Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2013


milinaki

Recommended Posts

Εμείς τον μικρό τους 4 πρώτους μήνες τον κοιμίζαμε στην καλαθούνα μετά μπήκε στην κούνια του. Όσο για το καρότσι, το δικό μας είναι παντός καιρού καθώς έχει κάλυμα για τη βροχή και ομπρέλα για τον ήλιο. Το ύφασμα "αναπνέει" οπότε κάνει για όλες τις εποχές. Milinaki, ναι το παρκοκρέβατο είναι αυτό με το δίχτυ αλλά κάνει και για ύπνο όχι μόνο για παιχνίδι.


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, τη βοήθειά σας γιατί έχω φρικάρει... έκανα ένα ντουζάκι και διαπίστωσα ότι στο στήθος, στο σημείο κάτω από τους ώμους και στα πλάγια της κοιλιάς οι φλέβες μου όχι απλώς φαίνονται αλλά διαγράφονται κανονικότατα - σε βαθμό που είναι λίγο φρικιαστικό, μάθημα ανατομίας θα μπορούσε να γίνει πάνω μου! Δεν ξέρω αν αυτό συνέβη σήμερα αλλά τώρα το πήρα είδηση. Είναι φυσιολογικό αυτό;


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τη βοήθειά σας γιατί έχω φρικάρει... έκανα ένα ντουζάκι και διαπίστωσα ότι στο στήθος, στο σημείο κάτω από τους ώμους και στα πλάγια της κοιλιάς οι φλέβες μου όχι απλώς φαίνονται αλλά διαγράφονται κανονικότατα - σε βαθμό που είναι λίγο φρικιαστικό, μάθημα ανατομίας θα μπορούσε να γίνει πάνω μου! Δεν ξέρω αν αυτό συνέβη σήμερα αλλά τώρα το πήρα είδηση. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Ναι, είναι. Και στην κοιλιά σου φαίνονται και στο ντεκολντέ. Οι φλέβες δουλεύουν παραπάνω για να μεταφέρουν παραπάνω αίμα για το μωρό που το χρειάζεται και έτσι φαίνονται πιο έντονες. Στο στήθος προφανώς και είναι εξαιρετικά καλό αυτό, το αίμα μετατρέπεται σε γάλα!!!

Για τα έπιπλα άλλη φορά, τώρα έχει Σουλειμάν...


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αυτό που βάζεις το μωρό μέσα για να παίξει, που υπάρχει από τότε που ήμασταν και εμείς μωρά είναι το πάρκο. Έχει αραιό δίχτυ κα ιη μόνη του χρησιμότητα είναι αυτή. Νόμιζα ότι είχε καταργηθεί μέχρι που είδα να έχει ο κουμπάρος μας, οπότε ανακάλεσα. Το παρκοκρέβατο είναι με πυκνό δίχτυ, σαν κουνουπιέρα περίπου, έχει υφασμάτινη πορτούλα που ανοιγοκλείνει με φερμουάρ για να μπαινοβγαίνει το μωρό όταν μεγαλώσει και συνήθως παίρνει επάνω (γαντζώνεται στο πάνω τμήμα του) πρόσθετο "κρεμαστό" πράγα που βάζεις ένα ωραίο στρώμα και κοιμήζεις το μωρό όταν είναι μικρό και μέχρι να αρχίσει να σηκώνεται. Μετά το αφαιρείς, βάζεις το στρώμα κάτω και "παρκάρεις" το μωρό εκεί για να παίζει ή να κοιμάται.

Εμείς έχουμε αυτό, στη φωτό το στρώμα είναι στην πάνω θέση και έχει πρόσθετα την αλλαξιέρα και κουνουπιέρα.

http://www.babybeds.gr/product_info.php?cPath=21&products_id=76


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το καρότσι: στην αρχή είχαμε πάρει ένα καρότσι με πολύ χοντρό ύφασμα, βαρύ και πολλών θέσεων (εννοώ ότι μπορούσε να ξαπλώσει μέχρι κάτω, αυτό που λένε θέση για νεογέννητο) με αρκετά μεγάλο κόστος. Με το που πιάσανε οι ζέστες η πλατούλα του μωρού γινότανε μούσκεμα μέσα σε πέντε λεπτά, προφανώς δεν ανέπνεε το ύφασμα όπως λέει η kalogeanna, οπότε πήραμε ένα με πολύ λεπτό ύφασμα, ελάφρύ, που διπλώνει έυκολα και μπαίνει άνετα στο πορ- μπαγκάζ. όταν ξανακρύωσε ο καιρός, απλά το αφήσαμε στο αυτοκίνητο για να το χρησιμοποιούμε όταν πάμε για ψώνια και να μην κουβαλάμε το μεγάλο και δυσκίνητο "χεμωνιάτικο" καρότσι μας.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thanoula, το παρκοκρέβατο είναι κατάλληλο για να κοιμάται συνέχεια εκεί το μωρό; Δηλαδή μπορεί να το έχει κανείς αντί για λίκνο ή κούνια; Επίσης, κλείνει γύρω - γύρω και από πάνω με δίχτυ και με το φερμουάρ; Ρωτάω γιατί έχουμε ένα γατούλη που σκαρφαλώνει παντού και ψάχνουμε να βρούμε τρόπο πώς θα τον κρατήσουμε μακρυά από την κούνια το μωρού, λες το παρκοκρέβατο να είναι κατάλληλο;


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Thanoula, το παρκοκρέβατο είναι κατάλληλο για να κοιμάται συνέχεια εκεί το μωρό; Δηλαδή μπορεί να το έχει κανείς αντί για λίκνο ή κούνια; Επίσης, κλείνει γύρω - γύρω και από πάνω με δίχτυ και με το φερμουάρ; Ρωτάω γιατί έχουμε ένα γατούλη που σκαρφαλώνει παντού και ψάχνουμε να βρούμε τρόπο πώς θα τον κρατήσουμε μακρυά από την κούνια το μωρού, λες το παρκοκρέβατο να είναι κατάλληλο;

Αν βάλεις καλό στρώμα στο παρκοκρέβατο δεν θα έχει πρόβλημα να κοιμηθεί εκέι το μωρό. Εγώ τη μικρή για κανά μήνα εκαί την κοίμηζα. Όμως δεν θα σε βολέψει για αυτό που θέλεις, δεν κλείναι από πάνω, και ναι μερν μπορεί να βάλεις την κουνουπιέρα (αν διαλέξεις μοντέλο που έχει κουνουπιέρα) αλλά πιστέυω ότι λόγω του διχτυού θα σκαρφαλώνει πιο εύκολα ο γατούλης εκεί συγκριτικά με το ξύλινο κρεβάτι ή κάτι τέτοιο του μωρού.


as1cJLP0g410000MDAwOGQ0fDAwMDMxODhkfEVpc2FpIG1hemkgbWFz.gif

as1cONE0g410000MDA4NDczZHwwMDAxMjM1ZHxZb3UgYXJlIHdpdGggdXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κι από μένα! Την Τετάρτη πάω για β επιπέδου. Επίσης βγαίνουν τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης που έκανα και έχω αγωνία αν όλα είναι καλά με το μωράκι και τι φύλο έχει... Δεν έχω πολύ χρόνο να μπαίνω γιατί έχω ήδη έναν μικρούλη που κοντεύει τα δύο...


hnnocbegeikn.png

MzaSp3.png

y1hhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλημερα .τι κανετε?καιρο εχουμε να τα πουμε ,μου ειχε χαλασει το ιντερνετ και σημερα εγινε.μου λειψαν οι μαμαδοαποριες μας.

λοιπον την προηγουμενη παρασκευη εκανα την β'επιπεδου και ολα πηγαν περιφημα,εκτος απο την αριστερη μητριαια αρτηρια που την βρηκε σε παθολογικη κατασταση και μου ειπε να κοψω το αλατι.και το εκοψα.εντωμεταξυ ετρωγα φουλ αλατι απο παντα ,αλλα και τωρα στην εγκυμοσυνη.

αααχ τι γλυκο που ειναι να βλεπεις το μωρακι σου..ρε κοριτσια περιμενω πως και πως να γεννηθει.

αα και κατι ασχετο,ο γιατρος μου πηρε 130ε και με το ζορι να μου κοψει αποδειξη η γραμματεας του ,λες κ μου κανε χαρη...που θα παει αυτη η κατασταση,ελεος.


Παναγίτσα μου Τσαμπίκα και Πανορμίτη σας ευχαριστώ!

Γιοκα μας,καλως ορισες στην ζωη μας ,λατρεια μας!!!:D:D

4TSMp3.png?R0gWxqoz

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κορίτσια!

Janneta, συγχαρητήρια για τη β΄επιπέδου - πρέπει να προσέξεις λίγο το αλάτι αλλά όλα μια συνήθεια είναι, εμείς κάνουμε χρόνια τώρα ανάλατη δίαιτα λόγω ιστορικού τσιμπημένης πίεσης αλλά πλέον καθόλου δε μας λείπει. Αν και τσακίζουμε και καμιά πίτσα πού και πού :P Ποια είναι η αριστερή μητριαία αρτηρία; Αρτηρία στη μήτρα; Πώς το είδε ο γιατρός ότι δεν ήταν σε καλή κατάσταση, φαίνεται αυτό στη β΄επιπέδου;

Όσο γι' αυτό με τις αποδείξεις και μένα μου τη δίνει αφάνταστα... στην αρχή της κρίσης κάπως είχαν συμμαζευτεί όλοι και δίνανε αποδείξεις, τώρα κανένας, ούτε στα μαγαζιά ούτε πουθενά. Εγώ επιμένω και ζητάω παντού απόδειξη, κι ας πληρώνω παραπάνω και με βλέπουνε σα γραφική!


tt18a28c.aspx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!!! Μπράβο janneta για τη β΄επιπέδου!!! Τέλειο να βλέπεις το μωράκι!! Θα συμφωνήσω με τη milinaki για το αλάτι. Κι εμείς το έχουμε κόψει λόγω τσιμπημένης πίεσης και δεν μας φαίνεται καθόλου!! Βάζω ένα σωρό μυρωδικά στο φαγητό και δεν το καταλαβαίνουμε. Milinaki, στη β΄επιπέδου φαίνομται οι μητριαίες αρτηρίες, μία αριστερά και μία δεξιά. Όσο για τις αποδείξεις, θα συμφωνήσω κι εγώ. Ζητάω παντού αποδείξεις αν κι έμαθα ότι οι ιατρικές δεν μετράνε πια αλλά ποιος ξέρει; Μπορεί στο τέλος να πουν ότι τις θέλουν, οπότε... μαζεύετε!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α!!!! Ξέχασα να σας πω ότι πάω σε μια διαιτολόγο για να μην πάρω πολλά κιλά και σήμερα που πήγα με βρήκε -2!!!!!!!!!!! Απίστευτο;;;; Τρώω τα πάντα αλλά σε μικρές ποσότητες κι έχω κόψει τα γλυκά!!! Αυτά από μένα!!! Φιλάκια!!!


uyYMp3.png

PvjDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...