Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

      Ναι αυτό κατάλαβα κι εγώ... Καθόμαστε και αγωνιούμε και τα τεστ είναι ό,τι να 'ναι...

      Διάβασα μετά τα νέα σου! Συγχαρητήρια! Με το καλό λοιπόν! Πρώτη προσπάθεια;

      Εγώ είμαι στη 17η... Σε ευχαριστώ πολύ!

      4 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Ναι κυρίως σε εμένα που είμαι 38…. Λόγω υψηλού κινδύνου !!! Ζαιρα μου με βλέπω με τεστ στο χέρι εάν όλα πάνε καλα … μιλάμε τέτοια ανασφάλεια κ τετοιο  φόβο ούτε όταν ήμουν φοιτήτρια και έδινα τα μαθήματα δυο δυο ….

      Καλησπέρα! Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες για ένα έμβρυο... Ποιες περιπτώσεις θεωρεί ο γιατρός σου υψηλού κινδύνου;  Ποιος είναι ο γιατρός σου; Καλή επιτυχία εύχομαι...

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Λεμονάκι αυτό που ψάχνεις δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει σωστή γραφολογική απόδοση στα αγγλικά. Στα αγγλικά το όνομα το γράφεις όπως θέλεις. Δεν υπάρχει κανόνας που να λέει ότι το Νίκη γράφεται Nicky και όχι Nicki, Nickie, Niki, Nikki κ.ο.κ. Κάποια ελληνικά ονόματα έχουν αντίστοιχα αγγλικά, θα μπορούσες ας πούμε τον Γιάννη να τον πεις John, Jon ή Ian. Στο ελληνικό διαβατήριο όμως ο Γιάννης θα είναι Ioannis (και η Νίκη θα είναι Niki) γιατί τα ονόματα αποδίδονται με λατινικούς χαρακτήρες σύμφωνα με κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο τυποποίησης, δεν γράφονται "στα αγγλικά".

Αν θέλεις η μικρή να έχει το ίδιο όνομα και στα δύο διαβατήρια, τότε θα πρέπει να δηλώσεις στο πιστοποιητικό γέννησης το όνομα όπως θα εμφανίζεται με λατινικούς χαρακτήρες στο ελληνικό διαβατήριο. Το καλό είναι ότι έχεις ένα χρόνο να αποφασίσεις για το όνομα ή να το αλλάξεις αν δεν σου αρέσει αυτό που επέλεξες αρχικά ή να το διορθώσεις αν το έγραψες λάθος ;)

Λεμονακι εδω...Εχεις δικιο, ειχα εσφαλμενη εντυπωση σχετικα με τα λατινικα και αγγλικα. Ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λεμονακι Εδω... Καλο μηνα και Καλη εβδομαδα...

Fairy μου , ολο το ΣΚ ανα διαστηματα ειχα πονους περιοδους. Σημερα τα ξημερωματα, ενιωσα κατι μικρες σουβλιες διαχυτες,- καπως- σε ολο το ευρος της κοιλιας ...(κατι που θυμιζε λιγακι ελαφρυ κολικο κοιλιας.. δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη) Και ενιωθα την κοιλια πιο σκληρη, αλλα δεν ξερω αν ηταν αυτο που λενε να πετρωνει ή απλα η μικρη ειχε "πεταξει" τον πωπο της εκει και ηταν πιο σκληρο. Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι απο χθες η κοιλια μου καπως εχει κατεβει...εχει "πεσει¨ελαφρως ...καπως ετσι...Δεν ξερω...για να δουμε..Τι λετε και εσεις απο την εμπειρια σας?

Αυριο εχω και ραντεβου με την μαια ...Α! Να ρωτησω παιζει εδω να σε δουν απο "κατω" , να δουν τα υπογεια σου δηλαδη χαχαχα ωστε να διαπιστωσουν αν εχεις διαστολη κ.λ.π ή οχι?

Το θριλερ με το ονομα συνεχιζεται ....Θα ρωτησω κι ολας τελικα αν μπορω να το δηλωσω αργοτερα (οπως μου ειπατε..) Μακαρι, θα ηταν μεγαλη ανακουφιση...

Σας ευχαριστω ολες που κανετε τον κοπο και γραφετε ιδεες , εμπειριες ...Αληθεια , σας λεω με βοηθατε πολυ ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

άρτεμις. και ξαδέλφη της δημητρας ήταν, και η ασπασια της είχε αδυναμία κι έτρεχε ολημερίς με τις θυσίες, πολύ όμορφο το βρίσκω ακουστικως, προσφέρεται εύκολα και στις δύο γλώσσες και γράφεται το ίδιο (Artemis). επίσης ανθελει ο άντρας σου μπορεί να τη φωνάζει σισυ , όσο βγαίνει από το ασπασια άλλο τόσο βγαίνει και από το άρτεμις.

Τι ωραια που τα γραφεις ....:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, άσχετο αλλά είχα μία διαφωνία με τη μαμα μου περι γάμου και παιδιών και τα κλασικά σήμερα και φαγώθηκε πως έχω αρχίσει και παίρνω τη κατηφόρα όσον αφορά στα χρόνια μου! Με άγχωσε. Είμαι στα 31... τόσο χάλια; Εσείς πόσο ήσασταν όταν παντρευτήκατε/κάνατε παιδάκι;;; Να παρηγορηθώ λίγο, ίσως;;;:?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι. Οι περισσότερες φίλες μου έκαναν παιδια μετά τα 30. Ήμουν 32 όταν γέννησα τον πρώτο και 34 στον δεύτερο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λεμονίτσα, αν και δεν έχω τέτοια προσωπική εμπειρία, μάλλον κοντεύεις! Λίγη υπομονή και σύντομα θα έχεις τη μικρή σου, ανώνυμη στην αγκαλια σου. Οσο για τη μαία, μου φαίνεται πως μετά τη 40 εβδ σου βαζουν χέρι, αλλά σίγουρα θα εξαρτάται και από την περίπτωση. Καλύτερα να είσαι έτοιμη για κάθε ενδεχόμενο! Να μας ενημερώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ισλά, για τα πρακτικά παντρεύτηκα στα 30 και γέννησα στα 32!

Ποια ειναι η καλύτερη ηλικία; Δεν υπάρχει τέτοιο, και καλό είναι να μη βάζουμε τέτοια όρια, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να αγχωνόμαστε. Το βασικό είναι να είσαι χαρούμενη με τον εαυτό σου, και τη σχέση σου! Τότε και μόνο τότε είναι η σωστή ώρα! Βέβαια άμα είσαι σίγουρη πως έχεις βρει το σωστό άτομο, και πιστεύεις πως είσαι και εσύ ψυχολογικά και οικονομικά (δυστυχως οι καιροί είναι δύσκολοι!) τότε καλό θα ήταν να μη το καθυστερείς περισσότερο γιατί ο δίας είναι ανάδρομος, θέλω να κάνω το ένα, θέλω να κάνω το άλλο! Κάτσε και σκέψου γιατί βάζεις αυτούς τους περιορισμούς, μήπως κάτι δε πάει καλά!

Και το τελευταίο, ποιος είπε ότι ο γάμος πρέπει να έρθει πριν;

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια άμα είσαι σίγουρη πως έχεις βρει το σωστό άτομο, και πιστεύεις πως είσαι και εσύ ψυχολογικά και οικονομικά (δυστυχως οι καιροί είναι δύσκολοι!) τότε καλό θα ήταν να μη το καθυστερείς περισσότερο γιατί ο δίας είναι ανάδρομος, θέλω να κάνω το ένα, θέλω να κάνω το άλλο! Κάτσε και σκέψου γιατί βάζεις αυτούς τους περιορισμούς, μήπως κάτι δε πάει καλά!

Το πρώτο και (κάπως) και το δεύτερο καλά είναι. Το οικονομικό είναι ο κύριος λόγος που δεν το σκέφτομαι. Αλλά αυτοί οι γονείς δεν το καταλαβαίνουν αυτό και δεν μπορώ να βγάλω άκρη, αφού το ξέρουν οτι δεν είμαστε καλά οικονομικά γιατί επιμενουν τόσο!

Και το τελευταίο, ποιος είπε ότι ο γάμος πρέπει να έρθει πριν;

Είμαι της άποψης να μην έρθει και καθόλου, αλλά έναν πολιτικό μπορεί να τον έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω... Πηγα στην μαια , ολα καλα !!! Η μικρη εχει παρει θεση και εχει κατεβει ...κοντα μου ειπε οτι ειμαι... !!! Για να δουμε...Της λεω μπορει και σε καμια εβδομαδα και δεν μου το απεκλεισε καθολου...Μου λεει ναι ειναι πολυ πιθανον... Για να δουμε!!!

Ισλακι , η αληθεια ειναι πως και χωρις να το "θελουμε", αν καποιος δικος μας ανθρωπος πει κατι περι ηλικιας , γαμου, παιδιου κ.λ.π μας επηρεαζει, τουλαχιστον τις περισσοτερες φορές! Ποσο μαλλον οταν προκειται για την μαμα μας...

Σε καταλαβαινω , ερχεσαι σε αμηχανη θεση και σκεφτεσαι διαφορα μετα απο τετοιου ειδους συζητησεις...

Πως ειναι για σενα αληθεια η ιδεα να κανεις κατι πιο "επισημο" με τον καλό σου. Το εχετε μιλησει , συζητησει ...? Γενικα ειναι κατι που επιθυμεις, θα το ηθελες?

Σχετικα με τις εξωτερικες συνθηκες ... τι να σου πω !!! Λιγο πολυ παντα θα υπαρχουν συνθηκες που πιθανον να μην ειναι οι ιδανικες...Δεν υπαρχουν ιδανικες συνθηκες...παντα κατι θα υπαρχει λιγο πολυ...

Βεβαια μιλαω γενικα ...αν πραγματικα τα οικονομικα ειναι εμποδιο, τοτε παω πασο...Αν το θελετε και απλα τα οικονομικα δεν ειναι τελεια αλλα δεν ειναι κ αποτρεπτικα θα ηταν μια χαρα!!! Αυτα ολα φυσικα αν πραγματικα ειναι κατι που θα ηθελες...

Εγω παρολο που δεν ημουν το κοριτσακι που ονειρευοταν το νυφικο κ.λ.π ηθελα να παντρευτω και απολαυσα την διαδικασια και το νυφικο και ολα...Μια χαρα ηταν και ειχαμε περασει πολυ ωραια!!!

Δεν ειμαι εξ ορισμου αντιθετη, εκανα εναν γαμο που ηταν στα μετρα μας και στα γουστα μας!!!

Οι συνθηκες οι εξωτερικες παντα θα ειναι μη ιδανικες...Το ζητουμενο ειναι πως νιωθεις μεσα σου , αν νιωθεις πως θα το ηθελες και ειναι κατι που απο κοινου το επιθυμειτε, δεν βρισκω τον λογο γιατι να μην το δρομολογησετε. Αλλωστε ενας γαμος θελει και καποια προετοιμασια...Μπορειτε απλα να κανετε ενα πλανο στο περιπου...και να βαλατε ενα χρονικο οροσημο.

Αν παλι δεν ειναι κατι που σας εκφραζει, η νιωθεις οτι δεν το θες για το χ ψ λογους... Τοτε απλα μεινε συνεπης σε αυτο που νιωθεις και οταν αναστατωνεσαι απο συζητησεις και σχολια απο π.χ την μητερα σου, θυμιζε στον εαυτο σου οτι η επιλογη ειναι δικη σου!

Εχεις επιλεξει κατι που μπορει να μην ειναι συμφωνο με τις αρχες και αξιες που μπορει να εχει καποιος αλλος ...αλλα η εσενα η επιλογη σου σε γεμιζει! Η μη συμφωνη γνωμη του αλλου ειναι αποδεκτη, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι χρειαζεται και να συμφωνησεις....

Σχετικα με την ηλικια ......Τι να σου πω ... Αν το δεις γενικα χωρις να εξετασεις προσωπικους παραμετρους (που ομως στην τελικη αυτοι μετρανε) 31 ετων ειναι μια καλη ηλικια (αν μπορουμε να πουμε κατι τετοιο) συμφωνα με τα κοινωνικα στανταρ για οικογενεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω... Πηγα στην μαια , ολα καλα !!! Η μικρη εχει παρει θεση και εχει κατεβει ...κοντα μου ειπε οτι ειμαι... !!! Για να δουμε...Της λεω μπορει και σε καμια εβδομαδα και δεν μου το απεκλεισε καθολου...Μου λεει ναι ειναι πολυ πιθανον... Για να δουμε!!!

Με το καλό λεμονάκι!!! Ανυπομονούμε να μάθουμε τα ευχάριστα! Να μας ενημερώσεις, ε;;;

Ο γάμος δεν είναι τόσο μεγάλος πόνος όσο είναι το εγγόνι, λεμονάκι μου απ' όσο καταλαβαίνω. Επίσης τους το έχω ξεκαθαρίσει οτι γάμος δεν θα γίνει γιατί έξτρα λεφτά δεν παίζουν. Και η απάντηση τους είναι πως δεν θέλουν ντε και καλά θρησκευτικό, και ο πολιτικός τους κάνει, μόνο και μόνο για να δουν εγγόνι!

Και να της λέω πως πλέον οι άνθρωποι κάνουν οικογένεια σε μεγαλύτερες ηλικίες και να μου λεει πως όλες οι γνωστές της έχουν εγγόνια και να παραπονιέται πως είμαι παραλογη και πως τα χρόνια περνάνε και νεότεροι δεν γινόμαστε!

Γι αυτό είπα να σας ρωτήσω, μήπως όντως γίνομαι παράλογη που είμαι κατηγορηματική με αυτό το θέμα...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό λεμονάκι!!! Ανυπομονούμε να μάθουμε τα ευχάριστα! Να μας ενημερώσεις, ε;;;

Ο γάμος δεν είναι τόσο μεγάλος πόνος όσο είναι το εγγόνι, λεμονάκι μου απ' όσο καταλαβαίνω. Επίσης τους το έχω ξεκαθαρίσει οτι γάμος δεν θα γίνει γιατί έξτρα λεφτά δεν παίζουν. Και η απάντηση τους είναι πως δεν θέλουν ντε και καλά θρησκευτικό, και ο πολιτικός τους κάνει, μόνο και μόνο για να δουν εγγόνι!

Και να της λέω πως πλέον οι άνθρωποι κάνουν οικογένεια σε μεγαλύτερες ηλικίες και να μου λεει πως όλες οι γνωστές της έχουν εγγόνια και να παραπονιέται πως είμαι παραλογη και πως τα χρόνια περνάνε και νεότεροι δεν γινόμαστε!

Γι αυτό είπα να σας ρωτήσω, μήπως όντως γίνομαι παράλογη που είμαι κατηγορηματική με αυτό το θέμα...!

προσωπική μου αποψηειναι ότι αν πραγματικά ήσουν έτοιμη δε θα σε σταματούσαν τα οικονομικά, μην πιέζεσαι καλυτερα .

το ΑΝ και πότε θα κάνετε παιδί θα το αποφασίσετε μόνο εσείς, δεν είναι και υποχρεωτικό. Είτε κανείς στα 20, στα30, στα 40 η καθόλου it's swings and roundabouts ,μη σκας.

το μόνο που θα αναφέρω που ίσως σε ενδιαφέρει είναι ότι έρευνες δείχνουν πως μετά τα 35 μειώνεται κατακόρυφα η γονιμότητα και αυξάνονται οι πιθανότητες χρωμοσωμικων ανωμαλιών.

Link to comment
Share on other sites

Και να της λέω πως πλέον οι άνθρωποι κάνουν οικογένεια σε μεγαλύτερες ηλικίες και να μου λεει πως όλες οι γνωστές της έχουν εγγόνια και να παραπονιέται πως είμαι παραλογη και πως τα χρόνια περνάνε και νεότεροι δεν γινόμαστε!

Κοίτα... εδώ δεν έχει άδικο. Προσωπικά, αν σκοπεύεις να κάνεις παιδί, νομίζω ότι γύρω στα 30 είναι μια πολύ καλή ηλικία για να ξεκινήσεις τις προσπάθειες. Όχι μόνο για σένα αλλά και για τους παπούδες, οι οποίοι, κακά τα ψέματα, δεν θα είναι ακμαίοι για πολλά χρόνια ακόμα.

(Το παραπάνω σχόλιο μπορείς να το αγνοήσεις αν η μαμά σου είναι κάτω από 55 χρονών).

Εξαρτάται και τι εννοείς όταν λες ότι τα οικονομικά σας δεν είναι καλά. Σίγουρα το να περιμένεις 1-2 χρόνια δεν είναι τραγικό, αλλά αν υπολογίζεις ότι θα σας πάρει 5-10 χρόνια να ορθοποδήσετε, τότε μάλλον πρέπει να πάτε στο Plan B.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω...

Ισλακι τι να σου πω...αυτα τα θεματα ειναι τοσο λεπτα και ειναι τοσοι οι λογοι που μπορει να οδηγησουν ενα ζευγαρι ειτε να κανει ενα παιδι (λογω ηλικιας κ.λ.π), ειτε να επιλεξει να το αφησει για αργοτερα( εχοντας ενα ρισκο ...). Σιγουρα δεν ειναι λυση να κανεις ενα παιδι , αν δε νιωθεις ετοιμη! Βεβαια, αυτο το "ετοιμη" χωραει πολυ συζητηση!!!

Η ηλικια σου ειναι μια χαρα για να ξεκινησεις τις προσπαθειες, απο την αλλη νομιζω εχεις ακομη περιθωριο να το καθυστερησεις λιγο ακομη ...

Για πες μας και εσυ πως το σκεφτεσαι , διοτι αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια!!!! Ε, για πες...

Λεμονατα νεα τωρα: Ρωτησα για το ονομα και ναι πρεπει να το δηλωσω μεσα σε τρεις εβδομαδες (δεν ισχυει αυτο για το ενα ετος) . Ω! Αλι και τρισαλι....Ωιμε συμφορα μου...

Τωρα θελω να ρωτησω σχετικα με την υπηκοοτητα ... Για πειτε και εσεις τι ισχυει? Θα την παρει αυτοματα η μικρη, επειδη θα γεννηθει εδω ...Θα φερει την Ελληνικη αλλα και την Βρετανικη...ή χρειαζονται αλλες προυποθεσεις... ??????

Λεω να το ψαξω , αλλα για πειτε και εσεις που ειστε εξπερ σε αυτα...

Κατα τα αλλα στην αναμονη...Δεν εχει αλλαξει κατι! ΟΥΦ! ΚΟΥΡΑΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

την αγγλικη υπηκοοτητα δεν την παιρνει αν δεν της βγαλεις αγγλικο διαβατηριο. αν ειστε εδω για 5 τουλαχιστον χρονια κ εχετε τα p60 δεν υπαρχει προβλημα το βγαζετε χωρις προβλημα. ειδαλλως θα παρει ελληνικη υπηκοοτητα εφοσον ειστε κ οι δυο ελληνες

Link to comment
Share on other sites

την αγγλικη υπηκοοτητα δεν την παιρνει αν δεν της βγαλεις αγγλικο διαβατηριο. αν ειστε εδω για 5 τουλαχιστον χρονια κ εχετε τα p60 δεν υπαρχει προβλημα το βγαζετε χωρις προβλημα. ειδαλλως θα παρει ελληνικη υπηκοοτητα εφοσον ειστε κ οι δυο ελληνες

Ok! Ευχαριστω πολυ fairy μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...