Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Cafe Μαΐου 2014


SnowFlake

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!!!

Αριστέα τι έγινε τελικά; Το μωρό; Πήγατε για το δεύτερο nst;

Σοφία σήμερα έχετε να πάτε στο γιατρό; Να μας πεις τα νέα σου!

Olive όλα καλά; Είχαμε καμιά εξέλιξη;

Snowflake καλά έκανες και την έφτιαξες τη βαλίτσα! Όσο για τα πράγματα που θα πρέπει να πάρεις μαζί σου λόγω δημόσιου, είχα δει κάποια στιγμή μια λίστα και είχα πανικοβληθεί με το πόσα θα πρέπει να κουβαλήσεις.... Προσωπικά πάντως θεωρώ ότι καλό θα ήταν να έρθει η κόρη σου 1-2 φορές να σε δει όσο θα είσαι μέσα. Έτσι θεωρώ ότι θα γίνει και πιο ομαλά η μετάβαση στο σπίτι με το καινούριο μωρό.

Αχ...ξέχασα χθες να σας πω ότι πήγα και κομμωτήριο μετά από πάαααααρρρρααα πολύ καιρό. Ο άντρας μου επέμενε (και τελικά ίσως είχε δίκιο) και μου έλεγε ότι αν δεν πάω τώρα μετά δεν θα προλαβαίνω με το μωρό, θα είναι πια και καλοκαίρι, θα έχει και ζέστη, οπότε την κάναμε την ανανέωση!

Χθες και προχθές η μικρή με τάραξε σε κλωτσιές, μπουνιές, κουνήματα. Ό,τι μπορούσε έκανε! Ακόμη και τώρα που γράφω έχω την αίσθηση ότι γίνεται σεισμός απ'το κούνημά της!


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουουουφ...εμένα πάντως μη με παίξετε στα στοιχήματα,δεν βλέπω φως στο τούνελ... Το Σάββατο ξύπνησα από τις 4 το πρωί με πόνους που κρατούσαν και ήμουν έτσι μέχρι τις 6.30, όλη την υπόλοιπη μέρα ερχοταν κ εφευγαν,είχα μια σιγουριά ότι αυτό είναι,γεννάω σήμερα-αύριο. Την Κυριακή σηκώθηκα σαν να μην είμαι έγκυος,έκανα του κόσμου τις δουλειές,πήγαμε και με τους γονείς μου έξω για φαγητό,και σήμερα μέχρι που κατέβηκα και στο κέντρο για ψώνια!

Από κινήσεις κι εμένα είναι αρκετά πιο ήπιες Αριστέα,ενώ τις προηγούμενες μέρες ήταν πιο κινητικός. και πήρα τον γιατρό να πάω σήμερα για nst γιατί μέχρι την Τετάρτη που έχουμε ραντεβού δεν μπορώ να περιμένω.Ελπίζω να είναι όλα καλά.

Μανούλες του Μαϊου 2013 ένα ευχαριστώ κι από εμένα για τις ευχές!

Smurfita με γεια το μαλλί!!Θα σε βρει περιποιημένη το κοριτσάκι σου!!

Aristea πώς πήγε σήμερα;

Επίσης, έχω να προσθέσω ότι εμείς που δεν έχουμε συζύγους εθελοντές,θα πάρουμε την εκδίκησή μας μετά τη γέννα:twisted::twisted:

(εγώ πάντως το πρώτο εξάμηνο περίπου δεν ήθελα καμμία απολύτως σχέση με το σπορ!!)


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!

Ολα καλα εχτες με το nst ηταν κ ο γιατρος μου στο μαιευτηριο οποτε το αξιολογησε ο ιδιος!!

Σημερα εχουμε ραντεβου στο ιατρειο του..μου ειπε αν θελω να κανουμε κολπικη εξεταση αλλα δε νομιζω να του κατσω χαχαχαχα

Πιστευω πως η olive γεννησε ειχε πεσει ηδη το τραχηλικο πωμα οποτε δεν ειναι απιθανο..απο ποτε εχει να μπει;

Babyofmine εχεις σπασει ηδη το προσωπικο σου ρεκορ ε;;

Για τις πσριορισμενες κινησεις μου ειπε ο γιατρος κ η μαια μου οτι σε καποιες γυναικες λιγο πριν γινει αυτοματη εναρξη τοκετου το μωρο ειναι αρκετα ησυχο σε σχεση με πριν...

οποτε ισως ειναι σημαδι..τι να πω;


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?εγω ξυπνησα χαλια.ειχα να ακουσω την μπεμπα απο χθες το βραδυ κ το πρωι μεχρι της 11 περιπου που πηρα την μαια τηλ κ μου ειπε να παω κατευθειαν στο μαιευτηριο.αρχιζω τα κλαματα παιρνω τον μπαμπα μου που ευτυχως ειναι απο κατω στο μαγαζι κ με παει.μπαινω μεσα στην αιθουσα τοκετων κ δεν προλαβα να ανασανω,με βουτανε 3 μαιες κ κατευθειαν υπερηχο να ακουσουν την καρδουλα της μπεμπουλας μου.οταν την ακουσαμε ξαναβαζω κατι κλαματα αυτη την φορα χαρας κ ανακουφισης.μου κανει μετα κ nst κ ευτυχως ολα καλα.ηρθε πανικοβλητος κ ο γυναικολογος κ να λεω απο μεσα μου πες μου να γεννησουμε τωρα,θελω το μωρο μου τωρα.ακομα δεν εχω ηρεμισει καλα καλα.τρομαξε πολυ κ ο αντρουλης μου.αυτα τα λιγα απο μενα.δοξα τω Θεο ολα καλα η μπεμπα μας.

οσο για την επαφη κ εγω μεχρι πριν μπω στον μηνα μου ουτε να ακουσω δεν ηθελα.τωρα που το θελω εγω μπας κ βοηθησω την μπεμπα μου να βγει απο μονη της,δεν θελει ο αντρουλης μου.αριστεα χαιρομαι που ειναι ολα καλα.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μπήκα να σας γράψω σύντομα τα νεα μου.

Εδω και μερες περπατάω σαν τρελή, έγινε και απο το...αλλο και τελικα βοήθησε κάπως την όλη κατασταση.

Ειχα ραντεβου σημερα το πρωι με τον γιατρο μου ειπε πως ο τράχηλος εχει εξαλφθει σχεδόν και οι πόνοι μου εχουν περιοδικότητα 10 λεπτού.

Επειδη ειναι ηδη 39+ αποφασίσαμε να μπούμε αυριο με τη βοηθεια και τεχνιτών πόνων (παρόλο που προσπαθούσα να το αποφύγω αλλα η κατασταση ειναι σχεδόν έτοιμη).

Πιστευω και ελπιζω οτι πηρα την σωστή απόφαση!

Αυριο το πρωι μπαίνω, έφτασε η μεγαλη ωρα για εμενα!

Εύχομαι σε όλες οσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γινεται να ερθουν τα μωρά σας!!

Θα μπω ξανα να σας πω τα νεα μου παρέα με την μικρη κορούλα αγκαλιά!!!!

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπήκα να σας γράψω σύντομα τα νεα μου.

Εδω και μερες περπατάω σαν τρελή, έγινε και απο το...αλλο και τελικα βοήθησε κάπως την όλη κατασταση.

Ειχα ραντεβου σημερα το πρωι με τον γιατρο μου ειπε πως ο τράχηλος εχει εξαλφθει σχεδόν και οι πόνοι μου εχουν περιοδικότητα 10 λεπτού.

Επειδη ειναι ηδη 39+ αποφασίσαμε να μπούμε αυριο με τη βοηθεια και τεχνιτών πόνων (παρόλο που προσπαθούσα να το αποφύγω αλλα η κατασταση ειναι σχεδόν έτοιμη).

Πιστευω και ελπιζω οτι πηρα την σωστή απόφαση!

Αυριο το πρωι μπαίνω, έφτασε η μεγαλη ωρα για εμενα!

Εύχομαι σε όλες οσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γινεται να ερθουν τα μωρά σας!!

Θα μπω ξανα να σας πω τα νεα μου παρέα με την μικρη κορούλα αγκαλιά!!!!

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Με το καλο olive μου,ολα να πανε καλα κ οσο πιο φυσιολογικα γινεται.θα περιμενουμε νεα σου.


9Uh8p2.png

Ldmmp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα κ εγώ από τη γιατρό!! Όλα καλά με τον μπέμπη!!! Θα περιμένουμε μέχρι Παρασκευή κ αν δεν βγει ο μπεμπούλης μας θα κάνω πρόκληση. Olive με το καλό σου εύχομαι!! Να μην ταλαιπωρηθείς κ να κρατήσεις γρήγορα το μωράκι σου!!


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπήκα να σας γράψω σύντομα τα νεα μου.

Εδω και μερες περπατάω σαν τρελή, έγινε και απο το...αλλο και τελικα βοήθησε κάπως την όλη κατασταση.

Ειχα ραντεβου σημερα το πρωι με τον γιατρο μου ειπε πως ο τράχηλος εχει εξαλφθει σχεδόν και οι πόνοι μου εχουν περιοδικότητα 10 λεπτού.

Επειδη ειναι ηδη 39+ αποφασίσαμε να μπούμε αυριο με τη βοηθεια και τεχνιτών πόνων (παρόλο που προσπαθούσα να το αποφύγω αλλα η κατασταση ειναι σχεδόν έτοιμη).

Πιστευω και ελπιζω οτι πηρα την σωστή απόφαση!

Αυριο το πρωι μπαίνω, έφτασε η μεγαλη ωρα για εμενα!

Εύχομαι σε όλες οσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γινεται να ερθουν τα μωρά σας!!

Θα μπω ξανα να σας πω τα νεα μου παρέα με την μικρη κορούλα αγκαλιά!!!!

ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Olive μου με το καλο κοπέλα μου να κρατησεις το μωράκι σου στην αγκαλια σου υγιες και χωρις ταλαιπωρια.:D


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.τι κανετε?εγω ξυπνησα χαλια.ειχα να ακουσω την μπεμπα απο χθες το βραδυ κ το πρωι μεχρι της 11 περιπου που πηρα την μαια τηλ κ μου ειπε να παω κατευθειαν στο μαιευτηριο.αρχιζω τα κλαματα παιρνω τον μπαμπα μου που ευτυχως ειναι απο κατω στο μαγαζι κ με παει.μπαινω μεσα στην αιθουσα τοκετων κ δεν προλαβα να ανασανω,με βουτανε 3 μαιες κ κατευθειαν υπερηχο να ακουσουν την καρδουλα της μπεμπουλας μου.οταν την ακουσαμε ξαναβαζω κατι κλαματα αυτη την φορα χαρας κ ανακουφισης.μου κανει μετα κ nst κ ευτυχως ολα καλα.ηρθε πανικοβλητος κ ο γυναικολογος κ να λεω απο μεσα μου πες μου να γεννησουμε τωρα,θελω το μωρο μου τωρα.ακομα δεν εχω ηρεμισει καλα καλα.τρομαξε πολυ κ ο αντρουλης μου.αυτα τα λιγα απο μενα.δοξα τω Θεο ολα καλα η μπεμπα μας.

οσο για την επαφη κ εγω μεχρι πριν μπω στον μηνα μου ουτε να ακουσω δεν ηθελα.τωρα που το θελω εγω μπας κ βοηθησω την μπεμπα μου να βγει απο μονη της,δεν θελει ο αντρουλης μου.αριστεα χαιρομαι που ειναι ολα καλα.

Τέλος καλο ολα καλα. Μας αγχωσες ρε κορίτσι διαβάζοντάς το.Φαντάζομαι την τρομάρα σας.Πάει τέλειωσε τώρα μην το σκέφτεσαι.

Για τις επαφες τίποτα ολους τους μήνες και τώρα που θέλω για να βοηθήσουμε την κατάσταση τίποτα και ο αντρας μου.:mad: Μια απο τα ίδια.


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια!!

Ολα καλα εχτες με το nst ηταν κ ο γιατρος μου στο μαιευτηριο οποτε το αξιολογησε ο ιδιος!!

Σημερα εχουμε ραντεβου στο ιατρειο του..μου ειπε αν θελω να κανουμε κολπικη εξεταση αλλα δε νομιζω να του κατσω χαχαχαχα

Πιστευω πως η olive γεννησε ειχε πεσει ηδη το τραχηλικο πωμα οποτε δεν ειναι απιθανο..απο ποτε εχει να μπει;

Babyofmine εχεις σπασει ηδη το προσωπικο σου ρεκορ ε;;

Για τις πσριορισμενες κινησεις μου ειπε ο γιατρος κ η μαια μου οτι σε καποιες γυναικες λιγο πριν γινει αυτοματη εναρξη τοκετου το μωρο ειναι αρκετα ησυχο σε σχεση με πριν...

οποτε ισως ειναι σημαδι..τι να πω;

Όλα καλά Αριστέα μου μακάρι να τελειώνεις και εσύ,με το καλό! Να του κάτσεις του γιατρου να σου κάνει κολπική ,να ξέρεις που βρίσκεσαι ,εγώ τον παρακάλαγα την προηγούμενη στο nst να μου κάνει αλλα τίποτα.Αύριο έχουμε ραντεβου με κολπική μαζί να δούμε.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.....................................


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γύρισα κ εγώ από τη γιατρό!! Όλα καλά με τον μπέμπη!!! Θα περιμένουμε μέχρι Παρασκευή κ αν δεν βγει ο μπεμπούλης μας θα κάνω πρόκληση. Olive με το καλό σου εύχομαι!! Να μην ταλαιπωρηθείς κ να κρατήσεις γρήγορα το μωράκι σου!!

Σοφάκι αντε με το καλό και εσύ ,μέχρι παρασκευή ξεμπερδεύεις ,μακάρι να την γλιτώσεις την πρόκληση.Να δεις που θα του έρθει μόνο του να βγει,έτσι και η κουμπάρα μου στισ 40 εβδομάδες θα εμπαινε με προκληση αλλα την ιδια μερα τα ξημερώματα τις ήρθαν δική της πόνοι.;)


vkYEp3.pnguPPIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι αντε με το καλό και εσύ ,μέχρι παρασκευή ξεμπερδεύεις ,μακάρι να την γλιτώσεις την πρόκληση.Να δεις που θα του έρθει μόνο του να βγει,έτσι και η κουμπάρα μου στισ 40 εβδομάδες θα εμπαινε με προκληση αλλα την ιδια μερα τα ξημερώματα τις ήρθαν δική της πόνοι.;)

Μακάρι Μαράκι μου!!! Να βγει μόνος του ο μπέμπης!!! :-)


wG4Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Εχτες ολα καλα στο ραντεβου μας..

Μαρακι αποφασισα οτι δε θελω να κανω κολπικες εξετασεις γιατι δε με νοιαζει το αν κοντευουμε ή οχι.

Εχτες ολα εδειχναν πως υπαρχει αρκετος χρονος ακομα..δλδ ο πλακουντας δεν ειναι γερασμενος τα αμνυακα δεν ειναι μειωμενα και το κεφαλακι του δεν εχει κατεβει περισσοτερο απο την περασμενη Δευτερα.. οποτε φεεεταααα..

Με το καλο olive σημερα να κρατησεις τη κορουλα σου αγκαλια...ολα θα γινουν γρηγορα ειμαι σιγουρη!!!

Σοφια ευχομαι να ερθει μονος του εχεις ακομα μερες μεχρι την Παρασκευη!!

Μαριακου μου θυμησες τα δικα μας τα σαββατιατικα... ολα καλα ευτυχως !!!!


7w9qp3.png                       25/11/11 14/05/14                         

Link to comment
Share on other sites

Goodmorning!!!

Καλά,σπάω το ατομικό μου ρεκόρ κάθε μέρα!!!

Πήγα κι εγώ χθες για nst, όλα καλά με τον μπέμπη ευτυχώς,τώρα θα πάω την Τετάρτη στο κανονικό μου ραντεβού για τα υπόλοιπα.

Aristea καλά έκανες και δεν έκανες την κολπική,εγώ πραγματικά έχω αγανακτήσει!! Στην κόρη μου δεν είχα προλάβει να κάνω καμμία, τώρα λόγω συσπάσεων και φόβου προωρότητας έκανα 2 στην 35η εβδομάδα και μια στην 36η!! Ελπίζω να μην το βρει απαραίτητο ο γιατρός αύριο,γιατί και για μένα δεν έχει νόημα ,αρκεί να είναι το μωρό μου καλά,και όταν είναι έτοιμο θα βγει. Αυτό το άγχος ,μόνο να είναι καλά,ο μόνος λόγος που ανυπομονώ να γεννήσω είναι αυτός!!

Αφού λέμε τώρα με τον άντρα μου,φαντάζεσαι εκεί που φοβόμασταν ότι δεν θα μπω καν στο μήνα μου να πάω στην παράταση στις 42 εβδομάδες;;;

Και μακάρι να ισχύει αυτό που λες σχετικά με την ησυχία πριν τον τοκετό...

Olive με το καλό,εύχομαι όλα να πάνε τέλεια και όσο πιο γρήγορα γίνεται!!

Sofia12 ελπίζω κι εσένα να σας σκάσει πριν προλάβετε να πάτε για πρόκληση!

μαριακου φοβερή αγωνία,ευτυχώς που πήγαν όλα καλά. Κι εμένα από χθες το βράδυ είναι αρκετά πιο κινητικός,μάλλον βόλτα στο γιατρό ήθελε...


hMt4p2.png

CvxKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...