Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

η παρέα του parents !!!


FOP1

Recommended Posts

Κορίτσια, να θέσω ένα καινούριο ζήτημα;

Έχετε αποφασίσει όνομα για τα μωράκια σας;; Θα είναι από γιαγιάδες-παππούδες ή δικό σας; Συμφωνείτε με τον άντρα σας στο θέμα;

Γεια σας κοριτσαρες!!εμεις Βάσω μου θα δώσουμε ουδέτερα ονόματα. Οι γονείς μας δεν μας πιέζουν αν κ είμαι σίγουρη πως όλοι θα θέλανε το ονοματακι τους. ;)

Επειδή έχω δει ζευγάρια να σκοτώνονται για αυτό το λόγο εξαρχής είπα στον άντρα μ πως δεν παίζει να βγάλω τη μανούλα του κ κατα προέκταση ούτε τη δική μου. Ακόμα βέβαια δεν έχουμε καταλήξει σε όνομα κ το θέμα είναι πως εδώ το δηλώνεις με τη γέννα. Τα ονόματα που μας αρέσουν είναι τα εξής

Θαλεια

Μυρτω

Λυδια

Ιφιγενεια

Χλόη

Για πείτε τη γνώμη σας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει τώρα την τελευταία εβδομάδα τρώω ισορροπημένα πριν.... του έδωσα και κατάλαβε... Αφού πριν με ζυγίσει ο γιατρός τον προειδοποίησα και έβαλε τα γέλια και με ρώτησε αν τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα... (είναι και καλοφαγάς ο άτιμος και του φαίνεται ;)).

Για το αλάτι δε μου είπε να τρώω ανάλατα (δεν υπάρχει περίπτωση, όπως λες δεν τρώγονται με τίποτα και τα κρέατα τα τρώω που τα τρώω με δυσκολία θα τα κόψω τελείως), αλλά να μειώσω τις πολύ επεξεργασμένες τροφές (τρανς λιπαρά, κλπ.), τα τηγανητά, κλπ. γιατί απορροφούν πολύ αλάτι... (ή κάπως έτσι....).

Εμένα οι αστράγαλοι δεν πρήζονται, αλλά μουδιάζουν τα χέρια μου όταν κοιμάμαι.... Ίδωμεν, θα κάνουμε και την καμπύλη, εκεί κάτι με τρώει, αν και δεν υπάρχουν ενδείξεις γενικά, από την αρχή της εγκυμοσύνης εμένα κάτι με τρώει.... Μακάρι να είναι της φαντασίας μου...

Μια χαρά θα είναι η καμπύλη!!! Κι εγώ φοβόμουν αλλά είναι φυσιολογικό να έχεις αγωνία. Τώρα για το αλάτι η αλήθεια είναι πως εγώ το έχω σχεδόν κόψει. Όχι πως δεν τρώω πατατάκια κ τέτοια απλά όταν μαγειρεύω δεν βάζω. Προσθέτω μπόλικο πιπέρι που μ αρέσει κ δεν μ ενοχλεί να πω την αλήθεια. Μπήκα τώρα στην 36 κ ευτυχώς δεν έχω πρηξίματα. Θα δούμε. :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσαρες!!εμεις Βάσω μου θα δώσουμε ουδέτερα ονόματα. Οι γονείς μας δεν μας πιέζουν αν κ είμαι σίγουρη πως όλοι θα θέλανε το ονοματακι τους. ;)

Επειδή έχω δει ζευγάρια να σκοτώνονται για αυτό το λόγο εξαρχής είπα στον άντρα μ πως δεν παίζει να βγάλω τη μανούλα του κ κατα προέκταση ούτε τη δική μου. Ακόμα βέβαια δεν έχουμε καταλήξει σε όνομα κ το θέμα είναι πως εδώ το δηλώνεις με τη γέννα. Τα ονόματα που μας αρέσουν είναι τα εξής

Θαλεια

Μυρτω

Λυδια

Ιφιγενεια

Χλόη

Για πείτε τη γνώμη σας....

Δίκιο έχεις, έχουν γίνει σκοτωμοι για το όνομα! Κι εγώ Συμφωνώ, καλύτερα ουδέτερα να μην παρεξηγηθεί κανείς. Ειδικά αν δε σου αρέσει ένα όνομα, είναι κρίμα να βγαλεις το παιδάκι σου.

Το Μυρτώ μου αρέσει αρκετά αλλά ίσως γίνεται μπέρδεμα στη γενική πτώση (εννοώ άλλοι θα λένε "της Μυρτώς" και άλλοι "της Μύρτους").

Το Λυδία μου αρέσει αλλά πλέον το ακούω παντού!

Το Ιφιγένεια και το Θάλεια πολύ ωραία.

Το Χλόη δε με τρελαινει.

Δεν έχετε και πολύ χρόνο τότε εσείς! Πρέπει να καταληξετε!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, έχουν γίνει σκοτωμοι για το όνομα! Κι εγώ Συμφωνώ, καλύτερα ουδέτερα να μην παρεξηγηθεί κανείς. Ειδικά αν δε σου αρέσει ένα όνομα, είναι κρίμα να βγαλεις το παιδάκι σου.

Το Μυρτώ μου αρέσει αρκετά αλλά ίσως γίνεται μπέρδεμα στη γενική πτώση (εννοώ άλλοι θα λένε "της Μυρτώς" και άλλοι "της Μύρτους").

Το Λυδία μου αρέσει αλλά πλέον το ακούω παντού!

Το Ιφιγένεια και το Θάλεια πολύ ωραία.

Το Χλόη δε με τρελαινει.

Δεν έχετε και πολύ χρόνο τότε εσείς! Πρέπει να καταληξετε!

Προς το Θαλεια ειμαστε κ εμεις...

Κοριτσια χθες πρωτη φορα ένιωσα αυτο το πέτρωμα στην κοιλια!!!μαλιστα έτυχε να εχει κ ο άντρας μ το χέρι του πανω στην κοιλια μου κ φρικαραμε...του λέω γεννάω ????? χαχαχα ξεκίνησαν λοιπον οι συσπάσεις. Βασω κ mkcm εσεις που εχετε εμπειρία πως καταλάβατε πως ήρθε η ωρα?ας πούμε χθες ειχα συσπάσεις αλλα χωρις πόνο κ οχι συχνές. Ήταν απλα ενα πέτρωμα. Οταν έρχεται η ωρα η σύσπαση συνοδεύεται κ απο πονο να υποθέσω. Ξερω ακούγομαι χαζή αλλα εχω αγχος.την Τετάρτη μπαινω στην 37η.

Link to comment
Share on other sites

Προς το Θαλεια ειμαστε κ εμεις...

Κοριτσια χθες πρωτη φορα ένιωσα αυτο το πέτρωμα στην κοιλια!!!μαλιστα έτυχε να εχει κ ο άντρας μ το χέρι του πανω στην κοιλια μου κ φρικαραμε...του λέω γεννάω ????? χαχαχα ξεκίνησαν λοιπον οι συσπάσεις. Βασω κ mkcm εσεις που εχετε εμπειρία πως καταλάβατε πως ήρθε η ωρα?ας πούμε χθες ειχα συσπάσεις αλλα χωρις πόνο κ οχι συχνές. Ήταν απλα ενα πέτρωμα. Οταν έρχεται η ωρα η σύσπαση συνοδεύεται κ απο πονο να υποθέσω. Ξερω ακούγομαι χαζή αλλα εχω αγχος.την Τετάρτη μπαινω στην 37η.

Δεν ακούγεσαι χαζή βρε, πού να ξέρεις; Πρώτη σου φορά είναι.

Εγώ παρόλο που μου έλεγε ο γιατρός μου ότι θα νιώθω πετρώματα στον 9ο και είναι καλό δεν ένιωσα ποτέ! Μόνο που πονούσε η κοιλιά μου χαμηλά όταν περπατούσα πάρα πολύ.

Αλλά έτσι κι αλλιώς συσπάσεις δεν είχα ποτέ γιατί πήγα με ραντεβού να γεννήσω και μου έβαλαν τεχνητούς πόνους. Μόνο στο μαιευτήριο δηλαδή είχα συσπάσεις.

Είναι καλό πάντως ότι έχεις τέτοια συμπτώματα! Σημαίνει ότι ετοιμάζεσαι για το μπεμπέ!!! :wink:


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, εγώ αυτά τα πετρώματα που λες τα είχα και στη μικρή και τώρα από νωρίς (7ο) και ειδικά όταν κουραζόμουν. Καταρχήν, διαπιστώνει ο γιατρός το αν κάνεις ή όχι συσπάσεις με το nst, που στην εβδομάδα που είσαι θα πρέπει να έχεις κάνει (εδώ στην Ελλάδα κάνεις από την 36η κάθε εβδομάδα).

Πάντως εγώ γέννησα κλασικά κινηματογραφικά με τα πάντα όλα: 38 +4 ξύπνησα το πρωί και είχα πολλά υγρά, μετά έσπασαν τα νερά μου και πήγα μαιευτήριο, μετά με έπιασαν οι πόνοι και μετά γέννησα.

Κι εγώ είχα άγχος αν θα το καταλάβω (το μεγαλύτερο βέβαια άγχος που είχα ήταν μη μου σπάσουν τα νέρα την ώρα που κάνω μπάνιο και δεν το καταλάβω :tongue:), αλλά το ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ..............

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ αυτά τα πετρώματα που λες τα είχα και στη μικρή και τώρα από νωρίς (7ο) και ειδικά όταν κουραζόμουν. Καταρχήν, διαπιστώνει ο γιατρός το αν κάνεις ή όχι συσπάσεις με το nst, που στην εβδομάδα που είσαι θα πρέπει να έχεις κάνει (εδώ στην Ελλάδα κάνεις από την 36η κάθε εβδομάδα).

Πάντως εγώ γέννησα κλασικά κινηματογραφικά με τα πάντα όλα: 38 +4 ξύπνησα το πρωί και είχα πολλά υγρά, μετά έσπασαν τα νερά μου και πήγα μαιευτήριο, μετά με έπιασαν οι πόνοι και μετά γέννησα.

Κι εγώ είχα άγχος αν θα το καταλάβω (το μεγαλύτερο βέβαια άγχος που είχα ήταν μη μου σπάσουν τα νέρα την ώρα που κάνω μπάνιο και δεν το καταλάβω :tongue:), αλλά το ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ..............

Ωραίο ακούγεται!

Εγώ όταν έφτασα στο σημείο να μου πει ο γιατρός να πάμε με ραντεβού γιατί δεν είχε σκοπό η κυρία να βγει, στενοχωρήθηκα πάρα πολύ. Το είχα φανταστεί όπως περίπου συνέβη σε σένα.

Εκ των υστέρων όμως είδα τα θετικά (άφησα το σπίτι στην εντέλεια, τα ρούχα όλα πλυμένα-σιδερωμένα, λούστηκα το προηγούμενο βράδυ, έκανα και μαλλί κλπ). Οπότε τώρα ό,τι και από τα 2 να συμβεί δε με πειράζει. Η διαίσθησή μου όμως λέει ότι πάλι με ραντεβού θα πάω στην Π.Η.Τ.


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

A, όλα κι όλα... κι εγώ όλα έτοιμα τα είχα. Σπίτι τζι - τζι. (Βέβαια μετά πήγε η πεθερά μου τάχα να καθαρίσει και είχε αφήσει τη σφουγγαρίστρα μέσα στον κουβά με τα παλιόνερα στην μπανιέρα και μόλις μπήκα στο μπάνιο μετά την επιστροφή από το μαιευτήριο μόνο που δεν έκανα εμετό....)....:confused:

Το δε πρωί που μου έσπασαν τα νερά, μόλις κατάλαβα ότι κάτι τρέχει έβαλα 2 πλυντήρια, τα άπλωσα, μετά έκανα μπάνιο, αποτρίχωση, έφτιαξα μαλλί και μετά έφυγα για μαιευτήριο. Μου είχε πει ο γιατρός να μην πάθω πανικό αν σπάσουν τα νερά... έχουμε 48 ώρες μέχρι τη γέννα. Έτσι κι εγώ τακτοποίησα πρώτα όλες μου τις δουλειές και στη συνέχεια ξεκίνησα το δρόμο προς το μαιευτήριο....:tongue:

Link to comment
Share on other sites

A, όλα κι όλα... κι εγώ όλα έτοιμα τα είχα. Σπίτι τζι - τζι. (Βέβαια μετά πήγε η πεθερά μου τάχα να καθαρίσει και είχε αφήσει τη σφουγγαρίστρα μέσα στον κουβά με τα παλιόνερα στην μπανιέρα και μόλις μπήκα στο μπάνιο μετά την επιστροφή από το μαιευτήριο μόνο που δεν έκανα εμετό....)....:confused:

Το δε πρωί που μου έσπασαν τα νερά, μόλις κατάλαβα ότι κάτι τρέχει έβαλα 2 πλυντήρια, τα άπλωσα, μετά έκανα μπάνιο, αποτρίχωση, έφτιαξα μαλλί και μετά έφυγα για μαιευτήριο. Μου είχε πει ο γιατρός να μην πάθω πανικό αν σπάσουν τα νερά... έχουμε 48 ώρες μέχρι τη γέννα. Έτσι κι εγώ τακτοποίησα πρώτα όλες μου τις δουλειές και στη συνέχεια ξεκίνησα το δρόμο προς το μαιευτήριο....:tongue:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Καλά εσύ δεν παίζεσαι!!! Μήπως έβαψες και ρίζα, έκανες και κανα μουσακά να βρίσκεται;;

Καλά αυτό με τις 48 ώρες είναι σχετικό. Εμένα η κουμπάρα μου (ένα παιδί έχει) πήγε για εξέταση και είχε πλήρη διαστολή! Σε 20 λεπτά είχε γεννήσει, ούτε επισκληρήδιο δεν πρόλαβε να κάνει!

Τώρα όμως που είναι το δεύτερο παιδάκι μας νομίζω δεν ισχύουν τα ίδια. Θα τον ρωτήσω αύριο που έχω ραντεβού να ξέρω..


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διανύουμε πια την 37η εβδομάδα...σχεδόν όλα έτοιμα για τη μικρή μας...

Τώρα τα ραντεβού με το γιατρό είναι εβδομαδιαία κ έρχεται κ μια μαία μια φορά τη βδομάδα στο σπίτι. Χθες ήρθε πρώτη φορά κ μ έβαλε ενα μηχάνημα που είναι κάτι σαν καρδιογραφημα για το μωρό. Τσεκάρουν την καρδούλα του τις συσπασεις τις μήτρας κ τις κινήσεις του μωρού.διαρκει μιση ώρα κ μετά βάση του αποτελέσματος βλέπουν αν τρέφεται σωστά δηλαδή την κατάσταση του πλακούντα. Δεν δώσαμε μια έτσι!!!θα έρχεται κάθε βδομάδα μέχρι τη γέννα κ μετά άλλες 2 φορές να με βοηθήσει με το θηλάσμο κ γενικά με το μωρό στο σπίτι.

Επίσης εδώ σ δίνουν κ δέκα μέρες μετα την πητ περιθώριο να γεννήσεις οπότε βασουλα μήπως να το συζητήσεις με το γιατρό σ να περιμένετε λίγο??λεω δεν ξέρω. Mkcm μακάρι να γίνει όπως εσένα!!θελω πολύ να το ζήσω έτσι!!κινηματογραφικα χαχαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, ρε εννοείται.... σε περίπτωση που δεν έχουν ξεκινήσει οι πόνοι λέμε... Αλλά και πάλι δε σου λέει άμα σπάσουν τα νερά σουλάτσαρε κανά 2ήμερο, απλά για να μην πάθεις κανέναν πανικό... Εννοούσε ότι έχω χρόνο να κάνω το μπανάκι μου χωρίς άγχος...

(μουσακά δε φτιάχνω ούτε τις καλές ημέρες.... :oops: είμαι ο τύπος κρέας με μακαρόνια, κρέας με πατάτες, κρέας με ρύζι, όσπρια και λαδερά και στοπ)....

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Φανή τέλεια αυτό με τη μαία, έτσι... Όχι όπως εδώ που τρεχάτε ποδαράκια μου με την κοιλιά στο στόμα για να κάνουμε το nst... και μετά άντε τρέχα στο διαδίκτυο για να καταρτιστείς στο θηλασμό...

Τώρα πρέπει να ψαχουλέψω για τα μαθήματα ανώδυνου που κάνουν στο νοσοκομείο... 26/02 έχω ραντεβού με το γιατρό, οπότε μέχρι τότε θα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Αχ τέλειο αυτό με τη μαία Φανή μου! Αυτό είναι κράτος!! Εδώ είναι όπως τα λέει η mckm δυστυχώς!

Αυτό που λες με την ημερομηνία είναι θέμα γιατρού. Πολλές που ξέρω γέννησαν και μετά την Π.Η.Τ. τους. Αλλά τώρα που είναι 2ο παιδί νομίζω ότι δε θα αντέξω αν περιμένω κι άλλο!

Εγώ πήγα στο γιατρό πριν λίγο. Όλα καλά με τη μπουμπού μας! 1 κιλάκι έφτασε! Άλλα 2 και έτοιμη!! Του είπα ότι έχω κολπικές εκκρίσεις και από την περιγραφή μου είπε ότι είναι μύκητες και συμβαίνει πολύ συχνά στην εγκυμοσύνη. Μου είπε να βάλω 2 κολπικά υπόθετα και να πλένομαι με χαμομήλι.


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Αχ τέλειο αυτό με τη μαία Φανή μου! Αυτό είναι κράτος!! Εδώ είναι όπως τα λέει η mckm δυστυχώς!

Αυτό που λες με την ημερομηνία είναι θέμα γιατρού. Πολλές που ξέρω γέννησαν και μετά την Π.Η.Τ. τους. Αλλά τώρα που είναι 2ο παιδί νομίζω ότι δε θα αντέξω αν περιμένω κι άλλο!

Εγώ πήγα στο γιατρό πριν λίγο. Όλα καλά με τη μπουμπού μας! 1 κιλάκι έφτασε! Άλλα 2 και έτοιμη!! Του είπα ότι έχω κολπικές εκκρίσεις και από την περιγραφή μου είπε ότι είναι μύκητες και συμβαίνει πολύ συχνά στην εγκυμοσύνη. Μου είπε να βάλω 2 κολπικά υπόθετα και να πλένομαι με χαμομήλι.

Κολπικες εκκρισεις εγώ έχω από την αρχή της εγκυμοσύνης κ δν με ανησύχησαν ποτέ. Βέβαια εσύ ξέρεις κ καταλαβαίνεις αν κάτι άλλαξε εκεί κατω:wink:

Είναι όντως συχνό στην εγκυμοσύνη κ πρέπει να αντιμετωπίζεται γρήγορα. Για την ουρολοιμωξη τουλάχιστον αυτό ξέρω.οι μύκητες είναι κάτι πιο απλό. Όλα μια χαρά. 1 κιλό η μικρή!!!!τελεια!!!εγω την Τετάρτη θα πάω κ θα σας πω πόσο φτάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω εκκρίσεις, άλλες μέρες περισσότερες, άλλες λιγότερες, αλλά σε φυσιολογικά επίπεδα. Αφού η μικροβιολόγος κάνει μια ειδική εξέταση στα ούρα και τα ελέγχει κάθε μήνα και για μύκητες και για τριχομονάδες και για διάφορα άλλα και είναι καθαρά, οπότε Φανούλα μην ανησυχείς.

Εγώ έχω ακόμη... Θα πάω στις 26 Φλεβάρη στο γιατρό, τη μέρα που θα κάνω και το ντόπλερ... Άλλες 3 βδομάδες δηλαδή για να δω τον μπεμπάκο μου...

Πάντως παιδιά, έχουν αρχίσει και με προδίδουν οι δυνάμεις μου... νιώθω ολοένα και περισσότερο κουρασμένη... Νομίζω ότι αν με άφηνες θα μπορούσα να κοιμάμαι και 24ωρο σερί....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...