Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Blue Velvet καλημέρα κορίτσι μου ! Ελπίζω σήμερα να είσαι καλύτερα ! Σου ευχόμαστε να είναι ανώδυνο σήμερα το αποτέλεσμα της εξετάσης ! Να ξέρεις πως σε νιώθω και εγώ και όλες μας ! Πες μας πταν θα έχεις νέα ! Φιλάκια !

      2 minutes ago, Eflenew said:

      Κοριτσιααααα απίστευτο!!! 142 χοριακη! Δε μπορούμε να το πιστέψουμε!!! Ξέρω ότι έχω πολύ μεγάλο δρόμο μπροστά και η επαναληπτική της Τετάρτης είναι πολύ σημαντική όμως στα τόσα χρόνια η πιο μεγάλη μου χοριακη ήταν 17... Η γκουρού των τεστ είχε δίκιο 😁

      Εεεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεεεε εεεεεεεεεε εεεεεεε εεεεεεεεεεεε τι ωραία που ξεκίνησε η εβδομάδα !!!! Με το καλό !!!!! Ο δρόμος που ξεκίνησες να είναι έτσι χαμογελαστός όπως σήμερα ! 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ/ΠΕΘΕΡΙΚΑ


jimmy271

Recommended Posts

Καλημέρα!

σκεφτόμουν σοβαρά αν θα έπρεπε να γράψω ή όχι! Ισως γιατί έχεις βρει την αντιμετώπιση που θες και δεν θέλω να στο χαλάσω! Αλλά τελικά είπα, να πω την γνώμη μου γιατί θα είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις.

Εχω γράψει και πιο παλιά, είμαι και εγώ πεθερόπληκτη!! Στην πραγματικότητα, μπορώ να τους κάνω και μαύρους στο ξύλο!! Αλλά δεν το έκανα, και ξέρεις γιατί? Γιατί ο άντρας μου, ο γιος τους, τους μίλησε τόσο άσχημα που πήρε όλο το αίμα μου πίσω! Ναι, ναι! καλά ακούς. ποτέ δεν προσπάθησε να συμβιβάσει τα πράγματα. Μπήκε μπροστά μου, σαν ασπίδα, και τους έκανε ρόμπα. Πως τολμάνε να μην σέβονται την γυναίκα του! Και πως μαζί με εμένα δεν σέβονται και εκείνον!

Δεν έφτιαξαν ποτέ οι σχέσεις μας, σίγουρα δεν θα με αγαπήσουν ποτέ και ούτε εγώ εκείνους. Αλλά αν θέλουν να μας βλέπουν (πολύ σπάνια) θα πρέπει να σκέφτονται δυο φορές πριν μιλήσουν!

Διάβασα τα ποστς σου και, συγγνώμη που θα το πω, σκέφτηκα τον άντρα μου που είναι αλλιώς. Ξέρεις, στα μάτια μου, ανέβηκε πάρα πολύ και τον ερωτεύτηκα ακόμα περισσότερο. Οπότε, τι να πω? Μπράβο που δεν υπερασπίστηκες την γυναίκα σου? Ούτε που μπορείς να φανταστείς πως νιώθει η γυναίκα σου και από ότι καταλαβαίνω δεν θες κι όλας!

Καλά, το ότι πήγες στους γονείς σου, τα βρήκατε και άκουγες να λένε ότι δεν θέλουν να την ξαναδούν και δεν τους ενδιαφέρει σαν άτομο, και εσύ δεν αντέδρασες, δε μπορώ να το δεχτώ σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ! Αυτή η γυναίκα είναι η μάνα του παιδιού σου και η γυναίκα που αγάπησες!

"Δηλ. μπήκε μέσα στην οικογένεια μια γυναίκα για να την διαλύσει?"

Φίλε jimmy ξέρεις ποια είναι η οικογένεια σου? Εχεις καταλάβει? ΔΕΝ είναι οι γονείς σου, είναι η γυναίκα σου και το παίδι σου. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα αυτή είναι η οικογένεια σου. Και να σου πω και κάτι? Αυτό το "θα φάω την ζωή μου" μη το λες! Είναι άδικο για το παιδί σου. Κάθε οικογένεια, έχει προβλήματα που αντιμετωπίζει συνέχεια και πρέπει να μενει ενωμένη στα δύσκολα.

Εχεις κολλήσει στο ότι δεν σου δίνει το παιδί να το δουν οι δικοί σου, και δεν ενδιαφέρεσαι να λύσεις όλα τα άλλα προβλήματα.

Βλέπω επίσης, ότι τα βάζεις με τους γονείς της, ενώ δεν σου έχουν κάνει τίποτα συγκεκριμένο! Δες πως αντιδράς εσύ με τα πεθερικά σου! Φαντάσου να σου φερόντουσαν όπως οι δικοί σου στην γυναίκα σου. Να δω τότε πως θα αντιδρούσες!!

Δεν είμαι μέσα στο σπίτι σου, και σίγουρα δεν ξέρω τι συμβαίνει πραγματικά. Ηθελα να παραθέσω την γνώμη μου, έτσι όπως τα σκέφτομαι όταν διαβάζω τα μηνύματα σου. Και βέβαια να σου πω, επειδή έχεις αναφέρει πολλές φορές τον χωρισμό, ότι αν ο άντρας μου δεν είχε πάρει την στάση που πήρε, και άφηνε τους δικούς του να με βρίζουν, θα τον είχα στείλει πίσω στην μαμάκα του μπας και βρω έναν άνθρωπο να με σέβεται και να με εκτιμά!

Ισως επειδή έχω ζήσει ομηρικούς καυγάδες να είμαι πιο αυστηρή, και πιθανόν να μιλάω σκληρά, ελπίζω να μην σε στεναχώρησα, αλλά πιστεύω πως πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • jimmy271

    jimmy271 81 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 57 δημοσιεύσεις

  • roubi

    roubi 44 δημοσιεύσεις

  • peper

    peper 30 δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

σκεφτόμουν σοβαρά αν θα έπρεπε να γράψω ή όχι! Ισως γιατί έχεις βρει την αντιμετώπιση που θες και δεν θέλω να στο χαλάσω! Αλλά τελικά είπα, να πω την γνώμη μου γιατί θα είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις.

Εχω γράψει και πιο παλιά, είμαι και εγώ πεθερόπληκτη!! Στην πραγματικότητα, μπορώ να τους κάνω και μαύρους στο ξύλο!! Αλλά δεν το έκανα, και ξέρεις γιατί? Γιατί ο άντρας μου, ο γιος τους, τους μίλησε τόσο άσχημα που πήρε όλο το αίμα μου πίσω! Ναι, ναι! καλά ακούς. ποτέ δεν προσπάθησε να συμβιβάσει τα πράγματα. Μπήκε μπροστά μου, σαν ασπίδα, και τους έκανε ρόμπα. Πως τολμάνε να μην σέβονται την γυναίκα του! Και πως μαζί με εμένα δεν σέβονται και εκείνον!

Δεν έφτιαξαν ποτέ οι σχέσεις μας, σίγουρα δεν θα με αγαπήσουν ποτέ και ούτε εγώ εκείνους. Αλλά αν θέλουν να μας βλέπουν (πολύ σπάνια) θα πρέπει να σκέφτονται δυο φορές πριν μιλήσουν!

Διάβασα τα ποστς σου και, συγγνώμη που θα το πω, σκέφτηκα τον άντρα μου που είναι αλλιώς. Ξέρεις, στα μάτια μου, ανέβηκε πάρα πολύ και τον ερωτεύτηκα ακόμα περισσότερο. Οπότε, τι να πω? Μπράβο που δεν υπερασπίστηκες την γυναίκα σου? Ούτε που μπορείς να φανταστείς πως νιώθει η γυναίκα σου και από ότι καταλαβαίνω δεν θες κι όλας!

Καλά, το ότι πήγες στους γονείς σου, τα βρήκατε και άκουγες να λένε ότι δεν θέλουν να την ξαναδούν και δεν τους ενδιαφέρει σαν άτομο, και εσύ δεν αντέδρασες, δε μπορώ να το δεχτώ σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ! Αυτή η γυναίκα είναι η μάνα του παιδιού σου και η γυναίκα που αγάπησες!

"Δηλ. μπήκε μέσα στην οικογένεια μια γυναίκα για να την διαλύσει?"

Φίλε jimmy ξέρεις ποια είναι η οικογένεια σου? Εχεις καταλάβει? ΔΕΝ είναι οι γονείς σου, είναι η γυναίκα σου και το παίδι σου. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα αυτή είναι η οικογένεια σου. Και να σου πω και κάτι? Αυτό το "θα φάω την ζωή μου" μη το λες! Είναι άδικο για το παιδί σου. Κάθε οικογένεια, έχει προβλήματα που αντιμετωπίζει συνέχεια και πρέπει να μενει ενωμένη στα δύσκολα.

Εχεις κολλήσει στο ότι δεν σου δίνει το παιδί να το δουν οι δικοί σου, και δεν ενδιαφέρεσαι να λύσεις όλα τα άλλα προβλήματα.

Βλέπω επίσης, ότι τα βάζεις με τους γονείς της, ενώ δεν σου έχουν κάνει τίποτα συγκεκριμένο! Δες πως αντιδράς εσύ με τα πεθερικά σου! Φαντάσου να σου φερόντουσαν όπως οι δικοί σου στην γυναίκα σου. Να δω τότε πως θα αντιδρούσες!!

Δεν είμαι μέσα στο σπίτι σου, και σίγουρα δεν ξέρω τι συμβαίνει πραγματικά. Ηθελα να παραθέσω την γνώμη μου, έτσι όπως τα σκέφτομαι όταν διαβάζω τα μηνύματα σου. Και βέβαια να σου πω, επειδή έχεις αναφέρει πολλές φορές τον χωρισμό, ότι αν ο άντρας μου δεν είχε πάρει την στάση που πήρε, και άφηνε τους δικούς του να με βρίζουν, θα τον είχα στείλει πίσω στην μαμάκα του μπας και βρω έναν άνθρωπο να με σέβεται και να με εκτιμά!

Ισως επειδή έχω ζήσει ομηρικούς καυγάδες να είμαι πιο αυστηρή, και πιθανόν να μιλάω σκληρά, ελπίζω να μην σε στεναχώρησα, αλλά πιστεύω πως πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις!

Κοριτσάκι μου, παιδιά έχετε; Αν έχετε, τα πεθερικά σου τα βλέπουν; Εγώ καταλαβαίνω πως αυτό είναι το πρόβλημα του άνθρώπου! Εχει αποδεχτεί πως δεν θα τα βρουν ποτέ μεταξύ τους γονεις και γυναίκα, αλλά θέλει να πάει το παιδί του μια φορά στους γονείς του για να το δουν; Τόσο κακό είναι; Αυτό του δίνει στα νεύρα, που η γυναίκα του δεν τον αφήνει!!!!

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας! Δεν σημαίνει πως επειδή κάναμε την δική μας οικογένεια, πρέπει να ξεκόψουμε από τους γονείς μας! Εσύ ως νύφη έχεις κάθε δικαίωμα να μην θες να τους βλέπεις! Ο άντρας σου, αν θελήσει να τους δει και να τους πάει το εγγόνι τους, δεν θα τον αφήσεις; Επειδή δεν τους χωνεύεις; Εγώ το βρίσκω πολύ τραβηγμένο! Αλλωστε δεν θα το μεγαλώσουν αυτοί. Μια φορά την εβδομάδα θα βλέπουν εγγόνι και παιδί! Σιγά τον πολυέλαιο πια!!!!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή roubi,

Εκτιμώ πολύ που εκφράζεις ανοιχτά την άποψη σου την οποία φυσικά και σέβομαι. Μόνο που σου διαφεύγουν κάποιες βασικές παραμέτροι:

1. Γιατί άραγε εγώ να μην υπερασπίστηκα τη γυναίκα που λάτρεψα όσο τίποτε άλλο μπροστά στους δικούς μου? Μήπως γιατί δεν θεωρούσα ότι έχει δίκιο? Μήπως γιατί ο τρόπος της και η αβρότητα της την έκαναν να χάσει το όποιο δίκιο είχε??

Δεν έχω κανενός είδους κώλυμα με τους γονείς μου και φυσικά και τους έχω πει τα λαθη τους ένα προς ένα. Να βρίσω όμως τους γονείς μου δεν μου πάει, δεν είναι στο στιλ μου. Συγνώμη αλλά έτσι είμαι εγώ. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τους έχω επιπλήξει για τα σφάλματα τους.

2. Συμφωνώ μαζί σου 100% ότι η οικογένεια μου είναι τώρα η γυναίκα μου και το παιδί μου. Απόλυτα ξεκάθαρο αυτό σε διαβεβαιώ. Είναι δυνατόν να παντρεύτηκα κάποια που δεν αγαπούσα? Την κοπέλα την λάτρευα κυριολεκτικά. Ομως γιατί να το τραβάμε τόσο? Οπως είπε η margi δεν θέλω ούτε να τα βρούνε ούτε τίποτα.Θέλω απλά να εξασκώ το νόμιμο δικαίωμα μου το παιδί να βλέπει και τους δικούς μου. Που είναι το μεμπτό σε αυτό? Αν το έκανε σε πληροφορώ τόσο εγώ όσο και οι δικοί μου θα άλλαζαν αμέσως στάση. Τώρα μου σπάει τα νεύρα όμως με την επιμονη της. Το γινάτι βγάζει μάτι όμως.

3. Πάνω από όλα με απασχολεί το μέλλον του παιδιού. Ποιος είπε ότι θέλω να αφήσω το παιδί μου να μεγαλώσει χωρίς οικογένεια? Κανείς? Και τη ζωή μου τη δίνω άμεσα για αυτό. Λίγο να με καταλάβαινε η γυναίκα μου σε αυτή τη μοναδική μου απαίτηση θα έληγε το θέμα άμεσα. Ουτε θα την ξαναενοχλούσα για το παραμικρό. Αλλά βλέπεις το τραβάει μέχρι αηδίας. Και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνει ότι έτσι δεν εκδικείται αυτούς αλλά εμένα και της γυρνάει μπούμερανγκ μετά...

4. Οτι είπε η margi πιο πάνω ισχύει στο απόλυτο. Δεν θέλω να τα βρει με κανέναν ειλικρινά, δεν με απασχολεί πια. Αλλά δεν δέχομαι να μην βλέπουν το παιδί. Να αντιστρέψω λίγο το ερώτημα για να με καταλάβεις roubi: αν εγώ το έκανα αυτό στους δικους της και τα αδέρφια της τι θα έκαναν? Να σου πω? Θα έρχονταν κάτω από το σπίτι με την αστυνομια να είσαι βέβαιη. Αυτο θέλει να κάνω?? Δηλ. τι άλλο πρέπει να πω σε αυτόν τον άνθρωπο για να με καταλάβει??

Πιστέυω έγινα σαφής roubi. Εκτιμώ ειλικρινά πολύ την άποψη σου και εννοείται δεν αποποιούμαι των ευθυνών μου αλλά βλέπεις η κάθε δράση πρέπει να συνοδεύται από ανάλογη αντίδραση. Εδώ δεν ισχύει αυτό. Εδώ αυτό που ξεκίνησε από μια μικρή παρεξήγηση κατέληξε σε άμεσο πόλεμο μεταξύ όλων των πλευρών. Το τραβάει πολύ το σχοινί βλέπεις και δεν ξέρω που ειλικρινά αποβλέπει. Να της πούνε συγνώμη δεν παίζει. Ουτε τίποτα παρόμοιο. Αυτή δεν τους θέλει. Αρα τι θα κάνουμε τώρα?? Θα συνεχίσει αυτή τώρα να παίρνει το παιδί και να αγνοεί εμένα? Για σκέψου λίγο roubi εσύ υπήρχε ποτέ περίπτωση να το έκανες αυτό στον άντρα σου έστω και αν οι δικοί του ήταν Ρωχάμηδες? ή οι χειρότεροι όλων? Θα το έκανες ποτέ?? Το παιδί σε λίγο μεγαλώνει. Τι θα του πει? Θα του στερησει τους άλλους παππούδες δια της βίας? Τι θα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Roubi, λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ καθόλου μαζί σου στο θέμα του Jimmy.

Για την προσωπική σου εμπειρία δεν γνωρίζω και ίσως εκεί να έχεις τα δίκια σου.

Αλλά εδώ (τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ και όπως έχω κατανοήσει την κατάσταση) υπάρχει εκμετάλλευση.

Η γυναίκα του εκμεταλλεύεται την αδυναμία που έδειξε ο jimmy και τον πατάει.

Αν ήταν άλλος στη θέση του α)δεν θα μετακόμιζε, να φύγει από το σπίτι που έχτισε, πλήρωσε και να πάει να μένει στα ενοίκια (και μάλιστα στις εποχές που ζούμε). Θα της έλεγε « δεν θες να μιλάς με την μάνα μου, δεν θες να έχεις παρτίδες; Μην την μιλάς και μην έχεις, όμως εδώ είναι το σπίτι μου και αν θέλεις μένεις αλλιώς … (σκεψου να μένεις σε πολυκατοικία και να μαλώσεις με το γείτονα-θα μετακομίσεις για να μην τον βλέπεις;).

β) δεν θα ρωτούσε, παρακαλούσε, ικέτευε τη γυναίκα του να πάρει το παιδί να το δουν οι δικοί του. Θα το έπαιρνε και θα πήγαινε. Απλά.

Έχουν τα ίδια δικαιώματα ως σύζυγοι και γονείς. Το παιδί δεν είναι κτήμα της.

Τι θα πει υστερίες και βλακείες, βρήκε και τα κάνει. Δεν βλέπει τον άνθρωπό της που καταρρέει; Που δεν έχει όρεξη ούτε να της μιλάει, που έχει απομακρυνθεί από κοντά της;

Πια είναι η δική της συμμετοχή στην οικογενειακή γαλήνη;

Δηλαδή πότε θα κάνει κι αυτή ένα βήμα καλής θέλησης για τον άνθρωπό της;

Και τι χαζομάρες είναι αυτές δήθεν ότι θα βάλουν λόγια στο μωρό ή ότι δεν τους εμπιστεύεται μην του κάνουν τίποτα. Φταίει ο Jimmy που κάθετε και την ακούει.

Ο Jimmy έχει κάνει κάποια λάθη, του τα επισημάναμε πολλές φορές, τα κατάλαβε και έκανε βήματα (πάλι αυτός). Η άλλη μεριά όμως μένει σταθερή και αμετακίνητη σαν βράχος.

Στο κάτω, κάτω είναι γονείς του, ναι έκανε μία νέα οικογένεια, αλλά δεν ξεγράφουμε και τους ανθρώπους που τον μεγάλωσαν, τον ανέστησαν τον μόρφωσαν, του έδωσαν αρχές και τον έκαναν τον άνθρωπο που είναι και αγάπησε.

Στο φινάλε δεν κατάλαβα γιατί όταν μαλώνει νύφη και πεθερά πρέπει να πάρει μέρος οσύζυγός. Στόμα δεν έχω να υπερασπιστώ τα δίκια μου; και να βάλω στη θέση του τον καθένα που πάει να μου χωθεί; Τις δυό τρεις φορές που έχωσε τη μύτη της η πεθερά μου, την έβαλα στη θέση της, χωρις υστερίες και χωρίς να ανακατέψω τον άντρα μου απλά κάνοντας σαφές μέχρι που είναι τα όριά της και στο τέλος μου ζήτησε και συγνώμη.

Jimmy το παιδί είναι πλέον 11 μηνών όπως λες, πλέον μπορείς να πάρεις το παιδί για 2-3 ώρες και να το πας όπου θέλεις ειτε είανι στους γονείς σου, είτε μια βόλτα με το καροτσι στη παιδική χαρά ή στο πάρκο.

Link to comment
Share on other sites

Απο ολα οσα διαβασα κραταω τα εξης

1.Δεν την υποστηριξες τοτε κ εγιναν ολα αυτα.

2.Ναι μεν μετακομισες, ζεις με τη γυναικα κ το παιδι σου, δεν παυεις να θεωρεις ομως οικογενεια κ δικους σου τους γονεις κ τους συγγενεις σου.

3.Χτυπαει κ σε εμενα ασχημα το οτι τα βρηκες με τους γονεις σου κ ενω ειπαν πως δεν ειναι αποδεκτη η γυναικα σου, συνεχιζεις να υποστηριζεις τους γονεις σου.και λεω εγω, αντε κ παει η γυναικα σου επισκεψη να δουν το παιδι, εφοσον δεν ειναι αποδεκτη τι θα βγει???το οτι θα ερθουν στη βαπτιση?ουσιαστικα δεν θα λυθει κατι, δεν θελουν τη νυφη τους

4.Κατηγορεις τους γονεις της κ ξεκοψες κ απο εκεινους επειδη δεν την συνετησαν.Αν προσβληθηκε τοσο πολυ, οτι κ να της ελεγαν δεν θα αλλαζε η γνωμη της.Σκεφτηκες το ενδεχομενο κ οι γονεις της να πιστευουν οτι εχει δικιο?το τι εχει ειπωθει η γυναικα σου το ξερει κ οι γονεις σου.Και σε καμμια περιπτωση δεν πιστευω οτι ειναι κατι τοσο απλο.

5.Οσο για το οτι η νυφη ειναι ανεπιθυμητη, ουτε να τη δουν αλλα θελουν να δουν το εγγονι....βαλε τον εαυτο σου στη θεση της γυναικας σου, τα δικα σου πεθερικα να ειχαν κανει ολο το σκηνικο κ απο πανω να λενε οτι εισαι ανεπιθυμητος κλπ κλπ κλπ, θα εστελνες εσυ το παιδι?

6.Μιλας απαξιωτικα για τη γυναικα σου, ουσιαστικα ειναι ο εχθρος που θα διαλυσει την οικογενεια σου κ πλεον εχεις παγωσει κλπ, κριμα δεν συνεχιζω εχω ηδη στεναχωρηθει.Για μενα ηδη εχεις παρει τις αποφασεις σου.

Εγω το μονο που εχω να σου πω, ειναι πως δεν ειναι εγωιστρια μονο η γυναικα σου, αλλα κ οι γονεις σου, που εφοσον ειχαν κανει εκεινοι τη φασαρια επρεπε να σας επισκευθουν, να ζητησουν συγνωμη κ να εχουν αμφοτεροι τυπικες σχεσεις.

Οι γονεις σου δεν δεχονται τη συζυγο, αρα ουτε κ εσενα εμμεσα, αφου η συζυγος ειναι η επιλογη σου.Δεν σεβαστηκαν τη συζυγο, αρα ουτε κ εσενα, εκει επρεπε να σταθεις απο την αρχη.

Οταν επιλεγουμε ενα ατομο για να δημιουργησουμε την οικογενεια μας, αυτη ειναι η οικογενεια μας.Οποιος δεν σεβεται την οικογενεια μας, δεν σεβεται ουτε κ εμας.

Υ.Γ.Μια απορια, οταν γεννηθηκε το παιδι ηρθαν να το δουν?(υποθετω οχι, ειπες 11 μηνων κ δεν το εχουν δει.επρεπε να ερθουν αν σε αγαπουσαν, να δουν το παιδι σου κ να κανουν μια αποπειρα συμφιλιωσης...αυτο δεν σε προβληματιζει?δεν επρεπε η αγαπη των γονιων για σενα να ξεπερναει καποια πραγματα, αφου μαλιστα οι ιδιοι εκαναν το ολο θεμα?εκεινοι δεν επρεπε να ερθουν να δουν το εγγονι τους πρωτα???κ μετα οι επισκεψεις απο εσας, τυπικες εστω απο την πλευρα της συζυγου?

Αραγε η μαμα σου, δεν μπορεσε να καταλαβει τη συζυγο σου(πεθερα δεν ειχε κ η μαμα σου?)

Δυστυχως, σαν παιχνιδι εξουσιας το εχουν δει το θεμα κ λυπαμαι γιατι ολα τα παιδια πληρωνουν τα λαθη μας

Και εγω, παραλιγο πεθεροπληκτη, ευτυχως ο συζυγος εβαλε τα πραγματα στη θεση τους κ ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mama@2 Ναι πήγαν να δουν το παιδι όταν γεννήθηκε, αλλά η γυναίκα του τα έβαλε με τον Jimmy, και η μάνα του έκανε κάποιες προσπάθειες προσέγγισης στην αρχή που έπεσαν στο κενο.

Επίσης η κπέλα μάλωσε με τα πεθερίκά γιατί έκανε delete όλο το συγγενολόι;

Στην βάφτιση οι συγγενείς του jimmy δν θα είναι

Όσο για τους γονέις της κοπέλας, έγιναν διάφορα σκηνικά από μέρος τους από όσα λέει ο jimmy.

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματά του, αλλά εγώ βλέπω έναν καταπιεσμένο άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες.

Πριν λίγο επισκέφτηκα το δικηγόρο μου για να πάρω κάποια νομική συμβουλή επί του θέματος.Φυσικά ο άνθρωπος μου είπε να μην πάρω βιαστικές αποφάσεις διότι το διαζύγιο είναι η τελευταία λύση και ότι εφόσον το πρόβλημα προέρχεται από τρίτους καλό είναι να εξαντλήσω όλα τα περιθώρια.

Επίσης μου είπε ότι λέω και εγώ. Να κάνω κάποια καλή κίνηση από πλευράς μου ή από την πλευρά των δικών μου ώστε να την αδειάσω. Να δω τι θα έχει μετά να λέει. Αν μαλακώσει κάπως έχει καλώς. Αν όμως συνεχίζει το γινάτι της ε τότε όπως μου είπε και ο άνθρωπος δεν θα συνεχίσεις να ποντάρεις σε ένα ψοφιο άλογο.

Πρέπει και εγώ ρε κορίτσια να έχω κάποια ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει. Κάποιο φως έστω στο βάθος του τούνελ.

Εγώ θα προσπαθήσω από πλευράς μου να πάω όσο πιο πολύ κοντά της μπορώ. Θα πιάσω τα αδέρφια μου και θα πω να την προσεγγίσουν. Θα πιάσω και τα αδέρφια της στην ανάγκη για να ξέρουν όλοι τις προσπάθειες που κάνω. Το βασικό μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η έλλειψη δύναμης. Με έχει εξαντλήσει ψυχολογικά όλη αυτή η κατάσταση. Κάπου πρέπει να βρω την δύναμη να το κάνω και αυτό.

Και όταν αυτό γίνει τότε θα έχω πλήρη εικόνα των προθέσεων της. Αν δεν βελτιωθεί, αν δεν αλλάξει, αν δεν κάνει και αυτή κάτι ε τότε με τις ευλογίες όλων πιστέυω πια θα μπορώ και εγώ να αποχωρήσω από αυτόν το γάμο με την απόλυτη πεποίθηση ότι έκανα τα πάντα για να τον στηρίξω. Δεν γίνεται να προσπαθώ μόνο εγώ και η άλλη να μένει ντουβάρι. Ας κάνει και αυτή κάτι. Πώς θα γίνει δηλ?

Link to comment
Share on other sites

mama@2 Ναι πήγαν να δουν το παιδι όταν γεννήθηκε, αλλά η γυναίκα του τα έβαλε με τον Jimmy, και η μάνα του έκανε κάποιες προσπάθειες προσέγγισης στην αρχή που έπεσαν στο κενο.

Επίσης η κπέλα μάλωσε με τα πεθερίκά γιατί έκανε delete όλο το συγγενολόι;

Στην βάφτιση οι συγγενείς του jimmy δν θα είναι

Όσο για τους γονέις της κοπέλας, έγιναν διάφορα σκηνικά από μέρος τους από όσα λέει ο jimmy.

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει όλα τα μηνύματά του, αλλά εγώ βλέπω έναν καταπιεσμένο άνθρωπο.

Δεν ηξερα οτι ειδαν το μωρο.

Αναρρωτιεμαι τι ειπωθηκε κ ενα χρονο ειναι ετσι τα πραγματα.

Εγω βλεπω πως ο ιδιος δεν πιστευει στη γυναικα του.(ειδικα στα τελευταια ποστ)

Ενταξει, οι πρωτες φορτισμενες στιγμες, η κουραση με το μωρο κ οι ατιμες ορμονες, πως τοσο καιρο δεν την εκανε να μαλακωσει?εξαντλησε ολες τις προσπαθειες?ειναι ουσιαστικα διπλα της?γιατι αν το σπιτι ειναι ενα πεδιο μαχης με συνεχη κατηγορω/πεισματα κ απο τις δυο πλευρες δεν θα βρεθει λυση.

πχ δεν θες τους γονεις μου ουτε εγω τους δικους σου κλπ

πιστευω πως επρεπε απο την αρχη να της ζητησεις να δεχτει να ερχονται σπιτι σας οι γονεις οταν εισαι κ εσυ παρων πχ 1 φορα στις 2 εβδομαδες, να τη διαβεβαιωνες οτι εισαι διπλα της κ αν κατι την προσβαλλει θα εισαι εκει.

μου φαινεται περιεργο να φτασουν τοσο μακρια τα πραγματα, πολλα πεθερικα μπερδευονται,συνηθως κανουμε υπομονη αν εχουμε την υποστηριξη κ την αγαπη του συζυγου, αν ο/η συζυγος βαζει ορια στους γονεις του/της κ νιωθουμε ασφαλεια.

Αν η κοπελα ειχε καποιο προβλημα με τους γονεις του, θα φαινοταν απο την αρχη, πιστευω εγιναν πολλα για να φτασουν εκει τα πραγματα.

Φυσικα, ακουμε μονο τη μια πλευρα, δεν ξερουμε ουσιαστικα τι εχει γινει.

Δεν μπορω ετσι απλα να πω η γυναικα του ειναι τοσο φαουλ κ εκοψε με ολους ετσι απλα, χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Μαμα@, πήγαν να την δουν όταν γέννησε κι έπαθε υστερία η γυναίκα! Η συμβουλος γάμου είπε πως έχει δίκιο η σύζυγος! Εγώ δέχομαι πως τα πεθερικά της θα της έκαναν πραγματικά το βίο αβίωτο και γι' αυτό δεν τα θέλει! Εχουν κι αυτοί πολλά άδικα!

Αλλά γιατί δεν θέλει και τα αδέλφια του, τους παππούδες και όλο του το συγγενολόι;

Αλήθεια, βρε Τζίμυ, όλους τους υπόλοιπους γιατί δεν τους θέλει; Επενέβησαν κι αυτοί με κάποιο τρόπο; Της μίλησαν άσχημα, την πρόσβαλλαν, τι έγινε; Ας τα δούμε όλα αναλυτικά!

Η γυναίκα του δεν θέλει να ξαναδεί τους γονείς του! Οι γονείς του δεν θέλουν να ξαναδούν τη γυναίκα του! Κι από τις δύο πλευρές άρα υπάρχουν πολλά παράπονα! Πιστεύω πως η γυναίκα του έχει τα δίκια της γιατί προφανώς άκουσε πολλά άσχημα πράγματα, αλλά και οι γονείς του από την άλλη βλέποντας πως η γυναίκα αυτή πήρε το γιο τους κι έφυγε, δεν τους στέλνει το παιδί να το δουν, κάκιωσαν κι αυτοί και πείσμωσαν! Καπώς τράβηξε μετά κι εκείνη το σκοινί όσο δεν έπρεπε! Αφού είδε πως ο άντρας της έφυγε για χάρη της και σταμάτησε συχνές επαφές με τους γονείς του, γιατί δεν το εκτίμησε; Δεν θα έπρεπε να περιμένει να μην ξαναμιλήσει στους γονείς του! Ας κάνει ό,τι θέλει ο άνθρωπος! Γονείς του είναι! Εχει παράπονα, τους μίλησε, έκρινε πως έχουν άδικο, αλλά δεν θέλει να ξεκόψει! Με το ζόρι θα ξεκόψει από γονείς;

Εσύ, μαμα@, θεωρείς πως είναι σωστό να μην αφήνει το παιδάκι να βλέπει τους παππούδες; Τι κακό θα του κάνουν; Γιατί το χρησιμοποιεί έτσι το παιδί της; Αν το δεχόταν, μια χαρά θα ήταν με τον άντρα της και δεν θα έφταναν εδώ που έφτασαν!


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω ειναι περιπλοκο το θεμα...

Απο την στιγμη που ακουμε την μια πλευρα, δεν μπορουμε να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα(οπως κ να το κανουμε, το παιδι καπου δικαιολογει τους γονεις--στον συζυγο αναφερομαι)

Για το υπολοιπο συγγενολοι....ισως πηραν την πλευρα των πεθερικων, κ η κοπελα βγηκε η ανεπιθυμητη νυφη, κ αν σχολιαζαν δεξια κ αριστερα κι εφταναν στα αυτια της:?....(συνηθως ετσι γινεται κ μετα απορουν γιατι δεν τους θελουν)

Οσο για το παιδι...τι να πω...οντως το τραβαει, δεν ξερουμε ομως τι εχει γινει.

Αν ηξερα οτι με εχουν ξεγραμμενη, ειμαι ανεπιθυμητη ως νυφη, κ θελουν μονο να δουν το παιδι, το παιδι εχει κ μαμα ομως, δεν φυτρωσε.Τι να πω?

Προσωπικα, με τα πεθερικα μου ειχαμε καποια σκηνικα, (απουσια του συζυγου), ειπα τι εγινε, μπηκε μια ταξη κ ολα μια χαρα, ειμασταν ομως ενα, δεν φτασαμε σε ακροτητες, επειδη το χειριστηκε σωστα ο συζυγος,κ το θεμα σταματησε εκει...αν ηταν ομως χρονια κατασταση κ ο συζυγος επαιρνε το μερος τους θα ειχαμε αλλη τροπη...με στηριξε, αλλα κ εγω το φιλοσοφησα κ τυπικα ολα καλα, μεσα μου ομως εχω παγωσει απεναντι τους---κ τα δικα μου ηταν ψιλοπραγματα...επειδη αγαπω πολυ τον αντρα μου ειμαι τυπικη κ ολα καλα.

Για μενα το θεμα ειναι αλλου, ο συζυγος επρεπε να ειναι ενα με τη γυναικα του κ σιγα σιγα να συμβιβασει τα πραγματαΟμως βλεπω πως βλεπει σαν εχθρο τη γυναικα του, που παει να του διαλυσει την οικογενεια...αν αυτο βγαινει στη συμπεριφορα του στη γυναικα του, λογικες βλεπω τις αντιδρασεις της μεχρι ενα σημειο,,,,στην τελικη ειναι στα προθυρα χωρισμου εξαιτιας των πεθερικων δλδ τριτων, ουσιαστικα δεν ειναι με το μερος της κ της καταλογιζει την ολη κατασταση.Θεωρει τριτη τη συζυγο που παει να διαλυσει την οικογενεια του.κ μονο αυτο εμενα θα με εκανε να παγωσω...

Αν εγω ημουν στη θεση μιας συζυγου, που εκαναν σκηνικα τα πεθερικα, δεν με στηριξε ο συζυγος κ εκτεθηκα, εγινε ο χαμος, τα πεθερικα ουτε να με δουν στα ματια τους, να χαλαει ο γαμος/σχεση με τον συζυγο κ να ειμαι στα προθυρα χωρισμου εξαιτιας πεθερικων κλπ να με βλεπει σαν εχθρο ο συζυγος κ να εχει παγωσει απεναντι μου, ισως δεν αφηνα να δουν το παιδι.Θα θεωρουσα οτι δεν με σεβονται, αρα δεν σεβονται κ το παιδι μου, (εχει κ μαμα το παιδι) κ επρεπε εξ αρχης να σεβαστουν για να σεβαστω κι εγω,(Ασε που αν σεβονταν το παιδι τους δεν θα γινοταν καν σκηνικα--ας κρατουσαν τυπικες σχεσεις) να μην εφταναν τα πραγματα εκει.....εγω θα αφηνα να δουν το παιδι μονο αν ημουν καλα με το συζυγο κ με στηριζε, με ολη τη σημασια, αν καταλαβαινα το αντιθετο:?:-?ισως κ να αντιδρουσα ετσι, ισως παλι οχι.....

Δεν μπορω να δωσω μια σαφη απαντηση εφοσον ξερουμε την μια πλευρα της ιστοριας.

Παντως, οι σχεσεις χτιζονται κ ο σεβασμος κατακτιεται, (δεν παει μονο αναλογα με την ηλικια--αν με εξευτιλιζουν τα πεθερικα μου, πως να σεβαστω εγω??????)

καθε δραση εχει κ αντιδραση,για να εφτασαν εδω δεν ηταν τοσο απλα τα πραγματα.Κατι βαρυ θα εγινε,

Μακαρι να βρεθει μια λυση, παντως εγω αν ημουν η συζυγος κ καταλαβαινα οτι ειμαι τριτη κ πανω απο μενα ειναι η οικογενεια του συζυγου, ειλικρινα, δεν ξερω αν θα εμενα.....παντως δεν θα περιμενα να με στειλει στους γονεις μου....θα εφευγα τρεχοντας....... αν στα δυσκολα δεν ειναι ενωμενο το ζευγαρι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαμα@, πήγαν να την δουν όταν γέννησε κι έπαθε υστερία η γυναίκα! Η συμβουλος γάμου είπε πως έχει δίκιο η σύζυγος!

Αυτο κατι σημαινει....

Η συμβουλος γαμου που ειναι αντικειμενικη κ ακουσε κ τους 2 καποιο δικιο θα εχει... εγω βρε κοριτσια δεν μπορω να φανταστω πως μια μαμα ξαφνικα τρελαθηκε κ εβαλε ενα χ σε ενα ολοκληρο σοι.κατι εγινε.

Επειδη δεν εχω χρονο να διαβασω ολα τα μηνυματα απο δω κ περα τι τους ειπε να κανουν?οκ εχει δικιο η κοπελα, απο δω κ περα τι γινεται?

σιγουρα θελει το χρονο της η συζυγος, αλλα αν ο θεματοθετης ειναι αρνητικα προκατειλημενος δεν βλεπω να πανε καλα τα πραγματα.

Καπου ειχα ακουσει για ενα ανδρογυνο με πολλαααααααα χρονια εγγαμου βιου,,,τους ρωτησαν πως τα καταφεραν κ απαντησαν πως ζουσαν σε μια εποχη που οταν κατι χαλουσαν το εφτιαχναν, δεν το πετουσαν....δυστυχως, εμεις ζουμε στην εποχη που αν κατι χαλασει το πεταμε κ παμε για αλλα....τοσο απλα....κι τα παιδια παντα πληρωνουν....αυτο ειναι το κακο...

για να καταλαβω παω στο αρχικο ποστ....

Η μητέρα μου από την πρώτη στιγμή ξεκίνησε να της "χώνεται", κάνοντας της επισκέψεις όταν εγώ ήμουν στη δουλειά, πετάγοντας της μπηχτές κοκ. Εκανε πολλά τηλ. σε αδιάκριτες ώρες, χτύπαγε κουδούνια στο σπίτι, την ρώταγε περίεργα πράγματα και πετούσε από ότι μάθαινα σπόντες για αυτή και την οικογένεια της. Το κλίμα γρήγορα άρχισε να χαλάει..Η γυναίκα μου παραπονιόταν διακριτικά στην αρχή αλλά εγώ δεν το είχα πάρει πολυ σοβαρά το θέμα, ούτε ήξερα τις ακριβείς διαστάσεις του, και συνεχώς της έλεγα να δώσει τόπο στην οργή για χάρη των καλών σχέσεων..Ομως αυτό δεν άντεξε για πολύ..Η μητέρα μου κατέβηκε σε κάποια στιγμή να ζητήσει εξηγήσεις για την ψυχρότητα της γυναίκας μου και τότε έγινε το μπαμ...Ακολουθησε μια κανονική μάχη με βρισιές κοκ..που εγώ έμεινα με το στόμα ανοικτό.. Μετά ενεπλάκησαν οι δικοί της και το πράγμα γρήγορα χάλασε.

Οι γονείς μου προσπάθησαν από εκεί και πέρα να κάνουν κάποιες διακριτικές προσπαθειες επανασύνδεσης αλλά χωρίς επιτυχία (π.χ μας καλούσαν για φαγητό τις Κυριακές κοκ)...Η γυναίκα μου δεν ήθελε ούτε να ακούσει..

Μετά από λίγους μήνες έμεινε έγκυος (κάτι που θέλαμε από κοινού πάρα πολύ) αλλά οι σχέσεις με τους γονείς μου εξακουλούθούσαν να είναι διαλυμένες (κυριολεκτικά καμιά επαφή). Εγώ προσπαθούσα από την άλλη να έχω καλές σχέσεις με τα πεθερικά μου για να κάνω και την γυναίκα μου να νιώθει καλά στην εγκυμοσύνη αλλά και να νιώθει ότι κάποιος την υποστηρίζει..

Με την γέννηση του παιδιού η μητέρα μου (κυρίως) απαιτούσε να δει το παιδί αλλά η γυναίκα μου ούτε να ακούσει..Οταν οι γονείς μου κατέβηκαν να δουν το βρέφος (3 ημερών) έγινε μια μάχη που δεν θέλω ούτε να θυμάμαι..η γυναίκα μου τους είπε ότι θέλουν τώρα το παιδί ενώ τόσους μήνες ήταν άφαντοι και δεν πήρε ούτε μια ευχή..Εκεί ενεπλάκησαν και τα πεθερικά μου με αποτέλεσμα να διακόψω άμεσα σχέσεις και με αυτούς από τότε.

Αυτό ήταν η χαριστική βολή. Δέχτηκα πολύ μεγάλες πιέσεις από την γυναίκα μου να εγκαταλείψουμε το σπίτι και να πάμε αλλού ενώ παράλληλα σταμάτησα να μιλιέμαι με τα πεθερικά μου.

Μετά από 2 μήνες την πήρα και μετακομίσαμε (αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει να μετακομίζεις με μωρό 2 μηνών) με την ελπίδα να αποφορτιστεί η κατάσταση και να νιώσει καλύτερα. Εγώ δεν μπορούσα με τίποτα να δεχτώ ότι η γυναίκα μου δεν ήθελε να βλέπουν το παιδί οι γονείς μου ενω αυτή ήθελε να έχει στο σπίτι βοήθεια από την μητέρα της κάτι το οποίο της απαγόρευσα και εγώ γιατί δεν το θεωρούσα δίκαιο. Μετά όμως είπα να δώσω τόπο στην οργή.. Ετσι τους τελευταίους 5 μήνες η γυναίκα μου βλέπει 1 φορά την εβδομάδα τους δικούς της ενώ οι δικοί μου δεν έχουπαιδί ούτε ζωγραφιστό. icon_sad.gif

Εγώ νιώθω τεράστια ψυχολογική πίεση γιατί όλα καταλήγουν επάνω μου (οι γονείς, τα αδέρφια με ρωτάνε τι γίνεται με το παιδί και πότε θα το δούν και εγώ δεν ξέρω τι να πω..). Η δε μητέρα μου θεωρεί ότι εγώ φταίω γιατί λέει δεν της έτριξα τα δόντια και την αφήνω να κάνει ότι θέλει και αδυνατεί φυσικά να δει ότι η ίδια συνέβαλε τα μέγιστα σε αυτό..Ο πατέρας μου δεν θέλει να πάρει καμία θέση γιατί θεωρεί ότι δεν επικοινωνεί καθυ με τη γυναίκα μου ενώ και τα αδέρφια μου παίρνουν το μέρος των γονιών μου γιατί έχουν ακούσει την ιστορία από την πλευρά τους και όχι βέβαια της γυναίκας μου..

Τους τελευταίους 5 μήνες επισκεφτηκαμε σύμβουλο γάμο για να μας δώσει τα φώτα του. Αυτη είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι το θέμα δεν είναι στην γυναίκα μου αλλά στους γονείς μου και στην συμπεριφορά τους. Αυτό οι δικοί μου δεν το βλέπουν και θεωρούν ότι η γυναίκα μου είναι υστερική και δεν ξέρει να συζητάει και να λύνει τα προβλήματα αυτά. Δεν θεωρούν ότι οι ίδιοι έκαναν κάπου λάθος.

Το πρόβλημα είναι ότι οι μήνες περνούν, οι γονείς μου και κανείς από την πλευρά μου δεν βλέπει το παιδί ενώ από την πλευρά της το βλέπουν όλοι... Αυτή μου λέει: "βέβαια, το παιδί θα μεγαλώσει με αυτούς που το αγαπάνε, οχι με τους άλλους που βρισαν τη μάνα του..και καλά θα κάνεις να το χωνέψεις ότι έτσι θα είναι η ζωή σου από εδω΄και πέρα.". Εγώ ξέρετε πως το βλέπω αυτό? Εχει βάλει το παιδί σαν φράγμα για δική της προστασία..Τους θεωρεί λέει επικίνδυνους..Τώρα από εκεί και πέρα τι να πω εγώ..?Να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας? Εγώ ειλικρινά ότι και να μου είχαν κάνει οι δικοί της, δεν θα έφτανα ποτέ σε αυτό το σημείο...και είμαι 100% σίγουρος ότι θα της γυρίσει μπούμερανκ κάποια στιγμή.. Δηλ. το παιδί αυτό δεν θα μάθει κάποτε? Τι θα του πει του παιδιού της τότε??

Παράλληλα δεν θέλω όυτε να σκέφτομαι οτι μέχρι το καλοκαίρι θα πρέπει να το βαφτίσουμε το μωράκι και οι γονείς μου απειλούν ότι ούτε που θα πατήσουν στα βαφτίσια..και λογικό είναι βέβαια.

Αποτέλεσμα: το παιδί είναι 9 μηνών και δεν έχουμε κάνει καν κουβέντα ακόμα για βάπτιση κάτι που στενοχωρεί απίστευτα τη γυναίκα μου..Από την άλλη τι βάπτιση να κάνω χωρίς γονείς κλπ? Αυτή δεν θέλει

ουσιαστικα βλεπω πως φταινε τα οι γονεις του, το ειπε κ η συμβουλος, η κοπελα βγηκε κ κακια απο πανω, κ αντι να ζητησουν συγνωμη τον κατηγορουν που δεν της ετριξε τα δοντια,

οσο για τα αδελφια, πηραν το μερος των γονιων, οπως διαβασα,

κι απο πανω, την κατηγορει κ ο συζυγος για κατι που δεν ξεκινησε η ιδια κ που το 'θυμα' της ολης καταστασης δεν ζητα συγνωμη κι απο πανω:shock:

τι να πω?αν αγαπας την γυναικα σου, κοιτα πρωτα να τα βρεις μαζι της, ηρεμισε την, και σιγα σιγα τυπικα να σε συνοδευει αν κι εφοσον την στηριζεις....εχεις σκεφτει ψυχολογικα ποσο μπορει να της εχει στοιχισει?

ενα καλο βημα για μενα θα ηταν μια επισκεψη ως οικογενεια στους δικους σου κ μια στους δικους της με αμφοτερες διαβεβαιωσεις οτι αν κατι ειπωθει ο καθενας σας θα θα βαλει στη θεση τους δικους του γονεις.η νυφη/γαμπρος δεν παιρνει θεση....κ πριν την επισκεψη, ο καθενας να εχει προειδοποιησει τους γονεις να μην ειναι εριστικοι...ενα βημα τη φορα.μακαρι ολα να πανε καλα.

αν κ αφου οι γονεις σου που προκαλεσαν ολη την ιστορια δεν το παραδεχονται...σκουρα τα βλεπω τα πραγματα:confused:, αλλα κ παλι ευχομαι οτι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

mama@2 , πρέπει να διαβάσεις όλα τα μηνύματα του jimmy για να δεις την όλη κατάσταση. Ο jimmy έχει κάνει προσπάθειες άπειρες, μετά τα πρώτα συμβάντα και στήριξε την γυναίκα του και της έδωσε δίκια και το μόνο που ζητάει πλέον είναι όχι να τα βρούνε γιατι έχει εμπεδώσει ότι αυτό δεν προκειται να γίνει, αλλά να πάρει το παιδί του και να το πάει στους δικούς του όπως κάνει και η ίδια (ανάλογα σκηνικά γίνανε και από την μεριά των γονιών της κοπέλας και δεν της έβαλε κανέναν περιορισμό). Η δε γυναίκα του δεν βλέπει την κατάσταση που βρίσκεται ο jimmy. πιεσμένος και να μην μπορεί να έχει γνώμη πάνω στο ίδιο του το παιδί, δεν είναι που δεν το πάει στους γονείς του-για τους γονεις του-πιστευω- είναι που νιώθει ευνουχισμένος ότι δεν μπορεί να έχει κι αυτός λόγο πάνω σε αυτό μέσα στην ίδια του την οικογένεια. Επίσης η γυναίκα του θεωρεί ότι η σχέση αναμεταξή τους με την υπάρχουσα κατάσταση είναι μια χαρά και δεν έχει διάθεση να κάνει την παραμικρή κίνηση για να δει ότι ο άνθρωπός της νιώθει καταπιεσμένος.

φυσικά βλέπουμε την μία μεριά, αλλά θέλω να πιστευω ότι ο Jimmy δεν εγραψε εδώ για να πει ψέματα ώστε να τον δικαιολογήσουμε, αλλά για να βρει μία λύση στο πρόβλημά του και να δει τα λάθη του ταοποία και αναγνώρισε

Link to comment
Share on other sites

φυσικα κ δεν πιστευω οτι μπηκε να γραψει ψεμματα, αλλα δεν ειναι αντικειμενικος, εννοω πως οπως κ να το κανουμε, δικαιολογει τους γονεις.εγω αυτο βλεπω, διαβασα πολλα, κ αυτη την εικονα βλεπω.

για τους γονεις της, εβαλε περιορισμους απ οτι διαβασα(1 φορα τη βδομαδα να τους βλεπει τελικα ενω στην αρχη δεν επετρεψε βοηθεια κλπ

.Μετά από 2 μήνες την πήρα και μετακομίσαμε (αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει να μετακομίζεις με μωρό 2 μηνών) με την ελπίδα να αποφορτιστεί η κατάσταση και να νιώσει καλύτερα. Εγώ δεν μπορούσα με τίποτα να δεχτώ ότι η γυναίκα μου δεν ήθελε να βλέπουν το παιδί οι γονείς μου ενω αυτή ήθελε να έχει στο σπίτι βοήθεια από την μητέρα της κάτι το οποίο της απαγόρευσα και εγώ γιατί δεν το θεωρούσα δίκαιο. Μετά όμως είπα να δώσω τόπο στην οργή.. Ετσι τους τελευταίους 5 μήνες η γυναίκα μου βλέπει 1 φορά την εβδομάδα τους δικούς της ενώ οι δικοί μου δεν έχουπαιδί ούτε ζωγραφιστό.

Εγώ νιώθω τεράστια ψυχολογική

εγω βλεπω πολλα λαθη κ απο τον ιδιο....επρεπε τοτε να ζητησει 1 φορα τη βδομαδα να βλεπουν τους γονεις του καθε ενα, να της ελεγε η καθολου γονεις η να βλεπουμε τυπικα τους γονεις μας 1 φορα τη βδομαδα.

αφησε κ περασε καιρος...κ πλεον της καταλογιζει κ τα δικα του λαθη.Τοτε που επρεπε να απαιτησει επισκεψη κ απο τους γονεις του δεν εγινε κ πλεον θελουν μονο να δουν το παιδι.

τοτε ισως τυπικα να τα εβρισκαν...

τα πεθερικα της εκαναν τοσα, κι απο πανω δεν το παραδεχονται κ λενε οτι φταιει η κοπελα..δεν τη μαζεψε ο ιδιος κλπ....και πως τη στηριξε, ενω καθεται κ ακουν να κατηγορουν τη γυναικα του ρε παιδια?αυτο εσεις το βλεπετε σαν στηριξη?σαν πολεμο προς τη συζυγο εγω το βλεπω απο ενα ολοκληρο σοι.του λενε δεν τη θελουν κι εκεινος παει κ θελει να παει κ το παιδι...πως στηριζει τη γυναικα?αυτα ισως βλεπει κ εκεινη κ τσιτωνει.

χμ....πιστευω πως αν ο συζυγος μου ηταν τοσο ανεπιθυμητος απο τους γονεις μου, κ ηθελαν να βλεπουν μονο το εγγονι, θα ενιωθα κι εγω ανεπιθυμητη, ουτε εγω θα πηγαινα κ ας ηταν οι γονεις μου.ετσι το βλεπω εγω.το παιδι εχει 2 γονεις, ας μην το τραβουσαν τοσο απο την αρχη.φυσικα αυτο προυποθετει ενα δεμενο ζευγαρι.οπου δεν δεχονται τον αντρα μου, ουτε εγω εχω θεση.αυτη ειναι η γνωμη μου/σταση μου.γι αυτο ειμαι αρκετα σκεπτικη σε αυτο το θεμα.

Αλλο να εφταιγε η συζυγος κ να τα ξεκινουσε εκεινη ολα.Αλλα εφοσον οι γονεις του τα εκαναν ολα, πρεπει η νυφη να ζητησει κ συγνωμη?Ειναι τοσο ανεπιθυμητη, εκεινη γιατι να τους θελει?κ να ερθουν στη βαπτιση τι κλιμα θα υπαρχει?

Πρεπει πριν τη βαπτιση να ηρεμισουν ολοι, κ κατα καποιο τροπο να μπορουν να συνυπαρχουν εστω κ τυπικα.Αλλα για να το δεχτει η συζυγος, πρεπει να καταλαβαινει οτι εισαι μαζι της jimmy, οχι οτι κ εσυ την κατηγορεις.

Για μενα το θεμα δεν ειναι να παρεις μονος το παιδι κ να πας, ΑΛΛΑ να προσπαθησεις να πατε ως οικογενεια.δεν εισαι μονος, πρεπει να καταλαβουν οτι ειστε οικογενεια κ πρεπει να ειναι αποδεκτη ολοκληρη η οικογενεια σου.

Κανε μια κινηση καλης θελησης, να πατε μαζι στα πεθερικα σου, εφοσον δεχτει να πατε στους γονεις σου, προηγουμενως ομως να εχετε ξεκαθαρισει καποια πραγματα η ειμαστε ολοι αποδεκτοι η κανενας....μονο ετσι εστω κ τυπικα θα μπορουν να συνυπαρχουν.

Το θεμα οπως ειπε κ η συμβουλος ειναι στους γονεις, το θεμα ειναι για μενα οτι και της εκαναν τοσα κ αποπανω δεν τη θελουν!!!αλλα θελουν μονο εσενα κ το εγγονι:confused:για μενα δεν ειναι το θεμα στο να δουν το εγγονι, αλλα να αποδεχτουν την οικογενεια σου για να τους αποδεχτει κ η γυναικα σου.Εκει πρεπει να εστιασεις.

Τι παει να πει δεν θελουν να τη δουν κλπ μια ζωη μονος με το παιδι θα πηγαινεις κ να σου πει η συζυγος αντε, παρε να το δουν, δεν θα λυθει τιποτα.Απλα θα διαιωνιζεται μια ασχημη κατασταση.

Εγω θα επιανα τους γονεις μου κ θα τους ελεγα καθαρα ειμαι παντρεμενος, αν θελετε να μας βλεπετε κ αν με αγαπατε πρεπει να μας δεχτειτε σαν οικογενεια.Θα επιανα κ τη γυναικα μου κ θα ελεγα αν με αγαπας, κ με σεβεσαι 1 φορα στο τοσο θα παμε να δουμε τους γονεις μου ας εισαι τυπικη, εστω κ για λιγο.μικρα βηματα τη φορα.

μια νεα αρχη, οχι μια αρρωστημενη συνεχεια.

Αν συνεχιστει το αρνητικο κλιμα απεναντι της πως εκεινη να τους θελει στη βαπτιση κλπ?αντε κ να ερθουν στη βαπτιση με αυτο το κλιμα, δεν θα τη χαιρετισουν?δεν θα μιλησουν?οι μισοι θα ειναι απο τη μια οι μιση απο την αλλη?

Στις σημαντικες στιγμες της ζωης μας θελουμε διπλα μας ατομα που μας αγαπουν....εκεινη, στη σημαντικοτερη ισως στιγμη μια μανουλας, πως να εχει τοσους που την μισουν κ δεν τη θελουν?Λες πιεζεσαι, εκεινη δεν πιεζεται?

Σκεψου....

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια,

Σίγουρα ακούτε μόνο την μία πλευρά και όσο και αντικειμενικός να προσπαθώ να είμαι αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι πολλά πράγματα δεν έχουν αναπόφευκτα αποδοθεί μέσα από την προσωπική μου αντίληψη. Είναι προφανές ότι η αντίληψη της γυναίκας μου είναι εκ διαμέτρου αντίθετη από την δική μου και για αυτό το λόγο δεν αντιλαμβανόμαστε ο ένας τον άλλον στη σωστή διάσταση.

Αυτή ας πούμε θεωρεί ότι α) δεν νοείται να αφήσει το μωρό να πάει μόνο του στους γονείς μου εφόσον είμαστε ΜΙΑ οικογένεια. Η όλοι σου λέει ή κανείς. Ωραίο το σκεπτικό της δεν λεω, και απόλυτα φυσιολογικό. Ομως εδώ δεν μιλάμε για ιδανικές καταστάσεις. Υπάρχουν προσχώματα.Και για αυτό η κατάσταση δεν λύνεται. Αυτή επιμένει στο σκεπτικό της και εγώ βλέπω τα πράγματα σίγουρα από την πλευρά μου. Ετσι δεν μπορεί να υπάρξει πρόοδος. Τελικά όμως αυτό καταλήγει ΕΝΑΝΤΙΟΝ μου.

β) θεωρεί τους γονείς μου αποκλειστικά υπεύθυνους για το κακό που έχει γίνει. Ακόμη και έτσι να είναι όμως το θέμα είναι τι κάνεις εσύ για να προστατεύσεις τον γάμο σου από τους τρίτους. ΟΚ έστω εγώ δεν πήρα θέση. Αυτή τι έκανε για να βελτιώσει τα πράγματα? Κορίτσια ακούστε το έχω ξαναπεί. Το να γκρεμίσεις σχέσεις είναι πανεύκολο. Το να της φτιάξεις είναι το δύσκολο.

γ) Εγώ να δεχτώ ότι μόνο εγώ έχω το λάθος που δεν χειρίστηκα σωστά την κατάσταση και οι γονείς μου. ΟΚ αλλά και αυτή δεν βλέπει παραπέρα. Εχει κυριολεκτικά κολλήσει σε αυτή την κατάσταση και δεν κάνει βήμα. Μα έτσι η ζωή δεν προχωρά όμως. Εγώ της είπα ότι οι γονείς μου θέλουν να τα σβήσουν όλα και να συνεχίσουμε. Και αυτή το αρνήθηκε. Φοβάται ότι θα συμβούν και πάλι τα ίδια. ΠΩΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΤΣΙ?

Επειδη ξέρω τα πράγματα από πρώτο χέρι θεωρώ δεδομένο ότι τα πράγματα πήραν την τροπή που πήραν εξαιτίάς της γυναίκας μου και της αδιαλλαξίας της. ΟΚ ο καθένας έχει εγωισμους κλπ. Το θέμα είανι όταν πρέπει τους παραμερίζεις για το κοινό καλό ή όχι? Γιατί ούτε η γυναίκα μου ούτε η μάνα μου το κάνουν. Μόνο εγώ το κάνω μέχρι στιγμής με όλους τους τρόπους.

Κοιτάξτε θέλει δεν θέλει είναι μέρος της οικογένειας μου. Οταν και αυτή, παρά τα όσα έχουν γίνει, δεν αφήνει έστω μια πορτούλα ανοιχτή να την προσεγγίσει κάποιος, πώς θα γίνει? Τι δηλ. περιμένει να γίνει? Να την πάρουν μια ωραία μέρα οι δικοί μου και να της πούνε συγνώμη για όλα όσα έγιναν - φταίγαμε εμείς και σε ευχαριστούμε πολύ παρεπιπτόντως που μας στέρησες το εγγόνι μας για ένα χρόνο, την γέννηση του, τα πρώτα του γενέθλια και κάθε επικοινωνία μαζί του? Απελπισμένοι είναι οι γονείς μου που δεν μπορεί να βρεθεί ένα σημείο επαφής μαζί της. Που δεν κανει σε τίποτα πίσω. Αυτό δεν δείχνει θάρρος. Μάλλον χαζομάρα και σοβαροφάνεια δείχνει.

Εγώ σας λέω το εξής απλό. Εστω ότι οι δικοί μου ήταν οι χειρότεροι παλιάνθρωποι του κόσμου. Με το να στερείς το εγγόνι από αυτούς τι περιμένεις να γίνει? Να εξευμενίσεις τα πνεύματα? ΟΧΙ. Να ηρεμήσεις την κατάσταση? ΟΧΙ. Να σε πάρουν να σου ζητήσουν συγνώμη? ΟΧΙ.

Αρα γιατί το κάνει? Η απάντηση είναι (α) γιατί προφανώς θέλει να τους τιμωρήσει και (β) να δείξει τη δύναμη της τώρα που έχει το παιδί στα χέρια της.

Μα αυτό είναι ηλίθιο σκεπτικό δεδομένων των καταστάσεων. ΟΚ να σας πω κάτι? Να την αφήσω εγώ να μην της ξαναπω τίποτα για το παίδι και τους δικούς μου. Αυτή σαν ΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν νιώθει την ανάγκη για τα μάτια του άντρα της να πει από μόνη της: πάρτο βρε παιδί μου και εσύ το παιδί να πας στους δικούς σου μια φορά το τόσο??

Δηλ. το θέμα είναι ότι η γυναίκα μου δεν μου δίνει να καταλάβω ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΕΛΕΙ.

Α) Αν θέλει να μην έχει καθόλου σχέσεις με τους δικους μου δεκτό αλλά δεν μπορεί να στερεί το παιδί.

Β) Αν θέλει να έχει σχέσεις και να πηγαίνουμε όλοι μαζί στους δικούς μας ή να έρχονται, τότε ας μου το πει να δω και εγώ τι μπορώ να κάνω.

ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΠΡΟΣ ΟΥΤΕ ΠΙΣΩ, ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΘΙΣΕΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΤΗΣ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΤΑ ΟΣΑ ΔΕΙΝΑ ΠΕΡΑΣΕ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ. ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΤΗΜΑ ΤΗΣ.

Της το έχω πει χίλιες φορές σε αυτήν και τους δικούς της: ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΤΗ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΕ ΟΜΩΣ (Α) ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΡΙΤΟΥΣ (Β) ΓΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ. ΑΝ ΚΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ ΑΜΕΣΑ. ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΟΥΝ.

ΑΡΑ: ΜΗΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ STATUS QUO? ΜΗΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΤΗΝ ΥΠΟΚΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΓΟΗΤΡΟΥ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ? ΜΗΠΩΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΠΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΟΤΙ ΤΗΣ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ Η ΔΕΝ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ. ΟΚ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ. ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΗΘΕΛΑ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΣΑΝ ΕΝΩΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΕΡΩΤΩ:

ΕΓΩ ΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΩ? ΡΩΤΗΘΗΚΑ ΑΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΟΝΤΑΣ ΑΠΟΚΟΜΜΕΝΟΣ? ΡΩΤΗΘΗΚΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΝ ΘΑ ΑΓΑΠΩ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ Η ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ? ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΗΛ?

ΑΣ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΕΓΩ. ΔΗΛ. ΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΜΑΣ, ΕΓΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, Ε ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΑΜΟΣ. ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΜΕ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΟΡΟΥΣ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ.

ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΔΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΤΗΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΤΑΝ ΠΑΝΤΟΥ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΩΡΑ: ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ?? ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗ ΣΥΜΦΕΡΕΙ?

ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...