Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΜΟΣΧΑΤΟ


Recommended Posts

Μου εβαλαν τεχνιτους πονους που κρατησαν πολλές ώρες. ΄Το μωρό έβγαινε με το χερι στο μαγουλο σαν να μιλάει στο τηλεφωνο. Φαντασου πόνο. Ο άντρας μου δεν έφυγε λεπτο (έκανε 2 τσιγαρα χιχι). Μου κραταγε τα πόδια στους μεγαλους τελευταιους πόνους. Τον δαγκωνα τον εσπρωχνα κι εκεινος γελαγε. Πολλοί άντρες δεν άντεχαν και εβγαιναν έξω. Μπηκε μεσα στον τοκετο (Που κράτησε 15 λεπτα μαζι με το ραψιμο), και επειδη ηταν καλός και ψυχραιμος, ο γιατρος τον τραβηξε προς τον μερος του την ώρα που εβγαινε το παιδι και τα είδε ΟΛΑ!!!! Ειναι τελεια εμπειρια να ειναι μεσα! Επισης δεν μπορεις να ξέρεις από πριν αν θα αντεξει. Σου το ευχομαι παντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μου εβαλαν τεχνιτους πονους που κρατησαν πολλές ώρες. ΄Το μωρό έβγαινε με το χερι στο μαγουλο σαν να μιλάει στο τηλεφωνο. Φαντασου πόνο. Ο άντρας μου δεν έφυγε λεπτο (έκανε 2 τσιγαρα χιχι). Μου κραταγε τα πόδια στους μεγαλους τελευταιους πόνους. Τον δαγκωνα τον εσπρωχνα κι εκεινος γελαγε. Πολλοί άντρες δεν άντεχαν και εβγαιναν έξω. Μπηκε μεσα στον τοκετο (Που κράτησε 15 λεπτα μαζι με το ραψιμο), και επειδη ηταν καλός και ψυχραιμος, ο γιατρος τον τραβηξε προς τον μερος του την ώρα που εβγαινε το παιδι και τα είδε ΟΛΑ!!!! Ειναι τελεια εμπειρια να ειναι μεσα! Επισης δεν μπορεις να ξέρεις από πριν αν θα αντεξει. Σου το ευχομαι παντως.

ειλικρινα συγκινηθηκα!!καταπληκτικη εμπειρια και για τους δυο!πιστευω οτι θα αντεξει..δεν θα μπορεσω να γεννησω χωρις αυτον..θα μου φαινεται καπως!

τελικα οτι πονο και να τραβηξεις νομιζω οτι το ξεχνας μολις βλεπεις το μωρο σου..

γενικα ειμαι πολυ φοβιτσιαρα αλλα πιστευω οτι εκεινη την ωρα θα αντεξω..θα προσπαθησω ομως..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήμουν φοβητσιαρα. Εκεινη τη στιγμη θα γεμίσεις τόσο θάρρος που θα το σκεφτεσαι μετά και θα τρομάζεις. Θα λες εγώ άντεξα? Όπως μια άλλη δυναμη που υπάρχει μετά η γεννηση που ξερεις πως θα πιασεις το παιδι, τι θελει και γενικως διαφορα που ελεγες πως θα τα καταφερεις. Αν μπορεσεις πάντως να αντεξεις χωρις επισκλ κάντο.

Link to comment
Share on other sites

εγω την αγαπαω πολυ την επισκληριδιο!!!!χαχαχα!!!

κατα 99 % θα κανω..ο αναισθησιολογος που θα μου την κανει δουλευει με τον πατερα μου οποτε τον εμπιστευομαι απολυτα!

τωρα εγω κανω σχεδια αλλα ο θεος γελαει που λεει και το ρητο...

μολις εμαθα και τα δυσαρεστα της ξαδερφης μου.

ηταν εγκυοσ στον 8 και ειχε λιγο πυρετο αυτες τις ημερες.πηγε σημερα στον γυναικολογο και της το πηρανε εσπευσμενα γιατι το κοριτσακι της ειχε ενεργηθει στην μητρα.

2.500 κιλα γεννηθηκε αλλα την βαλανε στη θερμοκοιτιδα.

ουφ...αγχωθηκα παλι !

Link to comment
Share on other sites

εγω την αγαπαω πολυ την επισκληριδιο!!!!χαχαχα!!!

κατα 99 % θα κανω..ο αναισθησιολογος που θα μου την κανει δουλευει με τον πατερα μου οποτε τον εμπιστευομαι απολυτα!

τωρα εγω κανω σχεδια αλλα ο θεος γελαει που λεει και το ρητο...

μολις εμαθα και τα δυσαρεστα της ξαδερφης μου.

ηταν εγκυοσ στον 8 και ειχε λιγο πυρετο αυτες τις ημερες.πηγε σημερα στον γυναικολογο και της το πηρανε εσπευσμενα γιατι το κοριτσακι της ειχε ενεργηθει στην μητρα.

2.500 κιλα γεννηθηκε αλλα την βαλανε στη θερμοκοιτιδα.

ουφ...αγχωθηκα παλι !

Να της ζήσει! Να χαίρεσαι, να μην λυπάσαι που το βρηκαν. Μια χαρά θα ειναι το μωράκι. Θα ακούσεις πολλά μέχρι να γεννησεις. Μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχχχ δεν εχω υπνο και ειπα να μπω λιγο ...αν και δεν ξερω πως θα ξυπνησω το πρωι να παω να κανω τις εξετασεις.....

Στελλιτσα διαβασα την ωρα της γεννας σου... κι ο δικος μου θελει να ειναι παρων μιας και εχει απρει και μαθηματα στο ναυτικο περι νοσοκομειακα κατι τετοια τελος παντων και δεν φοβαται ..

το ποσο φοβαμαι το εζησε καποια στιγμη που ηρθα μαζι μου που πηγα να δωσω αιμα για εξεταση που μολις που πηραν εγω εγινα ασπρη σαν τις ποδιες των γιατρων και ετοιμη να πεσω αλλα με κρατησε ο κουμπαρος μου που μου επερνε αιμα εκεινην την ωρα....

Παντως εγω και την επισκληριδιο φοβαμαι ... το τσιμπημα που θα νιωσω στην μεση κι αυτο με τρομαζει ....

Κατια θα γεννησεις μπροστα στον πατερα σου ???

Εγω θα ντρεπομουν :oops::oops::oops::oops:


Κάθε φορά που σε κοιτάζω είναι σαν την πρώτη στιγμή που σ'αγκαλιασα!!!

Μέσα απο σένα ζω....είσαι η ανάσα μου, είσαι η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

9zlup2.png

Link to comment
Share on other sites

:-P

Αχχχ δεν εχω υπνο και ειπα να μπω λιγο ...αν και δεν ξερω πως θα ξυπνησω το πρωι να παω να κανω τις εξετασεις.....

Στελλιτσα διαβασα την ωρα της γεννας σου... κι ο δικος μου θελει να ειναι παρων μιας και εχει απρει και μαθηματα στο ναυτικο περι νοσοκομειακα κατι τετοια τελος παντων και δεν φοβαται ..

το ποσο φοβαμαι το εζησε καποια στιγμη που ηρθα μαζι μου που πηγα να δωσω αιμα για εξεταση που μολις που πηραν εγω εγινα ασπρη σαν τις ποδιες των γιατρων και ετοιμη να πεσω αλλα με κρατησε ο κουμπαρος μου που μου επερνε αιμα εκεινην την ωρα....

Παντως εγω και την επισκληριδιο φοβαμαι ... το τσιμπημα που θα νιωσω στην μεση κι αυτο με τρομαζει ....

Κατια θα γεννησεις μπροστα στον πατερα σου ???

Εγω θα ντρεπομουν :oops::oops::oops::oops:

καλημερα!απο την μια ντρεπομαι απο την αλλη εκεινη την ωρα φανταζομαι οτι θα ειναι το τελευταιο που θα με νοιαζει!

αλλωστε νου εχει πει οτι θα καθεται στην πλατη μου..θελει απλα να ειναι μεσα για να αισθανεται σιγουρια!

γενκα με τρομαζουν οι ενεσεις ποσο μαλλον η επισκληριδιος αλλα ειμαι αποφασισμενη να την κανω.:-P

λογικα εχεις παει για εξετασεις!!

καλη επιτυχια στα αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες....

Ασε Κατια μου και που πηγα τι καταλαβα βολτες εκανα στο μοσχατο στις 7 το πρωι :(.

Πηγα στο ΙΚΑ ειδα ΤΟΝ κοσμο ... ηταν μεσα το 5 κι εγω ειχα το 38 .Ειπα πως ειμαι εγκυος και καμια σημασια δεν εδωσαν , πηγα να δωσω τα ουρα κ μου λεει η κοπελα πως καποιες απο αυτες τις εξετασεις δεν θα τις κανω στο ΙΚΑ του Μοσχατου , αλλα πρεπει να παω αλλου να τις κανω.Επειδη ομως εγω δεν χαμπαριαζω και τσαντιζομαι ευκολα...πητα τα χαρτια μου και πηγα στον Τρυβιζακη και τις εκανα.Μου ειπε και ποιες να παω να σφραγισω για να τις πληρωθω.

Αν σου πω οτι πριν 20 λεπτα ξεμπερδεψα με το ΙΚΑ τι θα πεις??

Αααα εκανα και κατι στο ενδιαμεσο για μενα :P:p

πηγα στο κομμωτηριο και χτενισα τα μαλλακια μου ετσι οταν βγει το μωρο μου απο την υπηρεσια να με δει ομορφουλα :P:p

*** Θελει βαψιμο το μαλλι μου ομως .....:(:(:(


Κάθε φορά που σε κοιτάζω είναι σαν την πρώτη στιγμή που σ'αγκαλιασα!!!

Μέσα απο σένα ζω....είσαι η ανάσα μου, είσαι η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

9zlup2.png

Link to comment
Share on other sites

ειναι επιεικως απαραδεκτοι στο ικα...!

παλι καλα που εκανες αλλου τις εξετασεις σου και ξεμπερδεψες ευκολα!!

και το δικο μου το μαλλι θελει βαψιμο αλλα προσπαθω να το αγνοησω!χαχα!

μονο εσυ εκανες εξετασεις?ο γιατρος μου στην αρχη της εγκυμοσυνης ειχε δωσει και στον αντρα μου να κανει καποιες εξετασεις αιματος.

σου ειπε ποτε θα παρεις τα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ δεν εχω υπνο και ειπα να μπω λιγο ...αν και δεν ξερω πως θα ξυπνησω το πρωι να παω να κανω τις εξετασεις.....

Στελλιτσα διαβασα την ωρα της γεννας σου... κι ο δικος μου θελει να ειναι παρων μιας και εχει απρει και μαθηματα στο ναυτικο περι νοσοκομειακα κατι τετοια τελος παντων και δεν φοβαται ..

το ποσο φοβαμαι το εζησε καποια στιγμη που ηρθα μαζι μου που πηγα να δωσω αιμα για εξεταση που μολις που πηραν εγω εγινα ασπρη σαν τις ποδιες των γιατρων και ετοιμη να πεσω αλλα με κρατησε ο κουμπαρος μου που μου επερνε αιμα εκεινην την ωρα....

Παντως εγω και την επισκληριδιο φοβαμαι ... το τσιμπημα που θα νιωσω στην μεση κι αυτο με τρομαζει ....

Κατια θα γεννησεις μπροστα στον πατερα σου ???

Εγω θα ντρεπομουν :oops::oops::oops::oops:

Kαλή επιτυχια με τα αποτελεσματα. Τελικα που τις εκανες? Και μην αγχωνεσαι εκεινη τη στιγμη ουτε φοβασαι ουτε ντρεπεσαι. Ειναι μαγικο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα μανουλες....

Ασε Κατια μου και που πηγα τι καταλαβα βολτες εκανα στο μοσχατο στις 7 το πρωι :(.

Πηγα στο ΙΚΑ ειδα ΤΟΝ κοσμο ... ηταν μεσα το 5 κι εγω ειχα το 38 .Ειπα πως ειμαι εγκυος και καμια σημασια δεν εδωσαν , πηγα να δωσω τα ουρα κ μου λεει η κοπελα πως καποιες απο αυτες τις εξετασεις δεν θα τις κανω στο ΙΚΑ του Μοσχατου , αλλα πρεπει να παω αλλου να τις κανω.Επειδη ομως εγω δεν χαμπαριαζω και τσαντιζομαι ευκολα...πητα τα χαρτια μου και πηγα στον Τρυβιζακη και τις εκανα.Μου ειπε και ποιες να παω να σφραγισω για να τις πληρωθω.

Αν σου πω οτι πριν 20 λεπτα ξεμπερδεψα με το ΙΚΑ τι θα πεις??

Αααα εκανα και κατι στο ενδιαμεσο για μενα :P:p

πηγα στο κομμωτηριο και χτενισα τα μαλλακια μου ετσι οταν βγει το μωρο μου απο την υπηρεσια να με δει ομορφουλα :P:p

*** Θελει βαψιμο το μαλλι μου ομως .....:(:(:(

Αχ και εγώ ημουν βολτα στο Μοσχατο με το μωρό και μαλιστα πήγα Βεροπουλο καιτω απότο ΙΚΑ και ACS κατω από τον Τριβυζακη.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ? ποια φοβατε το επισκληριδιο να την μαλωσω ? δεν ειναι τιποτα το εκανα εγω γιατι γεννησα με καισαρικι μονο ενα τσιμπημα στην μεση σου κανει !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες....

Ασε Κατια μου και που πηγα τι καταλαβα βολτες εκανα στο μοσχατο στις 7 το πρωι :(.

Πηγα στο ΙΚΑ ειδα ΤΟΝ κοσμο ... ηταν μεσα το 5 κι εγω ειχα το 38 .Ειπα πως ειμαι εγκυος και καμια σημασια δεν εδωσαν , πηγα να δωσω τα ουρα κ μου λεει η κοπελα πως καποιες απο αυτες τις εξετασεις δεν θα τις κανω στο ΙΚΑ του Μοσχατου , αλλα πρεπει να παω αλλου να τις κανω.Επειδη ομως εγω δεν χαμπαριαζω και τσαντιζομαι ευκολα...πητα τα χαρτια μου και πηγα στον Τρυβιζακη και τις εκανα.Μου ειπε και ποιες να παω να σφραγισω για να τις πληρωθω.

Αν σου πω οτι πριν 20 λεπτα ξεμπερδεψα με το ΙΚΑ τι θα πεις??

Αααα εκανα και κατι στο ενδιαμεσο για μενα :P:p

πηγα στο κομμωτηριο και χτενισα τα μαλλακια μου ετσι οταν βγει το μωρο μου απο την υπηρεσια να με δει ομορφουλα :P:p

*** Θελει βαψιμο το μαλλι μου ομως .....:(:(:(

φωτεινουλα μου τι τραβηξες κοριτσι μου με το κολο ικα οταν βγει το ζουζουνι με το καλο θα το μαλωσεις και θα του πεις τι τραβηξες τοτε που το ειχες στην κοιλιτσα σου !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που έκανα για την εγχειρηση στο πόδι μου πονουσεεεεε. Πάντως μετά τη γεννα όλα μου φαίνονται απλά. Μεχρι και κολικου νεφρου που έπαθα στον 7ο (μην ακουτε εκγυουλες) πιο λίγο πόνεσα.

Τι κάνεις Δεσποινα. Πως ηταν ο παιδικος?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ? ποια φοβατε το επισκληριδιο να την μαλωσω ? δεν ειναι τιποτα το εκανα εγω γιατι γεννησα με καισαρικι μονο ενα τσιμπημα στην μεση σου κανει !

εγω την αγαπαω πολυ!!μην με μαλωσεις!!!:tongue:

να σε ρωτησω κατι?ποναει πολυ η αναρρωση απο καισαρικη?

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...