Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, dec-e said:

      Καλησπέρα! Εγώ νιώθω πολύ ευγνώμων που υπάρχει αυτή η μέθοδος κ μετάνιωσα που δεν έκανα νωρίτερα εξωσωματική. Νιώθω ότι ήταν πολύ πιο ψυχοφθόρο που ερχότανε κάθε μήνα η περίοδος κ απογοητευομουν. Βέβαια δεν τα κατάφερα από την 1η φορά με την εξωσωματική, όμως και πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που έχω τα παιδάκια μου. Πριν τις εξωσωματικές είχα κάνει κ σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε, κ δε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο ψυχοφθόρα διαδικασία. 

      Όσο κ να σου φαίνεται βουνό, όταν μπεις στο χορό προχωράνε τα πράγματα, κ κάθε βήμα είναι μια νίκη, που οδηγεί στον στόχο! Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις κ να σου έρθουν όλα όσο πιο απλά γίνεται!

      Ne enoite kai egw xerome p ixarxoun enalaxtikes lisis gia tin ipogonimotita .. apla kseris den einai mono i anamoni psixofthora einai kai to oti prp na mpis se diadikasia eksosomatikis afto kai an einai anipofora dld den pisteva pote oti tha xriasto na peraso apo afti tin diadikasia kai niotho kapos.. oles to viosame pistevo .. alla an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelontas kai mi.. euxaristo gia tin apantisi sou ☺️

      2 hours ago, Kathrin17 said:

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      Ne akrivos se aftin tin fasi vriskome tis arnisis oti oloi mporoun kai emis oxi kai kapos erxete to parapono .. an einai i teleftea epilogi tha to kanoume thelw polli na kano ena moro an me aksiosi o theos vevea .. euxaristo polli gia tis simvouli su ☺️

      14 minutes ago, Jamie said:

      κοριτσι μου καλησπερα επειδη ειχα βρεθει στην θεση σου ακριβως πριν λιγα χρονια εχοντας πολυκυστικες αλλα ελαφριας μορφης συνδρομο και ο συζυγος προβλημα με το σπερμα η γνωμη μου ειναι να προχωρησεις σε εξωσωματικη και εμενα τα ιδια ποσοστα μου εδιναν και επιασα με την πρωτη φορα(ειναι βεβαια κ θεμα τυχης)και τωρα κοιταω το γιο μου και δεν το μετανιωνω καθολου.Σιγουρα βεβαια να κανεις αυτο που νιωθεις εσυ πιο ανετα γιατι ειναι δικο σου το σωμα και μονο εσυ εχεις λογο πανω σε αυτο.Δεν ειναι και τοσο φοβερη σαν διαδικασια φαντασου θα πηγαινα παλι με χαρα αν ηθελα δευτερο!!ευχομαι να πανε ολα καλα με οτι αποφασισεις!!

      Ne tha sizitiso kalitera me ton sizigo mou kai tha doume ti tha apofasisoume .. alla nomizo tha pame akoma mia fora gia spermatexisi dipli aftin tin fora kai an den petixi tha proxorisoume me eksosomatiki .. o theos na sas exei kala euxaristo gia tis sivoule su .. tha sas enimeroso gia oti apofasiso. ☺️

      • Μου αρέσει 1

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί το λες αυτό Isla? Εγώ θα προτιμούσα ασυζητητί ένα καλό (μην σου πω και ένα μέτριο) faith school από το home schooling. To home schooling το σκεφτόμουν μόνο σε περίπτωση που η μόνη εναλλακτική ήταν ένα πολύ κακό local school.

Προσωπικά δεν θα έστελνα ποτέ το παιδί μου σε faith school, εκτός κι αν μου το ζητούσε το ίδιο μετά από μία ηλικία που θα μπορεί να καταλάβει και να πάρει μία απόφαση για το ποιά θρησκεία θα ήθελε να ακολουθήσει (το ίδιο ισχύσει και για τον χριστιανισμό, τον οποίο και δεν θα τον επέβαλα ποτέ).

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειμαι καθολου υπερ...εκτος του οτι θεωρω πως πρεπει να εισαι πολυ καλα καταρτισμενος για να καταφερεις κατι τετοιο, θεωρω πως δεν κανει κ καθολου καλο στην κοινωνικοποιηση του παιδιου. κ επισης θελω να διατηρησω τον ρολο του γονεα, ειναι πολυ απαιτητικος κ θελω πολλα να προσφερω ως γονεας στο παιδι μου. παιρνοντας την ιδιοτητα της δασκαλας θεωρω οτι χανεις αυτο που πρεπει να εισαι για το παιδι...αυτο το αποκουμπι, η αγκαλια διχως ορια κλπ....

συμφωνώ απόλυτα για την κοινωνικοποίηση αλλά προσωπικά το θεωρώ λιγότερο κακό από ένα faith school!

Δεν είναι απαραίτητο πως γίνεσαι εσύ η δασκάλα γιατί μπορεί να έρχεται κάποιος ειδικός στο σπίτι. Φυσικά θα υπάρχουν και οι ανάλογες οικονομικές επιβαρύνσεις.

Δεν είναι ideal το home schooling, σε καμία περίπτωση απλά δεν θα προτιμούσα σε καμία περίπτωση κάποιο σχολείο που είναι άμεσα συνδεδεμένο με οποιαδήποτε θρησκεία.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έστελνα ποτέ το παιδί μου σε faith school, εκτός κι αν μου το ζητούσε το ίδιο μετά από μία ηλικία που θα μπορεί να καταλάβει και να πάρει μία απόφαση για το ποιά θρησκεία θα ήθελε να ακολουθήσει (το ίδιο ισχύσει και για τον χριστιανισμό, τον οποίο και δεν θα τον επέβαλα ποτέ).

Δεν έχουν τόση "θρησκεία" τα faith schools όση ίσως φαντάζεσαι. Ούτε είναι απαραίτητο να ακολουθείς τη θρησκεία του σχολείου. Τόσα μουσουλμανάκια πάνε σε Catholic faith school χωρίς να αλλαξοπιστήσουν ;)

Από μία άποψη όλα τα ελληνικά σχολεία είναι faith schools. Αν ήσουν στην Ελλάδα, θα κρατούσες το παιδί σου στο σπίτι μέχρι να πάρει απόφαση για το ποια θρησκεία θα ήθελε να ακολουθήσει; Αν ναι, πάσο. Αν όχι, τότε τα βρετανικά faith schools είναι μια καλή λύση όταν η εναλλακτική είναι ένα μέτριο δημόσιο σχολείο όπου τα παιδιά βρίζουν τους δασκάλους εν ώρα μαθήματος και κανείς δεν κάνει τίποτα (πραγματική εμπειρία φίλης μου) ή ένα πολύ ακριβό ιδιωτικό.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Από μία άποψη όλα τα ελληνικά σχολεία είναι faith schools.

Δεν θα έλεγα 'από μία άποψη' αλλά απο όλες τις απόψεις, είναι faith schools και είναι κάτι που προσωπικά απεχθάνομαι στην Ελλάδα.

Δεν έχω σκεφτεί τι θα έκανα σε αυτή τη περίσταση και για να είμαι ειλικρινης δεν ξέρω πόσο έντονη είναι η σχέση με τη θρησκεία στα βρετανικά σχολεία γιατί δεν το έχω ψάξει. Όμως δεν θα ήθελα το παιδί μου να έχει καμία σχέση με οτιδήποτε πλησιάζει την φιλοσοφία του ορθόδοξου κατηχητικου -και αντίστοιχα το ίδιο οποιασδήποτε άλλης θρησκείας- σε μία τόσο τρυφερή ηλικία.

Είναι βασικό να μάθει και να διαβάσει για τις άλλες θρησκείες, να προβληματιστεί και να κατανοήσει, αλλά δεν θα ήθελα να του επιβληθεί καμία μέχρι να μπορεί να πάρει τη δική του απόφαση. Τότε ας γίνει και μουσουλμανάκι και βουδιστής και ό,τι θέλει, είναι δική του επιλογή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το παρακολουθησα λαιβ, δε μπορουσα να χασω τετοια σκηνη! Ποσους μηνες περιμεναμε να τους δουμε στη φυσικη τους κατασταση..:D Με τις χειροπεδες..τωρα θα τους περιμενουν και οι φιλοι τους στη φυλακη, ειδικα αυτοι που καναν τις "βρωμικες" δουλειες και παιρναν το φταιξιμο πανω τους για να μην την πληρωσει ο αρχηγος...εκει να δεις τι ωραια που θα περασουν. Κουφετο θα την περασουν;)

Ρε κοριτσια πειτε μου ειναι φυσιολογικο να ποναω στα δεξια? Εκει στα πλαγια, εκει που ειναι τα νεφρα, αλλα δεν εχω καποιο συμπτωμα πχ ουρολοιμωξη. Δε ξερω αν ειναι καν το νεφρο η' μυικος πονος...οι κοπελες που εχουν κανει παιδια, πειτε ειναι φυσιολογικο?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ελένη είναι τα νεφρά ή μήπως είναι λιγο πιο πάνω, στα πλευρά; Εγω πόναγα το τελευταίο τρίμηνο στο δεξί πλευρό στην πρώτη εγκυμοσύνη γιατί το μωρό είχε το κεφάλι προς τα κάτω και τα πόδια του συνέχεια στα πλευρά μου.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Isla εγώ πριν λίγο έμαθα τα καθέκαστα από κάτι σχόλια στο FB γιατί δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση. Ελπίζω μόνο οι εξελίξεις να είναι για καλό.

Ελένη για τον πόνο δεν ξέρω να σου πω. Γιατί δεν παίρνεις το γιατρό σου να ρωτήσεις;

Χρύσα πού χάθηκες; Όλα καλά;


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα! Είμαι καλά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Πως είναι η ζωή τώρα που η οικογένεια είναι ξανά όλη μαζί Biggi; Βλέπεις διαφορά στον μικρό σας; Του συζύγου του αρέσει η Αθήνα;


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω για τις απαντησεις...

Δε ξερω τι ηταν σημερα μου περασε, δεν νομιζω να ηταν τα πλευρα μου διοτι δεν πονουσα πανω στο κοκκαλο αλλα πιο κατω..ο αντρας μου που με ακουμπησε εκει μου λεει ειναι πολυ σκληρο απο κατω σα να χει μαζεψει ο μυς..οποτε μαλλον λογω..τεντωματος!

Αν εκανε ακομα καλο καιρο θα πηγαινα για μπανιο, πιστευω το κολυμπι θα ωφελουσε με τετοια θεματα αλλα πιστευω τωρα θα ναι κρυα η θαλασσα. Σημερα βεβαια ειχε πολυ κοσμο στην παραλια και ακομα κανουν μπανιο αλλα εγω ειμαι κ κρυουλιαρα:cool:

Πως πανε τα παιδακια με τα σχολεια εκει? Ολα καλα? Προσαρμοστηκαν?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι η ζωή τώρα που η οικογένεια είναι ξανά όλη μαζί Biggi; Βλέπεις διαφορά στον μικρό σας; Του συζύγου του αρέσει η Αθήνα;

Οι πρώτες 2-3 βδομάδες ήταν λίγο δύσκολες, τώρα είναι καλύτερα αφού σιγά-σιγά βρίσκουμε τους ρυθμούς μας. Ο μικρός έχει εδώ τον μπαμπά, τι άλλο θέλει! :-D

Ο σύζυγος και μόνο που έχει μπαλκόνι για να κάθεται τα βράδια, είναι ενθουσιασμένος.

Δε ξερω τι ηταν σημερα μου περασε, δεν νομιζω να ηταν τα πλευρα μου διοτι δεν πονουσα πανω στο κοκκαλο αλλα πιο κατω..ο αντρας μου που με ακουμπησε εκει μου λεει ειναι πολυ σκληρο απο κατω σα να χει μαζεψει ο μυς..οποτε μαλλον λογω..τεντωματος!

Ελένη μήπως έπιανε καμιά πατουσίτσα χωρίς να το καταλαβαίνει?

Κι εδώ κολυμπάνε ακόμα, νομίζω η θάλασσα τώρα είναι πιο ζεστή, απλά πρέπει να πας μεσημέρι, όχι νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα, και να είναι μέρα που δεν φυσάει.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Άντε Μπίγκι, τώρα που τακτοποιηθήκατε ποιος σας πιάνει.

Κορίτσια, να πω κι εγώ τον πόνο μου, βγήκα παγανιά για nursery για το ντοματίνι και πικράθηκα, στην περιοχή έχει αρκετά αλλά τα περισσότερα δεν έχουν θέσεις. Μάλλον σε childminder θα καταλήξω αλλά θα προτιμούσα nursery για περισσότερο integration. πρέπει να κάτσω να στείλω email το βράδυ που θα κοιμηθεί.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Mamma Tomato, εγώ θα προτιμούσα childminder πάντως γιατί πόσο integration να κάνει πια ένα μωρό?

Esprit όχι, δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα στην Αγγλία. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει ποτέ.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...