Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Εγκυμονούσες στην Αγγλία!


Despina80

Recommended Posts

λεω να το δοκιμασω ναι...κ στην τελικη αν δεν με βολεψει παντα μπορω να γυρισω στου πακετου τις πανες ε :)

εσενα σου λεει αν θελει κακα? εχει δειξει σημαδια?

εμεις οταν πηραμε το γιογιο καποιες φορες εκατσα κ εγω πανω για να του δειξω αχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Fairy αν το αποφασίσεις στο δεύτερο για cloth nappies let me know. Είμαι cloth nappy mama οπότε μπορώ να ενδεχομένως να σε βοηθήσω με την εμπειρία μου! Έχουμε και thread δίπλα, στο parents.gr για όποια ενδιαφέρεται.

Having said that, δεν νομίζω ότι οι υφασμάτινες πάνες μας βοηθούν στο θέμα απαλλαγής από την πάνα (ούτε ότι μας καθυστερούν βεβαίως). Από ότι λένε όλοι, είναι τελείως θέμα παιδιού, και τα αγοράκια στατιστικά αργούν περισσότερο να καθαρίσουν από τα κοριτσάκια.

Εμείς πρωτοπήραμε το γιογιό λίγο πριν κλείσει τα δύο. Τον άφησε παγερά αδιάφορο. Καθόταν με τα ρούχα του και με το που κατεβάζαμε την πάνα σηκωνόταν. Δεν τον πιέσαμε και το αφήσαμε στην άκρη. Ένα μήνα αργότερα άλλαξε τάξη στο σταθμό (πήγε στα bumble bees που είναι τα 2-3χρονα) και εκεί ορισμένα παιδάκια καθόντουσαν σε γιογιό. Ζήτησα λοιπόν στις κοπέλες να ρωτούν και τον Κωνσταντίνο αν θέλει να κάθεται, μην έχοντας πολλές ελπίδες. Σας πληροφορώ ότι όχι μόνο πηγαίνει ευχαρίστως και κάθεται με τα υπόλοιπα, αλλά αρκετές φορές έχει και αποτέλεσμα!

Στο σπίτι λοιπόν, αν εξαιρέσεις ορισμένα πρωινά μετά το γάλα που τον βάζω να κάθεται βλέποντας το αγαπημένο του Thomas and friends και τα κάνει, οποιαδήποτε άλλη ώρα της μέρας και να τον ρωτήσω αν θέλει να κάτσει λέει όχι. Τι και αν έχουμε διακοσμήσει το potty με αυτοκόλλητα, τι και αν κολλάμε αυτοκόλλητα στο reward chart όταν καταφέρνουμε κάτι... Στο σπίτι τζίφος, ενώ στο σταθμό συνεχίζει απτόητος! Δεν τον πιέζουμε καθόλου - ένας λόγος παραπάνω γιατί έρχεται και το νέο μωρό.

Fairy τα training pants σε τι βοηθούν σε αυτή τη φάση; Νόμιζα ότι τα βάζουμε αργότερα όταν είμαστε σχεδόν έτοιμοι να βγάλουμε την πάνα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

απο το σταθμο μου ειπαν μπορω κ τωρα να του τα βαλω στο σπιτι ομως...με αυτα κατουριεται αλλα δεν βγαινει εξω, οποτε απλα νιωθει την υγρασια.

κ εσεις Τομας εσυ!!! καθε πρωι 7.30 αχαχαχαχαχ

απο Σεπτεμβρη θα μιλησουμε περισσοτερο για τις πανες που λεω να βαλω μπρος στο δευτερο...στο διπλα παρεντς δεν μπαινω, δεν προλαβαινω να μπαινω κ εκει :) καποτε ημουν σε πολλα φορουμ, αλλα πλεον που χρονος :) κ ετσι γραφω εδω σε 2 κατηγοριες μονο :)

Link to comment
Share on other sites

λεω να το δοκιμασω ναι...κ στην τελικη αν δεν με βολεψει παντα μπορω να γυρισω στου πακετου τις πανες ε :)

εσενα σου λεει αν θελει κακα? εχει δειξει σημαδια?

εμεις οταν πηραμε το γιογιο καποιες φορες εκατσα κ εγω πανω για να του δειξω αχαχαχα

Ναι, γύρω στους 18 μήνες μου ανακοίνωσε πρώτη φορά οτι έκανε και λίγες μερες μετά από αυτό μας είχε πει και οτι θέλει να κάνει. Μάλιστα έκανε και κακά στο γιογιό 2 φορές πριν αρκετούς μήνες, αλλά δεν επεδίωξα να το συνεχίσω γιστί πιστευα οτι ήταν νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πιστευω ειναι στο παιδι...κ φυσικα αυτο που λεει η πικαμπου που κανουν οτι τα αλλα παιδακια :)

κ εγω δεν του επιμενω, καποια στιγμη θα τη βγαλουμε κ εμεις οπως ολα τα παιδακια :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία όλα αυτά τα επιστημονικά που παραθέτετε και είμαι σίγουρη ότι βασίζονται σε έρευνες και ότι είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό βάσιμα. Ωστόσο θα μου επιτρέψετε να μην τα δέχομαι όλα ως απόλυτα.

Travellingmum, δέχομαι τη σπουδαιότητα του πρώτου χρόνου της ζωης μας στο να συνηθίσουμε τους ήχους των γλωσσών του περιβάλλοντος μας, ωστόσο αυτό δεν θεωρώ ότι αποκλείει ένα παιδί που εκτέθηκε σε μια νέα γλώσσα λίγο μεγαλύτερο να είναι "καταδικασμένο" σε μη γηγενή προφορά. Ο γιος μου πήγε σταθμό εδώ 15 μηνών (μέχρι 13ων ζούσαμε Αθήνα) και σήμερα οι δασκάλες του μου λένε ότι μιλάει αγγλικά με western country accent (να μου πεις για καλό το λέω αυτό τώρα; :rolleyes: Anyway, that's not the point.) Από την άλλη, ορισμένες λέξεις στα ελληνικά της προφέρει περίεργα, πχ τις λέξεις "γατούλα", "πιπίλα" της λέει λες και ακούς τη Nia Vardalos στο Big fat Greek wedding ή ίσως κάποιον Θεσσαλονικιό. Είμαστε και οι δύο γονείς Πειραιώτες, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα λέει έτσι. Πάντως δεν ανησυχώ ότι θα του μείνει η "σπαστή" προφορά, καθώς πηγαίνουμε Ελλάδα Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι, οπότε θεωρώ ότι η γλώσσα του θα λυθεί αν μη τι άλλο εκεί. Το διαπιστώσαμε άλλωστε σε μεγάλο βαθμό τα περσινά Χριστούγεννα.

Σχετικά με το αν θα μάθει αγγλικά από εμάς λάθος, δεν θεωρώ ότι του κάνουμε κακό χρησιμοποιώντας και αγγλικές λέξεις. Σε πρώτο επίπεδο, μας το είχε προτείνει η παιδαγωγός στο σταθμό του, να επαναλαμβάνουμε μια λέξη και στις δύο γλώσσες για να κάνει τη σύνδεση. Όταν διαβάζουμε ένα παραμύθι και τον ρωτάω "where's the duck?" και "που είναι το παπάκι;" και στις δύο περιπτώσεις δείχνει σωστά.

Δεύτερον, όταν είμαστε μπροστά σε άγγλους, προτιμώ να του μιλάω αγγλικά για να νιώθουν όλοι included και να μετέχουν όλοι στη συζήτηση.

Μέχρι στιγμής τίποτα από αυτά δεν μας έχει βγει σε κακό.

peek, καλησπερα. Αρχικανα πω οτι αυτα περι καταδικασμενου παιδιου να μη μιλησει με τη γηγενη προφορα κλπ δεν ειναι δικα μου λογια, οκ; Εγω απλως παρεθεσα τα ευρηματα μιας συγκεκριμενης επιστημης σε ενα συγκεκριμενο θεμα, για να τονιζω οτι για το παιδακι της Δεσποινας θα ηταν καλυτερα να ακουει και τις τρεις γλωσσες απο την ωρα που θα γεννηθει, η και ακομα νωριτερα, και οχι να τις μαθει αργοτερα μια μια οπως προτεινε καποια κοπελα πιο πανω.

Οσο για το ποια γλωσσα μιλαμε στα παιδια, εμεις μιλαμε και οι δυο και τις δυο γλωσσες, ο καθενας με την προφορα του, και δεν εχουμε κανενα προβλημα. Φυσικα αν τα παιδια μας ηταν κλειδωμενα σε ενα μπουντρουμι και δεν ακουγαν κανεναν αλλο εκτος απο εμας δεν ξερω πως θα ηταν τα πραγματα, αλλα υπο φυσιολογικες συνθηκες ζωης, τα ξεχωριζουν ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ότι μάλλον για ακόμη μια φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγήθηκε. Πήρα αφορμή από κάτι που έγραψες, το οποίο φυσικά και αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι δικό σου αλλά βασίζεται σε έρευνα, για να αντιπαραθέσω τη δική μου εμπειρία. Δεν είχα σκοπό ούτε να απαξιώσω, ούτε να θίξω κάνενα. Το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι καλές οι έρευνες και οι θεωρίες αλλά δεν θα συμβεί και κάτι κακό αν παρεκκλίνουμε κάπου. Συγνώμη αν νιώθεις ότι σε προσέβαλα με κάποιο τρόπο. Ειλικρινά δεν ήταν η πρόθεση μου.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι καλη μου, δεν παρεξηγηθηκα, απλως επειδη σε συμπαθω μ'ενδιαφερει να καταλαβεις το τι εννοουσα. Ξερεις πως ειναι στα φορουμ, σπαμσενο τηλεφωνο, λιγο να παρανοησει καποιος τι ειπες, ειτε εσκεμμενα ειτε οχι, και να το παρουσιασει αλλιως, μεσα σε δεκα ποστ ολοι νομιζουν οτι εχεις πει το αντιθετο απο αυτο που λες :lol::lol::lol::lol::lol: Απλως ξεκαθαριζα το τι ειπωθηκε, συγγνωμη αν ημουν λιγο αποτομη και νομισες πως παρεξηγηθηκα, δεν το καταλαβα

Link to comment
Share on other sites

peek, καλησπερα. Αρχικανα πω οτι αυτα περι καταδικασμενου παιδιου να μη μιλησει με τη γηγενη προφορα κλπ δεν ειναι δικα μου λογια, οκ; Εγω απλως παρεθεσα τα ευρηματα μιας συγκεκριμενης επιστημης σε ενα συγκεκριμενο θεμα, για να τονιζω οτι για το παιδακι της Δεσποινας θα ηταν καλυτερα να ακουει και τις τρεις γλωσσες απο την ωρα που θα γεννηθει, η και ακομα νωριτερα, και οχι να τις μαθει αργοτερα μια μια οπως προτεινε καποια κοπελα πιο πανω.

Δηλαδή ΑΝ κατάλαβα καλά, και παρακαλώ διόρθωσέ με, κάποια επιστήμη λέει ότι πρέπει τα δυνητικά δίγλωσσα/τρίγλωσσα παιδάκια να ακούνε και τις δύο/τρεις γλώσσες από την ώρα που θα γεννηθούν ή και νωρίτερα, αλλιώς δεν θα μιλήσουν με γηγενή προφορά;

Ποια επιστήμη τα λέει αυτά και πού τα στηρίζει; Ξέρεις να μας πεις; Εσύ συμφωνείς ότι το παιδάκι που καθυστερεί να μάθει μια γλώσσα (π.χ. δεν την ακούει από μωρό) είναι καταδικασμένο να μην τη μιλήσει με σωστή προφορά;

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ αυτό το θέμα και θα ήθελα να ξέρω. Ευχαριστώ :-)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

οχι καλη μου, δεν παρεξηγηθηκα, απλως επειδη σε συμπαθω μ'ενδιαφερει να καταλαβεις το τι εννοουσα. Ξερεις πως ειναι στα φορουμ, σπαμσενο τηλεφωνο, λιγο να παρανοησει καποιος τι ειπες, ειτε εσκεμμενα ειτε οχι, και να το παρουσιασει αλλιως, μεσα σε δεκα ποστ ολοι νομιζουν οτι εχεις πει το αντιθετο απο αυτο που λες :lol::lol::lol::lol::lol: Απλως ξεκαθαριζα το τι ειπωθηκε, συγγνωμη αν ημουν λιγο αποτομη και νομισες πως παρεξηγηθηκα, δεν το καταλαβα

No worries καλή μου :)

Απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι δεν παρεξηγήθηκες εσύ :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σιγουρα οταν υπαρχει μια dominant γλωσσα πολυ πιθανο να προτιμησει να μιλαει αυτη. οταν ομως στο σπιτι κυριαρχει μια αλλη γλωσσα τοτε τα παιδια αυτα μιλανε τα ελληνικα τους....δεν νομιζω πως η Νοβα θα εκανε διαφορα....δεν μπορω να διανοηθω πως αν βλεπουν Λαμψη τους κανει καλο αχαχαχα θα μου πεις μπορω να του βαζω τα ντοκιμαντερ...ευτυχως με HDMI βλεπουμε youtube στην τηλεοραση κατευθειαν

δεν ξερω ποσο ασχολειστε με γκαντετακια...εγω επειδη ειμαι λατρης του σπορ κ δεν ειμαι καθολου της τηλεορασης, μπορω να σας πω για διαφορες δραστηριοτητες πχ στο ipad που μπορουν να ασχολουντε

παντως πραγματικα στην κοινοτητα μας ολα τα παιδακια μιλανε ελληνικα απταιστα κ κυριως αυτα που στο σπιτι τα ελληνικα κυριαρχουν. κ μην ξεχνατε τα καλοκαιρια στην ελλαδα που θα πηγαινουμε ;)

Φερυ δεν εννοουσα να βλεπει το παιδι Λαμψη για να μαθει Ελληνικα (αληθεια που τη θυμηθηκες?). Αλλωστε αν μαθαινε απο σαπουνοπερες και σηριαλ, μαλλον τουρκικα θα μιλουσε..(ειναι τρεντ στην ελληνικη τηλεοραση τελευταια)

Τα Ελληνικα δυσκολα μαθαινονται γιατι για το παιδι γινεται μια γλωσσα που "ντρεπονται" να μιλανε εκτος σπιτιου. Μετα για να κατανοησεις σε βαθος μια γλωσσα πρεπει να μπεις και στην κουλτουρα. Τα παιδακια που ειχαν σπιτια τους Νοβα καταλαβαιναν απολυτα το ελληνικο χιουμορ, βλεπανε ταινιες με Βλαχοπουλου πχ και γελουσαν, αυτα που δεν ειχαν αυτη τη δυνατοτητα δε μπορουσαν να καταλαβουν τα ελληνικα γλωσσικα "αστεια".

αλλωστε το βλεπω και απο παιδια απο Αλβανια που ηρθαν μικρα στην Ελλαδα, και παρολο που μιλανε αλβανικα στο σπιτι, χειριζονται αψογα τα ελληνικα.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

τι κάνετε? Ο καιρός εδώ σα να ήταν κάπως καλύτερος. Βγήκε και λίγο ο ήλιος, έφτιαξε κάπως η διάθεση για βολτούλες!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες σας. Ολές οι γνώμες είναι καλοδεχούμενες, και είναι κρίμα που καμιά φορά γίνονται παρεξηγήσεις. Σίγουρα ο καθένας έχει το δικό του τρόπο σκέψεως, και θα κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για αυτον και την οικογένεια του.

Εμείς έτσι πως το σκεφτόμαστε, είναι πως θα του μιλάμε στη μητρική μας γλώσσα. Στον άντρα μου κυρίως όταν είναι δίπλα σε παιδιά δε του βγαίνουν με τίποτα τα αγγλικά. Ακόμα και στα ανιψάκια μου τους μιλάει στα ιταλικά, και ας μη καταλαβαίνουν τίποτα. Αλλωστε, ας μιλάμε ότι θέλουν αρκεί να μη πάρουν τη δικιά μου ή του άντρα μου την αγγλική προφορά!:rolleyes:

Το κακό είναι πως με βάση τα τωρίνα δεδομένα, δε θα έχουμε τη δυνατότητα στο μέλλον να πηγαίνουμε στην ιταλία ή έλλάδα για περισσότερο από δεκα μέρες τη φορά, οπότε δε ξέρω κατά πόσο θα μυηθεί το παιδάκι στη κουλτούρα.

Αυτό που θα ηθελα όμως είναι να μάθει το παιδι να αγαπάει τις ξένες γλώσσες, και να έχει όρεξη να μάθει όχι μόνο τρείς αλλά ακόμα περισσότερες!

Link to comment
Share on other sites

Και για τις μανούλες που μαθαίνουν στα παιδάκια τους να πηγαίνουν στην τουαλέτα, καλή επιτυχία τους εύχομαι και να μη ζοριστείτε πολύ. Και κρατήστε πολλές σημειώσεις γιατι σε δυο τρία χρόνια θα χρειάζομαι συμβουλές!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Peakaboo, πώς νιώθεις σήμερα?

Πολύ μου άρεσε αυτη η ετοιμότητα σου. Φαίνεσαι να είσαι τόσο ήρεμη. Φαντάζομαι τη δεύτερη φορά μπορείς να σκεφτεσαι πιο καθαρα.

Μήπως όμως να το βοηθούσες λίγο να έρθει πιο γρήγορα? Λίγο .... με τον αντρούλη και μετά κάτι καυτερό?

Ευγενία,

η δική σου η κοιλίτσα μεγαλώνει? Είναι ζωηρούλα η μικρή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...