Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που πήραν θετικη χοριακη? Είχατε συμπτωματα? Εγώ ζάλη και κοπωση έχω από πριν την εμβρυομεταφορα γιατί παίρνω utrogestan από το στόμα που με επηρεάζουν αρνητικά. Μετά την εμβρυομεταφορα τίποτα. Μόνο φουσκωμα σα να έχω φάει συνεχώς ένα αρνί το οποίο επισης θεωρώ ότι είναι από τα φάρμακα. Την προηγούμενη φορά είχα καφέ κηλίδες και όντως η χοριακη βγήκε όχι θετικη ούτε και αρνητικη άρα κατι είχε πάει να γίνει.  Αυτή τη φορά....τίποτα!

Cafe Οκτώβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

vasdeli και εμένα μου άρεσε το νησί, νομίζω ότι είναι πολύ καλή δουλειά. Σίγουρα το βιβλίο ήταν μοναδικό αλλά φαίνεται πολύ καλή παραγωγή. Και εμένα με έπιασαν χθες τα κλάματα ίσως επειδή έχω διαβάσει και το βιβλίο και το θυμήθηκα ξανά την ιστορία. Είχα ρίξει και τότε πολύ κλάμα.

Ναι, τέλεια η σειρά Ελένη μου!

Σ' ευχαριστώ για την ωραία φωτό στο φέις! Είναι πολύ όμορφή! Σήμερα την πήρα χαμπάρι!

κοριτσακια μου καλησπερα. επανηλθα, πιο χαλια απο ποτε, εχω τρομερο πονοκεφαλο, μπουκωμα και φοβαμαι μην ανεβασω και πυρετο γιατι ψιλοκρυωνω. Και η ερωτηση μου στις εμπειρες ειναι η εξης: αν με το καλο το μωρο ερθει οσο ακομα ειμαι κρυωμενη μπορω να το περιποιηθω και να το θηλασω εγω, οντας σε αυτην την κατασταση?? Ή θα φαει μπουκαλι το καημενο μου (ΔΕΝ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ, σινφφφ κλαψ)??

Α ρε vasdeli με το καλο και στον 9ο!!!!

Σ' ευχαριστώ!

Ellain μου, εύχομαι περαστικά! Τι σε βρήκε ρε παιδάκι μου! Για το μπούκωμα, βάλε μια κατσαρόλα με νερό να βράσει, πάρε μια πετσέτα, σκύψε πάνω από την κατσαρόλα που θα βράζει το νερό και βάλε και την πετσέτα πάνω στο κεφάλι σου(Έτσι ώστε να μαζεύεις τους ιδρατμούς) και προσπάθησε να κάνεις εισπνοές....Ίσως ανακουφιστείς. Πρόσεξε όμως μην καείς από τους ιδρατμούς...:D

Εύχομαι να είναι περαστικά...τώρα για τον θηλασμό σε περίπτωση που γεννήσεις σε αυτή την κατάσταση, τι να πω....δεν γνωρίζω...


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 14,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Kοριτσακια εχετε φιλια απο την Ισι!! Ειναι πολυ καλα και το νινι της, σε λιγο θα βαλουν ιντερνετ στο σπιτι και θα μπαινει πιο συχνα. Ειχε μια περιπετειουλα καθως οταν γεννησε, το μωρο της παρουσιασε υπογλυκαιμια (οχι σοβαρη) και το μωρο της το μετεφεραν στο νοσοκομειο και εμεινε εκει μια εβδομαδα. Εχασε μισο κιλακι αλλα τωρα παει περασε ειναι πολυ καλυτερα και χαριζει ευτυχια στους γονεις του.

ellain οπως σου εγραψα στο μνμ, εγω θα θηλαζα χωρις ενοχες αν ημουν στην θεση σου. Αφου το πρωτογαλα περιεχει ολα τα αντισωματα απο ολες τις ασθενειες που εχει περασει η μαμα, περιεχει αντισωματα και απο το τωρινο σου συναχι... Ανοιξε θεμα στην ενοτητα ΘΗΛΑΣΜΟΣ και ρωτα για περισσοτερες και πιο εμπεριστατωμενες απαντησεις.

Ρε παιδια τι θα κανω που πονανε οι θηλες μου και θηλαζω με σιλικονης? Οσες φορες εχω επιχειρησει να τις κοψω, αντεξα 1-2 ημερες και μετα παλι αρχισα να ποναω σε μεγαλο βαθμο. Γυμνη δεν μπορω να κυκλοφορω πια (δεν το εκανα και πολυ συχνα) επειδη πλεον κρυωνω. Επιθεματα εχω σταματησει να χρησιμοποιω εδω και καιρο, αλλα οι θηλες μου δεν εχουν σκληρυνει... Τι να κανω, να βαζω αλοιφη purelan καθε μερα μηπως και σκληρυνουν??


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

ellain περαστικά σου. Ελπίζω σύντομα να το ξεπεράσεις και αυτό. Όσο για το θηλασμό νομίζω ότι μπορείς να θηλάσεις αλλα καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον πιο ειδικό.

clelia και εμένα για μερικές μέρες με πονούσαν οι θήλες αρκετά και είχαν κάνει μικρή πληγή. Πήρα τελικά την αλοιφη purelan και έβαλα μια δυο φορές και τώρα είναι πολύ καλύτερα. Δοκίμασέ το αν θέλεις. Θέλει λίγη υπομονή στην αρχή αλλά δε θα είναι έτσι για πάντα.

Irini περαστικά σας και υπομονή!

tsipoura πως πάει η μετακόμιση;

πάω να την πέσω τώρα μια και κοιμήθηκε και η μικρή και έχουμε σηκωθεί σήμερα από τα χαράματα. Καληνύχτα!


IQnWp3.png

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Link to comment
Share on other sites

koritsakia μπηκα να σας διαβασω περαστικα] ellain! καπου διαβασα σε ολα αυτα περι θηλασμου οτι μπορεις να θηλαζεις κανονικα αν αρρωστησεις,,θα ψαξω να το βρω αυριο..

ειμαι κομματια δεν εχω κουραγιο σημερα..εφτιαξα ντουλαπες..και μαγειρεψα..και καθαρισα..και 2 πλυντηρια..και καθε 3 ωρες βυζακι-ρεψιμο-κακα.........εφαγα και νυσταζζζζζ

φιλακια σε ολες!!!


qF9Rp2.png

://

gxHyp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου καλησπερα. επανηλθα, πιο χαλια απο ποτε, εχω τρομερο πονοκεφαλο, μπουκωμα και φοβαμαι μην ανεβασω και πυρετο γιατι ψιλοκρυωνω. Και η ερωτηση μου στις εμπειρες ειναι η εξης: αν με το καλο το μωρο ερθει οσο ακομα ειμαι κρυωμενη μπορω να το περιποιηθω και να το θηλασω εγω, οντας σε αυτην την κατασταση?? Ή θα φαει μπουκαλι το καημενο μου (ΔΕΝ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ, σινφφφ κλαψ)??

Τσιπουριτσα ζητω το Κουτισταν, καπου εκει λογικα θα βρεις και τον αντρα μου, ειναι χαμενος στις κουτες! Ωστοσο δεν μασαμε, παμε δυνατα!

Α ρε vasdeli με το καλο και στον 9ο!!!!

Κλελια ευχαριστω για την συμπαρασταση και υποκλινομαι στις γνωσεις σου σε θεματα θηλασμου! Εισαι ντοκτορ ;)

Ελενη, Ηλιανα, αμ13, φιλακια σε ολες!!!

θα μπορεις να θηλασεις κανονικοτατα εχεις φτιαξει αντισωματα και ταχεις περασει ηδη στο μωρο


RJfPp2.png

34Hqp2.png Notes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδια τι θα κανω που πονανε οι θηλες μου και θηλαζω με σιλικονης? Οσες φορες εχω επιχειρησει να τις κοψω, αντεξα 1-2 ημερες και μετα παλι αρχισα να ποναω σε μεγαλο βαθμο. Γυμνη δεν μπορω να κυκλοφορω πια (δεν το εκανα και πολυ συχνα) επειδη πλεον κρυωνω. Επιθεματα εχω σταματησει να χρησιμοποιω εδω και καιρο, αλλα οι θηλες μου δεν εχουν σκληρυνει... Τι να κανω, να βαζω αλοιφη purelan καθε μερα μηπως και σκληρυνουν??

Nαι, δοκίμασε την purelan, θα βοηθήσει...

Εν τω μεταξύ συνέχισε με τις θηλές σιλικόνης...

Ellain, όσο για τον θηλασμό όντας με ίωση, τελικά ναι, άνοιξα κι εγώ τα βιβλία μου και λένε ότι η μάνα άφοβα μπορεί να θηλάσει...μόνο αν πάρει αντιβίωση πρέπει να φροντίσει να είναι συμβατή με τον θηλασμό.


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη περαστικά στην Αγγελικούλα σου.

ellain μου σιγά σιγά μπαίνετε στους ρυθμούς σας και ετοιμάζεστε να υποδεχτείτε το παπάκι σας!!!!!!!! Είδες το αντράκι σου θα έχει δωματιάκι τελικά!

τσιπουράκι μου κράτα γερά με την μετακόμιση!

am13 με το καλό κι εσύ!

Μαμουνάκι και Ελένη καλή ξεκούραση!

Βγήκαν και τα τελικά αποτελέσματα από τις εξετάσεις που περιμέναμε. Όλα τ’ άλλα είναι καλά ευτυχώς!

vasdeli με το καλό και στον 9ο. Σε σκεφτόμουν στο αιματολογικό όση ώρα περίμενα… ο αιματολόγος είχε στο ιατρείο του τον πίνακα του avatar σου!

Ισούλα περάσατε κανάλι κι εσείς με το μωράκι… ευτυχώς όμως τώρα είναι όλα καλά και χαίρεστε την κορούλα σας!

Φιλάκια σε όλες!


Καρδιά μου λιώνω, μακριά σου δε ζω...

7P0bp3.png?QSgUFaB8

dOCGp3.png?JHmztYbB

Γνωριστήκαμε: 3/3/2000

Παντρευτήκαμε: 7/7/2007

Ήρθε το μωράκι μας: 14/10/2010

Ήρθε το 2ο αγγελουδάκι μας: 31/1/2013

_________________

ΗΡΘΑΤΕ ΛΑΧΤΑΡΕΣ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

vasdeli με το καλό και στον 9ο. Σε σκεφτόμουν στο αιματολογικό όση ώρα περίμενα… ο αιματολόγος είχε στο ιατρείο του τον πίνακα του avatar σου!

Ε, δεν το πιστεύω!

Και να φανταστείς ότι τον πίνακα αυτό τον έχω κάνει δώρο στον γιατρούλη μου αλλά δεν τον έχει βάλει στο ιατρείο του.(Καλύτερα γιατί του τον είχα κάνει δώρο μετά την αυχενική της μπέμπας που έχασα).

Ρε λες να είναι φίλοι και να του τον δώρισε;:-P:razz::-P

Όλα καλά;


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν το πιστεύω!

Και να φανταστείς ότι τον πίνακα αυτό τον έχω κάνει δώρο στον γιατρούλη μου αλλά δεν τον έχει βάλει στο ιατρείο του.....

Ρε λες να είναι φίλοι και να του τον δώρισε;:-P:razz::-P

Λες; :P


Καρδιά μου λιώνω, μακριά σου δε ζω...

7P0bp3.png?QSgUFaB8

dOCGp3.png?JHmztYbB

Γνωριστήκαμε: 3/3/2000

Παντρευτήκαμε: 7/7/2007

Ήρθε το μωράκι μας: 14/10/2010

Ήρθε το 2ο αγγελουδάκι μας: 31/1/2013

_________________

ΗΡΘΑΤΕ ΛΑΧΤΑΡΕΣ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά;

Όλα καλά! Τώρα το είδα :)

Καρδιά μου λιώνω, μακριά σου δε ζω...

7P0bp3.png?QSgUFaB8

dOCGp3.png?JHmztYbB

Γνωριστήκαμε: 3/3/2000

Παντρευτήκαμε: 7/7/2007

Ήρθε το μωράκι μας: 14/10/2010

Ήρθε το 2ο αγγελουδάκι μας: 31/1/2013

_________________

ΗΡΘΑΤΕ ΛΑΧΤΑΡΕΣ ΜΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα από το Περήφανο Κουτισταν!!!!!

οδεύουμε προς ενδοξη απελευθέρωση!!!!!

χιχιχιχιχιχιχιι

boxheads.jpg

ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!!!

Ελενα περαστικά σου, θα θηλάσεις μια χαρά μην το έχεις καν έννοια!

μόλις δεις το παπί θα σου περάσουν όλα!!!!!!!!! <3

α δεν σου είπα είδα και τον αντρα σου χθες ψωνίζαμε μαζί από το φαρμακείο σκληρά για να αντεπεξέλθουμε στο κουτιστάν! χιχιχιχιχιχι

Ειρήνη μου περαστικά στην Αγγελικούλα και εύχομαι να περάσουν γρήγορα οι κολικοί της μικρούλας σου! άντε να ξεκουραστείς κι εσύ λίγο!

Κλέλια με τις θηλές πραγματικά δεν ξέρω τί να σου πω, εύχομαι σύντομα να τακτοποιηθεί κι αυτό!

Ελένη μου καλή σου ημέρα και γλυκιά σαν τη μπέμπα σου :)

Αγγελικούλα μου περνάνε οι μέρες... σιγά σιγά... δεν βιαζόμαστε ε;;;;

Πετρούλα που είσαι καλό μου; μήπως γεννάς;;;;;;

Χαίρομαι που η κουμπαρα μου και η γκουγκουφκίτσα είναι καλά!!!! φτου φτου και σκόρδα!

Μαμούνι τρελή προκοπή βλέπω για χαλάρωσε λίγο βρε κοπέλα μου....

Vasdeli τα σέβη μου :)

σε όλες <3 <3 <3 σοκολατένιες!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερα κι ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας σχετικα με τον θηλασμο, μου δωσατε πολυ κουραγιο!!

Οσες ξερετε κανενα γιατροσοφι για το συναχοκρυολογημα, ειμαι ολη αφτια ...ή μαλλον ματια! Εχω πλακωθει στις πορτοκαλαδες, τι αλλο μπορω να κανω λετε? Το βραδυ κοιμηθηκα ελαχιστα λογω μπουκωμενης μυτης η οποια ειναι ο μεγαλο μου βασανο :cry:

vasdeli το εκανα αυτο με τις εισπνοες και μαλιστα με ευκαλυπτο κατα παραγγελια του γιατρου μου, αλλα τζιφος. Τιποτα αλλο?? :D

Ελενα περαστικά σου, θα θηλάσεις μια χαρά μην το έχεις καν έννοια!

μόλις δεις το παπί θα σου περάσουν όλα!!!!!!!!! <3

α δεν σου είπα είδα και τον αντρα σου χθες ψωνίζαμε μαζί από το φαρμακείο σκληρά για να αντεπεξέλθουμε στο κουτιστάν! χιχιχιχιχιχι

Τσιπουριδιον βαστα γερα!!! τελειωνεις με τα παλιοκουτα! ειναι μεγαλη η μαχη, το ξερω αλλα θα βγειτε νικητες :) Ο αντρας μου παντως εκανε εξωση στις κουτες, τις εβγαλε στο μ παλκονι για να μπορει να τις ξεχωρισει και να αρχισει να τις τακτοποιει. Ειναι ηρωας το μαναρακι μου, με συγκινει....:oops:

Λοιπον κοριτσια ξερετε με τι τα εχω παρει? Με τους συμβασιουχους του Υπουργειου Πολιτισμου που καθε τοσο και λιγακι κλεινουν την Ακροπολη! Ελεος ρε παιδια, χιλια δικια μπορει να εχουν αλλα γινεται οποιου του την βαραει να κλεινει αρχαολογικο χωρο? Ποιοι νομιζουν οτι ειναι?? Λυπαμαι πολυ τους επισκεπτες που μπορει να κανουν ταξιδι ζωης απο αλλες ηπειρους για να ανεβουν στην Ακροπολη και ξαφνικα τους λενε δεν μπαινετε, κανουν απεργια οι εργαζομενοι :evil::evil::confused::confused: Υπερτατη ΞΕΦΤΙΛΑ!!!!

μαμουνακι μπραβο που τα καταφερνεις ολα αυτα μαζι βρε θηριο, δουλειες, μαγειρεμα, μωρο!!

Αγγελικακι ολα πηγαν καλα (Υ) , μπραβο!!!

Κλελακι υπομονη με τις θηλες, ειμαι η πλεον ακαταλληλη να σε συμβουλευσω, ευχομαι μονο να σου περασει ο πονος γρηγορα :)

σε ολα τα κοριτσια φιλακιααααααααααααααααα


Vqyip2.png

B4Snp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εllain, λυπάμαι αλλά δεν ξέρω άλλο γιατροσόφι για το μπούκωμα, καλή μου! Και είπα χθες να σου πω για τον ευκάλυπτο αλλά λέω, άσε, πού να τον βρει η κοπέλα τον ευκάλυπτο....Μπράβο στον γιατρούλη σου!

Αααα! τώρα θυμήθηκα! Έκανες καμιά πλύση με φυσιολογικό ορό;συνήθως βοηθά!:P

Τσιπούρα μου καλή, βάστα γερά! Το κουτιστάν θα αποτελεί παρελθόν σε λίγο και τη θέση του θα πάρει μια ζεστή φωλίτσα!;)

Πρωί, πρωί πήγα στην εδώ διαβητολόγο(στο νησί), μου είπε ό, τι περίμενα να ακούσω ακριβώς: Ξεκινάμε με διατροφή και αν δεν ακούσει ο οργανισμός ίσως χρειαστώ λίγη ινσουλίνη.(Clelia μ΄ακούς;). Χθες έστειλα με φαξ την καμπύλη στον γιατρούλη μου και αύριο θα τα πούμε από κοντά, στις 17.00.

Μετά πέρασα και από το κομμωτήριο και έφτιαξα μαλλί για να με δει κούκλα ο γιος μου αύριο!!!:-P


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

οκ κοριτσακια, ευχαριστω για τις απαντησεις! Θα βαζω purelan και της σιλικονης και περιμενω να σκληρυνουν... Δεν μπορω να της βαζω την πλαστικουρα στο στομα, εχει αρχισει και μου την βαραει!! Και δεν ειναι θεμα υπομονης, πραγματικα ποναω πολυ. Και ουτε θελω να συνδυασω τον θηλασμο με πονο αλλα ουτε και να ματωσουν...

vasdeli ευχομαι να ρυθμιστουν ολα με την διατροφη. Παντως ο,τι και να γινει, εισαι στο τελος. Δεν θα ταλαιπωρηθεις (ααααααν χρειαστει) για πολυ καιρο...

Χθες βγαλαμε την μικρη βολτα!! Πηγαμε να κανουμε εμβολια στον σκυλο. Το μωρο εμεινε στο αυτοκινητο βεβαια με τον συζυγο, αλλα ειχε πλακα!! Βλεπεις ενα μωρακι στο καρεκλακι του, οταν την βγαλαμε απο το μαιευτηριο στην ουσια ειχε χαθει μεσα στο καρεκλακι!!!:D

Λοιπον λεχωνες (και λεχωνες - to be) μεγαλη προσοχη!!!! Υπαρχουν πλασιε και παιρνουν τα στοιχεια μας απο τα μαιευτηρια και πουλανε κατι σαχλαμαριστικα και πανακριβα "βιβλια". Συστηνονται ως "Συμβουλοι φροντιδας μπλαμπλα" δεν ξερω τι ακριβως και οτι τους στελνουν οι παιδιατροι (ολοι?). Μολις τωρα που εγραφα το μνμ ετζασα μια που ηρθε! Ημουν προϊδεασμενη απο αντιστοιχο θεμα στην ενοτητα ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΕΣ. Ημουν και μονη μου, σιγα μην της ανοιγα την πορτα. Μην τις αφησετε να μπουν σπιτια σας. Κατ' αρχην κατσικωνονται και δεν φευγουν αν δεν δωσετε προκαταβολη για τις φυλλαδες τους. Για να σας πεισουν μαλιστα χρησιμοποιουν ψυχολογικο εκβιασμο πχ αν σου πνιγει το παιδι τι θα κανεις, ξερεις? Παρε το βιβλιο να μαθεις κλπ. Και μπλαμπλαμπλα με τις ωωωωωωωρες. Εγω της ειπα δεν ενδιαφερομαι. Εσεις πειτε τους οτι ο συζυγος ειναι παιδιατρος ή ο,τιδηποτε αλλα μην τις αφησετε να μπουν!!


GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Βικακι εχω πατωσει ενα μπουκαλι physiomer (φυσιολογικο ορο) και τζιφος κι αυτο! Παντως σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Οσο για το αντρακι σου θα σε δει κουκλα αυριο στα σιγουρα (δηλαδη για να καταλαβω αυριο ερχεσαι Αθηνα??)

Κλελια ενδιαφερουσες οι πληροφοριες για τους πλασιε-δηθεν συμβουλους, φανταζομαι οτι βρισκουν διευθυνσεις και λοιπα στοιχεια στο μαιευτηριο. Οποτε προσοχη!

Αντε και καλη αρχη με τις βολτες με την γκουσγκουνιτσα σας!! τι καλα!


Vqyip2.png

B4Snp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...