Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 30 λεπτά , Angot είπε:

      όλα καλα είπε ο γιατρός είναι κοντά 1600γρ ο τράχηλος μειώθηκε στο 2 αλλά κρατάει η περιδεση ! θα με δει πάλι σε 2 εβδομάδες μετά τις 33~34 με βλέπει 

      Μπράβο!!! Τι ωραία νέα!!! 

      πρίν από 13 λεπτά , Angot είπε:

      μου είπε και να παω για φαγητό χαλαρά και να μην είναι μόνο κρεβάτι ! από εικόνα εμβρυομογου δεν είδε κάτι ώστε να γεννήσω νωρίτερα ! μια χαρά τρέφεται κλπ 

      Πιστεύω ήδη να τρώτε 😁

η παρέα του parents !!!


FOP1

Recommended Posts

Ναι, εννοείται.... Αυτό το έχουμε στο μυαλό μας από καιρό, αν και η δικιά μου δεν εξαγοράζεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.... Θα την πάρει τη δωροδοκία απανταχώθεν, αλλά θα την εκλάβει μόνο ως δώρο και θα συνεχίσει τα δικά της το μανάρι μου.

Τελικά, κατέληξα ότι μάλλον έχει αρχίσει να ζηλεύει λιγουλάκι... Χθες μες τη νύχτα σηκώθηκε από το κρεβάτι της για να έρθει στο δικό μας... Δεν το έχει κάνει ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ, ΠΟΤΕ, δεν το έχει ζητήσει καν. Σκόνταψε μέσα στο σκοτάδι, χτύπησε λιγουλάκι και μετά χτυπιόταν να έρθει στο δικό μας για καμιά ώρα. Δεν την άφησα εννοείται... Το πρωί ξύπνησε κυρία... μέσα στην τρελή χαρά....

ΕΛπίζω να καταφέρω να την οριοθετήσω... και οι δασκάλες της την ίδια γνώμη έχουν, γιατί εγώ ταλαντεύτηκα μήπως λόγω συγκυριών θα πρέπει να είμαι πιο χαλαρή, αλλά μου είπαν οι γυναίκες πως η συμπεριφορά μου προς τη μικρή δεν πρέπει να αλλάξει καθόλου, ούτε πιο αυστηρή να γίνω ούτε πιο ελαστική, σα να μην τρέχει τίποτα.... Ε, αυτό θα κάνω. Γενικά χθες μόνο ένα ξεσπασματάκι είχε, πολύ χαλαρό. Δεν έκλαψε και τέτοια, απλά έκανε λίγο τη ζόρικη... Θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι κοριτσάκια μ δεν γέννησα...αύριο κλείνουμε τις 38. Σήμερα ήρθε η μαία πάλι σπίτι κάναμε αυτό το καρδιοτοκογραφημα η μικρή είναι σούπερ εγω ούτε μια συσπαση....λέει μάλλον θα τις φάω κ τις 40. Μα δεν νιώθω τίποτα εκτός από κούραση!!ουφ είδαμε κ ενα βίντεο για το θηλάσμο κ συγκινήθηκα.καναμε κ λίγες αναπνοες μπας κ τα καταφέρω χωρίς επισκληριδιο...αυτό που μ είπε είναι όταν πάω μαιευτήριο να μην ξαπλωσω κ να περιμένω τη διαστολη αλλά να περπατάω να κάνω ζεστά μπάνια να κάθομαι στη μπάλα αυτή του Pilates γιατί έτσι δεν θα κουραστώ στην αναμονή κ μπορεί να το αντέξω πιο εύκολα. Θα δούμε. Το ελπίζω. :mrgreen:

Τι άγχος τραβατε κ εσείς οι ήδη μανούλες. Πάντως τη ζήλια δεν νομίζω να τη γλιτώσετε. Από αυτά που βλέπω από φίλες. Συμφωνώ πως δεν πρέπει να αλλάξετε συμπεριφορά. Τώρα εσείς όπως νιώθετε. Δεν ξέρω.καθε αρχή κ δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά σου είπαν mckm οι δασκάλες, καλό είναι να μην αλλάξετε πορεία. Δε μπορώ να συγκρίνω και με τη δική μου γιατί ένας χρόνος σε αυτές τις ηλικίες έχει τεράστια διαφορά. Η δικιά μου π.χ. είναι πάρα πολύ ενθουσιασμένη με τη μπέμπα σαν ιδέα και όλο μου χαιδέυει την κοιλιά και της μιλάει. Στη θεωρία βέβαια όλα αυτά! Αλλά τι να λέμε τώρα; Κοντός ψαλμός αλληλούια!!!

Φανή μου κοντέυεις!! Είναι όντως φοβερό συναίσθημα ο θηλασμός! Εμένα θα μου μείνει για πάντα αξέχαστη αυτή η αίσθηση! Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες να θηλάσουμε τα μωράκια μας!!

Αυτά που λένε στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού εμένα μου φαίνονται πολύ δύσκολα να τα κάνεις εκείνη την ώρα! Εμένα με είχαν βάλει ξάπλα σε μία στάση στο πλάι για να στρίψει λίγο η μικρή και ούτε λόγος να σηκωθώ (ούτε και είχα την όρεξη να σου πω την αλήθεια μέσα στους πόνους μου)! Αν τα καταφέρεις να μας πεις μετά την εμπειρία σου!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλά και η δικιά μου, συνέχεια μου χαϊδεύει την κοιλιά, γυρνάει στο άσχετο και δίνει φιλάκι και λέει "μπέμπη μου σε αγαπάω" και άλλα τέτοια... Αλλά επειδή όπως σας έχω ξαναπει είναι πολύύύύύύύύύύ προσκολλημένη (μάλλον έχουμε φτάσει στο στάδιο της κορύφωσης) διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το μετά...

Κατά τα άλλα τις τελευταίες μέρες έχει ησυχάσει λιγάκι... Κάνει φυσικά τα δικά της ώρες - ώρες, αλλά γενικά λήγουν αναίμακτα με αρκετή ψυχραιμία από πλευράς μου και αρκετή αδιαφορία όσο η συμπεριφορά της δεν είναι "επιθυμητή"... Ελπίζω να το ξεπεράσει κι αυτή τη φάση.... Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ περιμένω νέα από καμία ετοιμόγεννη ή λεχώνα (δηλ. Φανή και vtgian!)!

Εγώ τα ίδια.. Φουσκώνω και κουράζομαι πολύ με τη μικρή και όλα.. Έπεσαν πολλά μαζεμένα τώρα γιατί μου έβγαλε η μικρή εξανθήματα και το ψάχνουμε..

Σήμερα θα πάμε στο γιατρό να δούμε και την πιτσιρίκα μας!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τη μπουμπού! Είναι 1,5 κιλό και έχει ήδη πάρει θέση το γλυκούλι μου!!! Είναι έτοιμο να βγει στον κόσμο το μωράκι μου!


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

EEEEEEEEEEEEE, που είστε; Γέννησε καμία; Πως πάνε οι κοιλιές; Γιατί χαθήκατε καλέ;

Καλησπέρα κι απο εμενα!ειμαι ready to pop! Κλείσαμε 39 εβδομαδες κ ειμαι πολύ χαρούμενη. Ηθελα να τις πάρει ολες τις μέρες.τωρα ελπιζω μέσα στη βδομαδα να μας κανει την τιμη. Ρε κοριτσια ερώτηση...εσάς σας βάλανε όρο οταν σας πιάσαν οι πόνοι?εδω μ λέει ο γιατρος οταν σε πιάνουν οι πόνοι σ βάζουν κ όρο με ωκιτοκινη ( κάπως ετσι) ώστε να γίνουν πιο έντονες οι συσπάσεις.ξενερωσα κ δεν θελω να μ βάλουν.θελω ολα να γίνουν φυσιολογικά εκτος φυσικά απροόπτου. Δε λέω δεν νοείται δεν θελω να κοιλοποναω 24 ωρες αλλα γιατι να μου βάλουν όρο αν ολα πανε μια χαρα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εμένα δε μου έβαλαν. Μου έβαλαν ορό αντιβίωση, γιατί είχαν σπάσει το νερά και με άφησαν να ξεκινήσουν οι πόνοι μόνοι τους. Αν περνούσε ένα 24ωρο και δεν είχε ξεκινήσει ο τοκετός από μόνος του, τότε θα μου έκαναν πρόκληση. Τελικά στις 18 ώρες αφότου έσπασαν τα νερά άρχισαν κι οι ωδύνες και μετά όλα ήρθαν μόνα τους... Ακόμη και η επισκληρίδιος που έκανα δεν πρόλαβε να δράσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια τελικά κάνοντας μια έρευνα από φίλες Ίντερνετ κτλ έμαθα πως τον όρο ωκυτοκινης το έχουν για καραμέλα οι γιατροί.σε όλες τις φίλες μ έβαλαν σε άλλες για πρόκληση σε άλλες για επιτάχυνση. Δεν είμαι αντίθετη στον όρο.διαβασα όμως πως προκαλεί πολύ έντονες συσπασεις κ ακανονιστες κ πως αν ειναι δύσκολο μια φορά να γεννήσεις χωρίς επισκληριδιο με τον όρο καθίσταται σχεδόν αδύνατο. Τεσπς θα το συζητησω σήμερα κ με τη μαία.η αλήθεια ειναι πως εχω εκνευριστεί λίγο με το γιατρό μου. Γιατί μου είπε κάτι άκυρο!πως δηλαδή ο όρος θα με βοηθήσει να γεννήσω πιο εύκολα χωρίς επισκληριδιο ενώ αυτό δεν το διάβασα πουθενά. Ασε π του είπα πως εγω δεν θέλω καμία παρέμβαση εάν όλα πανε καλά κ εκείνος δεν το θεωρεί παρεμβατικό. Λέει ειναι φυσική ορμόνη.το κακό ειναι πως εκείνη την ώρα αν θέλει ο γιατρός να επέμβει θα βρει τροπο να το κάνει λέγοντας σου μια βλακεία ταχα μου δήθεν!στεναχωριεμαι ρε γαμωτο. Ο γιατρός μ στην Ελλάδα ήταν σούπερ. Αυτός εδώ ενώ ειναι πολύ προσεκτικός δεν μου παει. Όμως δεν ήταν εύκολο να ψάξω κ για άλλον. Ειναι ο μόνος έλληνας π βρήκα κ παλιός συμφοιτητης του άντρα μου κ ένιωθα καλά. Τώρα στο τέλος μ τα χαλάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και από εμένα και τη μπέμπα μου :D

Τελικά γέννησα 6/2 στις 38+2 με καισαρική καθώς η μπέμπα ήταν σε ισχιακή προβολή (κοινώς με τα πόδια κάτω) και ο φ.τ. σε αυτή τη περίπτωση δεν ενδείκνυται. Γενικά η όλη εμπειρία ήταν άριστη και η ανάρρωσή μου πραγματικά πολύ καλή (εντυπωσίασε μέχρι και τους γιατρούς). Πολύ καλύτερα τελικά από όσο το φανταζόμουν. Και το Έλενα ήταν άψογο σε όλα!

Η μπέμπα μας γεννήθηκε 3010γρ και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2760γρ. Δυστυχώς μας απέτρεψαν οι παιδίατροι να προχωρήσουμε σε αποκλειστικό θηλασμό λόγω βάρους και ίκτερου και έτσι κάνουμε μεικτή διατροφή (θηλασμό και λίγο συμπλήρωμα) τουλάχιστον μέχρι να πιάσει τα 3000γρ. Δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι μετά να το γυρίσω σε αποκλειστικό αφού τώρα που κοιμάται 2,5-3 ώρες και νιώθω πτώμα από τα ξυπνήματα (το τάισμα, θηλασμός και συμπλήρωμα + άλλαγμα μας παίρνει 1 ώρα και). Νιώθω ψιλοσκατά βέβαια με το θέμα του συμπληρώματος αλλά η μπέμπα με θηλασμό μόνο δε χορταίνει. Πάντως είναι αρκετά ήσυχη και πολύ δυνατή (κρατάει το κεφάλι της από την αρχή).

Σήμερα κάναμε και την πρώτη μας βόλτα (250μ γύρω από το σπίτι χε χε) και επίσης.

Φανή, οι μαίες στα μαθήματα στο Έλενα μας έλεγαν ότι δυστυχώς οι πόνοι της πρόκλησης είναι όντως πιο έντονοι από τους φυσικούς. Αλλά αν σου σπάσουν τα νερά και δεν έχεις συσπάσεις, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεκινήσει ο τοκετός. Για την επισκληρίδιο δεν μας είπαν κάτι, πέρα από το ότι για να γίνει θα πρέπει να είσαι ήδη σε διαστολή (δε θυμάμαι πόσο). Αν την κάνεις πολύ νωρίς είναι πιθανό να σου καθυστερήσει τον τοκετό (αδρανεί η μήτρα), αν την κάνεις πολύ αργά, ουσιαστικά δε προλαβαίνει να σε πιάσει. Ίσως αυτό που εννοεί ο γιατρός είναι ότι αν δεν έχεις συσπάσεις, σου βάζει ορμόνη ώστε να ξεκινήσει ο τοκετός και να μπορέσει να κάνει επισκληρίδιο τη στιγμή που πρέπει (λέω εγώ τώρα...)


A81Mp3.pngk1NRp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα και τη μπέμπα μου :D

Τελικά γέννησα 6/2 στις 38+2 με καισαρική καθώς η μπέμπα ήταν σε ισχιακή προβολή (κοινώς με τα πόδια κάτω) και ο φ.τ. σε αυτή τη περίπτωση δεν ενδείκνυται. Γενικά η όλη εμπειρία ήταν άριστη και η ανάρρωσή μου πραγματικά πολύ καλή (εντυπωσίασε μέχρι και τους γιατρούς). Πολύ καλύτερα τελικά από όσο το φανταζόμουν. Και το Έλενα ήταν άψογο σε όλα!

Η μπέμπα μας γεννήθηκε 3010γρ και βγήκαμε από το μαιευτήριο 2760γρ. Δυστυχώς μας απέτρεψαν οι παιδίατροι να προχωρήσουμε σε αποκλειστικό θηλασμό λόγω βάρους και ίκτερου και έτσι κάνουμε μεικτή διατροφή (θηλασμό και λίγο συμπλήρωμα) τουλάχιστον μέχρι να πιάσει τα 3000γρ. Δε ξέρω πόσο εύκολο θα είναι μετά να το γυρίσω σε αποκλειστικό αφού τώρα που κοιμάται 2,5-3 ώρες και νιώθω πτώμα από τα ξυπνήματα (το τάισμα, θηλασμός και συμπλήρωμα + άλλαγμα μας παίρνει 1 ώρα και). Νιώθω ψιλοσκατά βέβαια με το θέμα του συμπληρώματος αλλά η μπέμπα με θηλασμό μόνο δε χορταίνει. Πάντως είναι αρκετά ήσυχη και πολύ δυνατή (κρατάει το κεφάλι της από την αρχή).

Σήμερα κάναμε και την πρώτη μας βόλτα (250μ γύρω από το σπίτι χε χε) και επίσης.

Φανή, οι μαίες στα μαθήματα στο Έλενα μας έλεγαν ότι δυστυχώς οι πόνοι της πρόκλησης είναι όντως πιο έντονοι από τους φυσικούς. Αλλά αν σου σπάσουν τα νερά και δεν έχεις συσπάσεις, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ξεκινήσει ο τοκετός. Για την επισκληρίδιο δεν μας είπαν κάτι, πέρα από το ότι για να γίνει θα πρέπει να είσαι ήδη σε διαστολή (δε θυμάμαι πόσο). Αν την κάνεις πολύ νωρίς είναι πιθανό να σου καθυστερήσει τον τοκετό (αδρανεί η μήτρα), αν την κάνεις πολύ αργά, ουσιαστικά δε προλαβαίνει να σε πιάσει. Ίσως αυτό που εννοεί ο γιατρός είναι ότι αν δεν έχεις συσπάσεις, σου βάζει ορμόνη ώστε να ξεκινήσει ο τοκετός και να μπορέσει να κάνει επισκληρίδιο τη στιγμή που πρέπει (λέω εγώ τώρα...)

Να σας ζήσει το μωρο σας!!!!τι ωραια νέα!!!χαιροναι πολύ που ολα πήγαν καλα.μη σε ανησυχεί π έχασε βαρος. Ολα τα μωράκια στο μαιευτήριο χάνουν περίπου το 10% του βάρους τους.ειναι απόλυτα φυσιολογικο...πως νιωθεις εσυ?δυσκολευεσαι καθόλου λόγω καισαρικης?

Εγω εδω 39κ 4 σημερα κ δεν νιωθω τιποτα. Αντε κάτι ψιλοπονακια αλλα τιποτα τρελό. Κανω οτι μπορω μπάσ και...τρώω καυτερά περπατάω χιλιόμετρα κανω σεξ:roll: ΤΙΠΟΤΑ...εχω περιθώριο μεχρι την άλλη πεμπτη που θα κλείσω τις 41,μετα θα πάμε για πρόκληση. Ελπιζω να το αποφασίσει νωριτερα η μικρη μας.

Link to comment
Share on other sites

vtgian γλυκιά μου να σου ζήσει η κοριτσάρα σου!!! Να είναι πάντα γερή και δυνατή και να σας γεμίζει πάντα ευτυχία όπως τώρα!

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά και εσύ είσαι καλά.. Για το βάρος μην ανησυχείς, όλα χάνουν. Για το θηλασμό προσπάθησέ το αφού το θες αλλά και να μην τα καταφέρετε ούτε το πρώτο μωρό θα είναι ούτε το τελευταίο που θα πίνει ξένο γάλα. Για τις βόλτες μόνο πρόσεχε τώρα που είναι ακόμα πολύ ευαίσθητο και είναι και ο καιρός περίεργος γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Εγώ την έβγαλα όταν σαράντισε που ήταν και πιο "πιασούμενο" μωρό.

Άντε με το καλό και στις υπόλοιπες (Φανή πολύ σύντομα!!!!)! ;)


tujXp3.png

fW48p3.png

2-4-13...Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

4-5-15...Ήρθε η μπεμπούλα μας και ολοκλήρωσε την οικογένειά μας ! ! !

Link to comment
Share on other sites

vtgian, να σου ζήσει η κοράκλα... Μην αγχώνεσαι για τη μεικτή διατροφή. Και μια φίλη μου έτσι ξεκίνησε και τελικά κατέληξε όχι απλά να την θηλάζει αποκλειστικά τη μικρή της, αλλά εξακολουθούν αν θηλάζουν ακόμη και τώρα που είναι 2,5 χρονών.

Για το έξω... εμάς η παιδίατρος όχι απλά δεν μας το απαγορεύει, αλλά το συστήνει κιόλας... Ντύσε το παιδί καλά, βάλε κουβερτούλες και βουρ στη βόλτα... τους κλειστούς χώρους και την πολυκοσμία να φοβάσαι.

Εμάς το νέα μας προς το παρόν ήσυχα. Διανύω την 33η, την Πέμπτη μπαίνω στην 34η και έχω και το ντόπλερ. Διεγνώσθη με διαβήτη κύησης, δυστυχώς, αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται να το ρυθμίζω καλά με τη διατροφή και ανυπομονώ να δω τον μικρό μου πρίγκηπα σε 2 μερούλες....

Link to comment
Share on other sites

vtgian να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!!! πολλά φιλάκια και από εμένα να του δώσεις. πόσο χαρούμενη είδηση!!:D:D

για μένα είναι λίγο δύσκολη μέρα σήμερα καθώς ήταν η ημερομηνία που μου είχε δώσει ΠΗΤ ο γιατρός κ νιώθω σα να με τρυπάν καρφιά που το κοριτσάκι μου χάθηκε αποκαλύπτοντας την πραγματικότητα. το νέο σου όμως μου έδωσε πολύ χαρά!:D:D

να είστε γεροί και δυνατοι να απολαύσετε τις όμορφες στιγμές της οικογένειάς σας!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...