Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      @Blue Velvet πως μπορώ να δω φώτο που έχετε ανεβασει? Στο προφίλ...που?

      Αααα την έσβησα,να την ανεβάσω ξανά?

      πρίν από 8 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εσυ έκανες κανονικό τεστ η αυτό που δείχνει 6 ημέρες πριν ;;;

      Έκανα το clearblue πρώιμης ανίχνευσης,νομιζω είναι αυτό που λες

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts

Ουφ, να απαντήσω ότι θυμάμαι και να πάω να ξεσκονίσω, εντάξει;

Θήλασα εννιάμιση μήνες. η μόνη φορά που έδωσα ξένο γάλα ήταν μια φορά που ήταν απαραίτητο να κάνω μυοχαλαρωτική ένεση όταν η μπέμπα ήταν 2,5 μηνών και επειδή φοβήθηκα της έδωσα ξένο γάλα για ένα εικοσιτετράωρο. Σπάω το κεφάλι μου και δεν θυμάμαι αν στους εννιάμιση μήνες πήρε για πρώτη φορά το πρώτο της γεύμα με μπιμπερό ή αν ήταν η πρώτη μέρα που δεν θύλασε καθόλου, αλλά δεν θυμάμαι. Πάντως η όλη διαδικασία αποθυλασμού μας πήρε περίπου τρεις βδομάδες, και άλλες τρεις με ένα μήνα η διαδικασία για νά καταλάβει ότι το μπιμπερό έχει κάτι που πίνεται μέσα και πιει μια γουλιά. Οπότε μπορώ να μιλάω για αποκλειστικό θηλασμό :)

Για το ότι δεν κάνει να πονάμε: 12η βδομάδα (στην πρώτη κύηση πάντα, τώρα ξέρω) παθαίνω κολικό εντέρου. Πάω για αυχενική πονώντας ήδη δύο μέρες, το λέω στο γιατρό μου λέει πάρε μπουσκοπάν. Αυτά τα είχα πάρει στο παρελθόν και δεν μου είχαν κάνει τίποτα, οπότε δεν τα παίρνω. Γυρνάω σπίτι μου, πονάω- πονάω- πονάω και ταυτόχρονα δεν κοιμάμαι κανα δύο μέρες, ε, κάποια στιγμή πέρασε ο κολικός. Κοιμάμαι περίπου δύο μέρες, ανακτώ δυνάμεις και... παθαίνω δεύτερο κολικό εντέρου στα αριστερά συτή τη φορά. ήταν Πέμπτη. Κάθομαι άλλες δύο μέρες άυπνη, έπαιρνα ντεπόν μάξιμουμ και κατάφερνα να κοιμηθώ κανα δύωρο και μετά περνούσε η επίδραση και με ξυπνούσε ο πόνος. μετά από ένα βράδυ που στριφογύριζα όοολο το βράδυ, με πήρε ο σύζηγος Σάββατο πρωί και με πήγε στο νοσοκομείο. Τους λέω "θέλω γαστρεντερολόγο" μου λένε " Δεν πα να θες, 1ον είσαι έγκυος και θα πας στον γυναικολόγο". "ρε παιδιά, έντερο πονάει, το έχω ξαναπάθει, στείλτε με σε έναν γαστρεντερολόγο.." μου λένε "Δεν έχουμε ρε κοπελιά, θα πας σε χειρούργο αφού σε δει όμως ο γυναικολόγος". Ε, πάω στον γυναικολόγο και αφού κοιτάει στον υπέρηχο μου λέει .."Τελικά καλά κάνανε και σε στείλανε εδώ, έχεις συσπάσεις". Με ξεφώναξε που καθόμουνα και πόναγα, και τελικά σύσπαση στη σύσπαση τη Δευτέρα είχα αιμοραγία, μπήκα μέσα στο νοσοκομείο με αποκόληση, έκατσα πέντε νύχτες και έμαθα μια και καλή ότι δεν κάνει καλό στο έμβρυο να κάθεσαι και να πονάς.

Μη σας τρομάξω, αλλά μην την πατήσει και καμιά άλλη όπως την πάτησα εγώ...

Πολυ σημαντικες οι πληροφοριες σου.καμια φορα ,κανοντας διαφορα πραγματα νομιζουμε οτι κανουμε καλο στον οργανισμο μας ,αλλα εντελει την παταμε.χρειαζεται προσοχη.αυτο το παθημα να το πεις κ στα παιδια σου οταν μεγαλωσουν να ξερουν π.ως την παταει ο ανθρωπος καμια φορα.εγω κοριτσια αγχωθηκα για 2 πραγματα:cry::cry::cry:.

1.στο οτι θα παω την μεγαλοβδομαδα μονη μου ,ισως με τον πατερα μου να κανω την β'επιπεδου(αυτη που κανουμε στον 5ομηνα-δεν ξερω αν την λεω σωστα).ο αντρας μου κατα 90% δεν θα εχει ερθει ακομη απο το νησι.

μια φιλη μου που γεννησε προσφατα ,ειχε παει μονη της να την κανει και το μετανιωσε που δεν πηρε κ τον αντρα της.αξιζει μου λεει να την κανεις παρουσια του συζυγου.

2.αγχωνομαι ,γιατι πριν 1 μηνα περιπου που εκανα την αυχενικη διαφανεια μου ειπε ο γιατρος στην αθηνα που ειχα παει ,οτι βλεπει το μωρο να ειναι χαμηλα,αλλα 100% θα το βλεπαμε στην β'επιπεδου.εσεις βρε κοπελες που τα νιωθετε να σας κλωτσανε,απευθυνομαι κυριως σε αυτες που εχουν αγορακια,γιατι λενε αλλιως ειναι τα αγορια και αλλιως τα κοριτσια τοποθετημενα στη κοιλια της μανας.

χρονια πολλα και για την μερα και του χρονου με τα μπεμπια αγκαλια.


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

janneta:

1. Η β' επιπέδου είναι ένας υπέρηχος σαν την αυχενική, με τη διαφορά ότι το μωρό έχει μεγαλώσει πλέον, έχει ολοκληρωθεί και είναι αληθινό μωρό. Αν θυμάμαι καλά, κάπου τότε φάνηκε το σχήμα το κεφαλιού της κορούλας μου και καταλάβαμε ότι έχει το πηγούνι του μπαμπά της και το μέτωπο το δικό μου. Ο λόγος που αξίζει να έρθει ο πατέρας του παιδιού μαζί σου, είναι ότι θα δει για πρώτη φορά πώς περίπου θα είναι το μωράκι του!! Κατά τα άλλα, εγώ δεν θα μπορούσα να πάω ποτέ μόνη μου σε υπέρηχο, όσο να' ναι (μακριά από όλες μας βέβαια) εξέταση είναι, δεν ξέρεις τι θα σου πει ο γιατρός!!

2. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα να είναι το μωρό χαμηλά, πάντως εγώ τον νιώθω να κλωτσάει χαμηλότερα από εκεί που πιάνω τη μήτρα να τελειώνει. Ειδικά εσωτερικά, χτυπάει πολύ χαμηλά. όμως δεν μπορείς να συγκρίνεις, εμένα στην παρούσα φάση (την Τετάρτη έκανα υπέρηχο) είναι ξαπλωμένος παράλληλα με τη λεκάνη μου, μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν σαν να γεννιόταν, οπότε τον ένιωθα να χτυπάει ακόμα πιο χαμηλά!!


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

janneta:

1. Η β' επιπέδου είναι ένας υπέρηχος σαν την αυχενική, με τη διαφορά ότι το μωρό έχει μεγαλώσει πλέον, έχει ολοκληρωθεί και είναι αληθινό μωρό. Αν θυμάμαι καλά, κάπου τότε φάνηκε το σχήμα το κεφαλιού της κορούλας μου και καταλάβαμε ότι έχει το πηγούνι του μπαμπά της και το μέτωπο το δικό μου. Ο λόγος που αξίζει να έρθει ο πατέρας του παιδιού μαζί σου, είναι ότι θα δει για πρώτη φορά πώς περίπου θα είναι το μωράκι του!! Κατά τα άλλα, εγώ δεν θα μπορούσα να πάω ποτέ μόνη μου σε υπέρηχο, όσο να' ναι (μακριά από όλες μας βέβαια) εξέταση είναι, δεν ξέρεις τι θα σου πει ο γιατρός!!

2. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα να είναι το μωρό χαμηλά, πάντως εγώ τον νιώθω να κλωτσάει χαμηλότερα από εκεί που πιάνω τη μήτρα να τελειώνει. Ειδικά εσωτερικά, χτυπάει πολύ χαμηλά. όμως δεν μπορείς να συγκρίνεις, εμένα στην παρούσα φάση (την Τετάρτη έκανα υπέρηχο) είναι ξαπλωμένος παράλληλα με τη λεκάνη μου, μέχρι πριν λίγες μέρες ήταν σαν να γεννιόταν, οπότε τον ένιωθα να χτυπάει ακόμα πιο χαμηλά!!

εγω παλι το καταλαβαινω κατω απο τον αφαλο και πιο συγκεκριμενα λιγο ,πολυ λιγο πιο πανω απο το τριχωτο του αιδοιου.εχω φοβηθει ρε κοριτσια με τα λεγομενα του γιατρου στην αθηνα,ο οποιος δεν ειναι αυτος που με παρακολουθει,ο δικος μου ειναι στη ροδο.και την β επιπεδου θα την κανω σε εναν εδω στα μερη μου που ακουσα ειναι ειδικος και καλος σε αυτην την εξεταση.

θανουλα γιοκα εχεις κ συ εεε ρε κολλημα που εχουμε να φαμε και ενα γραψιμο που θα φανε οι συζυγοι μας:P:p:p.το οιδιποδειο συμπλεγμα σε ολο του μεγαλειο.μακαρι να κρατησουμε τις ισορροπιες.


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ, εκέι το αισθάνομαι και εγώ!! Εσωτερικά και περίπου σε εκείνο το ύψος! Επίσης εκεί ακριβώς γίνεται και η τομή της καισαρικής, ακριβώς εκεί που αρχίζει το ιβικό τρίχωμα.

Επίσης έχω και κόρη, και ζω καθημερινά το αντίστοιχο του οιδιπόδειου ανάμεσα στην κόρη και τον μπαμπά της. Και έχω στ' αλήθεια ακούσει: "ΟΧΙ ΕΣΥ.. ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ". Οπότε ας έρθει και ο γιός να μην είμαι η παραμελημένη της οικογένειας..:)

(Τα ξαναέγραψα πριν, αλλά μάλλον δεν πάτησα το υποβολή... Αν για κάποιο λόγο άργησε να τα εμφανίσει... ε, θα τα διαβάσετε δύο φορές, τι να κάνω;)


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλέ, εκέι το αισθάνομαι και εγώ!! Εσωτερικά και περίπου σε εκείνο το ύψος! Επίσης εκεί ακριβώς γίνεται και η τομή της καισαρικής, ακριβώς εκεί που αρχίζει το ιβικό τρίχωμα.

Επίσης έχω και κόρη, και ζω καθημερινά το αντίστοιχο του οιδιπόδειου ανάμεσα στην κόρη και τον μπαμπά της. Και έχω στ' αλήθεια ακούσει: "ΟΧΙ ΕΣΥ.. ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ". Οπότε ας έρθει και ο γιός να μην είμαι η παραμελημένη της οικογένειας..:)

(Τα ξαναέγραψα πριν, αλλά μάλλον δεν πάτησα το υποβολή... Αν για κάποιο λόγο άργησε να τα εμφανίσει... ε, θα τα διαβάσετε δύο φορές, τι να κάνω;)[/QUOT

ααααχ θανουλα μου με διαφωτισες.γιατι φοβαμαι μην ειναι οπως μου τα ειπε ο γιατρος στην αθηνα και εχω αλλα.μεχρι σε περιδεση τραχηλου πηγε το μυαλο μου..

τερμα πια ο παραγκωνισμος σου,τωρα θα γινεται αυτοκολλητακια με το γιοκα σου.εμενα το μυαλο μου εχει παει και πως θα πρεπει να ειναι η γυναικα που θα τον παρει:shock::shock::shock::shock:και εννοειται οτι θελω να ειναι σαν εμενα.το λεγα και στον αντρα μου και γελουσα και μου λεει εμπλεξες με 3 αρσενικους.1 ο αντρας μου,1 ο σκυλακος μας ,ο γλυκας,και 1 ο γιοκας!καλα ,ξερω τι θα λετε οτι εχω ξεφυγει..εεε δεν εχετε κ αδικο.:|:|


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοείς η γυναίκα που θα τον πάρει; τι να την κάνει τη χαζή, αφού θα έχει τη μανούλα; (εμότικον που κοιτάει τον ουρανό και σφυράει αδιάφορα...)

Αυτό που λες το έπαθα με τον ανιψιό μου μόλις τον είδα, σκέφτηκα να παντρευτεί καμιά μέγαιρα και να το παιδεύει το παιδί και αυτός ο καημένος να την αγαπάει και να κάθεται κλπ κλπ...Μέχρι και η αδερφή μου με κορόιδευε...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...Ξαναστάθηκα στα πόδια μου κι επέστρεψα...Τελικά στην παθολόγο που πήγα ανακαλύψαμε ότι λόγω εγκυμοσύνης δημιουργήθηκε πάλι το αλλεργικό άσθμα που είχα όταν ήμουν πιό μικρή και έχω ξεπεράσει εδώ και αρκετά χρόνια.Ευτυχώς σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο μου έδωσαν κάποια εισπνεώμενα και τώρα είμαι πολύ καλύτερα.Thanoula ευτυχώς που μας το είπες αυτό με τον πόνο γιατί τώρα μπορεί να μην πονούσα κάπου αλλά γενικότερα είχα στο μυαλό μου ότι καλύτερα ν'ανέχομαι τον πόνο για να μην πάρω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Τα ίδια λέω κι εγώ για τον γιο μου!!! "Ποια θα τον πάρει, δεν θα είναι καλύτερη από μένα κλπ"!!! Δεν σκέφτομαι όμως εκείνη τη στιγμή τι πέρασα εγώ με την πεθερά μου!!! Χαχαχαχαχαχα!! Μου λέει ο άντρας μου: "Εσύ θα είσαι χειρότερη κι εγώ θα τα βλέπω και θα σε κοροιδεύω"... Σαν να έχει δίκιο μου φαίνεται!!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια με πιασαν οι αυπνιες..τρωμε κολληματα εμεις οι γυναικες με γιους και γενικοτερα με τους ανδρες της ζωης μας.

τελικα κοριτσια ο γιατρος στον οποιο θα παω για την β επιπεδου μου ειπε 2μερες πριν να ειμαι ξεκουραστη,για να μην κανει συσπασεις η μητρα και το μωρο δεν φαινεται καλα.ακουσατε κατι σχετικο εσεις?ακυρωσα το ραντεβου που ειχα για την μ.πεμπτη και το εβαλα την αλλη παρασκευη.η γραμματεας του μου ειπε οτι οσο νωριτερα τοσο καλυτερα (και καλα λεει μπορει να προλαβουμε κατι κακο)και λεω να το ξανακυρωσω και να το βαλω οπως ητανε για την μεγ.πεμπτη.αααχ θεεουλη μου βοηθα με ...ονειρα γλυκα κοριτσακια μου


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


janneta, ναι μεν μπορούμε να προλάβουμε κάτι μια βδομάδα νωρίτερα αν ξαναβάλεις το ραντεβού όπως ήτανε, αλλά από την άλλη αν το αφήσεις έτσι, το μωρό θα είναι μια βδομάδα μεγαλύτερο, και εννοώ σε διαστάσεις. Οπότε αν (χτύπα ξύλο) έχει κάτι θα φανεί καλύτερα. Αυτή είναι και άλλη μια παράμετρος να σκεφτείς... Επίσης μιλάμε για μια βδομάδα η οποία στην ουσία είναι η μισή αργίες. Ούτε άμεσο επανέλεγχο δεν θα μπορείς να κάνεις... Αλλά νομίζω σκέφτεσαι στραβά, γιατί να έχει κάτι το μωράκι σου; Οι πιθανότητες λένε ότι θα είναι απόλυτα υγιές, οπότε θα το καμαρώσεις όποτε και αν πας...

ΜαρίαΔημήτρης εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, όπως έκανα και με την κόρη μου, αλλά είμαι από επαρχία, οπότε δεν έχω και άλλη σοβαρή επιλογή...Και ναι, αν δεν γράψεις για κάποια ώρα σε πετάει έξω. Μόλις δεις ότι δεν μπορείς να δημοσιεύσεις, αντιγράφεις το κείμενό σου σε ένα φύλλο word, ξανασυνδέεσαι, τα αντιγράφεις από το word στο σημείο που θα τα εγραφες και τα υποβάλεις....


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια! Τι κάνετε, τι κάνουν οι κοιλίτσες; Εγώ σκάω από τη ζέστη... πήγα επειγόντως και ψώνισα μερικά καλοκαιρινά φαρδυά ρουχαλάκια γιατί κάθε φορά που έβγαινα έξω από το σπίτι έτρεχε ο ιδρώτας ποτάμι! Πήρα και ένα καταπληκτικό μπλουζάκι εγκυμοσύνης από το premaman που στο σημείο που πέφτει η κοιλίτσα δίχνει ένα μωράκι μέσα σε μια καρδούλα, να κλωτσάει και να σπρώχνει με χεράκια και ποδαράκια!

Γράψατε πολλά αυτές τις μέρες, οπότε σχολιάζω ό,τι θυμάμαι:

Αλήθεια που θα κάνεις τη β' επιπέδου;

Σε ένα ιατρείο στο κέντρο, κοντά στην Αμερικανική πρεσβεία - μη μου πεις ότι κι εσύ θα πας προς τα εκεί; Λες να πηγαίνουμε στο ίδιο;

Άραγε το μωράκι ενοχλείται από τον βήχα???Γιατί έχω την εντύπωση ότι αν κάθε φορά που βήχω ενοχλείται κι αυτό ,αν έκανα έναν υπέρηχο τώρα μπορεί να έβλεπα να μου ρίχνει και κανένα φάσκελο...

Καλημέρα...Ξαναστάθηκα στα πόδια μου κι επέστρεψα...Τελικά στην παθολόγο που πήγα ανακαλύψαμε ότι λόγω εγκυμοσύνης δημιουργήθηκε πάλι το αλλεργικό άσθμα που είχα όταν ήμουν πιό μικρή και έχω ξεπεράσει εδώ και αρκετά χρόνια.Ευτυχώς σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο μου έδωσαν κάποια εισπνεώμενα και τώρα είμαι πολύ καλύτερα.

Κι εγώ το ίδιο έχω πάθει - από την αρχή της εγκυμοσύνης δε μπορώ να αναπνεύσω - είμαι συνέχεια με εισπνεόμενα! Χτες το βράδυ δεν πήρα μια δόση και μετά δεν μπορούσα να αναπνεύσω... Ελπίζω τα μωράκια να μην ενοχλούνται γιατί θα έχω φάει πολλά φάσκελα! Πάντως, διάβασα ότι το αμνιακό υγρό είναι από τα πιο αντικραδασμικά υλικά που υπάρχουν και ότι απορροφούν τους κραδασμούς ακόμη και σε πολύ δυνατά χτυπήματα, π.χ. σε τρακαρίσματα, οπότε ελπίζω ότι ο βήχας δε θα κάνει κακό.

Ουφ, να απαντήσω ότι θυμάμαι και να πάω να ξεσκονίσω, εντάξει;

Για το ότι δεν κάνει να πονάμε: 12η βδομάδα (στην πρώτη κύηση πάντα, τώρα ξέρω) παθαίνω κολικό εντέρου. Πάω για αυχενική πονώντας ήδη δύο μέρες, το λέω στο γιατρό μου λέει πάρε μπουσκοπάν. Αυτά τα είχα πάρει στο παρελθόν και δεν μου είχαν κάνει τίποτα, οπότε δεν τα παίρνω. Γυρνάω σπίτι μου, πονάω- πονάω- πονάω και ταυτόχρονα δεν κοιμάμαι κανα δύο μέρες, ε, κάποια στιγμή πέρασε ο κολικός. Κοιμάμαι περίπου δύο μέρες, ανακτώ δυνάμεις και... παθαίνω δεύτερο κολικό εντέρου στα αριστερά συτή τη φορά. ήταν Πέμπτη. Κάθομαι άλλες δύο μέρες άυπνη, έπαιρνα ντεπόν μάξιμουμ και κατάφερνα να κοιμηθώ κανα δύωρο και μετά περνούσε η επίδραση και με ξυπνούσε ο πόνος. μετά από ένα βράδυ που στριφογύριζα όοολο το βράδυ, με πήρε ο σύζηγος Σάββατο πρωί και με πήγε στο νοσοκομείο. Τους λέω "θέλω γαστρεντερολόγο" μου λένε " Δεν πα να θες, 1ον είσαι έγκυος και θα πας στον γυναικολόγο". "ρε παιδιά, έντερο πονάει, το έχω ξαναπάθει, στείλτε με σε έναν γαστρεντερολόγο.." μου λένε "Δεν έχουμε ρε κοπελιά, θα πας σε χειρούργο αφού σε δει όμως ο γυναικολόγος". Ε, πάω στον γυναικολόγο και αφού κοιτάει στον υπέρηχο μου λέει .."Τελικά καλά κάνανε και σε στείλανε εδώ, έχεις συσπάσεις". Με ξεφώναξε που καθόμουνα και πόναγα, και τελικά σύσπαση στη σύσπαση τη Δευτέρα είχα αιμοραγία, μπήκα μέσα στο νοσοκομείο με αποκόληση, έκατσα πέντε νύχτες και έμαθα μια και καλή ότι δεν κάνει καλό στο έμβρυο να κάθεσαι και να πονάς.

Μη σας τρομάξω, αλλά μην την πατήσει και καμιά άλλη όπως την πάτησα εγώ...

Thanoula μου, ο πόνος τότε ήταν πολύ δυνατός; Ρωτάω γιατί εγώ τον τελευταίο καιρό έχω συνέχεια ψιλοπονάκια, λίγο σαν μικρούς νευρόπονους, λίγο σαν την αίσθηση όταν πάει να σου έρθει περίοδος (αλλά όχι σαν δυνατό πόνο περιόδου). Ρώτησα τη μαία και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί μεγαλώνει η κοιλίτσα αλλά αναρωτιέμαι, λες να είναι τίποτα ανησυχητικές συσπάσεις και να μην το έχω καταλάβει;

εγω κοριτσια αγχωθηκα για 2 πραγματα:cry::cry::cry:.

1.στο οτι θα παω την μεγαλοβδομαδα μονη μου ,ισως με τον πατερα μου να κανω την β'επιπεδου(αυτη που κανουμε στον 5ομηνα-δεν ξερω αν την λεω σωστα).ο αντρας μου κατα 90% δεν θα εχει ερθει ακομη απο το νησι.

μια φιλη μου που γεννησε προσφατα ,ειχε παει μονη της να την κανει και το μετανιωσε που δεν πηρε κ τον αντρα της.αξιζει μου λεει να την κανεις παρουσια του συζυγου.

2.αγχωνομαι ,γιατι πριν 1 μηνα περιπου που εκανα την αυχενικη διαφανεια μου ειπε ο γιατρος στην αθηνα που ειχα παει ,οτι βλεπει το μωρο να ειναι χαμηλα,αλλα 100% θα το βλεπαμε στην β'επιπεδου.εσεις βρε κοπελες που τα νιωθετε να σας κλωτσανε,απευθυνομαι κυριως σε αυτες που εχουν αγορακια,γιατι λενε αλλιως ειναι τα αγορια και αλλιως τα κοριτσια τοποθετημενα στη κοιλια της μανας.

χρονια πολλα και για την μερα και του χρονου με τα μπεμπια αγκαλια.

Janetta, δεν μπορεί να έρθει κάποια φίλη σου μαζί ή κάποιος συγγενής; Κυρίως για να μοιραστείς την εμπειρία, γιατί απ' ό,τι έχω ακούσει και διαβάσει πρέπει να είναι πολύ ωραία, να βλέπεις τα χαρακτηριστικά του παιδιού σου για πρώτη φορά! Εγώ θα πάω με τον άντρα μου και με μια φίλη μαζί, που ψήνεται να γίνει κι αυτή μανούλα και έχει μεγάλη περιέργεια!

Όσο για τις κλωτσίτσες, κι εγώ που έχω αγοράκι στην αρχή τις καταλάβαινα πάρα πολύ χαμηλά, τόσο χαμηλά που σχεδόν ήταν κάτω από την κοιλιά και έλεγα δεν μπορώ να καταλάβω, έπεσε το παιδί κάτω απ' την κοιλιά; Τώρα το νοιώθω και πάλι χαμηλά αλλά ενίοτε καταλαβαίνω και κάτι χτυπηματάκια προς τον αφαλό. Φαίνεται σπρώχνει με χέρια και με πόδια :P

κοριτσια με πιασαν οι αυπνιες..τρωμε κολληματα εμεις οι γυναικες με γιους και γενικοτερα με τους ανδρες της ζωης μας.

τελικα κοριτσια ο γιατρος στον οποιο θα παω για την β επιπεδου μου ειπε 2μερες πριν να ειμαι ξεκουραστη,για να μην κανει συσπασεις η μητρα και το μωρο δεν φαινεται καλα.ακουσατε κατι σχετικο εσεις?ακυρωσα το ραντεβου που ειχα για την μ.πεμπτη και το εβαλα την αλλη παρασκευη.η γραμματεας του μου ειπε οτι οσο νωριτερα τοσο καλυτερα (και καλα λεει μπορει να προλαβουμε κατι κακο)και λεω να το ξανακυρωσω και να το βαλω οπως ητανε για την μεγ.πεμπτη.αααχ θεεουλη μου βοηθα με ...ονειρα γλυκα κοριτσακια μου

Εμένα ο γιατρός μου είπε να έχει κλείσει και η 22η εβδομάδα για να είναι μεγάλο το μωράκι και να φαίνεται καλά, αλλά είχα κάνει έναν υπέρηχο και τη 16η εβδομάδα, οπότε είχαμε δει ότι όλα είναι ΟΚ. Δε μου είπε τίποτα για ξεκούραση αλλά να έχω φάει κανονικά και μάλιστα ότι είναι καλό να έχω φάει κάτι πριν.

βρε κορίτσια βοηθήστεμε με το μαιευτήριο...θα γεννήσει καμία σε δημόσιο; τι να κάνω;

Μεγάλο κεφάλαιο ανοίγεις, ΜαρίαΔημήτρη! Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι. Για Αθήνα ψάχνεις ή αλλού; Απ' ό,τι καταλαβαίνω, η επιλογή μαιευτηρίου έχει τεράστια σημασία αν έχεις σκοπό να κάνεις αποκλειστικό θηλασμό, γιατί σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να έχεις room in και ει δυνατόν μονόκλινο - και σε ιδιωτικό η τιμή για μονόκλινο ενδεχομένως να είναι απαγορευτική, ενώ απ' ό,τι έχω ακούσει τουλάχιστον, σε δημόσιο με τα μισά λεφτά κλείνεις και σουίτα. Ο γιατρός σου συνεργάζεται με κάποιο μαιευτήριο; Εσύ μεταξύ ποιων είσαι;

Αυτά τα λίγα! Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακρόσυρτο του μηνύματος :oops:


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

milinaki, ο πόνος του κολικού είναι φριχτός πόνος, απ' ότι κατάλαβα παθαίνει κράμπα το έντερο, οπότε καταλαβαίνεις... Δεν ήτανε πόνος από τις συσπάσεις, αυτές τις προκάλεσε ακριβώς το ότι καθόμουν και ανεχόμουν τον πόνο του κολικού.

Οι συσπάσεις δεν με πονούσαν καθόλου, απλά ήταν μια ενοχλητική αίσθηση τραβήγματος και τίποτα παραπάνω. Αλλά εμένα ρε κορίτσια... η αίσθηση του πόνου που έχω δεν είναι και πολύ καλή. Όταν γεννούσα το κοριτσάκι μου είχα φτάσει μέχρι διαστολή τρία και συσπάσεις ανά τρίλεπτο και δεν πονούσα καθόλου. Φυσικά υπήρχε τεράστια ενόχληση από το τέντωμα της κοιλιάς, αλλά από πόνο...γιόκ.

(Οπότε όταν λέω ότι πονάει ο κολικός εντέρου, εννοώ ότι πονάει).


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΙΕΣΤΑΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ!


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...