Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Αχ δεσποινακι, αν δεν θέλει το μεράκι να βγει δεν βγαίνει χαχα

Στις 42 βδομάδες ακόμα περπατουσα 4 χιλιόμετρα την μέρα χωρίς πρόβλημα, ο άντρας μου "βοηθούσε" κ έφαγα κ καυτερα.... Τίποτα!!!! Με πρόκληση πήγα :)

Ελένη ναι η λάμψη ήταν τραβηγμενη χεχε αλλα ελληνικές ταινίες δεν είδα ποτε, δεν μου άρεσαν απο παιδι παρόλο που τις παίζαμε δυο τηλεοράσεις στο σπίτι... Κ φυσικά ούτε λόγος να ακούσω ελληνικές ειδήσεις... Οπότε κανά ντοκιμαντέρ :) αλλα γούστα είναι αυτά :)

Πιστεύω με καλή θέληση το αγοράκι μου θα τα μάθει όλα όπως κ όλα τα υπόλοιπα παιδάκια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ δεσποινακι, αν δεν θέλει το μεράκι να βγει δεν βγαίνει χαχα

Στις 42 βδομάδες ακόμα περπατουσα 4 χιλιόμετρα την μέρα χωρίς πρόβλημα, ο άντρας μου "βοηθούσε" κ έφαγα κ καυτερα.... Τίποτα!!!! Με πρόκληση πήγα :)

Ελένη ναι η λάμψη ήταν τραβηγμενη χεχε αλλα ελληνικές ταινίες δεν είδα ποτε, δεν μου άρεσαν απο παιδι παρόλο που τις παίζαμε δυο τηλεοράσεις στο σπίτι... Κ φυσικά ούτε λόγος να ακούσω ελληνικές ειδήσεις... Οπότε κανά ντοκιμαντέρ :) αλλα γούστα είναι αυτά :)

Πιστεύω με καλή θέληση το αγοράκι μου θα τα μάθει όλα όπως κ όλα τα υπόλοιπα παιδάκια :)

Oχι και ειδησεις!!! Με Τρεμη και Τραγκα θα το μεγαλωσεις το παιδι? Τα παιδακια στο σχολειο παντως εβλεπαν "Παρα Πεντε", "Πολυκατοικια", "Λακης ο Γλυκουλης", και τα πιο μεγαλα "Ραδιο Αρβυλα"


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα δεν θα παρω χαχα ( μα Λάκης ο γλυκόυλης;;;;;;)

Δε το χω δει ποτε αυτο για να σου πω..Πολυκατοικια εχω δει ενα-δυο επεισοδια, ειναι πιο πολυ γα παιδακια μικρα αν και ειναι ευχαριστο στυλακι κωμωδιας. Εννοειται "Παρα Πεντε" ειναι κορυφη, θα προτιμουσα σαφεστατα το παιδι μου να βλεπει αυτο παρα Eastenders και βλακειες.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Peakaboo, πώς νιώθεις σήμερα?

Πολύ μου άρεσε αυτη η ετοιμότητα σου. Φαίνεσαι να είσαι τόσο ήρεμη. Φαντάζομαι τη δεύτερη φορά μπορείς να σκεφτεσαι πιο καθαρα.

Μήπως όμως να το βοηθούσες λίγο να έρθει πιο γρήγορα? Λίγο .... με τον αντρούλη και μετά κάτι καυτερό?

Ευγενία,

η δική σου η κοιλίτσα μεγαλώνει? Είναι ζωηρούλα η μικρή?

Ειμαι καλά, η κοιλιά παραμεγάλωσε και ορισμένες φορές δε βολεύομαι να καθίσω. Μου φαίνεται οτι δε χωράω, τα πόδια είναι πολυ κοντά στην κοιλιά. Και έχω ακόμα καιρό.... Και η μικρή και η μεγάλη είναι ζωηρές. Κλοτσιές η μία από μεσα, αγκωνιές η άλλη απ΄ έξω...

Εσύ φουσκώνεις ε? ένοιωσες το μωράκι ή ακόμα?

Αχ δεσποινακι, αν δεν θέλει το μεράκι να βγει δεν βγαίνει χαχα

Στις 42 βδομάδες ακόμα περπατουσα 4 χιλιόμετρα την μέρα χωρίς πρόβλημα, ο άντρας μου "βοηθούσε" κ έφαγα κ καυτερα.... Τίποτα!!!! Με πρόκληση πήγα

:)

Fairy, σαν και εσένα και εγώ.. Ολα τα γιατροσόφια τα δοκίμασα, χιλιόμετρα περπάτησα, σκάλες ανεβοκατέβηκα, ανανάδες και κάρυ έφαγα, ο άντρας μου βοήθησε αλλά με πρόκληση στις 42 γέννησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

Τι κάνετε? Πώς περάσατε το σαβ/κο? εμείς δε κάναμε και πολλά, στο σπίτι κυρίως, πέρασε το σαβ/κο χωρίς να το καταλάβουμε.

Αύριο εχω οδοντίατρο, εύχομαι να μη μου πει πως χρειάζομαι σφραγίσματα και τη Πέμπτη επιτέλους θα δούμε τι κάνει το μωράκι μας. Δυστυχώς ακόμα να το νιώσω. Αμά θυμάται καμιά, σου παίρνουν και αίμα ή όχι?

Οι εγκυούλες τι κάνουν? Ευγενία, σε ζορίζει η κοιλιά? Υπομονή, και θα έχει και συνέχεια.

Peakaboo, το μικρούλη ακόμα να βγει?

Οι μανουλες τι κάνουν? Τα μικρά σας?

Link to comment
Share on other sites

με το καλο δεσποινα να ακουσεις το μωρακι σου :)

στην β επιπεδου οταν πας για ον υπερηχο δεν σου παιρνουν αιμα.

εμενα αιμα μου περνανε παντα στο ιατρειο

φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα με το καλό η β επιπέδου. Αντε θα το νιώσεις και το μωράκι κάποια στιγμή.

Ούτε εμένα μου πήραν αίμα με τη β επιπέδου. Το αίμα μου το παίρνει η μαια η στα ξεχωριστά ραντεβού που έχω μαζί της. Η μόνη εξαίρεση ήταν στην αυχενική διαφάνια που μου πήραν και αίμα μαζί με τον υπέρηχο για τις εξετάσεις για συνδρόμο down.

Ε καλά είμαι και εγώ η κοιλιά πότε με ζορίζει πότε την ξεχνάω, αν και νομίζω οτι τελικά είναι πιο μικρή σε σχέση με το αντιστοιχο στάδιο της τελευταίας εγκυμοσύνης. Πάντως κάθε βράδυ με ενοχλεί πολύ η πλάτη μου ευτυχώς έχω κάνει τον άντρα μου εξπέρ στο μασαζ!

Θα σε σκέφτομαι την Πέμπτη Δεσποινα!

Peekaboo, που βρίσκεσαι? μήπως είχατε άφιξη νέου μέλους? γράψε μας νέα όταν έχεις δυο λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Σήμερα είναι η due date αλλά ακόμη δεν έχω καμία εξέλιξη. Την Κυριακή το βράδυ πήγα στο νοσοκομείο γιατί είχα μειωμένες κινήσεις του εμβρύου (λιγότερες από 10) και μου είχαν πει να τους πάρω τηλέφωνο σε τέτοια περίπτωση. Είχα και τα δείγματα του πρόωρα γηρασμένου πλακούντα από την πρώτη εγκυμοσύνη και είχα ανησυχήσει. Τελικά με έβαλαν στον καρδιοτοκογράφο για 20 λεπτά, αποφάσισαν (η προϊσταμένη μαία και η γυναικολόγος βάρδιας) ότι το μωρό είναι καλά, μου είπαν να εξακολουθώ να παρακολουθώ τις κινήσεις και αν είναι μειωμένες να τους ξαναειδοποιήσω.

Επίσης η μαία είπε ότι όλη η κοιλούμπα μου (41cm) είναι "all baby" και υπολογίζει ότι ο μικρός πρέπει να είναι ήδη περίπου 3800Kg.

Αύριο το πρωί έχω ραντεβού στο νοσοκομείο για να προσπαθήσουν να κάνουν membrane swipe (σάρωση μεμβρανών) και ουσιαστικά να δημιουργήσουν πρόκληση αν έχει αρχίσει να εξαλείφεται ο τράχηλος. Πιθανά να μου σπάσουν και τα νερά. Το γεγονός ότι το μωρό είναι ήδη μεγάλο και η προηγούμενη καισαρική σημαίνει ότι δεν θα περιμένουμε πολλές μέρες ακόμη. Δυστυχώς αν η σάρωση των μεμβρανών δεν εξελίξει τον τοκετό μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχούς vbac γιατί η τεχνητή πρόκληση με χρήση προσταγλαδίνης αποφεύγεται, καθώς μεγαλώνει τον κίνδυνο να ανοίξει η τομή της μήτρας :( Μου είπαν να "βλέποντας και κάνοντας". Θα σας γράψω αναλυτικά όταν έχω νέα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια!

Peakaboo, σα να εφτασε η ώρα μου φαίνεται! Θέλει δε θέλει, αυριο είναι η μέρα που ο μικρός σας θα πάρει τις πρώτες τους ανάσες!

Εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν, και μακάρι πριν ακόμα πας στο νοσοκομείο, να σπάσουν τα νερά σου!

Μεγάλο πάντως μωράκι, φαντάζομαι θα υπάρχει και ένα ποσοστό λάθους, ίσως να είναι και λίγο μικρότερο το μωρό!

Και όπως λέν, με έναν πόνο!

Περιμένουμε να ακούσουμε τα ευχάριστα!

Θα σε σκέφτομαι αυριο, αχ, μακάρι να σας έρθουν όπως τα θέλετε και να μη ταλαιπωρηθείς ούτε εσύ ούτε το μωράκι καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Ευγενία

30εβ ε? Πλησιάζει και για σένα η ώρα!

Παράξενη αίσθηση αυτη η κοιλιά ε? Αν και η δικιά μου έχει μεγαλώσει αισθητά, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, ώρες ώρες ούτε που τη καταλαβαίνω. Φαντάζομαι με το καιρό η αίσθηση θα αλλάξει! Πάντως όταν με βλέπω προφίλ στον καθρέφτη, ένα σοκ το παθαίνω!

Πότε έχεις ξανά ραντεβού με τη μαία?

Link to comment
Share on other sites

Φαίρη,

ο μικρός σου τι κάνει? εχει αρχίσει να ζητάει αδερφάκι ή είναι ακόμα μικρούλη?

συνηθως δεν γινεται λαθος στο μεγεθος του μωρου :) θα μου εκανε εντυπωση αν κανανε λαθος...εμενα βγηκε 4.5 κιλα οσο ειχανε πει περιπου ;)

ο γιος μου ειναι πολυ μικρουλη για να καταλαβαινει τι ειναι αδερφακι :) ουτε τα 2 δεν εχει κλεισει...ελπιζουμε ομως απο σεπτεμβρη να μας ερθει το ιδιο ευκολα οσο ο μικρος :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...