Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Δεκέμβριος 2010


CoffeeFilter

Recommended Posts

Swanocean χρόνια πολλά, να τους χαίρεσαι. Χρόνια πολλά και σε όλους όσους γιορτάζουν σήμερα.

Παρεμπιπτόντως, πολυ δημιουργικό το blog σου. Μπράβο κοπελιά!

Chrimai, εγώ θέλω πολύ να του κάνω πάρτυ για τα 2α γενέθλιά του αλλά επειδή είναι 10 μέρες σχεδόν πριν την ΠΗΤ μου όλοι μου λένε ότι θα είμαι με την κοιλιά μέχρι το στόμα και δεν μπορώ να κάνω τπτ. Αλλά καλά να είμαστε, αν κάνουμε κάτι θα είναι μάλλον μαζεμένο γιατί φοβάμαι ότι θα αγχωθεί με πολύ κόσμο και φασαρία μέσα στο σπίτι. Αλλά και πάλι δεν θέλω να μην κάνω και τίποτα για τα γενεθλιάκια του. Λόγω ονόματος τη γιορτή του Παναγιώτη θα την περνάμε στο ντούκου κάθε χρόνο. Αλλά τουλάχιστον τα γενέθλια να τα ευχαριστιόμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Κορίτσια μου το ξέρω χάθηκα αλλά σας διαβάζω καθημερινά......

Καταρχήν με το καλό οι εγκυούλες, όλα καλά να πάνε και με "έναν" πόνο!!!!!!

Μαργιούλα όλα καλά θα πάνε από εδώ κ πέρα..... ψηλά το κεφάλι και χαμόγελα!!! ότι γίνεται είναι για το καλό όλων μας!!!!

Χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν χτες!!!!

Και ναι λοιπόν γίναμε 2 χρονών!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απίστευτο μου φαίνεται!!!!!!!! πολύ η συγκίνηση, κρατιέμαι όλη μέρα αλλά την ώρα της τούρτας δεν ξέρω τι θα κάνω!!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και που μας θυμάστε, Βελισάκι μου με το καλό!!!!

Κ εμείς μεταξύ μας πάρτυ θα κάνουμε με τα αδέρφια μας κ τα ξεδέρφια μας και τους παππουδογιαγιάδες.... απολογισμός??? 20 άτομα!!!!!! στο σπίτι μας θα το γιορτάσουμε μιας κ θα είναι κ το τελευταίο πάρτυ εδώ. Μετακομίζουμε τον άλλον μήνα. Κοαρίτσια μου τρέχω ασταμάτητα με το άλλο σπίτι γιατί του κάναμε μια ψιλοανακαίνιση, τα απολύτως απαραίτητα αλλά πολλά τα λεφτά..... τεσπα θα την παλέψουμε. να φανταστείτε κουζίνα δεν αλλάξαμε. όταν θα ξαναέχουμε λεφτα θα την φτιάξουμε. όλα θα γίνουν αρκεί να υπάρχει υγεία κ υπομονή. για αυτό κ έχω χαθεί τελείως, μετά τις διακοπές μας (15Αύγουστος) ξεκίνησε το σπίτι κ μία το ένα μία το άλλο.... μετα την μετακόμιση θα βάλουμε μπρος κ για το 2ο. Βέβαια δεν κάνω σχέδια απλά το θέλουμε.

Η Αγγελικούλα μια ζουζούνα σκέτη που μας τρελλαίνει κάθε μέρα!!!!!! τια να σας πω.... τα ζείτε κ τα καταλαβαίνετε!!!!

θα ξαναμπώ σήμερα, πάω για τη συνέχεια του μαζέματος για το πάρτυ!!!!

Σας ευχαριστώ που δεν μας ξεχνάτε!!!!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές κοριτσάκια μου!!!!!!!!

Zounitsa να σου ζήσει η μικρούλα σου που έγινε πλέον 2!!!!Να τα εκατοστήσετε!!!!

Το σ/κ περάσαμε υπέροχα μπορώ να πω.Το Σάββατο βγήκα με τον αντρούλη μου οι 2 μας για φαγητό κ μετά συναντηθήκαμε με την υπόλοιπη παρέα για ποτάκι (γιόρταζαν άλλοι 2) κ κουτσά στραβά μαζευτήκαμε κάπου 30 άτομα από το πουθενά!!!Χαμός στο μαγαζί χαχαχαχα.Το Σάββατο βγήκαμε για φαγητό με τους γονείς μου κ περάσαμε υπέροχα!!!Την Κυριακή αποφάσισα να πάω τον μικρό στην παρέλαση αλλά άρχισε αργά κ είχα βαρεθεί πια κ άρχισε τις γκρίνιες κ έτσι φύγαμε πριν καλά καλά αρχίσουν.Αλλά είχε πλάκα έτσι όπως κουνούσε το σημαιάκι του.

Όσον αφορά τα 2α του γενέθλια θα τα κάνω όπως τα 1α μιας κ δεν έχω μεγάλο σπίτι με λίγους κ καλούς δλδ καμιά 20αριά άτομα.Κ έχω σκεφτεί να κάνω στρουμφοπάρτυ φέτος.Πέρυσι είχα θέμα το μωρο-ξωτικό.Πείτε με τρελή αλλά μ'αρέσει να έχει θέμα το πάρτυ χαχαχαχαχα.

Βάγια μου ευχαριστώ πολύ για το μπλογκ.Είναι μία λύση λύτρωσης να ασχολούμαι με κάτι όταν λείπει ο καλός μου,με καταλαβαίνεις...Είναι αρχή ακόμα αλλά σιγά σιγά το φτιάχνω!!!Κ το εμπλουτίζω με διάφορα θέματα.


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!!!

Εστω και καθυστερημένα να ευχηθώ χρόνια πολλά στο μικρό ζουζουνάκι,την Αγγελική,που έγινε δύο χρονών κοπελάρα!!!Το είχα στο μυαλό μου ότι ήταν τώρα κοντά τα γενέθλια και τι ήταν να δω ότι σήμερα εχει γενέθλια και η μαμά Ζουνίτσα!!Πάει-είπα-ξεχάστηκα!!Θυμάμαι πέρυσι που τα ειχατε γιορτάσει μαζί!Χρόνια πολλά και στις δυο σας,να είστε πάντα καλά!

Χρόνια πολλά και στους Δημητρηδες και Δήμητρες που γιόρταζαν και πάλι ετεροχρονισμένα

chrimai ακόμα δεν έχω σκεφτεί τίποτα για τα δεύτερα γενέθλια του μικρού.Το πιο πιθανό να κάνω κάτι διαφορετικό απο πέρυσι,που τα γιορτάσαμε σε πολύ κλειστό κύκλο,μόνο με τους παππούδες-γιαγιάδες.Ηταν κάπως βαρετά...Αλλά και πάλι δεν ξέρω,έχω καιρό ακόμα μπροστά μου...Τι φοβερό αυτό που ανάρτησες...Το διαβάζω και γελάω με κάθε αράδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!!!! ναι είχα κ εγώ γενέθλια!!!! απλά φέτος δεν τα γιόρτασα γιατί όπως σας είπα πολύ το τρέξιμο με τις προετοιμασίες του άλλου σπιτιού. να φανταστείτε ανέβηκα Αθήνα να πάρω κάτι πράγματα κ ήρθαμε 11 το βράδυ. τεσπα....

όσο αφορά το πάρτυ είχε θέμα την Μίνυ και όπως σας είπα το κάναμε τελείως οικογενειακό, αλλά τέτοιο γλέντι!!!! τι να σας πω!!! στις 12 το βράδυ το διαλύσαμε, πολύ χορό μικροί-μεγάλοι, η δε Αγγελική (δεν της το είχα) δεν έκοψε να χορευει, να φωναζει και να παίζει.... κάποια στιγμή να φανταστείτε μέχρι κ καραμούζες εμφάνισα (κ μετά τις εξαφανίσαμε εννοείται). παρα πολύ ωραία, τελικά από το τίποτα περάσαμε τέλεια!!! ΄

πάω για ύπνο γιατί είμαι πολλά κομμάτια....

σας φιλώ!!!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Zounitsa να ζήσεις!Θα το γιορτάσεις μία κ καλή στο καινούριο το σπίτι μην ανησυχείς!!!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι εδώ

έχω μερικά θεματάκια με το μικρό που πρέπει να λύσω

1) θέλω μόλις κλείσει τα 2 (σε κανα μήνα δηλαδή) να του κόψω τη πιπίλα

με την οποία μόλις ξεκίνησε παιδικό έχει πάθει τρελή εξάρτηση

2) να κοιμάται όλο το βράδυ στο κρεβάτι του κι όχι να έρχεται μες την νύχτα

στην αγκαλιά μου και μάλιστα αθόρυβα...ξυπνάω και τον βρίσκω δίπλα μου

(εννοείται ότι δεν τον παίρνει ο ύπνος μόνο του θέλει να έχει αγκαλια τη μανούλα - και ξαπλώνω και γω δίπλα του)

3) κάνει πολύ εύκολα εμετό...αν νευριάσει, χτυπήσει, κλάψει, χάσει τη μαμά του, βήξει, πνιγεί, κρυώσει, φάει λαίμαργα κτλ...

και πολλές φορές μας εκβιάζει μ'αυτό

του λέω θα κοιμηθείς στο δωμάτιο σου και κλαίει τόσο πολύ που κάνει εμετό

κάθε βδομάδα έχουμε στάνταρ 2-3 εμετούς το λιγότερο

και βγάζει ένα κουβά κάθε φορά... ότι έφαγε από το πρωί...

τι να κάνω πια??? καθαρίζω καθαρίζω

καμιά ιδέα?


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ εδώ είμαι κορίτσια.

Swanocean σ'ευχαριστώ πολύ!!! ναι θα το γιορτάσουμε τα Χριστούγεννα μια κ καλή.

Chrimai τι να σου πω. αυτό με τον εμετό δεν ξέρω αν λύνεται, είναι τρόπος που τον έχει βρει για να του περνάει το δικό του κ σας εκμεταλλεύεται. υπομονή κ με το μαλακό. εγώ πάντως κάτι τέτοια θέματα τα συζητάω πάντα με την παιδίατρό μας. δεν κάνω πάντα αυτό που μας λέει αλλά πέρνω ιδέες.

σου εύχομαι να τα καταφέρεις σε όλα.

εμείς πολύ το τρέξιμο αλλά στο τέλος της εβδομάδας τελειώνουν οι μαστόροι και περιμένουμε ντουλάπες. καθαριότητα, μετακόμιση, τακτοποίηση και είδωμεν.....

κατά τα υπόλοιπα μια χαρά, με τις ψιλοιωσούλες μας και οι δυό μας φέτος, με τα κολυμβητήριά μας ... ο καιρός να περνάει!!!


WeDjp2.png

0hUop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

Chrimai δυστυχώς τα πιτσιρίκια είναι αδυσώπητα κ σ'εκβιάζουν με τα πάντα.Θα ρωτούσα τον παιδίατρο σχετικά με τον εμετό μήπως σου πει κάτι καλύτερο ή κάπως να τον ξεγελάς.Εμένα ο μικρός μετά από 2μήνες στο χωριό που είχε συνηθίσει να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με την μάνα μου όταν γύρισε πηδούσε τα κάγκελα κ ερχόταν στο κρεβάτι μου.Μέχρι που κατέβασα τελείως κάτω το στρώμα στο πάτωμα να φανταστείτε κ δεν φτάνει πια να πηδήξει.Φυσικά το βράδυ για να κοιμηθεί ξαπλώνω δίπλα του στο πάτωμα κ κοιμάται αμέσως.Κάποια στιγμή θα του το κόψω κ αυτό.Ευτυχώς πιπίλα δεν ήθελε ποτέ!Μόνο 2 μήνες την κράτησε κ αυτό όχι πολύ.

Zounitsa άντε με το καλό να τακτοποιηθείτε κ να ησυχάσετε!Κ πλέον θα κάνετε Χριστούγεννα στο νέο σας σπίτι απ'ότι κατάλαβα!Με το καλό!

Εγώ έχω άλλο θέμα.Ο μικρός τρώει συνέχεια κ φοβάμαι στο τέλος ότι θα γίνει χοντρός κ δεν θέλω!Είναι κάπου στα 16 κιλά τώρα κ δεν έχει κλείσει ακόμα τα 2!Το απόγευμα που είμαι μαζί του αν είμαστε στο σπίτι δε σταματάει να τρώει!Δεν ξέρω τι να κάνω!Πολλές φορές του αρνιέμαι να του δίνω αλλά κλαίει μέχρι αηδίας λες κ λιμοκτονεί!Το ξέρω ότι άλλες κοπέλες παραπονιούνται ότι τα παιδιά τους δεν τρώνε,εντάξει δεν θέλω να φτάσει σε αυτό το σημείο αλλά δε θέλω να γίνει κ υπέρβαρο!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά όλες έχουμε τα θέματά μας με τα πιτσιρίκια μας!!!

Ο δικός μου δεν μιλάει και αγχώνομαι.

Ενώ ηταν καλόφαγος,το τελευταίο διάστημα τρωει με τα χίλια ζόρια.Μου κάνει δύσκολη την καθημερινότητα στο θεμα του φαγητού πάρα πολύ.Αλλά από βάρος είμαστε ΟΚ,δεν είναι αδυνατούλης...Γύρω στα 13 κιλά και κάτι είναι και πάνω από 93 πόντους.Σε λίγες μέρες που εχουμε εμβόλιο θα ξερω σίγουρα

Για τον ύπνο...Αλλο μαρτύριο και αυτό...

Το καλοκαίρι τον πήραμε στο κρεβάτι μας λόγω κλιματισμού,για να μην σκάσει στο δωμάτιό του.Και τελικά μπαστακώθηκε,με αποτελεσμα να απλώνεται σε ολο το κρεβατι,να στριφογυρίζει και να μην μπορούμε να κοιμηθούμε...Τόσους μηνες,αλλού κοιμόμασταν και αλλού ξυπνούσαμε,τετοια ταλαιπωρία...Την κούνια ούτε να την δει...Και τελικά του βάλαμε κανονικό κρεβάτι δικό του και εδω και 5 νυχτες κοιμαται αδιαμαρτυρητα,αλλά το βραδινό ξύπνημα δεν λέει να το κόψει...μια γιατί πεινάει,μια γιατ'ι διψάει,μια γιατί κατουρηθηκε και τα εκανε ολα μούσκεμα.

Ας είναι καλά ο πατερούλης του που στο θεμα υπνος και φαγητό του εκανε χατηρια και τον κράτησε "πίσω"την εποχή που θα μπορούσα να του δίνω να τρωει απ'όλα και να τον καταφερνω

Την πιπίλα την εκοψε μόνος τους μόλις χρόνισε.Σταματησε να την βαζει στο στομα.Ειχαμε πάντα μία για μια ωρα αναγκης,αλλά σπάνια την χρησιμοποιούσαμε.Μια νυχτα που εκλαιγε,μου λέει ο άντρας "Δεν του δίνουμε πιπίλα;"Ε δεν πας καλά του λέω εγω,εδώ αλλοι κανουν αμην να την κοψουν και εμείς θα του την αρχισουμε;

Link to comment
Share on other sites

την ιστορία με τους εμετούς την ξεκίνησε ξαφνικά τότε που χρόνισε

μια μέρα δεν ήθελε να φύγω για δουλειά και τσούπ η πρώτη ρουκέτα...

από τότε τον έχει στο τσεπάκι του...

από ανάπτυξη πάντα είμαστε σταθερά χαμηλά

κάπου 88 πόντους και 12,5 κιλά

περιστεράκι ούτε μένα μιλάει

σκόρπιες λέξεις και καμιά καθαρή

που να μιλήσει καθαρά με την πιπίλα στο στόμα

του την είχα κόψει 17 μηνών πολύ ευκόλα

χωρίς κλάματα και ιστορίες

όμως το καλοκαίρι που τον άφησα 2 εβδομάδες στη μαμά μου

δεν μπορούσε να τον ηρεμήσει και του πήρε μία

μετά ξεκίνησε στο καπάκι τον παιδικό και είπα να μην του την πάρω

το πρώτο μήνα που είχε έτσι κι αλλιώς το άγχος της προσαρμογής

αλλά τελικά έπαθε εξάρτηση

σας έχει πει η παιδιάτρος να τους κάνετε εξετάσεις μετά που χρόνισαν?

οι περισσότεροι σου βάζουν μόλις χρονίσει

εμας δεν μας έβαλε αλλά θα της ζητήσω


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

σας έχει πει η παιδιάτρος να τους κάνετε εξετάσεις μετά που χρόνισαν?

οι περισσότεροι σου βάζουν μόλις χρονίσει

εμας δεν μας έβαλε αλλά θα της ζητήσω

Τον είχαμε ρωτήσει μόλις χρόνισε,αλλά μας είπε ότι δεν χρειάζεται ακόμα

Πάντως είναι ενα θεμα που μας "τρώει",όχι γιατι υπάρχει κάποια ένδειξη για το παιδί,αλλά για να ξερουμε αν όλα είναι καλά

Απελπισία αυτό με τον εμετό...Δεν ξερω τι να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!!!Χάθηκα αλλά ήμουν ψιλοάρρωστη κ είχα κ κάτι έκτακτα τρεξίματα σε δουλειά να βρισκόμαστε δλδ.Σήμερα όμως γιορτάζει το ζουζουνάκι μου κ θα το γιορτάσουμε μόνοι μας (ο μπαμπάς μας λείπει).

Κατά τ'άλλα καλά είμαστε,συνεχίζουμε κ τρώμε χωρίς σταματημό αλλά όλοι μου λένε να μην ανησυχώ γιατί κάποια στιγμή θα σταματήσει από μόνο του να τρώει τόσο πολύ (πότε οεο?) λεξούλες ακόμα λίγες τις τελευταίες μέρες λέει κ ναι αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το εννοεί ή απλά το λέει για να το πει.Επίσης έχει μάθει κ το ένα κ το πέντε...τα μεσαία τα έχουμε γραμμένα χαχαχαχαχα.

Φιλάκια στα μωράκια σας κ οι εγκυμονούσες στις κοιλίτσες σας!


Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες:αυτόν που δείχνει,αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει

feQKp2.png

4okhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...