Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

Ευχαριστούμε για τις ευχές Pocoyo!

Δεσποινα, η μικρή έχει ζωηρέψει πολύ, δεν ησυχάζει ποτέ και ζητάει συνέχεια την προσοχή μου. Ειναι εξαντλητική η κατάσταση, ειδικά όταν βγαίνουμε βόλτα. Παρόλ αυτά την χαίρομαι πολυ που είναι έτσι. Και η κοιλιά μεγάλωσε και εγώ ανεβηκα σε ζυγαριά μετά απο μήνες. Δε σας μαρτυράω πόσα κιλά εβαλα, αλλά οκ δεν έπαθα μεγάλο σοκ ;)

Ελπίζω να κοιμάσαι καλά Δέσποινα, ωραίο πράγμα είναι να κοιμάσαι ευκολα και να μην έχεις αυπνίες. Αυτό με τα γλυκά το έχω και εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη. Και αυτό που κατάλαβα είναι οτι όσα περισσότερα τρως τόσα πιο πολλά θέλεις, σου γίνεται συνήθεια. Δύσκολο να κοπούν τα ατιμα.

Με τον παιδικό, θα αλλάξει παιδικό σε ένα μήνα, οπότε οκ, δεν ξεκινάει απ΄ την αρχή τις έχει περάσει τις ιωσούλες της.

Peekaboo, αυτά ακριβώς που γράφεις σκεφτόμουν και εγώ και θεωρώ καλό τον παιδικό, απλά εχω και ένα μικρό προβληματισμό. Θα ρωτήσω να δω και τη γνώμη του gp, αν και δε νομίζω να μου πει να τη σταματήσω σε καμιά περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω ξερω οτι εχω γινει λιγο κουραστικη με τον παιδικο κ τις ιωσεις χεχε...αλλα ο γιος μου δεν αρρωσταινει στον παιδικο...θεωρω πολυ οτι εχει να κανει με τον καθε οργανισμο του καθε παιδιου.... θα ελεγα να μην το φοβαστε :)

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι εχω γινει λιγο κουραστικη με τον παιδικο κ τις ιωσεις χεχε...αλλα ο γιος μου δεν αρρωσταινει στον παιδικο...θεωρω πολυ οτι εχει να κανει με τον καθε οργανισμο του καθε παιδιου.... θα ελεγα να μην το φοβαστε :)

Αυτο θα ελεγα κι εγω, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα αρρωστησουν επειδη πηγαινουν παιδικο, ή οτι δε θα αρρωστησουν αν δεν. Ειναι στο παιδι, τα δικα μου και τα δυο δεν αρρωσταινουν, ειδικα η κορη μου ειναι 5.5 και η μονη "αρρωστια" που ειδαμε ειναι μυξες δυο φορες. Ασχετο που ιδια νομιζε οτι σβηνει ο κοσμος γυρω της επειδη δεν της ειχε ξανασυμβει τετοιο τραγικο πραγμα :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν αρρωσταίνει συχνά στο σταθμό. Όταν πρωτοπήγε ήταν 15 μηνών και ήταν χειμώνας. Μείναμε σπίτι με πυρετό 2 φορές από tummy bug. Φέτος μείναμε μια από tummy bug και μια γιατί είχαν κρούσματα ανεμοβλογιάς στην τάξη του και διώχναν όλα τα παιδάκια που είχαν οποιοδήποτε σημάδι. Ο δικός μου επειδή ακολουθεί το πρόγραμμα εμβολιασμού στην Ελλάδα είχε κάνει την πρώτη δόση του εμβολίου (στην Αγγλία δεν το κάνουν), οπότε έβγαλε μόνο 3-4 σπυράκια σε όλο το σώμα και δεν έκανε καθόλου πυρετό ούτε ήταν αδιάθετος. Μείναμε στο σπίτι 5 μέρες γιατί στο σταθμό ήταν overcautious. Η triage nurse να καταλάβετε επέμενε ότι το παιδί δεν έχει τίποτα.

Κατά τ' άλλα, το μόνιμο θέμα μας μέχρι να ανοίξει ο καιρός είναι οι μύξες. Τίποτα χειρότερο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατά τ' άλλα, το μόνιμο θέμα μας μέχρι να ανοίξει ο καιρός είναι οι μύξες. Τίποτα χειρότερο.

Και η δικη μου είναι μονίμως με μυξες και φέτος και πέρυσι το χειμώνα. Δεν έχει περάσει καμιά βαριά ιωση από τον παιδικό ούτε έχει κάνει υψηλούς πυρετούς. Γενικά ο πυρετός δεν της κρατησε ποτε πάνω από μια δυο μέρες. Αυτο που δεν ξέρω είναι αν ένα νεογέννητο θα περάσει αυτές τις ιώσεις το ίδιο ελαφρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι τα νεογέννητα δεν πρέπει να περάσουν ίωση, και αν αρρωστήσουν πριν τους 3 μήνες, θεωρείται επικίνδυνο και νοσηλεύονται. Καλύτερα να το συζητήσεις με το γιατρό σας, τουλάχιστον να σας πει αν υπάρχει έξαρση ιώσεων την εποχή που θα γεννήσεις για να ξέρεις αν χρειάζεται να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική με το μωρό.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια.

τι κάνετε?

Ευγενία, πολύ ευχάριστα τα νέα σου με τα κιλα! Ξέρω πολλές κοπέλες που σε δεύτερες τρίτες εγκυμοσύνες έβαλαν πολλά περισσοτερα κιλά! Αλλά και εγώ και εσυ πρέπει να περιορίσουμε τα γλυκά.

Να χαίρεσαι και τη μεγάλη σου, που είναι ζωηρούλα! Εύχομαι να πάρεις τη καλύτερη απόφαση για το παιδικό, αλλά γνώμη μου είναι πως καλά είναι τουλάχιστον στην αρχη να περνάς και κάποιο χρόνο μόνο με το μικρούλη. Γιατί μάλλον θα έχει πολλές απαιτήσεις, και η μεγάλη ίσως κάπως να ζηλέψει.

Travellingmum καταπληκτική και η κορούλα σου, με τη ταλαιπωρία που πέρασε! Τα μικρά ώρες ώρες πετάνε τις καλύτερες ατάκες!

Peakaboo, τι κάνετε εσείς? Ετοιμος ο μικρός να βγεί η καλοπερνάει στη κοιλίτσα σου?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα συζητούσαν κάποιοι συνάδερφοι, κάπως αρνητικά θα το έλεγα, για τα παιδάκια που όταν πάνε στο σχολείο στα 3 δε μιλάνε καλά τα αγγλικά, και πως προτιμούν το παιδί να μιλάει μόνο αγγλικά, γιατι άμα είναι δύγλωσσο, δε θα μπορει να συνεννοηθεί σε καμία γλώσσα. Φαντάζομαι όταν με το καλο και το δικό μου το μικρούλη θα πάει στο σταθμό, πολλοι θα σχολιάσουν αρνητικά, μια και που σκεφτόμαστε να το κάνουμε τριγλωσσο! Ισως τελικά να είναι πιο δύσκολο, από όσο θέλουμε να πιστεύουμε!

Εσείς συναντήσατε κάποιον που κάπως να εκφράστηκε αρνητικά αν τα μικρά σας δεν έχουν τα αγγλικά ως πρώτη γλώσσα?

Link to comment
Share on other sites

και στην ελλαδα τα ιδια λενε στα σχολεια για την διγλωσια....εσεις καντε αυτο που πιστευετε σωστο μην ξεχναμε οτι τα παιδια ειναι σαν μικρα σφουγγαρια και απορροφουν πολλες γνωσεις απο μικρα...δεν πιστευω να σας επηρεασει εμας και οσες φιλικες μας οικογενειες ειναι διγλωσσες δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει κανεναν να μιλαει αρνητικα για τα διγλωσσα παιδια. επειδη γινοντε διγλωσσα απο την πρωτη μερα δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα στην μαθηση. το μονο αρνητικο ειναι οτι αργουν λιγακι να μιλησουν, συνηθως αρχιζουν κ μιλανε γυρω στα 2 με 2.5. η διαφορα με τα διγλωσσα ειναι οτι αντι να αρχισουν να λενε λεξουλες ξαφνικα μια μερα σου λενε μια προταση. ο γιος μου ακουει ελληνικα στο σπιτι κ αγγλικα στον παιδικο. καταλαβαινει απταιστα κ τα δυο. κ στην ελληνικη κοινοτητα που εχω γνωρισει αλλα παιδακια δεν καταλαβαινεις οτι ειναι διγλωσσα, μιλανε ελληνικα σαν ελληνες κ αγγλικα σαν αγγλοι :)

στην ταξη του ο γιος μου εχει κ τριγλωσσο, κινεζικα, ιταλικα κ αγγλικα. μια χαρα τα παει το παιδακι με ολες τις γλωσσες :) αυτο που πρεπει να κανετε ειναι να του μιλαει ο καθενας σας στην γλωσσα που θελει κ να ειστε σταθεροι.

πιστευω δεν θα εχετε κανενα προβλημα με την εκμαθηση των γλωσσεων :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα παω κι ενα βημα παραπερα, δε χρειαζεται καν να κανετε το opol(one parent one language) υπαρχουν και αλλες μεθοδοι, εμεις μιλουσαμε και οι δυο και τις δυο γλωσσες ανακατωμενα, τα παιδια τις ξεχωρισαν μια χαρα, και μαλιστα η κορη μου μιλησε πολυ νωρις, θυμαμαι οταν γενησα το γιο μου και ηταν 20 μηνων μιλουσε κανονικα με προτασεις ολοκληρες και στις δυο γλωσσες (και μετεφραζε στο μπαμπα της που ακομα δεν ηξερε πολυ καλα ελληνικα τοτε). Ο γιος μου μιλησε πολυ αργοτερα (γυρω στα 2.5 με 3) και τα ειπε ολα μαζεμενα, οποτε ειναι μαλλον στο παιδι, και αποδεδειγμενα το φυλο παιζει μεγαλο ρολο.

Προσωπικα δεν εχω ακουσει αρνητικ σχολια για τα διγλωσσα παιδια εδω, γιατι ειναι τοσο μα τοσο συνηθισμενο φαινομενο, και μαλιστα υπαρχουν και ταξεις ενταξης για τα παιδακια που ηρθαν προσφατα απο το εξωτερικο και δε μιλαν καλα αγγλικα.

Επειτα τα παιδια δεν ξεκινανε σχολειο στα 3, και ουτε ολα τα τριχρονα, μονογλωσσα, διγλωσσα και τριγλωσσα, μιλανε καλα. Οποιαδηποτε γλωσσα. ΕΙναι προφανες οτι αυτοι που το ειπαν διαβαζουν πολυ the sun και δεν εχουν ιδεα ουτε απο πολυγλωσσσια ουτε απο πολυπολιτισμικοτητα, οποτε μη στεναχωριεσαι πολυ. Ο μικρος του αδελφου μου ειναι τετραγλωσσος και στα δυομιση, αν και μιλαει μονο αγγλικα και κινεζικα, καταλαβαινει απταιστα και τις 4 γλωσσες. Τα παιδια δε μαθαινουν οπως εμεις

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω travelling mum...τα αγορια λενε αργουνε να μιλησουν :)

εμεις λεμε ελαχιστες λεξουλες αλλα καταλαβαινουμε σχεδον τα παντα χεχε

ποτε δεν αχγωθηκα για την γλωσσα παντως....νομιζω πως οπως λες επειδη μεγαλωνουν σε ενα τετοιο περιβαλλον αμεσως καταλαβαινουν την διαφορα....εμενα ειναι ελληνας ο αντρας μου

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ανακατεμενες τις μιλαμε τις γλωσσες και δεν υπαρχει συγχυση ιδιως στον μεγαλο....μονο που ο μικρος ισως λογω ηλικιας και της κυριαρχης γλωσσας....ενω του μιλαμε αγγλικα απανταει στα ελληνικα...αρα καταλαβαινει πολυ καλα....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην αρχή μιλούσαμε μόνο Ελληνικά στο σπίτι. Φυσικά άκουγε Αγγλικά όλη μέρα στο σταθμό από 15 μηνών που πήγε και μας άκουγε να μιλάμε Αγγλικά με φίλους ή όταν είμασταν στα έξω. Καταλάβαινε από νωρίς τα πάντα και στις δύο γλώσσες αλλά μέχρι περίπου τα 2 έλεγε μόνο λέξεις. Μετά τα δύο άρχισε να κάνει προτάσεις με 3-4 λεξούλες και στις δύο γλώσσες. Μετράει μέχρι το 10 και λέει τα χρώματα και στις δύο. Πλέον του μιλάμε ανάμεικτα, πότε Ελληνικά, πότε Αγγλικά, εξαρτάται ποιες λέξεις χρησιμοποιούμε και ξέρουμε ότι αναγνωρίζει. Προσπαθούμε να λέμε την ίδια λέξη ή την ίδια πρόταση και στις δύο προκειμένου να μάθει.

Και οι κοπέλες στο σταθμό από την αρχή μας έλεγαν ότι δεν έβλεπαν να έχει κάνενα πρόβλημα, ούτε υστέρηση.

Από θέμα "ρατσισμού" λόγω γλώσσας δεν έχουμε παρατηρήσει τίποτα. Ούτως ή άλλως στην τάξη του στο σταθμό υπάρχουν παιδάκια Λιθουανικής, Σουηδικής, Κινεζικής και Ινδικής καταγωγής.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...