Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Μανουλες Δεκεμβριου 2014!!!


γεωργια κ

Recommended Posts

Γεια σας!!

Κι εμένα τόσο περίπου θα μου βγει το κουστούμι 2.500 για φυσιολογικό.Τώρα αν πάμε για καισαρική θα είναι γύρω στα 800 επιπλέον.Οι τιμές σε Γένεσις και Διαβαλκανικό είναι τόσο ίδιες που μπερδεύεσε.Εγώ αναγκαστικά σε ένα από τα δύο λόγω γιατρού.

Το μόνο που θέλει να σκεφτείς από νωρίς είναι τα έπιπλα γιατί δεν είναι ετοιμοπαράδωτα.

Ποια μίλησε για κιλά????Εγώ ζω το θέατρο του παραλόγου:είμαι +10 και δεν μοπυ φαίνεται.Έχω μια μικρή κοιλίτσα σαν μπαλονάκι, στα πλάγια φαίνονται ακόμα τα κόκκαλά μου, στην περιφέρια έχω πάρει τρεις πόντους και γενικά όσοι με βλέπουν μου δίνουν συγχαρητήρια που δεν πήρα κιλά.ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ?ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ.Τρώω, αλλά σαν ένας άνθρωπος και φυσικά εξακολουθώ να γυμνάζομαι.Όχι όπως πριν αλλά είμαι τακτική στο πρόγραμμά μου.Τί σημασία έχει με πόσα ξεκινήσαμε?Φαντάζομαι όλες θέλουμε να επιστέψουμε στα παλία κιλά μας.Εγώ ξεκίνησα 49 κιλά με ύψος 1.70.,.Και έτρωγα, ξέρω πότε τρώω κ πότε είμαι για να παχαίνω, απλά η άθληση ήταν πάντα σαν το οξυγόνο για μένα.

Δεν φταίω για τα πολλά, εσεις αναφέρατε τα κιλά!!!

Φιλιά


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα στην παρεούλα.

Για τα κιλά όπως ξαναειπα, δεν πήρα μεχρι τώρα παρα μόνο 1kg που στην ουσία είναι η μπεμπα με τα συναφή. Ξεκινησα με λιγα περισσοτερα ετσι προσεχω τι τρωω. Και όταν λεω προσεχω απλά εκοψα τα πολλά γλυκα που ετρωγα πριν. Τιποτα το ιδιαιτερο.

Για το ποσο θα μου στοιχισει η γέννα, ειναι 1300 ο φυσιολογικός τοκετος, ο οποιος συμπεριλαμβανει 3 μερες κλινικη σε δωματιο δικής μου επιλογής (μονοκλινο ή δικλινο), τον γυναικολόγο μου που ειναι και μαιευτήρας, και ο παιδιατρος που πρεπει να ειναι παρων στην γεννα συν τις εξετασεις του μωρο μου για τις 3ς μερες που θα εισαι μεσα απο τον ιδιο παιδιατρο.

Η καισαρική ειναι στα 2300 συμπεριλαμβανει τα ιδια συν τον αναισθησιολογο και 4 μερες στην κλινική. Αν θελεις μου ειπαν μπορεις να παρεις δικό σου παιδιατρο το οποιο θα τον πληρωσω εγω φυσικα και θα μου αφαιρεθεί απο το πακετο το ποσο των 120 ευρω.

Ετσι όπως το ειδα δεν σε συμφερει να παρεις δικο σου παιδιατρο. Ο δικος μου παιδιατρος δεν θα μου στοιχισει μονο 120 ευρω, για να παρευρεθεί στην γέννα και να ερχετε να βλεπει το μωρο μου καθημερινος της μερες που θα ειμαι στην κλινικη. Ετσι αποφασισαμε - αφου φυσικα ρωτησαμε γνωμες για τον παιδιατρο και ακουσαμε τα καλυτερα- οτι όταν θα βγούμε απο την κλινικη πριν παμε σπτι θα περασουμε απο τον δικο μας παιδιατρο να δει το μωρο ή αν μας αρεσει ο συγκεκριμενος θα τον κρατησουμε.

Φυσικα θα δω τι ειναι καλύτερο για το μωρο μου, και εννοειτε πριν γεννησω θα κανω και μια επισκεψη στον παιδιατρο της κλινικης για να μιλησω μαζι του. Είμαι υπερβολική ή θα με πουν τρελή;


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Χαίρομαι που διάβασα αρκετά μηνύματά σας!

Για τα κιλά, έχω αρκετά παραπάνω, ομως για την ώρα έχω πάρει 1,6.. θα δείξει!!!

Οσο για τα πράγματα, χρειάστηκα μόνο καρότσι το οποίο το πήρα στην πρώτη εγκυμοσύνη σχεδόν μόλις γέννησα και δε μου χρειάστηκε αμέσως! Κούνια μας είχαν δώσει, αλλαξιέρα δεν ειχα πάρει.

Δεν μου έλειψε το οτι δεν πήρα καλαθούνα, με βόλεψε το πορτ μπεμπε που είχε το καρότσι επάνω. Ισως χρειαστεί εαν καποια τη θέλει για το δωμάτιο της..

Δεν σκέφτηκα να πάρω πάνες πολλαπλών χρήσεων γτ πιστεύω δεν βολεύουν, ειδικα οπως εξελίχθηκε ο μικρός με πολύυυυ ενεργό εντεράκι χιχιχιχι :tongue: Γενικά δεν ήμουν πολύ του να αγοράσω πολλά πράγματα, ειδικά όσα προτείνουν στα βρεφικά πολυκαταστήματα τα μισά είναι περιττά κατα τη γνώμη μου! Ξεκινήσαμε με τα βασικά και οτι χρειαζόταν θα το πέρναμε..

'Ενα είδος μαρσιπου πάντα σκεφτόμουν να πάρω όμως δεν πήρα. Το σκέφτομαι ξανα για αυτη τη φορά, λετε να βολεύει;;; Μου αρέσει αρκετα η ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Πολύ καιρό έχω να μπω και να διαβάσω τα νέα σας. Χαίρομαι που σχεδόν όλες έχουμε ευχάριστα νέα.

kidenio πραγματικά λυπήθηκα πάρα πολύ. Εύχομαι η εμπειρία σας αυτή να σας δέσει περισσότερο ως οικογένεια και γενικά να σας βγάλει πιο δυνατούς. Αν χρειαστείς κάτι, νομίζω ότι όλες θα σε βοηθήσουμε.

Εμείς από την άλλη είμαστε σε φάση "τρέχουμε και δεν φτάνουμε". Η μικρούλα μας είναι δόξα τω Θεώ καλά και κλωτσάει α-στα-μά-τη-τα!. Τη λατρεύουμε. Πριν μιάμιση εβδομάδα (24+4) ήταν 780γρ. Κοτζάμ μωρό. Θα ξαναπάμε να τη δούμε στις 17 Σεπτέμβρη. Ανυπομονούμε πολύ. :)

Αύριο θα πάω να κάνω το τεστ γλυκόζης για 2 ώρες. Ψιλοβαριέμαι. Θα πάρω ένα βιβλίο μαζί μου και το πλεκτό μου και κάπως θα περάσει η ώρα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Τώρα για τα κιλά που λέγατε, εγώ έχω πάρει σχεδόν 6 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης. Είχα το γάμο της αδερφής μου τέλη Ιουλίου αρχές Αυγούστου και έτσι πήρα εκεί κάμποσο. Από τότε πάω πολύ συντηρητικά και ελπίζω να μην πάρω σχεδόν τίποτα ακόμα. Πονάει και η πλάτη και η μέση με τα κιλά και δεν μου αρέσει καθόλου.

Από πράγματα για τη μικρή έχουμε κουβέρτες, κάποια φορμάκια, πολύ λίγα ρούχα, μπουρνούζια, καλτσάκια, σαλιάρες. Βρήκαμε το καρότσι που θα πάρουμε. Graco evo trio σε charcoal. Το βρήκαμε στα prenatal 449?, αλλά με κουπόνι πάει στα 399?, στα mothercare 449? χωρίς κάποια έκπτωση ή κουπόνι και στα kiddo με 370?. Στα prenatal μπορείς να το πάρεις μόνο σε κόκκινο πια, ενώ στα mothercare έχουν μόνο ένα εκθεσιακό που δίνουν. Από το internet μπορείς να το βρεις σε πολλά μέρη και σε πολλά χρώματα. Στα kiddo που θα το πάρουμε εμείς, είναι και πιο φτηνό από οπουδήποτε αλλού και μπορείς να πάρεις την πιο καινούρια έκδοση και σε ότι χρώμα θες. Είναι πολύ ελαφρύ και εύχρηστο έτσι όπως το είδαμε.

Στα prenatal έχουν ένα διάδρομο προσομοίωσης διαφόρων τερέν και μπορείς να δοκιμάσεις όλα τα καρότσια εκεί πάνω. Πολύ μου άρεσε. Επίσης να σας πω ότι αν δεν έχετε κάρτα μέλους στα prenatal, να πάτε να βγάλετε. Σας δίνουν ένα ντοσιέ με διάφορα φυλλάδια με πληροφορίες, ημερολόγιο εγκύου, διαφημιστικά και κουπόνια. Έχει μέσα και 2 δείγματα από κρέμες. Μία για τις θηλές και μία για το μωρό. Τα κουπόνια που δίνουν μου άρεσαν πολύ. Για 50? αγορές για σένα για το μαιευτήριο σου δίνουν κουπόνι 10?, οπότε πληρώνεις 40?. Για 50? για το μωρό ότι είναι μέχρι 3 μηνών, κουπόνι 15?. Για πολυκαρότσι κουπόνι 50? και κουπόνι 20? για λίκνο ή κρεβάτι.

Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι τα βρεφικά έπιπλα είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Έπαθα πλάκα. Δεν είναι δυνατόν να θέλουν 300 και 400? για μια συρταριέρα. Αν είναι δυνατόν. Επειδή έχει ένα αυτοκόλλητο ζωάκι; Στο ΙΚΕΑ μπορείς να βρεις πολύ πιο φθηνά. Σε κάθε περίπτωση, εμείς δεν θα πάρουμε έπιπλα, διότι θα φύγουμε για εξωτερικό. Θα γεννήσω και μόλις σαραντήσω με το καλό θα φύγω. Οπότε θα τα αγοράσω όλα από εκεί. Αλλά να ξέρετε γενικά ότι επειδή έχουμε όλες ακόμα καιρό, μπορείτε να βρείτε πολλές ευκαιρίες και τα μαγαζιά έχουν τρελές διακυμάνσεις στις τιμές τους. Κάντε έρευνα αγοράς και μην ψωνίσετε τα πάντα από ένα μαγαζί και σώνει και ντε από το πρώτο που θα βρείτε.

Κάτι άλλο που ήθελα να σας πω να προσέξετε, είναι ότι το στρώμα θα πρέπει να το πάρετε καινούριο. Έρευνες έχουν δείξει ότι τα χρησιμοποιημένα στρώματα μπορούν να προκαλέσουν αιφνίδιο θάνατο. Νομίζω ότι δεν αξίζει να το ρισκάρουμε. Το λέω για τα κορίτσια που θα πάρουν πράγματα από συγγενείς, φίλους και γνωστούς. Όλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανετότατα, απλά το στρώμα να το πάρετε καινούριο. Και επίσης οι οδηγίες από τους γιατρούς πλέον είναι ότι δεν βάζουμε μαξιλάρι και σκεπάσματα πριν τον 6ο μήνα. Αγοράστε υπνόσακο και μην πάρετε μαξιλάρι για αρχή. Θα σας τα πει και ο παιδίατρος.

Πήγαμε είδαμε και 2 μαιευτήρια. Άγιο Λουκά και γένεσις. Κλίνουμε προς Άγιο Λουκά. Θα καταλήξουμε σε 2 εβδομάδες. Θα πάμε και για μαθήματα ανώδυνου. Ελπίζω να βρω κάτι καλό. Θέλω να πάω και στου Ιπποκράτειου. Θέλω να πάω και σε μαθήματα θηλασμού. Ξαφνικά πλησιάζει ο καιρός και έχω αρχίσει και ψιλοαγχώνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!

Μαριγούλα σωστά είπες το Μακάρειος είναι! Σε σχέση με οτι έτυχε να δω στην Ελλάδα είναι πολυτέλεια! Μένουμε σε ενα χωριό μεταξύ Λευκωσίας και Λάρνακας αλλά είμαστε πιο κοντά στην Λευκωσια οπότε μας βολεύει μια χαρά!

Οσον αφορά τα κιλά εχω πάρει +11 αλλά άκουσα οτι ο κάθε οργανισμός πέρνει όσα χρειάζεται και επειτα με τον θηλασμό (ειδικά) αλλά και χωρις αυτό τα κιλά φεύγουν εξαιρετικά γρήγορα :)

Απο ψώνια πήρα μόνο κατι φορμάκια, τα απαραίτητα τα υπολογίζω μετά απο κανένα μήνα.. Ανυπομονώ!!


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σα να μαζευόμαστε πάλι!

risoto συμφωνώ με τον Άγιο Λουκά, δυστυχώς ο γιατρός μου δεν πηγαίνει, αν είχα την επιλογή ούτε θα κοιτούσα αλλού!

chrisaki εμεις μαζί και στα κιλά και πρέπει να έχουμε και ίδια ΠΗΤ,εγώ είμαι 05/12.Σε κανα μήνα λέω κι εγώ για τα ψώνια.

Εδώ και κάτι μέρες είμαι στα καλύτερά μου, έχω απίστευτη ενέργεια!

Φιλάκια σε όλες.


tt1a2b70.aspx
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!

Risotto πολυ ωραιο το καρότσι! Και η τιμη του νομιζω πολυ καλη για τρία κομμάτια! Επειδη ενδιαφέρομαι γιατι ξερω απο φίλες μου δεν εχω ψάξει ακομα οτι αυτα σαν σετ πανε κοντα στα 600 σε αλλες εταιρείες με ενδιαφέρει αφου είναι ελαφρύ αν βγαίνουν όλα και πλένονται. Για επίπλα περα απο το κρεβατάκι συρταριέρες και παιδικη ντουλάπα δεν θα πάρω. Πρώτον έχω μεγαλη ντουλάπα μεσα στο δωμάτιο και θεωρώ πιαςιμο χώρου άλλη μια και δεύτερον ειναι τόσα λεφτα για τοςο λιγο καιρο που τα θεωρώ πεταμένα.

Στον Άγιο Λουκά έχει γεννήσει η θεία μου ηταν ευχαριστημένη και πολυ στενό συγγενικό μου πρόσωπο δούλευε για αρκετα χρόνια και πάντα λεει τα καλύτερα.

Μαρσιπο που αναφέρατε μια φιλη μου πήρε αυτο που έβαλε η Κικη και το χρησιμοποίησε πολυ. Η μικρη της ήταν και αρκετα τροφαντούλα και δεν μπορούσε να την εχει αγκαλιά χωρις αυτο πονούσε η μέση της. Σαν τα αλλα που ειμαι ενα ύφασμα δεξιά η αριστερά που εχεις το μωρο δεν την βόλευαν.

Μαριγούλα καθολου τρελή και υπερβολική δεν είσαι. Δεν χάνουμε κατι να ρωτάμε για να είμαστε και εμεις πιο ήσυχες και εγω το ίδιο θα έκανα στη θέση σου.

Εγώ σήμερα είμαι καλύτερα, χθες και προχθες είχα απίστευτο πονοκέφαλο. Ήμουν ανχωμενη γιατι χθες ξεκίνησα ενα μεταπτυχιακο εξ αποστάσεως αλλα είμαι υποχρεωμένη να το παρακολουθώ αλλά ευτυχώς ολα καλα και τώρα είμαι πολυ ενθουσιασμένη! Ξεκίνησα και τη δουλεια βέβαια θα στατησω τέλη Οκτωμβρίου αλλα τώρα περνάει ο χρόνος μου όμορφα! Ο μπεμπης μου κουνιέται πολυ θα παμε την Παρασκευή σε αιματολογο και την άλλη εβδομάδα να τον δούμε, ο άντρας μου δεν κρατιέται με ρωτούσε αν γίνεται να πηγαίνουμε πιο συχνά!


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εμένα ο γιατρός θα πάρει 1.100? και η κλινική 1.900? (μητέρα κρήτης) άρα πάμε σύνολο 3000? . Γραφετε κορίτσια κάτι πολύ καλές τιμές αλλά δυστηχώς εδώ είναι αλλιώς....

Liza0 καλή αρχή με το μεταπτυχιακό σου!! Άντε κ δουλειά κ master και μωρό, χαράς το κουράγιο σου. Που το κάνεις κ σε ποιο αντικείμενο, αν επιτρέπεται? Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να αρχίσω ή να συνεχίσω μια ξένη γλώσσα για να πάρω κανένα επιπλέον πτυχίο (εκεί να μαζεύουμε στο σωρό), αλλά η αλήθεια είναι ότι απο την δουλειά θα σταματήσω μόνο 4 μήνες (ικα-ορισμένου χρόνου) κ τελικά πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω με όλα αυτά που μας περιμένουν με ένα μωρό..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσούδια.

Σας έρχομαι με πληροφορίες πάλι.

Liza0 το καρότσι το παραγγείλαμε στα kiddo τελικά, όπως είχαμε σκοπό. Τους είπαμε ότι θέλουμε να το παραλάβουμε τέλη Σεπτεμβρίου. Τα κομμάτια του αφαιρούνται όλα πανεύκολα και μπαίνουν όλα στο πλυντήριο. Ήταν κάτι που με ενδιέφερε κι εμένα. Αλλά και το άλλο που μου άρεσε, είναι ότι το ύφασμά του είναι τέτοιο, που και με ένα υγρό πανάκι να πιάσεις το λεκέ εκείνη τη στιγμή, θα φύγει. Πολύ μαλακό και για το παιδί μου φάνηκε. Υπάρχουν όμως και πολύ καλά καρότσια, εύκολα και όμορφα και πρακτικά σε αρκετά χαμηλότερες τιμές, όπως και σε πολύ υψηλότερες. Κάνε έρευνα αγοράς. Αν θες και τίποτα, ρώτα με. Το έψαξα αρκετά. :)

Επίσης να σας ενημερώσω για μαθήματα ανώδυνου τοκετού στην Θεσσαλονίκη. Επειδή περνάει ο καιρός και πρέπει σε κάποια να δηλώσετε ενδιαφέρον από νωρίς.

1. Ιπποκράτειο 2313312617. Θέλουν να δηλώσεις ενδιαφέρον μέχρι την 25η εβδομάδα, διότι λένε ότι τα μαθήματα ξεκινούν περίπου στην 27η-28η. Αλλά όπως και νά'χει κάντε μια προσπάθεια. Εμένα μου απάντησε μια ευγενική κυρία που κράτησε τα στοιχεία μου. Σήμερα πήρα.

2. Δήμος Πυλαίας-Χορτιάτη 2313 302 636. Σας δίνω και το site. Αυτοί απλώς κρατούν τα στοιχεία σας χωρίς ερωτήσεις. Πολύ ευγενική κοπέλα στο τηλέφωνο.

3. Άγιος Λουκάς 2310 390575. Το site τους είναι αυτό. Εκεί θα σας μιλήσει μια κυρία που κάνει η ίδια τα μαθήματα από ότι κατάλαβα και θα σας πάρει τα στοιχεία, ενώ θα σας ενημερώσει ότι θα πάτε για μαθήματα μάλλον Νοέμβρη. Επίσης έμαθα ότι μαθήματα είναι 3 ακριβώς και ότι διαρκούν από μία ώρα τουλάχιστον.

4. γένεσις 2310984081. Εδώ τα μαθήματα γίνονται κάθε Τετάρτη στις 18:00 αν θυμάμαι καλά την ώρα. Είναι ένα μάθημα 2ωρο. Σε αυτό δεν έχω πάρει ακόμα :/

Και τα 4 που σας έχω δώσει είναι δωρεάν. Απλώς για το Ιπποκράτειο, αν το σκέφτεστε, μην το αργείτε και πολύ, καθώς από ένα σημείο και μετά δεν θα σας δεχτούν.

Τώρα, να σας πω και για τα επιδόματα; Όσες είστε στο ΙΚΑ, δικαιούστε επίδομα κύησης και λοχείας, αν έχετε 200 ένσημα από την ΠΗΤ σας και 2 χρόνια πίσω. Είτε δουλεύετε τη στιγμή που θα το πάρετε το επίδομα είτε όχι. Είναι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ για το επίδομα κύησης και 63 μέρες μετά την ΠΗΤ για τη λοχεία. Τα χαρτιά σας θα πρέπει να τα καταθέσετε από τις 56 μέρες πριν. Οπότε μετρήστε και υπολογίστε, αλλά γενικά πηγαίνετε στο ΙΚΑ να σας τα πουν αναλυτικά. Το ποσό που δικαιούστε δεν είναι στάνταρ, που σημαίνει ότι θα σας το υπολογίσουν σύμφωνα με το μικτό σας εισόδημα. Θα σας δώσουν όμως αναλυτικά πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εγω χτες πήγα στον γιατρό μου (24η βδομάδα) και ο μικρός μου είναι 660γρ. Το μόνο που με στεναχώρησε είναι ότι μου είπε να προσέχω πολύ την διατροφή μου γιατί ήδη είμαι στα +10. Αν κ η αλήθεια του είναι ότι είμαι και παραπάνω. Κανονικά το βάρος μου ήταν πάντα 52 με 53 απλά 2-3 μήνες πριν μείνω έγκυος λόγω άγχους που πέρασα έιχα βάλει αλλά 4 κιλά και είχα πάει στα 57. Αλλά ο γιατρός μου δεν το γνωρίζει αυτό κ θεωρεί αρχή τα 57 που ξεκίνησα τον πρώτο μήνα. Συγνώμη κορίτσια που αναφέρω συνέχεια αυτό το θέμα αλλά με έχει στεναχωρήσει αρκετά. Αποφάσισα λοιπόν απο σήμερα να προσέχω περισσότερο την ποσότητα του φαγητόυ μου και να πηγαίνω περπάτημα στην γειτονιά για δραστηριότητα. Για να δούμε.....

Risoto πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου για τις άδειες μας, απο ότι έχω υπολογίσει εμένα η άδεια μου ξεκινάει επίσημα τέλος Οκτωβρίου (ανεπίσημα συνεχίζω κ όλο τον Νοέμβριο) άρα θα πρέπει μέσα στον Οκτώβρη να επισκεφτώ το αξιαγάπητο ΙΚΑ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστούμε πολυ Risotto για τις πληροφορίες! Εγω είμαι στην Αθήνα δεν είχα σκεφτεί καθόλου τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού. Θα πάω να το δω το καρότσι! Τα χρώματα είναι τα τρία που ειδα σε σάιτ;

Ntiloudi και εγώ ανησυχώ για τα κιλα δεν είσαι μόνη. Εγώ έβαλα 7 μέχρι τώρα θα πάω στη γιατρο την δευτερα και ελπίζω να είμαι στα ίδια. Αυτο το μήνα δηλαδή έβαλα σίγουρα 2. Η μαμα μου στις δυο εγκυμοσύνης τις έβαλε 8 χωρις να είχε εμετους και αναγούλες πως γινεται δεν ξέρω!!! Το μεταπτυχιακο μου είναι σε web design και social media είναι εξ αποστάσεως στη Σουηδια. Έχω όλες τις υποχρεώσεις σαν να ειμαι εκει δηλαδή και παρακολούθηση κάθομαι στον υπολογιστη και παρακολουθώ online το μαθημα την ίδια στιγμή. Με έχει λιγο ανχωσες το οτι ήδη ξεκίνησαν πι εργασίες την πρωτη κιόλας εβδομάδα. Μετά την γέννα να πάνε όλα καλα θα πάρω το 6μηνο του οαεδε γιατι με τη δουλεια δεν θα τα έβγαζα πέρα. Ευτυχώς με το μωρο η πεθερα μου ειναι κοντα μας και τις μερες που θα εχω μαθήματα μάλλον θα ειναι μαζι της ευτυχώς ειναι μονο δυο μερες την εβδομάδα απο 4 ώρες. Το ανεπίσημα που λες για τι δουλεια ειναι λιγο επικίνδυνο απο πλευράς εργοδότη γιατι θα υπογράψει δήλωση πτι δεν σε επιτρέπει να δουλέψεις.


W0hvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Εμεις χθες πηγαμε για την επαναληπτικη β επιπεδου, για να δουμε την καρδουλα αφου στην πρωτη δεν μπορούσαμε λογο της μπεμπας μου που δεν ήταν φρονιμη. Ευτυχως ολα καλα, η καρδουλα της ειναι τελεια. Καναμε και ενα γρηγορο επαναληπτικο ολοκληρο β επιπεδου και εχουμε ενα υγιεστατο κοριτσακι.

Μετα πηγαμε και για την καθιερωμένη εξεταση στον γιατρο. Ειμαστε στις 25 εβδομαδες στα 812 γραμμαρια. Μας εγραψε για τις 12 του μηνα την καμπυλη ζαχαρου. Λιγο αγχωτικη εξεταση αλλα μακαρι να παμε καλα. Δεν με φοβιζουν τα αποτελεσματα παρα η εξεταση. Τα αποτελεσματα ειμαι ετοιμη για διαβητη κυησης ετσι θα παω προετοιμασμένη ψυχολογικα γι αυτο. Εκλεισα και ραντεβου στον ενδοκρινολόγο-διαβητολογο μου στις 19 αφου ειμαι σχεδον σιγουρη για το αποτελεσμα. Ο λογος ειναι οτι παντα ειχα κληρονομικη ψηλη ινσουλινη και παντα ο γιατρος μου μου ελεγε πως θα εχουμε διαβητη κυησης ή ενα παχουλο μωρο. Αφου το βαρος του ειναι φυσιολογικο στο μωρο, αρα θα εχουμε διαβητη. Ποσες πιθανοτητες εχω να μην εχω τιποτα; Μπα... ολα σε μενα θα γινουν δεν θα το περασω και αυτο;

Κοριτσια μην κανετε το λαθος να παρετε την αδεια μητροτητα -κυησης και να πηγαινετε δουλεια. Εκτος οτι ειναι αρκετα επικινδυνο, φερνει ευθυνη ο εργοδοτης σας και ισως να εχετε αλλα μπλεξιματα μετα. Το εκανε μια συναδερφο μου πριν λιγους μηνες. Ανεπισημα ερχοταν στην δουλεια και στο τελος, εκτος οτι γεννησε προωρα λογο αγχου της δουλειας, σπασαν τα νερα στην δουλεια και την ετρεχαν οι συναδερφοι μας στην κληνική. Το καλυτερο ειναι απο την στιγμή που θα σας πει ο γιατρος σπιτι, να μεινετε σπιτι να προετοιμαστητε και ψυχολογικα και τα τελευταιας σας ψωνια.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλες!

Κορίτσια μην αγχώνεστε για τα κιλά. Εγώ που ρώτησα πολλές μαμάδες μου είπανε πως πήραν +20 και βάλε. Μόνο οι ήδη παχουλούλες πήραν γύρω στα +8. Με φυσιολογικά γεύματα και χωρίς υπερβολές θα πάρουμε όσα μας χρειάζονται και μετά θα φύγουν. Έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότερες είμαστε στα +10. Βέβαια απο δώ και πέρα θα αρχήσουν να μπαίνουν τα πολλά τα κιλά.

ntinouli πιό πολύ για σένα το γράφω. να μην στεναχωριέσαι κ εγώ στρουμπούλεψα και εσύ και όλες μας :)


ZHdmp2.png

OBNYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Liza0, κανονικά έχει σε γκρι, κόκκινο, μπεζ και φούξια. Τα προηγούμενα μοντέλα είχαν και λάιμ. Απλώς του 2014 είναι τα 4 πρώτα που σου είπα. Στο ίδιο στυλ έχει και ένα της Baby Monsters που είναι λίγο πιο βαρύ. Στα kiddo μας είπαν ότι κάνει 350? και σου δίναν δωροεπιταγή 80?. Σε πολυκαρότσια έχει ωραία και στο mothercare τα δικά τους, σε πολύ καλές τιμές, αλλά είναι λίγο γκουμουτσέ στο μάζεμα και αρκετά πιο βαριά.

ntinouli, με τα κιλά μην αγχώνεσαι και πολύ πολύ. Είναι αναμενόμενο να βάλουμε όλες κιλά. Εγώ είμαι στα +6 μέχρι στιγμής στην 27η εβδομάδα. Αλλά ήμουν ήδη υπέρβαρη. Άλλες θα βάλλουν πιο πολλά, άλλες πιο λίγα, αλλά ότι και να είναι, μετά τη γέννα θα επανέλθουμε όλες (όσες προσέξουμε δηλαδή).

Marigula, η εξέταση είναι απλώς χρονοβόρα. Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχεις διαβήτη κύησης. Να ξέρεις ότι πρέπει να κάνεις "νηστεία" για 8-12 ώρες πριν την εξέταση. Μόνο νερό επιτρέπεται να πιεις πριν την εξέταση κι εκείνο με μέτρο. Θα σου πάρουν αίμα, μετά θα σου δώσουν να πιεις γλυκόζη, λίγο νερό να ξεπλύνεις το στόμα σου και μετά απλώς θα περιμένεις να σου παίρνουν αίμα είτε ανά μισάωρο για 2 ώρες είτε ανά ώρα για 3. Στο διάστημα αυτό δεν θα επιτρέπεται να φας και να πιεις τίποτα. Έχε στο νου σου ότι μπορεί να ζαλιστείς, να ανακατευτείς ή και να νυστάξεις. Εγώ νύσταζα και διψούσα πολύ. Έκανα τη 2ώρη εξέταση. Απλά να πας πρωί. Και μετά να φας κάτι πραγματικά ελαφρύ για να μη ζαλιστείς.

Αυτό με την άδεια πάντως, να το προσέξετε. Το πρόστιμο για τον εργοδότη είναι πραγματικά μεγάλο σε περίπτωση που σας πιάσουν. Κι εκτός αυτού, θα έχετε κι εσείς κυρώσεις. Δεν νομίζω ότι συμφέρει. Αν το θέμα σας είναι τα χρήματα, να ξέρετε ότι ο ΟΑΕΔ τσοντάρει στο επίδομα κύησης και λοχείας, έτσι ώστε να φτάσετε το μισθό σας. Οπότε γιατί να μπλέκετε; Απλώς να πάτε να ρωτήσετε και στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ για τα δικαιώματά σας. Και ρωτήστε τον εργοδότη σας αν σώνει και ντε πρέπει να δουλέψετε, αν μπορείτε να κάνετε τη δουλειά από το σπίτι. Θα είστε πιο καλυμμένες.

Ξεκίνησε καμιά σας να αγοράζει πάνες; Εγώ λέω σιγά σιγά να ψωνίζω. Κάτι μαθαίνω ότι τα μωρά ξοδεύουν γύρω στις 10 πάνες την ημέρα. Οπότε νομίζω για να μην τρέχω τότε και για να έχω αρκετές και να μην ψάχνομαι και να μη μου φανούν και πολλά τα έξοδα, να τις ψωνίζω σιγά σιγά από τώρα. Όποτε δηλαδή βρίσκω προσφορές, να παίρνω και από 2 πακέτα. Είμαι τρελή;

Link to comment
Share on other sites

risoto σε ευχαριστώ. Αυτα σκεφτομουν και εγω, γιατι οι αναγούλες σε εμενα αρχισαν οταν μπηκα στο 5ο μηνα. Γι αυτο την φοβαμαι. Και το πρωί αν δεν φαω κατι και κινηθώ ζαλιζομαι παρα πολύ. Τα ειπα στον γιατρο μου χθες και μου ειπε να μην αγχωνομαι στην κλινική θα ειμαι κι αν προκειψη κατι θα εχω διπλα μου νοσοκομα. Διπλα λεει εχουν και κρεβατι που αν δεν νιωθω καλα θα μπορω να παω να ξαπλωσω. Τον ρωτησα ποσες φορες μου παιρνουν αιμα και μου ειπε, θα μου παρουν μολις παω, θα μου δωσουν 75γρ. γλυκοζη θα μου παρουν στην 1 ωρα μαζι με ουρα και μετα ξανα στις 2 ωρες παλι με ουρα.

Αυτό με τις πανες με προβληματιζει και εμενα. Κοιταξα τιμες προχθες και παλαβωσα. Ρε κοριτσια ετσι ακριβες ειναι και εκει; Μιλαμε για το πιο φθηνο πακετο της Nannyς με 10 πανες ειναι στα 11 ευρω. Τα μεγαλα πακετα ειναι στα 30 και 40 ευρω. Το καλο παντα αποτι ειδα συνοδευονται και με δωρο. Πχ τα μεγαλα πακετα εχει και 3 κουτια μωρομαντιλα δωρεα. Απλα ειναι με κιλα, δηλαδη ποσα κιλα ειναι το μωρο και σκεφτομαι. Σαν για αρχη που θα πρεπει να παρω στην κλινικη ενα κουτι θα παρω αυτο που ειναι απο 3kg - 5kg. Είναι δυνατο να βγει πανω απο 5κιλα το μωρο; Αν και θα ξερω ενα περιπου απο πριν ποσο ειναι, απλα να μην κανω περιττα εξοδα.

Α κοριτσια, πανω στον καταλογο που μου εδωσε η κλινικη, λεει και επιθεματα στηθους, ξερει καμια τι ειναι; Σκεφτομουν να ρωτησω στο φαρμακειο, αλλα λεω θα με βγαλουν τρελλη.


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...