Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Καλησπέρα !! Κ εμένα δεύτερη μερα με ξεκινάνε!

      Στην προηγούμενη περίοδο ξεκίνησα προετοιμασία αλλά στον υπέρηχο είδαμε ότι το ενδομήτριο δεν ήταν όπως θέλαμε . Συγκεκριμένα δεν διακρίναμε ξεκάθαρα τις 3 ζώνες που θα έπρεπε οπότε το αφήσαμε. Σήμερα μου ήρθε η επόμενη περίοδος και ξεκινάμε πάλι προετοιμασία να δούμε αυτή τη φορά τι θ γίνει.

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου εύχομαι αυτή η φορά να είναι η τυχερή και στις δυο μας !!! Θα ήμαστε κοντά κοντά πρώτα ο θεός κ εγω έχω ξεκινήσει είμαι 5η μέρα προετοιμασίας σήμερα !! 

      • Καλή τύχη! 3
      • Ευχή 3

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

δεσποινα θα διαφωνησω με την κοπελα πιο πανω, ο πρωτος χρονος της ζωης μας ειναι πολυ σημαντικος στο να συνηθισουμε τους ηχους των γλωσσων του περιβαλλοντνος μας, και ναι, ειναι πουλ λογικο το παιδακι να μιλαει και τις τρεςι γλωσσες αν αυτες του μιλατε, θα μιλαει στον καθενα τη γλωσσα του. Εγω νομιζω οτι πρεπει απλως να κανετε ο,τι σας ερχεται φυσιολογικα και ευκολα και ολα θα παρουν το δρομο τους.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεσποινα θα διαφωνησω με την κοπελα πιο πανω, ο πρωτος χρονος της ζωης μας ειναι πολυ σημαντικος στο να συνηθισουμε τους ηχους των γλωσσων του περιβαλλοντνος μας

Τι γίνεται αν δεν συνηθίσουμε τους ήχους αυτούς από τον πρώτο χρόνο της ζωής μας;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολευοαστε στην αναπαραγωγη τους. Οι ηχοι της μητρικης μας γλωσσας ειναι επιτακτικοι στον τροπο που θα μιλαμε γιαπαντα, απο εκει προερχονται και οι προφορες, δηλαδη αν εχεις μονο μια μητρικη και αυτη ειναι ισπανικα, οσες γλωσσες και να μαθεις αργοτερα θα τους δινεις ισπανικη προφορα, ενω αν μεγαλωσεις με ισπανικα, κινεζικα και σουαχιλι εχεις ενα πολυ μεγαλυτερο φασμα ηχων για να προσαρμοσεις μεσα τους τις καινουριες γλωσσες που τυχων μαθαινεις και να αναπαραγεις προφορα πιο κοντα στην οριτζιναλε βερσιον.

Και ναι, φυσικα, πολλοι ανθρωποι, μπορουν να μιμηθουν προφορες αργοτερα στη ζωη τους, αυτο δεν ειναι το ιδιο )ουτε εγκεφαλικα ουτε ακουστικα) με το να προσαρμοζεις τους ηχους που εχεις λαβει ως βρεφος.

Αυτα απο επιστημονικης αποψεως. Τωρα πρακτικα, φυσικα ειναι πιο ευκολο να μαθει το παιδακι της δεσποινας πχ ολες τις γλωσσες ως βρεφος παρα μιατωρα και μια αργοτερα, ισως δυσκολευτει και μπερδευτει. Ενω αν του μιλανε ολες τις γλωσσες απο την αρχη θα τις ξεχωρισει μια χαρουλα οπως ολα τα παλυγλωσσα παιδακια του κοσμου

Link to comment
Share on other sites

δυσκολευοαστε στην αναπαραγωγη τους. Οι ηχοι της μητρικης μας γλωσσας ειναι επιτακτικοι στον τροπο που θα μιλαμε γιαπαντα, απο εκει προερχονται και οι προφορες, δηλαδη αν εχεις μονο μια μητρικη και αυτη ειναι ισπανικα, οσες γλωσσες και να μαθεις αργοτερα θα τους δινεις ισπανικη προφορα, ενω αν μεγαλωσεις με ισπανικα, κινεζικα και σουαχιλι εχεις ενα πολυ μεγαλυτερο φασμα ηχων για να προσαρμοσεις μεσα τους τις καινουριες γλωσσες που τυχων μαθαινεις και να αναπαραγεις προφορα πιο κοντα στην οριτζιναλε βερσιον.

Και ναι, φυσικα, πολλοι ανθρωποι, μπορουν να μιμηθουν προφορες αργοτερα στη ζωη τους, αυτο δεν ειναι το ιδιο )ουτε εγκεφαλικα ουτε ακουστικα) με το να προσαρμοζεις τους ηχους που εχεις λαβει ως βρεφος.

Αυτα απο επιστημονικης αποψεως. Τωρα πρακτικα, φυσικα ειναι πιο ευκολο να μαθει το παιδακι της δεσποινας πχ ολες τις γλωσσες ως βρεφος παρα μιατωρα και μια αργοτερα, ισως δυσκολευτει και μπερδευτει. Ενω αν του μιλανε ολες τις γλωσσες απο την αρχη θα τις ξεχωρισει μια χαρουλα οπως ολα τα παλυγλωσσα παιδακια του κοσμου

ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι μεγαλωσαμε στο σπίτι μας....Ο μπαμπας μου 8 γλώσσες, η γιαγιά μου 4, ο παππους μου 6 γλωσσες....

ΟΛΕΣ τις μιλούν τις διαβάζουν και τις γράφουν....


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την travellingmum. εμενα ο γιος μου οκ δεν λεει πολλα, αλλα αυτες τις λιγες λεξεις που λεει τις λεει με την αναλογη προφορα. το hello με αγγλικη προφορα κ το γαλα με ελληνικη ;)

τον εχω ηδη παρατηρησει πως συμπεριφερεται οταν εχουμε αγγλους στο σπιτι κ πως οταν εχουμε ελληνες. καταλαβαινει την διαφορετικοτητα. εγω παντα του μιλαω ελληνικα ακομα κ στο σχολειο...προχθες μας ειπε καληνυχτα!! δεν το περιμενα, τη θεωρω δυσκολη λεξη

εγω παντως να πω την αληθεια, δεν ανησυχω για τις γλωσσες, θα τις μαθει ακομα κ αν μου μιλαει εμενα πιο πολυ αγγλικα θα ξερει πως ο παππους δεν μιλαει αγγλικα κ θα του μιλαει ελληνικα :) εμενα με ανησυχουν αλλα κ με αχωνουν...επειδη εγω η ιδια εχω μαθησιακες δυσκολιες (δυσλεξια) προσπαθω να ασχοληθω οσο μπορω μαζι του κ αν το εχει κληρονομησει να τον προσεξω απο την αρχη. οχι να το ανακαλυψω στα 21 οπως με εμενα :(

πραγματικα αυτο ειναι μεγαλο αχγος, πιστευω δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα για εναν γονιο το παιδι του να κληρονομει τα αρνητικα του...ηδη εχει παρει το εκζεμα απο εμενα κ ακομα δεν ξερουμε αν εχει ασθμα :( ουφ ουφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυσκολευοαστε στην αναπαραγωγη τους. Οι ηχοι της μητρικης μας γλωσσας ειναι επιτακτικοι στον τροπο που θα μιλαμε γιαπαντα, απο εκει προερχονται και οι προφορες, δηλαδη αν εχεις μονο μια μητρικη και αυτη ειναι ισπανικα, οσες γλωσσες και να μαθεις αργοτερα θα τους δινεις ισπανικη προφορα, ενω αν μεγαλωσεις με ισπανικα, κινεζικα και σουαχιλι εχεις ενα πολυ μεγαλυτερο φασμα ηχων για να προσαρμοσεις μεσα τους τις καινουριες γλωσσες που τυχων μαθαινεις και να αναπαραγεις προφορα πιο κοντα στην οριτζιναλε βερσιον.

Και ναι, φυσικα, πολλοι ανθρωποι, μπορουν να μιμηθουν προφορες αργοτερα στη ζωη τους, αυτο δεν ειναι το ιδιο )ουτε εγκεφαλικα ουτε ακουστικα) με το να προσαρμοζεις τους ηχους που εχεις λαβει ως βρεφος.

Αυτα απο επιστημονικης αποψεως. Τωρα πρακτικα, φυσικα ειναι πιο ευκολο να μαθει το παιδακι της δεσποινας πχ ολες τις γλωσσες ως βρεφος παρα μιατωρα και μια αργοτερα, ισως δυσκολευτει και μπερδευτει. Ενω αν του μιλανε ολες τις γλωσσες απο την αρχη θα τις ξεχωρισει μια χαρουλα οπως ολα τα παλυγλωσσα παιδακια του κοσμου

Αν αυτό το σκεπτικό είναι σωστό όμως, δεν πρέπει ποτέ να μιλάμε στο μωρό σε γλώσσα άλλη εκτός από τη μητρική μας (γιατί τότε θα μάθει λάθος ήχους, του δικούς μας). Επίσης τα παιδάκια όσων κοριτσιών έχουν δύο Έλληνες γονείς και ήρθαν στην Αγγλία αφού το μωρό έκλεισε τον πρώτο χρόνο, είναι καταδικασμένα να μην μάθουν ποτέ καλά αγγλικά. Δε νομίζω ότι αυτά που λες ισχύουν. Τουλάχιστον όχι τόσο απόλυτα όσο τα παρουσιάζεις.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό το σκεπτικό είναι σωστό όμως, δεν πρέπει ποτέ να μιλάμε στο μωρό σε γλώσσα άλλη εκτός από τη μητρική μας (γιατί τότε θα μάθει λάθος ήχους, του δικούς μας). Επίσης τα παιδάκια όσων κοριτσιών έχουν δύο Έλληνες γονείς και ήρθαν στην Αγγλία αφού το μωρό έκλεισε τον πρώτο χρόνο, είναι καταδικασμένα να μην μάθουν ποτέ καλά αγγλικά. Δε νομίζω ότι αυτά που λες ισχύουν. Τουλάχιστον όχι τόσο απόλυτα όσο τα παρουσιάζεις.

δεν τα λεω εγω, τα λεει η επιστημη του language acquisition. Ναι, αν μιλας αγγλικα στο παιδι σου με ελληνικη προφορα τοτε ετσι θα μιλαει αγγλικα. Αν ομως εσυ του μιλας με ελληνικη προφορα αλλα ολοι οι αλλοι γυρω του του μιλανε με αγγλικη τοτε απορροφησει τους ηχους.

Δε μιλαμε για καλα 'η μη καλα αγγλικα, μιλαμε για τους ηχους. Ναι πιθανο ενα παιδακι που θα ερθει εδω στα τρια και μεχρι τοτε δε μιλουσε και δεν ακουγε καθολου αγγλικα να μιλαει με την προφορα της μητρικης του γλωσσας. Αυτο δε σημαινει οτι δε μιλαει καλα αγγλικα. Αλλα υπαρχουν παντα ηχοι που δε θα μπορει να αναπαραγει. Παρε παραδειγμα τους κινεζους που λενε ολα τα "λ" σαν "ρ". Δεν εχουν "λ" στη γλωσσα τους και ο πιο κοντινος σ'αυτο ηχος ειναι ενα αλλο υγρο συμφωνο, το "ρ".

Αυτα για σημερα, αυριο παλι :-P

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα παιδάκια όσων κοριτσιών έχουν δύο Έλληνες γονείς και ήρθαν στην Αγγλία αφού το μωρό έκλεισε τον πρώτο χρόνο, είναι καταδικασμένα να μην μάθουν ποτέ καλά αγγλικά.

?????γιατι???? γνωριζω μια οικογενεια που ηρθαν οταν τα αγορια τους ηταν 6 κ 13 χρονων αντιστοιχα!!!! απο θεσσαλονικη ηρθαν. εαν τα ακουσεις να μιλανε αγγλικα μιλανε σαν αγγλοι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα υπαρχουν παντα ηχοι που δε θα μπορει να αναπαραγει. Παρε παραδειγμα τους κινεζους που λενε ολα τα "λ" σαν "ρ". Δεν εχουν "λ" στη γλωσσα τους και ο πιο κοντινος σ'αυτο ηχος ειναι ενα αλλο υγρο συμφωνο, το "ρ".

Το ότι δεν έχει λ στη γλώσσα σου δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μάθεις να το παράγεις! Ξέρω πολλούς Κινέζους (είχα Κινέζα συγκάτοικο) που μιλάνε μια χαρά αγγλικά. Και είναι άνθρωποι που ήρθαν στην Αγγλία σε μεγάλη ηλικία, στο γυμνάσιο ή και ως ενήλικες, όχι για παιδάκια που όπως και να το κάνεις είναι σφουγγάρια.

Ξέρω βέβαια και αρκετούς που δεν μιλάνε τόσο καλά αγγλικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσαν να μάθουν.

Από πλευράς ήχων μιλάω πάντα, όχι για λεξιλόγιο και γραμματική.

Δεν πιστεύω με τίποτα ότι ένας Κινέζος δεν θα πει ποτέ το λ αν δεν το έχει ακούσει τους πρώτους 12 μήνες της ζωής του.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε αυτό το αρθρο http://news.bbc.co.uk/1/hi/8346058.stm

Λεει οτι τα μωρά κλαίνε με προφορά ανάλογη της πρώτης γλώσσας που θα ακούσουν στη μήτρα.

Πάντως αυτό που λέει η travellingmum για το οτι πρέπει να εκτεθείς νωρίς στη γλώσσα για να μην έχεις προφορά το έχω ακούσει και εγώ. Having said that, πολλά ατομα μπορούν να εξαλείψουν την ξενική προφορά, ακόμα και αν μάθουν αργότερα τη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης τα παιδάκια όσων κοριτσιών έχουν δύο Έλληνες γονείς και ήρθαν στην Αγγλία αφού το μωρό έκλεισε τον πρώτο χρόνο, είναι καταδικασμένα να μην μάθουν ποτέ καλά αγγλικά. Δε νομίζω ότι αυτά που λες ισχύουν. Τουλάχιστον όχι τόσο απόλυτα όσο τα παρουσιάζεις.

rolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gif


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε αυτό το αρθρο http://news.bbc.co.uk/1/hi/8346058.stm

Λεει οτι τα μωρά κλαίνε με προφορά ανάλογη της πρώτης γλώσσας που θα ακούσουν στη μήτρα.

Πάντως αυτό που λέει η travellingmum για το οτι πρέπει να εκτεθείς νωρίς στη γλώσσα για να μην έχεις προφορά το έχω ακούσει και εγώ. Having said that, πολλά ατομα μπορούν να εξαλείψουν την ξενική προφορά, ακόμα και αν μάθουν αργότερα τη γλώσσα.

λιγους μηνες πρινα πο αυτο το αρθρο γεννηθηκε ο ανηψιος μου (κινεζος) και ελεγε ο μπαμπας μου"μα κλαιει κινεζικα, δεν τον ακουτε;" και η μαμα μου τον κοροιδευε. Πηρε το αιμα του πισω με αυτη τη δημοσιευση :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε αυτό το αρθρο http://news.bbc.co.uk/1/hi/8346058.stm

Λεει οτι τα μωρά κλαίνε με προφορά ανάλογη της πρώτης γλώσσας που θα ακούσουν στη μήτρα.

Τότε εμένα το μωρό μου κλαίει αγγλικά.... :-P

Βασικά αυτό που συμπεραίνω είναι ότι λέει ο καθένας ό,τι θέλει κι εμείς καθόμαστε και τα ψειρίζουμε λες και είναι αστροφυσική.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

rolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gifrolling.gif

Να υποθέσω ότι συμφωνείς μαζί μου; :tongue:

Αλήθεια, τι έχεις παρατηρήσει εσύ με το δικό σου παιδί;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι συμφωνείς μαζί μου; :tongue:

Αλήθεια, τι έχεις παρατηρήσει εσύ με το δικό σου παιδί;

βάση κάποιων λαρυγγισμών που βγάζει το τελευταίο 5 μηνο ΝΟΜΙΖΩ παρεκκλίνει στα Σουαχίλι :tongue:


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...