Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου γεια σας!!!!

Χάθηκα αρκετές μέρες, αλλά είμασταν όλοι άρρωστοι οικογενειακώς και δυστυχώς όλοι με αντιβιώσεις..... ακόμα και εγώ. Η ίωση ξεκίνησε στην κορούλα μου σαν ένα απλό συνάχι και εντελώς ξαφνικά της έκανε ωτίτιδα. Στον σύζυγο έκανε λαρυγγίτιδα και σε εμένα βρογχίτιδα. Τα πιάσαμε όλα όπως καταλαβαίνετε. Τώρα έχουμε συνέλθει αρκετά, αλλά ο γιατρός με συμβούλευσε να μη στέλνω τη μικρή μου κορούλα στο νήπιο μέχρι να περάσουν οι πολλές ιώσεις και έτσι έκανα. Η μικρή είναι όλη μέρα στο σπίτι με αποτέλεσμα να κουράζομαι αρκετά και να μην μου μένει καθόλου χρόνος για λίγη ξεκούραση έστω και στον καναπέ.

Η μπεμπούλα στην κοιλίτσα μου έχει δώσει για τα καλά το παρόν. Τα σκιρτήματα είναι σε καθημερινή βάση και αυτό με χαροποιεί, αλλά κυρίως με βοηθά να είμαι ήρεμη. Αισθάνομαι ακόμα και τις κινήσεις της όταν αλλάζει θέση....... Αν και το έχω ξαναζήσει, είναι απίστευτα όμορφο συναίσθημα!!!!!!!

Πολλά φιλιά σε όλες σας!!!


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα σας,

είμαι καινούρια στην παρέα..είμαι στην εικοστή εβδομάδα,είμαστε 15 cm κ 140γραμμάρια!!έχω ημερομηνία 4/9 από τη γιατρό μου αλλά το μωρό μου μας γυρνάει την πλάτη κ δε μας δείχνει τι είναι..σε όποιον το λέω μου λέει ότι είναι κοριτσάκι!ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!καλως ηρθες nanouko82!να σου πω την αληθεια κ εγω εχθες ειχα παει στο γιατρο,προσπαθουσε για ακομη μια φορα κ αρκετη ωρα μα δεν καταφερε να δει το φυλο γιατι μια καθοταν οκλαδον,μετα ειχε βαλει το γονατακι του μπροστα!κ λεω για πλακα γιατρε μαλλον ειναι κοριτσακι και ντρεπεται να μας δειξει το πιπι της!!!χιχιστην αρχη πιστευα πως θα ειναι αγορι,τωρα τελευταια ομως μου φαινεται πως θα ειναι κοριτσι.που ειναι το ενστικτο της μανας???βεβαια να ειναι γερο κ υγιες κ το φυλο δε με πειραζει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια , μετα απο πολλες μερες! Ευχομαι να ειστε ολες καλα και σεις και τα μωρακια σας!

Ρε κοριτσια , μ΄ εχει πιασει μια ανησυχια , αλλο πραγμα, δεν καταλαβαινω καθολου το μωρακι μου.Βεβαια την προηγουμενη Δευτερα, ειχαμε παι στην γιατρο μας και ηταν ολα καλα, ο μπεμπης ειχε βαρος 160 γραμμαρια!μου εκλεισε για β΄επιπεδου 15/5 , μα δεν θα αντεξω σιγουρα ως τοτε..σς φιλω


;);)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Ελπίζω να είσαστε όλες καλά. Εμείς μαμά και κόρη είμαστε μια χαρά. Είχαμε πάει στον γιατρό την Μ. Τετάρτη και την είδαμε, κουνιόταν συνέχεια και ο γιατρός δυσκολευόταν να την μετρήσει. Όταν από τα πολλά τα κατάφερε μας είπε πως είναι 18.5 εκ. και έχει βάρος 230γρ. Και από κινήσεις,την καταλαβαίνω αρκετά, αλλά όχι συνέχεια. Μπορεί να την καταλάβω το πρωί και μετά το βράδυ. Δεν ανησυχώ όμως, γιατί και την μεγάλη μου κορούλα μου έτσι την αισθανόμουν στην συγκεκριμένη ηλικία κύησης. Αργότερα που θα μεγαλώσουν και θα δυναμώσουν τα μωράκια μας, εκεί να δείτε κλωτσιές που θα τρώμε!!!!!!!

CristinaM μην ανησυχείς τόσο πολύ. Μήπως κινείται περισσότερο όταν κοιμάσαι και δεν τον αισθάνεσαι τον μπέμπη σου; Σκέψου και αυτό. Συνήθως την ημέρα που είμαστε σε διαρκή κίνηση, ακόμα και να κινούνται τα μωράκια μας δεν τα καταλαβαίνουμε. Άσε που είναι μικρούτσικα και δεν έχουν τόση δύναμη ακόμα. Μπορεί ωστόσο να συμβαίνει και το εξής: Η πλατούλα του μπέμπη σου να ακουμπάει στην κοιλιά σου και τα ποδαράκια του να είναι προς τα μέσα με αποτέλεσμα πάλι να μην μπορείς να τον αντιληφθείς. Η γνώμη μου είναι πάντως να χαλαρώσεις και να κάνεις αυτό που κάνω και εγώ όταν έχω ανάγκη να την αισθανθώ περισσότερο την δική μου μπεμπούλα: Ακουμπώ την παλάμη μου πάνω στην γυμνή κοιλιά μου και μέσα σε δευτερόλεπτα η μπέμπα μου αρχίζει να κινείται. Απίστευτο συναίσθημα!!!!!!!!

Πολλά φιλιά σε όλες και Καλή Ανάσταση να έχουμε με υγεία και πολύ αγάπη!!!!!!


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες σας. Εύχομαι να περάσατε υπέροχα. Εμείς μείναμε στην Αθήνα αλλά περάσαμε μούρλια. Λίγη παραπάνω κούραση αλλά όλα πήγαν κατ' ευχή.

Έχω τεράστια αγωνία για την β' επιπέδου την Δευτέρα. Τόσο άγχος που έχει εξαφανιστεί η περιέργεια μου για το φύλο και το μόνο που έχω στο μυαλό μου είναι να το δούμε να μεγαλώνει σωστά και αρτιμελές. Το εμβρυάκι μας, ώντας στην 20η εβδομάδα, το νιώθω αρκετά έντονα και στη δουλειά όταν κάθομαι, και όταν είμαι ξαπλωτή. Τι κρίμα που ακόμα δεν μπορεί να το νιώσει κι ο άντρας μου.:oops:

Εύχομαι καλά αποτελέσματα σε όλες μας. Φιλάκια


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά,Χριστός ανέστη.τι κάνετε κορίτσια;εγώ προ χθες είχα παει στο γιατρό,όλα καλά με το μωρά κι μεγαλώνει κ στριφογυρίζει για τα καλά.είναι 18 περιπου εκατοστά κ 230 γρ.ή κοιλιτσα έχει φουσκώσει λιγάκι,ευτυχώς έχω πάρει μονο λιγα γρ,ουτε κιλό.βέβαια ο γιατρός με είπε απο δω κ πέρα θα ανεβαίνουν τα κιλά πολύ γρήγορα.το μονο που με ανησυχεί είναι οτι έχω πονάκια περιόδου κ ο γιατρός δεν τα θέλει αυτά γιατί είναι συσπάσεις.έχει κάποια απο σας παρόμοια εμπειρία;φοβάμαι παρα πολύ,επειδή όμως αυτά επιδεινώνονται όταν στενοχωριεμαι ή' αγχωνομαι προσπαθώ να μένω ήρεμη κ να κάνω θετικές σκέψεις.ξεκίνησα κ μαγνήσιο κ νομιζω έχει βοηθήσει γιατί με πιάνουν τα κονάκια λιγότερες φορες κ με λιγότερη ενταση.αν κάποια γνωρίζει κάτι τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Χρονια πολλα Χριστος Ανεστη!εχω μερες να δω το αγορακι μου , θα τον δω στην β΄επιπεδου την επομενη εβδομαδα, Σμαρα , πως πηγες εσυ σημερα? ολα καλα ειμαι σιγουρη..βιβακι ουτε κιλο, μπραβο σου, εγω 6 ως τωρα και συνεχιζω...

Σημερα , μια συναδελφος μου , εγκυος επισης που ομως γενναει Ιουνιο , μου ειπε οτι απο 1/7 , μας κοβουν το επιδομα μητροτητας απο τον Οαεδ καθως και το εξαμηνο..ταραχτηκα στ΄ αληθεια πολυ , ευχομαι να μην ειναι αληθεια..εχετε ακουσει κατι σχετικα?

Σας φιλω..


;);)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την όμορφη παρέα μας. Σήμερα κάναμε την β' επιπέδου και όλα πήγαν κατ' ευχή. Ολες μας οι μετρήσεις είναι πολύ καλές. Εχουμε φτάσει αισίως τα 365γρ και όλα τα όργανά μας αναπτύσσονται πολύ καλά. Τα ωραία της εξέτασης ήταν όταν άνοιξε διάπλατα το στόμα και χασμουρήθηκε και το χαμόγελάκι της στα τελευταία λεπτά της εξέτασης λες και μας χαμογέλασε για να μας χαιρετήσει... Και λέω "της" γιατί είναι κορίτσαρος!

marili76...............................Π.Η.Τ. 2/9/14...Αγόρι

nanouko82...........................Π.Η.Τ. 4/9/14

Cat14..................................Π.Η.Τ. 5/9/14...Αγόρι

Σμάρα.................................Π.Η.Τ. 7/9/14... Κορίτσι

marilu80..............................Π.Η.Τ. 10/9/14

vikib....................................Π.Η.Τ. 10/9/14

ΚΑΡΑΒΡΑ..............................Π.Η.Τ. 10/9/14

tatipit..................................Π.Η.Τ. 10/9/14

jo_nik..................................Π.Η.Τ. 11/9/14

Balou...................................Π.Η.Τ. 12/9/14

Koko1..................................Π.Η.Τ. 14/9/14

Νατασούλα...........................Π.Η.Τ. 15/9/14...Κοριτσάκι

ChristinaM............................Π.Η.Τ. 20/9/14...Αγόρι

aspapa.................................Π.Η.Τ. 22/9/14

thalia81...............................Π.Η.Τ. 25/9/14

βιβακι..................................Π.Η.Τ. 25/9/14

tania g.................................Π.Η.Τ. 22/9/14

mimika84.............................Π.Η.Τ. 30/9/14

kleopatra29..........................Π.Η.Τ. ?????

looney_anna.........................Π.Η.Τ. 21/9/14

Βιβάκι δεν έχω καθόλου πείρα σε πονάκια περιόδου, ούτε πριν την εγκυμοσύνη ούτε μέχρι τώρα στην 21η εβδομάδα. Κάτι πονάκια σαν τραβηγματάκια πίσω από τον αφαλό μου νιώθω που και που αλλά η γιατρός μου είπε πως είναι η μήτρα μου που τεντώνεται και μεγαλώνει. Μαγνήσιο παίρνω από την 10η εβδομάδα. Ξεκίνησα με 1 trofocard και τώρα παίρνω 3 την ημέρα. Προσπάθησε να ξεαγχωθείς και να κάνεις μόνο θετικές σκέψεις!

Χαιρετώ για τη ώρα. Περιμένω ευχάριστα νέα απ' όλες σας :-D


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,χρονια πολλα!εγω ανυπομονω για την αυχενικη στις 9/5,ισως ειναι κοριτσακι..πηγαμε μια βολτα σε ενα μαγαζι για ερευνα αγορας(απο βαρεμαρα)κ βρηκα ενα πολυ ωραιο καροτσι προσφορα..ειναι πολυ νωρις?στον προηγουμενο υπερηχο ηταν 255γρ κγενικοτερα ειχε διπλασιαστει.μετα το ππρωτο τριμηνο εγω δεν εχω πονακια,αλλα παιρνω μαγνησιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκια μου καλημέρα.

Έκλεισα και εγώ για Β επιπέδου στις 15 Μαϊου και από τώρα έχω ένα σχετικό άγχος......

Σμάρα μπράβο κοπέλα μου. Όλα πήγαν κατ΄ευχήν!!!!! Κοριτσάκι, έτσι; Άντε να μαζευόμαστε σιγά - σιγά οι κοριτσομάνες!!!!!!!!!!

CristinaM καλή επιτυχία και σε σένα κοπέλα μου!!!!!!

Τα δικά μου νέα δυστυχώς έχουν να κάνουν πάλι με ιώσεις. Η κορούλα μου κόλλησε το Πάσχα μια ίωση γαστρεντερίτιδας που την ταλαιπώρησε 5 μέρες. Τώρα την κόλλησα εγώ, ευτυχώς ελαφριά. Ο γιατρός μου συνέστησε να μην τρώω καθόλου γαλακτοκομικά - φρούτα - λαχανικά - όσπρια μέχρι να περάσει. Μόνο πατάτες βραστές - κοτόπουλο - γαλοπούλα και ψωμί....... αυτό είναι το μενού μου μεσημέρι - βράδυ!!!!! Το πρωί φρυγανιές ή κράκερς. Φέτος που είμαι έγκυος δεν ξέρω τι να πω, λες και γίνεται επίτηδες αυτό με τις ιώσεις. Κολλάω συνέχεια και δεν έχω καθόλου διάθεση. Μια η κόρη μου άρρωστη, μια εγώ, μια ο σύζυγος...... απελπιστήκαμε πια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Άντε να καλοκαιριάσει να φύγουν οι παλιοαρρώστιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κατά τα άλλα, το Πάσχα τσίμπισα από τα φαγητά 3 κιλάκια και χαλάστηκα τελείως. Βέβαια από εδώ και πέρα η ζυγαριά θα ανεβαίνει θέλω δεν θέλω, αλλά πρέπει να προσέξω να μην πάρω πολλά κιλά. Σύνολο 5 κιλά!!!!!!!!!!!!!!! Εσείς πόσα έχετε πάρει;

Πολλά φιλιά σε όλες!!!


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις εύχομαι σε όλες!! Εμείς έχουμε ραντεβού για β επιπέδου 9/05 και ανυπομονώ να δω το μπεμπουλίνι μου. Μάλλον είναι κορίτσι αλλά σίγουρα θα μας πουν τότε. Από φάρμακα παίρνω μόνο σίδηρο και φολλικό οξύ. Το ασβέστιο το καλύπτω με γαλακτοκομικά, αλλά μαγνήσιο δεν παίρνω! Μήπως είναι ακόμα νωρίς, γι'αυτό; Δεν έχω ιδέα! Εσείς τι φάρμακα παίρνετε;


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!εγω αυτες τις μερες θα κλεισω για β επιπεδου γυρω στις 15 μαιου!απο φαρμακακια οταν μπηκα στο 2ο τριμηνο ξεκινησα σιδηρο φυλλικο οξυ και ασβεστιο.τωρα που μπηκα στον 5ο πηρα κ μαγνησιο.αν δεν εχεις κραμπες μπορει να στο καθυστερησει το τελευταιο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!! Καλό μήνα να έχουμε με μπόλικες κλωτσιές από τα μωράκια μας :-D

Να σας πω τα νέα μου... Κάναμε τη β' επιπέδου την Δευτέρα που μας πέρασε, όλα είναι μια χαρά!! Επιβεβαιώσαμε και το φύλο, αν και δε χρειάστηκε να μας το πει ο γιατρός!! Το είδαμε μόνοι μας, ΑΓΟΡΑΡΟΣ!!!! Χα χα!!:P:p

Έχει φτάσει βάρος 400γρ, κλωτσάει ανελέητα και είναι όλα στη θέση τους, χεράκια, ποδαράκια κλπ... Ο γιατρός κανε πολλές μετρήσεις στον εγκέφαλο, στην καρδούλα, μέτρησε το μήκος από το βραχίονα του χεριού και από το ποδαράκι. Το μωράκι μου είχε το δάχτυλο στο στόμα και τα υπόλοιπα δαχτυλάκια ανοιχτά, το έχω και σε φωτό!

Το επόμενο ραντεβού μου είναι τέλος Μαϊου, όπου θα μου γράψει να κάνω και την καμπύλη σακχάρου, μπλιάχ...

looney_anna από φάρμακα εγώ παίρνω σίδηρο, μαγνήσιο και ασβέστιο από την αυχενική και μετά. Το φυλλικό μού το σταμάτησε τη 12η βδομάδα, αλλά ο σίδηρος που παίρνω έχει μέσα και φυλλικό, οπότε καλύπτομαι από κει μάλλον.

Αυτά τα νέα μου, καλή επιτυχία σε όλες για τη β' επιπέδου.

φιλιά xxx


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...