Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts

Κοίτα να δεις. Αν η τοποθέτηση του παιδιού στην ομάδα Β (να το πω έτσι) ήταν με σκοπό να βελτιωθεί η επίδοσή του π.χ. με ενισχυτική διδασκαλία, έξτρα ώρες εργασίας ή tutoring προκειμένου να φτάσει τα άλλα παιδιά, δεν θα είχα αντίρρηση. Αλλά έτσι όπως εφαρμόζεται το σύστημα, ο χωρισμός των παιδιών γίνεται κυρίως για να μην δυσκολεύουν οι αδύναμοι μαθητές τους δυνατούς. Ούτε έξτρα δουλειά κάνουν, ούτε περισσότερο χρόνο τους αφιερώνει η δασκάλα. Απλά παραμερίζονται και απασχολούνται "στα πλαίσια των δυνατοτήτων τους", δηλαδή βασικά κάνουν λιγότερη δουλειά από τα άλλα παιδάκια ενώ χρειάζονται περισσότερη.

Κι εμείς 30 παιδιά είμασταν στο δημοτικό, όμως τώρα όλα τα παιδιά που ξέρω σε δημόσιο σχολείο είναι σε μικρές τάξεις με 14-15 παιδάκια. Μεγάλα νούμερα ακούω μόνο στα ιδιωτικά πλέον. Στο γυμνάσιο είμασταν πολύ λιγότερα, 20 με 25 - καμία σχέση με τα 34 που λέει η Ελένη.

Μου αρέσει το τσάι, είναι μια συνήθεια που δεν σκοπεύω να κόψω. Και είναι αλήθεια ότι έχω μεταλλαχθεί. Χθες πήγαμε πρώτη φορά σούπερ μάρκετ και ήμουν τόσο χαρούμενη που βρήκα πολλά πράγματα που νόμιζα ότι δεν θα έβρισκα εδώ :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αληθεια τι θα γινει φετος με τις απεργειες? Ακομα δεν εχω καταλαβει...θα ανοιξουν τα σχολεια κανονικα απο εβδομαδα?

Μπιγκι μην το ψαχνεις χρειαζεται η παλια καλη μεθοδος με τα μικρα τμηματα, βοηθους, καλες μεθοδους, κλπ....το να στοιβαζεις 30 παιδια σα σαρδελες και να εχεις την ψευδαισθηση οτι κανεις καλο μαθημα ειναι τουλαχιστον αστειο...μονο με γκρουπ προτζεκτ λειτουργει και αυτο για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα δλδ να κανουν ανεξαρτητη εργασια για πχ 25 λεπτα με συγκεκριμενες οδηγιες...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

xrusa sto sxoleio pou paei o mikros sto reception kanoun ma8hma h mono through play ma8ainoun?

phga shmera sto ellhno-aggliko sxoleio pou skeftomoun na steilw to gio mou k apogohteutika polu :(

exw arxisei na koitazw na metakomisw. den xerw pou na koitaxw! eimai full agxwmwnh (classic)

kata ta alla epistrepsame apo ellada me to autokinhto kai eixame ena polu omorfo taxidi.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Νατασα καλώς ήρθατε πίσω :)

Δεν έχουμε κλείσει ακόμη εβδόμαδα και προς το παρόν κρατάνε τα παιδάκια μέχρι το μεσημεριανό (13:00). Από Παρασκευή ξεκινάνε full time. Από ότι κατάλαβα, όντως μαθαίνουν μέσα από παιχνίδι, τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο. Τις λίγες αυτές ημέρες που είναι στο σχολείο και από τα ελάχιστα που του αποσπώ -μιας και δεν μου λέει τι κάνουν εθελοντικά!- μαθαίνουν να γράφουν το όνομα τους, να σχεδιάζουν γράμματα ενώνοντας τελιτσες, και αναγνωρίζουν νούμερα και μετράνε αντικείμενα σε κάρτες. Η δασκάλα μου είπε ότι από την επόμενη εβδομάδα θα τους δώσουν reading book για να το φέρνουν στο σπίτι (δεν ξέρω αν θα έχει εργασίες ή απλά θα διαβάζουμε).

Στο γράμμα που μας έστειλαν για το term εξηγούν ότι θα χρησιμοποιήσουν τους χαρακτήρες των Charlie και Lola για να στηρίξουν προσωπική, κοινωνική και συναισθηματική ανάπτυξη, καθώς και για να μάθουν τους κανόνες της τάξης, την ανταμοιβή αλλά και τις συνέπειες. Το γράμμα αναφέρει μαθήματα όπως Literacy, Numeracy, RE (Religious Education) και Understanding the World (υποθέτω κάτι σαν το Ερευνώ τον Φυσικό Κόσμο που κάναμε στο δημοτικό). Επίσης κάνουν γυμναστική (PE). Αναφέρει συγκεκριμένους στόχους για το κάθε μάθημα, πχ για την Αριθμητική λέει ότι θα μετρούν μέχρι 20 αντικείμενα, θα μάθουν να αναγνωρίζουν τα νούμερα και να τα γράφουν, θα αναγνωρίζουν σχήματα κ.α. Πολλά από αυτά ο μικρός μου τα κάνει λίγο πολύ ήδη, καθώς τα έχουν δουλέψει στο σταθμό και τα κάνουμε και μαζί στο σπίτι.

Τι δεν σου άρεσε στο σχολείο; Γιατί απογοητεύτηκες;

Πάντως, αν έχεις χρόνο, θα σου πρότεινα να κλείσεις ραντεβού με τους head teachers όλων των σχολείων στην catchment area που βρίσκεστε. Θα δεις τις εγκαταστάσεις και τις αίθουσες από μέσα, θα δεις τα παιδάκια την ώρα του μαθήματος. Μιλώντας με τον/την head και τους δασκάλους θα καταλάβεις πολλά. Στο τέλος το ένστικτο σου θα σε οδηγήσει στο να αξιολογήσεις το κάθε σχολείο και το κατά πόσο σας ταιριάζει.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

eπισης εχω να προτεινω να μιλησεις με γονεις. εμενα με βοηθησε πολυ στο να μιλαω με διαφορους, ο καθενας το αντιμετωπιζει αλλιως το σχολειο κ εχει διαφορετικα expectations. παντως Νατασα να θυμασαι οτι θα ειναι μολις 4 χρονων που θα πανε, δεν μπορουν ξαφνικα να τα καθισουν σε ενα θρανιο κ να τα μαθουν αναγνωση. το transition θα γινει η θα πρεπει να γινει ομαλα, ακομα κ αν αυτο σημαινει οτι αρχικα πρεπει να γινει through play. επισης σημασια εχει τι κανουν στον παιδικο που εισαι. εμενα πχ ο μεγαλος αυτη τη στιγμη μπορει ανετα να φτιαξει τους αριθμους ακολουθωντας τελιτσες, το κανουμε στο σπιτι πολυ, κ γενικα εχει εφεση στα μαθηματικα, ξεχωριζει κ διπλους αριθμους. παιζουμε ενα παιχνιδι καθε πρωι με τα λεωφορεια. οποτε δες τι κανουν φετος στο pre school, ποσο τα προετοιμαζουν για του χρονου κ μιλα κ με γονεις κ με δασκαλους οπως λεει η πικαμπου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια για το Nursery συζητάμε? O δικός μου που ξεκίνησε τώρα - είμαστε ακόμη κι εμείς στην προσαρμογή - πάει και όλη την ώρα παίζει ή με τα νερά, ή με τα χώματα! Είναι μόλις 3,5 ετών και φοράει ακόμη πάνα! Τι να περιμένω δηλαδή? Η μεγαλύτερή μου προσδοκία είναι να μιλάει λίγα αγγλικά στο τέλος της χρονιάς! :P

Στη reception που ήταν πέρσι η κόρη μου, ξέρω ότι κάνουν πράγματα, περισσότερα σίγουρα από Ελλάδα (μιλάω για τα ελληνικά δημόσια νηπιαγωγεία). Η κόρη μου η ίδια μου είπε ότι εδώ κάνουν και μάθημα, στην Ελλάδα μόνο έπαιζαν :D Τους δίνουν reading το οποίο είναι ένα παραμυθάκι απλό για να το διαβάσουν μαζί με τους γονείς και τις Παρασκευές άσκηση με γράμματα. Μαθαίνουν και διαβάζουν πάντως, η δικιά μου διάβαζε αγγλικά από πέρσι χωρίς να ξέρει καν τι σημαίνουν οι λέξεις!

Γενικά όμως, καθώς έχω παιδιά σε διάφορες τάξεις και έχω και αρκετή εμπειρία από τα ελληνικά σχολεία, βλέπω πως στο δημοτικό δεν κάνουν τόση δουλειά όση στην Ελλάδα και αυτή που κάνουν την κάνουν με διαφορετικό τρόπο. Το παιδί μαθαίνει κυρίως μαθηματικά και γλώσσα και όλα τα υπόλοιπα μαθήματα γίνονται σαν σεμινάρια, με παρουσιάσεις. Κανένα διάβασμα για το σπίτι σε κανένα μάθημα, εκτός από την Παρασκευή όπου τους δίνουν κάτι πολύ ψιλά σε μαθηματικά και γλώσσα για να τα πάνε πίσω την Τρίτη.

Τώρα στο γυμνάσιο φαίνεται ότι διαφοροποιούνται κάπως τα πράγματα. Ακόμη είμαστε στην αρχή, αλλά δείχνει ότι ίσως κάτι θα τους δίνουν και για το σπίτι. Θα δείξει...;)

Link to comment
Share on other sites

Katrin ευχαριστούμε για τις εμπειρίες σου. Είναι πολυ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου, κυρίως μιας και έχεις παιδιά σε μεγαλύτερες τάξεις, αλλα και την εμπειρία του τι κάνουν αντίστοιχα στην Ελλάδα.

Μια διευκρινηση, η Νατασα που ρώτησε για τον γιο μου αναφεροταν στο reception year, όχι στο preschool.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

koritsia euxaristw polu gia tis parathrhseis, sumvoules kai apopseis.

me voh8ate arketa na skeftw.

loipon auta pou de mou aresan sto ellhno-aggliko sxoleio htan :

1. den kanoun ma8hma sto reception (pragma pou 8ewrw kako mias kai me osa diavazw, rwtaw, akouw ta perissotera kanoun kapoio hdos ma8hmatos)

2. elega toulaxiston na pame ekei gia na ma8ei na grafei k na diavazei ellhnika alla katalava oti exaitias tou gegonotos oti mono to 20% twn paidiwn einai ellhnikhs katagwghs ta ellhnika pou kanoun einai elaxista kai se epipedo polu xeirotero apo to epipedo pou hdh einai o gios mou. xarakthristiko paradeigma: mphkame se mia taxh (nomizw y2 h y3) kai enas ellhnas tous exhgousw to xalia-polu asxhma legontas "xalia" kai kanontas ta xeria tou etsi: icon13.gif. to tour mas to ekanan duo paidakia apo to y6 kai otan ta rwthsan an xeroun ellhnika mou eipan ligaki kai otan perasame apo kapou pou eixe mia ek8esh apo paidaki grammenh kai tarwthsa an mporousan na diavasoun ti leei me to zori katalavan oti kalokairi means summer

3. oi egkatastaseis de mou aresan

4. den einai sigouro oti exoun organwmena clubs gia thn period twn half terms

5. den kanoun sxedon tpt extra

6. den ais8an8hka oti kolousa egw h to paidi ekei mesa.

genika h perioxh pou menoume den einai kalh kai 8a metakomisoume kapoia stigmh apla elega na to apougw gia ta epomena 1-2 xronia

Anyway twra mallon exw 2 options: 1 na metakomisw kapou (alla den xerw pou akrivws kai 8elei polu psaximo)

2.na ton steilw se idiwtiko. exw vrei 2-3 kala sxetika konta mas k mallon lew na akolou8hsw gia twra auto to dromo. ta lefta dld pou 8a Edina gia metakomish, auxhmeno enoikio k eishthria trenou na ta ddwsw sto sxoleio kai na dw pws mporw na meiwsw arxika ta exoda vriskontas luseis gia after school klp.

ais8anomai pws 8a kerdisw ligo xrono etsi mias kai h metakomish 8a ginei alla kapoia stigmh pou 8a xerw kalutera.

to xerw oti isws 8a mporousa na vrw ena arketa kalo dhmosio kapoi alla since auth th stigmh den xerw pou mou fainetai h pio asfalhs epilogh.

na pw akoma oti epeidh einai gennhmenos maio, nomizw 8a dikaioute thn ekptwsh apo to EYF kai sto reception an pame se idiwtiko sun th meiwsh apo to lunch pou anakoinwsan ex8es isws na mhn einai toso duskolo oikonomika.

poies einai oi dikes sas apopseis?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Katrin ευχαριστούμε για τις εμπειρίες σου. Είναι πολυ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου, κυρίως μιας και έχεις παιδιά σε μεγαλύτερες τάξεις, αλλα και την εμπειρία του τι κάνουν αντίστοιχα στην Ελλάδα.

Μια διευκρινηση, η Νατασα που ρώτησε για τον γιο μου αναφεροταν στο reception year, όχι στο preschool.

Συγγνώμη, είδα ότι το παιδί σου είναι 4 και μπερδεύτηκα... κερδίζει χρονιά προφανώς ε? :-) Επιπλέον το nyrsery που πάμε εμείς είναι στο δημοτικό σχολείο, οπότε το μπέρδεμα συνεχίστηκε :oops:

natasa133 τι είναι η έκπτωση από το EYF?

Δεν ξέρω την περιοχή που μένετε, αλλά να σου πω εγώ τι θα έκανα? Αν είχα την οικονομική δυνατότητα και δεν τα λυπόμουν τα χρήματα, ίσως να επέλεγα το ιδιωτικό.

Εναλλακτικά όμως, θα έψαχνα όλα τα καλά (ας πούμε offsted 1 & 2) σχολεία στην περιοχή μου, και θα έστελνα το παιδί εκεί. Ακόμη είναι αρκετά μικρό και αφού ούτως ή άλλως θα μετακομίσετε αργότερα και αν πλέον δεν δύνασθε για ιδιωτικό τότε αναγκαστικά θα αλλάξει σχολείο, ας πάει λοιπόν σε κάποιο τώρα και στην πορεία, όταν επιλέξετε περιοχή θα διαλέξεις και με περισσότερη προσοχή το νέο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


kai to ellhno/aggliko sxoleio kai ta perissotera ths perioxhs einai 2 (good) exoun omws sthn pleionothta tous na8htes apo black Caribbean or Black African backround. oi aggloi ths perioxhs einai psulo xamena kormia. oxi kakoi an8rwpoi alla oxi kai an8rwpoi pou mporw na sunanastrafw egw h o mikros.

to arxiko mou plano htan opws les na perasoume 1-2 taxeis se ena ok sxoleio kai meta na metakomisw. omws fovamai pws isws exei provlhma sth sunexeia an den parei kales vaseis.

8a protumousa na mazeva lefta gia prokatavolh gia daneio alla 8ewrw th morfwsh pio sumantikh epomenws skeftomai mhpws kopsw oti mporw gia na paei se kalo sxoleio kai argotera vlepoume.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...