλάξεις το εργασιακό σου καθεστώς; Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις (δεν θυμάμαι αν έχεις πει) αλλά μήπως σε συμφέρει να βρεις μια δουλειά σε γραφείο ή μαγαζί ή όπου αλλού για ένα διάστημα πριν μείνεις έγκυος, ακόμα κι αν δεν είναι πάνω στο αντικείμενό σου?

Πρόσφατα έγινα ελεύθερος επαγγελματίας και στην ουσία πληρώνομαι από πελάτες.

Αν ξαναγυρίσω σε employee δεν θα είναι λίγο άσχημο να μείνω έγκυος λίγο μετά που θα ξεκινήσω;

Σκέφτομαι πως όταν και αν το πάρουμε απόφαση θα δω αν μπορώ να κάνω δουλειά από το σπίτι για να βγάζω ένα χαρτζιλίκι. Είμαι διερμηνέας και μπορώ να δουλέψω από το σπίτι... τώρα αν με ένα παιδί γίνεται αυτό είναι άλλο θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον πώς το ξέρεις ότι θα μείνεις έγκυος λίγο μετά και δεύτερον γιατί είναι άσχημο; Δεν είπαμε να μείνεις έγκυος και την επόμενη μέρα.

Εγώ δούλεψα ένα διάστημα από το σπίτι μετά τη γέννα. Γίνεται, αλλά θέλει πολύ οργάνωση και βοήθεια από το σύζυγο. Στο τέλος έφερνα nanny στο σπίτι τρεις φορές την εβδομάδα ώστε να μπορώ να δουλέψω απερίσπαστη για μερικές ώρες. Ήταν μια λύση που μας εξυπηρέτησε γιατί δεν ήθελα να στείλω το μωρό σε σταθμό, αλλά έπρεπε οπωσδήποτε κάποιες ώρες να μπορώ να κλείσω την πόρτα του γραφείου και να ασχοληθώ με τη δουλειά χωρίς να έχω στο νου μου τι κάνει το μωρό.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον πώς το ξέρεις ότι θα μείνεις έγκυος λίγο μετά και δεύτερον γιατί είναι άσχημο;

Λέμε τη "χειρότερη" περίπτωση...

Δεν ξέρω, γενικά έχω παρατηρήσει μία δυσαρέσκεια από managers όταν μία υπάλληλος μένει έγκυος και λείπει για καιρό ή παίρνει αναρρωτικές αν δεν είναι καλά στην αρχή της εγκυμοσύνης. Δεν λέω πως είναι όλοι έτσι αλλά είναι ένας από τους λόγους που αποφάσισα να το γυρίσω σε ελεύθερος επαγγελματίας, με ενοχλούσε που κάποιος μπορεί να σκέφτεται τόσο μα τόσο τον κώλο του!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι υπάρχει δυσαρέσκεια, ειδικά στις μικρές επιχειρήσεις, so what? Νομίζεις ότι αυτός ο ίδιος που δυσανασχετεί με την εγκυμονούσα υπάλληλο, θα διστάσει να της δείξει την πόρτα μόλις έρθει η ώρα να κάνει μειώσεις στο προσωπικό, αν τον βολεύει να τη διώξει; Όχι βέβαια. Οπότε μην μασάς.

Άλλωστε μπορεί να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και να μη λείψεις από τη δουλειά ούτε μια μέρα.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...