Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Recommended Posts

Κορίτσια εμένα η απορία μου είναι άλλη...μέσω φατσοβιβλίου αν σε πιάσει η εφορία να πουλάς τι γίνεται;;; Αν και γίνεται κατά κόρον...και έχω βρει και κοπέλες που έχουν πραγματικά πλουτίσει...Υπάρχει κάποιος τρόπος να κατοχυρωθεί ο πωλητής μέσω facebook;;; ΄Γιατί κακά τα ψέματα κακόβουλοι παντού...και σε τέτοιους καιρούς μόνο φέσια από την εφορία δε χρειάζονται...Ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα γιατί μ' ενδιαφέρει... ή ας μου πει κάποιο κόλπο για να προστατευτώ...

Δεν υπάρχει προστασία.κάποιεΣ δεν BAZOYN τιμές YΠOTIΘETE για να MHN φαίνεται σαν αποδεικτικό στοιχείο ότι πουλάνε..αλλά βλακεία το θεωρώ γιατί αν θέλουν να σε τσακώσουν θα το παίξουν πελάτες.


bukbxm5vasxvirc0.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Z&P&M

    Z&P&M 70 δημοσιεύσεις

  • Koukmak

    Koukmak 51 δημοσιεύσεις

  • Eviri

    Eviri 37 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 20 δημοσιεύσεις

Γειά σας,

Mariantinos, πάρε τηλέφωνο η γράφτους μήνημα, θα πρέπει να υπάρχουν τα λεφτά.

Λοιπόν , σχετικά με την εφορία εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί ειναι σαν κανονικό μαγαζί, δηλωμέμμενο, ταε και όλα τα υπόλοιπα μόνο νοίκι και ρεύμα δεν πληρώνω.

Πάντος , θα το ξαναπώ αφου έχουμε μΑζευτή και άλλες λέω να ξαβακάνουμε μια επαγγελματική συνάτηση ονλιν. Εκει μπορεί να λύσουμε όλες μαζι της απορίες μας.

:-D

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Mariantinos, πάρε τηλέφωνο η γράφτους μήνημα, θα πρέπει να υπάρχουν τα λεφτά.

Λοιπόν , σχετικά με την εφορία εγώ δεν έχω πρόβλημα γιατί ειναι σαν κανονικό μαγαζί, δηλωμέμμενο, ταε και όλα τα υπόλοιπα μόνο νοίκι και ρεύμα δεν πληρώνω.

Πάντος , θα το ξαναπώ αφου έχουμε μΑζευτή και άλλες λέω να ξαβακάνουμε μια επαγγελματική συνάτηση ονλιν. Εκει μπορεί να λύσουμε όλες μαζι της απορίες μας.

:-D

YΠHPXAN τα χρήματα μόνο μέσα στον λογαριασμό paypal.ε τα έκανα αγορές τελικά.

Έχεις κάνει έναρξη σαν εργασία απ το σπίτι;


bukbxm5vasxvirc0.png
Link to comment
Share on other sites

ναι στο paypal πάνε οι πληρωμές και μετά ακολουθείς της οδηγίες και τα βάζεις στη κάρτα σου.

Ο λογσιτής μου το έκανε την έναρξη το δήλωσε σαν ηλεκτρονικό κατάστημα με ρούχα. Τα πληρώνω όλα κανονικά και απογραφή κάνεις. Ρώτα των λογιστή αυτή ξέρουν ,μας πήρε ομως λιγο καίρο ( ένα χρόνο διαδικασία) σελίδα, εναρξη, προίοντα, διαφήμιση κτλ..... Σου εύχομαι οτι καλύτερο ,:D:D

Είναι καλύτερα να δηλώνεις την δουλεία σου για να μην έχεις φόβους !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα η απορία μου είναι άλλη...μέσω φατσοβιβλίου αν σε πιάσει η εφορία να πουλάς τι γίνεται;;; Αν και γίνεται κατά κόρον...και έχω βρει και κοπέλες που έχουν πραγματικά πλουτίσει...Υπάρχει κάποιος τρόπος να κατοχυρωθεί ο πωλητής μέσω facebook;;; ΄Γιατί κακά τα ψέματα κακόβουλοι παντού...και σε τέτοιους καιρούς μόνο φέσια από την εφορία δε χρειάζονται...Ας μου απαντήσει κάποια κοπέλα γιατί μ' ενδιαφέρει... ή ας μου πει κάποιο κόλπο για να προστατευτώ...
Να πάρουμε λίγο αλλιώς τα πράγματα;

Όποιος πουλάει πρέπει να κόβει απόδειξη. Άρα πρέπει να κάνεις έναρξη. Το εύκολο κέρδος μπορεί κάποια στιγμή να έχει σοβαρό κόστος. Και το διακινδυνεύεις κάθε φορά που κάνεις πώληση αφού αν σε καταγγείλει κάποιος αγοραστής θα επέμβει η εφορία. Κόλπο να φοροδιαφύγεις δε νομίζω να σου πει κάποια κοπέλα εδώ (και δεν υπάρχει κι όλας), είναι κι άδικο για όλους όσους δουλεύουν νόμιμα ;)

YΠHPXAN τα χρήματα μόνο μέσα στον λογαριασμό paypal.ε τα έκανα αγορές τελικά.
Τα λεφτά από πληρωμή πάνε στο paypal. Για να τα παίρνεις θα πρέπει να συνδέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό στο paypal. Κοίτα στα στοιχεία του λογαριασμού σου, κάπου θα βρεις τη σύνδεση με τράπεζα.

WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ, ΕΝΑ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΤΑΞΙΔΙΟΥ, ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΙΤΣΑΚΙ ΓΙΑ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ, ΟΛΑ LOUIS VUITTON, ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΙΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΩ ΣΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ blog ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω ένα e-shop για πώληση. Γνωρίζετε να μου πείτε αν γίνεται να είναι έδρα το σπίτι, και όχι να χρειαστεί ενοικίαση άλλου χώρου; Επίσης, υπάρχει καμία που να άνοιξε νέα επιχείρηση e-shop με επιδότηση; Αν ναι, με ποια;

Link to comment
Share on other sites

@Artemiss: Μπορείς να τα βάλεις και στο ebay.com αλλά θα πρέπει να ανοίξεις λογαριασμό και να ασχοληθείς λίγο για να καταλάβεις πώς γίνεται αν δεν ξέρεις και στο ricardo.gr δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά ξέρω ότι μπορείς να τα βάλεις εκεί!


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα

θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω ένα e-shop για πώληση. Γνωρίζετε να μου πείτε αν γίνεται να είναι έδρα το σπίτι, και όχι να χρειαστεί ενοικίαση άλλου χώρου; Επίσης, υπάρχει καμία που να άνοιξε νέα επιχείρηση e-shop με επιδότηση; Αν ναι, με ποια;

@Daira: Καλησπέρα! Για e-shop για πώληση χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια αποθήκη για να έχεις το εμπόρευμά σου μιας και εμπόριο δεν γίνεται μέσα από οικία,ούτε αν έχεις 1 δωμάτιο ανεξάρτητο ως γραφείο. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν αν έμενες σε πολυκατοικία και είχες στο υπόγειο μια αποθήκη άνω των 5 τετραγωνικών οπότε στην ίδια διεύθυνση θα είχες την αποθήκη με το εμπόρευμα και την ταμειακή σου αλλά ίσως και 1 δωμάτιο ως γραφείο στο διαμέρισμα σου. Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις σχετικά με την έναρξη μέσω κάποιας επιδότησης; Ίσως καλύτερα να μας έλεγες για ποιά ενδιαφέρεσαι συγκεκριμένα για να βλέπαμε αν ξέρουμε να σε ενημερώσουμε σχετικά!Ας πούμε ξέρω ότι τον Απρίλιο του 2010 έτρεχε μια επιδότηση για νέους μέσω του ΟΑΕΔ και με αυτή θα μπορούσε να είχε γίνει τέτοια επιχείρηση αυτή τη στιγμή δεν έχω ακούσει κάποιο πρόγραμμα να τρέχει. Κοίταξε οπωσδήποτε ΟΑΕΔ-ΕΣΠΑ.


Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστα μας e-shop απο οσο γνωριζω ξεκινησαν οπως θελεις να ξεκινησεις κι εσυ...και μεχρι στιγμης δεν εχουν αποθηκη με εμπορευματα, η συναλλαγη γινεται με καθαρη αγοραπωλησια...βρισκουν αγοραζουν μας δινουν!Αυτο μου το ειπε καποιος απο τους ιδρυτες!

Τωρα φορολογικως δεν ειναι απαραιτητο να εχεις αποθηκη αλλα αν τελικα επιλεξεις κατι για το οποιο χρειαζεσαι χωρο αποθηκευσης του εμπορευματος θα πρεπει αν δεν ειναι δικο σου το σπιτι να ειναι συμφωνος και ο εκμισθωτης ωστε να συναψετε ενα νεο συμφωνητικο μισθωσης που να σου παρεχει το δικαιωμα να τηρεις βιβλια και στοιχεια της ατομικης σου επιχειρησης καθως και αν εχεις αποθηκη οπως λεει και η κοπελα πιο πανω να αναφερεται ρητος οτι σου επιτρεπει να τη χρησιμοποιεις για αυτο το λογο!

Οσον αφορα τις επιδοτησεις ειναι αναλογως σε ποιο ΚΠΑ(οαεδ) ανηκεις....Γιατι μου χει τυχει αρκετες φορες να κανω αιτηση για ενα πελατη που θελει επιδοτηση για ενα προγραμμα στον οαεδ καλλιθεας πχ και την ιδια ακριβως αιτηση να την κανω στον οαεδ δαφνης για αλλο πελατη και να μου απαντησουν οτι εχουν εξαντληθει τα χρηματα για το συγκεκριμενο προγραμμα στην δαφνη και να περιμενω για τιποτα καινουριο, την ιδια στιγμη που στη Καλλιθεα εγκρινεται κανονικα.

Επισης για να παρεις επιδοτηση μεσω οαεδ θα πρεπει να εχεις παρακολουθησει τα σεμιναρια που κανει για τα προγραμματα αυτα και να παρεις μια πιστοποιηση. Για οποιαδηποτε αλλα προγραμμτα πχ εσπα εομεχ κλπ μπορεις να ενημερωθεις απο οποιαδηποτε τραπεζα!

Ελπιζω να μη σας μπερδεψα!


as1cEUA0g411210ODc1OThkfDU3NDIwZHxIIGFuYXNhIG1vdSBlaW5haSBraW9sYXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μένω σε πολυκατοικία και υπάρχει υπόγειο όμως θεωρείται κοινόχρηστος χώρος αν δεν κάνω λάθος. Το διαμέρισμα είναι δικό μας και το κτίριο (2όροφο) ανήκει σε εμένα, τον αδερφό μου και τον πατέρα μου. οπότε πως θα μπορούσα νομικά να χρησιμοποιήσω το υπόγειο ως αποθήκη; Πρακτικά γίνεται. Νομικά όμως;

Το ΕΣΠΑ απ' οτι είδα δεν εχει αυτό το διάστημα κάτι που να έχει σχέση με το ηλεκτρονικό εμπόριο, και 2 άλλα προγράμματα που είδα αφορούν επιχειρήσεις που ήδη υπάρχουν και λειτουργούν το ένα για 1 χρόνο και το άλλο 3ετια αν θυμάμαι καλά. Οπότε μου μένει μόνο ο ΟΑΕΔ (Πάτρας) στον οποίο μας είπαν ότι χρειάζεται να νοικιαστεί χώρος για γραφείο και για την έναρξη και κατάθεση των απαραίτητων εγγραφων για τη χορήγηση της επιδότησης, τιμολόγια 6.000 ευρώ. Είναι όντως έτσι; Ή αυτός έλεγε μπαρούφες; Γενικά πάντως ήταν αρνητικός λέγοντας... "που πας να μπλεξεις με τετοια κριση...", οπότε αναρωτιέμαι αν αυτά που είπε ισχύουν? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Daira καλησπερα... και παλι! Οσον αφορα το πρωτο ερωτημα μπορουν οι συνιδιοκτητες να σου κανουν παραχωρηση χωρου με ενδηκτικη τιμη 50 ευρω ως μηνιαιο μισθωμα...Ποτε μου δε το καταλαβα αυτο αλλα ετσι το θελουν στην εφορια και ας μην γινεται πραγματικη συναλλαγη!

Για τον ΟΑΕΔ ετσι οπως στα ειπε ειναι .... κανεις τα σεμηναρια παιρνεις πιστοποιηση και βρισκεις τον χωρο που θελεις, ας ειναι και οι οικια σου, αρκει να ειναι ο χωρος που θα χρησιμοποιεις καποια τμ οπως σου οριζει!!!Δε τα θυμαμαι μπαρδον!!!!

Για να επιδοτηθεις ομως δε σημαινει οτι θα σου δωσουν τα λεφτα να κανεις αγορες.....θα πληρωσεις εσυ για τις αρχικες αγορες ή εστω θα παρεις προτιμολογια αυτου του υψους και θα στα δωσουν τμηματικα! Γι αυτο εχει γινει χαμος και τρεχουν ολοι να τα παρουν.....υπερτιμολογουν σχεδον στο διπλασιο της αξιας των παγιων και του λοιπου εξοπλισμου και βαζουν και κανα φραγκακι στην τσεπη!


as1cEUA0g411210ODc1OThkfDU3NDIwZHxIIGFuYXNhIG1vdSBlaW5haSBraW9sYXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Daira,

Εγω έκανα τα σεμινάρια του ΟΑΕΔ βοήθησαν πάρα πολύ. Αλλά δεν εκάνα τα υπόλοιπα γιατί δεν χρειάστηκα τελικά την επιδότηση ειχα τα περισσότερα πράγματα απλός ο χώρος μου έλειπε.

Εγώ έχω αποθήκη σε μαγαζί ( όταν λέω αποθήκη είναι ενά γραφείο με ανηχτό χώρο που μάλιστα τα πράγματα φαίνονται κιόλας) Οταν έκανα έναρξη ήρθαν απο την εφορία να ελέξουν τον χώρο. Αφού έλεξαν τον χώρο ξεκίνησα κανονικά , πληρώνω και ασφάλεια.

Λειτουργει σαν κανονικό κατάστημα ! Το μόνο που κάνω απο το σπίτι ειναι οτι επικοινωνω με τους πελάτες.

Πάντος εγώ θα σου έλεγα ΚΑΝΕΤΟ ειναι οτι καλήτερο για μια γυναίκα που έχει και οικογένεια εγω ειμαι ευχαριστημένη.

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία !:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...