Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2014!


tinaki

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου..Σήμερα κάναμε κι εμείς Β επιπέδου και ο γιατρός είπε πως το μωρό είναι πολύ καλά...Όλες οι μετρήσεις του μια χαρά και πως είναι πολύ καλό μωρό, γιατί δε μας ταλαιπώρησε καθόλου και ότι θέλαμε το μέτρησε αμέσως..χαχαχα..Μακάρι να είναι έτσι καλό και βολικό και μετά..

Το μόνο που με προβλημάτισε, κι αυτό επειδή το συζητήσαμε εδώ, είναι πως μου μέτρησε τράχηλο κοιλιακά με τον υπέρηχο περίπου 3 και κλειστό. Τον ρώτησα αν είναι λίγο και μου είπε πως μας νοίαζει το να είναι κλειστός και γενικά δεν είναι ούτε μεγάλο, ούτε μικρό το νούμερο..Ωστόσο, επειδή προβληματίστηκα, ρώτησα το γιατρό μου και θα πάω στο ιατρείο από εβδομάδα να το μετρήσουμε κολπικά που είναι και πιο αξιόπιστο...

Πετρίνα μου..εσένα θυμάμαι πως είναι 2,5..Σου έδωσε κάτι ο γιατρός εκτός από ξεκούραση ? Παίρνεις προγεστερόνη κι αν ναι σε χάπια από το στόμα ? Είναι ανησυχητικό λες ? Εμένα έδειξαν να μην ανησυχούν και μου ειπαν πως μόνο με κολπική μέτρηση θα ξέρουν το ακριβές μέγεθος, αλλά και 3 είναι μια χαρά αφού είναι κλειστός..

Αυτά τα νέα μου..Κατά τα άλλα, θα πρέπει να ξεκουράζομαι, αφού δουλεύω 10 ώρες και να αφήνω λίγο τα του σπιτιού...

Αααα..ξέχασα..450gr η μικρή και πολύ ψηλή είπε ο γιατρός..Μακριά πόδια..Kel ακούς ?

Καλημέρα !!! Μπράβο pennymom μου για την β επιπέδου !!! Με το καλό !!!!


hi0kp2.png

U47cp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα!! Χαθηκα γιατι ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια! Ολη μερα κλαιω. Με λογο!!!τελος παντων. Μπραβο κ σε σενα πεννυ για την β επιπεδου. Εγω στο ρεα πληρωσα 120 ευρω. Μου εκαναν κ κολπικο μεσα σε αυτη την τιμη. Μιυ εχουν δωσει και εκπτωτικη ρεα. Η εκπτωση θα γινει στο doppler και θα μου στοιχισει 40 ευρω. Ο δικος μου τραχηλος ειναι 3.9. Και στα στατιστικα που εχει στην τελευταια σελιδα με δειχνει να γενναω στην τελευταια εβδομαδα!!! Οσο για την μετρηση vp/h μου ειπε οτι η τιμη μου ειναι μια χαρα αδικα ανησυχουσα

Καλημέρα kel81 :) Μην κλαις πουλάκι μου...όποιος και αν είναι ο λόγος (εκτός απο θέμα υγείας δικού σου ανθρώπου) μην στεναχωρείς το μπεμπάκι σου ...κρίμα είναι ....


hi0kp2.png

U47cp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μανούλες εγώ βρήκα θέμα για το δωμάτιο του μπέμπη μου ...θέλω γνώμες ...

Καταρχήν θα βάψουμε το δωμάτιο απαλό κίτρινο ή φιστική ...τα επιπλάκια του θα είναι όλα σε λευκό με κρεμ χρώμα.

Ως θέμα επέλεξα την ζούγκλα και βρήκα στο ιντερνετ αυτοκόλλητα τοίχου και μπορντούρα. μου άρεσαν 2 σχέδια

το πρώτο : http://www.stickit.gr/index.php?id_product=16629&controller=product (μαζί με τα ζωάκια)

δεύτερο : http://www.stickit.gr/index.php?id_product=16473&controller=product#/materials-_ (σαν μπορντούρα ) κ

και ζωάκια

http://www.stickit.gr/index.php?id_product=16648&controller=product#/materials-_

Στην πόρτα πίσω σκέφτομαι να βάλλω http://www.stickit.gr/index.php?id_product=1588&controller=product#/materials-_

εσείς τι λέτε ??? Απλός να ενημερώσω οτι το δωμάτιο είναι μικρό ...δεν θα έχω πολύ ελεύθερο τοίχο ή χωρο ...περιμένω γνώμες :D


hi0kp2.png

U47cp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και καλη εβδομάδα !

Titiko, όλα τα σχέδια είναι πολύ όμορφα και εύχομαι να είσαι πάντα χαρούμενη και να στολίσεις με χαρά το δωμάτιο του μωρού..

Kel μου, εύχομαι να μην είναι κάτι που να αξίζει όλη αυτή τη στενοχώρια και να είσαι ήδη καλύτερα και πιο ήρεμη και χαρούμενη. Δεν αξίζει τίποτα εκτός από την υγεία τη δική σου, των δικών σου και του μωρού σου..

Εγώ δεν είμαι πολύ καλά..Είμαι στενοχωρημένη για τη μέτρηση του τραχήλου κι ενώ σήμερα είχα γιατρό να καθησυχαστώ και να δούμε τι θα κάνουμε, του έτυχε γέννα και το ακυρώσαμε για Τετάρτη το ραντεβού. Μου έδωσε utrogestan όμως για παν ενδεχόμενο και μου είπε ηρεμία, όχι δουλειές και κούραση και θετική σκέψη..Ωστόσο, εγώ είμαι γραφείο κανονικά..μου είπε δεν πειράζει αρκεί να είμαι χαλαρή, αλλά πόσο χαλαρή να είσαι με τόσες ώρες δουλειάς σε καρέκλα και με αρκετή πίεση από τις υποχρεώσεις..Δεν ξέρω..έχω στεοχωρηθεί πολυ..

Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σπίτι μου ή να μείνω..Δεν ξέρω τι να κάνω..Θέλω τη μαμά μου..


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Πετρίνα μου, όταν μπορέσεις και μπεις γράψε μου εσύ τι κανόνισες με το γιατρό σου, τι σου είπε να κάνεις και είναι εύκολο μέσα σε λίγες μέρες να μειωθεί κι άλλο ο τράψηλος ? Κινδυνεύουμε τελικά κ πόσο ? Έχω τρομάξει γιατί δεν με με έχει δει ακόμα ο γιατρός μου, αλλά από το Σάββατο που το μετρήσαμε ως την Τετάρτη που θα με δει είναι πολύ το διάστημα, για να χειροτερέψει ? Ο γιατρός της Β επιπέδου ήταν καθησυχαστικός, γιατί μου τόνισε πως ήταν ναι μεν μικρός, αλλά κλειστός. Για πες εσύ που ξέρεις να με ηρεμήσεις αν μπορείς. Και γενικά..όποια έχει αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο ας μας πει τι ξέρει..


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!

σας έχασα γιατί λείπαμε μια βδομάδα διακοπές! περάσαμε πολύ ωραία,

ο μικρός καταχάρηκε, ήταν κι τα ξαδερφια του μια χαρά! όσο τον βλέπω

ρε κορίτσια με άλλα παιδάκια πως χαίρεται τόσο επιβεβαιώνεται η απόφαση

να κάνω 2ο μωράκι με μικρή διαφορά! τα παιδιά παιδιά θέλουν!

συγχαρητήρια σε όσες έκαναν β επιπέδου!! εμείς έχουμε αύριο πρωί κι

ανυπομονώ! μετά, πρώτα ο θεός, θα πάω mall να ψωνίσω τπτ που έχει κι

εκπτώσεις για το μωρό! ελπίζω να μην κάνω την έκπληξη εγώ κι μου αλλάξουν

την κόρη!:tongue:

κατά τ άλλα καλά, φουσκώνω, ζεσταίνομαι κι δεν μπορώ να κουνηθώ κι εύκολα!

πιο δυσκίνητη από την 1η φορά αισθάνομαι, είναι κι καλοκαίρι..πφφ υπομονή!


izMNp3.png

Ob2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΕΧΩ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.

ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΔΥΣΠΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑΡΑΧΗ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΑΘΟΥΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ....ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΙΕΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΡΓΑΝΑ Η Η ΖΕΣΤΗ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ:confused::(.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ:D.

ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.


3I1Qp3.png

5xzap2.png

Link to comment
Share on other sites

Sozi, σου εύχομαι καλή επιτυχία για αύριο..Λίγο πολύ όλες χαθήκαμε αυτές τις μέρες..Σχετικά με την ταραχή που νιώθεις, μέτρησες πίεση, παλμούς κτλ ? Εγώ ενώ έχω πίεση 10,5 μεγάλη και 6 μικρή, οι παλμοί μου είναι 95-105..πολύ ψηλά..Νομίζω πως είναι άγχος για αύριο για το γιατρό..αλλά δεν ξέρω κιόλας..

Vivian, καλωσήρθες από τις διακοπές σου..Πόσο σε ζηλεύουμε όσοι είμαστε στη δουλειά ακόμα..δε λέγεται..Εννοείται πως ήταν καλή απόφαση το δεύτερο μωράκι..και Καλή επιτυχία και σε σένα αύριο για τη Β επιπέδου...

Βρε κορίτσια, όσες κάνετε αύριο ή όσες ξέρετε πείτε μου για το μήκος τραχήλου και πόσο ανησυχητικό είναι ?

Πετρίνα που είσαι κορίτσι μου ? Ελπίζω όλα καλά να σου πηγαίνουν..


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Sozi, σου εύχομαι καλή επιτυχία για αύριο..Λίγο πολύ όλες χαθήκαμε αυτές τις μέρες..Σχετικά με την ταραχή που νιώθεις, μέτρησες πίεση, παλμούς κτλ ? Εγώ ενώ έχω πίεση 10,5 μεγάλη και 6 μικρή, οι παλμοί μου είναι 95-105..πολύ ψηλά..Νομίζω πως είναι άγχος για αύριο για το γιατρό..αλλά δεν ξέρω κιόλας..

Vivian, καλωσήρθες από τις διακοπές σου..Πόσο σε ζηλεύουμε όσοι είμαστε στη δουλειά ακόμα..δε λέγεται..Εννοείται πως ήταν καλή απόφαση το δεύτερο μωράκι..και Καλή επιτυχία και σε σένα αύριο για τη Β επιπέδου...

Βρε κορίτσια, όσες κάνετε αύριο ή όσες ξέρετε πείτε μου για το μήκος τραχήλου και πόσο ανησυχητικό είναι ?

Πετρίνα που είσαι κορίτσι μου ? Ελπίζω όλα καλά να σου πηγαίνουν..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΕΝΥ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ....ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ...ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ....ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΣΕΙ....ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ...ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ?


3I1Qp3.png

5xzap2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΕΝΥ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ....ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ...ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ....ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΜΕΤΡΗΣΕΙ....ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ...ΠΟΣΟ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΕΣΕΝΑ?

Εμένα είδα που μέτρησε 2,8-3,0 cm, αλλά έγραψε 3,0 και να το ελέγξω και κολπικά, γιατί αυτός το μέτρησε κοιλιακά.. Άντε..καλή επιτυχία σου εύχομαι και όλα καλα να πάνε !


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα είδα που μέτρησε 2,8-3,0 cm, αλλά έγραψε 3,0 και να το ελέγξω και κολπικά, γιατί αυτός το μέτρησε κοιλιακά.. Άντε..καλή επιτυχία σου εύχομαι και όλα καλα να πάνε !

Ο ΚΟΙΛΙΑΚΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ.....ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΟΛΠΙΚΟ. ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ....Η ΑΠΟΤΟΜΗ ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ.....ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ 3 ΕΚΑΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΟΥ.....ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΑΚΙ.....ΕΣΥ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ.


3I1Qp3.png

5xzap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΟΙΛΙΑΚΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ.....ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΟΛΠΙΚΟ. ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ....Η ΑΠΟΤΟΜΗ ΜΕΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ.....ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ 3 ΕΚΑΤ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΟΥ.....ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΑΚΙ.....ΕΣΥ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ.

Το έχω ακούσει κι εγώ πως δεν είναι ακριβής η κοιλιακή μέτρηση, όμως η κολπική μέτρηση είναι συνήθως μεγαλύτερη ή μικρότερη από την κοιλιακή ? Μακάρι να είναι μεγαλύτερη..Αύριο βράδυ θα πάω και θα σας ενημερώσω..Από πόσο και κάτω στην εβδομάδα μας είναι επικίνδυνο άραγε ? Θα ρωτήσω βέβαια και το γιατρό αύριο..Και αν πχ είναι 2-2,5 αυτό δείχνει κίνδυνο για πρόωρο, αλλά βιώσιμο μωρό ή και τόσο πρόωρο που είναι επικίνδυνο, δηλ πριν τις 32-34 εβδομάδες..Δεν ξέρω και μετά από πότε είναι πλέον βιώσιμα χωρίς προβλήματα τα μωράκια..


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου..Σήμερα κάναμε κι εμείς Β επιπέδου και ο γιατρός είπε πως το μωρό είναι πολύ καλά...Όλες οι μετρήσεις του μια χαρά και πως είναι πολύ καλό μωρό, γιατί δε μας ταλαιπώρησε καθόλου και ότι θέλαμε το μέτρησε αμέσως..χαχαχα..Μακάρι να είναι έτσι καλό και βολικό και μετά..

Το μόνο που με προβλημάτισε, κι αυτό επειδή το συζητήσαμε εδώ, είναι πως μου μέτρησε τράχηλο κοιλιακά με τον υπέρηχο περίπου 3 και κλειστό. Τον ρώτησα αν είναι λίγο και μου είπε πως μας νοίαζει το να είναι κλειστός και γενικά δεν είναι ούτε μεγάλο, ούτε μικρό το νούμερο..Ωστόσο, επειδή προβληματίστηκα, ρώτησα το γιατρό μου και θα πάω στο ιατρείο από εβδομάδα να το μετρήσουμε κολπικά που είναι και πιο αξιόπιστο...

Πετρίνα μου..εσένα θυμάμαι πως είναι 2,5..Σου έδωσε κάτι ο γιατρός εκτός από ξεκούραση ? Παίρνεις προγεστερόνη κι αν ναι σε χάπια από το στόμα ? Είναι ανησυχητικό λες ? Εμένα έδειξαν να μην ανησυχούν και μου ειπαν πως μόνο με κολπική μέτρηση θα ξέρουν το ακριβές μέγεθος, αλλά και 3 είναι μια χαρά αφού είναι κλειστός..

Αυτά τα νέα μου..Κατά τα άλλα, θα πρέπει να ξεκουράζομαι, αφού δουλεύω 10 ώρες και να αφήνω λίγο τα του σπιτιού...

Αααα..ξέχασα..450gr η μικρή και πολύ ψηλή είπε ο γιατρός..Μακριά πόδια..Kel ακούς ?

Αρχικα συγχαρητηρια που εχεις ενα υγειες κοριτσακι στη κοιλιτσα σου.

Θα σου πω τις δικες μου εμπειριες χωρις να σημαινει πως ετσι πρεπει να σου κανει κ σενα ο γιατρος σου διοτι θεωρω πως εκεινος ξερει πολυ καλυτερα τι ειναι σημαντικο να γινει στη περιπτωση σου.

Στη 2η εγκυμοσυνη ειχα παλι λεπτο τραχηλο απο 6 μηνων.Αμεσως ξεκινησα yurtopar k εκανα ενεσουλες στο ποπουδακι για τα πνευμoνακια του μωρου γιατι ειχα κ συσπασεις που σημαινει πως λεπτος τραχηλος κ συσπασεις ισον φοβος για προωρο τοκετο ''μακρυα απο εμας'' .Ο γιατρος μου ομως περα απο ξεκουραση που επρεπε να κανω βοηθησε την κατασταση κ με τα χαπια κ τις ενεσεις για να ειναι ολα ενταξει με τα πνευμονια του μωρου.Σημαντικος παραγοντας στα προωρα μωρα.

Στην 3η εγκυμοσυνη ειχα πολλες συσπασεις απο τον 7ο μηνα κ παλι λεπτο τραχηλο στο 2.Οποτε παλι τα ιδια χαπια αλλα χωρις ενεσεις γιατι τα χαπια αυτη τη φορα αρκουσαν για να σταματησουν οι συσπασεις μου.

Τα αποτελεσματα κ στους δυο τοκετους κοινα αφου κ τα δυο γεννηθηκαν τελικα 35η εβδομαδα κ μπηκαν λιγες μερες θερμοκοιτιδα.

Και σε φτανω στο σημερα που απο τον 5ο μηνα εχω τραχηλο 2.4,συσπασεις αρκετες μεσα στη μερα.Περα απο ξεκουραση παιρνω 3 buscopan τη μερα κ την Παρασκευη που θα παω παλι να με δει θα εκτιμησει αν θα πρεπει να ξεκινησουμε παλι ενεσουλες κ πιο δυνατα χαπια.Πλεον θα με βλεπει πιο συχνα κ οχι μια φορα το μηνα γιατι θεωρουμε δυσκολη κυηση οποτε δεν θελει να ρισκαρει κ ο ιδιος να συμβουν τα χειροτερα.

Η δικη μου λοιπον εμπειρια μου λεει πως ο τραχηλος ειναι το Α κ το Ω στην εγκυμοσυνη γιατι αυτη ειναι η εξοδος του μωρου.Οτι κ να γινει απο εκει θα περασει για να ερθει στον κοσμο.Κανονικα πρεπει να λεπταινει μετα τον 7ο σταδιακα για να εξαλειφθει εντελως πια στον 9ο.

Αν δεν εχεις συσπασεις πολλες ολα οκ αλλα αν εχεις δυστυχως με τις συσπασεις ανοιγει κ ο τραχηλος.Ευχομαι πραγματικα να μην ειναι τοσο σοβαρο το δικο σου περιστατικο κ να συνεχισεις μονο με χαπακια χωρις να χρειαστει να κανεις ενεσουλες.

Καλα αποτελεσματα να εχεις σημερα κ οποτε μπορεσεις ενημερωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλες τις κοιλιτσες.

Υπάρχει ψυχολογική πτώση στην ομάδα μας κ δεν πρέπει.Οτιδήποτε στραβό κ αν έρχεται να πιστεύετε πως ξεπερνιέται αν δεν έχει να κάνει με σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Η ομάδαρς μας έχει σίγουρα 2 νεράιδες κ 1 παλικάρι.

Άντε να δούμε ποιο φύλο θα υπερισχύσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα συγχαρητηρια που εχεις ενα υγειες κοριτσακι στη κοιλιτσα σου.

Θα σου πω τις δικες μου εμπειριες χωρις να σημαινει πως ετσι πρεπει να σου κανει κ σενα ο γιατρος σου διοτι θεωρω πως εκεινος ξερει πολυ καλυτερα τι ειναι σημαντικο να γινει στη περιπτωση σου.

Στη 2η εγκυμοσυνη ειχα παλι λεπτο τραχηλο απο 6 μηνων.Αμεσως ξεκινησα yurtopar k εκανα ενεσουλες στο ποπουδακι για τα πνευμoνακια του μωρου γιατι ειχα κ συσπασεις που σημαινει πως λεπτος τραχηλος κ συσπασεις ισον φοβος για προωρο τοκετο ''μακρυα απο εμας'' .Ο γιατρος μου ομως περα απο ξεκουραση που επρεπε να κανω βοηθησε την κατασταση κ με τα χαπια κ τις ενεσεις για να ειναι ολα ενταξει με τα πνευμονια του μωρου.Σημαντικος παραγοντας στα προωρα μωρα.

Στην 3η εγκυμοσυνη ειχα πολλες συσπασεις απο τον 7ο μηνα κ παλι λεπτο τραχηλο στο 2.Οποτε παλι τα ιδια χαπια αλλα χωρις ενεσεις γιατι τα χαπια αυτη τη φορα αρκουσαν για να σταματησουν οι συσπασεις μου.

Τα αποτελεσματα κ στους δυο τοκετους κοινα αφου κ τα δυο γεννηθηκαν τελικα 35η εβδομαδα κ μπηκαν λιγες μερες θερμοκοιτιδα.

Και σε φτανω στο σημερα που απο τον 5ο μηνα εχω τραχηλο 2.4,συσπασεις αρκετες μεσα στη μερα.Περα απο ξεκουραση παιρνω 3 buscopan τη μερα κ την Παρασκευη που θα παω παλι να με δει θα εκτιμησει αν θα πρεπει να ξεκινησουμε παλι ενεσουλες κ πιο δυνατα χαπια.Πλεον θα με βλεπει πιο συχνα κ οχι μια φορα το μηνα γιατι θεωρουμε δυσκολη κυηση οποτε δεν θελει να ρισκαρει κ ο ιδιος να συμβουν τα χειροτερα.

Η δικη μου λοιπον εμπειρια μου λεει πως ο τραχηλος ειναι το Α κ το Ω στην εγκυμοσυνη γιατι αυτη ειναι η εξοδος του μωρου.Οτι κ να γινει απο εκει θα περασει για να ερθει στον κοσμο.Κανονικα πρεπει να λεπταινει μετα τον 7ο σταδιακα για να εξαλειφθει εντελως πια στον 9ο.

Αν δεν εχεις συσπασεις πολλες ολα οκ αλλα αν εχεις δυστυχως με τις συσπασεις ανοιγει κ ο τραχηλος.Ευχομαι πραγματικα να μην ειναι τοσο σοβαρο το δικο σου περιστατικο κ να συνεχισεις μονο με χαπακια χωρις να χρειαστει να κανεις ενεσουλες.

Καλα αποτελεσματα να εχεις σημερα κ οποτε μπορεσεις ενημερωσε μας.

Πετρίνα μου, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου..Λογικά από το Σάββατο μέχρι αύριο που θα με δει δεν μπορεί να έχουν γίνει πολύ χειρότερα τα πράγματα ελπίζω..Επίσης, ελπίζω να είναι μεγαλύτερη η μέτρηση η κολπική..Όσο για τις συσπάσεις, αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο, γιατί νιώθω κάποια σκληρά κ σφυξίματα μέσα στη μέρα κ πιστεύω πως είναι συσπάσεις, μερικά ρυθμικά σχετικά χτυπήματα κ ελπίζω να είναι λόξυγγας του μωρού και χτυπίματα-κινήσεις τυχαία που ελπίζω να είναι το μωρό και όχι συσπάσεις..Ελπίζω αύριο ο γιατρός να μπορέσει να εκτιμήσει την κατάσταση όσο πιο σωστά γίνεται.. Εσύ τώρα το έχεις σταθεροποίησει σαν μέτρηση με την αγωγή που κάνεις ? Κάθεσαι ξάπλα γενικά ? Εμένα μου είπε να συνεχίσω στη δουλειά κανονικά μέχρι να με δει κιόλας..


fUx9p3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...