Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια,αληθεια τα ραμματα τ νιωθετε ακομα?εγω μετα απο 1 εβδομαδα απο τη γεννα ξαναεκανα γιατι μου ανοιξαν και ο πονος ηταν χειροτερος απο της γενας!!!τωρα 30 μερες μετα που και που νιωθω κατι σαν βαρος μερικες φορες και οταν καθομαι σαν να το νιωθω καπως αλλα χωρις πονο!εσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ALEXIOA, οι πιο πολλές εδώ έχουμε κάνει καισαρική οπότε δεν μπορούμε να καταλάβουμε τον πόνο που ένιωσες. Εμένα πιο πολύ με πονούσε η τομή της μήτρας παρά η εξωτερική τομή και τα ράμματα. Το καλό είναι οτι ήδη έχω μπει στο στενό μου τζην και η ενόχληση είναι ελάχιστη απο την εξωτερική τομή.

Link to comment
Share on other sites

Στενό τζην διαβάζω και απελπίζομαι... Μπράβο Αμελί μου!!! Εγώ νομίζω ότι δεν θα ξαναμπώ πότε στα στενά μου ρούχα. Η κοιλιά μου είναι ακόμα οπως ήμουν στον 5ο. Μονο που τώρα είναι πιο πλαδαρή...

Όσο για τα ράμματα, κι εγώ πονάω (για την ακρίβεια νιώθω κάτι σαν κάψιμο) στις μέσα τομές. Η εξωτερική τομή της καισαρικής δεν με ενοχλεί καθόλου παρόλο που είναι πολύ μακριά σε σχέση με άλλες που έχω δει.

Εύχομαι να είστε όλες καλά κ τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα κ να έχετε μπει σε μια σειρά. Εμείς τρέχαμε για υπέρηχο μήπως η μπέμπα μας έχει παλινδρόμηση και είχε τόσο πολύ κλάμα κ τόσο λίγο ύπνο. Ευτυχώς είναι πολύ ελαφριά παλινδρόμηση και θα το παλέψουμε. Ο θηλασμός πάει πολύ καλά αν και πονάνε πολύ οι ρογες μου τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα.

Αυτά για την ώρα. Μια που κοιμήθηκε η μπέμπα, παω κι εγω για νάνι.

Σας φιλώ όλες σας


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Σμάρα μου, εγώ χωράω στα τζην μου επειδή στην εγκυμοσύνη έχασα βάρος. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 61 κιλά, έφτασα μέχρι 67 και τώρα είμαι 58. Μετά απο 10 μέρες απο την γέννα η κοιλιά μου έφυγε. Το ίδιο είχε γίνει και στην πρώτη μου την γέννα. Και με τον θηλασμό νιώθω οτι μου ρουφάει όλη τη δύναμη το μωρό και με στεγνώνει. Ευτυχώς απ΄ότι φαίνεται μου σταμάτησε το αίμα γιατί και μ΄αυτό ένιωθα πολύ αδύναμη. Ακόμη παίρνω σίδηρο για να ανεβάσω τον αιματοκρίτη μου.Κι εμένα με πονάνε οι θηλές μου τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα. Μου έρχετε να τσιρίξω. Αλλά μετά δεν νιώθω πόνο.

Ο μικρός κοιμάται τα βράδια αλλά δεν κοιμάται τη μέρα και δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θέλει όλο αγκαλιά.

Αυτή η εβδομάδα θά΄ναι πολύ δυσκολη για μένα γιατί λείπει ο άντρας μου ταξίδι και είμαι μόνη μου. Ευτυχώς παίρνει η μάνα μου κάποια απογεύματα την μεγάλη μου την κόρη και για κάποιες ώρες έχω μόνο το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω απο κιλα ευτυχως εχασα της εγγυμοσυνης αλλα θελω να ξεκινησω διατροφη για αυτα που ειχα,σε 6 μηνες θα κανουμε τη βαφτιση..απο πονο στα ραμματα τπτ ευτυχως.αλλα οι θηλες πονανε παρα πολυ γτ πιπιλαει πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας μανούλες! Τι κάνετε; Πως πάνε τα μωράκια σας; Εγώ έχω ψιλοφρικάρει! Ενώ τα βράδια κοιμάται μια χαρά την μέρα κοιμαται ανα 2 ώρες 5-15 λεπτά το πολύ. Κοιμαται στην αγκαλιά μου ή ενώ θηλάζει και με το που τον βάζω στο κρεβατάκι του μέσα σε 5 λεπτά ξυπνάει. Και όλη τη μέρα που είναι ξύπνιος θέλει συνέχεια αγκαλιά και δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Κάποια στιγμή που τον άφησα για να βγάλω τα ρούχα απ΄το πλυντήριο και να τα απλώσω άρχισε να κλαίει αλλά τον άφησα να κλάψει γιατί ήδη είχε 2 ώρες που είχε τελειώσει το πλυντήριο και έπρεπε επιτέλους να τα απλώσω. Έκλαιγε τόσο πολύ που του κόπηκε η αναπνοή και άρχισε να μελανιάζει!! Κορίτσια, τα είδα όλα μέχρι να τον συνεφέρω!! Αν κοιμότανε μερικές ώρες μέσα στη μέρα τι καλά θα ήταν να μπορούσα να κάνω και τις δουλειές μου. Έτσι ούτε να μαγειρέψω δεν μπορώ, ας είναι καλά η μανούλα μου που μας μαγειρέυει. Νευριάζει και η μεγάλη μου η κόρη που τον έχω όλη μέρα αγκαλιά!

Εσείς πως τα πάτε με τον ύπνο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, κορίτσια μου! Ύπνος, ε?... Το άλλο με τον Τοτό, το ξέρετε? Πονεμένες ιστορίες. Το βράδυ μας είναι πολύ καλό. Ξυπνάμε ανά τετράωρο ή πενταωρο για να θηλάσουμε. Μια φορά που είχα δώσει κ συμπλήρωμα ξένο, η μπέμπα μας κοιμήθηκε 7ωρο!!! Εμάς η μέρα μας ξεκινάει στις 10-11 και τραβάει μέχρι τη 1 τα ξημερώματα. Τόσες ώρες ξύπνια. Και μετά από 5-6 ωρες ξύπνια κουράζεται εκνευρίζεται και αρχίζουν οι σειρήνες. Ασταμάτητο κλάμα, γοερό. Και εννοείται πως αν δεν την έχουμε αγκαλιά και να περπατάμε μας ακούνε στον 2οροφους πάνω. Το μόνο που έχει 80% πιθανότητα να ησυχάσει είναι το σεσουάρ μαλλιών να δουλεύει στη δυνατή σκάλα. Αν το βάλουμε στο σιγανό ξαναρχίζει. Υπάρχει κ αυτό το 20% που δεν πιάνει ούτε το σεσουάρ. Τότε λίγο φασκιωμα μπορεί να φέρει αποτέλεσμα. Αν δεν πιάσει τίποτα από αυτά... προσευχόμαστε. Δεν θέλει ούτε πιπίλα. Την φτύνει μακριά. Μόνο βυζί πιπιλάει κ ηρεμεί. Αλλά πόσο να αντέξουν κι αυτά τα στήθη? Ο πόνος πολλές φορές δεν αντέχεται. Μόνο τότε θα δώσω συμπλήρωμα.

Υπομονή κορίτσια. Θα μεγαλώσουν τα αγγελούδια μας και θα ηρεμήσουν. Την υγεία τους να έχουν κι ας μας ταλαιπωρούν.

(Εξομολόγηση: έκανα μπάνιο σήμερα στις 7 το πρωί ύστερα από 5 μέρες με το πλυσιμο τογ βοσκού (τοπικά). Μόνο βρακί άλλαζα. Δε προλάβαινα... κι αν έβρισκα χρόνο έπεφτα να κοιμηθώ.

Φιλάκια σε σας και στα ζουζούνα σας

:-) :-) :-) :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!!! Ακριβώς τα ίδια περνάμε κ μεις!!! Επιτέλους σας διάβασα κ ανακουφιστηκα ότι δεν είναι μόνο το δικό μου μωρό έτσι!!! Αύριο 40ζουμε!!!! Από βδομάδα όμως θα ξεκινήσω δουλειά!! Λίγες ώρες αλλα δεν θέλω καθολου...!! Θα το ξεπεράσω κ αυτο που θα πάει;; Έχουμε κ αυτο τον παλιόκαιρο που με εκνευρίζει....!!!! Λοχεια έχω ακόμα λίγα καφέ....!! Πολυ σπαστικό!!! Το μπεμπέ μας Εχει ξετρελανει...σε λίγο καιρο θα ξεπεταχτουν κ μετά θα αναπολούμε τις μέρες που ήταν βρεφακια!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμελι και μένα συνέχεια αγκαλιά είναι και δεν κοιμάται καθόλου τη μέρα. Ελπίζω ότι θα αλλάξει μεγαλώνοντας. Δοκίμασε ένα μαρσιπο

Εμείς δοκιμάσαμε και μαρσιπο, δεν κάθεται, ουρλιάζει. Και ριλαξ δεν κάθεται, ουρλιαζει. Και κούνια, δεν κάθεται, ουρλιαζει. Οπότε συμβουλή μου είναι πριν αγορασετε κάτι απο όλα αυτά να τα δοκιμάσετε πρώτα :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα!εδω κ 2 βδομαδες εχω αλλο παιδι!κοιμαται τα βραδυα κ τη μερα καθεται λιγο στο παρκο,λιγο στο ριλαξ,λιγο στο καροτσι,λιγο στον καναπε,οποτε κανω δουλειες κ ξεκουραζομαι.στο μαρσιπο καθεται,αλλα δεν τρωμε ακομη ετσι.εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαία νέα Βίκη!.

Κι εμείς έχουμε μια μικρή βελτίωση αλλά όχι σπουδαία πράγματα. Σήμερα κοιμηθήκαμε σερι από τη μία μέχρι τις 7 παρά. Εχτες όμως και προχθές κοιμόμασταν 2μισάωρα. Την ημέρα που και που, κοιμάται καμιά ωρίτσα το μεσημεράκι.

Είναι αρκετές μέρες που ταπαιπωριέται με πολλά αέρια. Σφίγγεται, την αμολάει, πονάει και κλαίει γοερά. Σφίγγεται και στον ύπνο της και πολλές φορές ξυπνάει. Προσπαθήσαμε να της δώσουμε κιντερτε αλλά φτύνει το μπιμπερό. Δεν πιάνει τίποτα άλλο εκτός από το βυζί και εχω αρχίσει και αγχώνομαι για το τι θα γίνει οταν ξαναπάω δουλειά... Ούτε πιπίλα θέλει. Εχω περάσει ωρες απο πανω της να προσπαθώ να της δώσω πιπίλα για να ηρεμήσει ή για να σταματήσει να τρώει το χέρι της, αλλά μάταια.

Δεν χοράει πια στο πορτ μπεμπέ και έτσι την ημέρα την βαζω στο καρότσι και το σερνω μέχρι και στην τουαλέτα για να μην κλαίει που δεν με βλέπει. Προσπαθώ να μην την παίρνω συνέχεια αγκαλιά και την εναλλάσω απο καρότσι, σε ρηλαξ, σε κούνια.

Την προηγούμενη εβδομάδα μάζεψα τα πρώτα ρούχα που πια δεν της κάνουν. Συγκινήθηκα! !

Οι θηλασμοί καλά βαστούν κάθε 2-2,5 ώρες. Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Δεν μπορώ να βγω καθόλου εξω από το σπίτι. Ακόμα και με το καρότσι στο 2ωρο πρέπει να εχω γυρίσει σπίτι για να την ταΐσω. Αυτό με το δημόσιο θηλασμό δεν το εχω...

Επίσης παρότι θηλαζω αποκλειστικά, εχθές μου ήρθε περίοδος και ψιλοστεναχωρέθηκα γιατί λενε πως μειώνεται το γάλα. Θα δείξει...

Σας φιλώ όλες


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Κι εμείς έχουμε κολικούς που την μέρα δεν τον αφήνουν να κοιμηθεί καθόλου. Μόνο 5λεπτα και 10λεπτα κοιμάται τη μέρα. Το περίεργο είναι οτι τη νύχτα δεν τον ενοχλούν οι κολικοί και ξυπνάει μόνο μια φορά κατα τις 5 το πρωί για τάισμα και μετά συνεχίζει και κοιμάται ως τις 8.30 με 9.00. Την μέρα που δεν κοιμάται δεν ξέρω τι να τον κάνω. Κάθεται 10 λεπτά στο ρηλάξ, 5 λεπτά στο πορτ μπεμπέ, 5 λεπτά στο κρεβάτι μας, 5 λεπτά στο κρεβάτι τις κόρης μου και όλα αυτά τα κάνω εναλλάξ για να μπορέσω να κάνω καμιά δουλειά. Αλλά όταν τα βαρεθεί όλα αυτά θέλει μόνο αγκαλιά και έχει κουλαθεί το χέρι μου!!

Κι εμείς έχουμε πρόβλημα με το μπιμπερό. Δεν το θέλει καθόλου και δεν μπορώ να τον αφήσω καθόλου στη μαμά μου για να βγώ έξω! Μόνο τα Σάββατα πηγαίνουμε βόλτα σε ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο που έχει ειδικό χώρο για να θηλάζουν οι μητέρες τα μωρά τους κι αυτό με βολέυει πολύ γίαυτό και πηγαίνουμε μόνο εκεί.

Κανα δυο φορές πήρε πιπίλα και τον ηρέμησε πολύ γι ΄ αυτό προσπαθώ κι εγώ να του τη δίνω πιο συχνά αλλά δεν τη θέλει πάντα.

Σμάρα μου εγώ ξέρω οτι περίοδος έρχετε όταν σταματάς να θηλάζεις. Στο πρώτο μου παιδί μου ήρθε μετά απο 5 μήνες όταν σταμάτησα να θηλάζω. Αλλά καλύτερα ρώτα το γιατρό σου, αυτός θα σου πει.

Πολλά πολλά φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

εμεις την κοψαμε την πιπιλα λογω του θεματος που ειχε με το βαρος.δ αξιζει να της ξαναδωσω τωρα.αννα πως παει με τη δουλεια;δ θα μπορουσα να γυρισω τοσο συντομα.γενικα δ ξερω πως θα τα φερνω βολτα αν βρω κτ.σμαρα δ υπαρχει θεμα με την περιοδο.ισως τις πρωτες μερες να μειωθει λιγο η να αλλαξει η γευση.αλλα μπορειτε να συνεχισετε κανονικα.εμεις παμε πολλες βολτες.της αρεσουν.κ με το αμαξι κ με το καροτσι κ τρωμε παντου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...