Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια είμαι σε σοκ!Μόλις μου έκανε μπουλινγκ ο γιατρός μου επειδη αντιμιλησα στην μαία του.

      Τον εμπιστεύομαι τυφλά κ τον θεωρώ τεράστιο επιστημονα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το ανεχτώ το σημερινό.

      Ξέρετε κάποιον γιατρό που να μπορεί να αναλάβει δίδυμη κύηση στον 6ο μήνα?Έχω κάνει κόπο για αυτά τα παιδιά κ αυτή την στο με έχουν κάνει κ κλαίω.

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts

δεν το ηξερα οτι ηταν δωρεαν, νομιζα οτι πληρωνες.... παλι καλα, δηλαδη το χρηματοδοτει αποτι καταλαβα κυριως η εκκλησια.

νομιζω το καλυτερο ειναι να πας σε ολα αυτα που εχεις σκεφτει και να δεις απο κοντα πως ειναι. Εμπιστευσου το μητρικο σου ενστικτο! Ακομα και στα ιδιωτικα σχολεια, επειδη πληρωνουν οι οικογενειες που στελνουν τα παιδια τους εκει, δεν σημαινει απαραιτητα οτι ολοι οι γονεις νοιαζονται ή οτι ολα τα παιδια ειναι απο πολυ καλες οικογενειες. Και για να πληρωνεις διδακτρα, πρεπει και αυτα που σου προσφερουν να ειναι παραπανω απο αυτα που θα μπορουσες να εχεις σε σχολειο χωρις διδακτρα, δηλαδη να αξιζει την θυσια - γιατι ειναι και μια δεσμευση για τα επομενα χρονια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nomizw oti h xrusa kai h fairy epeidh vriskontai se perioxes pou den exoun megales mousoulmanikes koimothtes (opws to londino) protimoun na apofugoun ena 8rhskeutiko sxoleio.

θα γινω σκληρη....απαιτουμε/περιμενουμε να μην μας δουνε ρατσιστικα αλλα βλεπουμε εμεις αλλους ρατσιστικα?? δεν εχω μπει ποτε σε αυτη τη διαδικασια να διαλεξω σχολειο αναλογα με τις εθνικοτητες. κ για την ακριβεια η περιοχη που μενω εχει μεγαλη ποικιλια σε ξενους απο πολλες χωρες. πραγματικα δεν θεωρω οτι μονο οι Αγγλοι ειναι οι καλοι .... εκει που μενω πιο κατω εχει council flats κ πιστεψε με με εκεινα τα παιδια δεν θελω να κανει το παιδι μου παρεα αλλα δεν με πειραζει να κανει με τους Τζαμαικανους, Ινδους κλπ....συγνωμη για το θαρρος κ θρασος μου αλλα μαλλον εχεις βαλει λιγο λαθος τα κριτηρια....πιο πολυ θα επρεπε να σε ενοιαζε τι διδασκεται, πως διδασκεται κλπ παρα αν το θα κατσει με μαυρο η λευκο στο θρανιο το παιδι. αν τους αντιμετωπιζεις εσυ τωρα ετσι αυτους σιγουρα θα περασει κ στο παιδι σου κατι τετοιο...συγνωμη για τα σκληρα μου λογια αλλα επειδη εχω ηδη κατηγορηθει δυο φορες για ρατσισμο απο μαθητες (αθωα βγηκα βεβαια στο τελος) το θεωρω λιγο τραγικο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό https://www.education.gov.uk/schools/teachingandlearning/curriculum/nationalcurriculum2014 το είδατε?

Από το Σεπτέμβρη του 2014 αλλάζει σχεδόν όλη η ύλη για την εκπαίδευση.

ναι...κ γι αυτο υπαρχουν κ μεγαλες δραστικες αλλαγες στα πανεπιστημια...shaping 2020 ειναι της κυβερνησης ο στοχος...μας εχουν φαει τα αυτια!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο καθολικό σχολείο που είμαι ούτε άριστο σχολείο το λες ούτε λιγότερους ή καλύτερους μαθητες έχει η τάξη. Και τα θρησκευτικά που κάνουμε μην φανταστείτε οτι γίνεται κανας προσυλητισμός. Μιλάμε για την οικογένεια, για νέες αρχές στην ζωή του ανθρώπου κτλ. Και γενικά δεν είναι αυστηρά τα πράγματα του τύπου πρέπει να πηγαίνεις εκκλησία ή δεν ξέρω γω τι. Το μόνο που ζητάνε είναι να σέβεσαι την δική τους θρησκεία ως σχολείο.

Ίσως είναι η εξαίρεση ποιός ξέρει!

Άσχετο: έχετε δοκιμάσει κανένα σοκολατούχο γαλα τύπου μιλκο εδώ; Μου χει κολλήσει να πιω τέτοιο γάλα. Βλέπω διάφορα στα ράφια αλλά δεν θέλω να κάνω πειράματα και να πετάω γάλατα μετά :tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

to provlhma mou den einai me thn e8nhkothta alla me thn paideia twn an8rwpwn.

to idio 8a me peiraze an to paidi mou ekane parea me paidia apo goneis poi prohniatika murizan alcohol (pou mallon 8a htan agloi) h an ekane parea me ta paidia twn tzamaikanwn sth geitonia pou pinoun mpafo.

epipleon gia emena de 8a me peiraze toso alla ta paidia einai mikra kai den xeroume poso dunath proswphkothta exoun kai poso mporoun na mhn epireastoun.

to ka8oliko sxoleio pou lew na paw na dw exei kata 70% mavrous alla evelpistw pws einai kaluterhs poiothtas.

to ena apo ta 2 idiwtika exei polu megalo pososto asiatwn kai kalutera apotelesmata akadhmaika mias kai oi asiates (indi, pakistanoi klp) piezoun perissotero ta paidia tous ap'oso diavasa se diafores kritikes.

genika to xanalew, den me endiaferei h e8nikothta alla h poiothta twn an8rwpwn


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο: έχετε δοκιμάσει κανένα σοκολατούχο γαλα τύπου μιλκο εδώ; Μου χει κολλήσει να πιω τέτοιο γάλα. Βλέπω διάφορα στα ράφια αλλά δεν θέλω να κάνω πειράματα και να πετάω γάλατα μετά :tongue:

πάντως αυτά τα τύπου milkshake που εχει το τέσκο συγκεκριμένα μη τα δοκιμάσεις. Είναι τόσο πηκτά που δεν πίνονται...

Link to comment
Share on other sites

de me peirazei to 8rhskeutiko sxoleio. alla 8ewrw aparadekto ellhniko sxoleio na mhn kanei ellhnikh istoria kai na kanei 8rhskeutika.

Δεν είναι ελληνικό σχολείο όμως... είναι ελληνο-ορθόδοξο. Ελληνο-ορθόδοξοι υπάρχουν και σε άλλα κράτη εκτός Ελλάδας και δεν μιλάνε λέξη ελληνικά ούτε έχουν καμία ιδιαίτερη σχέση με την σύγχρονη Ελλάδα εκτός της θρησκείας. Αν έστελνες το παιδί σου σε καθολικό σχολείο θα περίμενες να διδάσκεται ιταλική γλώσσα και ιστορία; Δε νομίζω.

Το μόνο ελληνικό σχολείο (απ' ό,τι ξέρω) είναι αυτό της Πρεσβείας.

Esprit, πώς τα πας στο σχολείο; Σου είπαν τελικά πόσο θα σε πληρώνουν; Για τα μίλκο δεν έχω ιδέα, δεν έχω πιει ποτέ, ούτε στην Ελλάδα ούτε στην Αγγλία!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Biggi μια χαρά πάει!!!

Απ' ότι φαίνεται πέρασα την δοκιμαστική περίοδο και η δασκάλα είπε οτί η διευθύντρια είναι πολυ ικανοποιημένη!!! Έβαλαν και το όνομά μου στην λίστα με το προσωπικό στην ιστοσελίδα τους και με έχουν ως supply teacher!

Είναι επίσης ωραίο το γεγονός οτί νιώθω πως ανήκω πλέον σε μια κοινότητα και αποκτώ επαφές και φιλίες κτλ.

Για τα χρήματα δεν το συζητήσαμε και ούτε πρόκειται να ανοίξω κουβέντα. Η διευθύντρια μου είπε οτι κρατάει τις ώρες που δουλέυω(που αντικαθιστώ την δασκάλα όχι τις μέρες που πάε εθελοντικά) και τέλος του μήνα θα πληρωθώ. Δεν ήταν δουλειά σε αγγελία για να παζαρεύω την τιμή. Εγώ πήγα να ζητήσω να με δεχθούν ως εθελόντρια και το γεγονός οτι μου προσέφερε και μια θέση έστω για μια μέρα της εβδομάδας επι πληρωμή για μένα ήταν μια αναπάντεχη ευχάριστη έκπληξη. Εκεί που δεν με έπαιρναν ούτε ως εθελόντρια ξαφνικά να κάνω νάζια για τα λεφτά δεν μου κάθεται καλά. Άλλωστε και 10 λίρες να μου δώσουν όφελος θα μου είναι αφού θα μπορούσε να πάρει μια πιο έμπειρη δασκάλα και γω να δουλεύω τζάμπα :)

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :D

Link to comment
Share on other sites

Το να ζητήσεις να μάθεις πόσα θα πληρώνεσαι δεν είναι παζάρι, ούτε νάζι. Είναι μια απλή ερώτηση που δικαιούσαι να κάνεις - αν θέλεις φυσικά. Πάντως δεν πιστεύω να σου δώσουν 10 λίρες. Αφού σου είπαν θα πληρώνεσαι, λογικά θα παίρνεις τουλάχιστον το βασικό.

Πολύ καλό το ότι σε έβαλαν στη λίστα :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για παραδειγμα και μονο, ηταν μαναδες που 9 το πρωι πηγαιναν το παιδι στο σχολειο και βρωμαγαν αλκοολ στο αγγλικο..

Πήγαιναν τα παιδιά στο σχολείο; Βρε μη μιλάς καθόλου, εδώ δεν βγαίνουν καν από το σπίτι από το hangover, τους δίνουν 2 λίρες να πάρουν μία κοκα κόλα και πατατάκια και τελείωσε, πού να τρέχουν. Και μου το λένε κατάμουτρα και περηφανεύονται κιόλας. Ε ρε social services που χρειάζονται σε μερικούς.

Link to comment
Share on other sites

αχ.....εγω μενω αναμεσα σε ολα τα καθολικα σχολεια αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω το παιδι εκει :rolleyes::mrgreen: θελει πολυ καλη σκεψη αν θες να μπεις σε καθολικο .... οχι επειδη εχουν συνηθως πολυ καλο ofsted....ειναι κ αλλα πραγματα που πρεπει να λαβεις υποψιν αν θες να πας σε σχολειο τοοοοσο κοντα στη θρησκεια :rolleyes:

χίλιες φορές home schooled.

Link to comment
Share on other sites

χίλιες φορές home schooled.

Γιατί το λες αυτό Isla? Εγώ θα προτιμούσα ασυζητητί ένα καλό (μην σου πω και ένα μέτριο) faith school από το home schooling. To home schooling το σκεφτόμουν μόνο σε περίπτωση που η μόνη εναλλακτική ήταν ένα πολύ κακό local school.

Όσο για τα social services, ενδιαφέρονται κυρίως τα παιδιά να πηγαίνουν στο μάθημα στην ώρα τους. Αν τα συνοδεύουν μεθυσμένοι γονείς ή αν έχουν φάει πίτσα για πρωινό, λίγο τους απασχολεί.


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

χίλιες φορές home schooled.

οχι δεν ειμαι καθολου υπερ...εκτος του οτι θεωρω πως πρεπει να εισαι πολυ καλα καταρτισμενος για να καταφερεις κατι τετοιο, θεωρω πως δεν κανει κ καθολου καλο στην κοινωνικοποιηση του παιδιου. κ επισης θελω να διατηρησω τον ρολο του γονεα, ειναι πολυ απαιτητικος κ θελω πολλα να προσφερω ως γονεας στο παιδι μου. παιρνοντας την ιδιοτητα της δασκαλας θεωρω οτι χανεις αυτο που πρεπει να εισαι για το παιδι...αυτο το αποκουμπι, η αγκαλια διχως ορια κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια τα καθολικά δεν είναι και τόσο τρομερή ιστορία :-) Η μεγάλη μου ξεκίνησε σε καθολικό secondary school (από τα περιζήτητα στην πόλη μας) και εκτός από καμιά προσευχή που κάνουν πού και πού και το γεγονός πως απαγορεύεται το παντελόνι, κατά τα άλλα δεν βλέπω κάτι διαφορετικό.... και στα θρησκευτικά δεν κάνουν μόνο για τη δική τους θρησκεία, αλλά γενικότερα πράγματα.... και πού είναι δηλαδή το κακό να κάνει κάπου κάπου την προσευχή της? (Άσε που είναι θηλέων και πολύ το χαιρόμαστε με τον άντρα μου χαχα!) Και για τα μικρά έχω κάνει αίτηση σε καθολικό και παρακαλάω να μας πάρουν!

Στην Ελλάδα ένας δάσκαλος που είχε μία χρονιά και ήταν ιδιαίτερα θεοσεβούμενος, έκανε τόση κατήχηση στους μαθητές, που μερικά παιδιά κυκλοφορούσαν με εικονίτσες :-)

Λίγη αυστηρότητα και κάποια πειθαρχία δεν νομίζω ότι βλάπτει πάντως, η γενιά μου έτσι μεγάλωσε και δεν μας βγήκε σε κακό :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...