Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe MAΙΟΥ 2013


stroumfitaki

Recommended Posts

Koριτσάκια μου μόλις γύρισα από αυχενική.

Το σκασμένο λύσσαξε να κουνιέται. Όλα τα είδαμε, χέρια, πόδια, εγκέφαλο, καρδιά, μουρίτσα, αλλά μας έσκασε να κάνουμε μια σωστή μέτρηση αυχενικής και το φύλο είναι αμφίβολο. Είπε "μπορεί να είναι αγόρι".

Έφυγα ανήσυχη από το ιατρείο. Η αυχενική βγήκε 2,6, δηλαδή 0,1 (περίπυ 4%) πάνω από το όριο.

Εντάξει, δεν έχω και αυχενική τεράστια, αλλά καταλαβαίνετε... η πρώτη εκτίμηση είναι 1:800 για Down, περιμένουμε και την PappA και τη χοριακή για συνολικό αποτέλεσμα, μέχρι την Παρασκευή θα τα έχω.

Βέβαια μου είπε να μην ανησυχώ μιας και όλα τα υπόλοιπα και η καρδούλα δείχνουν να δουλεύουν ρολόι. Μου συνέστησε όμως triplex καρδιάς στο Ελενα ή στο Ωνάσειο, και άλλον έναν υπέρηχο παρόμοιο με την αυχενική στη 17η εβδομάδα για να δούμε πού βρίσκεται το υγρό στον αυχένα.

Αυτά. Και χαρούμενη δε με λες.

Nα μην στεναχωριεσαι και να περιμενεις το αποτελεσμα...ΔΕΝ πρεπει να στεναχωριεσαι ουτε και να σκας...θετικη σκεψη..

Να φανταστεις οτι εγω ειχα 1:11 για συνδρομο down και εκανα τροφοβλαστη και δεν ειχε κανενα προβλημα...Οπως ειπε και μια αλλη κοπελα μην διαβαζεις τα ασχημα γιατι ειναι πολυ περισσοτερα τα χαρουμενα απλα δεν τα γραφουμε!!

Παρακολουθω την ιστορια σου και χαιρομαι που οι προσπαθειες σου επιασαν τοπο!Με πιστη και θετικη σκεψη θα το παρεις αγκαλιτσα...ΟΣΟ λιγοτερο αγχος...Αυτο που ζεις τωρα ειναι μοναδικο και αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια.


WvYwp2.png I9Cbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Skybeam

    1649

  • mariapap82

    1369

  • skountoufla

    1119

  • xanp

    955

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1.RATAPLAN(Νίκη)............ Γαία-ΠΗΤ 01/05/2013- ΑΓΟΡΑΚΙ

2.My girl(Εύα)...................Βιοκλινική Θεσσαλονίκης-ΠΗΤ 02/05/2013-ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

3.Mummytobe(Νάντια)........Αλεξάνδρας-ΠΗΤ 07/05/2013- ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

4.mariath(Μαρία)...............Βιοκλινική Θεσσαλονίκης-ΠΗΤ 08/05/2013-ΑΓΟΡΑΚΙ

5.Βίβιαν...........................Ιασώ-ΠΗΤ 10/05/2013

6.pele (Πένυ)...................Ιασώ-ΠΗΤ 12/05/2013

7.Evri79(Εύη)....................???-ΠΗΤ 16/05/2013

8.milky(Βίκυ).....................Ιασώ-ΠΗΤ 20/05/2013

9.Lila Pause.......................Mητέρα-ΠΗΤ 21/05/2013

10.Mariapap82(Μαρία)..........Ιασώ-ΠΗΤ 28/05/2013

11.Skybeam.......................Μητέρα-ΠΗΤ 02/06/2013

12.xanp.............................Αλεξάνδρα-ΠΗΤ 14/06/2013

13.kittymaria(Mαρία)............Κρήτη-ΠΗΤ 23/06/2013

14.Χριστιάνα........................Κύπρος-ΠΗΤ 28/06/2013

15.Wonderland(Ελένη)...........

Κορίτσια τί κάνετε? Εγώ όχι και τόσο καλά!

Νοιώθω κομμάρες και μία τάση για να τα βγάλω!

Μάλλον με τριγυρνάει κάτι!Δεν κατάφερα να σας διαβάσω!

Έβαλα μόνο την λίστα μας για να θυμόμαστε που και που

ποιές είμαστε!!!Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα και να

μπορέσω να διαβάσω τα νέα σας!

Φιλιά σε όλες τις εγκυούλες!


LnGzp2.pngYDvwp2.pngZGTup2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην τρομαζεις Βιβιαν μου.

Παιζουν ρολο απο οτι καταλαβα πολλα.Που θα γεννησεις,ποιος θα σε γεννησει,εσυ η ιδια.

Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο της Κυπρου.

οκ δεν ημουν ΚΑΝ προετοιμασμενη για καισαρικη,αφου με βαζανε μεσα και σκεφτομουν ακομα πως καποιο λαθος εγινε.

εδω που λες στο νοσοκομειο, ΔΕΝ σου βαζουν επισκληριδιο, αλλα ραχιαια ναρκωση, η οποια κραταει η δραση της ισα να τελειωσει η εγχειρηση.

Μετα ΔΕΝ σου κανουν αλλη δοση και τραβας ΟΛΟΥΣ τους πονους κανονικα.

Με ειχανε με τα παναντολ τα μπλε για να καταλαβεις!!

Νομιζα πως θα πεθανω απο τους πονους,εκλαιγα 3 μερες, δεν μπορουσα να σηκωθω,ελεγα πως δεν θα ξανακανω αλλο παιδι,ενιωθα ανικανη μανα που ουτε το παιδι μου δεν μπορουσα να περιποιηθω.:cry:

Ερχοντουσαν να με δουν ολοι χαρουμενοι που γεννησα και εγω δεν ηθελα να βλεπω κανεναν.Ημουν χαλια.

Ασε για τη ραφη πως μου την κανανε!!Τεραστια και σαν χαμογελο.

Αυτα εν ολιγοις.

Εχω διαβασει πολλα για φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη και ξερω πως γινεται,ΑΡΚΕΙ να βρεις ενα γιατρο να σε αναλαβει,γιατι δεν το κανουν ολοι.

Κοριτσακι μου ψάξε για το ποιοι γιατροί υποστηρίζουν και ξέρουν το vbac.Νομιζω ετσι λέγεται!

Στο eimaimama.gr η κοπέλα που γράφει στο blog ήθελε μετα απο καισαρικη να γεννήσει φυσιολογικά το παιδάκι της.

Επειδη ο γιατρός της τα γύριζε τελευταίες μερες άλλαξε γιατρο στην 40η εβδομαδα!:shock:

Βρήκε έναν άλλον που της ενέπνευσε εμπιστοσύνη ομως ο μπεμπης της ερχόταν νομίζω με τα ποδαρακια οπότε εκανε καισαρικη ξανά!

Εχει δίκιο η Μαρία...να βρεις έναν γιατρο που να μπορει να σε βοηθήσει αλλα να έχεις παντα στο μυαλό σου οτι έχεις πιθανότητες για καισαρικη οπως ολες μας!


aCtzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!!

Χριστιάννα και εγώ στο 2ο έκανα καισαρική(βρε Μαρία πόσα κοινά πια έχουμε;;; ) ενώ είχε ξεκινήσει κανονικά η διαδικασία φυσιολογικού τοκετού η μικρή αποφάσισε να γυρίσει εγκάρσια σπάσαν τα νερά και μετά αναγκαστηκά έκανα καισαρική μιας και το μωρό δεν έριχνε βάρος κάτω και δεν υπήρχε περίπτωση να βγει.

Τώρα που πήγα στη γιατρό μου είπε ότι πάμε για φυσιολογικό λόγο ιστορικού(έχω κάνει ήδη έναν φυσιολογικό) αλλά μου τόνισε από τώρα ότι αν φτάσω 40 εβδομάδες και δεν έχω γεννήσει με βάζει μέσα με καισαρική, απαγορεύεται η πρόκληση και η οποιαδήποτε παρέμβαση γενικά.Επίσης με τον πρώτο πόνο πάω σφαίρα στο νοσοκομείο για σύνδεση με τοκογράφο.

Γίνεται μου είπε αλλά πρέπει να έχω τις ιδανικές συνθήκες.Θέλω να σου πω να το συζητήσεις αλλά να κρατήσεις στην άκρη του μυαλού σου ότι η καισαρική είναι επείσης μια προοπτική.

Επίσης και εγώ δεν θέλω να το θυμάμαι καν αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα οργανισμού πως θα αντιδράσει η καθεμία διότι όλες οι άλλες περπάταγαν κανονικά από την αρχή η μόνη που ήμουν τόσο χάλια ήμουν εγώ.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Nα μην στεναχωριεσαι και να περιμενεις το αποτελεσμα...ΔΕΝ πρεπει να στεναχωριεσαι ουτε και να σκας...θετικη σκεψη..

Να φανταστεις οτι εγω ειχα 1:11 για συνδρομο down και εκανα τροφοβλαστη και δεν ειχε κανενα προβλημα...Οπως ειπε και μια αλλη κοπελα μην διαβαζεις τα ασχημα γιατι ειναι πολυ περισσοτερα τα χαρουμενα απλα δεν τα γραφουμε!!

Παρακολουθω την ιστορια σου και χαιρομαι που οι προσπαθειες σου επιασαν τοπο!Με πιστη και θετικη σκεψη θα το παρεις αγκαλιτσα...ΟΣΟ λιγοτερο αγχος...Αυτο που ζεις τωρα ειναι μοναδικο και αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια.

Kι εγώ τελικά για άμνιο πάω στις αρχές του Γενάρη, μιλησα με τη γιατρό μου. Τι τραβάμε ρε γ@μότο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας!!!

Χριστιάννα και εγώ στο 2ο έκανα καισαρική(βρε Μαρία πόσα κοινά πια έχουμε;;; ) ενώ είχε ξεκινήσει κανονικά η διαδικασία φυσιολογικού τοκετού η μικρή αποφάσισε να γυρίσει εγκάρσια σπάσαν τα νερά και μετά αναγκαστηκά έκανα καισαρική μιας και το μωρό δεν έριχνε βάρος κάτω και δεν υπήρχε περίπτωση να βγει.

Τώρα που πήγα στη γιατρό μου είπε ότι πάμε για φυσιολογικό λόγο ιστορικού(έχω κάνει ήδη έναν φυσιολογικό) αλλά μου τόνισε από τώρα ότι αν φτάσω 40 εβδομάδες και δεν έχω γεννήσει με βάζει μέσα με καισαρική, απαγορεύεται η πρόκληση και η οποιαδήποτε παρέμβαση γενικά.Επίσης με τον πρώτο πόνο πάω σφαίρα στο νοσοκομείο για σύνδεση με τοκογράφο.

Γίνεται μου είπε αλλά πρέπει να έχω τις ιδανικές συνθήκες.Θέλω να σου πω να το συζητήσεις αλλά να κρατήσεις στην άκρη του μυαλού σου ότι η καισαρική είναι επείσης μια προοπτική.

Επίσης και εγώ δεν θέλω να το θυμάμαι καν αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα οργανισμού πως θα αντιδράσει η καθεμία διότι όλες οι άλλες περπάταγαν κανονικά από την αρχή η μόνη που ήμουν τόσο χάλια ήμουν εγώ.

βρε xanp ποσα κοινα πια??????? Εχω κανει κι εγω 1ο φυσιολογικο αρχισαν μονοι τους οι πονοι και στη μικρη που ειχε λαθος σταση και δεν εμπεδωνοταν καναμε προκληση την 40η εβδομαδα μπας και οι συσπασεις της μητρας το γυρισουν το μωρο και κατεβει αλλα τιποτα! Κι ετσι εκανα τελικα καισαρικη!

Και τωρα ο γιατρος μου μου ειπε ακριβως οτι και σε σενα οτι αμα ειναι τελεις οι συνθηκες θα κανουμε φυσιολογικο!!!! Απλως γνωριζουμε οτι βγαζω βουβαλακια και αυτο δεν ειναι υπερ μας!

κι εμενα μου κακοφανηκε η καισαρικη γιατι ενω γεννησα 12 το μεσημερι (με επισκληρηδιο) δεν ενιωθα τα ποδια μου μεχρι το βραδυ και αυτο ψυχολογικα με εριξε δεν θελω να τρομαζω τωρα καμια κοπλεα αλλα αυτο που δεν ενιωθα τα ποδια μου μεχρι το αλλο πρωι ενιωθα παραλυτη και ειχα αγχωθει!

Skybeam με το καλο να κανεις και την αμνιο και ολα καλα θα πανε εδω οπως σου εγραψε και η αλλη κοπελα με 1:11 και ηταν ολα μια χαρα!!!!!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια να ενημερώσω σχετικά με την άμνιο αχρείαστη να είναι και μακριά από όλες σας.

Αν λοιπόν χρειαστεί να την κάνετε και δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να την κάνετε ιδιωτικά γιατί πάει κάνα χιλιάρικο, κάνετε το εξής:

Όσο πιο σύντομα γίνεται παίρνετε το Παίδων Αγία Σοφία και ζητάτε να σας συνδέσουν με το Χωρέμειο. Κλείνετε ραντεβού για ανάλυση υγρού αμνιοπαρακέντησης (θα προσέξετε να είναι την εβδομάδα της εγκυμοσύνης που πρέπει, θα το έχετε συζητήσει με το γιατρό σας).

Μετά κλείνετε ραντεβού με το δημόσιο μαιευτήριο που θέλετε να κάνετε την εξέταση την ίδια ημέρα που κλείσατε με το Χωρέμειο αλλά αρκετά πριν τις 12 και μισή το μεσημέρι, γιατί μέχρι εκείνη την ώρα δέχεται το Χωρέμειο το υγρό.

Μέχρι να συντονίσετε ημέρα και ώρα στο μαιευτήριο και στο Χωρέμειο ενδέχεται να ψιλοταλαιπωρηθείτε. Καλό είναι να υπάρχει μια απόσταση ενάμιση-δυο μηνών μέχρι την εξέταση για να βρείτε ραντεβού ευκολότερα.

Αν δεν σας τα γράψει γιατρός, πληρώνετε περίπου 20 ευρώ την αμνιοπαρακέντηση και 74 ευρώ την ανάλυση στο Χωρέμειο. Αλλιώς μάλλον δεν πληρώνετε τίποτα.

Εγώ τελικά θα την κάνω στο Έλενα (εκεί ήθελε η γιατρός μου). Κανονικά προτιμάει λέει τον Κονδυλιό (διάβασα εξαιρετικές κριτικές στο parents) αλλά δεν μπορούν να σου κλείσουν με συγκεκριμένο γιατρό δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κι από μένα. Πολλά τα νέα σας βλέπω. Λοιπόν, εμένα και οι δύο γέννες μου ήταν με καισαρική και τώρα πάω για τρίτη. Η πρώτη ήταν επείγουσα, δεν μπορώ να πω ότι πόνεσα ιδιαίτερα αλλά ψυχολογικά με είχε πάρει πολύ από κάτω και κακώς τώρα που το σκέφτομαι. Τέσπα, στο δεύτερο άλλαξα γιατρό γιατι ο προηγούμενος δεν αναλάμβανε να με ξεγεννήσει φυσιολογικά κι εγώ ήθελα να το προσπαθήσω. Δυστυχώς όμως η μικρή μου δεν ήθελε να βγει, κόντεψα 41 εβδομάδες κάναμε δαχτυλική αποκόλληση αρκετές φορές μήπως και ξεκινήσει ο τοκετός, αλλά τίποτα και από τη στιγμή που η πρόκληση απαγορεύεται πήγα για δεύτερη καισαρική.

Τώρα δεν τον συζητάμε καν, η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να έχω γεννήσει φυσιολογικά κυρίως για την ανάρρωση, αλλά από την άλλη αυτό συμβαίνει αν έχεις εύκολη γέννα. Στο περιβάλλον μου έχω ακούσει κοπέλες που δεν μπορούσαν να κάτσουν 40 μέρες και ήταν συνέχεια στα γόνατα, ενώ άλλες γέννησαν και πετούσαν σαν να πήγαν εκδρομή για να γεννήσουν. Αυτό το ζηλεύω. Η καισαρική όπως και να το κάνουμε πονάει ειδικά την πρώτη μέρα. Μετά όλα είναι εύκολα και σε μια εβδομάδα είσαι περδίκι (τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου)

Κι εγώ καθόμουν και στεναχωρίομουν που δεν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά τώρα με δύο παιδιά πλέον τα σκέφτομαι καθαρότερα. Όπως και να γεννήσεις θα πονέσεις, κάποιες περισσότερο κάποιες λιγότερο. Το μετά όμως έχει σημασία, η καινούρια ζωή που έφερες στον κόσμο και το πώς θα την αναθρέψεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, όλα τα άλλα ξεχνιούνται. Αυτό το σεντόνι μου

Υ.Γ. Να σας πω την αλήθεια, σ' αυτή την εγκυμοσυνή φοβάμαι περισσότερο για το αποτέλεσμα, δηλαδή να πάνε όλα καλά (να είνα το μωρό καλά, να πάνε όλα στην γέννα καλά και να γυρίσουμε πίσω στο σπίτι γεροί και δυνατοί.) Φοβάμαι γιατί έχω άλλα δύο πίσω, δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αυτό το συναίσθημα είναι πολύ περίεργο.


I6lrp2.png UKa4p2.png 8nsbp2.png
Link to comment
Share on other sites

wonderland συμφωνω απολυτα σε οτι λες! Εννοειται οτι σημασια

εχει το μωρο να ειναι γερο και σογουρα η γεννα θα πονεσει οπως και να χει!

Αλλα αυτο που λες με το φυσιολογικο οτι συνερχεσαι πιο ευκολα οσο πιο

ευκολη ειναι η γεννα δεν ισχυει. Εγω ειχα πααααααρα πολυ δυσκολο

τοκετο (και δυστοκια κεφαλιου και δυστοκια ομων) γενικοτερα τα ειδα

ολα στη γεννα και παρολο που με εκοψε ο γιατρος σε 3 σημεια (γιατι το

βλεπε το πραμα οτι ειναι δυσκολο) σκιστηκα σε παρα πολλα σημεια και

με εραβε 2 ωρες! Σηκωσα και αμεσως 40 πυρετο απο το ολο ζορισμα...

Και παρολα ΟΛΑ αυτα (ενταξει την ιδια μερα ημουν αδυναμη να περπατησω)

την επομενη μερα σουλατσαριζα σαν να μην ειχα μεινει ποτε εγκυος!Τις 2 πρωτες

μερες ποναγαν λιγο τα ραμματα αλλα ΚΑΜΙΑ σχεση με την καισαρικη που ποναει

η κοιλια για βδομαδες!

Μακαρι να μπορουσαμε να γεννησουμε φυσιολογικα η αναρρωση δε συγκρινεται

με της καισαρικης!

Θα συμφωνησω επισης οτι τωρα εχω πολυ αγωνια για να βγει γερο νομιζω

ισως επειδη εχουμε δει ειτε απο εμπειρια ειτε απο αυτα που εχουν περασει φιλοι

μας οτι μπορει να παει κατι στραβα εκει που δεν το περιμενεις!

Αλλα ας ειμαστε αισιοδοξες!

Skybeam καλα αποτελεσματα βγηκε το papp-a?


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια ισχυει πως με την καισαρικη αργει να κατεβει το γαλατακι?

Απο οτι θυμάμαι απο τα μαθηματα τοκετού, θηλασμου κλπ οι μαίες μας έλεγαν οτι ο πλακουντας είναι αυτός που ενεργοποιεί τη λειτουργία του θηλασμού. Με όποιο τροπο και να γεννησουμε ο πλακουντας βγαίνει οπότε ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα! Φυσικα χρειάζεται και το μωρό! Αν το μωρο δεν μπει στο στήθος γάλα γιοκ! Ισχύει ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης. Αν ζητήσει κάποιος γάλα, θα βγει, αν δεν ζητήσει δεν θα βγει. Εκτός απο εξαιρετικές περιπτώσεις γιατί πάντα υπάρχει μια εξαίρεση.

Παρεμπιπτόντως μετα απο 20 μήνες και κάτι αποθηλασαμε όμορφα κι ωραία! Δεν είχαμε δράματα, λες και δεν θήλασε ποτε ο κύριος!


3e7afaa502.png

4e425f0baa.png

Link to comment
Share on other sites

Α τριτομανουλες έχουν εμπειρία απο φυσιολογικό τοκετό, απο καισαρικη και απο θηλασμο! Οπότε για να μας πούνε εμπειρίες, είδαν διαφορα; Ίσως υποψιαζομαι λόγω τομης στην κοιλια λίγο δυσκολία να κρατάνε το μωρο;


3e7afaa502.png

4e425f0baa.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...