Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

θελω να δώσω ξένο όνομα στο παιδί


Recommended Posts

καλησπέρα και απο εμένα σας παρακολουθώ μήνες. είχα μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη. το θέμα είναι ότι θέλω να δώσω ξένο όνομα στο παιδί μου σαν αυτά που ακούμε κατά καιρούς. alison, julia etc. είμαι παντρεμένη με πολιτικο γάμο και οι 2 δηλώνουμε χρ ορθ τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να αλλλάξω θρησκεία προκειμένου να δώσω στο μωρό μου το όνομα που θέλω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αλλάξεις θρησκεία για να δώσεις ξένο όνομα στο παιδί σου! Υπάρχουν παπάδες που δεν είναι τόσο αυστηροί στο θέμα αυτό και δεν σου επιβάλλουν θρησκευτικό όνομα. Επίσης υπάρχουν πολλά ονόματα ελληνικά που μετατρέπονται άνετα σε ξένα χωρίς καμμία δυσκολία. Έχω ακούσει πολλά. Το Ελισάβετ γίνεται Ελίζα-Λίζα-Έλι κτλ. το Άρτεμις γίνεται Diana. Το Βαγγέλης γίνεται Βανζέλ. το Ιουλία γίνεται Julia όπως και εσύ ανέφερες. Υπάρχουν χιλιάδες θρησκευτικά ονόματα που μετατρέπονται σε όποια γλώσσα θέλεις. Ακόμα και το θωμάς γίνετει Τοm! Σκέψου το λίγο και ψάξε και στο internet κι ίσως εκπλαγείς ευχάριστα!!!!!!!!!!! Καλή επιτυχία και συνέχισε να μας ενημερώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ονοματοδοσία, δεν είναι απαραίτητο να τη βαφτίσεις για να της δώσεις όνομα. Πήγαινε στο ληξιαρχείο που είναι δηλωμένη και ρώτα τους τι χρειάζεται, είναι απλή διαδικασία.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Λες πως είχες μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη. Τώρα έχεις παιδάκι? είναι αγοράκι ή κοριτσάκι?

όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια δεν χρειάζεται να αλλάξεις θρησκεία για να δώσεις ξενικό όνομα στο παιδί, γίνεται και με μια απλή ονοματοδοσία αλλά ακόμα και σε συννενόηση με τον ιερέα που θα το βαφτίσει. Έχω μια ξαδέρφη που βαφτίστηκε "Άντζελα", το "Αγγελική" δεν υπάρχει στην ταυτότητά της! Δεν είναι κάτι ακατόρθωτο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

ναι καλέ γιατί να αλλάξεις κ το θρήσκευμά σου για το όνομα?μπορείς να επιλέξεις ένα που να προσαρμόζεται κ στα ελληνικά κ στα αγγλικά...όπως το Εβελίνα...γίνεται Evelyn...φιλάκια πολλά κ καλή επιλογή..!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να κάνεις ονοματοδοσία, δεν είναι απαραίτητο να τη βαφτίσεις για να της δώσεις όνομα. Πήγαινε στο ληξιαρχείο που είναι δηλωμένη και ρώτα τους τι χρειάζεται, είναι απλή διαδικασία.

Εμεις τις δωσαμε 2 στη δικια μας, ενα ελληνικο και ενα ιταλικο, απλα πηγαινοντας στο ληξιαρχειο και με λιγο πριξιμο απ την υπαλληλο (αν την βαυτισετε αλιος θα εχουμε προβλημα και δυσκολα θα βρητε παπα για βαυτιση κτλ... ωσπου της ειπα οτι ειμαι ΜΙΣΗ ελληνιδα και δεν εχει κανενα δικαιομα να κρινει το ονομα ή τις θρησκευτικες μου πεπιθισεις) ολα καλα!

Μετα βεβαια που χριαστικε διαβατηριο αρχισαν τα ντραβαλα... το Κλάουντια (Claudia) με τα πολλα το γραψαν Klaountia και για να αλλαξει θα μας βγει λιγο η πιστη αλλα πιστευω αξιζει τον κοπο!


Ue8pp3.pngI307p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις τις δωσαμε 2 στη δικια μας, ενα ελληνικο και ενα ιταλικο, απλα πηγαινοντας στο ληξιαρχειο και με λιγο πριξιμο απ την υπαλληλο (αν την βαυτισετε αλιος θα εχουμε προβλημα και δυσκολα θα βρητε παπα για βαυτιση κτλ... ωσπου της ειπα οτι ειμαι ΜΙΣΗ ελληνιδα και δεν εχει κανενα δικαιομα να κρινει το ονομα ή τις θρησκευτικες μου πεπιθισεις) ολα καλα!

Μετα βεβαια που χριαστικε διαβατηριο αρχισαν τα ντραβαλα... το Κλάουντια (Claudia) με τα πολλα το γραψαν Klaountia και για να αλλαξει θα μας βγει λιγο η πιστη αλλα πιστευω αξιζει τον κοπο!

πωπω δεν ΄ξερα ότι έχει τόση ταλαιπωρία...:shock:

Link to comment
Share on other sites

πωπω δεν ΄ξερα ότι έχει τόση ταλαιπωρία...:shock:

Σε τι θα πεσεις ειναι το θεμα! Αν εχεις αποφασισει ονομα παντος, αρκει να βρεις ενα επησιμο ενγραφο με το ονομα που θες γραμενο οπως το θες!

Εμεις φεβγαμε για δουλεια στο Καταρ και δεν ειχαμε χρονο, αλλα την επομενη φορα θα μας το αλλαξουνοπως μας ειπαν, αφου θα εχω τα χαρτια που χριαζετε απο Ιταλια!


Ue8pp3.pngI307p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τα διαβατήρια είναι ότι όταν βάζουν το όνομα γραμμένο στα ελληνικά, η μεταφορά σε λατινικούς χαρακτήρες γίνεται αυτόματα και με συγκεκριμένη αντιστοιχία ελληνικών-λατινικών χαρακτήρων, ώστε να αποφεύγονται οι άπειρες παραλλαγές π.χ. Αικατερίνη - Aikaterini - Ekaterini - Ecaterini - Ecaterene κ.ο.κ. (όπως γινόταν παλιά που σου έλεγαν να γράψεις εσύ το όνομά σου πώς θες να φαίνεται στο διαβατήριο κι έγραφε ο καθένας ό,τι ήθελε). Οπότε λογικά το Κλάουντια έγινε Klaountia, γιατί μεταποιήθηκε ως ελληνικό σε ελληνικό με λατινικούς χαρακτήρες και όχι σε ιταλικό.

Σκεφτείτε κι εμάς που δεν κάναμε ονοματοδοσία πριν βγάλουμε διαβατήριο στο μωρό και τώρα το όνομά του φαίνεται ως Avaptisto, και θα φαίνεται έτσι μέχρι να πάει 3.5 χρονών και να βγάλει καινούριο διαβατήριο (μέχρι τότε φιλοδοξούμε να έχουμε κάνει βαφτίσια) :lol:


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • 4 χρόνια μετά...

 Καλησπερα,μιας και ολο και πλησιαζει περισσοτερο η μεγαλη μερα,θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα. Θελω να κανω ονοματοδοσια χωρις βαφτιση.Ονοματοδοσια πρεπει υποχρεωτικα να γινει την ιδια μερα με τη δηλωση της γεννησης η μπορει να γινει και αλλη στιγμη? Υπαρχει καποιο χρονικο οριο απο τη δηλωση ως την ονοματοδοσια? Επειδη θελω να δωσω ξενο ονομα (ισως ακουστει χαζο ερωτημα),αυτο ειναι εφικτο? Η μηπως εκει που θα παω στο ληξιαρχειο μου αρχισουν το κυρηγμα οτι πρεπει να δωσω Ελληνικο,που δεν το θελω σε καμια περιπτωση και στο τελος αναγκαστω να φυγω εχοντας παθει τα νευρα μου? Θελω να δωσω ονομα το οποιο δεν υπαρχει στα Ελληνικα,ουτε καν κατι παρεμφερες,αλλα και να υπηρχε,δε θα ηθελα να δωσω την Ελληνικη εκδοχη ενος ονοματος ξενου. Τελος,αν ολα πανε καλα, μιας και πιστευω πως στα χαρτια το ονομα θα γραφτει με Ελληνικους χαρακτηρες και οχι με Αγγλικους οπως γραφεται κανονικα, επειδη το πρωτο γραμμα του ονοματος ειναι το ''h'' το Αγγλικο το οποιο σαν ακουσμα πλησιαζει το Ελληνικο ''χ'' αλλα δεν ειναι τοσο εντονο,ειναι αρκετα απαλος ηχος στα Αγγλικα, θα γραφτει στα Ελληνικα το ονομα με πρωτο γραμμα το ''χ'' η θα παραληφθει εντελως και δε θα γραφτει καθολου?


mfN3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...