Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Περι ανεμων και υδατων...


Recommended Posts

Σήμερα άυπνη η μπεμπα όλο το βράδυ και 38 το πρωί παίρνω την παιδίατρο και την παω. Την βλέπει καθαρή πάλι βλέπει και το πόδι που παει πολύ καλα αφού χτες της κάναμε τρεις αλλαγές και πιέζαμε να καθαρίσει. Συνεχίζουμε μου λεει έτσι και δεν χρειάζεται να τη δει πάλι οι παιδοχειρουργος για να μην την ταλαίπωρησουμε. Περιμένουμε 3 εικοσιτετράωρα να δράσει και η αντιβίωση. Σε πυρετό πάνω απο 38,5 να ανήσυχησουμε και να την ξαναδεί. Τι να σας πω βρε κορίτσια τη λυπήθηκε η ψυχή μου να μην ξέρουμε τη έχει??? και πως να το βοηθήσουμε.

Πίνει και την αντιβίωση ευχάριστα το κακόμοιρο δεν με ταλαιπωρεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα,καλη βδομαδα.

Νορα μου περαστικα στη μπεμπα σου,ευχομαι συντομα να νιωσει καλυτερα το κοριτσακι σου.Δεν καταλαβα ομως οσων αφορα το ποδαρακι της,τι σας ειπαν οι γιατροι,γιατι πρηστηκε ετσι το δαχτυλακι της;Ελπιζω να συνελθετε συντομα.


OPYIp3.png

vez3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια και καλό μήνα να έχουμε..

Χάνομαι κι εγώ το Σβκ διότι ο Γεράσιμος τώρα είναι σε φάση που σηκώνεται μόνος του και αρχίζει σιγά σιγά να εξερευνά ντουλάπια, συρτάρια, να πιάνεται από παντού και να χοροπηδάει.. οπότε θέλει στάνταρ ένα άτομο ξοπίσω του..

Δυστυχώς ο καιρός ήταν τέτοιος που δεν ενδεικνυόταν για βόλτες και αναγκαστικά κάτσαμε σπίτι.. Εντάξει ξεκουραστήκαμε αρκετά και χθες ήρθαν οι νονοί του να τον δουν. Ήρθε και μια ξαδέρφη του άντρα μου με τον μέλλοντα σύζυγό της η οποία διανύει την 9η βδομάδα της κύησης και περάσαμε πολύ όμορφα.. Εννοείται ότι ο μικρός έκλεψε την παράσταση και μετά τον ξεματιάσαμε 3 φορές για να μπορέσει να ηρεμήσει..

Νόρα μου κορίτσι μου τι πάθατε στα καλά καθούμενα;;;; Μήπως της είχες κόψει το νύχι πολύ κοντά στο κρεατάκι και μεγαλώνοντας μπήκε μέσα και της δημιούργησε τη φλεγμονή; ή καμιά παρανυχίδα;;; τι να πω.. δεν πάει αλλού το μυαλό μου.. περαστικά να είναι και γρήγορα..

Ο δικός μου πάντως εδώ και κάποιες μέρες είτε είναι στην αλλαξιέρα ξαπλωτός είτε καθιστός στο χαλί προσπαθεί να βάλει το ποδαράκι του στο στόμα του και μερικές φορές το καταφέρνει κιόλας.. το νούμερο!

Φιλάκια πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και οι γιατροί ξέρουν ακριβώς. Τα νύχια στα πόδια δεν της τα κόβω γιατί δεν έχει, κανά δυο φορές έχω κόψει κατι σαν παρανυχιδες που κρέμονταν. Τώρα μπορει λεει να τρίφτηκε το δαχτυλάκια στα φορμάκια της, καμία κλωστή απο το φορμάκι, η παιδίατρος μου είπε και για τρίχα δικιά μου να μπλεχτεί στα δαχτυλάκια..Αυτο το χω διαβάσει σε άλλο τοπικ ότι έχει συμβεί. Με ρωτήσανε αν βάζει κ τα πόδια στο στόμα το κανει όταν αλλάζουμε πάνα αλλα αυτο γίνετε στιγμιαία. Τι να πω και γω αυτο ειναι απο τα παράξενα. Σήμερα έχει κοιμηθεί λιγο για να δούμε κ το βράδυ πως θα παει.θα της δώσω και λιγο ντεπόν να τη βοηθήσει.

Δομνινα μου βλέπω το μικρούλι σου το λέτε με το όνομα του. Εμείς καμία φορά τη φωνάζουμε με το όνομα της. Μας έχει μείνει το μπεμπα. Θυμάμαι ότι κ με τον αδερφό μου που είχαμε μεγάλες διάφορες στην ηλικία και ήταν ο μικρότερος τον φωνάζαμε μπέμπη μέχρι τη Δευτέρα δημοτικού!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου..

Νόρα μου σίγουρα δεν έχει νυχάκια στα ποδαράκια η μικρή; Κι εγώ έτσι νόμιζα για τον δικό μου αλλά τελικά είναι τόσο διάφανα τα νυχάκια που δεν φαίνονται.. κάποια στιγμή που τα κοίταξα από κοντά είδα ότι είχαν μεγαλώσει τόσο πολύ που λίγο ακόμη και το παιδί μου θα μεταμορφωνόταν σε γύπα! Του χεριού τα κόβουμε κάθε βδομάδα.. Στα ποδαράκια κάθε δύο!

Εννοείται ότι τον φωνάζουμε με το όνομά του από πολύ νωρίς .. και εννοείται ότι το καταλαβαίνει και γυρνάει αμέσως.. Και μπέμπη τον φωνάζουμε αλλά όχι τόσο μεταξύ μας όσο όταν μιλάμε γι' αυτόν με κάποιον άλλο..

Νόρα μου ελπίζω να είχατε ένα ήσυχο βράδυ..

Εμένα ο Γεράσιμος με ξεζούμισε.. Κάθε 2 ώρες περίπου ξύπναγε με κλάμματα, τον θήλαζα αποκοιμιόταν στην αγκαλιά μου και φτου και από την αρχή.. Πάντως είναι τόσο τρυφερή η εικόνα τους όταν κοιμούνται γαλήνια..

Βασδέλη μου τι κάνεις; σήμερα έχεις ραντεβού στο γιατρό.. Περιμένουμε τα νέα σου!

Φιλιά πολλά!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ναρα μου περαστικά σας, κοιτα τι παθατε στα καλά καθουμενα, επλιζω σημερα να ειναι καλύτερα η μικρη!!! Και εμενα εχει νυχακια στα ποδακια και τις τα κοβω, πιο πολυ στο μεγαλο δακτυλο.

Βασδεκη περιμενουμε καλά νεα με ανυφορικες τασεις πλακουντα:):)

Εμεις γιατρο εχουμε την Δευτερα:):) Ελπιζω να ξεκινησουμε να τρωμε κατι;):):)

¨Το φαρμακειο μου¨ εχει προσφορα τις κρεμες hipp 50%, θελω να ρωτησω το γιατρο τι προτεινει, εγω ειμαι αναμεσα στις holle - hip - frezyderm!!! Ελεγα πως θα της εφτιαχνα με δικο μου γαλα αλλα αλλαξα γνωμη, να παιρνει και αλλες γευσεις!!! Να μαθαινει και αμα χρειαστει να μπορω να την αφηνω!!! Θα μου ειναι δυσκολο να ελλατωσω τους θηλασμους εχω δεθει με αυτο!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Να σας πω κορίτσια δυσκολεύομαι πολύ να της κόβω τα νύχια των χεριών δεν κάθεται μα τίποτα ειναι πολύ ζωηρή. Τώρα θα κοιτάω πολύ κ τα νύχια των ποδιών. Θα βάζω και τη μεγαλη μου να τα κοιτάει καλα,η αλήθεια ειναι ότι έχω αρχίσει και δεν καλό βλέπω τόσο λεπτομέρειες σίγουρα όμως δεν θα το αφήσω έτσι.

Βαςδελη καλα αποτελέσματα!!!! Περιμένουμε νεα!!

Η μπεμπα τώρα περιμένω ότι για κανά δεκαήμερο θα ξυπνάει το βράδυ κ αυτή για φαγητό. Χτες έφαγε στις 9.30, 12.30 και στις 4.00 της αλλάξαμε και Τη Γάζα γιατί είχε φύγει και την ενοχλούσε το ποδαράκι της. Έχει όμως απο την Παρασκευή που δεν καλο τρώει οπότε φυσιολογικό ειναι να αναπληρώνει το βράδυ. Σήμερα ήταν ευδιάθετη το πρωί οπότε πιστεύω ότι πάμε καλα. Γενικώς όμως δυσκολεύεται να πέσει το βράδυ για ύπνο γιατί πιστεύω ότι ξεσηκώνεται απο την αδερφή της και τον πατέρα της που δεν τους βλέπει όλη μέρα. Έχω πεθάνει όμως απο τη μέση μου και το χέρι μου που έχω μια τενοντιτιδα. Την παίρνω λιγο παραπάνω αγκαλίτσες αυτές τις μέρες και συν το καιρό τα χω δει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ναρα μου περαστικά σας, κοιτα τι παθατε στα καλά καθουμενα, επλιζω σημερα να ειναι καλύτερα η μικρη!!! Και εμενα εχει νυχακια στα ποδακια και τις τα κοβω, πιο πολυ στο μεγαλο δακτυλο.

Βασδεκη περιμενουμε καλά νεα με ανυφορικες τασεις πλακουντα:):)

Εμεις γιατρο εχουμε την Δευτερα:):) Ελπιζω να ξεκινησουμε να τρωμε κατι;):):)

¨Το φαρμακειο μου¨ εχει προσφορα τις κρεμες hipp 50%, θελω να ρωτησω το γιατρο τι προτεινει, εγω ειμαι αναμεσα στις holle - hip - frezyderm!!! Ελεγα πως θα της εφτιαχνα με δικο μου γαλα αλλα αλλαξα γνωμη, να παιρνει και αλλες γευσεις!!! Να μαθαινει και αμα χρειαστει να μπορω να την αφηνω!!! Θα μου ειναι δυσκολο να ελλατωσω τους θηλασμους εχω δεθει με αυτο!!!

Μαγδούλα μου κι εμείς λογικά γιατρό θα πάμε το Σάββατο, να μας μετρήσει, να μας ζυγίσει και να μας πει τι καινούργιο να προσθέσουμε στη διατροφή μας.. Λογικά θα ξεκινήσουμε ψαράκι και αυγό..

Γνώμη μου προσωπική είναι να μην της δώσεις κρέμες εμπορίου.. Ουσιαστικά δεν της προσφέρουν κάτι.. Εγώ δεν του έχω δώσει καμία πλην φαρίν λακτέ και αυτό γιατί τη φαρίν λακτέ την τρώω κι εγώ..

Το ρυζάλευρο δεν προσφέρει τίποτε και αφού φρουτόκρεμα θα της ξεκινήσεις με φρέσκα φρούτα δεν έχει νόημα να της δώσεις έτοιμη..

Εγώ για απογευματινό του δίνω είτε κανονικό γιαουρτάκι, είτε παιδικό γιαουρτάκι με δημητριακά, είτε φαρίν λακτέ είτε το ίδιο φαγητό που έφαγε το μεσημέρι..

Το ξαναλέω πάντως ότι είναι καθαρά προσωπική μου άποψη!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νόρα μου εγώ έχω βρει κόλπο για να του κόβω τα νύχια των χεριών.. Είτε τον καθίζω στο καρεκλάκι του φαγητού και του δίνω κάτι στο ένα χεράκι και κόβω τα νύχια του άλλου και τούμπαλιν είτε τον ξαπλώνω πάνω στο πλυντήριο στο μπάνιο και τον απασχολώ με το φως.. Δοκίμασέ το κι εσύ..

Μη μου μιλάς για τενοντίτιδα.. Το καλοκαίρι δεν μπορούσα ούτε να σηκώσω τα χέρια μου καλά καλά.. Το ότι δεν τρώει η μικρή σου ίσως οφείλεται και στα δόντια.. Αλήθεια, εσύ τη θηλάζεις;


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Δομνινα τη θηλαζω τη μικρη ακόμη αλλα για να πω την αλήθεια έχω κουραστεί λιγο. Βέβαια ειναι μονο πρωί κ βράδυ πια και αυτά τα νυχτερινά που ο θηλασμος ειναι σωτήριος αντί να σηκώθεις να ετοιμασεις νερό μπουκάλια κ όλα τα σχετικά. Τώρα για δοντακια δεν βλέπω να φουσκώνει κατι αλλα μπορει την άνησυχια να την έχουν νωρίτερα.

Μαγδα εγώ πιστεύω ότι οι ξεκινάνε με έτοιμες κρέμες το απόγευμα για να μάθει το μωρό το κουτάλι γιατί ειναι δύσκολο και θέλει μεγαλη υπομονή. Εμάς η γιατρός μας είπε Γιαουρτακια απο τον έβδομο μήνα και τώρα που κλείσαμε τους οκτώ μήνες και έδωσα κ το αυγό μου είπε ότι το απόγευμα μπορώ να δίνω τραχανά η να της δίνω τα ζυμαρικά απο το μεσημεριανό φαγητό. Εγώ έκανα και κατι άλλο απο τον έβδομο της έφτιαχνα κίτρινη γλυκιά κόλοκυθα με γλυκοπατατα με λιγο λαδακι και λεμόνι και της άρεσε πολύ της μικρής. Αλλα όπως έχω ξαναπεί ο κάθε γιατρός εχει τις δικές του απόψεις. Και εμείς πέντε μισή μηνών ξεκινήσαμε στέρεες και μέχρι να μάθει το κουτάλι και να αντικαταστήσουμε γεύμα μας πήρε κανά μήνα. Ειναι θεμα του κάθε παιδιού και βέβαια συνεχίζεις κ το θηλασμο!

Κανένα νέο απο τη Βασδελη????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια..

Νόρα μου κι εγώ πρωί - βράδυ θηλάζω τον μικρό και κατά τη διάρκεια της νύχτας όποτε ζητήσει (τουλάχιστον 2 φορές).. και ναι, είναι όντως σωτήριο.. Εμείς έχουμε ήδη 4 δοντάκια, 2 πάνω και 2 κάτω και ετοιμάζονται και άλλα απ' ότι μπορώ να δω.. Ευτυχώς τα βγάλαμε με ελάχιστη γκρίνια και αρκετό σάλιο και ευελπιστώ έτσι να βγάλουμε και τα υπόλοιπα..

Εμάς η γιατρός μας ξεκίνησε φρουτάκι γύρω στους 5.5 μήνες αλλά ο δικός μου από την αρχή έδειξε ότι είναι φαγάνας.. Δεν μου δημιούργησε κανένα θέμα με το κουτάλι..Σαν να το ήξερε από πάντα ένα πράγμα.. Εμείς αυγό δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμη.. Λογικά την ερχόμενη βδομάδα..

Η Βασδέλη είναι μια χαρά και ο μπέμπης της ακόμη καλύτερα.. Φαντάζομαι ότι θα μπει και η ίδια κάποια στιγμή να μας ενημερώσει..

Πως πήγε το βράδυ σας Νόρα; έκανε πυρετό η μικρή ή ήταν απύρετη; Το ποδαράκι της;


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες ειναι μια χαρά ούτε αυτά τα δεκατα που είχε όλη τη Δευτέρα και εχει και λιγότερη γκρίνια. Το βράδυ κοιμήθηκε κατα της δέκα στις δώδεκα δώσαμε την αντιβίωση και κοιμήθηκε αμέσως ξύπνησε κλασικά 4.30 έφαγε και κοιμήθηκε. Το πόδι ειναι καλύτερα κάνω τρεις αλλαγές τη μέρα και μπόλικο Μπεταντιν. Απο χτες όμως κορίτσια εχει συνέχεια λοξυγγα κάποια στιγμή το είχε και σαν μωρούδελι και μετα της έφυγε τώρα εχει πάλι συνέχεια ούτε με το νερό περνάει ούτε με γαλα. Εσάς σας εχει τύχει αυτο με το λοξυγγα?? Το πιο ευχάριστο άρχισε πάλι να τρώει αυτο το λιγο δλδ που έτρωγε αλλα απο το τιποτα καλύτερο.

Χάρηκα για τη βασδελη μπράβο!!

Η Μάρτζι χάθηκε και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Νόρα μου η Μάρτζι είχε πει ότι θα έφευγε ο άντρας της ταξίδι και θα έπαιρνε το λάπ τοπ μαζί.. οπότε λογικά θα ξαναμπεί όταν επιστρέψει.

Ο δικός μου έχει συνήθως λόξυγγα πριν φάει.. του κρατάει κανένα 10λεπτο το πολύ και μετά περνάει μόνος του..

Απ' ότι κατάλαβα η δικιά σου δεν είναι ιδιαιτέρως φαγανό παιδάκι..


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δομνινα μου όχι απλώς δεν ειναι φάγανη αλλα εχει μάθει κ όλα τα κόλπα. Κρατάει το φάει στο στόμα, μαζεύει 2-3 κουταλιές. Κάποιες στιγμές της έρχεται

Αναγουλα και ειναι και Τσαουσα γιατί δεν ξεγελιετε με τίποτα. Τον καραγκιόζη κάνω τι τσάμικο έχω χορέψει τι Χίπ χοπ τι τραγουδάω, κανω όλο το ζωικό βασίλειο κάνω τίποτα γελάει ανοίγει το στόμα και βλέπω το φαί. Χα χα!!! Ξέρω ξέρω στο you tube πρεπει να μου ανεβαςον βιντεακι και η μεγαλη δεν ήταν φάγανη αλλα το παιδάκι έτρωγε δέκα καλές κουταλιές και μετα ξεγελιότανε και λιγο κ μια χαρά. Το κάθε παιδί εχει το χαρακτήρα του δεν νομίζω ότι η μπεμπα τα μάθε αυτά απο κανέναν. Το κουτάλι που τρώμε ειναι το πρώτο με σιλικόνη ακόμη γιατί με το άλλο της έρχεται εμετος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...