Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Εχθες που πήρα χοριακη 142 ρώτησα στο κέντρο πως γίνεται να είχα αχνες γραμμές Σάββατο και Κυριακή? Μου είπαν ότι αχνες γραμμές 2 μέρες πριν τη χοριακη είναι πάντα σιγουρα θετικό και ας είναι αχνες. Εσύ για να έχεις αχνες τόσες μέρες πριν σίγουρα θα έχεις μια καλή χοριακη. Αν σε τρώει πολύ κανε μια τελευταία αύριο πρωί,  2 μέρες πριν, μόλις ξυπνήσεις χωρίς να πιεις νερό. Αν σε χαλάει όμως ψυχολογικά άστο και πήγαινε κατευθείαν για χοριακη την Παρασκευή. 

       

      @Angot σήμερα έχεις το ντοπλερ σωστά? Εύχομαι όλα να είναι τέλεια και να φάτε κσι το φαγάκι με τον άντρα σου!!!!

      ναιιι και εχω άγχος φουλ να δω τι μαντάτα θα μ πει ! 

Γονείς που σπουδάζουν!


Jo sephine

Recommended Posts

Γεια σας, φοιτήτριες μανούλες και μπαμπάδες!!!

Ανοίγω το θέμα αυτό, μιας και τα άλλα έχουν παλιώσει, για να δίνουμε κουράγιο ο ένας στον άλλο σε αυτή την οδύσσεια συνδυασμού οικογένειας και εκπαίδευσης.

Πήρα κουράγιο διαβάζοντας παρόμοια θέματα εδώ μέσα, γιατί είμαστε κι εμείς στη διαδικασία για μωράκι και παράλληλα σκέφτομαι και να αρχίσω ένα ακόμα μεταπτυχιακό. Αυτή τη φορά όμως δεν θα 'μαι ελεύθερη κι ωραία, όπως στα χρόνια τα φοιτητικά, αλλά θα δουλεύω κανονικότατο 8ωρο και παράλληλα θα προσπαθούμε και για μπεμπάκι. Σκέφτομαι ότι μπορεί να προλάβω να το τελειώσω μέχρι να έρθει το μωρό, αλλά αυτό μάλλον είναι αδύνατον, γιατί 1) το μεταπτυχιακό αν με πάρουν ξεκινάει τον Σεπτέμβρη του 2015 και 2) αυτό το μεταπτυχιακό μαζί με τη δουλειά θα μου πάρει τουλάχιστον 2,5-3 χρόνια μαζί με τη διπλωματική.

Είναι για μένα σημαντικό, ειδικά για την επαγγελματική μου εξέλιξη, και δεν θέλω να το κάνω έτσι για το χαρτί. Βλέπω και τα παραδείγματα τόσων μαμάδων που τα κατάφεραν, θα έχω και μια μικρή βοήθεια από τη μαμά μου.

Από την άλλη περιμένω την περίοδο της μητρότητας με μεγάλη χαρά και ανυπομονησία και θέλω να χαρώ κάθε στιγμή της εγκυμοσύνης και της ανατροφής του παιδιού, θέλω να ασχολούμαι με το παιδί μου με όλη τη σημασία της λέξης και να μην έχω τις εργασίες και το πήξιμο να μου χαλάει αυτή τη χαρά. Τη μια σκέφτομαι έτσι, την άλλη αλλιώς. Είναι μεγάλο το βήμα και το δίλημμα, απ' την άλλη αν τα δω σκούρα μπορεί και να παρατήσω το μεταπτυχιακό ως τότε.

Οι συμβουλές σας και οι γνώμες σας; Δέχομαι με χαρά την κάθε άποψη και εύχομαι καλή δύναμη σε όλες σας!!!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχομαι να μπορεσεις να πραγματοποιησεις τα ονειρα σου κ να πανε ολα κατευχην...μετα απο μερικα χρονια αποφασισα κ γω οτι πρεπει να παρω το πτυχιο μου κ τα καταφερα οταν παρουσιασα την πτυχιακη το καλοκαιρι ημουν ηδη εγκυος..η μονη μ ελπιδα να ορκιστω πριν γεννησω τον δεκεμβρη καθως η σχολη μου ειναι εκτος αθηνων..αν παλι δεν προλαβω τον μαιο μετα..και γω σκεφτομαι για κατι σαν μεταπτυχιακο παραλληλα με την δουλεια κ το μωρο τωρα που πηρα φορα..γνωμη μ ειναι να το τολμησεις αν ειναι κατι που θα προσφερει στην επαγγελματικη σου εξελιξη μακροπροθεσμα κ θα σε βοηθησει να εχει το μπεμπακι μια καλυτερη ζωη. Παρολα αυτα αφησε να δειςπως θα εξελιχθουν τα πραγματα κ πραττεις αναλογως τις συνθηκες πολλες φορες υυπολογιζουμε πραγματα κ τελος μας ερχονται αλλιως.


uOZHp12.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσακια μου σας θαυμαζω .εγω ειμαι μηχανικος τε και μπηκα στο αει ανοικτο ως πολιτικος μηχανικος και ακομα τρεχω με τα μαθηματα με το παιδι τα εχω αφησει ολα.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, s.ria μου! Αυτό θα κάνω, θα αφήσω τη ζωή να τα φέρει και ό,τι γίνει! Νομίζω ότι δε θα βγω χαμένη.

Ευαγγελία, κι εγώ σκεφτόμουν μεταξύ άλλων και το ΕΑΠ. Εσύ κάνεις μεταπτυχιακό; Με μία θεματική ενότητα τη χρονιά, δηλαδή αν το πάρω χαλαρά-χαλαρά, δεν πιστεύεις ότι βγαίνει και με οικογένεια και όλα; Ή θα βρεθώ στη μέση του μεταπτυχιακού να σκέφτομαι πού έμπλεξα;


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι. Έχω ξεκινήσει το μεταπτυχιακό μου 5 μήνες πριν μείνω έγκυος και το συνεχίζω. Παράλληλα τώρα δουλεύω χωρίς σταθερό ωράριο (8ωρο σίγουρα και κάποιες μέρες παραπάνω, χώρια ότι παίρνω δουλειά στο σπίτι).

Έχω να πω ότι μπορεί να πιέζομαι ώρες και φορές, αλλά και το παιδάκι μου ευχαριστιέμαι και κάνω τα πράγματα που με ενδιαφέρουν και θα με βοηθήσουν αργότερα επαγγελματικά και οικονομικά. Σημασία έχει να προσπαθούμε, αν τα καταφέρουμε έχει καλώς αν όχι δεν πειράζει, αρκεί που θα αισθανόμαστε καλά με τον εαυτό μας και κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε!

Jo sephine σου εύχομαι ολόψυχα να αποκτήσετε σύντομα παιδάκι. Η χαρά είναι τόσο μεγάλη που τίποτε δεν θα την επισκιάσει! Να'σαι σίγουρη γι'αυτό! Μην σκέφτεσαι από τώρα ότι υπάρχει περίπτωση να τα παρατήσεις, ποτέ δεν ξέρεις και πιστεύω ότι ο χρόνος κουτσά στραβά βρίσκεται. Σίγουρα όμως θα απολαύσεις το παιδάκι σου και την περίοδο της εγκυμοσύνης.

s.ria καλή επιτυχία και σε εσένα και με το καλό να κρατήσεις αγκαλιά το μπεμπάκι σου!!! Τα μωρά μπορεί να μας κουράζουν λίγο, αλλά μας δίνουν και απίστευτη δύναμη. Αφού πήρες λοιπόν φόρα μην το βάλεις κάτω!!!

Δε λέω είναι δύσκολο όταν έχεις ένα παιδί να βρεις το χρόνο και για άλλα πράγματα, αλλά με σωστό προγραμματισμό και αφου΄οπλιστούμε με υπομονή και επιμονή όλα είναι εφικτά.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κουραζομαι παρα πολυ δεν εχω βοηθεια καθολου ουτε ωρα δεν μου κρατανε τον μικρο κοιμαται και αργα και δεν εχω χρονο .πολυ θα ηθελ ομως να ειχα τη δυναμη και την ψυχικη ηρεμια να παρα αλλο ενα πτυχιο.ειμαι πολιτικος μηχανικος εργων τει και μπηκα εαπ δεν εχω περασει πολλες ενοτητες και τα αφησα τωρα.το παιδι συνεχεια με φωναζει ερχεται στα ποδια μου και με τραβαει να παιξουμε.ειναι και 19μηνων θελει και τη μαμα του τι να του πω;διαβαζω;ο αντρας μου ερχεται αργα τους πιο πολλους μηνες οποτε δυσκολο να τον κραταει πολυ.τελος οταν κοιμηθει το παιδι σιδερωνω και μαζευω οσο μπορω.

ΜακΡι να τα καταφερεις κοριτσακι μου ισως εγω να ειμαι υπερβολικη με το παιδι.ευχομαι του χρονου με το σταθμο να τα καταφερω.αν και σκεφτομαι να επιστρεψω στον χωρο εργασιας .

Link to comment
Share on other sites

Εγω κουραζομαι παρα πολυ δεν εχω βοηθεια καθολου ουτε ωρα δεν μου κρατανε τον μικρο κοιμαται και αργα και δεν εχω χρονο .πολυ θα ηθελ ομως να ειχα τη δυναμη και την ψυχικη ηρεμια να παρα αλλο ενα πτυχιο.ειμαι πολιτικος μηχανικος εργων τει και μπηκα εαπ δεν εχω περασει πολλες ενοτητες και τα αφησα τωρα.το παιδι συνεχεια με φωναζει ερχεται στα ποδια μου και με τραβαει να παιξουμε.ειναι και 19μηνων θελει και τη μαμα του τι να του πω;διαβαζω;ο αντρας μου ερχεται αργα τους πιο πολλους μηνες οποτε δυσκολο να τον κραταει πολυ.τελος οταν κοιμηθει το παιδι σιδερωνω και μαζευω οσο μπορω.

ΜακΡι να τα καταφερεις κοριτσακι μου ισως εγω να ειμαι υπερβολικη με το παιδι.ευχομαι του χρονου με το σταθμο να τα καταφερω.αν και σκεφτομαι να επιστρεψω στον χωρο εργασιας .

Δεν είσαι υπερβολική! Είναι δύσκολη κατάσταση. Η δικιά μου είναι μικρούλα μόλις 5,5 μηνών. Μου κακοπάει πάρα πολύ που λείπω λόγω δουλειάς από το σπίτι τόσες ώρες. Ευτυχώς έχουμε φτιάξει πρόγραμμα με τον άντρα μου και λείπουμε από το σπίτι εναλλάξ. Οπότε έτσι βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Το μετατπυχιακό το είχα ξεκινήσει από πριν (συνεπώς είχα ένα μπούσουλα), η δουλειά ήρθε ουρανοκατέβατη. Είσαι μηχανικός και μπορείς να με καταλάβεις. Είμαι αρχιτέκτονας και μου ήρθε μια μελέτη με πολύ καλά χρήματα και με καλές προοπτικές. Δεν γινόταν διαφορετικά.

Τα παιδάκια μας είναι όμως πάνω απ'όλα και θα είμαστε δίπλα τους συνέχεια. Θα παίζουμε, θα γελάμε, θα τα πηγαίνουμε βόλτα, θα κάνουμε αγκαλιές και μετά αν μας μένει χρόνος θα ασχοληθούε με τα υπόλοιπα.


GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Smurfita, μου δίνεις πολύ κουράγιο με την περίπτωσή σου και την αισιοδοξία σου! Ειδικά που το μωράκι σου είναι τόσο μικρούλι ακόμα και τα κατάφερες και με εγκυμοσύνη και με δουλειά. Εδώ παιδί και σπουδές χωρίς δουλειά είναι δύσκολο, πόσο μάλλον και οκτάωρο στη δουλειά να έχεις πάνω απ' αυτά!

Ευαγγελία, είμαι σίγουρη ότι όταν πάει ο μικρός στον παιδικό θα "εμφανιστούν" πολλές χρήσιμες ώρες για διάβασμα από το πουθενά! Ένα δίωρο τη μέρα θα μπορείς να το εξοικονομήσεις, ειδικά αν λίγο "γράψεις" -με την καλή έννοια, βεβαίως- τις πολλές δουλειές. Έτσι φαντάζομαι έξω απ' τον χορό δηλαδή.

Καλή δύναμη για να συνεχίσετε και να τελειώσετε τα μεταπτυχιακά και τα πτυχία σας και να είστε έτσι και μεγάλο παράδειγμα για τα παιδιά σας, γιατί σαν το παράδειγμα των γονιών για τα παιδιά δεν υπάρχει καλύτερη μέθοδος ανατροφής πιστεύω.

S.ria μου, με το καλό το μωράκι σου να έρθει, πλησιάζει ο καιρός, δυο μήνες έμειναν!


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να αλλαξει η κατασταση.Προσωρινα τρεχω (Βεγγος εχω γινει).Ολο μη και μη ,προσεχε ,μη βαζεις αυτο στο στομα σου,καθησε στο χαλι ,πες μαμα ,μπαμπα,παππου...,να το αεροπλανο κτλ.Τωρα το χειμωνα ειναι μαρτυριο στο σπιτι ολο ανεβαινει στον καναπε και πηδαει στα μαξιλαρια ποτε θα τρεχω για ραμματα δε ξερω.βαριεται αφανταστα με οτι και να παιξουμε.Τι να πω και καθομαι με τοση λαχταρα να του μαθω πραγματακια.Οταν κοιμηθει σκεφτομαι αφου δε καθεται να τουδειξω μονο τρεχει μηπως να φωναξω μια κοπελα και να διαβασω τοτε αλλα το δοκιμασα με τη μουσικοκινητικη .κανουμε στο σπιτι και παλι θελει να με βλεπει.Τι να πω ....Αρχιζω και κουραζομαι και δε βλεπω να τελειωνω Π ο τ ε.Αφηστε που ειναι μονιμως ολο με κατι αρρωστος !!!Μια μυξουλα συνεχεια ,εχει γινει φιλος μας το aerolin.

Link to comment
Share on other sites

eyangelia μου χαρα στο κουραγιο σου ειδικα οταν δεν εχεις βοηθεια ειναι ασχημο..

Smurfita μπραβο για την επιμονη σου δουλεια,μεταπτυχιακο,παιδι...τι να πω σε θαυμαζω..

Jo shephine θα δεις που ολα θα παρουν τον δρομο τους κ θα τα καταφερουμε θα ερθει συντομα κ το μωρακι σας ..η αληθεια ειναι οτι κοντευω κ τωρα καταλαβαινω τι γινεται με τις τοσες ετοιμασιες. Μεχρι τον 4ο μηνα δουλευα ειχα κ την πτυχιακη..τωρα που καθομαι αρχιζω να σκεφτομαι κ να κανω ονειρα για το μπεμπακι ..και επειδη και το παιδακι μου δεν θελω να παρατησει αυριο τα ονειρα του θελω να κανω την προσπαθεια μου και οτι βγει.

Μακαρι να τα καταφερουμε κοριτσια και να δινουμε η μια κουραγιο στην αλλη.::D


uOZHp12.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κι από μένα.

Εγώ φέτος ξεκίνησα διδακτορικό. Έχω δύο αγόρια 8,5 και 6 ετών. Δεν έχω καμία βοήθεια, μόνο το σύζυγο που έχει αναλάβει τα παιδιά μέχρι να επιστρέψω. Δουλεύει απογεύματα. Ευτυχώς τα μαθήματα γίνονται 1 μέρα και βολεύεται η κατάσταση. Είναι το πιο δύσκολο εγχείρημά μου. Μεταπτυχιακό είχα κάνει όταν δεν είχα παιδιά (είχα όμως μια πιο απαιτητική δουλειά) και έκανα και την ΑΣΠΑΙΤΕ με νεογέννητο το μεγάλο μου (εκεί ήμουν σε άδεια το μισό χρόνο λόγω εγκυμοσύνης). Θα δούμε πως τα πάει, για την ώρα δεν έχουν επηρεαστεί καθόλου τα παιδιά.

Καλό κουράγιο σε όλες μας:D.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, Μελίνα, και καλή επιτυχία! Το διδακτορικό είναι υπόθεση μακράς διαρκείας αλλά σε οποιαδήποτε φάση χρειαστείς στήριξη, εδώ είμαστε! :D


vLmAp2.png FMoxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...