Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Μου αρέσει 1
      • Λουλούδια 2

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

marigula τα επιθέματα είναι για τις θηλές, επειδή υπάρχει περίπτωση να λερώνεσαι από το πρωτόγαλα τις βάζεις. Εγώ σου εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα στην καμπύλη.Μέχρι τώρα δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου το ζάχαρο με μηχανάκι να ξέρεις που βρίσκεσαι μεταγευματικά?Αν δεν στο έχει προτείνει ο γιατρός να δεις που δεν θα ανεβάσεις καθόλου!

Έγώ όσο περνάνε οι μέρες δεν μπορώ να χωνέψω τίποτα...

Τα κιλά μας στεναχωρούν όλες, κι εγώ στο κλαμπ των +10.

Φιλιά


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zoubik μου σε ευχαριστώ. Ποτε δεν το μετρησα με μηχανακι. Καθε μηνα εδω και 3 μηνες το ελεγχαμε με απλη αναλυση ζαχαρου νηστικια το πρώι. Τον πρωτο μηνα ειχε 88, τον 2ο ειχε παει στα 93 αλλα στην τελευταια αρχες ΑΥγουστου, επεσε στα 88. Χθες παντως μου ειπε πως δεν με φοβαται καθολου. Ισως να το ειπε για να μου δωσει θαρρος.

Αντεε να ερθει η αλλη Παρασκευη να την κανω να μου φυγει το αγχος να ηρεμήσω λιγο, και ό,τι κι αν βγει για καλο θα ειναι αφου θα ελεγχεται πλεον!!!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα εκέι είναι το πρωϊνό.Έκανα τον προηγούμενο μήνα την γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαίρινη και βγήκε πολύ χαμηλή και μου είπε ακριβώς το ίδιο κι εμένα.Έγώ έχω πάρει πολλές μετρήσεις όμως μεταγευματικά, τώρα το έβαλα στην άκρη το μηχανάκι.Αν είχες θέμα θα είχε βαρέσει ήδη κόκκινο το νηστείας.Οπότε μη σκας.

Φιλάκια κι απο εδώ κ μπρος όλα τέλεια


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Marigula, τα επιθέματα που σου είπαν είναι σαν τα cotton pads που χρησιμοποιούμε για να ξεβαφόμαστε. Απλά είναι πιο μεγάλα και είναι ειδικά σχεδιασμένα για το στήθος. Τα φοράς μέσα από το σουτιέν ακριβώς πάνω στις θηλές, έτσι ώστε να μην λερώνεσαι από το γάλα. Η γιατρός μου, μου είπε ότι θα χρειαστώ ελάχιστα στην κλινική. Μην πάρω τεράστιες ποσότητες. Ένα μικρό κουτάκι θα φτάσει. Έχει από διάφορες εταιρίες. Εγώ λέω να πάρω της chicco, από τα prenatal και να κάνω χρήση του κουπονιού μου. Αλλά μπορείς να βρεις και στα φαρμακεία και στα jumbo. Τα του jumbo μην σε τρομάζουν, γιατί κι αυτοί έχουν της chicco που είδα. Όπου τα βρεις πιο οικονομικά νομίζω. Ούτως ή άλλως βαμβάκι συμπιεσμένο είναι.

Όσο για τις πάνες που λες, εδώ είναι πιο φθηνές. Δεν έχω τώρα τιμές για να σου πω ακριβώς, αλλά νομίζω το πρώτο μέγεθος (αυτό θα πάρεις ότι μωρό κι αν κάνεις, εκτός αν βγει πρόωρο) κοστίζει εδώ γύρω στα 6 ευρώ και έχει μέσα νομίζω καμιά 40αριά; Θα το κοιτάξω και πάλι και θα σου πω. Πάντως πολλοί γνωστοί μου εδώ πέρα, παραγγέλνουν από το amazon και ακόμα και με τα μεταφορικά τους βγαίνει πιο φθηνά. Αν σε σένα κάτω είναι τόσο ακριβά, νομίζω να το κοιτάξεις. Θα ξεπαραδιαστείς. Έμαθα ότι τα νεογέννητα θέλουν κοντά 10 πάνες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Marigula κοίταξες καθόλου στο smart? πιστεύω να έχει πιό καλές τιμές για τις πάνες αν και δεν το λεω και με σιγουριά. Εγώ στο Μακάρειο πήρα μία lucozade γιατί η γλυκόζη είναι απαίσια και μιας και έχεις αναγούλες στο προτείνω να το κάνεις κ εσύ. Θα το δώσεις στην νοσοκόμα θα το μετρήσει και θα στο δώσει πίσω να το πιείς. Ειδα και άλλες κοπέλες που το έκαναν, οι άλλες που έπειναν γλυκόζη με το ζόρι την έπειναν και πρέπει και μέσα σε ένα 5λεπτο.


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από μένα! Κλείσαμε και εμείς ραντεβού με το γιατρό για την Τρίτη το απόγευμα, οπότε θα συζητήσουμε και για την εξέταση για το σάκχαρο. Έχουμε 1 μήνα σχεδόν να δούμε το μικρό μας από την Β' Επιπέδου!

Και γω στα +10 είμαι από κιλά και ξεκίνησα με παραπάνω από τα κανονικά μου. Το θέμα είναι ότι δεν τρώω και ακατάστατα αλλά τα κιλά μπαίνουν! Ας πάνε όλα καλά όμως και θα αγχωθούμε μετά πως θα τα χάσουμε!

Από ψώνια έχουμε ξεκινήσει και μεις σιγά-σιγά με μικροπράγματα για να μην μας φανούν βουνό μετά όλα μαζί! Πχ. πήραμε θερμοπομπό για το δωμάτιο, σεντονάκια, κάποια εσωτερικά φορμάκια, πάμπερς όταν έχει προσφορές για να έχουμε απόθεμα, κάποια καλλυντικά από φαρμακείο online σαμπουάν-ντους και κρέμα ενυδατική. Επίσης κοιτάξαμε για λίκνο γιατί κούνια θα αγοράσουμε με τις εκπτώσεις του Ιανουαρίου, όπως μάλλον και καρότσι.

Αυτά από μένα! Καλή συνέχεια σε όλες!


cPtCp2.png
Link to comment
Share on other sites

koritsia kalimera.....

blepw ta pswnia ksekinisan gia ta kala.... bre auta ta pampers einai pligi oikonomias gia ena zeugari...to kserete oti to xrono einai 1500-2000 eurw mono gia ta ayta? tes pa ti na kanoume...mhn pernete omws kai terasties posotites giati mporei to mwraki na xreiastei ligoteres apo suggekrimeno noymero moprei kai perissoteres k etsi kapoio noumero na paei strafh....

auto me th glukozh agxonei ligo k emena alla mia fora tha thn palepsw... auto me to lucozade den to exw akousei ksana....thn protokalada lete h kati den katalaba kala???? xxx kilakia pros to paron eimai kala.... ksekinisa 58.5 kai eimai 62.5 4 kila phra akoma....alla ta polla mpairoun apo dw kai pera......mhn mas egxwnei to gegonos....tha ta xasoume eukola....oles outo mou lene pou phran 20 -25 kila.... ypomonh mono!!!! filia se oles sas!!!!


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

Έχουμε καιρό να τα πούμε... γυρίσαμε κι εμείς από τις διακοπές.

Διάβασα τα νέα σας και βλέπω άγχος με τα κιλά. Λογικό. Στην πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησα από τα 54 κιλα, τερμάτισα στα 70 και μετά τη γέννα και το θηλασμό σταθεροποιήθηκα στα 57. Δεν θα ήθελα τώρα να με δω να σταθεροποιούμαι στα 60 μετά τη γέννα αλλά δεν μπορώ να πω ότι προσέχω κιόλας. Ειδικά οι διακοπές μου προσέφεραν +2 κιλά οπότε είμαι αισίως στα 65 και είμαι μόνο στην 22η εβδομάδα.....

Οι πάνες στοιχίζουν ναι, αλλά να έχετε ανοιχτά τα ματάκια σας γιατί όλα τα σουπερμάρκετ κατά καιρούς βγάζουν προσφορές στις πάνες (και πολύ καλές θα έλεγα) οπότε τότε ψωνίζουμε ποσότητεεεεεες!!!:-P

Εγώ δεν ασχολούμαι ακόμα με τα έπιπλα γιατί μάλλον θα μετακομίσουμε και δεν ξέρω από πού να αρχίσω.

Κατά τ' άλλα κάναμε κι εμείς τη Β΄επιπέδου εχθές και είναι όλα καλά απλά ο γιατρός είπε ότι το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά όρια και να κάνω την καμπύλη ζαχάρου για να προλάβουμε κανέναν διαβήτη κύησης. Την έκανα εχθές (μιλάμε για σίχαμα η γλυκόζη - αν και δεν της φαίνεται) και είναι τέλεια... Η γιατρός μου είπε να τρώω ότι θέλω...αυτό βέβαια δεν βοηθάει στον περιορισμό της πρόσληψης κιλών....:confused:

Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια - χαίρομαι που βλέπω κίνηση στην σελιδούλα μας...


iOBZp3.png

IYXNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα!!!

Και έγω χαίρομαι που βλέπω κίνηση!! Εμείς θα πάμε να δούμε το μπέμπη μας την Τρίτη από την Β επιπέδου έχουμε να τον δούμε. Σήμερα θα πάω στον αιματολόγο ελπίζω να μην χρειαστεί να κάνω ενέσεις να περιοριστούμε στο σαλοσπίρ που παίρνω αλλά θα δείξει. Αχ για ψωνια που λέτε ανχώθηκα για λίγο. Για τις πάνες έχετε δίκιο μεγάλη πληγή. Είχα δει και αυτό το ελληνικό site http://www.z-mall.gr/panes/pl/?did=-595402060&a_23c=1500836&iid=1487887〈=el&ac=linkwise&lkws_100=53f70e1a-4181-3f24-8d54-da0f2e15ded8 που είχε τα pambers φτηνά. Σίγουρα πάντως θα κυνηγάμε προσφορές. Η μαμά μου στον αδερφό μου μετά τους 6 μήνες χρησιμοποιούσε μια μάρκα όχι γνωστή δηλαδή pambers , babylino και ήταν ευχαριστημένη και ο μικρός δεν είχε ποτέ πρόβλημα, ευτυχώς καθάρισε και νωρίς πριν τα 2.

Marigoula μην ανχώνεσαι με την εξέταση όλα μια χαρά θα πάνε!! Όλες θα την περάσουμε μάλλον.

Κορίτσια εγώ χθες είχα μια περίεργη διάθεση. Χωρίς κανένα λόγο όλα μια χαρά είναι δόξα το Θεό αρχισα να κλαίω, το έχει πάθει καμία σας? Ο αντρας μου κατάλαβε ότι δεν ήμουν καλα παρότι δεν με είδε δακρυσμένη και με το ζόρι πήγαμε μια βόλτα στη θάλασσα, τι παιρνάνε και αυτοί. Μετά είδα και τον εαυτό μου στο καθρέφτη του ασανσέρ και έπαθα ένα σοκ. Δεν είχα ποτε κολλημα με το σώμα μου ίσα ίσα πάντα ήμουν γεματούλα αλλά χθες τρόμαξα με το πως έγινε ο ποπος μου. Συγνώμη κίολας!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

kiki1986 μου ναι εκεινη η πορτοκαλάδα είναι καλά κατάλαβες. Κοίτα εγώ την εξάιταση των 50γρ. γλυκόζης τα έκανα με αυτήν (κι εγώ απο αλλού το άκουσα οτι γίνεται δεν μου το είπε γιατρός) και είδα και άλλες 3 κοπέλες που έκαναν το ίδιο. Στην τελική αγοράστε μια απο το περίπτερο και αν δεν την δεχτούν δεν έγινε και τίποτα, απλά σας το λέω γιατί η γλυκόζη είναι απαίσια.

Με το θέμα του ύπνου πώς τα πάτε κορίτσια? Εγώ πονάω πολύ σε πλάτη, μέση και αριστερό πόδι. Έχει 2 βδομάδες δεν ξεκουράστηκα στον ύπνο μου. Αμα ζουλήξω και λίγο το νινί μου στο πλάγιο-μπρούμιτο που κάνω αρχίζει και κουνιέται και με τρομάζει και μετά δεν κοιμάμαι.


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Όλες βλέπω τα ίδια ζόρια έχουμε!Αν σας πω ότι εχθές το μεσημέρι φούσκωσε η κοιλιά μου θα γελάτε?

Αποφάσισα από σήμερα να τηρήσω πρόγραμμα με συχνα κ μικρά γεύματα γιατί αυτό που δεν χωνεύω δεν μπορώ να το παλέψω άλλο. Το πήρα κι εγώ απόφαση με τα κιλά, πιο πολύ με αγχώνει να μην μπορώ να κουνηθώ από το πάχος παρά το πως θα τα χάσω.

Άντε να περάσει κι αυτή η καμπύλη, την έχω στις 17 σεπτέμβρη.Πολύ μου την αργεί ο γιατρός, τον παρακαλάω να την κάνω να τελειώνει, αλλά δεν ακούει τίποτα.Θα κλείσεις την 28η και μετά.Καψώνια μου κάνει.

Το απόγευμα με ποιάνει τέτοια βαρεμάρα στο γραφείο, που προσπαθώ να τελειώνω τις δουλείες μου το πρωϊ.

Πολύ γκρινιάρα είμαι...αντί να λέω Δόξα το Θεό...Όλο αυτό σκέφτομαι, υπάρχουν κορίτσια που δυσκολεύονται από την αρχή και τέτοια γκρίνια δεν έχουν.

Φιλιά


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια! Εγώ έχω πάρει 3 κιλά αλλά είμαι απ' την αρχή σε αυστηρή δίαιτα από διατροφολόγο γιατί ξεκίνησα υπέρβαρη και οι ξάπλες δε βοήθησαν καθόλου... Το πρόβλημα με τα κιλά δεν είναι για την εμφάνιση μας αλλά γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες για υπέρταση, διαβήτη κύησης, προεκλαμψία, πρόωρο τοκετό κλπ κι εμένα ο γιατρός μου είναι πολύ αυστηρός στο θέμα. Καμπύλη σακχάρου δεν θα κάνω γιατί πάσχω από διαβήτη Τ1 από 4 ετών, οπότε αν κάποια από εσάς έχει θα χαρώ να βοηθήσω ως βετεράνος. Εύχομαι βέβαια να μην έχει καμία! Από έπιπλα εμείς θα αγοράσουμε κούνια και στρώμα αλλά δεν επείγει γιατί θα μου δώσουν λίκνο για το δωμάτιό μας για αρχή. Μάλλον θα χρειαστώ και καθισματάκι αυτοκινήτου για νεογέννητο αλλά όλα τα υπόλοιπα θα τα πάρω απ' τις φίλες μου που έχουν ήδη παιδιά. Προς το παρόν δεν αγοράζω τίποτα γιατί μου φαίνεται λίγο γρουσουζιά...Το ξέρω ότι δεν είναι λογικό αλλά επειδή είχα και τα διάφορα προβλήματα στην αρχή και το διαβήτη μου να με αγχώνει προτιμώ να το αφήσω...Καλά αποτελέσματα σε όλες σας εύχομαι!


2016.pnghHGHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομορφη παρεα.

Σας ευχαριστώ όλες για την στιριξη και τις συμβουλες σας. Θα πάρω την πορτοκαλαδα μαζι μου, θα δοκιμασω φυσικα την γλυκοζη πριν και αν δεν τα καταφερω θα την κανω με την πορτοκαλαδα.

Rennie δεν εχεις υπερταση μεχρι τώρα ετσι; Παιρνεις κατι (φαρμακα) προληπτικά; Αν και ολα οσα λες δεν εξαρτουνται αποκλειστικα λογω των κιλων. Κι εγω ξεκινησα με περισσοτερα. Μεχρι τώρα ευτηχως μονο 1kg πήρα. Στην αρχη πηγα σε διατροφολογο αλλα εβλεπα πως αγχονομουν περισσοτερο και ετσι απο μόνη μου πλεον.

Η υπερταση που εχω - σε ηπια μορφη - ρωτησα τον γιατρο μου αν ειναι λογω κιλων και μου ειπε οχι αποκλειστικα. Παιζει ρολο και το αγχος. Κυριο λογος. Υπαρχουν κοπελες μου ειπε με φυσιολογικα κιλα και παρουσιαζουν υπερταση, διαβητη κυησης, προεκλαψία κτλ. Ειναι ο οργανισμος της καθεμιας μας πως θα αντιδραση.

Λιζα μου η αλλαγες στην διαθεση οφειλονται στην προγεστερονη που ειναι φυσιολογικα αυξημένη στην εγκυμοσυνη. Ειδικα αν παιρνεις και σε χαπι ή υποθετο ακομη εχεις τετοια συπτωματα. Στο λεω επειδη εγω ακομη παιρνω προγεστερονη σε υποθετο - μεχρι χθες 2 υποθετα την ημερα απο σημερα 1 την ημερα- και η διαθεση μου ειναι αλλανταλον.

Από θέμα υπνου αστα να πανε. Καταρχας θελω να ξαπλωσω στο δεξι πλευρο για να κοιμηθω και οποτε το κανω η μπεμπα παει και μαζευετε στο δεξι πλευρο και δεν μπορω να μεινω πανω απο 2 λεπτα. Ετσι γυριζω στο αριστερο που και εκει δυσκολευομαι. Το βραδυ δυσκολα με παιρνει ο υπνος. Μπορει να γινει και 3 και 4 τα ξημερωματα. Κοιμαμαι ομως αρκετα την ημερα. Ειδικα το μεσημερι αν δεν κοιμηθω 3 ωρες δεν μπορω να σταθω στα ποδια μου μετα.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Marigula μου,

όχι ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχω υπέρταση απλώς έχω κόψει εντελώς το αλάτι. Δεν υπάρχει κάτι να πάρω για την πίεση προληπτικά...Για το διαβήτη, αν ρωτάς,

κάνω ενέσεις ινσουλίνης αλλά από πριν μείνω έγκυος, βασικά από 4 ετών που έπαθα το διαβήτη. Είναι απαιτητική δουλειά η διαβητική εγκυμοσύνη αλλά μέχρι τώρα ρυθμίζομαι πολύ καλά και όλα τα προβλήματα που είχα είναι άσχετα απ' το ζάχαρο...


2016.pnghHGHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...