Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Ε βλακεία του γιατρού . Κανονικά έπρεπε να σε πάρει τηλέφωνο Κ να σε ρωτησει εάν είσαι καλά Κ γιατί μίλησες έτσι στην μαία . Τώρα μηνύματα εάν δεν σε καληπτουμε άλλαξε τη γιατρό είναι εντελώς αντιεπαγγελματικο τι είστε ζευγαρι Κ χωρίζετε . 

      Πάντως αν δεν νιώθεις κάποια μέρα τα μωρά φάε κάτι γλυκό ή πιες κάτι παγωμένο μετά από λίγο θα εμφανιστούν . Προς Θεού μην ζουλας την κοιλιά κάνει συσπάσεις . 

Χαλαρη Κουβεντουλα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8a protumousa na mazeva lefta gia prokatavolh gia daneio alla 8ewrw th morfwsh pio sumantikh epomenws skeftomai mhpws kopsw oti mporw gia na paei se kalo sxoleio kai argotera vlepoume.

Ίσως όμως αργότερα να σου/σας - πλέον - είναι πιο δύσκολο να αλλάξετε σχολείο για να πάτε μάλιστα από το ιδιωτικό στο - έστω και καλό - δημόσιο. Σκέψου το κι αυτό!

Δηλαδή αν πάει μία μόνο χρονιά nursery ένα παιδί, στη reception μπορούν να σου πληρώσουν το μισό ιδιωτικό? Ενδιαφέρον! Έχουμε κανένα σχετικό λίνκ?

Αντίστοιχα, δεν θα μπορούσε αν δεν έχει πάει καμία χρονιά pre-school, αλλά κατευθείαν στο nursery, να δικαιούται πλήρες ωράριο? (αφού δεν έχει χρησιμοποιήσει το περσινό 15ωρο, να το πάρει φέτος ας πούμε....?)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως αργότερα να σου/σας - πλέον - είναι πιο δύσκολο να αλλάξετε σχολείο για να πάτε μάλιστα από το ιδιωτικό στο - έστω και καλό - δημόσιο. Σκέψου το κι αυτό!

Δηλαδή αν πάει μία μόνο χρονιά nursery ένα παιδί, στη reception μπορούν να σου πληρώσουν το μισό ιδιωτικό? Ενδιαφέρον! Έχουμε κανένα σχετικό λίνκ?

Αντίστοιχα, δεν θα μπορούσε αν δεν έχει πάει καμία χρονιά pre-school, αλλά κατευθείαν στο nursery, να δικαιούται πλήρες ωράριο? (αφού δεν έχει χρησιμοποιήσει το περσινό 15ωρο, να το πάρει φέτος ας πούμε....?)

auto pou les einai ena risko einai alh8eia allo einai to idio me to na paei se opoio sxoleio k meta na alaxei. edw oi dikes sou alaxan xwra! elpizw oti isws ta oikonomika ftaxoun kai mporw na plhrwnw to idiwtiko kai meta apla den mporw na kanw makropro8esma plana

auto pou les dustuxws de ginete. einai mwno 15 wres ana evdomada gia ta 6 terms meta ta 3.akoma kai an den paei ka8olou nursery apla xanwnte.

kai egw den to eixa katalave alla me to psaximo to antilhf8hka.

ena apo ta idiwtika pou koitaw exei open day to savvato kai isws kataferw na ma8w pio 8a einai to fee per term me thn ekptwsh.

mexri ex8es elege 3080 per term including lunch kai eixe asterisk oti einai ligotera gia autous pou dikaiountai thn ekptwsh


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

auto pou les einai ena risko einai alh8eia allo einai to idio me to na paei se opoio sxoleio k meta na alaxei. edw oi dikes sou alaxan xwra! elpizw oti isws ta oikonomika ftaxoun kai mporw na plhrwnw to idiwtiko kai meta apla den mporw na kanw makropro8esma plana

auto pou les dustuxws de ginete. einai mwno 15 wres ana evdomada gia ta 6 terms meta ta 3.akoma kai an den paei ka8olou nursery apla xanwnte.

kai egw den to eixa katalave alla me to psaximo to antilhf8hka.

ena apo ta idiwtika pou koitaw exei open day to savvato kai isws kataferw na ma8w pio 8a einai to fee per term me thn ekptwsh.

mexri ex8es elege 3080 per term including lunch kai eixe asterisk oti einai ligotera gia autous pou dikaiountai thn ekptwsh

Ποια έκπτωση εννοείς? Για το free meal ή για τις 15 ώρες? Γιατί αν χάνονται οι 15 ώρες όπως είπες, τότε γιατί να έχεις έκπτωση στο ιδιωτικό σε τάξη reception?

Κατά τα άλλα, σίγουρα το ιδιωτικό πιστεύω θα προσφέρει παραπάνω, και καταλαβαίνω το σκεπτικό σου για το μέλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια έκπτωση εννοείς? Για το free meal ή για τις 15 ώρες? Γιατί αν χάνονται οι 15 ώρες όπως είπες, τότε γιατί να έχεις έκπτωση στο ιδιωτικό σε τάξη reception?

gia tis 15 wres lew.

ta paidia dikaiountai 15 wres th vdomada gia ta 6 terms meta ta 3a genne8lia. o dikos mou kerdizei xronia opote 8a paei reception 4xronwn kai 4 mhnwn. to prwto term meta ta 3a genne8lia tou einai to September 2013 kai to 4 to September 2014 (pou 8a paei reception)

http://www.croydon.gov.uk/education/nursery-preschools/free-nursery-education

Your free entitlement continues until the end of the term in which your child becomes 5 years old. This means that when your child starts in reception class, they will receive the remainder of their free entitlement at school.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

άρα ο δικός μου που γεννήθηκε Ιανουάριο δικαιούται κι αυτός κάτι ανάλογο, έτσι δεν είναι? Ένα τρίμηνο είχαμε πέρσι που δεν το κάναμε κιόλας, και 3 θα κάνουμε φέτος, άρα μας μένουν 2 τρίμηνα που θα μπορούσαμε να κάνουμε του χρόνου με έκπτωση, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

άρα ο δικός μου που γεννήθηκε Ιανουάριο δικαιούται κι αυτός κάτι ανάλογο, έτσι δεν είναι? Ένα τρίμηνο είχαμε πέρσι που δεν το κάναμε κιόλας, και 3 θα κάνουμε φέτος, άρα μας μένουν 2 τρίμηνα που θα μπορούσαμε να κάνουμε του χρόνου με έκπτωση, σωστά?

nai etsi katalavainw alla auto isxuei mono se private schools afou ta alla einai etsi k alliws dwrean,

des p.x to sxoleio pou skeftomai edw ti leei me ton asterisk

http://www.royalrussell.co.uk/cgi-bin/search.cgi?action=search&keywordSearchFields=num&keyword=765&categoryNum=49&template=articleLists/onecolcategoryIndex.html

* Less Early Years Funding entitlement (children aged 3 & 4)


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι δείχνει, όπως τα λες. Αλλά πολλά χρήματα βρε παιδί μου! 3.080*3 = 9240 τη χρονιά! Ακόμη κι αν το ποσό είναι τα μισά, πάλι πολλά δεν είναι? Δεν μιλώ για τα οικονομικά σας βέβαια, γενικότερη παρατήρηση κάνω...

Edit: Αλλά θα μου πεις, τόσα (και παραπάνω) παίρνουν οι απλοί παιδικοί εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι δείχνει, όπως τα λες. Αλλά πολλά χρήματα βρε παιδί μου! 3.080*3 = 9240 τη χρονιά! Ακόμη κι αν το ποσό είναι τα μισά, πάλι πολλά δεν είναι? Δεν μιλώ για τα οικονομικά σας βέβαια, γενικότερη παρατήρηση κάνω...

mwre polla einai! kala de nomizw oti 8a einai ta misa alla an htan 2000 8a eimoun euxaristhmenh

an skefteis oti an metakomisw 8a 8elw at least +£500/month enoikio kai at least +£150/per person (dld *2) eishthria trenou! dld peri ta £800/month sun parapanw wra pou 8a xreiazomai gia na paw k na er8w apo to grafeio


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δύσκολο.... αυτό το σκεφτόμασταν κι εμείς, θέλω να πω λέγαμε ωραίο το Λονδίνο κλπ., αλλά τόσο ακριβό που για να βρεις σε λογική τιμή σπίτι πρέπει να μένεις μακριά και μετά τρένα, χρόνο, κόστος κλπ, συν το γεγονός ότι για να βρεθείς μετά στο κέντρο θα είναι σαν να κάνεις εκδρομούλα.... :?

Link to comment
Share on other sites

asta kai egw den xerw! trelenomai gia to londino alla einai duskolo oso megalwnoun ta paidia k exeis alles apaithseis.

to latrevw to londino alla 8elei polla lefta gia na zeis kala me arketes aneseis kai paidia.

skeftomai polu suxna oti me ta lefta pou vgazoume se kapoia poio eparxiakh polh (oxi toso konta sto londino) 8a eimastan vasileiades

pantos einai polu oraio to atimo!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά. Τα σχολεία στην περιοχή σας δεν μπορεί να είναι τόσο τραγικά εφόσον έχουν αξιολογηθεί με 2 από τον Ofsted (δεν λέω ότι είναι το απόλυτο κριτήριο, είναι όμως μια καλή ένδειξη).

Ζω σε μια περιοχή όπου μακράν το κυρίαρχο στοιχείο είναι white British, οπότε δεν προέκυψε να προβληματιστώ από τα κυρίαρχα communities στο σχολείο όπως αυτά που περιγράφεις. Το Λονδίνο είναι melting pot που λένε και οι αμερικάνοι, το ξέρεις καλύτερα από μένα, οπότε υποθέτω είτε σου άρεσει είτε όχι μαθαίνεις να συναναστρέφεσαι με τους πάντες, σωστά;

Σχετικά με τις προσωπικές μου προσδοκίες από το reception year, δεν έχουν να κάνουν τόσο με το αν το παιδί μου θα μάθει όλη την αλφαβήτα και θα μετράει μέχρι το 100 ευθεία και αντίστροφα. Κυρίως αυτό που προσδοκώ είναι να θέλει να πηγαίνει σχολείο και να μην το βλέπει ως κάτεργο, να μάθει τους κανόνες του και να αγαπήσει το διάβασμα. Πάνω από όλα να ενταχθεί ομαλά στη ζωή του σχολείου και να ετοιμαστεί ψυχολογικά για αυτό που θα ακολουθήσει για τα υπόλοιπα 12+ μαθητικά/φοιτητικά χρόνια.

Έχοντας αυτό το σκεπτικό, αν ήμουν στη θέση σου μάλλον θα ανέβαλα για 1 ίσως και 2 χρόνια το ιδιωτικό σχολείο (εφόσον τίθεται θέμα χρημάτων), καθώς δεν νομίζω ότι θα προσφέρει στο παιδί τόσο σημαντικότερο πλεονέκτημα από άποψη γνώσεων σε αυτές τις ηλικίες. Θα προσπαθούσα από τις αξιολογήσεις του ofsted, κουβέντες με άλλους γονείς και επισκέψεις στα σχολεία να διαλέξω αυτό που θα θεωρούσα καλύτερο και από εκεί και ύστερα θα ήλπιζα ότι θα πάρουν το παιδί εκεί.

Στη χειρότερη περίπτωση, ακόμη και αν το reception year είναι τελείως απογοητευτικό, δεν νομίζω το παιδί να έχει μείνει τόσο πίσω ώστε να μην μπορεί να παρακολουθήσει χωρίς πρόβλημα το Year 1 σε ιδιωτικό.

(Δεν υποδεικνύω τίποτα, απλά άποψη εκφέρω ;))


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι αγχώνεσαι υπερβολικά. Τα σχολεία στην περιοχή σας δεν μπορεί να είναι τόσο τραγικά εφόσον έχουν αξιολογηθεί με 2 από τον Ofsted (δεν λέω ότι είναι το απόλυτο κριτήριο, είναι όμως μια καλή ένδειξη).

κι εγω αγχωνομαι "υπερβολικα" σχετικα με το θεμα των σχολειων εδω.... η κορη μου ηταν στο σχολειο της γειτονιας που πηρε "2" απο το Ofsted και την εβγαλα απο εκει γιατι επι δυο χρονια δεν διορθωναν τα ορθογραφικα λαθη στο homework της. Το ειπα στην δασκαλα την μια χρονια αλλα δεν βελτιωθηκε η κατασταση. Την επομενη χρονια με καινουργια δασκαλα, παλι το ιδιο... δεν ηταν και μονο αυτο, γενικοτερα το επιπεδο ηταν χαμηλο και η εμφαση στα παιδακια που δεν μιλουσαν αγγλικα. Για αυτο και αλλους λογους πηραμε την αποφαση και την βαλαμε στο ελληνικο σχολειο (αυτο της πρεσβειας που ειναι χωρις διδακτρα). Τελεια δεν ειναι, αλλα ειναι λιγα παιδια στην ταξη, το παιδι εχει πλεον μαθει τα ελληνικα, τα μαθηματικα ειναι σε υψηλοτερο επιπεδο απο αυτο που εκανε, και αγγλικα κανει ιδιαιτερα.

αν ειχα την δυνατοτητα να την εβαζα ιδιωτικο, ισως να ηταν καλυτερα, αλλα και το ελληνικο σχολειο ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω και κάτι άλλο? Στην περιοχή σας έχει κανένα καθολικό σχολείο? Αυτά συνήθως και καλύτερα είναι από τα υπόλοιπα, αλλά και η σύσταση των μαθητών κατά το δυνατόν - ανάλογα με την περιοχή φυσικά - διαφοροποιείται λίγο από τα υπόλοιπα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...