Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

η παρέα του parents !!!


FOP1

Recommended Posts

Τι έγινε ρε κορίτσια; Εγώ σήμερα είμαι ακριβώς στην 27η. Όλα καλά με τον μπέμπη, χθες μάλιστα τον είδαμε και στον υπέρηχο στο μηνιάτικο τσέκ, ήταν και η μικρή μαζί που μου έλεγε δεν καταλαβαίνω τίποτα μανούλα, χεχεχε. Είναι αρκετά μεγάλο έμβρυο, πολύ μεγαλύτερο από το κοριτσάκι μου...

Από κιλάκια να πω την αλήθεια μου ότι οι γιορτές με φάγανε, ή μάλλον τις έφαγα εγώ...:mrgreen: Πήρα αρκετά τις τελευταίες 3 εβδομάδες (5)... Ο γιατρός καθησυχαστικός βέβαια, μου είπε από δω και μπρος να προσέχω λίγο για να χαθούν τα κιλά των γιορτών (κατακράτηση, κλπ., κλπ.), πράγμα που θα φροντίσω να κάνω γιατί χθες στο ζύγισμα συνειδητοποίησα ότι υπολοίπομαι κατά 3kg τα κιλά του άντρα μου (και κατά 22cm το ύψος του)....:?. Αυτός βέβαια δε χαμπαριάζει τίποτα... Χθες γυρνώντας από τη δουλειά με ρώτησε αν θέλω goodys (helloooo, μαζί δεν ήμασταν όταν είπε ο ντοκ να μαζευτώ λιγάκι;)

Η μικρή τις τελευταίες μέρες που άνοιξε πάλι ο σταθμός και τελείωσε η άδειά μου αντιδρά λίγο πιο δραματικά... Βρίσκεται μάλλον σε άτυπη φάση επαναπροσαρμογής μετά το διάλλειμμα των Χριστουγέννων... Γενικά την παλεύω, χάνω όμως και την υπομονή μου που και που και βάζω καμιά φωνή και μετά νιώθω χάλια.... Θα περάσει που θα πάει... Θα συνηθίσει πάλι στη ρουτίνα...

Αυτά σε γενικές γραμμές... Τέλος του μήνα περιμένουμε και το νέο κρεββάτι... Να δούμε πως θα το δεχτεί η κοράκλα μου... Θα το θέλει ή θα αντιδράσει οεο....;;;;;;; Την έχουμε γενικά προετοιμάσει, αλλά θα δείξει...

Υ.Γ.: Βασούλα τι ΠΗΤ έχεις; Για να σε περνάω 4 βδομάδες θα πρέπει να είμαι 29w, όμως είμαι νταν 27 (ΠΗΤ 16/04, αν και ο γιατρός μου λέει ότι μάλλον θα γεννήσω όπως και στη μικρή μου μεταξύ 38ης και 39ης).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου απάντησα Φανούλα!

Είναι πολύ καλό που έχει πάρει θέση. Κι εμένα είχε πάρει θέση λίγο πριν μπω στο μήνα μου και εκεί έμεινε όλο το μήνα! Και τελικά όλα πήγαν μια χαρά.

Αχ κι εμένα θα μου λείψει να είμαι έγκυος ό,τι κι αν περνάω, ειδικά εφόσον έχω πέι ότι δε θα κάνω τρίτο! Νομίζω ότι όταν γεννήσω θα με πάρει λίγο από κάτω. Και στην κόρη μου στενοχωριόμουν που ένιωθα την κοιλίτσα μου άδεια, αλλά τουλάχιστον ήξερα ότι Θεού θέλοντος θα κάνω κι άλλο παιδάκι!..

Άντε βάψε να ξεμυρίσει το δωμάτιο! Αν και φαντάζομαι τον πρώτο καιρό θα την έχεις δίπλα σου, ε;

Μου φαίνεται απίστευτο! Κάποια στιγμή θα χαθείς για λίγο και μετά θα μας στείλεις "Κορίτσια, γέννησα και είμαι σπίτι τρισευτυχισμένη με το μωράκι μου!!!"! Και μετά θα συζητάμε για θηλασμούς, ξενύχτια κλπ!

Γενικά μεχρι την εγκυμοσυνη εγω ήμουν ο άντρας του σπιτιού όσον αφορά τα βαψίματα τα επιπλα τις λάμπες....οχι γιατι ο καλός μ δεν θέλει αλλα η αλήθεια ειναι κ πως δεν το εχει αλλα κ πως εγω γουστάρω τρέλα τα μαστοριλικια...αλλάζω βρύσες μπαταρίες τα πάντα κοριτσια με ενα τηλεφώνημα χαχαχα!!τωρα λοιπον ο καημένος εχει πήξει άσχημα....μια ντουλάπα φτιάχνει τωρα πανω στο δωμάτιο της μικρής κ βρίζει μόνος του κ εγω εχω λιώσει στα γέλια....αύριο θα βάψει!!!χαχαχα αυτο να δω!

Που λες Βασω μου τη μικρη θα τη βάλω κατευθείαν στο δωμάτιο της.Τουλαχιστον ετσι λέω τωρα. ΔΕν ξερω μπορει να αλλάξει μολις έρθει το μπεμπακι αλλα θα ηθελα Εξ αρχής να ειναι στο χώρο της.:roll:σε τρεις μέρες μπαινω στην 36η!!!!!θεε μου!!!!ρε Βασω πονάει???χαχαχα γενικά αντέχω τον πόνο κ επειδη δεν θελω να κανω επισκληριδιο ψιλοφοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μεχρι την εγκυμοσυνη εγω ήμουν ο άντρας του σπιτιού όσον αφορά τα βαψίματα τα επιπλα τις λάμπες....οχι γιατι ο καλός μ δεν θέλει αλλα η αλήθεια ειναι κ πως δεν το εχει αλλα κ πως εγω γουστάρω τρέλα τα μαστοριλικια...αλλάζω βρύσες μπαταρίες τα πάντα κοριτσια με ενα τηλεφώνημα χαχαχα!!τωρα λοιπον ο καημένος εχει πήξει άσχημα....μια ντουλάπα φτιάχνει τωρα πανω στο δωμάτιο της μικρής κ βρίζει μόνος του κ εγω εχω λιώσει στα γέλια....αύριο θα βάψει!!!χαχαχα αυτο να δω!

Που λες Βασω μου τη μικρη θα τη βάλω κατευθείαν στο δωμάτιο της.Τουλαχιστον ετσι λέω τωρα. ΔΕν ξερω μπορει να αλλάξει μολις έρθει το μπεμπακι αλλα θα ηθελα Εξ αρχής να ειναι στο χώρο της.:roll:σε τρεις μέρες μπαινω στην 36η!!!!!θεε μου!!!!ρε Βασω πονάει???χαχαχα γενικά αντέχω τον πόνο κ επειδη δεν θελω να κανω επισκληριδιο ψιλοφοβαμαι...

Α είσαι Μπομπ ο μαστοράκος δηλαδή!! :lol::lol::lol:

Αν το δωμάτιο είναι κοντά στο δικό σας και νιώθεις καλά, οκ. Αν όμως δεις ότι δεν αντέχεις και τη θέλεις δίπλα σου, μη σε ανησυχεί ότι θα έχει πρόβλημα μετά. Εγώ την πήγα στο δωμάτιό της 2,5 μηνών και ήταν λες και δε συνέβη καμία αλλαγή! Αμέσως συνήθισε!

Κοίταξε να δεις.. όποια πει ότι δεν πονάει λέει ψέμματα! Δε γίνεται να μην πονέσεις! Πώς θα καταλάβεις εξάλλου ότι γεννάς;; Εγώ ήθελα να κάνω επισκληρήδιο αλλά και πάλι πονούσα πολύ γιατί σου βάζουν λίγο φάραμακο για να βοηθάς. Και κάποια στιγμή έφυγε η επίδραση του φαρμάκου και μου ξαναέβαλαν λίγο πριν το τέλος με χίλια παρακάλια γιατί δεν άντεχα τον πόνο! Οπότε φαντάζομαι πόσο θα πονούσα αν δεν είχα κάνει καθόλου ένεση! Σίγουρα θα ζητήσω πάλι! Αν και ομολογώ ότι θαυμάζω το θάρρος αυτών που δεν κάνουν!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε κορίτσια; Εγώ σήμερα είμαι ακριβώς στην 27η. Όλα καλά με τον μπέμπη, χθες μάλιστα τον είδαμε και στον υπέρηχο στο μηνιάτικο τσέκ, ήταν και η μικρή μαζί που μου έλεγε δεν καταλαβαίνω τίποτα μανούλα, χεχεχε. Είναι αρκετά μεγάλο έμβρυο, πολύ μεγαλύτερο από το κοριτσάκι μου...

Από κιλάκια να πω την αλήθεια μου ότι οι γιορτές με φάγανε, ή μάλλον τις έφαγα εγώ...:mrgreen: Πήρα αρκετά τις τελευταίες 3 εβδομάδες (5)... Ο γιατρός καθησυχαστικός βέβαια, μου είπε από δω και μπρος να προσέχω λίγο για να χαθούν τα κιλά των γιορτών (κατακράτηση, κλπ., κλπ.), πράγμα που θα φροντίσω να κάνω γιατί χθες στο ζύγισμα συνειδητοποίησα ότι υπολοίπομαι κατά 3kg τα κιλά του άντρα μου (και κατά 22cm το ύψος του)....:?. Αυτός βέβαια δε χαμπαριάζει τίποτα... Χθες γυρνώντας από τη δουλειά με ρώτησε αν θέλω goodys (helloooo, μαζί δεν ήμασταν όταν είπε ο ντοκ να μαζευτώ λιγάκι;)

Η μικρή τις τελευταίες μέρες που άνοιξε πάλι ο σταθμός και τελείωσε η άδειά μου αντιδρά λίγο πιο δραματικά... Βρίσκεται μάλλον σε άτυπη φάση επαναπροσαρμογής μετά το διάλλειμμα των Χριστουγέννων... Γενικά την παλεύω, χάνω όμως και την υπομονή μου που και που και βάζω καμιά φωνή και μετά νιώθω χάλια.... Θα περάσει που θα πάει... Θα συνηθίσει πάλι στη ρουτίνα...

Αυτά σε γενικές γραμμές... Τέλος του μήνα περιμένουμε και το νέο κρεββάτι... Να δούμε πως θα το δεχτεί η κοράκλα μου... Θα το θέλει ή θα αντιδράσει οεο....;;;;;;; Την έχουμε γενικά προετοιμάσει, αλλά θα δείξει...

Υ.Γ.: Βασούλα τι ΠΗΤ έχεις; Για να σε περνάω 4 βδομάδες θα πρέπει να είμαι 29w, όμως είμαι νταν 27 (ΠΗΤ 16/04, αν και ο γιατρός μου λέει ότι μάλλον θα γεννήσω όπως και στη μικρή μου μεταξύ 38ης και 39ης).

Εμένα το μωρό είναι σαν την κόρη μου περίπου σε μέγεθος. Ίσως επειδή είναι αγόρι εσένα. Εγώ είμαι ακριβώς 25 βδομάδων σήμερα! Νόμιζα ότι είχαμε μεγαλύτερη διαφορά. Τελικά είμαστε πολύ κοντά. Εγώ έχω Π.Η.Τ. 4/5. Την κόρη μου τη γέννησα όμως στις 40, οπότε μάλλον κι αυτή δε θα μου χαρίσει ούτε μέρα! :roll:

Γιατί της παίρνεις καινούριο κρεβάτι; Εννοείς ότι τώρα κοιμάται ακόμα σε κούνια; Κι εγώ το έχω αυτό το θέμα. Πρέπει να πάω να παραγγείλω κρεβατάκι με κάγκελα γιατί δε μπορώ να έχω 2 κούνιες και το σκέφτομαι πώς θα το πάρει! Εσύ βάλτην από τώρα στο καινούριο αφού θα σου έρθει, για να μη νιώσει ότι την "πετάει" το καινούριο μωρό από το κρεβατάκι της!

Αφού δε σε κράζει ο γιατρός για τα κιλά, μη σκας! Απλά μαζέψου λίγο γιατί από ότι θυμάσαι στο τέλος μπαίνουν τα πολλά! :confused: Κι εγώ πήρα στις γιορτές και τώρα εδώ και μια βδομάδα έκοψα εντελώς τα γλυκά και τα τσιμπολογήματα για να μην πάρω άλλο!

Θα συνηθίσει πάλι η μικρή σου με το σχολείο της.. Της φάνηκαν πολλές οι μέρες μάλλον γι' αυτό..

Πρώτη χρονιά την πήγες τη μικρή σταθμό; Πώς προσαρμόστηκε; Βρέφικός είναι ή παιδικός; Σου αρρώστησε πάρα πολύ όπως λένε; Είσαι ευχαριστημένη; Εγώ θέλω οπωσδήποτε να την πάω του χρόνου!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Κρεβάτι κανονικό της πήρα για να τη βάλω από τώρα στην κούνια για να μη νιώθει μετά ότι ήρθε ο μπέμπης και της πήρε το χώρο της. Αγχώνομαι λίγο για το πως θα το πάρει, αλλά ελπίζω άδικα γιατί μέχρι τώρα τις αλλαγές όλες τις έχει δεχτεί πολύ εύκολα.

Βρεφικό πάει από 12 μηνών (και ο μπέμπης από 6 μηνών θα πάει), γιατί δουλεύουμε και δεν έχουμε κανέναν να μας βοηθάει... Μπορώ να πω ότι το δέχτηκε πολύ καλά (θεωρώ αν ήταν μεγαλύτερη θα το δεχόταν πολύ δυσκολότερα), προσαρμόστηκε εύκολα, κλπ. Τώρα νομίζω τελικά ότι δεν έχει να κάνει με το σχολείο, αλλά με τα φυσιολογικά ξεσπάσματα της ηλικίας... Υπομονή μάνα....

Τώρα για το φαΐ προσπαθώ να μαζευτώ... Έχω να κάνω και την καμπύλη ζαχάρου και μετά βλέπουμε... Αλλά με χαλάει ρε παιδί μου να βλέπω φωτό από την προ παιδιών εποχή που ήμουν μοντελάκι και τώρα να πλησιάζω τα κιλά του άντρα μου... (ενόχληση έτσι, γιατί όταν πρόκειται για μασαμπούκα δε με σταματά ούτε αυτό....:mrgreen:)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρεβάτι κανονικό της πήρα για να τη βάλω από τώρα στην κούνια για να μη νιώθει μετά ότι ήρθε ο μπέμπης και της πήρε το χώρο της. Αγχώνομαι λίγο για το πως θα το πάρει, αλλά ελπίζω άδικα γιατί μέχρι τώρα τις αλλαγές όλες τις έχει δεχτεί πολύ εύκολα.

Βρεφικό πάει από 12 μηνών (και ο μπέμπης από 6 μηνών θα πάει), γιατί δουλεύουμε και δεν έχουμε κανέναν να μας βοηθάει... Μπορώ να πω ότι το δέχτηκε πολύ καλά (θεωρώ αν ήταν μεγαλύτερη θα το δεχόταν πολύ δυσκολότερα), προσαρμόστηκε εύκολα, κλπ. Τώρα νομίζω τελικά ότι δεν έχει να κάνει με το σχολείο, αλλά με τα φυσιολογικά ξεσπάσματα της ηλικίας... Υπομονή μάνα....

Τώρα για το φαΐ προσπαθώ να μαζευτώ... Έχω να κάνω και την καμπύλη ζαχάρου και μετά βλέπουμε... Αλλά με χαλάει ρε παιδί μου να βλέπω φωτό από την προ παιδιών εποχή που ήμουν μοντελάκι και τώρα να πλησιάζω τα κιλά του άντρα μου... (ενόχληση έτσι, γιατί όταν πρόκειται για μασαμπούκα δε με σταματά ούτε αυτό....:mrgreen:)...

Σε ιδιωτικό σταθμό πάτε; Εμείς δυστυχώς στο Δήμο μας έχουμε μόνο 1 βρεφικό οπότε τρέχα γύρευε! Και ΕΣΠΑ δε δικαιούμαστε επειδή είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι (άκου τώρα!). Οπότε.. πλερώ!!! 300 το μήνα το λιγότερο που βρήκαμε!

Κι εγώ ήδη σκέφτομαι τι δίαιτα θα κάνω μετά τη γέννα. Βέβαια και με το θηλασμό δεν κάνει να κάνεις δίαιτα κανονική αλλά τουλάχιστον να προσέχω. Την άλλη φορά δε μου έμειναν καθόλου κιλά μετά τη γέννα λόγω των εμετών αλλά πήρα στο θηλασμό γιατί δεν είχα πολύ παχύ γάλα και μου έλεγε η παιδίατρος "τρώγε" και "τρώγε"! Να τα κιλά μετά! Τρόμαξα να τα χάσω!

Ευτυχώς εγώ καμπύλη ζαχάρου πάλι δε θα κάνω! Έκανα εξέταση αίματος προχθές απλή και βγήκε 70 (με όρια 70-110, σχεδόν υπογλυκαιμία δηλαδή). Έτσι μου είπε η ενδοκρινολόγος και ο γυναικολόγος ότι μια η εξέταση, μια που είμαι μικρή, μια που δεν έχω ιστορικό στην οικογένεια είναι περιττή η καμπύλη. Οπότε πάλι τη γλιτώνω! Ουφ.. Πολύ το σκεφτόμουν! Εγώ στάνταρ θα έκανα εμετό τη γλυκόζη που πίνουν και μετά άντε να γίνει σωστά η εξέταση!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Α! Φανή ξέχασα να σου γράψω το σημαντικότερο για τον τοκετό! Ότι όσο κι αν πονέσεις, όταν σου φέρνουν αγκαλιά αυτό το θαυματάκι και το βλέπεις έτσι μικροσκοπικό και αβοήθητο να σε κοιτάζει πραγματικά τα ξεχνάς όλα!!!

Έτσι.. για να μη σε τρομάζω κιόλας.. :wink:


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Βασούλα σε δημοτικό παιδικό την πάω για ιδιωτικό δεν το συζητάμε, θα δουλεύαμε για το σταθμό (στην περιοχή μας ο πιο αξιοπρεπής που βρήκα όταν έψαχνα ήθελε κοντά στα 500?), αλλά είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

Τώρα για τα κιλά ήδη έχω αρχίσει να μαζεύομαι και εξ ανάγκης δηλαδή. Π.χ. πλέον το βράδυ η κοιλιά με τσιτώνει πολύ και έχω καούρες, άρα δεν μπορώ να φάω πολύ, τρώω ένα γιαουρτάκι, κορν φλέικς με γάλα, τέτοια... Ε, κάτι θα κερδίσω από τα πατατάκια, τις σοκολάτες, τα πιτόγυρα, μπέργκερ, πίτσες και ζυμαρικά που έτρωγα. Παράλληλα, αντικατέστησα πλέον και τα μακαρόνια με ολικής (γενικά εμείς τρώμε σχεδόν τα πάντα ολικής, μόνο τα ζυμαρικά δεν είχαμε δοκιμάσει και είναι μούρλια), ορισμένες μερίδες φρούτων που έτρωγα πολλά τις αντικατέστησα με λαχανικά και βλέπουμε. Πάντως η κοιλιά μου τώρα πια δε χωράει όσα χωρούσε (εκτός από τα γλυκά, αυτά τα χωράει πάντα και σε ό,τι ποσότητα... εκεί ζορίζομαι)....

Link to comment
Share on other sites

Βασούλα σε δημοτικό παιδικό την πάω για ιδιωτικό δεν το συζητάμε, θα δουλεύαμε για το σταθμό (στην περιοχή μας ο πιο αξιοπρεπής που βρήκα όταν έψαχνα ήθελε κοντά στα 500?), αλλά είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

Τώρα για τα κιλά ήδη έχω αρχίσει να μαζεύομαι και εξ ανάγκης δηλαδή. Π.χ. πλέον το βράδυ η κοιλιά με τσιτώνει πολύ και έχω καούρες, άρα δεν μπορώ να φάω πολύ, τρώω ένα γιαουρτάκι, κορν φλέικς με γάλα, τέτοια... Ε, κάτι θα κερδίσω από τα πατατάκια, τις σοκολάτες, τα πιτόγυρα, μπέργκερ, πίτσες και ζυμαρικά που έτρωγα. Παράλληλα, αντικατέστησα πλέον και τα μακαρόνια με ολικής (γενικά εμείς τρώμε σχεδόν τα πάντα ολικής, μόνο τα ζυμαρικά δεν είχαμε δοκιμάσει και είναι μούρλια), ορισμένες μερίδες φρούτων που έτρωγα πολλά τις αντικατέστησα με λαχανικά και βλέπουμε. Πάντως η κοιλιά μου τώρα πια δε χωράει όσα χωρούσε (εκτός από τα γλυκά, αυτά τα χωράει πάντα και σε ό,τι ποσότητα... εκεί ζορίζομαι)....

Άστα, κι εγώ βλέπω να ξηλώνομαι με τον παιδικό αν δεν την πάρουν!

Μια χαρά κάνεις, έτσι κι αλλιώς η υγιεινή διατροφή ωφελεί και εσένα και το έμβρυο!

Εγώ το πρωί δεν τρώω τίποτα (λόγω εμετών). Αν πεινάσω πριν το μεσημέρι μπορεί να φάω ένα κουλουράκι. Το μεσημέρι το φαγητό μου (λαδερό, όσπριο, κρεατικό κλπ) σε νορμάλ ποσότητα. Το απόγευμα έναν καφέ και το βράδυ ένα μπολ δημητριακά με γάλα. Και κατά τις 10:30 τρώμε με τον άντρα μου στον καναπέ από 2-3 φρούτα. Ε, φαντάζομαι να μην πάρω κιλά αν συνεχίσω έτσι (δηλαδή να πάρω μόνο του μωρού).


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν το συζητάμε... εσύ τρως σχεδόν τίποτα ρε... Εγώ τρώω το πρωί ένα τόστ και 1 πορτοκάλι (το έχω συνήθεια και δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς πρωινό), μετά τρώω 2 - 3 φρούτα δεκατιανό, κατά τις 4 μεσημεριανό ό,τι έχω μαγειρέψει. Το απόγευμα χθες π.χ. έφαγα 1 κομμάτι κέικ, άλλες φορές μπορεί να φάω μια μπανάνα, εξαρτάται, πάντως κάτι θα φάω και το βράδυ ή γιαούρτι ή γάλα με δημητριακά. Χθες, βέβαια με πίεζε ο μπέμπης τόσο πολύ στο στομάχι που το μόνο που κατάφερα ήταν ένα ποτήρι γάλα.

Ο άντρας μου βέβαια στον κόσμο του, μην πω στην κοσμάρααααα του. Μου λέει ο γιατρός ότι τώρα προς το τέλος θα ήταν καλό να προσέχω λίγο την πρόσληψη του αλατιού... και τι μου λέει το άτομο χθες το βράδυ:

- Θα φας τίποτα;

- Μπα, το στομάχι μου θα εκραγεί, ήπια ένα γάλα και είμαι οκ.

- Είσαι σίγουρη;

- Ναι, βρε το είπαμε.

- Ούτε κανένα πατατάκι;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά, δεν το συζητάμε... εσύ τρως σχεδόν τίποτα ρε... Εγώ τρώω το πρωί ένα τόστ και 1 πορτοκάλι (το έχω συνήθεια και δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς πρωινό), μετά τρώω 2 - 3 φρούτα δεκατιανό, κατά τις 4 μεσημεριανό ό,τι έχω μαγειρέψει. Το απόγευμα χθες π.χ. έφαγα 1 κομμάτι κέικ, άλλες φορές μπορεί να φάω μια μπανάνα, εξαρτάται, πάντως κάτι θα φάω και το βράδυ ή γιαούρτι ή γάλα με δημητριακά. Χθες, βέβαια με πίεζε ο μπέμπης τόσο πολύ στο στομάχι που το μόνο που κατάφερα ήταν ένα ποτήρι γάλα.

Ο άντρας μου βέβαια στον κόσμο του, μην πω στην κοσμάρααααα του. Μου λέει ο γιατρός ότι τώρα προς το τέλος θα ήταν καλό να προσέχω λίγο την πρόσληψη του αλατιού... και τι μου λέει το άτομο χθες το βράδυ:

- Θα φας τίποτα;

- Μπα, το στομάχι μου θα εκραγεί, ήπια ένα γάλα και είμαι οκ.

- Είσαι σίγουρη;

- Ναι, βρε το είπαμε.

- Ούτε κανένα πατατάκι;:confused:

:lol::lol::lol::lol: Καλά έχετε πολύ γέλιο με τον άντρα σου!

Ε κι εσύ μια χαρά ισορροπημένα τρως!

Αυτό με το αλάτι μου το είχε πει κι εμένα ο γιατρός μου στην προηγούμενη για το τελευταίο τρίμηνο. Για την ακρίβεια μου είχε πει να το κόψω και να τρώω ανάλατα. Βάβαια του είχα παι κι εγώ ότι μου πρήζονταν οι αστράγαλοι κάθε μέρα (όχι ότι βοήθησε που έκοψα το αλάτι, πάλι τούμπανο γίνονταν!). Τώρα προς το παρόν δε μου έχει πει κάτι αλλά ούτε κι εγώ έχω πρηστεί κάπου. Εξάλλου θέλω 2 βδομάδες για να μπω στον 7ο. Θα δείξει..

Εδώ που τα λέμε το εντελώς ανάλατο φαγητό δεν τρώγεται ρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε τώρα!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να θέσω ένα καινούριο ζήτημα;

Έχετε αποφασίσει όνομα για τα μωράκια σας;; Θα είναι από γιαγιάδες-παππούδες ή δικό σας; Συμφωνείτε με τον άντρα σας στο θέμα;


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε συμφωνήσει ονόματα από την αρχή, πριν καν έρθουν παιδιά. Επιλέξαμε από τα ονόματα των γιαγιάδων και των παπούδων που μας άρεσαν, τουτέστιν της μαμάς μου και του πεθερού μου. Του μπαμπά μου και της πεθεράς μου δεν μας άρεσαν καθόλου και τα αποκλείσαμε. Αν κάναμε 2 αγοράκια το ένα θα είχε το όνομα του πεθερού μου και το άλλο θα το επέλεγα εγώ, αν κάναμε 2 κορίτσια το ένα της μαμάς μου και το άλλο θα το επέλεγε ο άντρας μου. Τώρα έχουμε 1 κι 1 και βάλαμε τα ονόματα που μας άρεσαν εξαρχής και που θέλαμε για να μας θυμίζουν τα παιδάκια μας ανθρώπους που αγαπάμε.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: Καλά έχετε πολύ γέλιο με τον άντρα σου!

Ε κι εσύ μια χαρά ισορροπημένα τρως!

Αυτό με το αλάτι μου το είχε πει κι εμένα ο γιατρός μου στην προηγούμενη για το τελευταίο τρίμηνο. Για την ακρίβεια μου είχε πει να το κόψω και να τρώω ανάλατα. Βάβαια του είχα παι κι εγώ ότι μου πρήζονταν οι αστράγαλοι κάθε μέρα (όχι ότι βοήθησε που έκοψα το αλάτι, πάλι τούμπανο γίνονταν!). Τώρα προς το παρόν δε μου έχει πει κάτι αλλά ούτε κι εγώ έχω πρηστεί κάπου. Εξάλλου θέλω 2 βδομάδες για να μπω στον 7ο. Θα δείξει..

Εδώ που τα λέμε το εντελώς ανάλατο φαγητό δεν τρώγεται ρε παιδί μου, πώς να το κάνουμε τώρα!

Εντάξει τώρα την τελευταία εβδομάδα τρώω ισορροπημένα πριν.... του έδωσα και κατάλαβε... Αφού πριν με ζυγίσει ο γιατρός τον προειδοποίησα και έβαλε τα γέλια και με ρώτησε αν τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα... (είναι και καλοφαγάς ο άτιμος και του φαίνεται ;)).

Για το αλάτι δε μου είπε να τρώω ανάλατα (δεν υπάρχει περίπτωση, όπως λες δεν τρώγονται με τίποτα και τα κρέατα τα τρώω που τα τρώω με δυσκολία θα τα κόψω τελείως), αλλά να μειώσω τις πολύ επεξεργασμένες τροφές (τρανς λιπαρά, κλπ.), τα τηγανητά, κλπ. γιατί απορροφούν πολύ αλάτι... (ή κάπως έτσι....).

Εμένα οι αστράγαλοι δεν πρήζονται, αλλά μουδιάζουν τα χέρια μου όταν κοιμάμαι.... Ίδωμεν, θα κάνουμε και την καμπύλη, εκεί κάτι με τρώει, αν και δεν υπάρχουν ενδείξεις γενικά, από την αρχή της εγκυμοσύνης εμένα κάτι με τρώει.... Μακάρι να είναι της φαντασίας μου...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα την τελευταία εβδομάδα τρώω ισορροπημένα πριν.... του έδωσα και κατάλαβε... Αφού πριν με ζυγίσει ο γιατρός τον προειδοποίησα και έβαλε τα γέλια και με ρώτησε αν τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα... (είναι και καλοφαγάς ο άτιμος και του φαίνεται ;)).

Για το αλάτι δε μου είπε να τρώω ανάλατα (δεν υπάρχει περίπτωση, όπως λες δεν τρώγονται με τίποτα και τα κρέατα τα τρώω που τα τρώω με δυσκολία θα τα κόψω τελείως), αλλά να μειώσω τις πολύ επεξεργασμένες τροφές (τρανς λιπαρά, κλπ.), τα τηγανητά, κλπ. γιατί απορροφούν πολύ αλάτι... (ή κάπως έτσι....).

Εμένα οι αστράγαλοι δεν πρήζονται, αλλά μουδιάζουν τα χέρια μου όταν κοιμάμαι.... Ίδωμεν, θα κάνουμε και την καμπύλη, εκεί κάτι με τρώει, αν και δεν υπάρχουν ενδείξεις γενικά, από την αρχή της εγκυμοσύνης εμένα κάτι με τρώει.... Μακάρι να είναι της φαντασίας μου...

Ε μάλλον της φαντασίας σου είναι. Θα είχε δώσει σημάδια λογικά. Καλά αποτελέσματα!

Καλά σας έκατσε με τα ονόματα! Έτσι είστε και οι 2 ευχαριστημένοι!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...