Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Κορίτσια ! Ήθελα τόσες μέρες να σας πω τα νεα μου , μα απο το ξενύχτια και την κούραση , δεν προλαβαινα!

Καταρχήν , να μας ζήσουν τα μωρακια μας και με το καλό και οι υπόλοιπες !!!

Τελικά , 6/9 στις 5 το πρωί μου έσπασαν τα νερά και στις 8:30 γέννησα τον γιο μου 3100 με καισαρικη.Amelie μου , η αλήθεια ειναι ότι μετά την πρώτη καισαρικη , φοβήθηκα την διαδικασία του φυσιολογικου τοκετού ..Σμαρα, είμασταν ταυτόχρονα στο Μητέρα , προσπαθώ και γω να θηλασω και με βοήθησε πολύ η κρέμα που μου είπε η μαία , τα κοχύλια που επίσης αγόρασα , δεν νομίζω ότι με βολεύουν ..ο παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να παίρνει βάρος 30 γραμμάρια την ημέρα , εφόσον τρέφεται σωστά και ειμαι και εγω συνεχώς στη ζυγαριά ..η μεγάλη μου κόρη , παρόλο που προσπαθεί πολυ ειναι αλήθεια , της έχει βγει μια αλλόκοτες συμπεριφορά , που εύχομαι να ειναι παροδική .σας φιλώ πολυ όλες , εισασταν μια υπέροχη συντροφιά , όλους αυτούς τους μήνες και εύχομαι απο καρδιάς , μόνο ευχάριστα νεα για όλες μας!!


;);)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια!!! Με χαρά διαβάζω τα νέα των μαμάδων και ανυπομονώ να έρθει και το δικό μου!!! Εύχομαι να βρείτε γρήγορα λύση σε όλα τα προβλήματα που αντιμετωπιζετε με τα μωράκια ή με τα μεγαλύτερα παιδάκια σας!!!

Σμαρα αφού θες να θηλάσεις να επικοινωνήσεις άμεσα με σύμβουλο θηλασμού για να σε καθοδηγήσει σωστά κ θα τα καταφέρεις!!!

Φιλιά πολλά και κουράγιο σε όλες!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Βικη και νατασσα να σας ζησουν!!!

Πως τα πατε ολες η μανουλες;εμεις καλα σχετικα,κουραση αρκετη βασικα αυπνια πιο πολυ

Γιατι κανω αποκλειστικο θυλασμο οποτε δεν μπορει κ κανενας αλλος να τον ταισει!

Και εμενα το απογευμα προς βραδακι εχει αερια σφιγγετε συνεχεια και γενικα πολυ γκρινια ενω την υπολοιπη μερα κοιματε Περιπου 4ωρα και νομιζω και εγω οτι ειναι κολικοι αλλα τοσο νωρις;;

Το χειροτερο ομως ειναι τα ραμματα..με εχουν πεθανει 15 μερες και δεν λενε να περασουν!

Σε συνδιασμο με το εντερο δεν μπορω να κατσω καθολου!εσεις πως τα πατε;

Εχει καποια αλλη θεμα με τα ραμματα;

να σας ζησουν τα μωρακια σας μανουλα και εγω εδω και λιγες μερες και εχω θεματακια με τα ραμματα κυριως αυτα που ειναι προς το τελος.εσενα ειναι αποροφησημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Εγώ κορίτσια ακόμη στην αναμονή είμαι!!

Θα ήθελα να προτείνω σε όσες μανούλες έχουν πονεμένες θηλές, να δοκιμάσουν τις σιλικονούχες θηλές μέχρι να γιατρευτούν οι θηλές τους. Όταν γέννησα την κόρη μου είχε πρόβλημα στο να πιάσει τις θηλές μου επειδή έχουν μικρό μέγεθος και απο το μαιευτήριο μου είπαν να δοκιμάσω τις σιλικονούχες θηλές και έτσι κατάφερα να θηλάσω 6 μήνες.

Σμάρα μου διαβάζω αυτά που γράφεις και είναι σαν να περιγράφεις αυτά που πέρασα με την κόρη μου! Έξι μήνες που θήλασα ήμουν όλη μέρα με το στήθος έξω!! Με το που την έβαζα να θηλάσει έτρωγε 5-10 λεπτά και μετά κοιμότανε. Την ξυπνούσα για να φάει, έτρωγε για 1 λεπτό και ξανακοιμότανε. Αυτό διαρκούσε καμιά ώρα και γινόταν σε κάθε τάισμα! Όταν την έβαζα στο κρεβατάκι της να κοιμηθεί, κοιμόταν καμια ώρα και μετά ξυπνούσε πάλι πεινασμένη και φτού κι απ΄την αρχή! Μ΄αυτό το πρόγραμμα ούτε να βγούμε έξω βόλτα δεν μπορούσαμε. Και το χειρότερο ήταν οτι δεν έπαιρνε το βάρος που έπρεπε αλλά η παιδίατρος μας ήταν καθυσηχαστική και μας είπε να της δώσουμε χρόνο και οτι κάποια μωρά αργούν να μπουν στον σωστό ρυθμό ανάπτυξης.

Επίσης η κόρη μου δεν έκανε κακά και γίαυτό τον λόγο είχε και φοβερούς κολικούς. Της βάζαμε υπόθετα γλυκερίνης μια φορά στις 10 μέρες για να κάνει

κακά. Κι αυτό γινόταν απ΄ότι μας είπε η γιατρός επειδή το γάλα του θηλασμού είναι πολύ ελαφρύ (σαν νεράκι αλλά πάρα πολύ θρεπτικό) το αφομοίωνε όλο και έβγαζε μόνο ούρα απο αυτό.

Οπότε Σμάρα μου μην φοβάσαι για την ανάπτυξη του μωρού σου και συνέχισε όσο μπορείς με το θηλασμό.

Χριστίνα μου να σου ζήσει το μωράκι σου!! Νά΄ναι γερό! Κι εγώ σκεφτομαι πως θα αντιδράσει η μεγάλη μου κόρη με το μωρό και αγχώνομαι!! Ειδικά αν πρέπει να θηλάζω τόσες ώρες την μέρα. Δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ! Ελπίζω να είστε όλες καλά ..Amelie και η αναμονή εχει την γλυκα της!!!

Με τον θηλασμο, πως πάτε ? εγω δυστυχώς δραμα..ήμουν χαρούμενη που στην κλινική ξεκινήσαμε καλά , μα μόλις ήρθαμε σπίτι ξεκίνησαν τα προβλήματα .. Απο την μια η κορούλα μου , που δεν μ άφηνε σε ησυχία να τον θηλασω , απο την άλλη η κούραση , δε ξέρω , πάντως , ο μπεμπης μου , έχασε 60 γραμμάρια αφότου ήρθαμε σπιτι και έτσι δυστυχώς τώρα του δίνω ξένων γάλα , νοίκιασα και ενα θηλαστρο , μήπως καταφέρω να αύξηςω το γάλα μου , αλλά πολυ δύσκολο και αυτό, απογοητευτηκα..


;);)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!!

Να μας ζήσουν τα μωράκια μας σε όσες γεννήσαμε και με το καλό οι υπόλοιπες!

Το μωράκι μου είναι 16 ημερών σήμερα, και βρίσκουμε σιγά σιγά ένα κάποιο ρυθμό. Είναι τώρα 4 βράδια που κοιμόμαστε ικανοποιητικά και νιώθω αρκετά ξεκούραστη... Τα πρώτα βράδια ήταν δύσκολα να πω την αλήθεια! Κοιμόταν όλη την ημέρα, οπότε τη νύχτα είχε πολύ γκρίνια και ήθελε να ασχολούμαι συνέχεια μαζί του και να τον έχω στο στήθος. Οπότε προσπαθώ να του αλλάξω το ωράριο όσο μπορω. Τις τελευταιες νύχτες τον κοιμίζω ξαπλωμένη στο στήθος, πολύ βολική στάση! Κοιμάμαι κι εγώ μαζί του και ξυπνάμε μόνο οταν πεινάσει, στις τρεις ωρες περίπου, οπότε αλλάζουμε στήθος και συνεχίζουμε. Θηλάζει περίπου 40-45 λεπτά, και φαίνεται οτι χορταίνει αφου περνάνε 3-4 ωρες μέχρι να ξυπνήσει. Απόψε έφαγε στις 1.00, μετά στις 4.00 περίπου και ξυπνήσαμε στις 9.00!!

Τα κακακια μας είναι ακόμα ένα θέμα, τα κάνει περίπου καθε 3-4 μέρες, αλλά ο παιδιατρος λέει ότι δεν πειράζει όσο βγαίνουν μαλακά... Του δίνω και λίγο χαμομηλάκι να τον βοηθήσω και κάτι σταγονίτσες με προβιοτικά που μου έγραψε ο παιδιατρος.

Τις πρώτες μέρες υπέφερα κι εγώ με τα ράμματα (φυσιολογικο τοκετο είχα). Είχα πολύ πρήξιμο και πόνο... Τώρα εδώ και 4-5 μέρες είμαι πολύ καλύτερα, οπότε κάντε υπομονή κοριτσια! Μου είπε η μαία μου ότι περίπου στο μήνα τα εξωτερικά ράμματα θα αρχίσουν να πέφτουν, θα τα βλέπουμε στο εσωρουχο δηλαδη. Τα εσωτερικά θα απορροφηθούν μόνα τους.

αυτά τα νέα μας, φιλάκια στα μωράκια σας και στις ακόμα γεμάτες κοιλίτσες!!


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη σοερα σε ολα τα κοριτσια!!!

Σμαρα μου ξυπνας το μωρο για να το θυλαζεις ανα τριωρο;

Και εμενα ετσι μου ελεγαν και εφοσον βγηκα απο το μαιευτηριο το εκανα μια φορα με αποτελεσμα ο μπεμπης να εχει εκνευριστει και να μην τρωει..

Αποφασισα οτι δεν θα το ξαναξυπνησω και θα αφηνω το μωρο να μου δειχνει ποτε θελει να φαει..και ευτηχως συμφωνει απολυτα και ο παιδιατρος σε αυτο!

Με τα ραμματα ειμαι μια χαρα ευτυχως μετα απο 15 μερες μπορω επιτελους να κατσω!!!

Ο μπεμπης ειναι μια χαρα εχει παρει 700γρ μεσα σε 15 μερες και 3,5 ποντους σε υψος!ευτυχως με τον θυλασμο παμε πολυ καλα!μια κρεμα βαζω και εγω στις θυλες και καλο πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Τις τελευταίες μέρες περνάω μια φρίκη!! Απο την Δευτέρα το απόγευμα μου ξεκίνησαν συσπάσεις ανα 10 λεπτά μαζί με καφέ βλέννα (το πώμα) που είχα απ΄το πρωί . Στην αρχή ο πόνος ήταν ανεκτός και μάλιστα νόμιζα οτι ήρθε η ώρα και καθάριζα και το σπίτι!! Μίλησα με την γιατρό μου και μου είπε να ξεκινήσω για την κλινική όταν οι συσπάσεις έρθουν ανα 5 λεπτά. Όσο περνούσε η ώρα η ένταση του πόνου μεγάλωνε αλλά οι συσπάσεις έμεναν στο 10λεπτο μεταξύ τους. Ο πόνος έφτασε να είναι τόσο έντονος που τα τελευταία βράδια παίρνω παυσίπονο για να κοιμηθώ αλλά δεν μου κάνει και τίποτα. Σε κάθε σύσπαση απ΄τον πόνο ουρλιάζω και με ακούει όλη η πολυκατοικία!! Χθες που πήγα να με δει η γιατρός μου, είδε οτι το μωρό είναι πολύ χαμηλά και έχει ξεκινήσει η εξάλειψη τραχήλου. Αυτές οι συσπάσεις που έχω είναι προκατασκευαστικές και λέει οτι σε 2-3 μέρες θα γεννήσω! Το θέμα είναι οτι εγώ δεν ξέρω πως θα αντέξω μ΄αυτούς τους πόνους 2-3 μέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια και Amelie!

Αmelie με τρομοκρατησαν λίγο τα νέα σου:-) Λίιιγοοο!

Γιατί δεν κάνετε με τη γιατρό σου πρόκληση τοκετού; Δεν έχεις φτάσεις στην ΠΗΤ σου; Τι βάρος έχει το μωράκι;

Γιατί να ταλαιπωρείσαι τόσο;Απλή απορία και μόνο..Κουράγιοοοο...

Εγώ είμαι 38 & 5 και σκέφτομαι την πρόκληση στην 39η, μιας και το μωρό είναι 3,500 περίπου..μήπως είμαι υπερβολική;

Κορίτσια, τι νομίζετε οι υπόλοιπες; Θα ήθελα τη γνώμη σας..

Καλό απόγευμα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ zoi μου!! Μακάρι να μπορούσα να κάνω πρόκληση για να τελειώνει αυτό το μαρτύριο!! Το μωρό ειναι έτοιμο αλλά επειδή έχω στο ιστορικό μου μια καισαρική, η προκληση μπορεί να μου προκαλέσει ρήξη μήτρας. Γι΄αυτό πρέπει να περιμένουμε να έρθει μόνο του!

Όσο για σένα, αν δεν έχεις ενοχλήσεις η γνώμη μου είναι να περιμένεις λίγο ακόμη. Γιατί αν δεν είναι έτοιμο το σώμα σου θα καταλήξει σε καισαρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!

Κ εγώ είχα συσπάσεις ένα βράδυ, πήγα μάλιστα κ στην κλινική, μεγάλη ταλαιπωρία, και τελικά τίποτα!! Εδώ και 2 μέρες έχω συσπάσεις, αλλά όχι τακτικες!! Πάντως δεν πονούσα τόσο!!

Αμελι εύχομαι να ελευθερωθείς σύντομα για να ηρεμήσεις κορίτσι μου!!

Ζωη συμφωνώ με την Αμελι. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας, άφησε το μπεμπέ σου να βγει όταν αυτό θα είναι έτοιμο, αλλιώς κινδυνεύεις να καταλήξεις σε καισαρική. Κ εγω που θεωρητικά κοντεύω ανυπομονώ αλλα δεν θέλω να κανω κάτι βιαστικό...!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες!!!

Πως τα πατε κοριτσια με τα μωρακια;εμενα τις τελευταιες 4 μερες ειναι ανυσηχος

Δεν κοιματε οσο κοιμοταν..γενικα μεσα στην μερα εχει γκρινια και θελει να ειναι πανω μου..στην μια ωρα που τον αφηνω κλαιει κ παλι ζηταει στηθος θυλαζει λιγο κοιματε και παλι τα ιδια..βαρος περνει παρα πολυ κ υψος εχει παρει οποτε τρωει καλα γιατι ειχα σκεφτει μηπως φταει το γαλα...

Εχει βεβσια και κολικους..εσεις πως τα πατε;

Αμελι μου υπομονη ευχομαι να γεννησεις γρηγορα σε κατσλαβσινω γιατι και εγω εφτασα να χω 5 λεπτους πονους πριν γεννησω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!! Γεννήσαμε επιτέλους!! Απο την Δευτέρα είχα πόνους και συσπάσεις ανα 10 λεπτά και απο την Πέμπτη το βράδυ έρχονταν ανά 8 λεπτά μέχρι τα ξημερώματα Παρασκευής που στις 6:30 το πρωί ένιωσα έναν δυνατό πόνο και μου σπάσαν τα νερά. Απο εκείνη τη στιγμή οι πόνοι έρχονταν ανα 3 με 5 λεπτά και ξεκινήσαμε για την κλινική. Οι συσπάσεις μου ήταν πολύ δυνατές και όλοι στην κλινική άκουγαν τα ουρλιαχτά μου μέχρι να μου κάνουν επισκληρίδιο!!! Έκανα διαστολή πολύ γρήγορα μέχρι τα 6 εκατοστά αλλά μετά κολλήσαμε στα 6 για τέσσερις ώρες και το μωρό άρχισε να δυσφορεί. Τότε αποφασίσαμε να πάμε για καισαρική. Λυπήθηκα πολύ γιατί ήθελα να ζήσω τον φυσιολογικό τοκετό αλλά η μοίρα μας τα έφερε αλλιώς!! Τουλάχιστον είναι γερό το αγοράκι μου! Ακόμη είμαι στη κλινική και πονάω πολύ όταν πάω να σηκωθώ απο το κρεβάτι. Σήμερα κατάφερε να πιάσει στήθος αν και ακόμη δεν έχω κατεβάσει κανονικό γάλα. Την Τρίτη επιστέφουμε στο σπίτι και ανυπομονώ να δω πως θα αντιδράσει η κόρη μου που θα δει το μωρό!!!Πολλά φιλιά σε όλες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...