Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Μάρτιος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια..εγω ως μελλοντικη φαρμακοποιος εχω να σας πω πως σχεδον ολοι οι καθηγητες μας στη σχολη ειναι εντελως εναντιον του εμβολιου λεγοντας πως ολα ειναι παιχνιδια φαρμακευτικων εταιριων..βεβαια η cate θα ξερει καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλησπέρα και από μένα κορίτσια!!! κι εγώ δεν ξέρω πια με αυτό το εμβόλιο τι να κάνω.σήμερα είχα διορία να πω αν θα το κάνω στην κλινική που δουλεύω και τους είπα οχι, τουλαχιστον όχι έτσι βεβιασμένα(χθες μου το είπαν). ο γυναικολογος μου είπε ότι συστήνει στις εγγυους να μην το κάνουν , άλλοι γιατροί λένε να το κάνουμε, δεν ξέρω.μάλλον κι εγώ θα περιμένω να δω πως πάει το θέμα και θα αποφασίσω αργότερα.

αφήστε που και ο σύζυγος μου που δουλεύει σε μικροβιολογικά εργαστήρια δεν άκουσε και τα καλύτερα :confused:.αλλά και πάλι κανείς δεν ειναι σίγουρος απόλυτα για τίποτα. ίδωμεν κορίτσια!!!

κατά τα άλλα πως πάνε οι κοιλίτσες σας;;;εμένα μου είπαν ότι αυτό το μήνα φουσκωσε αρκετα και ομολογώ ότι το χαίρομαι πολύ,γιατί στις 2 προηγούμενες εγκυμοσύνες,δεν φαινόταν καθόλου!:P


Osn1p2.pngnnVbp2.pngEipGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ntinagen!!Κι εγώ από κοιλιτσα δεν παω πίσω!!όσο πάει και ανεβαίνει προς τα πάνω μου φαίνεται..Νομίζω ότι τα μωράκια μας διεκδικούν πολύ χώρο..Θέλουν την άπλα τους βρε παιδί μου πως να το κάνουμε όσο και αν δεν μας ειναι παντα ευχάριστο!:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ntinagen!!Κι εγώ από κοιλιτσα δεν παω πίσω!!όσο πάει και ανεβαίνει προς τα πάνω μου φαίνεται..Νομίζω ότι τα μωράκια μας διεκδικούν πολύ χώρο..Θέλουν την άπλα τους βρε παιδί μου πως να το κάνουμε όσο και αν δεν μας ειναι παντα ευχάριστο!:tongue:

:tongue::tongue::tongue:τα χρυσά μου!!!!:P:p:p:p:p:p


Osn1p2.pngnnVbp2.pngEipGp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαίνεις νηστική και σου παίρνουν αίμα. Έπειτα σου δίνουν να πιείς ένα διάλυμα γλυκόζης και χρονομετρούν. Ανάλογα με το γιατρό, αλλά συνήθως σου παίρνουν ξανά αίμα όταν συμπληρωθεί μια ώρα από τη γλυκόζη και μετά από δυο ώρες. Περιμένεις στο μικροβιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κορτσουδια!!!!παρασκευη τι ωραια μερα:-Pαπο δευτερα εχει αδεια ο αντρουλης μου οποτε σημερα φευγουμε στην μανουλα μου και στην πεθερουλα μου(ναι..ναι..πεθερουλα:Dειμαι απο τις τυχερες που εχουν πεθερικα μαλαμα...).επιτελους θα παμε οι δυο μας με τον αντρα μου για κανενα καφε και για κανενα ποτακι και καμμια ταβερνουλα...δυσκολο πραγμα να μην εχεις κανεναν να αφησεις το παιδι σου ουτε για ενα λεπτο. αυριο εχουμε επετειο γαμου:lol:θα σας πω το αλλο σαββατο που θα γυρισουμε αν μου πηρε κανενα δωρακι!οι κοιλιτσες τι λενε φουσκωνουν;;;μπηκα αισιως στην 25η εβδομαδα και εβαλα επισημως το πρωτο μου κιλο!να εχετε ενα τελειο σαββατοκυριακο και μια υπεροχη εβδομαδα..φιλακιαααααααααααααα!!!!!!!!!!!


uQEPp2.png?NlS0EyyL

uB7Ap2.png?tjCB7VEn

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια! Τι κανετε? Εγω νομιζω οτι εχω φουσκωσει πολυ.

Το εμβολιο δεν θελω να το κανω. Εχω την εξης απορια, εχει ρωτησει καμια το γιατρο σας, αν νοσησουμε απο τι γριππη τι θα γινει? Τι θα παθουμε εμεις και τι το μωρο? Εμενα αυτες οι σκεψεις με προβληματιζουν γιατι απο οτι καταλαβα κανεις δεν ξερει.

Διαβασα τα νεα σας πιο πανω. ΝΑ πω οτι και λικνο και καλαθουνα ειναι περιττο, ενα απο τα δυο για οποια δεν χωραει να βαλει την κουνια στο δωματιο της. Εμενα που χωραει η κουνια μεσα δεν ειχα παρει τιποτα απο τα 2. Εχω ακουσει οτι σε αυτα το μωρο κοιμαται για 2-3 μηνες αλλα δεν ξερω περισσοτερα. Εγω την κορη μου την εβαλα στο δωματιο της 3 μηνων και γω κοιμομουνα στο κρεβατι μου. Ειχα βεβαια τα δρομολογια λογω θηλασμου αλλα δεν σκεφτηκα ποτε να κοιμηθω σε ραντζο. Πρεπει να κοιμομαστε και μεις οσο καλυτερα μπορουμε γιατι ο πρωτος καιρος ειναι πολυ κουραστικος.

Για την καμπυλη ζαχαρου υπαρχει η μικρη και η μεγαλη. Εγω κανω παντα την μεγαλη για να ειναι εγκυρο το αποτελεσμα. Πας νηστικη σου παιρνουν αιμα, πινει 100γρ γλυκοζης(μπλιαχ) και μετα σου παιρνουν ανα μια ωρα αιμα αλλες τρεις φορες. Πρεπει να καθεσαι καπου ησηχα για να μην μετακινησε και κανεις καυσεις και αλλιωθει το αποτελεσμα.Οσες δεν αντεχετε την πολυ γλυκα παρτε λιγο λεμονι μαζι σας να γλυψετε για να γλυτωσετε τον εμετο.


7f7174376f.png
Link to comment
Share on other sites

Εαν νοσήσουμε από τη γρίπη το πιθανότερο είναι να μην πάθουμε τίποτα. Οι έγκυες όμως έχουν 600% περισσότερες πιθανότητες για επιπλοκές και πεθαίνουν σε ποσοστό 6 φορές μεγαλύτερο από τον υπόλοιπο πληθυσμό από αυτές. Σε αρκετές εγκύους ιδίως 3ου τριμήνου παρατηρήθηκαν αυτόματες αποβολές και αιφνίδιος ενδομήτριος θάνατος του εμβρύου. Κάποιες άλλες γέννησαν πρόωρα. Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που το μωράκι σώθηκε αλλά η μανούλα όχι.

Επαναλαμβάνω όμως, το πιθανότερο είναι να περάσει ανώδυνα με φάρμακα και ξεκούραση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εαν νοσήσουμε από τη γρίπη το πιθανότερο είναι να μην πάθουμε τίποτα. Οι έγκυες όμως έχουν 600% περισσότερες πιθανότητες για επιπλοκές και πεθαίνουν σε ποσοστό 6 φορές μεγαλύτερο από τον υπόλοιπο πληθυσμό από αυτές. Σε αρκετές εγκύους ιδίως 3ου τριμήνου παρατηρήθηκαν αυτόματες αποβολές και αιφνίδιος ενδομήτριος θάνατος του εμβρύου. Κάποιες άλλες γέννησαν πρόωρα. Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που το μωράκι σώθηκε αλλά η μανούλα όχι.

Επαναλαμβάνω όμως, το πιθανότερο είναι να περάσει ανώδυνα με φάρμακα και ξεκούραση.

τώρα μας έκανες την καρδιά...περιβόλι:(:(:(

αγχώθηκα πολύ τώρα!!!!


Osn1p2.pngnnVbp2.pngEipGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι χαζούλα. Είπαμε, οι περισσότερες με tamiflu και ξεκούραση είναι οκ.

Απλά οι έγκυες έχουν τρια επιβαρυντικά στοιχεία. Πρώτο μειωμένο ανοσοποιητικό σύστημα (γιατί ο οργανισμός πρέπει να αναγνωρίζει το μωράκι μας, να μην το θεωρεί ξένο σώμα και να μην του επιτίθεται...) Δεύτερον μειωμένο χώρο στους πνεύμονες (ειδικά στο 3ο τρίμηνο) γιατί το χώρο στον θώρακα μας καταλαμβάνει η μήτρα. Τρίτον πολύ μειωμένες αντοχές στη διαδικασία του πυρετού. Έτσι είμαστε λιγότερο θωρακισμένες και πιο ευάλωτες στις επιπλοκές της γρίπης, κυρίως την πνευμονία. Αν κολλήσουμε, επικοινωνούμε αμέσως για να πάρουμε αντιικα....

Στα υπέρ τώρα, δεν κολλάμε περισσότερο από τον υπόλοιπο πληθυσμό.... (αλλά επειδή η εν λόγω γρίπη είναι πολύ κολλητική, ειδικότερα για νέους ανθρώπους....) και το ποσοστό των θανάτων είναι σχετικά μικρό. (6%) Αυτό σημαίνει πως 94% θα γίνουν καλά ακόμα κι αν κολλήσουν....

Δεν υπάρχει λόγος για πανικό. Μονάχα για προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κορτσουδια!!!!παρασκευη τι ωραια μερα:-Pαπο δευτερα εχει αδεια ο αντρουλης μου οποτε σημερα φευγουμε στην μανουλα μου και στην πεθερουλα μου(ναι..ναι..πεθερουλα:Dειμαι απο τις τυχερες που εχουν πεθερικα μαλαμα...).επιτελους θα παμε οι δυο μας με τον αντρα μου για κανενα καφε και για κανενα ποτακι και καμμια ταβερνουλα...δυσκολο πραγμα να μην εχεις κανεναν να αφησεις το παιδι σου ουτε για ενα λεπτο. αυριο εχουμε επετειο γαμου:lol:θα σας πω το αλλο σαββατο που θα γυρισουμε αν μου πηρε κανενα δωρακι!οι κοιλιτσες τι λενε φουσκωνουν;;;μπηκα αισιως στην 25η εβδομαδα και εβαλα επισημως το πρωτο μου κιλο!να εχετε ενα τελειο σαββατοκυριακο και μια υπεροχη εβδομαδα..φιλακιαααααααααααααα!!!!!!!!!!!

Υπέροχα Έλσα μου!

Καλά να περάσετε!

Το 1ο σου κιλό?! Καλέ μόνο ένα κιλό έχεις πάρει;! Οι άλλες πως πάτε;


cff44a61df.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...