Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

προσωπική μου αποψηειναι ότι αν πραγματικά ήσουν έτοιμη δε θα σε σταματούσαν τα οικονομικά, μην πιέζεσαι καλυτερα .

το ΑΝ και πότε θα κάνετε παιδί θα το αποφασίσετε μόνο εσείς, δεν είναι και υποχρεωτικό. Είτε κανείς στα 20, στα30, στα 40 η καθόλου it's swings and roundabouts ,μη σκας.

το μόνο που θα αναφέρω που ίσως σε ενδιαφέρει είναι ότι έρευνες δείχνουν πως μετά τα 35 μειώνεται κατακόρυφα η γονιμότητα και αυξάνονται οι πιθανότητες χρωμοσωμικων ανωμαλιών.

έχεις απόλυτο δίκιο, απλά δεν θέλω να τους στεναχωρω. Αλλά δεν θα πάρω την απόφαση για να ικανοποιήσω κανέναν ή για να σταματήσω τη γκρίνια! Τι φταίει το παιδάκι να είναι δύστυχο!

το μόνο που θα αναφέρω που ίσως σε ενδιαφέρει είναι ότι έρευνες δείχνουν πως μετά τα 35 μειώνεται κατακόρυφα η γονιμότητα και αυξάνονται οι πιθανότητες χρωμοσωμικων ανωμαλιών.

αυτό είναι το Νο1 επιχείρημα της μαμάς! Με παίρνει η κατηφόρα λέει! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εξαρτάται και τι εννοείς όταν λες ότι τα οικονομικά σας δεν είναι καλά. Σίγουρα το να περιμένεις 1-2 χρόνια δεν είναι τραγικό, αλλά αν υπολογίζεις ότι θα σας πάρει 5-10 χρόνια να ορθοποδήσετε, τότε μάλλον πρέπει να πάτε στο Plan B.

Θέλω να πιστεύω πως δεν θα πάρει πάνω από 1-2 χρόνια.

Από περιέργια, τα πρώτα χρόνια ενός μωρού έχουν (πάρα) πολλά έξοδα;;;

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας και εσυ πως το σκεφτεσαι , διοτι αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια!!!! Ε, για πες...

Δεν είμαι 100% σίγουρη, αν ήμασταν αλλιώς οικονομικά θα το σκεφτόμουν αλλά τώρα δεν τολμάω. Επίσης δεν είχα ποτέ αυτό το μητρικό που έχουν οι φίλες μου και πολλές γυναίκες, δεν με απασχόλησε ποτέ το θέμα νωρίτερα.

Αλλά είμαι της άποψης πως πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τέτοια πράγματα, δεν είναι παίξε γέλασε! Αλλάζει η ζωή σου!

Link to comment
Share on other sites

Λεμονατα νεα τωρα: Ρωτησα για το ονομα και ναι πρεπει να το δηλωσω μεσα σε τρεις εβδομαδες (δεν ισχυει αυτο για το ενα ετος) .

3?? Πού ρώτησες; Εγώ ρώτησα την έγκυο συνάδελφο προχθες και είπε 6 εβδομάδες! Αλλά δεν θα είναι και σίγουρο αυτό, μου είπε πως έτσι ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργια, τα πρώτα χρόνια ενός μωρού έχουν (πάρα) πολλά έξοδα;;;

Εξαρτάται. Αν θέλεις να μετακομίσεις σε μεγαλύτερο σπίτι, να φτιάξεις το πιο κουκλίστικο παιδικό δωμάτιο, να το γεμίσεις παιχνίδια (με τα οποία το μωρό σου θα παίξει μετά από 2 χρόνια και αν), να πάρεις όλη την προίκα του μωρού από το John Lewis και το JoJo Maman Bebe, να αγοράσεις το πιο ακριβό καρότσι κλπ τότε ναι, είναι αρκετά τα έξοδα.

Αλλά στην ουσία αυτά που χρειάζεσαι να πάρεις ολοκαίνουρια είναι μόνο οι πάνες και το γάλα αν δεν θηλάσεις, άντε και κανένα αφρόλουτρο. Θα σου κάνουν πολλά δώρα, ρούχα, πετσέτες, παιχνίδια. Κούνιες, καροτσάκια, καρεκλάκια και γενικότερα έπιπλα μπορείς να βρεις σε καλές τιμές, τα χρησιμοποιημένα είναι σχεδόν τζάμπα, και επιπλέον πολύ συχνά τα μαγαζιά με μωρουδιακά κάνουν εκπτώσεις.

Αν περιμένεις να κάνεις παιδί αργότερα από τις φίλες σου, το πλεονέκτημα είναι ότι όλοι έχουν κάτι να σου δώσουν με αποτέλεσμα ίσως να μην χρειαστεί να πάρεις τίποτα ;)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να πάρεις όλη την προίκα του μωρού από το John Lewis και το JoJo Maman Bebe,

ναι τρέχοντας στο John Lewis θα πήγαινα Biggi μου! (το άλλο δεν το ξέρω!) :tongue::tongue:

Ε βρε παιδία αν είναι έτσι να κάνω κανα-δυο :tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω κι εγώ νόμιζα ότι τα μωρά κοστίζουν, αλλά τελικά όχι. Εκείνο που κοστίζει περισσότερο στην Αγγλία (και αυτό που πρέπει να λάβεις κυρίως υπόψην σου) είναι το childcare.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι πως αυτό που θα κοστίσει σε εμένα, αρχικά, είναι το οτι δεν θα μπορώ να δουλέψω. Και εφόσον είμαι ελεύθερη επαγγελματίας δεν θα μου δινει κανείς μισθό όσο θα έχω ένα νεογέννητο και δεν θα μπορώ να το κουνάω από το σπίτι για μερικούς μήνες... και χωρίς έναν μισθό πως θα τη βγάλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πραγματικά είναι ένα θέμα. Αν όντως δεν βγαίνετε με ένα μισθό, δεν ξέρω τι μπορείτε να κάνετε. Δικαιούστε κάποιο benefit ίσως (εκτός από child benefit που έτσι κι αλλιώς είναι ψίχουλα)?

Μήπως οι γονείς σας έχουν κάποιο κομπόδεμα και μπορούν να σας βοηθήσουν;

Ο άντρας σου τι γνώμη έχει για όλα αυτά;

Πάντως αν νομίζεις ότι σε 1-2 χρόνια θα είναι καλύτερα τα πράγματα, θα έλεγα προς το παρόν να κλείσεις τα αυτιά σου (στα παράπονα της μαμάς) και να περιμένεις.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούστε κάποιο benefit ίσως (εκτός από child benefit που έτσι κι αλλιώς είναι ψίχουλα)?

δεν το έχω ψάξει καθόλου τι παίζει με αυτά. Δεν έχω ιδέα...

Μήπως οι γονείς σας έχουν κάποιο κομπόδεμα και μπορούν να σας βοηθήσουν;
δυστυχώς όχι... μάλλον το αντίθετο θα έπρεπε να γίνεται...
Ο άντρας σου τι γνώμη έχει για όλα αυτά;
κι αυτός δεν νιώθει άνετα με τέτοια οικονομικά. Παίρνουμε και οι 2 λίγο πάνω από ένα χιλιάρικο βλέπεις, δεν τα λες και καλά τα πράγματα!
Πάντως αν νομίζεις ότι σε 1-2 χρόνια θα είναι καλύτερα τα πράγματα, θα έλεγα προς το παρόν να κλείσεις τα αυτιά σου (στα παράπονα της μαμάς) και να περιμένεις.

ακριβώς αυτό :)

Νομίζω πως είναι το καλύτερο Biggi μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν σε παρηγορεί το γεγονός και γω τα ίδια ακούω... Ο σχωρεμένος ο μπαμπάκας μου μου χε φάει τα αυτιά από τα 25 να μου λέει: 30 έγινες και τίποτα δεν έκανες!

Αυτή είναι η δουλειά τους αν θες... Να ζητάνε εγγόνια και να τάζουν λαγούς και πετραχήλια οτι θα βοηθάνε, θα το προσέχουν κτλ κτλ και μετά σε πρήζουν πάλι χωρίς το παιδί θα βγεις; Αμα ήταν να το μεγαλώνω εγώ τί το έκανες;! Και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Παιδί και συ και γω και κάθε λογικός άνθρωπος θα κάνουμε όταν νιώσουμε εμείς οτι είναι η κατάλληλη στιγμή και όχι οι γονείς, θείοι, γείτονες κτλ!

Μην αγχώνεσαι και επικεντρωθείτε στο να σταθεροποιηθείτε οικονομικά για αρχή και μετά βλέπετε! Δεν σε πήραν δα και τα χρόνια! Στην τελική ξεκινά να της λές οτι ξεκινήσατε προσπάθειες και τέλειωσε η φασαρία! :)

Link to comment
Share on other sites

Ααα εσύ είσαι καλή!!!! Problem solved!!!:D

Ε ναι βρε! Πες μανούλα το σκεφτήκαμε πολύ καλά και είπαμε οτί έχεις δίκιο οτί περνάει ο καιρός κτλ και είπαμε να αρχίσουμε προσπάθειες. Όμως επειδή λένε οτι το άγχος δεν βοηθάει καθόλου προσπάθησε μαμακα μου να συγκρατείσαι και να μη ρωτάς συνέχεια τί γίνεται με αυτό το θέμα, ναι;; Κι εγώ θα βάλω τα δυνατά μου να σε κάνω σύντομα γιαγιάκα!

Κι έζησαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα!

The End!

:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι εδω.... Ισλακι, προσεξε με την προταση της esprit. Διοτι μετα θα σε αγχωνει και θα λεει " Ωχ! Εχει πρόβλημα ...και δεν πιάνει παιδι...ωχ και γιατι δεν ερχεται το μωρο..." χαχαχαχα Οποτε να χεις το νου σου!

Δωσε χρονο στον εαυτο σου ...

Link to comment
Share on other sites

3?? Πού ρώτησες; Εγώ ρώτησα την έγκυο συνάδελφο προχθες και είπε 6 εβδομάδες! Αλλά δεν θα είναι και σίγουρο αυτό, μου είπε πως έτσι ξέρει...

ΡΩτησα εκει που θα παω να δηλωσω την γεννηση :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...