Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα!για το θέμα των αδειών Συμφωνώ απόλυτα με τη Σμάρα.μην αγχωνεστε κ μη στενοχωριεστε,ξερω δεν είναι το ιδανικό ουτε το επιθυμητό ενα νεογέννητο να αποχωριστεί τη μανούλα του τόσο γρήγορα,είναι πολύ άδικο.amelie μου ναι είχα εμετούς σε σημείο που είχα χασει 2 κιλά!υστερα έχω τρελές καούρες,τρώω μέχρι το μεσημέρι οτι θέλω γιατί μετα αν φάω θα κάνω εμετο.γλυκατζου δεν ήμουν ποτε οποτε κ αυτό με έχει βοηθήσει!τρώω ενα κυρίως γεύμα κ τα υπολοιπα είναι ενα τοστ,αυγό βραστό,μια σαλάτα,ενα γάλα,τροφές δηλ που περιέχουν θρεπτικά συστατικά κ ας μην είναι κανονικό γεύμα.γιατί εκτός απτά κιλά πρεπει να παίρνουμε θρεπτικά συστατικά κ αυτό γίνεται με μικρές μεριδες αρκεί να προσεχείς τι τρως,γιατί πχ ενα γλυκό δεν σου προσφέρει τπτ.δεν είπα να μην το φας κ εγώ τρώω που και που αλλά όχι κάθε μέρα!τρώω τη μισή μέρα γιατί δεν μπορω να κάνω αλλιως,όμως οι εξετάσεις μου είναι τόσο καλες κ αυτό είναι το πιο σημαντικό οποτε συμβιβαστικά που δεν Στέλνω τον άντρα μου τη νύχτα για διάφορες λιγουρες!!!είναι ο τυχερός της υπόθεσης γιατί τα τρώει όλα μόνος του,αλλά μόλις γέννησω δεν θα του αφήνω τπτααα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.βιβάκι κι εγώ έτσι ακριβώς ήμουν τους πρώτους 4 μήνες. Ακόμη και τώρα τρώω οτι θέλω αλλα μέχρι τις 7-8 το απόγευμα γιατί αλλιώς μετά έχω καούρες και φουσκώματα.

Κορίτσια είμαι πολύ στεναχωρημένη. Την Δευτέρα έκανα την Β επιπέδου. Ο μικρός μας ταλαιπώρησε αρκετά γιατί δεν γυρνούσε και η γιατρός δεν μπορούσε να μετρήσει το πλάγιο της καρδιάς. Μετά απο 3 ώρες που μπαίναμε και βγαίναμε καταφέραμε και τελειώσαμε. Όλες οι μετρήσεις βγήκαν καλές σύμφωνα με την γιατρό.

Μετά την επόμενη μέρα χτυπάει το τηλέφωνο και ήταν η γιατρός που μου έκανε την Β επιπέδου και μου λέει οτι θέλει να επαναλάβει κάποιες μετρήσεις για να δει αν το μωρό έχει επηρεαστεί απο την αναιμία μου. Μου είπε να μην ανησυχώ και μου έκλεισε ξανά ραντεβού για την άλλη Πέμπτη.

Κι εγώ δεν μπορώ να βγάλω απ΄το μυαλό μου οτι κάτι ίσως δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αμελί μου καλημέρα!! Σου εύχομαι να μην είναι τίποτα το ανησυχητικό και απλά να θέλει έναν επανέλεγχο. Συμβαίνει αρκετές φορές! Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο, αλλά προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και να μην αγχώνεσαι!! Φιλιά!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.βιβάκι κι εγώ έτσι ακριβώς ήμουν τους πρώτους 4 μήνες. Ακόμη και τώρα τρώω οτι θέλω αλλα μέχρι τις 7-8 το απόγευμα γιατί αλλιώς μετά έχω καούρες και φουσκώματα.

Κορίτσια είμαι πολύ στεναχωρημένη. Την Δευτέρα έκανα την Β επιπέδου. Ο μικρός μας ταλαιπώρησε αρκετά γιατί δεν γυρνούσε και η γιατρός δεν μπορούσε να μετρήσει το πλάγιο της καρδιάς. Μετά απο 3 ώρες που μπαίναμε και βγαίναμε καταφέραμε και τελειώσαμε. Όλες οι μετρήσεις βγήκαν καλές σύμφωνα με την γιατρό.

Μετά την επόμενη μέρα χτυπάει το τηλέφωνο και ήταν η γιατρός που μου έκανε την Β επιπέδου και μου λέει οτι θέλει να επαναλάβει κάποιες μετρήσεις για να δει αν το μωρό έχει επηρεαστεί απο την αναιμία μου. Μου είπε να μην ανησυχώ και μου έκλεισε ξανά ραντεβού για την άλλη Πέμπτη.

Κι εγώ δεν μπορώ να βγάλω απ΄το μυαλό μου οτι κάτι ίσως δεν πάει καλά.

καλημερα.μην ανησυχεις,εφοσον ηταν καλες οι μετρησεις.συχνα κανουν επανελεγχο,πιθανον δεν ειναι τπτ.να προσπαθησεις να ηρεμησεις κ την ημερα του ραντεβου προσπαθησε να ξυπνησεις τον μικρουλη σου.να μας ενημερωσεις

Link to comment
Share on other sites

Μετά την επόμενη μέρα χτυπάει το τηλέφωνο και ήταν η γιατρός που μου έκανε την Β επιπέδου και μου λέει οτι θέλει να επαναλάβει κάποιες μετρήσεις για να δει αν το μωρό έχει επηρεαστεί απο την αναιμία μου. Μου είπε να μην ανησυχώ και μου έκλεισε ξανάλ ραντεβού για την άλλη Πέμπτη.

Κι εγώ δεν μπορώ να βγάλω απ΄το μυαλό μου οτι κάτι ίσως δεν πάει καλά.

Αχ κοριτσάκι μου, δεν σε αδικώ που ανησυχείς αλλά είναι συχνό φαινόμενο οι επανέλεγχοι. Δες το από την θετική πλευρά. Καθε μέρα που περνάει το μωράκι σου μεγαλώνει και οι μετρήσεις του θα είναι πιο αποκαλυπτικές και η γιατρός θα μπορέσει να σε διαβεβαιώσει πως όλα πάνε καλά. Μην σε φοβίζει ο επανέλεγχος. Μπορεί επειδή το μπεμπάκι σου σας έκανε κόνξες να μην μπόρεσε η γιατρός να πάρει με σιγουριά όλες τις μετρήσεις και με το δίκιο της σας ζήτα επανέλεγχο σε μια πιο καλή στάση του μικρού και ε πιο μεγάλο μέγεθος.;)

Επίσης δεν είσαι και η μοναδική εγκυούλα με αναιμία. Για αυτό άσε τη στενοχώρια και κάνε μόνο θετικές σκέψεις.

Όπως και να έχει θα περιμένουμε νέα σου


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πω κι εγώ τα νέα μου. Την Πέμπτη έκλεισα τα ραντεβού μου για την άμνιο και παρακαλώ όλα να πάνε καλά με την εξέταση αλλά και με τα αποτελέσματα.

Σήμερα ήταν μια πολύ δύσκολη μέρα στη δουλειά με πολύ κούραση και πισώπλατα μαχαιρώματα και ήρθα και φουντωσα και με έπιασε απίστευτη ταχυπαλμία και τρέμουλο και πέτρα έγινε η κοιλιά μου... τα χρειαστηκα για τα καλα και σηκώθηκα και πήγα στη γιατρό μου. Ευτυχώς ολα καλά με τη μπέμπα μου. Μου αύξησε το μαγνήσιο και μου σύστησε αναρρωτική άδεια για να καλμάρει λίγο η κατάσταση. Δυστυχώς όμως επειδή την άλλη εβδομάδα θα κάνω την άμνιο και θα πάρω τότε άδεια, δεν μπορώ να λείψω από τώρα. Οπότε, λίγο υπομονή να φύγει και η αυριανή ημέρα και ίσως να λείψω περισσότερο μετά την άμνιο.

Σας χαιρετώ για την ώρα και μην ξεχνάτε: ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δεν ήξερα οτι ζητάνε συχνά επανέλεγχους...μπορώ να πω οτι αυτό με ηρέμησε λίγο. :)

Σμάρα μου αυτές οι καταστάσεις στη δουλειά είναι δύσκολες είτε είσαι εγκυμονούσα είτε όχι αλλά ένα παραπάνω τώρα που έχεις κι ένα μωράκι στην κοιλιά σου και θα έπρεπε να το σέβονται αυτό. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά με την άμνιο και να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα!! Και μετά να πάρεις άδεια για να ηρεμήσεις και να ξεκουραστείς!

Εγώ ανέβηκα λίγο ψυχολογικά γιατί χθες παρέλαβα κάτι ρουχαλάκια που είχα παραγγείλει απ΄το εξωτερικό για το μωράκι!! Είχα ξεχάσει πόσο μικρά είναι τα μωράκια όταν γεννιούνται!!:-D Είμαι μια χαζομαμά!!! Τώρα θα ξεκινήσουμε με τον άντρα μου να ετοιμάζουμε το δωμάτιο του μωρού!! Ανυπομονώ!!!:-D

Εσείς ξεκινήσατε αγορές;;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,εμεις πηραμε το καροτσι πριν κανενα μηνα(ηταν προσφορα),παρκο κ κρεββατακι θα δανειστουμε.πεπει σιγα-σιγα να παρουμε κανενα ρουχαλακι,κ ετοιμαζουμε λιγα χειροποιητα λευκα ηδη

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,εμεις πηραμε το καροτσι πριν κανενα μηνα(ηταν προσφορα),παρκο κ κρεββατακι θα δανειστουμε.πεπει σιγα-σιγα να παρουμε κανενα ρουχαλακι,κ ετοιμαζουμε λιγα χειροποιητα λευκα ηδη

Καλημέρα!

Όταν λες χειροποίητα λευκά είδη, εννοείς οτι τα φτιάχνετε εσείς;

Εμείς καροτσάκι, κάθισμα αυτοκινήτου, καλαθούνα και κρεβατάκι τα έχουμε ήδη απο το πρώτο μας και ευτυχώς είναι σε ουδέτερο χρώμα και μπορούμε να τα ξαναχρησιμοποιήσουμε. Μόνο ρούχα και σεντονάκια χρειαζόμαστε γιατί τα είχα σε ροζ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Σμάρα εύχομαι να πάνε όλα καλά με την άμνιο!! Οι δουλειές είναι καμιά φορά αγχωτικές, αλλά δεν αξίζει τον κόπο!!!

Και εμείς έχουμε πάρει καροτσάκι, κρεβατάκι και συρταριέρα εδώ και πολύ καιρό γιατί είχαμε πετύχει καλές τιμές. Το καλοκαίρι (προς Αύγουστο) θα πάρω ρουχαλάκια. Από σεντονάκια και πάνες η πεθερά μου μου έχει φτιάξει πάρα πολλά. Κάποια άλλα πραγματάκια, όπως μπουρνουζάκι κλπ θα τα πάρω κ αυτά το καλοκαίρι!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα κανει η γιαγια μου πλεκτη κουβερτα ουδετερη,μια ροζ κεντητη καπως η μαμα μου κ καποιες πανουλες κ σεντονακια-μαξιλαροθηκες.περνουμε τα υφασματα που μας αρεσουν κ τα ραβει κθα βαλει κ κτ πιο προσωπικο οπως ονομα,ημ.γεννησης κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσια μου. Με το καλό οι αγορές σας! Εγώ να σας πω την αλήθεια μου, όχι μόνο δεν έχω αγοράσει τίποτα αλλά δεν έχω κοιτάξει καν τι θα χρειαστεί, ούτε καν μια λίστα... Κατά βάθος είμαι πολύ προληπτική και φοβάμαι να κάνω σχέδια . Μάλλον θα τα κάνω όλα τελευταία στιγμή. Σας χαίρομαι πάντως πολύ που δεν είστε σαν κι εμένα. Χαρείτε το!!!


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

μη νομιζεις σμαρα.κ γω ποσες φορες σκεφτομαι απαισιοδοξα,αλλα σκεφτομαι κ οτι πρεπει να ετοιμαστω για τη μικρη μου.φαντασου το καροτσι το πηρα πριν μαθω το φυλο,αλλα ειναι πολυ καλο!βεβαια ειναι ασπρο με blue-black,αλλα θα ειναι το μωρο ροζ,οπως λεει κ η κουμπαρα μου.η οποια με το που εμαθε το φυλο μας πηρε κ τα πρωτα ρουχακια.δες σιγα-σιγα λιστες με βαλιτσα μαιευτηριου,κ τι θα χρειαστεις μετα,κανε ερευνα αγορας κ θα εισαι κ πιο ηρεμη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είστε πολύ τυχερές που θα έχετε χειροποίητα λευκά είδη!! Είναι ποιοτικά ανώτερα και πιο προσωπικά απο τα εργοστασιακά! Και σίγουρα φτιαγμένα με πολύ αγάπη!!

Γενικώς τα πρώτα έξοδα του μωρού είναι πάρα πολλά, αλλά μετά στο δεύτερο παιδί θα τα έχετε όλα έτοιμα...ειδικά αν είναι και το ίδιο φύλο.

Βοηθάνε επίσης πολύ και οι συγγενείς και οι φίλοι που θέλουν να κάνουν κάποιο δώρο και ρωτάνε τι χρειάζεστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...