Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Recommended Posts

Μου φερνουν υπεροχα βιολογικα παμφθηνα σαπουνακια (καταλληλα και για μωρα και για μαμαδες) και θελω να τα πουλησω πως ομως στο φεισμπουκ πρεπει να πληρωσεις το κατιτις σου για να το δει οποιοσδηποτε , επισης εγω δεν θελω να ανακατευτω με εφοριες , εναρξεις κτλπ . Πριν ενα χρονο εκλεισα με το ΤΕΒΕ και δεν θελω να περναω ουτε απ εξω. Οποτε αν καποια κοπελα μου ζητησει αποδειξη τι να κανω? Δωστε μου επισης καμια ιδεα πως να ξεκινησω να τα πουλαω.... . με το μπλογκ δεν νομιζω να εχω και πολυ επιτυχια...:?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Z&P&M

    Z&P&M 70 δημοσιεύσεις

  • Koukmak

    Koukmak 51 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 37 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 20 δημοσιεύσεις

καλησπέρα κορίτσια κι απο μένα!!!

σκέφτομαι να ασχοληθώ με την πωληση βιολογικών και παραδοσιακών προϊόντων με φαγώσιμα, παιδικές τροφές βότανα καλλυντικά, βρεφική φροντίδα και αλλά τέτοια.

στην αρχή με e-shop και στην συνεχεία με φυσικό κατάστημα.

πιστεύεται οτι μπορεί να πάει καλά κατι τετοιο δεν περιμένω να κανω περιουσία απλα να ειναι βιώσιμο να αφήνει ενα ποσο που να λεω οκ αξιζει τον κοπο.

ξερει καποια αν επιδοτείται το e-shop?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια!

Θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου για το θέμα που συζητάτε.

Λοιπον, ήμουν πολλά χρόνια στο ΤΕΒΕ και εχω να πω μόνο τα χειρότερα! Ειμαι άνεργη τα τελευταία δυο χρόνια και φτιάχνω με την αδερφή μου σαπουνάκια και κεραλοιφές από τα δικά μας φυτά-βότανα που καλλιεργούμε. Προϊόντα μελιού παίρνουμε από έναν γνωστό μας που έχει τα μελίσσια του ακριβώς δίπλα από το δικό μας κτήμα οπου και τρέφονται οι μέλισσες από τα δέντρα μας.

Φτιάχνουμε μονο για την οικογένεια και τους φίλους μας και δεν έχουμε ξαναεπιστρέψει στα προϊόντα εμπορίου. Εγω προσωπικά είχα και κάποιες ευαισθησίες στην επιδερμίδα και στα μαλλιά και απο τότε που σταμάτησα να χρησιμοποιώ τα προϊόντα του εμπορίου βρήκα την υγειά μου.

Επεσα τυχαια στο θεμα σας και εγω όπως όλες σας σκεφτόμουν να κάνω κάτι δικό μου μαζί με την αδερφή μου γιατί αγαπάμε πολύ αυτό που κάνουμε, είμαστε κοντά στη φύση και απολαμβάνουμε τα δώρα της και γιατί όχι να μην τα μοιραστούν κι άλλοι άνθρωποι.

Όμως, για να κάνεις μια τέτοια δουλεια και να είσαι νόμιμος χρειάζεται έναρξη στην εφορια-ΤΕΒΕ και τον γνωστό φυσικά δρόμο που έκανα όλα αυτά τα χρόνια και δεν θελω να ξανακάνω.

Απο φέτος φυσικά ο φόρος είναι μεγαλύτερος και με λίγα λόγια νιώθω ότι το κράτος κόβει τα χέρια σε όσους θέλουν να κάνουν κάτι που αγαπάνε. Πως να υπάρχει ανάπτυξη και δημιουργία όταν κλείνουν όλους τους δρόμους.

Ο καιρός δεν είναι να παίρνουμε ρίσκα και σκεφτόμουν οτι μπορει να υπάρχει κάποιος τρόπος να δοκιμάσεις αν πράγματι αυτό που κάνεις έχει ανταπόκριση. Γιατι για να πάρεις απόφαση να ανοιξεις την δική σου επιχείρηση σημαίνει πολλα λεφτά και δεν έχουμε την πολυτέλεια να ρισκάρουμε λεφτά!

Διαβάζοντας στα ξένα φορουμ στο εξωτερικό είναι πολυ διαφορετικά τα πράγματα. Βοηθανε πάρα πολυ τις γυναίκες που ξεκινάνε κάτι δικό τους και μάλιστα όταν εχει σχέση με βιολογικά προϊόντα βοηθάνε ακόμα περισσότερο.

Θελω να ακουσω και τις δικές σας απόψεις. Αν έχετε δοκιμάσει να πουλήσετε τα προϊόντα σας σε σελίδες όπως το www.etsy.com στο ebay και γενικά τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας. Ισως ζουμε σε λάθος χώρα ή θα ήταν καλύτερο να ζουμε εδώ αλλα με εδρα εργασίας την Αυστραλία! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας,

για να μπορεσειςνα πουλησεις κατι που φτιαχνεις πρεπει να κανεις εναρξη μονο στο ΤΕΒΕ? Ενας πιο οικονομικος τροπος? Κατι αουσα για ΙΚΑ οτι εαν εισαι ασφαλισμενος εκει δεν χρειαζεται να κανεις εναρξη στο ΤΕΒΕ και κατι τετοιο! Ξερεις κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα!!!Πρωτη φορα που γραφω στο καφε αν και το παρακολουθω!:)

Λοιπον, επαναφερω το θεμα για να ρωτησω αν εν μεσω κρισης σκεφτεται καμια να ξεκινησει κατι δικο της...ειμαι ανεργη και σε επαρχια με προοπτικες 0. Βεβαια δεν εχω ακομα παιδια (και καθως φαινεται θα αργησω να αποκτησω:cry:) οποτε δεν εχω σημαντικο βιοποριστικο προβλημα. Το θεμα ειναι ομως οτι για να προχωρησουμε τη ζωη μας πρεπει να εργαστουμε...

Λοιπον?Σκεφτεται κανεις να κανει καποιο επιχειρηματικο ανοιγμα?

Εγω συνεχως αλλα δειλιαζω:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!!!Πρωτη φορα που γραφω στο καφε αν και το παρακολουθω!:)

Λοιπον, επαναφερω το θεμα για να ρωτησω αν εν μεσω κρισης σκεφτεται καμια να ξεκινησει κατι δικο της...ειμαι ανεργη και σε επαρχια με προοπτικες 0. Βεβαια δεν εχω ακομα παιδια (και καθως φαινεται θα αργησω να αποκτησω:cry:) οποτε δεν εχω σημαντικο βιοποριστικο προβλημα. Το θεμα ειναι ομως οτι για να προχωρησουμε τη ζωη μας πρεπει να εργαστουμε...

Λοιπον?Σκεφτεται κανεις να κανει καποιο επιχειρηματικο ανοιγμα?

Εγω συνεχως αλλα δειλιαζω:(:(

καλημερα ρεα!!!!ειμαι κ γω στην ιδια κατασταση με σενα, μονο που εγω εχω ενα μικρο κ περιμενω αλλο ενα!!!!!σπαω εδω κ πολυ καιρο το κεφαλι μου, αλλα δυστυχως κολαω στα παντα, ιδεες, κεφαλαιο, πληροφοριες κλπ!!!!ελπιζω καποια στιγμη να ξεκολησω!!!!!!!εσυ με τι σκεφτεσαι να σχοληθεις;;;;!!!!!


xlRZp3.png

BU8Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας !

Και εγώ στο κλαμπ κοριτσια ! Εχω ενα κοριτσάκι σχεδόν 4ων ετων & αφου πήγαμε σταθμό φέτος η μανουλα έχει χρόνο να απασχοληθεί επαγγελματικά με κάτι που θα βοηθήσει στα έξοδα του σπιτιού μας.

Υπάρχει ο χώρος για κατάστημα ο οποίος χρήζει ανακαίνισης αλλά δεν υπάρχει μετρητό ούτε για δείγμα... Με το ζόρι μπαλώνουμε τρυπούλες κάθε μηνα!

Οπότε ψάχνουμε για επιδότηση! Κάτι άκουσα για ΟΑΕΔ αλλά είναι μεχρι 35 ετών, και εγω είμαι 36... Μήπως εχετε κατι ακουσει;

Link to comment
Share on other sites

Για οποια μαμά ενδιαφέρεται μετά απο καποιες βαπτισεις και γαμους που ανελαβα και οι εντυπωσεις ηταν παραπάνω απο θετικες, ασχολουμαι με:

-- το "στησιμο" του τραπεζιου εξω απο την εκκλησια, με δικο μου εξοπλισμο, ιδεες για διακοσμηση, γλυκακια κτλ, καθως και το τραπεζι ευχων σε γαμο,

-- τη λαμπαδα διακοσμημενη με υφασματα σε τιμες πολυ οικονομικες,

-- κουτι βαπτισης ζωγραφισμενο στο χερι

-- ευχολογιο ζωγραφισμενο στο χερι,

-- διακοσμηση κουτιου μαρτυρικων,

-- ιδεες πρωτοτυπες σχετικα με θεματα κτλ.

Τιμες πολυ συμφερουσες, περιπου στο μισο των τιμων της αγορας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...