Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, dec-e said:

      Καλησπέρα! Εγώ νιώθω πολύ ευγνώμων που υπάρχει αυτή η μέθοδος κ μετάνιωσα που δεν έκανα νωρίτερα εξωσωματική. Νιώθω ότι ήταν πολύ πιο ψυχοφθόρο που ερχότανε κάθε μήνα η περίοδος κ απογοητευομουν. Βέβαια δεν τα κατάφερα από την 1η φορά με την εξωσωματική, όμως και πάλι είμαι πολύ χαρούμενη που έχω τα παιδάκια μου. Πριν τις εξωσωματικές είχα κάνει κ σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε, κ δε θεωρώ ότι ήταν λιγότερο ψυχοφθόρα διαδικασία. 

      Όσο κ να σου φαίνεται βουνό, όταν μπεις στο χορό προχωράνε τα πράγματα, κ κάθε βήμα είναι μια νίκη, που οδηγεί στον στόχο! Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις κ να σου έρθουν όλα όσο πιο απλά γίνεται!

      Πολύ όμορφη τοποθέτηση ! 

      2 hours ago, Kathrin17 said:

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      Συμφωνώ απόλυτα !!! Μακάρι και εγώ να είχα αυτή τη λογική νεότερη όταν ήμουν ! 

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts

koritsia sas euxaristw para polu gia tis protaseis kai tis apopseis sas.

exw hdh kanonisei na dw ta trigurw sxoleia apo konta kai 8a prospa8hsw na parw gnomes apo goneis pou ta paidia tous einai hdh sto ellhn0/aggliko sxoleio na dw mhpws exoun diaforetikh apopsh.

8a paw kai se 2-3 idiwtika ths perioxhs kai vlepoume.

h alh8eia einai pws einia idaitera agxwtiko olo auto kai egw ws ek fusews agxotikos an8rwpos isws to parakanw.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ.....εγω μενω αναμεσα σε ολα τα καθολικα σχολεια αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω το παιδι εκει :rolleyes::mrgreen: θελει πολυ καλη σκεψη αν θες να μπεις σε καθολικο .... οχι επειδη εχουν συνηθως πολυ καλο ofsted....ειναι κ αλλα πραγματα που πρεπει να λαβεις υποψιν αν θες να πας σε σχολειο τοοοοσο κοντα στη θρησκεια :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αληθεια??? εδω ολα τα καθολικα θελουν κ γραμμα οτι εισαι χριστιανος κ εισαι κοντα στην εκκλησια...αλλιως δεν σε παιρνουν

kala nai gia na se paroun 8eloun tetoia alla (ap'oso katalava) mporeis na paries apalagh an gia paradeigma eisai allhs 8rhskeias

fantazomai to ethos tou cristian tous endiaferei perissotero stis periptwseis pou pernoun non catholic pupils


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στα καθολικα σχολεια - τουλαχιστον στο δυτικο λονδινο - ειναι πααααααρα πολυ δυσκολο να μπεις. Πρεπει να πηγαινεις εκκλησια καθε κυριακη για καποια χρονια για να εχεις ρεαλιστικη πιθανοτητα να παρουν το παιδι σου. Και επειδη στην περιοχη μας υπαρχει μεγαλος αριθμος πολωνων (οι οποιοι ειναι αρκετα θρησκοι) εχουν παρει τις θεσεις αυτοι. Ξερω και ατομα τα οποια ξεκινανε να πηγαινουν εκκλησια για αυτον ακριβως τον σκοπο απο την στιγμη που γεννιεται το παιδι τους!

θα σου ελεγα να πας να δεις ολα τα σχολεια και να εμπιστευτεις το μητρικο σου ενστικτο - εσυ ξερεις καλυτερα τι ταιριαζει στο παιδακι σου και που θα ειναι πιο ασφαλες και ευτιχισμενο.

Link to comment
Share on other sites

στα καθολικα σχολεια - τουλαχιστον στο δυτικο λονδινο - ειναι πααααααρα πολυ δυσκολο να μπεις. Πρεπει να πηγαινεις εκκλησια καθε κυριακη για καποια χρονια για να εχεις ρεαλιστικη πιθανοτητα να παρουν το παιδι σου. Και επειδη στην περιοχη μας υπαρχει μεγαλος αριθμος πολωνων (οι οποιοι ειναι αρκετα θρησκοι) εχουν παρει τις θεσεις αυτοι. Ξερω και ατομα τα οποια ξεκινανε να πηγαινουν εκκλησια για αυτον ακριβως τον σκοπο απο την στιγμη που γεννιεται το παιδι τους!

θα σου ελεγα να πας να δεις ολα τα σχολεια και να εμπιστευτεις το μητρικο σου ενστικτο - εσυ ξερεις καλυτερα τι ταιριαζει στο παιδακι σου και που θα ειναι πιο ασφαλες και ευτιχισμενο.

kai emeis exoume arketous polwnous edw kai polous nighrianous ka8olikous (opws oi landloard mas)

to xerw oti einai exeretika duskolo alla 8a paw na tous dw kai autous

esu me to ellhniko de se provlhmatizei oti akolou8oun diaforetiko programma apo auto pou akolou8oun ta upoloipa paidia?

egw eixa thn ais8hsh oti auto to sxoleio einai gia an8rwpous pou hr8an gia ligo kai meta skeptontai na epistrepsoun sthn ellada

dinoun kanonika exetaseis GCSE aki A levels kai ola ta alla test pou dinoun oi upoloipoi sth xwra?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Το εκκλησιαστικό σχολείο στην περιοχή μας ζητάει χαρτί υπογεγραμμένο από παπά ότι πηγαίνεις τακτικά στην εκκλησία.

Και εγώ είχα τις ίδιες ανησυχίες με την Φαιρυ για τα θέματα κατηχησης, αλλα ούτως ή άλλως η μονη περίπτωση να μας έπαιρναν θα ήταν αν το σχολείο ήταν undersubscribed (που δεν ήταν, ούτε έχει υπάρξει για χρόνια) οπότε δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Πάντως όταν επισκέφτηκα το σχολείο παρατήρησα μια διάφορα στον εξοπλισμό του σχολείου (πχ περισσοτεροι υπολογιστές, μεγαλύτερη βιβλιοθήκη) που προέρχεται από την επιπλέον χρηματοδότηση που παίρνουν από την εκκλησία, αλλά κατά τ'αλλα το ένστικτο μου προτιμούσε το σχολείο στο οποίο μας δέχτηκαν. Θεωρω ότι είχε να κάνει με το έντονο θρησκευτικό στοιχείο που ήταν διάχυτο, το οποίο δεν με βρίσκει αντίθετη αλλά δεν με προσελκύει ιδιαίτερα.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

kai emeis exoume arketous polwnous edw kai polous nighrianous ka8olikous (opws oi landloard mas)

to xerw oti einai exeretika duskolo alla 8a paw na tous dw kai autous

esu me to ellhniko de se provlhmatizei oti akolou8oun diaforetiko programma apo auto pou akolou8oun ta upoloipa paidia?

egw eixa thn ais8hsh oti auto to sxoleio einai gia an8rwpous pou hr8an gia ligo kai meta skeptontai na epistrepsoun sthn ellada

dinoun kanonika exetaseis GCSE aki A levels kai ola ta alla test pou dinoun oi upoloipoi sth xwra?

η κορη μου παει 5η δημοτικου. Την εβαλα περσυ στο ελληνικο σχολειο γιατι δεν πηγαινε αλλο η κατασταση στο αγγλικο της γειτονιας.

Τον γιο μου τον εχω σε ιδιωτικο, αλλα αυτη την στιγμη δεν μπορω να βαλω και την κορη μου για οικονομικους λογους. Το ελληνικο ειναι μια μεση λυση γιατι

- ακολουθουν το ελληνικο προγραμμα και ετσι τα μαθηματικα που διδασκονται ειναι υψηλοτερου επιπεδου σε σχεση με αυτα που διδασκονται στα αγγλικα σχολεια

- μαθαινει τα ελληνικα, που ειναι μια δυσκολη γλωσσα, και της δινεται η δυνατοτητα να δωσει Modern Greek σε GCSE & A Level.

- ειναι 9 παιδια αυτη την στιγμη στην ταξη, κατι αναλογο με τα ιδιωτικα σχολεια

- επειδη δεν θα συνεχισει στο ελληνικο γυμνασιο (ειναι στο βορειο λονδινο και ειναι πολυ μακρια για εμας) την προετοιμαζω για το 11+. Αυτα που εκανε στο αγγλικο σχολειο της γειτονιας δεν ηταν αρκετα οποτε καλυπτουμε τα μαθηματικα στο ελληνικο σχολειο και κανουμε ιδιαιτερα αγγλικα

- μου εκανε εντυπωση οτι τελικα τα αγγλικα που κανουν στο ελληνικο σχολειο ειναι αρκετα υψηλου επιπεδου (για παραδειγμα οι λεξεις που τους βαζουν να κανουν προτασεις & ορθογραφια ηταν πιο δυσκολα απο αυτα που εκανε στο αγγλικο σχολειο). Και πολλα παιδακια οπως ειπες ειναι εδω προσωρινα και δεν μιλανε αγγλικα

- τελος παντων, μπορει οι ελληνες που μενουν εδω να μην ειναι ολη της "υψηλης κοινωνιας" αλλα αυτα τα πραγματα που εβλεπα στο αγγλικο δεν τα βλεπω εκει - για παραδειγμα και μονο, ηταν μαναδες που 9 το πρωι πηγαιναν το παιδι στο σχολειο και βρωμαγαν αλκοολ στο αγγλικο.... νομιζω εχουμε περισσοτερα κοινα, εχουμε ερθει εδω ολοι για να δουλεψουμε και αγαπαμε τα παιδια μας.

Για αυτους τους λογους προτιμισα το σχολειο της πρεσβειας ως προσωρινη λυση. Το παιδι το εχω σε λιστα αναμονης για καποια καλα σχολεια της περιοχης, αλλα επειδη δεν μενουμε ακριβως διπλα ειναι δυσκολο. Αν βεβαια μου δωσουν θεση, θα την παρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


η κορη μου παει 5η δημοτικου. Την εβαλα περσυ στο ελληνικο σχολειο γιατι δεν πηγαινε αλλο η κατασταση στο αγγλικο της γειτονιας.

Τον γιο μου τον εχω σε ιδιωτικο, αλλα αυτη την στιγμη δεν μπορω να βαλω και την κορη μου για οικονομικους λογους. Το ελληνικο ειναι μια μεση λυση γιατι

- ακολουθουν το ελληνικο προγραμμα και ετσι τα μαθηματικα που διδασκονται ειναι υψηλοτερου επιπεδου σε σχεση με αυτα που διδασκονται στα αγγλικα σχολεια

- μαθαινει τα ελληνικα, που ειναι μια δυσκολη γλωσσα, και της δινεται η δυνατοτητα να δωσει Modern Greek σε GCSE & A Level.

- ειναι 9 παιδια αυτη την στιγμη στην ταξη, κατι αναλογο με τα ιδιωτικα σχολεια

- επειδη δεν θα συνεχισει στο ελληνικο γυμνασιο (ειναι στο βορειο λονδινο και ειναι πολυ μακρια για εμας) την προετοιμαζω για το 11+. Αυτα που εκανε στο αγγλικο σχολειο της γειτονιας δεν ηταν αρκετα οποτε καλυπτουμε τα μαθηματικα στο ελληνικο σχολειο και κανουμε ιδιαιτερα αγγλικα

- μου εκανε εντυπωση οτι τελικα τα αγγλικα που κανουν στο ελληνικο σχολειο ειναι αρκετα υψηλου επιπεδου (για παραδειγμα οι λεξεις που τους βαζουν να κανουν προτασεις & ορθογραφια ηταν πιο δυσκολα απο αυτα που εκανε στο αγγλικο σχολειο). Και πολλα παιδακια οπως ειπες ειναι εδω προσωρινα και δεν μιλανε αγγλικα

- τελος παντων, μπορει οι ελληνες που μενουν εδω να μην ειναι ολη της "υψηλης κοινωνιας" αλλα αυτα τα πραγματα που εβλεπα στο αγγλικο δεν τα βλεπω εκει - για παραδειγμα και μονο, ηταν μαναδες που 9 το πρωι πηγαιναν το παιδι στο σχολειο και βρωμαγαν αλκοολ στο αγγλικο.... νομιζω εχουμε περισσοτερα κοινα, εχουμε ερθει εδω ολοι για να δουλεψουμε και αγαπαμε τα παιδια μας.

Για αυτους τους λογους προτιμισα το σχολειο της πρεσβειας ως προσωρινη λυση. Το παιδι το εχω σε λιστα αναμονης για καποια καλα σχολεια της περιοχης, αλλα επειδη δεν μενουμε ακριβως διπλα ειναι δυσκολο. Αν βεβαια μου δωσουν θεση, θα την παρω

polu shmantika auta pou les! 8a rixw mia matia an kai nomizw einai makria apo edw pou eimaste

edit: mpa einai poluuu makria apo emas


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

ax auta ta 8rhskeutika sxoleia! kai to ellhno aggliko sxoleio 8rhskeftiko einai kai mporei na mhn kanoun ellhnikh istoria h filosofia alla apo ellhnikous xwrous kai 8rhskeutika allo tipota!

και το θρησκευτικο ομως ειναι μια λυση (το κοιταμε και για γυμνασιο). Τουλαχιστον εκει δεν πληρωνεις διδακτρα. Και τελος παντων τους διδασκουν καποιες χριστιανικες αρχες, τους μαθαινουν την σημασια της ησυχιας (να προσευχονται και να συλλογιζονται σιωπηλα) - που για εμας με τα ελληνικα γονιδια ειναι καπως δυσκολο και πολυ καλο να το μαθει ενα παιδι!! - και μην ξεχνας οτι αν πας σε ενα σχολειο της γειτονιας, μπορει να εχει λιγοτερους χριστιανους, και αυτο να μην σου αρεσει καπως.... βλεπεις αλλοι λαοι, αλλες θρησκιες εχουν διαφορετικη νοοτροπια απο εμας και μπορει να δεις καποια πραγματα που δεν σου αρεσουν

Link to comment
Share on other sites

και το θρησκευτικο ομως ειναι μια λυση (το κοιταμε και για γυμνασιο). Τουλαχιστον εκει δεν πληρωνεις διδακτρα. Και τελος παντων τους διδασκουν καποιες χριστιανικες αρχες, τους μαθαινουν την σημασια της ησυχιας (να προσευχονται και να συλλογιζονται σιωπηλα) - που για εμας με τα ελληνικα γονιδια ειναι καπως δυσκολο και πολυ καλο να το μαθει ενα παιδι!! - και μην ξεχνας οτι αν πας σε ενα σχολειο της γειτονιας, μπορει να εχει λιγοτερους χριστιανους, και αυτο να μην σου αρεσει καπως.... βλεπεις αλλοι λαοι, αλλες θρησκιες εχουν διαφορετικη νοοτροπια απο εμας και μπορει να δεις καποια πραγματα που δεν σου αρεσουν

nai dikio exeis se auto pou les.

de me peirazei to 8rhskeutiko sxoleio. alla 8ewrw aparadekto ellhniko sxoleio na mhn kanei ellhnikh istoria kai na kanei 8rhskeutika.

dld ta paidakia pou mas ekanan xenagish den hxeran na diavasoun ellhnika kala kala alla hxeran ta panta gia to pasxa kai tous agious klp.

nomizw oti h xrusa kai h fairy epeidh vriskontai se perioxes pou den exoun megales mousoulmanikes koimothtes (opws to londino) protimoun na apofugoun ena 8rhskeutiko sxoleio.

h alh8eia einai pws sto londino ta pragmata einai arketa dioaforetika kai polu pio sklhra


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

nai dikio exeis se auto pou les.

de me peirazei to 8rhskeutiko sxoleio. alla 8ewrw aparadekto ellhniko sxoleio na mhn kanei ellhnikh istoria kai na kanei 8rhskeutika.

dld ta paidakia pou mas ekanan xenagish den hxeran na diavasoun ellhnika kala kala alla hxeran ta panta gia to pasxa kai tous agious klp.

nomizw oti h xrusa kai h fairy epeidh vriskontai se perioxes pou den exoun megales mousoulmanikes koimothtes (opws to londino) protimoun na apofugoun ena 8rhskeutiko sxoleio.

h alh8eia einai pws sto londino ta pragmata einai arketa dioaforetika kai polu pio sklhra

Και το συγκεκριμενο ελληνικο στο οποιο αναφερεσαι νομιζω εχει διδακτρα? οποτε ειναι και αυτο κατι που πρεπει να σκεφτεις

χωρις να μπω σε λεπτομεριες, ενας ακομη λογος που εβγαλα την κορη μου απο το αγγλικο ειναι οτι δεν μου αρεσαν τα αλλα κοριτσια στην ταξη. Την κοροιδευαν και της μιλουσαν υποτιμιτικα που εβαζε ζαμπον στο σαντουιτς....

βεβαια και στο ιδιωτικο που παει ο μικρος, εχει αρκετους ασιατικης καταγωγης. Αλλα ειναι στην πλειονοτητα ινδουιστες, και εχουν περισσοτερο σεβασμο στους αλλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...