Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ναι εμένα ήταν ευχαριστημένος ο γιατρός με την τιμή. Μην αγχώνεσαι αν κάτι δεν του άρεσε θα στο έλεγε. Μια χαρά είσαι, θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά ❤️ 

      Μου είπε πως είναι πολύ καλή η τιμή απλώς όταν περίμενα να με πάρουν είπα να ρωτήσω για να δω περίπου τ να περιμένω !! Όλα καλά μου είπε προχωράμε Σάββατο πρώτα ο θεός θα μεταφέρουμε τα εμβρυακια μουυυ🙏🏼❤️

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχή 2

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

απο κακακια πως πατε? Εμεις παμε καθε μέρα ίσως και 3 φορες την μερα. Βεβαια τις μερες που κανουμε 3 φορες εχουμε αρκετη γκρινια και θέλουμε 2 μπουκαλια ξενο δηλ περιπου 120μλ συνολο. Αν τυχει να μην παμε μια μερα δεν θελιε καθολου μπουκαλι


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

E ναι... γι'αυτό έχω βάλει ορόσημο τα Χριστούγεννα... μέχρι τότε υπομονή...

Όταν λέτε οτι δεν κοιμούνται καθόλου μέσα στη μέρα τι εννοείτε;;; Δεν κουράζονται; Είναι συνέχεια ξύπνια, ή απλά εννοείτε οτι κοιμούνται 20λεπτα και μισαωράκια; Γιατί έμενα έχει 2 εβδομάδες περίπου που ναι μεν έχει μειώσει τις ώρες ύπνου μέσα στη μέρα, αλλά κάθεται 1,5 ώρα ξύπνιος και κοιμάται μισή ώρα και πάει λέγοντας...

απ΄ το στόμα μου το πήρες!

πρώτα δεν καθόταν πάνω από 1 ώρα ξύπνιος συνεχόμενα και τώρα φτάνει το 2ωρο... ενδιάμεσα κοιμάται τουλάχιστον τέταρτο, βέβαια πολλές φορές ο ύπνος είναι στο στήθος ή αγκαλιά ή στο ρηλάξ...

Link to comment
Share on other sites

απο κακακια πως πατε? Εμεις παμε καθε μέρα ίσως και 3 φορες την μερα. Βεβαια τις μερες που κανουμε 3 φορες εχουμε αρκετη γκρινια και θέλουμε 2 μπουκαλια ξενο δηλ περιπου 120μλ συνολο. Αν τυχει να μην παμε μια μερα δεν θελιε καθολου μπουκαλι

κι εγώ έχω παρατηρήσει ότι κάνει κακά μετά από 4 μπουκάλια ανεξαρτήτως σε πόσο χρόνο θα τα πιει!

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες αγαπητη alovesa και ευχαριστω για την απαντηση

τι να το κανουν το συμπληρωμα μετα προφανως εχω κολησει χι χι

κακα 1-2 μερες

οσο για το ποσο μακαρι να φτασω στο χρονο επισης αγαπητη alovesa δεν ειμαι και φανατικη του θηλασμου αλλα αυτο οτι δεν προσφερει τιποτα μετα το εξαμηνο ειμαι σιγουρη οτι δεν ισχυει ..

να ευχηθω ησυχες νυχτες με πολυ πολυ υπνο ..


XSx2p3.png

REkCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καποια κοριτσια που ειχαν κ αλλα παιδακια δεν μπαινουν πλεον..απ οσες μπαινουμε, δε θυμαμαι!

Οταν μπουν οι υπαρχουν δυο εκδοχες:

1)αυτο που συστηνεται στις ομαδες θηλασμου ειναι οτι θηλαζουμε και μετα απο καθε γευμα κ επιπλεον κατ απαιτηση.

2) αυτο που μου χε πει η μαια στον ανωδυνο, θηλαζουμε πρωι κ βραδυ. Τις υπολοιπες ωρες ειναι καλυμμενα απ τα γευματα στερεων..

Βασικα τουλαχιστον μεχρι να αρχισουν να τρωνε καλα δε νομιζω να μας καλυπτει το πρωι-βραδυ...δε νομιζω με το που θα τους παρουσιασομαι τις στερεες θ αρχισουν να τρωνε αμεσως ποσοτητες..

Οσο για το συμπληρωμα..γιατι να δινουμε; (αν δε σκοπευουμε ν αποθηλασουμε εννοω... σε συνδυασμο με τις στερεες δε νομιζω να πεινανε...)

μάλλον είναι θέμα παιδιάτρου...

η δική μου λέει τον πρώτο καιρό επειδή θα τρώνε λίγο πιθανόν να θέλουν κ θηλασμό μετά το γεύμα, αλλιώς κατ΄ απαίτηση ή ανάλογα με το πρόγραμμα της μαμάς αν εργάζεται, σε καμία περίπτωση μόνο πρωί-βράδυ μέχρι τον 1ο χρόνο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μάλλον είναι θέμα παιδιάτρου...

η δική μου λέει τον πρώτο καιρό επειδή θα τρώνε λίγο πιθανόν να θέλουν κ θηλασμό μετά το γεύμα, αλλιώς κατ΄ απαίτηση ή ανάλογα με το πρόγραμμα της μαμάς αν εργάζεται, σε καμία περίπτωση μόνο πρωί-βράδυ μέχρι τον 1ο χρόνο...

Καλε δεν μου το πε ο παιδιατρος! Η μαια λεμε το πε! Με τον παιδιατρο δεν το συζητησαμε, ξεχασα να ρωτησω!


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ αν καταφέρω να θηλάσω μέχρι να μπούμε στα στέρεα ειλικρινά θα το θεωρήσω κατόρθωμα με τη γκρίνια κ την άρνηση που πέρασα από τον εαυτό μου...

Κακά μέρα παρα μέρα, κάποιες φορές κ κάθε μέρα!!!

Τώρα όσο για το τι προσφέρει ο θηλασμός δεν μπορούμε να μαστε αφοριστικοί και γνώμη μου ότι κάθε περίπτωση παιδιού είναι διαφορετική... Εμένα οι γιατροί μου μ είπαν ότι τα αντισώματα είναι το πρώτο 15νθήμερο... Από κει και μετά ειπναι καθαρά διατροφικό... Έτσι μου είπαν.... Το δέσιμο και την ανάγκη όμως του κάθε παιδιού για το στήθος το ξέρει το ίδιο και η μάνα του.... Δεν μπορούμε να λέμε έτσι ελαφρά ότι δεν προσφέρει τίποτα μετά το 6μημο... Και το λέει άνθρωπος που ζορίζεται άσχημα για να τα καταφέρει... Και το κάνω γιατί βλέπω ότι το θέλει η μικρή.... Ξέρω παιδάκι που έκοψε μόνο του το στήθος στο 5 μηνο.... Αρνούνταν να το πιάσει ενώ έτρωγε το γάλα αντλημένο...


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποικιλλουν οι αποψεις...προσωπικα δεν εχω ακουσει καποιον γιατρο να λεει οτι μετα το15μερο δεν παιρνει αντισωματα... οτι το πρωτο, το πρωτογαλα ειναι πολυ βασικο ναι, το ξερω... αλλα με οσους γιατρους εχει τυχει να μιλησω μιλανε για 6μηνο... απο αποψη "βιολογικου" οφελους,οχι ψυχολογικη... .με τον παιδιατρο δεν ετυχε να το συζητησω αν κ καθε φορα λεω οτι θα ρωτησω...μετα τα εμβολια ομως εχουμε κλαματα κ ταισμα, αρα αδυναμια κουβεντας...


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω δν ξέρω... Το αναφέρω γιατί μου το πε γυναικολόγος κ παιδίατρος... Από την άλλη κ μόνο το γεγονός ότι το πεπτικό των μωρών στρώνει μετά τς 4-5 μήνες προφανώς το μητρικό είναι το καλύτερο!!! Κ κακά τα ψέμματα αν δεν ήταν δεν θα το χαμε κ όλας... Η φύση πάντα ξέρει... Τώρα γιατί το κανε τόδο δύσκολο who knows....

Όσο για τα στέρεα... Διάβασα ότι τα παιδιά του θηλασμού ξεκινούν στο 6μηνο ενώ τα παιδιά που πίνουν μόνο συμπλήρωμα ίσως λίγο νωρίτερα. Ξεκινάμε αντικαθιστώντας θηλασμό με κρέμα, πχ το απόγευμα, αλλά στην αρχή συμπληρώνεις με θηλασμό γιατί τρώνε λίγο... Άρα έχουμε στάνταρ ένα μήνα ακόμη για να φτάσουμε στο γάλα πρωί κ βράδυ μόνο... Ε εγώ κάπου εκεί θ αποθηλάσω κ όλας πρώτα ο Θεός.... Αν αντέξω βέβαια ως τότε...


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημερα κοριτσια μου

εγώ εχω πάλι θεματάκι. Εδώ και 2-3 μερες που ο κυριος μου κανει κακα 3 φορες την ημερα πεινάειπαρα πολυ. Θηλάζει ολο το βραδυ, αν του παρω το στηθος εχω τρελη γκρινια και κλαματα, μολις του βγαζω το στηθος θηλαζει το χερι του, οπως τωρα που σας γραφω και μεσα στη μερα εχω αυξησει το συμπληρωμα γιατι το παιδι μου αρνειται το στηθος γιατι πειναει πολυ και εγω αφου θηλαζω ολη μερα δεν του φτανει. Ειναι αλμα αυτο? Τα απογευματα δεν ξερω τι να τον κανω απο την μουρμουρα και το κλαμα. Εν τω μεταξυ τον ποναει και το εντερακι του μολις κανει κακα.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποικιλλουν οι αποψεις...προσωπικα δεν εχω ακουσει καποιον γιατρο να λεει οτι μετα το15μερο δεν παιρνει αντισωματα... οτι το πρωτο, το πρωτογαλα ειναι πολυ βασικο ναι, το ξερω... αλλα με οσους γιατρους εχει τυχει να μιλησω μιλανε για 6μηνο... απο αποψη "βιολογικου" οφελους,οχι ψυχολογικη... .με τον παιδιατρο δεν ετυχε να το συζητησω αν κ καθε φορα λεω οτι θα ρωτησω...μετα τα εμβολια ομως εχουμε κλαματα κ ταισμα, αρα αδυναμια κουβεντας...

οι τελευταιες έρευνες δειχνουν οτι ο πρώτος μήνας ειναι ο πιο σημαντικός. μετά δεν έχει και πολύ σημασία απο βιολογικής άποψης.


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites

στον ενάμιση μήνα, όταν έβγαζα το 1/3 το πολύ της ποσότητας που έπινε κι αναρωτήθηκα στην παιδίατρο αν άξιζε τον κόπο όλο αυτό μου είπε ότι κ σ' αυτή την ποσότητα τα αντισώματα είναι πάρα πολλά, επιπλέον ό,τι περνάει η μαμά από αρρώστιες πάνε στο παιδί τα αντισώματα κ παίρνει κ κάτι που δε το συγκράτησα για το πεπτικό του σύστημα

εγώ μπορώ να βεβαιώσω για τα αντισώματα από ό,τι πάσχει η μαμά, γιατί εγώ πάσχω στο δέρμα μου από διάφορα κ υποφέρω πραγματικά πολλές φορές κ το παιδί μου δεν έχει ούτε ίχνος νινίδας ή άλλης ξηροδερμίας ή κοκκινίλας που συνηθίζεται στα μωρά παρόλο που έχει κ κληρονομικότητα να εμφανίσει

κ τις πρώτες 15 μέρες δεν πήρε καθόλου δικό μου γάλα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια μου

εγώ εχω πάλι θεματάκι. Εδώ και 2-3 μερες που ο κυριος μου κανει κακα 3 φορες την ημερα πεινάειπαρα πολυ. Θηλάζει ολο το βραδυ, αν του παρω το στηθος εχω τρελη γκρινια και κλαματα, μολις του βγαζω το στηθος θηλαζει το χερι του, οπως τωρα που σας γραφω και μεσα στη μερα εχω αυξησει το συμπληρωμα γιατι το παιδι μου αρνειται το στηθος γιατι πειναει πολυ και εγω αφου θηλαζω ολη μερα δεν του φτανει. Ειναι αλμα αυτο? Τα απογευματα δεν ξερω τι να τον κανω απο την μουρμουρα και το κλαμα. Εν τω μεταξυ τον ποναει και το εντερακι του μολις κανει κακα.

σίγουρα πεινάει; κι εμένα αρνείται το στήθος κ θηλάζει το χέρι του αλλά δεν πεινάει είναι επειδή τον ενοχλούν τα ούλα του... έχει πετάξει φουσκίτσες εκεί που θα βγούνε δόντια

κάνε συχνές εναλλαγές κ να δίνεις συμπλήρωμα μόνο όταν κλαίει

δοκίμασες να κάνεις αντλήσεις όποτε προλαβαίνεις κ να του δίνεις αντλημένο αντί για συμπλήρωμα; πρώτα το μωρό κ μετά το θήλαστρο... μη σε ανησυχεί ότι δε θα έχει για το μωρό... το μωρό δεν αφήνει για το θήλαστρο αλλά το θήλαστρο αφήνει για το μωρό...

πάρε κ μια γνώμη από τη γραμμή θηλασμού...

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν μου το πε ο παιδιατρος! Η μαια λεμε το πε! Με τον παιδιατρο δεν το συζητησαμε, ξεχασα να ρωτησω!

το κατάλαβα καλέ!

γενικώς το είπα, για το τι τελικά θα κάνει η καθεμιά μας εξαρτάται κ από το γιατρό που εμπιστεύεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...