Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Roubi δεν θεωρώ οτι δεν την υπερασπίζεται, ίσα ίσα που γράφει οτι η γυναίκα του έχει δίκιο που ειναι εκνευρισμένη μαζί τους, της καταλογίζει ευθύνες που δεν αφήνει να δούνε το παιδί μόνο γι αυτό....μακάρι να πάνε όλα καλα!!! :-):-) δεν ειναι ωραία πράγματα αυτά δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Roubi δεν θεωρώ οτι δεν την υπερασπίζεται, ίσα ίσα που γράφει οτι η γυναίκα του έχει δίκιο που ειναι εκνευρισμένη μαζί τους, της καταλογίζει ευθύνες που δεν αφήνει να δούνε το παιδί μόνο γι αυτό....μακάρι να πάνε όλα καλα!!! δεν ειναι ωραία πράγματα αυτά δυστυχώς!

Ισως είμαι επηρεασμένη από την δική μου περίπτωση, να θέλω να δώσω μια άλλη οπτική, μήπως βοηθήσει τον jimmy271. Αν του δώσουμε και άλλη οπτική, ίσως βρει μια λύση και καταφέρει να διορθώσει την κατάσταση.

Και ίσως να μην το έθεσα σωστά, όταν έλεγα ότι δεν δικαιολογεί την γυναικα του. Γιατί σε όλα τα μηνύματα, λέει πως θα καταφέρει να αλλάξει γνώμη η γυναικα του για να πάει το παιδί στους γονείς του και όχι πως θα συμμορφωθούν οι γονείς του και θα σεβαστούν τη μητέρα του παιδιού του!

Για μένα, έχει μερίδιο ευθύνης, δικοί του είναι οι γονείς αυτός έπρεπε να θέσει τα όρια. Και επειδή δεν το έκανε τότε δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να το κάνει και τώρα.

Δύο πράγματα είναι σημαντικά. Πρώτον συμφωνώ ότι το παιδί έχει μητέρα. Αρα το παιδί δεν θα πάει μόνο του. Αλλά αυτή η γυναίκα πως θα κάνει πίσω, και θα πάει όταν ξέρει πως δεν θέλουν να την δουν ούτε στο χιλιόμετρο? Ας προσπαθήσουμε να μπούμε λίγο στη θέση της κοπέλας

Θέλω μόνο να δώσω μια οπτική παραπάνω. Δεν θέλω να κάνω αντίλογο. Και παραθέτω την γνώμη μου μόνο για βοήθεια. Επειδή το θέμα πεθερικά είναι πολύ μεγάλο! Και έχω ζήσει παρόμοια εμπειρία και από ότι διάβασα και εσύ! Εμάς πάντως τα πεθερικά μου, ήρθαν στο σπίτι μας μετά από πολλούς μήνες στα γενέθλια του γιού τους, μετά από δική μου πρόσκληση. Ο γιος τους, τους είχε βάλει απαγορευτικό! Και αν δεν του έλεγα, εντάξει φτάνει, ακόμα μπορεί να μην είχαν έρθει!

Εννοείται neraides πως αυτές οι καταστάσεις δεν είναι ευχάριστες! Και μακάρι να προσπεράσουν όλα τα εμπόδια οι άνθρωποι! Και έχουν ένα παιδάκι που δεν φταίει σε τίποτα. Είναι οικογένεια πάνω από όλα!

Link to comment
Share on other sites

Και ίσως να μην το έθεσα σωστά, όταν έλεγα ότι δεν δικαιολογεί την γυναικα του. Γιατί σε όλα τα μηνύματα, λέει πως θα καταφέρει να αλλάξει γνώμη η γυναικα του για να πάει το παιδί στους γονείς του και όχι πως θα συμμορφωθούν οι γονείς του και θα σεβαστούν τη μητέρα του παιδιού του!

Για μένα, έχει μερίδιο ευθύνης, δικοί του είναι οι γονείς αυτός έπρεπε να θέσει τα όρια. Και επειδή δεν το έκανε τότε δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να το κάνει και τώρα.

Δύο πράγματα είναι σημαντικά. Πρώτον συμφωνώ ότι το παιδί έχει μητέρα. Αρα το παιδί δεν θα πάει μόνο του. Αλλά αυτή η γυναίκα πως θα κάνει πίσω, και θα πάει όταν ξέρει πως δεν θέλουν να την δουν ούτε στο χιλιόμετρο? Ας προσπαθήσουμε να μπούμε λίγο στη θέση της κοπέλας.

Οταν η μητέρα μου αρχικώς είδε ότι είχε στραβώσει με την πάρτι της κατέβηκε ένα πρωί στο σπίτι να συζητήσον ήρεμα και να την ρωτήσει βασικά τι την είχε πειράξει. Δεν χωράει εκεί αμφιβολία ότι η μητέρα μου κατέβηκε για να τα βρουν. Η γυναίκα μου ωστόσο έκανε μπαμ και την άρχισε στις βρισιές. Η μητέρα μου ξέσπασε και εκείνη και έγινε χαμός. Εκτοτε οι γονείς μου έκαναν κάποιες προσπάθειες να τα ξαναβρούν αλλά η δικιά μου κυριολεκτικά κρυβόταν. Τους έβλεπε και έμπαινε μέσα. Της είπα πόσες φορές ότι μας έχουν καλέσει για φαγητό κλπ. αλλά αυτή ανένδοτη. Στην εγκυμοσύνη ήθελαν πολύ να βοηθήσουν αλλά δεν έκαναν απολύτως τίποτα και ξέρεις γιατί ? για να μην πάθει καμιά υστερία η δικιά μου και αποβάλλει και δεν τους το συχγωρεί ποτέ μετά..Στο μαιευτήριο ήρθε μόνο η μητέρα μου αλλά και όλα τα αδέρφια μου εκτός του πατέρα μου που έλειπε σε επαρχία τότε λόγω δουλειάς..Οταν την είδε να μπαίνει μέσα της γύρισε το μάτι ανάποδα αλλά κρατήθηκε και δεν είπε τίποτα..Μου είπε όμως εμένα μετά γιατί την κουβάλησες? Σου είπα εγώ να την κουβαλήσεις? Αρα βλέπεις ότι παρά τα όσα έγιναν είναι πεποίθηση μου ότι η γυναίκα μου δεν είχε από την αρχή καμία διάθεση να τα βρουν..

Μάλιστα η μητέρα μου την είχε πάρει και πολλές φορεές τηλ να πάνε μόνες τους να τα πούνε να λύσουν την παρεξήγηση. Αλλά η δικιά μου θηρίο ανήμερο...ούτε να ακούσει.

Εγώ πάντως roubi βλέπω ότι η κοπέλα δεν θέλει να δει ουτε στοχιλιομετρο τους γονεις του jimmy.

Από την μία πλευρα (των γονιών) έγιναν προσπάθειες, από την άλλη τίποτα.

Επίσης το μωρό έχει και άλλους παππουδες΄και δεν είναι δίκαιο να μην τους γνωρίσει μόνο και μόνο επειδη η μαμά δεν τους χωνεύει.

Επειδή η κουμπάρα μου είχε παρομοια κατάσταση (μόνο που εκείνη δεν είναι εκκρικτικός τύπος και απλά είπε τέρμα χωρίς να ανταλλάξει λόγια με την πεθερα) ποτέ δεν στέρησε τα εγγόνια από τους παππούδες, τα πήγαινε ο κουπαρος μου και τα βλέπανε. Και ποτέ, μα ποτέ η κουμπάρα μου δεν μίλησε άσχημα για τα πεθερικά της μπροστά στα παιδιά.

Η δε παθερά; Δεν έκανε ποτέ καμία προσπάθεια επανασύνδεσης με τη νύφη και δεν πήγε ούτε στην βάφτιση του εγγονού της που ήταν και το πρώτο και πήρε και το όνομα του άντρα της, ούτε στην κηδεία του συμπέθερού της.

Ξέρεις τι κατάφερε με αυτή της την στάση η κουμπάρα μου; ναέχει τον σεβασμό και την στήριξη του άντρα της.

Στην περίπτωση του jimmy, η γυναίκα του χάνει το δίκιο της.

Τώρα θααπάντησω και σε εσένα jimmy.

Σε βρίσκω πάααρα πολύ υποχωρητικό κι αυτό επειδή νιώθεις ενοχές που στην αρχή δεν την στήριξες. Άλλαξες σπίτι, συμφιλιώθηκες με τους δικούς της και της επέτρεψες να βλέπουν το παιδί, δεν εχεις πάει να το δουν ακόμη οι δικοί σου και κάνεις πίσω κάθε φορά που υστεριάζει.

Όμως πραγματικά πρέπει κατά την δική μου ταπεινή γνώμη να μιλήσεις με την γυναίκα σου ήρεμα και να της εξηγήσεις τι νιώθεις. μην συσωρέυεις τα αρνητικά συναισθήματα που έχεις γιατί, πολύ φοβάμαι ότι θα μισήσετε ο ένας τον άλλο κάποια στιγμή.

Βγήτε κάπου έξω και μιλήστε ήρεμα οι δυό σας ( σε μία ταβέρνα ίσως να μην μπορέσει να υστεριάσει και να καθήσει να συζητησει).

Εγώ στην θέση σου δεν θα έπιανα κάνεναν από τους δικούς της να τους μπλέξω στα οικογενειακά μου. ότι έχεις να συζητήσεις και να λύσεις το έχεις μαζ'ί της. Άσε τους τρίτους από έξω γιατί θα σας μπλέξουν χειρότερα.

Και τέλος θα σου πρότεινα αν οι δικοί σου ξανά πουν το ότιδήποτε για γυναίκα σου, να τους το κόψεις και να μην τους ξανάεπιτρέψεις να αναφέρουν ή να χαρακτηρίσουν ότι αφορά αυτή ή τη σχέση σας.

Ευχομαι, πραγματικά, να βρείτε τη λύση στο πρόβλημά σας και να μπορέσετε να ζήσετε ευτυχισμένοι σαν οικογένεια.

Υ.Γ. Μην μπάινετε στην διαδικασία να μετράτε ποιος έχει κάνει τις περισσότερες θυσίες και υποχωρίσεις από τους δύο. Ότι έκανες, το έκανες γιατί την αγαπάς και ότι έκανε, το έκανε γιατί σε αγαπάει.

Link to comment
Share on other sites

peper το οτι δεν θελουν οι γονεις του ανθρώπου να βλέπουν την γυναίκα του είναι δική του έκφραση, σε ένα από τα μηνύματα του.

Γνώμες ποικίλες, ελπίζω να βοηθήσουν τον jimmy271!

Βέβαια, θα συμφωνήσω μαζί σου στο 1000% και στο ότι δεν πρέπει να εμπλακεί η οικογένα της κοπέλας, καθώς και να μην αρχίζει ο απολογισμός των λαθών!

Πάνω από όλα αυτά τα θέματα θέλουν ψυχραιμία! Και αν ο σκοπός είναι κοινός, δηλαδή την διατήρηση μιας όμορφης οικογένειας, τότε όλα θα λυθούν!

Link to comment
Share on other sites

peper το οτι δεν θελουν οι γονεις του ανθρώπου να βλέπουν την γυναίκα του είναι δική του έκφραση, σε ένα από τα μηνύματα του.

Αφού κάνανε προσπάθειες επανασύνδεσης και πέσανε στο κενό (τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα)

Γνώμες ποικίλες, ελπίζω να βοηθήσουν τον jimmy271!

Βέβαια, θα συμφωνήσω μαζί σου στο 1000% και στο ότι δεν πρέπει να εμπλακεί η οικογένα της κοπέλας, καθώς και να μην αρχίζει ο απολογισμός των λαθών!

Πάνω από όλα αυτά τα θέματα θέλουν ψυχραιμία! Και αν ο σκοπός είναι κοινός, δηλαδή την διατήρηση μιας όμορφης οικογένειας, τότε όλα θα λυθούν![/QUOTE]

συμφωνώ με τα παραπάνω και συμληρώνω: Με ηρεμία, συνεννόηση, πολύ συζήτηση και χωρις τελεσίγραφα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα... σε ολους... θα ήθελα να πω κι εγω την γνωμη μου γιατι μενω κι εγω σε οικογενειακη κατοικια του αντρα μου και το εχω δει το εργο!

κατ'αρχας η συγκατοικηση ειναι ΛΑΘΟΣ!!! οι ελληνες γονεις ειναι ετσι που παντα θελουν να μαθαινουν,να ανακατευτονται ειτε απο απλο ενδιαφερον ειτε απο περιεργεια!

Εγω δεν τσακωθηκα ποτε με την πεθερα μου, ΟΜΩΣ περασα μεγαλο στρες γι αυτο και δεν μπορουσα να κανω παιδι, ερχοταν και μου λεγε για οοολες τις πρωην φιλεναδες του αντρας μου (πως ηταν,γιατι ηταν,τι εκαναν,καλες κακες,ομορφες ασχημες κτλ)... ποια περασε και την χαιρετησε κτλ κτλ μεχρι και προσφατα! Εμπαινε εψαχνε το σπιτι μου...τι να βρει?ναρκωτικα?οπλα?δεν ξερω..δεν ειχα παντως κατι τετοιο...

Εβαλα φρενα,εκλεισα την πορτα,δηλωσα οτι οποιος θελει να ερθει θα παρει τηλεφωνο πρωτα και θεωρω οτι καταλαβαν!

Η συνυφαδα μου αντιθετως..σε ενα απο τα κυριακατικα "οικογενειακα"(για εκεινους τραπεζια)...εφερε την ρηξη,φυγανε πυρεξ,κουταλια,πιατα κτλ. Το καλο βεβαια ειναι οτι τα ξαναβρηκαν με ορια πια και σεβασμο.

Η αποψη μου ειναι οτι δεν μπορεις να πιεσεις την γυναικα σου να δεχτει τους γονεις σου..να τους βλεπει και να τρωει στο ιδιο τραπεζι μαζι τους. Εγω αυτη την αποψη εχω!

μην πιασεις να μιλησεις με πεθερικα , αδερφια ή οτιδηποτε... μην τους ανακατευεις..τροφη θελουν ολοι για λογια και ανακατωσουρες...ποιος ειπε τι, η γυναικα σου ειπε ετσι, η μανα σου ειπε ετσι! ασε , καλυτερα να μην ακουσεις ποιος εχει πει τι!!!! πιστεψε με, ακουγονται πραγματα που δεν θες να τα ξερεις

η αποψη μου ειναι να της πεις πως νιωθεις που δεν βλεπεις την οικογενεια σου, που δεν βλεπουν το παιδι σας και απλα να πηγαινεις εσυ το παιδι μια φορα την εβδομαδα στους δικους σου να το βλεπουν! ειτε της (μας) αρεσει , ειτε εχει(ουμε)ή δεν εχει(ουμε)καλες σχεσεις με τα πεθερικα μας ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου(τους) να βλεπουν τα εγγονια τους!

ουτε απειλες ουτε προκλησεις!

εχεις κανει πολυ πισω και ειναι προς τιμην σου αλλα ενταξει, μην το παρατραβαει και η γυναικα σου!

Καλη Τυχη

Link to comment
Share on other sites

Ισως είμαι επηρεασμένη από την δική μου περίπτωση, να θέλω να δώσω μια άλλη οπτική, μήπως βοηθήσει τον jimmy271. Αν του δώσουμε και άλλη οπτική, ίσως βρει μια λύση και καταφέρει να διορθώσει την κατάσταση.

Και ίσως να μην το έθεσα σωστά, όταν έλεγα ότι δεν δικαιολογεί την γυναικα του. Γιατί σε όλα τα μηνύματα, λέει πως θα καταφέρει να αλλάξει γνώμη η γυναικα του για να πάει το παιδί στους γονείς του και όχι πως θα συμμορφωθούν οι γονείς του και θα σεβαστούν τη μητέρα του παιδιού του!

Για μένα, έχει μερίδιο ευθύνης, δικοί του είναι οι γονείς αυτός έπρεπε να θέσει τα όρια. Και επειδή δεν το έκανε τότε δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να το κάνει και τώρα.

Δύο πράγματα είναι σημαντικά. Πρώτον συμφωνώ ότι το παιδί έχει μητέρα. Αρα το παιδί δεν θα πάει μόνο του. Αλλά αυτή η γυναίκα πως θα κάνει πίσω, και θα πάει όταν ξέρει πως δεν θέλουν να την δουν ούτε στο χιλιόμετρο? Ας προσπαθήσουμε να μπούμε λίγο στη θέση της κοπέλας

Θέλω μόνο να δώσω μια οπτική παραπάνω. Δεν θέλω να κάνω αντίλογο. Και παραθέτω την γνώμη μου μόνο για βοήθεια. Επειδή το θέμα πεθερικά είναι πολύ μεγάλο! Και έχω ζήσει παρόμοια εμπειρία και από ότι διάβασα και εσύ! Εμάς πάντως τα πεθερικά μου, ήρθαν στο σπίτι μας μετά από πολλούς μήνες στα γενέθλια του γιού τους, μετά από δική μου πρόσκληση. Ο γιος τους, τους είχε βάλει απαγορευτικό! Και αν δεν του έλεγα, εντάξει φτάνει, ακόμα μπορεί να μην είχαν έρθει!

Εννοείται neraides πως αυτές οι καταστάσεις δεν είναι ευχάριστες! Και μακάρι να προσπεράσουν όλα τα εμπόδια οι άνθρωποι! Και έχουν ένα παιδάκι που δεν φταίει σε τίποτα. Είναι οικογένεια πάνω από όλα!

Δεν κάνουμε αντίλογο κούκλα μου "" δεν σου την είπα"" για την γνώμη σου προς θεού! Όλα καλα! :-) έχεις δίκιο σε πολλά που έγραψες, φυσικά και πρέπει να μαζέψει τους γονείς του και παράλληλα να ηρεμήσει κ την γυναίκα του, στην οποία δεν Ρίχνω άδικο του είπα και του ίδιου οτι έχει δίκιο η γυναίκα αλλΑ δεν μπορεί ν απαγορεύει να δουν το εγγόνι. Άστα να πάνε αν ο άντρας δεν θέτει όρια πάντα η νύφη θα γίνεται η κακία και θα βγάζει το φίδι από την τρύπα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλες και όλους για τα μηνύματα σας και το εκτιμω ιδιαιτέρως να ακούω όλες τις απόψεις.

Σε όσα έχετε όλοι πει έχετε πέσει μέσα. Λίγο πολύ τα πράγματα είναι ακριβώς όπως λέτε.

Θα ήθελα απλώς να ξεκαθαρίσω λίγο εδώ τη στάση μου μέχρι τώρα γιατί έχει πολύ μεγάλη σημασία να δούμε πώς φτάσαμε εδώ:

1. Εγώ πάντα ήμουν άνθρωπος της ισορροπίας και ειλικρινά είχα πάντα καλές σχέσεις με ολους πάντα στα πλαίσια βέβαια του σεβασμού και της αμοιβαίας ανοχής. Από την πρώτη στιγμή του γάμου μου ειλικρινά άνοιξα το σπίτι μας για όλους ανεξαιρέτως και με το παραπάνω. Τους γονείς μας, τα αδέρφια όλους. Ηθελα και επεδίωκα στενές και καλές σχέσεις χωρίς να αφήνω κανέναν απέξω. Αυτό το ξέρουν όλοι.

2. Αναγνωρίζω 100% ότι ήταν λάθος να πάρω σπίτι κάτω από τους δικούς μου, κάτι στο οποίο αυτοί με πίεσαν πολύ και εγώ "άκουσα" την συμβουλή τους. Δεν χωράει κουβέντα επ'αυτού. Δυστυχώς όσο και να μην ήθελα να το παραδεχτώ τον πρώτο καιρό έτσι είναι. Κια η γυναίκα μου πάντα μου το έλεγε διακριτικά.

3. Εννοείται ότι δεν ήθελα η γυναίκα μου να πνίγεται από τη μάνα μου και να ζει μέσα στο στρες και το άγχος. Δυστυχώς όμως αυτό όσο ζούσα κάτω από την πατρική στέγη δεν το καταλάβαινα. Ούτε αυτό, ούτε πολλά άλλα. Ηταν καθαρά θέμα περιβάλλοντος. Εγώ συνέχισα να ζω εκεί που ζούσα τα τελευταία 25 χρόνια. ΔΕν άλλαξε κάτι για εμένα. Για την γυναίκα μου είχε αλλάξει η ζωή - όχι το΄σο για εμένα. Και αυτό δυστυχώς δεν το έβλεπα καθαρά παρα μόνο όταν μετακόμισα.

Σίγουρα έπρεπε να βάλω πιο στενά όρια, έπρεπε εγώ να είχα πιάσει εξαρχής την "καυτή πατάτα" που λέγεται μάνα μου και να την είχα βάλει στη θέση της κοκ. Πρέπει όμως να πω το εξής: Πάμπολλες φορές την είχα πιάσει τη μάνα μου και της είχα πει τι ενοχλεί την γυναίκα μου και να προσέξει πολύ γιατί τώρα έχω το δικό μου σπίτι κλπ..Ξέρετε τι έκανε? Αντί να καταλάβει το απόλυτα λογικό που της έλεγα με ωραίο τρόπο, στράφηκε εμμέσως εναντίον της γυναίκας μου..Μέγα σφάλμα από πλευράς της και αυτό πληρώνει τώρα..Αντί να πει μια κουβέντα λιγότερη πήγε να της βγει με κόκκινο να της δείξει ποια είναι. Αρα δεν είναι ότι εγώ δεν έκανα τίποτα και καθόμουν στις δάφνες μου..Φταίει πολύ και η μητέρα μου που δεν κατάλαβε τα σημάδια που της έδωσα από πολύ νωρίς..τα θεώρησε όλα δεδομένα..Αλλά προφανώς δεν γίνεται να χώνεσαι στη ζωή του άλλου και να μένει και ο άλλος άπραγος..Και κάτι ακόμη: επειδή της μιλούσα πάντα με ωραίο τρόπο δεν με επαιρνε σοβαρά.

4. Για να έρθω στο τώρα, ειλικρινά δεν έχω απαίτηση να συμπαθεί τους δικούς μου κλπ. γιατί φταίνε και αυτοί πολύ που τα πράγματα οδηγήθηκαν ως εδώ, όσο και αν λένε το αντίθετο, όμως θα ήθελα από πλευράς της να δω μια κατανόηση και μια στάση λίγο πιο ανθρώπινη απέναντι μου..Γιατί ότι και να έγινε στο κάτω κάτω δεν ήμουν εγώ ο πρωταίτιος- άλλος ήταν. Εγώ ίσως πληρώνω την ανοχή μου ή διστακτικότητα μου αλλά ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να με κατηγορήσει ότι έκανα κάτι κακό. Δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Για αυτό και θεωρώ άδικο για χάρη της μάνας μου αυτή τη στιγμή να ταλαιπωρούμαι εγώ και όλοι φυσικά. Ας αναλογιστεί ο καθείς της ευθύνες του.

5. Σε ότι αφορά το κεφάλαιο "υποστήριξη": Είναι αλήθεια ότι όσο ζούσα στο άλλο σπίτι αδυνατούσα να καταλάβω ότι έπρεπε να υποστηρίζω τη γυναίκα μου πιο σθεναρά. Την είχα αφήσει μόνη της και έπαιρνα το μέρος των δικών μου. Σφάλμα δικό μου αυτό ναι. Ομως τους τελευταίους μήνες που έχουμε πια μετακομίσει εγώ και την υποστηρίζω και την κάνω να νιώθει ασφαλής. Της λέω να μην φοβάται γιατί δεν θα αφήσω ποτέ πια κανέναν να ξαναεπέμβει στο σπίτι μας. Και έτσι πρέπει να είναι πώς θα το κάνουμε τώρα. Δεν γίνεται στο σπίτι μου να μπαινοβγάινει ο καθείς και να λέει και την γνώμη του και να κάνει και κουμάντο..Στο κάτω κάτω όλοι την κάναν την ζωή τους. Εμείς γιατί να χαντακωθούμε για σφάλματα άλλων??

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ: Προφανώς δεν μπορώ να κάθομαι με σταυρωμένα τα χέρια. Σίγουρα πρέπει να πιάσω τους δικούς μου (στον αδερφό μου το έχω ήδη πει και νομίζω κατάλαβε και την πλευρά της γυναίκας μου) και να τους πως κάποια πράγματα μια και καλή. Και με τα πεθερικά μου θέλω να έχω καλές σχέσεις απλά ξέρετε τι γίνεται? Πώς μπορώ να αποκτήσω καλές σχέσεις, να τους βλέπω να μας βλέπουν, να βλέπουν και το παιδί και από την αντίπερα όχθη οι δικοί μου να είναι σαν να μην υπάρχουν..?? Δεν είμαι και ορφανός ρε παιδιά. Και γονείς δόξα το Θεό έχω και αδέρφια και μεγάλη οικογένεια..Δηλ. να τραβήξω Χ σε όλη την δική μου οικογένεια και να αποκτήσω μονομερείς σχέσεις με την άλλη οικογένεια.. Κάπου δηλ. να υπάρχει μια στοιχειώδης ισορροπία.

Σίογυρα πρέπει να μπουν όρια σαφή πλέον και να υπάρχει απόλυτος σεβασμός. Και αυτά πρέπει να τα επιβάλλω εγώ. Αλλά πρέπει όλοι να βοηθήσουν κάπως. Δεν γίνεται μόνος μου να το περάσω όλο αυτό..Είναι πολύ μεγάλο αυτό για να το καταπιώ όλο μόνος μου..

Αυτά προς το παρόν και σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ειπε να αφήσεις την οικογένεια σου απ έξω από όλα και να κολλήσεις με τα πεθερικά σου! Θα πάρεις την γυναίκα σου το βράδυ μόλις βάλετε το μωρό για ύπνο μία μεγάλη αγκαλιά στον καναπέ και θα τα πείτε! Θέλω να πιστεύω οτι θα καταλάβει και θα δεκτει να δουν οι δικοί σου το μωρό και ίσως στο μέλλον τα βρουν και μαζί της! Αν και με τα νευρα που έχει πιστεύω οι δικοί σου θα πρέπει να ιδρωσουν πολύ για να τα ξαναβρουνε με την γυναίκα σου! Αλλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις με όλους για τελευταία φορά και οριστική! Αυτό πιστεύω! Έκανες την αρχή με τον αδερφό σου πιάσε τον επόμενο! Πρόσεχε όμως για πρώτη και τελευταία φορά δεν θα κανείς αυτό το βιολί συναιχεια!

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα ειπες σε μας λοιπον,και οπως λεει και η νεραιδες, θα παρεις μια μεγαλη αγκαλια την γυναικα σου και θα της τα πεις!!!

θα της δωσεις χωρο και χρονο.... χωρις να σημαινει αυτο οτι θα ερθει για Κυριακατικο φαι στους γονεις σου! απλα θα μαλακωσει!Θελει πολυ χρονο και σκεψη απο μερους της!

και οπως μιλησες στον αδερφο σου και καταλαβε και την μερια της γυναικας σου, θα πας και στους γονεις σου και αν χρειαστει θα χτυπησεις και το χερι στο τραπεζι, θα της πεις της μητερας σου να μαζευτει,να σταματησει τα λογια και να μην κατηγορει την νυφη της..γιατι η νυφη της που εκεινη βριζει ειναι η γυναικα της ζωης σου και η μανα του παιδιου σου κι εσυ εισαι ευτυχισμενος μαζι της κι ετσι θες να παραμεινει!

Ο καθενας στο σπιτι του.... και αυτο ισχυει για ολους μας!!!!

Δυστυχως ειναι μερικοι ανθρωποι , γονεις, που δεν καταλαβαινουν... και ποτε δεν θα καταλαβουν.... αυτο ομως ας το φορτωθουν εκεινοι! εμεις δεν θα φορτωθουμε τα αγχη και τα παθη τους ουτε θα φορτωσουμε τα δικα μας στα παιδια μας!

Αυτος ειναι ο σωστος γονιος,κατα την γνωμη μου!!!

αν η μητερα σου δεν μπορει να το επεξεργαστει, ας κατσει στην γκρινια της ΜΟΝΗ ΤΗΣ. συγνωμη αν ειμαι σκληρη αλλα θυμωνω οχι γιατι τσακωθηκε με την νυφη της...αλλα γιατι ΕΣΥ , ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ, εισαι μεσα στη μεση, να κρατησεις ισορροπιες και η μητερα σου δεν το βλεπει!!!!

Καλη τυχη και παλι!!!!

υγ.ειναι θεμα που δεν τελειωνει ποτε!!! απλα βαλτα κατω, ξεκαθαρα με ολους!!! και οποιος θελει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες και όλους. Λοιπόν είχα μια συζήτηση με την μητέρα μου η οποία είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και μου είπε από μόνη της ότι έχει πολύ μεγάλο θυμό απέναντι στη νύφη και σε όλο της το σόι και δεν θέλει ούτε να την ξαναδεί στο χιλιόμετρο.

Η μητέρα μου, και εκεί την καταλαβαίνω, μου είπε ότι έστω και αν εγώ είπα κάτι, έστω και η χειρότερη του κόσμου να ήμουν, θα έπρεπε αγόρι μου σαν μάνα σου που είμαι να με σεβαστεί. Και έτσι θα έδειχνε και τον σεβασμό απέναντι σου.

Αντί για αυτό αυτή μου λέει σε έχει εκθέσει παντού, πηγε να γυρίσει τον ποταμό όλο ανάποδα και να αποδείξει ότι αυτή είναι η σωστή και όλοι οι άλλοι λάθος..Ε όχι μου λέει δεν το δέχομαι αυτό. Αυτή είναι που τραβάει τα σχοινιά στα άκρα και όχι εγώ μου λέει. Γιατί εγώ και να τα βρούμε έκανα προσπάθεια και τηλ ,την πήρα, αλλά αυτή έκανε σαν υστερική.

Και τώρα κρύβεται πίσω από το παιδί και δεν μας το δείχνει..Αυτό τα λέει όλα. Και εκεί οφείλω να ομολογήσω ότι έχει δίκιο.

Δηλ. δεν έχει τα κότσια η γυναίκα μου να τα βρει και να βάλει τα πράγματα κάτω, προτιμά να εκθέτει εμένα και όλη την οικογένεια μου με την συμπεριφορά της. Δεν βλέπει ότι θα της γυρίσει όλο μπούμερανγκ ρε κορίτσια? Είναι δυνατόν αυτη η κατάσταση να οδηγήσει κάπου? Και οι γονείς μου τώρα είναι κάθετοι εμένα. Αν είναι να φέρεται έτσι καλύτερα να κάτσει πολύ μακριά μας μου λένε..

Της έδωσα όμως και καταλάβε ότι εγώ δεν έχω ευθύνη και ότι δεν μπορώ να γεμίσω το κεφάλι κανενός και ότι δεν μπορώ συνεχώς να είμαι σε ένα τεντωμένο σχοινί. Αν έχει πρόβλημα με την νύφη της ας το περιορίσουμε εκεί. Μην επεκταθεί το πρόβλημα σε πρόβλημα δικό μου με τους γονείς ή με τα αδέρφια μου..Και όντως το κατάλαβε.

Εν τω μεταξύ πριν 2 μέρες αποφασίσαμε για τα βαπτίσια του μικρού στο οποίο φυσικά ούτε λόγος για να βγει το όνομα του πατέρα μου οπότε έκανα πίσω και θα τον βγάλουμε ένα ουδέτερο όνομα (είναι και τάμα..). Πείτε μου όμως κάτι. Η γυναίκα μου γύρισε και μου απαίτησε ότι αν κάνουμε επόμενα παιδιά θα βγάλουμε τα ονόματα των δικών της .. Και εκεί ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε....Ρίξαμε ένα καβγά άλλο πράγμα. Ε ναι μου λέει αφού τώρα ήταν η σειρά των δικών σου να βγουν αλλά δεν βγαίνουν αφού τα έκαναν μαντάρα, η επόμενη είναι δική μου...Τώρα είναι αυτή λογική γυναίκας? Εκεί με έπιασε το φαλλοκρατικό μου και βγήκα έξω από τα ρουχα μου...Εγώ δεν τα σηκώνω κάτι τέτοια..το θεωρώ εντελώς κοροιδία.

Εν τω μεταξύ έλεγα να πηγαίναμε στους δικούς της να μιλάγαμε αλλά κορίτσια ειλικρινά δεν μου κάνει καμία αίσθηση. Ειλικρινά δεν θέλω ούτε αυτούς να δω μετά από αυτά που πέρασα. Γιατί και αυτοί θα έπρεπε να έχουν πιάσει την κόρη τους και να της πουν κοίταξε να δεις για το καλό σου κάνε πίσω και βρες τα με τους πεθερούς σου να τελειώνουμε. Και τους το είχα πει αυτό πολλές φορές. Αλλά όλοι τους το έπαιζαν βαριά πεπόνια και υπεράνω. Να θυμίσω ότι ο αδερφός της γυναίκας μου ήταν αυτός ο οποίος στο σπίτι μου το προηγούμενο είχε πει σε εμένα και τους δικούς μου παρακαλώ ότι το παιδί δεν πάει πουθενά. Θα μείνει εδώ. Σε ποιο στο παιδί μου..!!!!!Εκεί είναι που τους πήρε ο διάολος και δεν ξαναμιλήσαμε.

Ειλικρινά δεν νομίζω να βρεθεί ποτέ άκρη παρά μόνο αν η γυναίκα μου κάνει πίσω. Αυτή είναι το πρόσωπο κλειδί σε όλη την υπόθεση.

Τι γνώμη έχετε?>

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Λοιπόν είχα μια συζήτηση με την μητέρα μου η οποία είναι σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση και μου είπε από μόνη της ότι έχει πολύ μεγάλο θυμό απέναντι στη νύφη και σε όλο της το σόι και δεν θέλει ούτε να την ξαναδεί στο χιλιόμετρο.

Η μητέρα μου, και εκεί την καταλαβαίνω, μου είπε ότι έστω και αν εγώ είπα κάτι, έστω και η χειρότερη του κόσμου να ήμουν, θα έπρεπε αγόρι μου σαν μάνα σου που είμαι να με σεβαστεί. Και έτσι θα έδειχνε και τον σεβασμό απέναντι σου.

Αντί για αυτό αυτή μου λέει σε έχει εκθέσει παντού, πηγε να γυρίσει τον ποταμό όλο ανάποδα και να αποδείξει ότι αυτή είναι η σωστή και όλοι οι άλλοι λάθος..Ε όχι μου λέει δεν το δέχομαι αυτό. Αυτή είναι που τραβάει τα σχοινιά στα άκρα και όχι εγώ μου λέει. Γιατί εγώ και να τα βρούμε έκανα προσπάθεια και τηλ ,την πήρα, αλλά αυτή έκανε σαν υστερική.

Και τώρα κρύβεται πίσω από το παιδί και δεν μας το δείχνει..Αυτό τα λέει όλα. Και εκεί οφείλω να ομολογήσω ότι έχει δίκιο.

Δηλ. δεν έχει τα κότσια η γυναίκα μου να τα βρει και να βάλει τα πράγματα κάτω, προτιμά να εκθέτει εμένα και όλη την οικογένεια μου με την συμπεριφορά της. Δεν βλέπει ότι θα της γυρίσει όλο μπούμερανγκ ρε κορίτσια? Είναι δυνατόν αυτη η κατάσταση να οδηγήσει κάπου? Και οι γονείς μου τώρα είναι κάθετοι εμένα. Αν είναι να φέρεται έτσι καλύτερα να κάτσει πολύ μακριά μας μου λένε..

Της έδωσα όμως και καταλάβε ότι εγώ δεν έχω ευθύνη και ότι δεν μπορώ να γεμίσω το κεφάλι κανενός και ότι δεν μπορώ συνεχώς να είμαι σε ένα τεντωμένο σχοινί. Αν έχει πρόβλημα με την νύφη της ας το περιορίσουμε εκεί. Μην επεκταθεί το πρόβλημα σε πρόβλημα δικό μου με τους γονείς ή με τα αδέρφια μου..Και όντως το κατάλαβε.

Εν τω μεταξύ πριν 2 μέρες αποφασίσαμε για τα βαπτίσια του μικρού στο οποίο φυσικά ούτε λόγος για να βγει το όνομα του πατέρα μου οπότε έκανα πίσω και θα τον βγάλουμε ένα ουδέτερο όνομα (είναι και τάμα..). Πείτε μου όμως κάτι. Η γυναίκα μου γύρισε και μου απαίτησε ότι αν κάνουμε επόμενα παιδιά θα βγάλουμε τα ονόματα των δικών της .. Και εκεί ποιος είδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε....Ρίξαμε ένα καβγά άλλο πράγμα. Ε ναι μου λέει αφού τώρα ήταν η σειρά των δικών σου να βγουν αλλά δεν βγαίνουν αφού τα έκαναν μαντάρα, η επόμενη είναι δική μου...Τώρα είναι αυτή λογική γυναίκας? Εκεί με έπιασε το φαλλοκρατικό μου και βγήκα έξω από τα ρουχα μου...Εγώ δεν τα σηκώνω κάτι τέτοια..το θεωρώ εντελώς κοροιδία.

Εν τω μεταξύ έλεγα να πηγαίναμε στους δικούς της να μιλάγαμε αλλά κορίτσια ειλικρινά δεν μου κάνει καμία αίσθηση. Ειλικρινά δεν θέλω ούτε αυτούς να δω μετά από αυτά που πέρασα. Γιατί και αυτοί θα έπρεπε να έχουν πιάσει την κόρη τους και να της πουν κοίταξε να δεις για το καλό σου κάνε πίσω και βρες τα με τους πεθερούς σου να τελειώνουμε. Και τους το είχα πει αυτό πολλές φορές. Αλλά όλοι τους το έπαιζαν βαριά πεπόνια και υπεράνω. Να θυμίσω ότι ο αδερφός της γυναίκας μου ήταν αυτός ο οποίος στο σπίτι μου το προηγούμενο είχε πει σε εμένα και τους δικούς μου παρακαλώ ότι το παιδί δεν πάει πουθενά. Θα μείνει εδώ. Σε ποιο στο παιδί μου..!!!!!Εκεί είναι που τους πήρε ο διάολος και δεν ξαναμιλήσαμε.

Ειλικρινά δεν νομίζω να βρεθεί ποτέ άκρη παρά μόνο αν η γυναίκα μου κάνει πίσω. Αυτή είναι το πρόσωπο κλειδί σε όλη την υπόθεση.

Τι γνώμη έχετε?>

Καλησπέρα jimmy271

Θεωρώ ότι όταν μια μητέρα λατρεύει το παιδί της, αυτόματα θεωρώ υποχρέωση της να "λατρεύει" και τη νύφη της.

Εμείς με τον άντρα μου μένουμε πάνω απο τα πεθερικά μας, για εμένα άλλαξαν πάρα πολλά για τον άντρα μου απολύτως τπτ... διότι έμενε κάτω με τους γονείς του και τώρα απλά μένει στο πάνω διαμέρισμα.

Αυτο με σττεναχωρεί αφάνταστα αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι είδικά στην σημερινή εποχή... εφόσον το σπίτι το είχαν χτήσει για τον γιο τους.

Με τα πεθερικά μου δεν έχω πρόβλημα, γιατί απο την αρχή βάζεις όρια, κι αυτό δεν το έκανα εγώ αλλά ο άντρας μου απο μόνος του για να μην έχουμε παρεξηγήσεις.

Θεωρώ ότι εσύ έπρεπε απο την αρχή να μιλήσεις με την οικογένεις σου και να βάλεις τα όρια σου, όπως επίσεις όταν η γυναίκα σου σου είπε να μην δούνε το παιδί οι γονείς σου μέγα λάθος!!!! Εσύ έπρεπε να πάρεις το παιδί να την ενημερώσεις κι ας έλεγε ότι ήθελε, έχουν κάθε δικαιώμα να βλέπουν το παιδί, γιατί δεν πήρες το παιδί σας για να το δούνε οι γονείς σου απο την αρχή;;;

Πιστεύω ότι εαν και οι δυο πλεύρες σε αγαπάνε πραγματικά και ειδικά η γύναικα σου θα κάνει πίσω για τα τυπικά μόνο..

δεν έχει κανένα μα κανένα δικαιώμα να στερεί το μωρό απο την οικογένεις σου!

Λύση δεν είναι ο χωρισμός αλλά ο σεβασμός και η αγάπη που έχετε μεταξύ σας, που είναι η αγάπη λοιπόν εδώ;; να σε έχουν στη μέση και να μην κάνουν πίσω;;

Είσαι άντρας και έχεις συμπεριφερθεί άψογα που κανένας άντρας δεν θα παρατούσε το σπίτι του για να ζήσει αλλού ενώ είχατε δικό σας σπίτι, μόνο και μόνο για αυτό σου βγάζω το καπέλο!


oczZp2.png

Va8Np3.png

5brsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Mpanti84 για το μήνυμα σου και χαίρομαι που κάποιος καταλαβαίνει πως νιώθω. Εγώ όλα αυτά τα θεωρώ πράγματα αυτονόητα. Δηλ. είναι αναγκη να πω στην γυναίκα μου ότι έχουν και οι δικοί μου δικαίωμα να βλέπουν το παιδι? Δεν μπορεί το μυαλό της να το καταλάβει ότι έτσι με στρέφει εναντίον της? Μετά μου λέει να την υπερασπιστώ? Μας πως να την υπερασπιστώ έτσι? Το θέμα είναι ότι με έχουν βάλει όλη στη μέση και χτυπούν εμένα. Ε λοιπόν εγώ δεν είμαι σάκος του μποξ..Τα πράγματα πρέπει να γίνουν πολύ απλά. Οι μεν γονείς να καταλάβουν ότι εγώ δεν ευθύνομαι για τις λάθος ενδεχομένως και ακραίες συμπεριφορές της γυναίκας μου και η μεν γυναίκα μου να καταλάβει ότι είτε με το καλό είτε με το κακό το παιδί θα το δουν.. Το θέμα είναι πρέπει να φτάσουμε στα άκρα??Γιατί αν θέλω ένα κουμπί είναι. Το πατάς και τέρμα όλα. Ο καθένας σπιτάκι του..Πρέπει σε μια οικογένεια να γίνονται αυτά τα πράγματα? Και αυτό που λες για αγάπη είναι πολυ σημαντικό..

Οταν πριν 9 μήνες απαίτησα και της είπα ότι θα έρθω από τη δουλειά και θα πάρω τοπαιδί να το ανεβάσω στην μάνα μου είτε το θέλει είτε όχι ξέρεις τι έκανε? Την έπιασε υστερία και φώναξε όλο της το σόι στο σπίτι για να κάνουν τσαμπουκάδες..Και οι γονείς μου ντράπηκαν τόσο πολύ που μπήκαν μέσα και αυτοί από κάτω φώναζαν..Και εγώ πήγα στο σπίτι και τους είπα βγείτε όλοι έξω από το σπίτι μου και μην ξαναπατήσετε. Ετσι κάνει ένα ζευγάρι??Οταν δηλ. έχει πρόβλημα φωναζουμε τους δικούς μας για υπεράσπιση?? Εγώ γιατί δεν κάνω το ίδιο??

Ξέρεις επειδή έχει αρχίσει και μου γυρνάει το μυαλό ανάποδα και δεν μπορώ να ανεχτώ τίποτα παραπάνω, αν ειλικρινά μέσα στον επόμενο μήνα δεν βρεθεί λύση και επιμένει να κρατά το παιδί λες και είναι κτήμα της, θα επέλθει άμεση ρήξη. Και ας τραβήξει το δρόμο της..Αν αυτή κάνει πίσω οι γονείς μου είμαι 1000% σίγουρος ότι θα κάνουν το ίδιο και θα τα βρουν..Αλλά αυτή το κρατάει μανιάτικο..αυτό εγώβ αντιλαμβάνομαι..

Οσο για τους δικούς της, προτείνεις να πάω να τους βρω να τους τα πω ένα χεράκι ή να το χειριστώ μόνο μαζί της??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα jimmy271 και καλό μήνα σου εύχομαι!

Τι να πω, ο Θεός να σας φωτίσει γιατί έχετε και ένα μωράκι στη μέση και το καημενούλικο τι φταεί;;;

Πιστεύω ότι στο ζευγάρι όταν μπερδεύοναι τα πεθερικά είτε απο τη μεριά της γυναίκας είτε απο τη μεριά του άντρα τότε χάνεται το παιχνίδι.... πρέπει να τα βρείς έσυ με τη γυναίκα σου γιατί μαζί θα ζησέτε τη ζωή σας και να μιλήσετε ήρεμα;; τι να πω αν ένα ζευγάρι δε μπορεί να συνεννοηθεί μεταξύ του τότε νομίζω ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει...

μην αφήνετε κανέναν να μπει στη σχέση σας, αλλά πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνουν και οι δύο(η γυναίκα σου & η μητέρα σου) πίσω για εσένα και το μωρό και να αφήσουν τους εγωισμούς στην ακρή. Τι στο καλό πια μια ζωή την έχουμε.... :)

Φιλικά.


oczZp2.png

Va8Np3.png

5brsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Mpanti84 για το μήνυμα σου και χαίρομαι που κάποιος καταλαβαίνει πως νιώθω. Εγώ όλα αυτά τα θεωρώ πράγματα αυτονόητα. Δηλ. είναι αναγκη να πω στην γυναίκα μου ότι έχουν και οι δικοί μου δικαίωμα να βλέπουν το παιδι? Δεν μπορεί το μυαλό της να το καταλάβει ότι έτσι με στρέφει εναντίον της? Μετά μου λέει να την υπερασπιστώ? Μας πως να την υπερασπιστώ έτσι? Το θέμα είναι ότι με έχουν βάλει όλη στη μέση και χτυπούν εμένα. Ε λοιπόν εγώ δεν είμαι σάκος του μποξ..Τα πράγματα πρέπει να γίνουν πολύ απλά. Οι μεν γονείς να καταλάβουν ότι εγώ δεν ευθύνομαι για τις λάθος ενδεχομένως και ακραίες συμπεριφορές της γυναίκας μου και η μεν γυναίκα μου να καταλάβει ότι είτε με το καλό είτε με το κακό το παιδί θα το δουν.. Το θέμα είναι πρέπει να φτάσουμε στα άκρα??Γιατί αν θέλω ένα κουμπί είναι. Το πατάς και τέρμα όλα. Ο καθένας σπιτάκι του..Πρέπει σε μια οικογένεια να γίνονται αυτά τα πράγματα? Και αυτό που λες για αγάπη είναι πολυ σημαντικό..

Οταν πριν 9 μήνες απαίτησα και της είπα ότι θα έρθω από τη δουλειά και θα πάρω τοπαιδί να το ανεβάσω στην μάνα μου είτε το θέλει είτε όχι ξέρεις τι έκανε? Την έπιασε υστερία και φώναξε όλο της το σόι στο σπίτι για να κάνουν τσαμπουκάδες..Και οι γονείς μου ντράπηκαν τόσο πολύ που μπήκαν μέσα και αυτοί από κάτω φώναζαν..Και εγώ πήγα στο σπίτι και τους είπα βγείτε όλοι έξω από το σπίτι μου και μην ξαναπατήσετε. Ετσι κάνει ένα ζευγάρι??Οταν δηλ. έχει πρόβλημα φωναζουμε τους δικούς μας για υπεράσπιση?? Εγώ γιατί δεν κάνω το ίδιο??

Ξέρεις επειδή έχει αρχίσει και μου γυρνάει το μυαλό ανάποδα και δεν μπορώ να ανεχτώ τίποτα παραπάνω, αν ειλικρινά μέσα στον επόμενο μήνα δεν βρεθεί λύση και επιμένει να κρατά το παιδί λες και είναι κτήμα της, θα επέλθει άμεση ρήξη. Και ας τραβήξει το δρόμο της..Αν αυτή κάνει πίσω οι γονείς μου είμαι 1000% σίγουρος ότι θα κάνουν το ίδιο και θα τα βρουν..Αλλά αυτή το κρατάει μανιάτικο..αυτό εγώβ αντιλαμβάνομαι..

Οσο για τους δικούς της, προτείνεις να πάω να τους βρω να τους τα πω ένα χεράκι ή να το χειριστώ μόνο μαζί της??

Καλά με ποιο δικαίωμα αποφασίζουν οι γονείς και τα αδέρφια της γυναικας σου για το παιδί σας; Εχω την εντύπωση ότι είσαι παααααρα πολύ ελαστικος με όλους και αυτό είναι μεγά λάθος. Γι' αυτό και μονο δεν πρέπει να μιλήσεις με την οικογένεια της γυναικας σου. Τους δίνεις βήμα ώστε να ανακατεύονται και να μπάινουν στην οικογένειά σου. Άσε που πιστευώ ότι αυτοί της φουσκ'ωνουν τα μυαλά και της βάζουν λόγια.

Οικογένεια πια ειστε εσύ η γυναίκα σου και το παιδί σας. Όλοι οι άλλοι έρχονται δευτεροι. Καταλάβετε το και οι δύο.

Έχετε έναν πόλεμο με την γυναίκα σου για τα σόγια και μέχρι στιγμής τις μάχες όλες τις έχει κερδίσει αυτή γιατί είσαι χαλαρός σε όλα. Αφηνεις συνεχώς το σκοινί και στο τέλος θα πεσεις.

Η γυναίκα σου έχει βρεί πρόσφορο έδαφος και απαιτεί μονά-ζυγά δικά της.

Αν ήμουν στην θέση σου δεν θα με ένοιαζε καθόλουνα τα βρουν η γυναίκα μου με τους γονείς μου. Θα με ενοιαζε να μην με πολεμάνε ουτε η μεν ουτε οι δε.

Τι θελω να πω; θα ξεκαθάριζα με τους δικους μου σε πρωτη φαση. Δηλαδή: η γυναίκα μου δεν σας θέλει, αν ποτέ μεγαλώσει και ωριμάσει ξανασυζητάμε. Μην ασχολιέστε και μην μου ξαναμιλήσετε γι' αυτό το θέμα. Πάρτε το αποφαση για ότι έχετενα κάνετε θα είναι μονο μαζί μου. Δεν θέλω να ακούσω τίποτα άλλο για την γυναίκα μου και τους δικούς της.

Στη δε γυναίκα μου θα έλεγα: Μην τους μιλήσεις ποτέ. Δεν με νοιάζει να τα βρείτε. Όσο δεν θέλεις εσύ, άλλο τόσο δεν θέλουν κι αυτοί. Αλλά το παιδί είναι ΚΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ και εγώ έχω γονείς, δεν φύτρωσα. Εγώ είμαι μια χαρά μαζί τους και θέλω να το βλέπουν. τελεία και παυλα.

Για το όνομα θα ήμουν καθετος. Ή όλα τα ονόματα ουδέτερα ή ένα από την μία οικογένεια και ένα από την άλλη. Διάλεξε πια λύση θέλεις να ακολουθήσεις.

Και επειδή είμαι σίγουρη ότι για τη βάφτιση δεν θα θέλει τους δικούς σου, ξεκοψέ της το από τώρα με δυο κουβέντες (χωρις ικετευτικό ύφος, χωρίς παρακάλια, χωρις απολογίες, αλλά καθαρά νέτα-σκέτα). Στη βάφτιση θα έρθουν οι δικοί μου γιατί είναι γονείςμου και τους θέλω, τέλος. Διαφορετικά, αν επιμείνεις δεν θα έρθουν ούτε οι δικοί σου. Δεν διαπραγματευομαι.

Και θα σου πω οτί σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου. Η γυναίκα σου όσα δίκια και να έχει΄, τα έχει΄χάσει.

Μια σχέση βασίζετε στην αλληλοσυνεννόηση και όχι στο ποιος θα κερδίσει περισσότερα. Εχετε υποχρ'εωση απέναντι στο παιδί σας να μην χαλάσετε το σπίτι σας για τους τρίτους.

Ευχομαι η γυναίκα σου να κατανοήσει ορισμένα πράγματα και να μην εμπλέκει την οικογένειά της στα δικά της θέματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...