Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Με τη δουλειά συνήθισα!! Το μπιμπερό δεν το θέλει πάντα κ η πεθερά μου της το δίνει λίγο λίγο πιεζονας τη θηλή κ πέφτει στο στόμα της κ το καταπίνει μια χαρούλα!! Δυστυχώς πολύ λίγο με αποτέλεσμα μετά να θηλάζει ασταμάτητα κ ΝΑ έχουμε χάσει ένα καλό ρυθμό υπνου που είχαμε κ τωρα να ξυπνάει πολύ συχνά!! Χθες κάναμε τα πρώτα εμβόλια κ θηλαζε όλη νύχτα κ σήμερα όλη μέρα!! Δυστυχώς με εχει κουράσει ο θηλασμός αλλα τι να κάνω;;; από ανάπτυξη πάμε πολύ καλά!! Την ημέρα είμαστε πάρκο κ αγκαλιά!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια!τι κανετε?τα μικρουλια σας?εμεις καναμε δευτερη δοση εμβολιου,διπλο,κ ηταν πολυ καλη.η κεφαλα μας ειναι 41εκ,υψος62εκ,φοραμε ρουχα για 6μηνων,κ βαρος 5900!κτ ειχε γινει τον πρωτο μηνα.στολισαμε κιολας!θα ψαξουμε λιγο το θυρρροειδη.με τη νεα χρονια κανονιζουμε τη βαφτιση κ πρεπει να χασω κ κανα κιλο

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βίκη! Υπέροχα νεα! Εμείς τη δεύτερη δόση του Pentavac μας είπε η παιδίατρος να την κάνουμε μόλις γίνουμε 4 μηνών,δηλ. αρχές Γενάρη. Στον τρίτο μήνα αν δεν συντρέχει λόγος, δεν θέλει να μας δει. Συνεχίζω τον αποκλειστικό θηλασμό και φυσικά αγχώνομαι με το βάρος και συγιζω τη μπέμπα μια φορά την εβδομάδα και την προηγούμενη ήταν 5700γρ. Απο νωρίς βάζει δύναμη στους κοιλιακούς της και σηκώνει την πλάτη της για μερικά δευτερόλεπτα. Έχει αρχίσει και κοιμάται κάνα 2ωράκι το μεσημέρι αλλά το βράδυ σπάνια κοιμάται πριν τη μία και σίγουρα ξυπνάει 2 φορές για φαγητό κατά τη διάρκεια της νύχτας αλλά μετά ξανακοιμάται αμέσως. Επίσης τώρα πια κάθεται στην κούνια της λιγάκι παραπάνω και μπορώ να απλώσω και κανα ρούχο ή να μεγειρεψω κάτι γρήγορο. Την έβγαλα και βόλτα με το αμαξι και με το μαρσιπο πήγαμε μέχρι το ταχυδρομείο με άνεση.

Με την περίοδο δεν είδα καμιά ιδιαίτερη διαφορά στο γάλα μου, ούτε στην ποσότητα ούτε στη ποιότητα. Η μπέμπα πήρε τελικά μετά από πολλές προσπάθειες την πιπίλα αλλά της την δινω κυρίως οταν βάζει το δάχτυλο στο στόμα ή όταν είναι εκνευρισμενη. Προσπαθώ να μην την συνηθίσει και την θέλει συνέχεια. Δυστυχώς μπιμπερό ακόμα δεν έχει συνηθίσει και έτσι δυσκολεύομαι να παω οπουδήποτε μόνη μου.

Ανυπομονώ να μαθω νέα από όλες σας.

Φιλάκια πολλά


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

κ η δικια μου προσπαθει να κατσει η να σηκωθει κ αν την κρατησω ορθια αγκαλια πανω μου θα περπατησει.επισης μας παιρνει τα αυτια με τις φωνουλες που κανει.μεγαλωνουν κ ηρεμουν.μου λειπει που ηταν μια σταλιτσα αλλα κ μεσα στην κοιλια μου.παντως δ χρειαζεται να αγχωνεσαι για το βαρος.μια χαρα τα πατε.εγω βαριεμαι αντλησεις κ μπιμπερο.ευτυχως δ χρειαζονται.δ θελεις να θηλαζεις εξω;με το μαρσιπο ειναι πολυ ευκολο.κ μενα κοιμοταν 1αλλα προσπαθω να το αλλαξω.κοιμαται 4-5 ωρες κ μετα ανα διωρο.ολιγο-υπνη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!Κι εμάς η ανάπτυξη πάει μια χαρά. Τη νύχτα κοιμόμαστε απο τις 10 ως τις 6 σερί, μετά ξυπνάει και τρώει και κοιμάτε άλλο ένα 3ωρο. Τη μέρα τον βάζω σε μία κούνια της fisher price που κουνιέτε μόνη της με μπαταρίες και έχω βρει τη χαρά μου!! Αρχισε να κοιμάτε και στην κούνια μερικές ώρες και ξεφύγαμε απο την αγκαλιά μου που δεν ξεκολούσε!

Εχουμε ακόμη κολικούς που μας πιάνουν το βράδυ πριν κοιμηθούμε.

Επίσης πολλές γουλίτσες βγάζουμε και λερωνόμαστε συνέχεια.

Εγώ απ΄τη μια χαιρομαι να το βλέπω που μεγαλώνει αλλά απ΄την άλλη στεναχωριέμαι γιατί ξέρω οτι δεν θα ξαναζήσω κάτι τέτοιο γιατι για τριτο παιδί δεν έχουμε σκοπό να πάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πήγαμε τη Δευτέρα στη παιδίατρο γιατί αγχωθηκα που μου έκανε κάτι νερά νστο φαγητό της. Για την ακρίβεια ξαφνικά μου έκανε τους θηλασμούς από 2ωρους 4ωρους και αν πήγαινα να την ταΐσω νωρίτερα έστρεφε το μουτράκι της αλλού ή έκλαιγε ή τραβολογούσε τη θηλή και έπαιζε. Μάλλον την ενοχλούν τα ούλα της γιατί βάζεις και τα τρία δαχτυλάκια της μέσα στο στόμα της και βαθιά σε σημείο που της έρχεται αναγουλα. Είναι τωρα 5730γρ και 63εκ. Ολο θέλει να κάθεται στο πωπό της αλλά μας είπε η γιατρός όχι ακόμα :-(

Δυο μέρες μου κοιμήθηκε 23:30-7:30 αλλά χτες είχε πονάκια απο τα α λα κρεμ που έφαγα και ξύπνησε 2 φορές. Περιμένω με αγωνία την εξέλιξη του βραδινου ύπνου.

Αυτα για την ωρα. Σας φιλώ όλες σας και αν δεν τα ξαναπούμε να έχετε τα καλύτερα Χριστούγεννα ever.

Φιλάκια Μανούλες


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!! Εμείς τα πάμε μια χαρά αλλα δεν έχουμε ακόμη συγκεκριμένο πρόγραμμα!! Κάποια βραδια ξυπνάει 1 φορά, κάποια αλλα περισσότερες!! Την ημέρα είναι ολιγουπνη κ κοιμάται μόνο στην αγκαλιά με αποτέλεσμα να με καθηλώνει!! Με το θηλασμό μια χαρά αλλα κάποιες φορές απογοητεύομαι όταν θηλάζει για 1 ώρα!!! Πιπίλα δεν θέλει!! Το μπιμπερό ευτυχώς το πιάνει γτ στην αρχή ούτε λόγος!! Μεγαλώνει κ μας τρελαίνει με τα γέλια κ τα λογάκια της!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια και Χρόνια Πολλά!!

Πως τα πάτε εσείς και τα μωράκια σας; Εμάς ευτυχώς απ΄ότι φαίνεται σταμάτησαν οι κολικοί!

Τις τελευταίες μέρες δεν θηλάζει για πολύ ώρα με αποτέλεσμα να μην χορταίνει και να θέλει συχνό τάισμα σχεδόν ανα 2 ώρες. Τη νύχτα κοιμάται δέκα ώρες περίπου με ένα τάισμα ενδιάμεσα.

Εσείς πως τα πάτε;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου γλυκές Χρόνια Πολλά. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Εμείς είμαστε καλά. Έχουμε όμως τα πάνω και τα κάτω σας. Τις 2 τελευταίες βδομάδες δεν έχουμε πολύ όρεξη για φαγητό και αντί να θηλάζουμε γυρνάμε το κεφάλι μας γύρω γύρω και χαζεύουμε και κουτσομπολεύουμε. Αυτό έχει σαν συνέπεια να ξυπνάμε τις νύχτες. Εμείς άλλωστε είμαστε νυχτοπούλια και πριν τις 1 δεν κοιμόμαστε. Και οσες φορές την έχω βάλει για ύπνο νωρίτερα έχει ξεσηκώσει τον κόσμο από τα κλάματα και τις φωνες.

Ελπίζω μόνο αυτή η ανορεξία να μην κρατήσει πολύ και να μην έχουμε θέμα με την ανάπτυξη και το βάρος της.

Εύχομαι ότι καλύτερο για το νέο έτος και καθε ευτυχία στα σπίτια σας και στις οικογένειες σας.

Φιλάκια πολλά


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!!

Καλη Χρονια με υγεια και αγαπη να χαιρεστε τα αγγελουδια σας!

Εχω παααρα πολυ καιρο να μπω!ελαχιστος χρονος και ολο ελεγα να μπω κ ολο κατι αλλο εκανα!

Πως τα πατε;εμεις ειμαστε 4 μηνων και μιας εβδομαδας!θηλαζουμε αποκλειστικα και τα παμε μια χαρα,του ειχα δωσει 4-5 φορες ξενο αλλα εδω και ενα μηνα δεν το θελει με τιποτα(εχει χρειαστει να λειψω και να μην εχω βγαλει)

Οποτε βγαζω δικο μου οταν λειπω!ευτιχως μπιμπερο περνει γιατι του δινω καιρο κιντερτε κ το χει συνηθισει!

Αχ αυτοι οι κολικοι!!!μου ελεγαν υπομονη στον 3 τελειωνουν..ναι καλα!δεν εχει καθε μερα ισως μερα παρα μερα και τωρ τελευταια τον πιανουν κ στον υπνο του ξυπναει κ σφιγγετε δεν μπορει να κανει κακα και ποναει!

Εσεις πως τα πατε με κολικους;;

Εδω και μια βδομαδα καθετε κανα μισαωρο ρελαξ και λιγοτερο στο παρκο...μεχρι τοτε δεν καθοταν πουθενα!υπνο μονο αγγαλια και εφοσον εχει κοιμηθει κανα μησαωρο κουνια και παρακαλαμε ν μην ξυπνησει!!!

Το βραδυ ξυπναει συχνα...καθε 2 μιση ωρες ενω παλιοτερΑ μου κοιμοταν 4ωρα...

Αυτα τα νεα μας!!!εσεις πως τα πατε με κολικους;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια!χρονια πολλα!καλη χρονια!ιδιαιτερα σε οσες γιορταζαν η εχουν εορταζοντες.εμεις περασαμε πολυ ωραια.ευτυχως η μικρη δ εχει θυρροειδη,ειναι 7 κιλα!αλλα δ της φαινεται,ειναι ψηλη!με το θηλασμο οσο μεγαλωνει εναι ευκολοτερο,αν ολα πανε καλα λεω να συνεχισω κ μετα τους 6 μηνες.κτ πηγε να πει η παιδιατρος για κρεμα αλλα ειδε το βαρος κ το εκοψε.δ κοιμαται πολυ τη μερα αλλα καθεται αρκετα μονη.το βραδυ καλουτσικα,τα δυσκολα βραδια την παιρνω στο κρεββατι μας.την ενοχλουν κ τα δοντια.κολικους δ ειχε ποτε πολυ,μονο στο στηθος ηρεμουσε.κοκο εχετε δοκιμασει φασκιωμα,θορυβους τυπου πιστολακι-απορροφητηρα?εχει κ κτ σταγονες infacolic, ρωτα τον παιδιατρο σας.καποια τσαγια τυπου χαμομηλι βοηθανε αν τα πινεις εσυ.ειναι κ αλλα 3,δ θυμαμαι καλα,απλα προσεχε μην επηρεζουν το γαλα.εμας της αρεζε να της ζεσταινουμε την κοιλιτσα.νομιζω το πιο πολυ που εχω ακουσει ειναι για 6 μηνες.μηπως εχει σχεση κ το τι τρως?συνηθως τα αγορακια εχουν θεμα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!! Καλή χρονιά!! Εμείς μεγαλώνουμε, θηλάζουμε αλλα τρώμε κ ξενο 1-2 γεύματα όταν λείπω. Γενικα έχουμε βρει τα πατήματα μας κ όλα κυλούν ομαλά!! Τα φιλιά μου!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία στις οικογένειες σας!! koko εγώ θυμάμαι όταν ήταν μωρό η κόρη μου είχαμε κολικούς μέχρι που ξεκίνησε τις στέρεες τροφές. Έκανε κακά μια φορά στις 10 μέρες και το καημένο πονούσε παρά πολύ.

Βίκη μου πιστεύεις οτι ήδη άρχισαν να την ενοχλούν τα δόντια; Κι εγώ πιστεύω ότι ο δικός μου έχει ενοχλήσεις στα ούλα γιατί ώρες ώρες βάζει σχεδόν όλο το χεράκι του στο στόμα και γκρινιάζει από πόνο. Επίσης βγάζει πάρα πολλά σάλια. Τον αλλάζω συνέχεια σαλιάρες γιατί γίνετε μούσκεμα. Αλλά όταν το λέω στην παιδίατρο μου λέει ότι αποκλείεται από τόσο νωρίς να βγάζει δόντια.

Φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!αμελι απο 2 μηνων ποταμι τα σαλια κ απο 3 μασουλαει τα χερια της.κ τα δικα μας αν την αφησουμε κ οταν πηγαμε παιδιατριο την προηγουμενη βδομαδα Απο μονη της ειπε δοντια.ελπιζω απλα να σκασουν γρηγορα κ να μην ταλαιπωρειται τζαμπα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τι κάνετε μανούλες;μετά από πολύ καιρό ξαναμπαίνω!δεν είχα καθόλου χρόνο καθώς η μικρούλα μου είναι ζιζάνιο!περάσαμε πολλά και τώρα ηρεμούμε σιγά σιγά! Γέννησα 10/9 με φυσιολογικό τοκετό και όλα πήγα καλά.πως είναι τα μωράκια σας;εγω έχω πάθει πλάκα ένα μικρό πλασματακι μ έχει ξεμυαλισει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...