Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!Άννα μου ευτυχώς μου πέρασε η μαστίτιδα και τελείωσα και την αντιβίωση. Το μόνο κακό είναι οτι μας κόλλησε η μεγάλη μου η κόρη και είμαστε όλοι με βουλωμένη μύτη, ακόμη και το μωρό. Του κάνουμε συνέχεια πλύσεις με φυσιολογικό ορό και ρουφάμε τις μυξούλες με αναρροφητήρα.

Βίκη μου τι έγινε με τον υπέρηχο; Όλα καλά; Εμείς για βάφτιση σκεφτόμαστε Μάϊο ή Ιούνιο.

Titiko εγώ δεν έκανα μαθήματα αλλά όταν είχα τους πόνους πριν μου κάνουν την επισκληρίδιο μου έλεγαν οι μαίες εκείνη τη στιγμή πως να αναπνέω σωστά.

Άννα μου εσύ τελικά γιατί έκανες καισαρική;

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα ακριβώς κράτησα στην αγκαλιά μου το κοριτσάκι μου. Δεν το πιστεύω πως αυτό το πλασματάκι που είναι μέσα στην καλαθούνα βγήκε από τα σπλάχνα μου. Είναι στιγμές που ακόμα νιώθω πως είναι μέσα στην κοιλιά μου και κουνιέται...

Δύσκολος αυτός ο μήνας... πιο πολύ φόβος. Φόβος μην σου πέσει από τα χέρια, φόβος πως δεν θα μπορείς να την κάνεις μπάνιο, φόβος πως δεν τρώει αρκετά από το στήθος σου, φόβος πως δεν παίρνει βάρος... και μόλις συνηθίσεις να ζεις με τις φοβίες σου, έρχονται οι στιγμές απελπισίας. Ο αφόρητος πόνος στις ρώγες που ματώνουν, το ατελείωτο κλάμα που δεν ξέρεις την αιτία, οι κολικοί που δεν μπορείς να τους διώξεις, ο λοξυγγας που την ξυπνάει μετά από τις τόσες ώρες που προσπαθούσες να την κοιμήσεις, το κόλπο με το σεσουάρ για να κοιμηθεί και να μην κλαίει δεν πιάνει στις 4 το πρωί κι ας το έχεις τόσο πολύ ανάγκη.

Κι έρχεται κι εκείνο το πρωινό που κουτουλάς από τη νύστα και φτάνεις το παράθυρο, ανοίγεις το πατζούρι και πας πάνω από το κρεββατάκι της. Έχει τα μάτια ορθάνοιχτα, σου χαρίζει το πιο όμορφο χαμόγελο που έχεις δει ποτέ σου, τεντώνει το κορμάκι της τεμπέλικα και της λές Καλημέρα. Τότε νιώθεις την ευτυχία...

Κορίτσια περιμένω τα νέα σας. Εμείς είμαστε καλά και το μόνο θέμα μας είναι που η μπέμπα μας δεν κοιμάται πολύ και οταν είναι ξύπνια θέλει μόνο αγκαλιά. Αν δεν την κρατήσεις κλαίει ατελείωτα. Χτες πχ έκλαιγε από τις 7 το απόγευμα μέχρι τις 2 το βράδυ που αποκοιμήθηκε. Δεν έκλαιγε μόνο όταν ήταν στο βυζί μου. Τι χαμομήλια, τι μπάνιο, τι την γδύσαμε, τι μπρούμητα, τι βατραχάκι, τι τραγουδάκια, τι το σεσουάρ των μαλλιών... δεν ηρεμούσε με τίποτα.

Φιλάκια


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Αμελι έκανα καισαρική γιατί δεν είχα καθόλου προϋποθέσεις για φυσιολογικο. Είχα παρα πολυ αμνιακό με αποτέλεσμα το μωρό να κολυμπάει κ να το εμποδίζει να κατέβει! Τράχηλος κλειστός κ ψηλά, καθόλου συσπάσεις κ εγώ έχοντας φτάσει 40+1 δεν είχα υπομονή να περιμένω κ άλλο...!! Δεν το μετάνιωσα!! Λίγο ταλαιπωρηθηκα τις πρώτες μέρες αλλα γενικά είχα γρήγορη ανάρρωση!!! Περαστικά σας εύχομαι!!!

Σμαρα σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Βέβαια εμείς είμαστε ακόμα 13 ημερών αλλα βιώνουμε ακριβώς τα ίδια με εσάς!! Τι να κάνουμε;; όλα θα τα υποστούμε για τα βλαστάρια μας!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!τι κανετε?εμεις οχι πολυ καλα:(.φυσικα εχω κ πετρες,θα κλεισω ραντεβου σε χειρουργο κ μαλλον θα κανω αφαιρεση.η μικρη οταν τρωει ρευεται εντονα κ βγαζει καμια φορα κ γαλα.εχει τυχει να βγαλει κ απο τη μυτη.την πεμπτη εβγαλε κ πνιγοταν,παμε νοσοκομειο,φοβηθηκα μην αρρωστησε,ολα καλα αρχικα,αλλα τη ζυγισαν κ οχι μονο δ πηρε το βαρος γεννησης αλλα ηταν κ 100 γρ κατω(στις 32 μερες).μας κρατησαν 2 μερες αλλα δε φανηκε κτ στις εξετασεις κ πηρε 45 γρ,την ταιζω πιο συχνα κ τουλ 2 φορες απο το ιδιο στηθος γτ νομιζω οτι εχω υπερπαραγωγη.ευτυχως δ αρρωστησαμε,αλλα εχω πολυ αγχος κ κλαιω συνεχεια:(τι αλλο θα μας βρει?εχω σκοπο να κανω ευχελαιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!τι κανετε?εμεις οχι πολυ καλα:(.φυσικα εχω κ πετρες,θα κλεισω ραντεβου σε χειρουργο κ μαλλον θα κανω αφαιρεση.η μικρη οταν τρωει ρευεται εντονα κ βγαζει καμια φορα κ γαλα.εχει τυχει να βγαλει κ απο τη μυτη.την πεμπτη εβγαλε κ πνιγοταν,παμε νοσοκομειο,φοβηθηκα μην αρρωστησε,ολα καλα αρχικα,αλλα τη ζυγισαν κ οχι μονο δ πηρε το βαρος γεννησης αλλα ηταν κ 100 γρ κατω(στις 32 μερες).μας κρατησαν 2 μερες αλλα δε φανηκε κτ στις εξετασεις κ πηρε 45 γρ,την ταιζω πιο συχνα κ τουλ 2 φορες απο το ιδιο στηθος γτ νομιζω οτι εχω υπερπαραγωγη.ευτυχως δ αρρωστησαμε,αλλα εχω πολυ αγχος κ κλαιω συνεχεια:(τι αλλο θα μας βρει?εχω σκοπο να κανω ευχελαιο

Αχ βρε κοπέλα μου. Προσπάθησε να είσαι ήρεμη γιατί όλη η κακή σου διάθεση περνάει κ στο μωρό. Προσπάθησε να το δεις "κάθε εμπόδιο για καλό". Μην σε παίρνει από κάτω. Είναι κ οι ορμόνες που κάνουν πάρτυ και τα βλέπεις ολα μαυρα. Κουράγιο και Περαστικά. Και μόλις ηρεμήσεις κι εσύ θα πάρει κ το βάρος του το μωρό.


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Άννα μου δεν έχει σημασία οτι έκανες καισαρική αλλά οτι είστε γεροί εσύ και το μωράκι σου!!

Βίκη μου περαστικά σου! Άλλο κακό να μην σε βρεί.

Κι εμάς ξεκίνησαν οι κολικοί αλλά σε πιο ελαφριά μορφή αν το συγκρίνω με τους κολικούς που είχε η κόρη μου όταν ήταν μωρό. Τα βράδια κοιμόμαστε 3ωρα και 4ωρα, φτού μη μας ματιάξω. Και απο βάρος καλά πάμε, μέσα σε 17 μέρες πήραμε 600γρ. και 3,5 πόντους ύψος. Η παιδίατρος δεν πίστευε στα μάτια της! Το μόνο που μας ταλαιπωρεί είναι η μυξούλες που έχει και ώρες ώρες βουλώνει τελείως η μυτούλα.

Link to comment
Share on other sites

Αμελι μπράβο σας!!!!! Κ μεις μια χαρά είμαστε! Την Κυριακή θα γίνουμε 20 ημερών κ θα πάρουμε τη μισή ευχουλα κ μετά θα πάμε βόλτα!! Αν φυσικά μας το επιτρέψει ο καιρός κ είμαστε καλά!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες. Πως είστε? Τα μωράκια σας συνηθίζουν σιγά σιγά τον εξω κόσμο?

Εμείς ειδαμσ κι αποείδαμε με τα κλάματα της μπέμπας μας. Είχε φτάσει να κοιμάται ελάχιστες ώρες και τις υπόλοιπες που ήταν ξύπνια ή θα ηταν στο βιζι μου ή θα σπαραζε. Ενα βράδυ μου έκανε πολλές αναγωγές και προσεξαμε πως βγάζει συχνά γάλα από την μύτη. Αυτό σε συνδιασμό πως δεν ρευεται καθόλου εύκολα (εως καθόλου) έκανε την παιδίατρο να υποπτευθεί γαστρ/κη παλινδρόμηση, παροτι σπάνιο σε μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά να είναι τόσο έντονη. Ετσι μας εδωσαν ενα σιροπι που της το δίνουμε σε πολύ μικρή ποσότητα και περιμένουμε να δούμε πως θα πάει. Πάντως εχθές ηταν πολυ ήσυχη. Ελπίζω να βρήκαμε τη ρίζα του κακού και να νιώσει γρήγορα καλά η μπέμπα μας.

Σας φιλώ για την ώρα. Περιμένω νέα σας :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια να χαρεστε τα μωρακια σας,μανουλα και εγω απο 7/9 πουγεννησα δηλ καπου37 μερες εχω ακομα λιγο αιμα με σερβιετακια δηλ αλλα ειμαι ετσικαπου δυο εβδομαδες εσεις ποσο ειχατε.γιατι μαλλον εχω παθει και συγγαμα απο τις ατοιμες σερβιετες και θελω να σταματησω επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να χαρεστε τα μωρακια σας,μανουλα και εγω απο 7/9 πουγεννησα δηλ καπου37 μερες εχω ακομα λιγο αιμα με σερβιετακια δηλ αλλα ειμαι ετσικαπου δυο εβδομαδες εσεις ποσο ειχατε.γιατι μαλλον εχω παθει και συγγαμα απο τις ατοιμες σερβιετες και θελω να σταματησω επιτελους.

Να σου ζήσει το μωράκι! Εμείς σήμερα σαραντήσαμε.

Κι εγώ αναρωτιόμουν αν ήτανε φυσιολογικό που μέχρι την Παρασκευή είχα κανονική ροή... Μου είχαν σταματήσει περίπου στο 20ήμερο αλλά ύστερα από μια βδομάδα μου ξανάρθε αίμα. Μάλιστα νόμιζα πως ήταν περίοδος γιατί ήταν ακριβώς στις 28 μέρες από την γέννα. Πηρα τη γιατρό μου κ μου είπε πως είναι φυσιολογικό κ πως έχει πάλι συσπασεις η μήτρα. Επίσης όταν κουράζω πολύ τη μέση μου, αυξάνεται η ροη.

Αν παρόλα αυτά ανησυχείς, τηλεφώνησε στο γιατρό σου.

Οσο για το συγκαμα, μπορείς να βάλεις λιγη κρέμα μπεπανθόλης που βάζουμε και στα μωρά μας


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι! Εμείς σήμερα σαραντήσαμε.

Κι εγώ αναρωτιόμουν αν ήτανε φυσιολογικό που μέχρι την Παρασκευή είχα κανονική ροή... Μου είχαν σταματήσει περίπου στο 20ήμερο αλλά ύστερα από μια βδομάδα μου ξανάρθε αίμα. Μάλιστα νόμιζα πως ήταν περίοδος γιατί ήταν ακριβώς στις 28 μέρες από την γέννα. Πηρα τη γιατρό μου κ μου είπε πως είναι φυσιολογικό κ πως έχει πάλι συσπασεις η μήτρα. Επίσης όταν κουράζω πολύ τη μέση μου, αυξάνεται η ροη.

Αν παρόλα αυτά ανησυχείς, τηλεφώνησε στο γιατρό σου.

Οσο για το συγκαμα, μπορείς να βάλεις λιγη κρέμα μπεπανθόλης που βάζουμε και στα μωρά μας[/quote

τι σπαστικο και αυτο,εχουμε το τρεξιμο εχουμε και αυτα...!το εχω παρατηρησει και εγω οταν κουραζομαι λιγο παραπανω !μωρε βαζω ειδικη κρεμα για το συγγαμα αλλα αμα δεν βγαλω την σερβιετα δεν θα φτιαξει!σε ευχαριστω παντως!να ζησετε και εσεις με υγεια και τυχη.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να χαρεστε τα μωρακια σας,μανουλα και εγω απο 7/9 πουγεννησα δηλ καπου37 μερες εχω ακομα λιγο αιμα με σερβιετακια δηλ αλλα ειμαι ετσικαπου δυο εβδομαδες εσεις ποσο ειχατε.γιατι μαλλον εχω παθει και συγγαμα απο τις ατοιμες σερβιετες και θελω να σταματησω επιτελους.

Να σου ζήσει το μωράκι σου!! Κι εγώ την ίδια απορία είχα. Γενικώς είχα πολύ αίμα. Απο την πρώτη μέρα που γέννησα στην κλινική κάθε λίγο πλημμύριζε το κρεβάτι και τρέχανε να μου αλλάξουν σεντόνια. Μέχρι και την τρίτη μέρα κάθε φορά που σηκωνόμουν απ΄το κρεβάτι έσταζε αίμα στο πάτωμα και τρέχαν με τη σφουγγαρίστρα. Σήμερα είμαι στις 27 μέρες και έχω ακόμη κανονική ροή και αναρωτιόμουνα αν είναι φυσιολογικό γιατί μετά την πρώτη μου γέννα είχα μόνο 10 μέρες αίμα και πολύ μικρή ροή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...