Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Cafe Νοεμβριου 2013


polixenh

Recommended Posts

Zacharoula,

γιορτάζεις σήμερα, ε;

Χρόνια πολλά! Να σε χαίρεσαι! Με το καλό το μπεμπέ!

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα! αλλα δεν γιορταζω σημερα! υπαρχει αλλη μια γιορτη του Ζαχαρια στις 8 φεβρουαριου, και επελεξα αυτην, μιας και εχω γενεθλια στις 9 σεπτεμβριου. ε μη περναμε ενα δωρο και για τα δυο :D


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα! αλλα δεν γιορταζω σημερα! υπαρχει αλλη μια γιορτη του Ζαχαρια στις 8 φεβρουαριου, και επελεξα αυτην, μιας και εχω γενεθλια στις 9 σεπτεμβριου. ε μη περναμε ενα δωρο και για τα δυο :D

Σωστήηηηηη


PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ποσα γραμμάρια γλυκόζη έκανες;

75 εκανα αλλα μαλλον θα την ξανακανω... σαν πρεζακι ειμαι τα χερια μου δεν βλεπονται... ο γιατρος μου ειπε να μην οδηγω πια λογω αιματοκριτη μην εχουμε αλλα...

Εγω μαλλον δεν θα κανω rooming in, δεν ξερω γιατι.Αλλα το βλεπω ως μια ευκαιρια να ανακαμψω μετα απο την καισαρικη, να μαζεψω δυναμεις γιατι με την επιστροφη στο σπιτι θα αρχισουν τα γλεντια , με 2 νεογεννητα.Τωρα δεν ξερω αν θα αλλαξω γνωμη, καθως φτανουμε στο τελος, αλλα προς το παρον δεν το πολυβλεπω πιθανο.

Μπιμπερο και εγω θα παρω 2-3 να βρισκονται, οπως και πιπιλες.

Να σας ρωτησω, εστειλε καμια σας σε αυτες τις λιστες που σου στελνουν δειγματα για τα μωρα?Σας απαντησαν? Το βαλιτσακι της caredirect, τι ειναι και πως το αποκτουμε?Πετυχα σε διαφορα sites αναφορα σε αυτο και λεω, αν το εχει δοκιμασει καμια σας και αν αξιζει.

Αρχιζω να μαζευομαι και εγω σιγα σιγα απο πραγματα, μεχρι τωρα μονο προικια (πανες, σεντονια,ζιπουνακια) εχει ψωνισει η μαμα μου.Εμεις τιποτα ακομα!Μονο λιστες κανουμε :tongue:. Θεωρητικα εχουμε καταληξει σε κουνια, στρωμα, καροτσι, καθισμα αυτοκινητου, χαλι και διακοσμηση/αλλαγες του δωματιου των παιδιων.Καποια στιγμη θα βαλει μπρος ο αντρας της οικογενειας!

καλο μου εσυ με δυο μωρακια εισαι απολυτα δικαιολογημενη!!! προσεξε μονο να τους τονισεις να μην δωσουν ξενο γαλα αφου θελεις να θηλασεις! ποσο σας σκεφτομαι εσας τις διδυμομανουλες!!! διπλη χαρα βεβαια αλλα και διπλος κοπος!! (ψιλοζηλευω κι ολας για να ειμαι και ειλικρινης...)

ΛΙΣΤΑ με τα απαραιτητα

  • ΡΟΥΧΑ

  1. 6-8 φορμακια
  2. 3-4 φορμακια βολτας
  3. 6-8 εσωρουχα
  4. 1 φορμα εξοδου
  5. 5-6 ζευγαρια καλτσες
  6. 1 ζευγαρι παπουτσακια
  7. 2 ζακετακια
  8. 2-3 σκουφακια
  9. 2-3 ζευγαρια γαντακια
  10. 2-3 μπλουζακια
  11. 2 παντελονακια
  12. απορρυπαντικο για μωρα

  • ΑΛΛΑΓΜΑ ΠΑΝΑΣ

  1. αλλαξιερα (μαλακη)
  2. σελτεδες
  3. σιφονιερα
  4. πανες
  5. πανακια καθαρισμου
  6. μωρομαντηλα
  7. κρεμες (ενυδατωσης, συγκαματος)
  8. τσαντα αλλαξιερα (για εκτος σπιτιου)
  9. καλαθακι για λερωμενες πανες

  • ΦΑΓΗΤΟ

  1. 2-3 σουτιεν θηλασμου
  2. επιθεματα στηθους
  3. θηλαστρο
  4. θηλες
  5. πανακια ρεψιματος
  6. δοχεια αποθηκευσης γαλακτος
  7. σαλιαρες
  8. μπιμπερο
  9. αποστειρωτη
  10. μαξιλαρι θηλασμου
  11. πιπιλα

  • ΜΠΑΝΙΟ

  1. μπανακι
  2. αντιολισθητικο
  3. σφουγγαρακι
  4. βρεφικο αφρολουτρο
  5. βρεφικο σαμπουαν
  6. κρεμα σωματος
  7. βαζελινη
  8. γαζες
  9. οινοπνευμα
  10. λαδακι για μασαζ
  11. βαμβακι
  12. σετ νυχοκοπτη
  13. σετ βουρτσα-χτενα
  14. θερμομετρο μωρου
  15. αποσυμφωρητικο μυτης
  16. μπατονετες
  17. φυσιολογικος ορος
  18. 6 πετσετες με κουκουλα
  19. θερμομετρο μπανιου

  • ΥΠΝΟΣ

  1. λικνο ή καλαθουνα
  2. 2-3 σεντονια λικνο ή καλαθουνας
  3. κουνια
  4. στρωμα
  5. 3-4 σετ σεντονια κουνιας
  6. 2 κουβερτες (1 φλις και 1 βαμβακερη)
  7. 2 κουβερτες αγκαλιας
  8. 1 κουβερτα πικε
  9. 2 πανες αγκαλιας
  10. υπνοσακος
  11. παντα
  12. παπλωμα
  13. κουβερλι
  14. σελτες μεγαλος ή προστατευτικο στρωματος
  15. κουνουπιερα
  16. ενδοεπικοινωνια
  17. φωτακι νυκτος
  18. θερμομετρο δωματιου

  • ΒΟΛΤΑ

  1. καροτσι
  2. καθισμα αυτοκινητου
  3. πορτ μπεμπε
  4. ομπρελα
  5. αντηλιακα κουρτινακια
  6. τσαντα αλλαξιερα
  7. κουνουπιερα
  8. μαρσιπο

  • ΠΑΙΧΝΙΔΙ

  1. μουσικο παιχνιδι κουνιας
  2. ρηλαξ
  3. παρκοκρεβατο
  4. στρωμα παρκοκρεβατου
  5. 2 υφασματινες κουδουνιστρες
  6. γυμναστηριο
  7. 2 υφασματινα βιβλια
  8. 1 μαλακο παιχνιδι οδοντοφυιας

Αυταααααααααααα........:D

αν δεν το ειδα εμενα η μονη μου διαφορα ειναι καλαθακι καλλυντικων πορτατιφ για το δωματιο(εχω βρει ενα με τον μικρο πριγκηπα) και εχω καποιοες διαφορες στις ποσοτητες. θα παρω φανελλακια και ρουχαλακια υπνου και ενα ρουχαλακι για να βγουμε απο το μαιευτηριο (και ας λεει ο αντρας μου οτι δεν ειναι ο Ρουβας) θα δω τι θα μου φερουν και αλλαζω η συμπληρωνω. ετσι κι αλλιως απο το ιντερνετ θα ψωνισω αρκετα, αφου τον πρωτο καιρο θα εχω και τη μαμα σπιτι θα προλαβω να κανω μια παραγγελια βρε αδερφε!! (ετσι δεν ειναι???:confused::confused::confused:)


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

ποσο θελω να περασουν αυτες οι 3 εβδομαδες που εμειναν, να σταματησω τη δουλεια να παω σπιτακι μου να καθησω να ετοιμαστω για το παιδακι μου. εστω για αυτους τους 3 μηνες! δεν με νοιαζει που δεν θα πληρωνομαι, θα κανω το .... παξιμαδι, απλα να μην ερχομαι εδω...

σορυ για το παραπονιαρικο μην αλλα σημερα ειναι μια πολυ κακη μερα στη δουλεια...


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Πήρα αποτελέσματα από καμπύλη ζαχάρου και γενική αίματος. Έκανα την καμπύλη των 100 gr, με λήψη 0-60-120-180 και αν και τα αποτελέσματα μου ήταν στα ανώτερα φυσιολογικά όρια ο γιατρός μου συνέστησε να με δει και ένας ενδοκρινολόγος. Οπότε έκλεισα ένα ραντεβού για τη Δευτέρα. Επίσης θα χρειαστεί να πάρω και σίδηρο.

Κατά τα άλλα το αγοράκι μου υγιέστατο, στα 1200 gr.

Κάναμε έρευνα αγοράς για το στρωματάκι σήμερα και ενώ είχαμε καταλήξει σε λάτεξ πηγαίνοντας στη media strom μας είπαν ότι στα παιδικά χρησιμοποιούν ελατήρια και όχι λάτεξ γιατί δεν είναι κατάλληλο για παιδιά. Και προβληματιστήκαμε εντελώς..Τι να πάρουμε;;Το έχει ψάξει καμμιά σας;;;


bdxGp3.png

tt1d4479

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποσο θελω να περασουν αυτες οι 3 εβδομαδες που εμειναν, να σταματησω τη δουλεια να παω σπιτακι μου να καθησω να ετοιμαστω για το παιδακι μου. εστω για αυτους τους 3 μηνες! δεν με νοιαζει που δεν θα πληρωνομαι, θα κανω το .... παξιμαδι, απλα να μην ερχομαι εδω...

σορυ για το παραπονιαρικο μην αλλα σημερα ειναι μια πολυ κακη μερα στη δουλεια...

σου ευχομαι να σου περασουν γρηγορα γιατι δεν ειναι ωραιο να χαλαει η ψυχολογια σου!!! εγω που καθομαι ολο αυτο τον καιρο μου φαινεται οτι εχει σταματησει ο χρονος... βεβαια το κεφαλι μου ειναι αδειο (εντελως ομως:rolleyes:)


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω φαει εξι χρονια εδωμεσα , τι να πω, θα κανω υπομονη 3 εβδομαδες! απο τοτε που γυρισα απο την αγγλια μετα τις σπουδες μου, δεν εχω δουλεψει πουθενα αλλου, μονο εδω. δεν μπορω να φανταστω πως ειναι ενα υγιες εργασιακο περιβαλλον! το μονο που αξιζει εδω ειναι ο μισθος, που καλοπληρωνουν με το μηνα. τιποτε αλλο.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

polixeni,

από τι άλλο eshop ψώνισες;

ολα τα ρουχα απο το Tesco F&F,

ολη την προικα, σεντονια, κουβερτες απο το Bed-e-byes

το χαλι απο το xalia.com

το παρκοκρεβατο απο το beboulino

ολο το δωματιο (επιπλα) απο το Mothercare

και ολα ολα τα υπολοιπα απο το Λητω

απο e-shop ειναι τα πρωτα 4, απλα τα εγραψα ολα για να υπαρχουν

Ευχαριστω πολυ να σαι καλα! αλλα δεν γιορταζω σημερα! υπαρχει αλλη μια γιορτη του Ζαχαρια στις 8 φεβρουαριου, και επελεξα αυτην, μιας και εχω γενεθλια στις 9 σεπτεμβριου. ε μη περναμε ενα δωρο και για τα δυο :D

Εχεις γενεθλια την ιδια μερα με τον μπαμπα μου!!!! :tongue::tongue::tongue::tongue:

ποσο θελω να περασουν αυτες οι 3 εβδομαδες που εμειναν, να σταματησω τη δουλεια να παω σπιτακι μου να καθησω να ετοιμαστω για το παιδακι μου. εστω για αυτους τους 3 μηνες! δεν με νοιαζει που δεν θα πληρωνομαι, θα κανω το .... παξιμαδι, απλα να μην ερχομαι εδω...

σορυ για το παραπονιαρικο μην αλλα σημερα ειναι μια πολυ κακη μερα στη δουλεια...

και εγω ειμαι παραπονιαρα τις τελευταιες 2 μερες... :cry:

ενταξει πλησιαζει ο καιρος!!!


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το ειδα εμενα η μονη μου διαφορα ειναι καλαθακι καλλυντικων πορτατιφ για το δωματιο(εχω βρει ενα με τον μικρο πριγκηπα) και εχω καποιοες διαφορες στις ποσοτητες. θα παρω φανελλακια και ρουχαλακια υπνου και ενα ρουχαλακι για να βγουμε απο το μαιευτηριο (και ας λεει ο αντρας μου οτι δεν ειναι ο Ρουβας) θα δω τι θα μου φερουν και αλλαζω η συμπληρωνω. ετσι κι αλλιως απο το ιντερνετ θα ψωνισω αρκετα, αφου τον πρωτο καιρο θα εχω και τη μαμα σπιτι θα προλαβω να κανω μια παραγγελια βρε αδερφε!! (ετσι δεν ειναι???:confused::confused::confused:)

ναι ναι και αυτο το ξεχασα... καλαθακι καλλυντικων... πηρα απο το τζαμπο 2 μπεζ μικρο-μεγαλο 5?/σετ, ενω στο λητω και στο mothercare εκανε πανω απο 25? το ενα!

τωρα για τις ποσοτητες η καθε μια παιρνει οσα νομιζει δεν υπαρχει φραγμος πουθενα. οταν εψαχνα σε σαιτς για να συμπληρωσω τη λιστα αλλα ελεγαν 10-12 φορμακια και αλλα 3-4 .. δηλαδη καμια σχεση.. εγω για παραδειγμα πηρα πολλα παραπανω απο αυτα που γραφω και σε ολα τα νουμερα... και ειμαστε καλυμμενοι μεχρι και 6 μηνων ανετοτατα... και αυτο γιατι δεν επιστευομαι το γουστο κανενος... (εχω κατι πολυ καλα παραδειγματα απο τα σογια μας:roll:)

οχι δεν ειμαι χαζομαμα.... μην το ξαναπεις αυτο!!! :tongue::tongue:

απο ποιο σαιτ θα ψωνισεις;;;


ZViCp3.png

bEQ4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολυξενη ποιο παρκοκρεββατο πηρες απο το beboulino? εχω δει μερικα και τα ζαχαρωνω, μας ειπαν οι κουμπαροι μας να διαλεξουμε παρκοκρεββατο να μας παρουν! ειναι ωραιο?


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ιντερνετικα ψωνισα σχεδον τα παντα απο:

bebemaison.gr επιπλα και προικα

amazon μπιμερο αποστειρωτες κτλ

spitishop.gr σεντονια πανες σελετεδακια πετσετες

clothingattesco.com ρουχαλακια

nextdirect.com ρουχαλακια

etsy.com αυτοκολλητα για το δωματιο

και τα λοιπα απο μαγαζια διαφορα ( τα κλασσικα, λητω ηρα κτλ)


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι και αυτο το ξεχασα... καλαθακι καλλυντικων... πηρα απο το τζαμπο 2 μπεζ μικρο-μεγαλο 5?/σετ, ενω στο λητω και στο mothercare εκανε πανω απο 25? το ενα!

τωρα για τις ποσοτητες η καθε μια παιρνει οσα νομιζει δεν υπαρχει φραγμος πουθενα. οταν εψαχνα σε σαιτς για να συμπληρωσω τη λιστα αλλα ελεγαν 10-12 φορμακια και αλλα 3-4 .. δηλαδη καμια σχεση.. εγω για παραδειγμα πηρα πολλα παραπανω απο αυτα που γραφω και σε ολα τα νουμερα... και ειμαστε καλυμμενοι μεχρι και 6 μηνων ανετοτατα... και αυτο γιατι δεν επιστευομαι το γουστο κανενος... (εχω κατι πολυ καλα παραδειγματα απο τα σογια μας:roll:)

οχι δεν ειμαι χαζομαμα.... μην το ξαναπεις αυτο!!! :tongue::tongue:

απο ποιο σαιτ θα ψωνισεις;;;

μωρε ειμαι μπουφος!!! τι δικιο εχεις για τα καλαθακια καλλυντικων!! καθομαι και ψαχνω και κατω απο 20 ευρω δεν τα βρισκω!!! το τζαμπο δεν το ειχα σκεφτει επειδη το ειχα αποκλεισει για ρουχα χωρις να σκεφτω οτι εχει σχεδον τα παντα!!! (απο οταν σταματησα τη δουλεια νομιζω το μυαλο μου εχει αδρανισει) θα παω τζαμπο με την πρωτη ευκαιρια!!!

απο F&F και next direct μου αρεσουν πιο πολυ (ειναι η αδερφη μου στην αγγλια και την εστειλα να δει ποιοτητες, μου ειπε καλα λογια τα οποια μου επιβεβαιωσατε και εσεις)

δεν θυμαμαι αν το εγραψα πιο πανω εμεις ρουχα δεν θα παρουμε μιας και θα σαραντισουμε στο σπιτι και μετα θα αλλαξω οτι χρειαστει, αλλα επειδη θα θηλαζουμε κι ολας δυσκολα μεχρινα ανοιξει ο καιρος θα πολυκυκλοφορουμε. ειμαστε και σπιτογατοι γενικα, δεν εχουμε τετοιο προβλημα...

ολες χαζομαμαδες ειμαστε!!!!! το λεμε και το φωναζουμε!!!


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

ιδου κοριτσακια!!! καντε τα κουμαντα σας!!!

1. Sudocream (2108547802, [email protected]) (μικρό δείγμα κρέμας)

2. Nuk ([email protected]), (δίνουν στο μαιευτήριο)

3. Frezyderm ([email protected]) (μικρές συσκευασίες μεγέθους δειγμάτων φαρμακείου)

4. Chicco ([email protected]) (δίνουν στο μαιευτήριο ή ένα μήνα αφούγεννήσουμε στο σπίτι, στέλνουν ένα μπιμπερό και ένα επίθεμα για το στήθος)

5. http://www.babyspace.gr (με εγγραφή στέλνουν κουπούνια ή δείγματα εφοσον ενημερωσουν οτι εχουν διαθεσιμα, οχι παντα)

6. Babylino ([email protected]) (στέλνουν δείγματα υπολογίστε να τους πάρετε 1 μήνα πριν την γεννα)

7. Προδερμ (δινουν στο μαιευτηριο αν οχι επικοινωνειτε να σας στειλουν στο σπιτι)

8. Planet baby (2103493999) (εκπτωτικα κουπονια για περιορισμένο χρονικό διάστημα)

9. Πανες Chicco (8001156000) (λίγα δείγματα πανών)

10. Libero (80011542376) (δίνουν στο μαιευτήριο ή μέχρι 1 μήνα αφού γεννήσετε)

11. Pampers (8001123000) (δίνουν στο μαιευτήριο)

12. http://www.weleda.gr

13. septona (2262031544)

14. caredirect 2109287600 (στέλνουν διαφημιστικό βαλιτσάκι 1-1/2 μήνα αφού τους καλέσετε)

15. http://www.mybabysworld.gr (Με την εγγραφή σας και αφού γεννήσετε θα λάβετε κουπούνια για JOHNSON)+βαλιτσακι με προιοντα Libero+Johnson

16. Mustela ([email protected]) (15 δείγματα για βρεφική φροντίδα και φροντίδα εγκύων)

19. http://www.mambaby.com (δείγματα μπιμπερο+πιπιλα anticolic)

20. http://www.stickit.gr (ηλεκτρονικό κατάστημα για αυτοκόλλητα, δωρεάν δείγματα αυτοκολλήτων)

21. http://www.pharmshop.gr

22. Phyto (http://www.phyto-paris.gr) (σε καθοδηγούν σε φαρμακείο με δείγματα)

23. Eau Thermale Avene (στέλνουν δείγματα σε φαρμακείο της επιλογής σας)

24. medela (http://klinikum.gr/) (σε καθοδηγούν σε κοντινότερο κατάστημά για παραλαβή δειγμάτων)

25. tena (8008003000) (στέλνουν σε ένα μήνα δείγματα, κουπόνια και dvd για γυμναστική εγκύων)

26. http://www.ikeapharm.com/ Στέλνουν 7 δείγματα για βρεφική φροντίδα frezyderm και για τη μαμά 2 δείγματα frezyderm και 7 δείγματα του κορρέ για πρόσωπο και μαλλιά.

27. http://www.nutricia.gr (γίνοντας μέλος στο club στέλνουν τσαντάκι για πρώτες εξετάσεις μωρού και αργότερα ζητάτε δείγματα για κρέμες)

28. http://www.milupa.gr (στέλνουν δείγματα και κουπούνια μετά τον 5ο μήνα ζωής του μωρού)

29. Nestle (8001168068) (δειγματα οταν το μωρο γινει 5-6 μηνων)

30. Δελτα (8001199800) (εκπτωτικα κουπονια για προιοντα advance+εντυπο για να συγκεντρωνετε κουκουβαγιες και να στελνουν δωρακι)

31. Νουνού (80011668668) (στέλνουν δείγματα για κρέμες)

32. Humana (2106466171) (στέλνουν δείγματα για κρέμες)


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...