Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Απτήν στιγμή που διπλασιάστηκε υπάρχουν ελπίδες.  

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Μπράβο Νατασούλα. Ευχάριστα τα αποτελέσματα!! Για τα υπόλοιπα μην ανησυχείς, κάνε ότι σου λέει ο γιατρός σου και όλα θα είναι μια χαρά. Να βάλεις και τον αντρούλη σου να σου κάνει κανένα μασαζάκι που έχεις πιαστεί από την ξάπλα και γρήγορα θα είσαι στο πόδι. Για τις καούρες, αν και δεν έχω, διάβασα πως δεν πρέπει να ξαπλώνεις αμέσως μετά το φαγητό και πως 2 μαξιλάρια μπορεί να βοηθήσουν να μην ανεβαίνουν τα υγρά του στομάχου στον εισοφάγο. Το maalox δεν με επιασε πότε. Για το gaviskon εχω ακούσει καλά λόγια ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, οπότε ρώτα το γιατρό σου τι άλλο μπορείς να πάρεις ώστε να βρεις κάτι να σε ανακουφίζει.

Και μια που αναφέρατε τα τζινάκια εγκυμοσύνης, δώστε μου τα φώτα σας. Από που τα πήρατε; πως διαλέξατε νούμερο; πχ στα μπούτια θα σας κάνει μετά από 1-2 μήνες? Εγώ κοιλίτσα εγκυμοσύνης δεν έχω. Κοιλίτσα ευερέθιστου εντέρου θα την έλεγα... :oops: φορώ κατι παντελόνια με κορδόνι στη μέση αλλά ενα τζιν πολύ το λιγουρεύομαι.Από τιμές που κυμαίνονται?

Επίσης, έχει ακούσει καμιά σας το μωρό? Πριν μια βδομάδα ήμουν ξαπλωμένη στο καναπέ κι ένιωσα ένα πεταρισμα χαμηλά αριστερά στην κοιλιά μου (όπως οταν πεταρίζει νευρικά το μάτι μας). Η γιατρός μου είπε οταν της έδειξα το σημείο πως εκεί ακριβώς είναι η μήτρα μου και πως πολύ πιθανό να ηταν το μωρό, αλλά να μην αγχωθω γιατί μπορεί να το ξανανιώσω σε κάνα μήνα. Εγώ πάλι νόμιζα πως ήταν τα νευροφυτικά μου και δσν πήγε αμέσως το μυαλό μου στο μικρό μας.

Αρκετά σας έπρηξα. Να περάσετε όμορφα αύριο και να χαίρεστε τους εορτάζοντες σας.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, καλή μου Σμάρα το θέμα με τις καούρες με ταλαιπωρεί πάρα πολύ. Προσέχω και δεν ξαπλώνω αν δεν περάσουν πάνω από 2-3 ώρες μετά το φαγητό, αλλά και πάλι τα ίδια. Ίσως να παίζει ρόλο πως παίρνω και πολλές ορμόνες και μου έχουν κάνει το στομάχι χάλια. Ο γιατρός μου είπε να πάρω για 2 μέρες τα zantac, αλλά διάβασα στις οδηγίες χρήσεις πως απαγορεύονται κατά τη διάρκεια της κύησης και του θηλασμού και φοβήθηκα να τα πάρω. Αύριο που θα επικοινωνήσω μαζί του θα τον ρωτήσω περισσότερα.

Παντελόνι τζιν εγκυμοσύνης πήρα από τα Prenetal (ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση) σε στενή γραμμή με φαρδύ λάστιχο στην περιοχή της κοιλιάς. Μου κόστισε 40 ευρώ και προς το παρόν μου κάνει μια χαρά.

Όσο για το μωράκι μου, ναι το έχω καταλάβει πριν από 4 μέρες και ενώ ήμουν ξαπλωμένη αισθάνθηκα στιγμιαία σαν κάτι να με γαργάλησε χαμηλά στην κοιλιά. Το είπα στον γιατρό και συμφώνησε πως πρέπει να ήταν η μπέμπα μου, γιατί είναι και αρκετά ζωηρή μέσα στην κοιλιά μου. Και την πρώτη μου κορούλα την αισθάνθηκα στην 15η εβδομάδα πολύ αμυδρά. Στη συνέχεια την κατάλαβα 2 εβδομάδες πιο μετά και από τότε μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης χτυπούσε όλο και πιο δυνατά κάθε μέρα. Φοβερό συναίσθημα!!!!!!!!!!!!!!!!


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νατασούλα, διάβασα το παρακάτω άρθρο που λέει για τις καούρες. Δώσε βάση στα αλγηνικά προϊόντα τα οποία δεν εισέρχονται στην γενική κυκλοφορία του αίματος και τα καθιστά κατάλληλα για χορήγηση σε εγκύους. Κάνε κι εσύ μια σχετική έρευνα και μίλα ξανά με τον γιατρό σου. (ούτε και εγώ θα έπαιρνα το zantac)

http://www.infokids.gr/2013/06/pos-tha-antimetopisete-tin-kaoyra-kai-t/

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Επίσης σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το τζινάκι. Είχα πάει κι εγώ στο ίδιο μαγαζί για σουτιέν (και βρήκα ένα καταπληκτικό) αλλά από ρούχα δεν μου άρεσε τίποτα και δεν είδα και μεγάλη ποικιλία. Ίσως να μην ήμουν και σε mood για ψώνια και για αυτό να μην μου άρεσε τίποτα.

Φιλάκια


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.

Την Τρίτη το μεσημέρι έκανα την λήψη τροφοβλάστη και για 2 μέρες ήμουν σε ξεκούραση. Τώρα από εδώ και πέρα λίγο πιο χαλαρά μου είπε ο γιατρός. Η διαδικασία ήταν περισσότερο άβολη θα έλεγα, παρά πονούσε. Αισθάνθηκα λίγα πράγματα, αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας, θα έλεγα πως φοβόμουν περισσότερο. Τα πρώτα αποτελέσματα βγαίνουν αύριο και η αναμονή έχει χτυπήσει κόκκινο!!!!!!!!!! Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, αλλά δεν γίνεται βρε κορίτσια. Ειλικρινά από τη μύτη θα μου βγεί αυτή η εγκυμοσύνη. Το μωράκι μας είναι καλά, μεγάλωσε και τώρα είναι 8.7εκ. Σήκωσε το χεράκι του και άνοιξε τα δαχτυλάκια του, σαν να μας έλεγε ''γεια σας, εδώ είμαι''. Πολύ συγκινητικό σας λέω.

Τώρα προς το παρόν παίρνω αντιβίωση και μαζί προληπτικά κολπικά αντιμυκητισιακά υπόθετα, γιατί οποιαδήποτε αντιβίωση και να πάρω είναι παρατηρημένο πως μετά γεμίζω μύκητες. Πρόσεξα όμως σήμερα πως έχω αυξημένα κολπικά υγρά, δεν ξέρω όμως αν είναι από το υπόθετο ή συμβαίνει τίποτα άλλο.......... Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη και να μην σκέφτομαι αρνητικά!!!!!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω. Πολλά φιλιά σε όλες :) !!!!

Τέλεια τα νέα σου Νατασούλα !! Χαίρομαι πάρα πολύ και επιτέλους κι ένα κορίτσι στην παρέα μας! χαχα! Υπομονή με τις καούρες, εμένα με βοηθάει στη δυσπεψία η σόδα με στυμμένο λεμονάκι μέσα. Δοκίμασέ το και θα δεις.


bhIWp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νατασούλα. Ευχάριστα τα αποτελέσματα!! Για τα υπόλοιπα μην ανησυχείς, κάνε ότι σου λέει ο γιατρός σου και όλα θα είναι μια χαρά. Να βάλεις και τον αντρούλη σου να σου κάνει κανένα μασαζάκι που έχεις πιαστεί από την ξάπλα και γρήγορα θα είσαι στο πόδι. Για τις καούρες, αν και δεν έχω, διάβασα πως δεν πρέπει να ξαπλώνεις αμέσως μετά το φαγητό και πως 2 μαξιλάρια μπορεί να βοηθήσουν να μην ανεβαίνουν τα υγρά του στομάχου στον εισοφάγο. Το maalox δεν με επιασε πότε. Για το gaviskon εχω ακούσει καλά λόγια ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, οπότε ρώτα το γιατρό σου τι άλλο μπορείς να πάρεις ώστε να βρεις κάτι να σε ανακουφίζει.

Και μια που αναφέρατε τα τζινάκια εγκυμοσύνης, δώστε μου τα φώτα σας. Από που τα πήρατε; πως διαλέξατε νούμερο; πχ στα μπούτια θα σας κάνει μετά από 1-2 μήνες? Εγώ κοιλίτσα εγκυμοσύνης δεν έχω. Κοιλίτσα ευερέθιστου εντέρου θα την έλεγα... :oops: φορώ κατι παντελόνια με κορδόνι στη μέση αλλά ενα τζιν πολύ το λιγουρεύομαι.Από τιμές που κυμαίνονται?

Επίσης, έχει ακούσει καμιά σας το μωρό? Πριν μια βδομάδα ήμουν ξαπλωμένη στο καναπέ κι ένιωσα ένα πεταρισμα χαμηλά αριστερά στην κοιλιά μου (όπως οταν πεταρίζει νευρικά το μάτι μας). Η γιατρός μου είπε οταν της έδειξα το σημείο πως εκεί ακριβώς είναι η μήτρα μου και πως πολύ πιθανό να ηταν το μωρό, αλλά να μην αγχωθω γιατί μπορεί να το ξανανιώσω σε κάνα μήνα. Εγώ πάλι νόμιζα πως ήταν τα νευροφυτικά μου και δσν πήγε αμέσως το μυαλό μου στο μικρό μας.

Αρκετά σας έπρηξα. Να περάσετε όμορφα αύριο και να χαίρεστε τους εορτάζοντες σας.

Σμάρα μου θα βρεις ωραία ρουχαλάκια εγκυμοσύνης στο H&M ναι ναι έχει ποικιλία και πολύ ωραία σχέδια. Και τζινάκια και άλλα παντελονάκια και εσώρουχα και σε καλές τιμές.

Εντωμεταξύ εγώ ακόμα δεν τον έχω νιώσει τον μπέμπη μου και αγωνιώ.... Είναι λέτε φυσιολογικό ? Μάλλον θα πρέπει να κάνω λιγάκι ακόμα υπομονή.


bhIWp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σμάρα μου θα βρεις ωραία ρουχαλάκια εγκυμοσύνης στο H&M ναι ναι έχει ποικιλία και πολύ ωραία σχέδια. Και τζινάκια και άλλα παντελονάκια και εσώρουχα και σε καλές τιμές.

Εντωμεταξύ εγώ ακόμα δεν τον έχω νιώσει τον μπέμπη μου και αγωνιώ.... Είναι λέτε φυσιολογικό ? Μάλλον θα πρέπει να κάνω λιγάκι ακόμα υπομονή.

Όχι βρε, μην αγχώνεσαι. Θα το καταλάβεις κι εσύ το μωράκι σου. Κάνε υπομονή. Άλλωστε κι εγώ δεν έχω ξανανιώσει κάτι και μου είπε κι η γιατρός μου πως μπορεί να το καταλάβω πάλι σε κάνα μήνα...

Ευχαριστώ και για τις συμβουλές για τα ρούχα :wink:

Καλημέρες όμορφες


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!!

Μετά από 4 εβδομάδες ξαναείδαμε σήμερα το μωράκι μας! Έχει μεγαλώσει τόσο πολύ... Περίπου 10-11 εκατοστά χωρίς τα ποδαράκια και 80 γραμμάρια:P.Έκανε τούμπες μέσα στη μήτρα, κούναγε χεράκια- ποδαράκια... Ο γιατρός είπε ότι μάλλον είναι αγοράκι, όπως μας είχαν πει και στην αυχενική, αλλά δεν είναι σίγουρος ακόμη. Στις 28/4 θα πάμε για την β-επιπέδου, οπότε τότε θα είμαστε σίγουροι. Όλα είναι μια χαρά είπε ο γιατρός και ο τραχηλος και ο πλακούντας επίσης. Να πάμε και το Πάσχα όπου θέλουμε λέει, αφού είμαι μια χαρά.

Το θέμα μου με το σάκχαρο το ρυθμίζω όσο μπορώ με τη διατροφή, και ευτυχώς δεν έχει ξεφύγει ακόμα. Η καρδούλα μου το ξέρει βέβαια, γιατί η όρεξη μου έχει ανοίξει και ζορίζομαι κάπως, αλλά δεν θέλω να κάνω ινσουλίνη, και ούτε και ο γιατρός μου συμφωνεί... Από κιλά πάντως ακόμα δεν εχω πάρει...

Α, σχετικά με τα ρούχα που συζητούσατε, να σας πω ότι εγώ έχω 2 τζιν από τα H&M και από τα Zara, και τα δυο πολύ άνετα, με βαμβακερη μπάσκα στην κοιλιά που δεν ενοχλόυν καθόλου. Από μπλούζες ακόμα φοράω τα ρούχα μου...

Αυτά τα νέα μου κοριτσάκια μου, εύχομαι σε όσες περιμένουν απαντήσεις να κάνουν υπομονή και να σκέφτονται θετικά, και να έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα!!!

Φιλάκιααααααα


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες, καλό μήνα να έχουμε. Να περάσουμε ένα όμορφο πάσχα με υγεία. Και το νου σας, ε. Πρωταπριλιά, μην σας γελάσουν :)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες καλημερα κ καλο μηνα!ειχα μερες να μπω γιατι ειχα ενα θεμα με το ιντερνετ.σημερα λαχταρισα πρωι-πρωι γιατι πηγα στο μπανιο κ ειδα καφε υγρα.τρομαξα πολυ κ πηγα αμεσως στο γιατρο,ευτυχως ομως μ ειπε οτι το μωρακι ειναι καλα κ οτι μαλλον κουραστηκα τις προηγουμενες μερες.τωρα θα ειμαι ξαπλα για καμια βδομαδα,αλλα δε με νοιαζει αυτο αρκει να πανε ολα καλα!οσο για τα ρουχα επειδη γενικα φοραω κολαν κ φορμες δεν εχω παρει ακομα κατι,μονο με τα μπλουζακια εχω αρχισει να ψαχνομαι γιατι φορουσα παντα κολλητα.εριξα μια ματια σε 2 μαγαζια που εχουμε εδω μονο,αλλα ειναι ολα για την ηλικια της γιαγιας μ χωρις υπερβολες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σας κοριτσια,τι κανετε εσεις κ τα μωρακια σας?καλο μηνα να εχουμε..εγω ανυπομονω να ξαναδω το μικορουλι μας την αλλη παρασκευη!πηρα παντελονι εγκυμοσυνης μαυρο υφασματινο,ειχε κ τζην,αλλα εχω κολαν.μπλουζες μου κανουν ακομη.δοκιμασα κ μια ολοσωμη φορμα κ ημουν σαν ετοιμογεννη..να σας ρωτησω:στο μαιευτηριο υπαρχουν κ μπαμπαδες μωρων σαν συνοδοι?εγω μονο μαμαδες γυναικων εχω πετυχει,αλλα δεν εχω κ μεγαλη εμπειρια..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δυο τρεις μέρες το μωράκι μου έχει αρχίσει να δίνει σημεία ζωής! Κουνιέται και το νιώθω!! Η αίσθηση είναι τόσο μα τόσο όμορφη... Ανυπομονούσα τόσα χρονια να το νιώσω και πάντα αναρωτιόμουν πώς θα είναι... Την πρώτη φορά που το ένιωσα έβαλα τα κλάματα από τη συγκίνηση και ο αντρούλης μου τα έχασε... μακάρι να μπορούσαν να καταλάβουν οι άντρες μας αυτά τα σκιρτήματα. Εγώ το νιώθω σαν να τινάζεται ένα νεύρο 2-3 δάχτυλα κάτω από τον αφαλό, περίπου όπως όταν παίζει το μάτι μας, αλλά κάπως πιο έντονο.

:tongue::tongue::tongue:

Εσείς κορίτσια έχετε νιώσει τίποτα?

φιλιά σε όλες


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δυο τρεις μέρες το μωράκι μου έχει αρχίσει να δίνει σημεία ζωής! Κουνιέται και το νιώθω!! Η αίσθηση είναι τόσο μα τόσο όμορφη... Ανυπομονούσα τόσα χρονια να το νιώσω και πάντα αναρωτιόμουν πώς θα είναι... Την πρώτη φορά που το ένιωσα έβαλα τα κλάματα από τη συγκίνηση και ο αντρούλης μου τα έχασε... μακάρι να μπορούσαν να καταλάβουν οι άντρες μας αυτά τα σκιρτήματα. Εγώ το νιώθω σαν να τινάζεται ένα νεύρο 2-3 δάχτυλα κάτω από τον αφαλό, περίπου όπως όταν παίζει το μάτι μας, αλλά κάπως πιο έντονο.

:tongue::tongue::tongue:

Εσείς κορίτσια έχετε νιώσει τίποτα?

φιλιά σε όλες

Marilu80, πριν 3 περίπου εβδομάδες, πρώτη φορά ήμουν αραχτή στον καναπέ και ένιωσα αυτό το "πετάρισμα του ματιού? χαμηλά αριστερά. Στην αρχή δεν κατάλαβα ότι ήταν το εμβρυάκι μας, άλλωστε θεωρώ πως ήταν πολύ νωρίς. Όταν το ανέφερα στην γιατρό μου και τις έδειξα το σημείο, μου απάντησε πως εκεί ακριβώς είναι η μήτρα μου και πολύ πιθανό να ήταν το μωρό. Επίσης μου είπε να μην αγχωθώ γιατί μπορεί να κάνω κάνα μήνα για να το ξανανιώσω. Και όπως το είπε και έγινε... Δεν το έχω νιώσει ξανά από τότε και η αλήθεια είναι πως ανυπομονώ όπως όλες μας.

Εσύ είσαι ξαπλωμένη όταν το νιώθεις ή οποιαδήποτε ώρα της ημέρας σου δίνει σημάδια;


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ εγω ειχα νιωσει αυτο το πεταρισμα που λετε πριν 2-3 εβδομαδες βεβαια δεν εδωσα σημασια γιατι δεν ηταν πολυ εντονο.εχθες ομως ενιωσα το ιδιο πραγμα για περισσοτερα δευτερολεπτα κ πιο δυνατο!ουαου,ειναι φοβερο συναισθημα κ θελω παλι!!!ανυπομονω να μεγαλωσει ακομη λιγακι κ να αρχισει τις κανονικες κλωτσιτσες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το βλαστάρι μου είναι πολύ ζωηρό!! Συνέχεια δηλώνει παρουσία, και όταν είμαι ξαπλωμένη αλλά και καθιστή, και όταν τρώω, και όταν ακούγεται δυνατή μουσική ή θόρυβος. Νωρίς δεν είναι για να ανταποκρίνεται σε θορύβους?? Άμα βγει με βιονικό αυτί όπως ήμουν εγώ μωρό, τότε θα μου βγάλει το λάδι όπως εγώ της μάνας μου, που ξύπναγα με το παραμικρό, χαχα!!

Είναι τέλειο πάντως, την πρώτη φορά έκλαψα αλλά τώρα γελάω όποτε το ακούω, μου φαίνεται αστείο!!!

Άντε, σιγά σιγά να ακούσετε όλες τα μωράκια σας κορίτσια!

φιλιά


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...