Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/16/2024 at 7:18 PM, marmaki said:

      Απο online φαρμακείο δεν έκανες την παραγγελία; Ισως αν τους τηλ να προλαβαίνεις να την ακυρώσεις/αλλαξεις. Το έχω κανει, έχω αλλάξει παραγγελία που είχα κάνει μες στην ίδια μέρα 

      Impryl έχει πάρει κάποια κοπέλα? Είναι συμπλήρωμα για αυτές που έχουμε χαμηλή ΑΜΗ. Εγώ κοιτάζω τώρα να τα πάρω, έχουν κάποιο υψηλό κόστος αυτά τα χάπια. 

Σπερματέγχυση: Υπέρ και Κατά


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.

Γράφτηκα στο parents εχθές και εδώ σήμερα, αλλά δίστασα να γράψω.

Εν τέλει, θέλω τη γνώμη σας εδώ, ως πιο αντικειμενικό "τρίτο μάτι".

Μετά από ένα χρόνο και κάτι, ελεύθερων επαφών και τρεις μήνες (ατέλειωτους) με πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, ελεγχόμενης, αποφάσισα να αλλάξω γιατρό.

Ο τελευταίος, λοιπόν, μου είπε ότι η μία μου ωοθήκη είναι 14,5 κυβικά εκατοστά (=πολυκυστική!). Επίσης, μου ανέφερε πώς, γυναίκες με κύκλο 35 ημερών συνήθως ΔΕΝ κάνουν ωορρηξία...!:confused:

Τελικά, χωρίς πολλή σκέψη (και δεδομένης μιας τέλειας σαλπιγγογραφίας και ενός καλού σπερμοδιαγράμματος), μου πρότεινε τη σπερματέγχυση σαν την πιο κατάλληλη θεραπεία!

Δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται, και αυτη η άγνοια μου προκαλεί φόβο.

Η σαλπιγγογραφία με πόνεσε πάρα πολύ, όσο δεν έχω πονέσει σχεδόν ποτέ στη ζωή μου και φοβάμαι ότι και η σπερματέγχυση είναι το ίδιο ακριβώς παρόλο ου ο γιατρος μου ειπε ότι δεν πονάει... (δεν το πιστεύω!).

Θα ήθελα να μου πείτε εμπειρίες (κατά προτίμηση καλές!!!:) )

Αν πόνεσε, αν τα καταφέρατε και λοιπά...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου mianmar. Καταρχήν η σπερματεγχυση δεν ποναει καθολου μα καθολου, σίγουρα έχεις επηρεαστεί απο την άσχημη εμπειρία της σαλπιγγογραφιας, αλλα η σπερματεγχυση ειναι ανώδυνη διαδικασία....τη μερα εκείνη απλως με ενα σωληνάκι θα σου βάλουν το σπερμα μεσα στη μητρα και θα κάθεσαι στην κλασική καρέκλα του γυναικολόγου. Το τεστ παπ ποναει περισσότερο για να καταλάβεις...

Τωρα όσον αφορά τις πιθανοτητες, ο γενικός κανόνας ειναι 15-18% μάξιμουμ. Εσείς απο ο,τι κατάλαβα εχετε καλο σπερμα (εμεις δεν είχαμε οποτε δεν περίμενα να πετύχει!) οποτε αυτο ειναι πολυ σημαντικό.

Αυτο για την ωορρηξία επέτρεψε μου να διαφωνήσω...μια χαρα ωορρηξία γινεται με κύκλο 35 ημερών. Ωστόσο αν πας για σπερματεγχυση θα σου εχει γινει πρόκληση με χάπια η και ενεσεις οποτε ωορρηξία θα γινει σίγουρα...εξάλλου θα την προκαλεσετε με ειδική ενεση 36 ωρες περίπου πριν σου εκχυσουν το σπερμα. Αν αντέχεις ψυχολογικά μεχρι τρεις προτείνουν συνήθως....τα ζυγίζεις κι αποφασίζεις!!! Καλη επιτυχία σε ο,τι κι αν αποφασίσεις!!!


pmApp3.png

ETbdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα.

Γράφτηκα στο parents εχθές και εδώ σήμερα, αλλά δίστασα να γράψω.

Εν τέλει, θέλω τη γνώμη σας εδώ, ως πιο αντικειμενικό "τρίτο μάτι".

Μετά από ένα χρόνο και κάτι, ελεύθερων επαφών και τρεις μήνες (ατέλειωτους) με πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, ελεγχόμενης, αποφάσισα να αλλάξω γιατρό.

Ο τελευταίος, λοιπόν, μου είπε ότι η μία μου ωοθήκη είναι 14,5 κυβικά εκατοστά (=πολυκυστική!). Επίσης, μου ανέφερε πώς, γυναίκες με κύκλο 35 ημερών συνήθως ΔΕΝ κάνουν ωορρηξία...!:confused:

Τελικά, χωρίς πολλή σκέψη (και δεδομένης μιας τέλειας σαλπιγγογραφίας και ενός καλού σπερμοδιαγράμματος), μου πρότεινε τη σπερματέγχυση σαν την πιο κατάλληλη θεραπεία!

Δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται, και αυτη η άγνοια μου προκαλεί φόβο.

Η σαλπιγγογραφία με πόνεσε πάρα πολύ, όσο δεν έχω πονέσει σχεδόν ποτέ στη ζωή μου και φοβάμαι ότι και η σπερματέγχυση είναι το ίδιο ακριβώς παρόλο ου ο γιατρος μου ειπε ότι δεν πονάει... (δεν το πιστεύω!).

Θα ήθελα να μου πείτε εμπειρίες (κατά προτίμηση καλές!!!:) )

Αν πόνεσε, αν τα καταφέρατε και λοιπά...

Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο post! :roll:

Καλησπέρα κι απο μένα!ουτε εγω πονεσα στην σπερματεγχυνση ηταν εντελώς ανώδυνο!

Για την ωορηξια δεν συμφωνώ, εννοειται οτι και στους μεγάλους κύκλους γινεται ωορηξια!

Απο την πλευρά του αποτελέσματος τωρα, εγω δεν έμεινα έγκυος το μηνα της σπερματεγχυνσης έμεινα ομως τον επόμενο! Θεωρω οτι έπαιξε ρόλο, νομίζω οτι άνοιξε ο "δρόμος". και εμάς το σπερμα ηταν πολυ καλο, εγω την έκανα λόγω του οτι εχω μια σαλπιγγα και ιστορικό ενδομητριωσης και ήθελα να το "σπρωξω" το θεμα.

Εκτος απο το σπερμοδιαγραμμα και τη σαλπιγγογραφια κάνατε αλλες εξετάσεις;; Μικρόβια, ορμονολογικες, θυροειδη κτλ;

Για το θεμα της πολυκυστικης ωοθηκης σου είπε ο γιατρός οτι επηρεάζει τη σύλληψη γιαυτο και σου πρότεινε σπερματεγχυνση;;γιατι συνήθως την προτείνουν είτε οταν υπαρχει κάποιο θεμα με το σπερμα οπως στην περίπτωση της daskala είτε οταν υπαρχει κάποιο θεμα στις σαλιπιγγες οπως στη δική μου περίπτωση! Δεν χάνεις κατι να το κανεις αλλα ψαξτο πιο πριν.

Καλη επιτυχία κι απο μένα!


Hlcmp3.png

ksdhp2.png 53ccp3.png

" Όποιος επιθυμεί το ουράνιο τόξο πρέπει να υποστεί την βροχή..."

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν audette, δεν ξέρω.

Κι εγώ θεωρώ πολύ επιπόλαιη τη διάγνωση ότι "με 35 ημερες κύκλο, δεν υπάρχει ωορρηξία"!! Και, αφού δεν έχω ωορρηξία, ρε φιλαράκι, πώς γίνεται και μου έρχεται περίοδος κάθε 35 ημέρες??:rolleyes:

Τέλος πάντων. Έχω κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για θυρεοειδή και ορμονολογικές γενικότερα, και είναι όλες φυσιολογικές.

Η ερώτηση μου (που δεν πρόλαβα να τον ρωτήσω γιατί εκκρεμούσε μία γέννα... και δε μπορούσα να τον καθυστερήσω άλλο) είναι η εξής:

Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί με παρέπεμψε σε σπερματέγχυση?

Θέλω να πω, το μόνο υπέρ της στη δική μου περίπτωση είναι ότι η σπερμ. παραβλέπει τον τράχηλο και πηγαίνει κατευθειαν στη μήτρα.

Όμως, εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον τράχηλο! Οπότε μήπως πρέπει να το ξανασκεφτώ;

Κορίτσια μου κόπηκαν τα πόδια σήμερα και δε μπορώ να το συζητήσω με κανέναν άλλο γιατί εδώ στην επαρχία, υπάρχει μια προκατάληψη.... πιστεύουν ότι οι γυναίκες μένουν έγκυες με τον κρίνο...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου ολα ειναι θέμα αντοχών....αν εσύ αντέχεις να το παλέψεις φυσικα κανε το. Προφανώς ο γιατρος στο πρότεινε επειδή κλείσατε ενα χρόνο προσπαθειών και υποτίθεται οτι μετα ψάχνεσαι χωρις απαραίτητα να υπαρχει πρόβλημα....υπαρχει και η ανεξήγητη υπογονιμοτητα, η απλως δεν έκατσε ακόμα....ειναι καθαρά θέμα τύχης αυτα τα πραγματα. Εσύ με τον αντρα σου θα αποφασίσετε ποτε και αν θα προχωρήσετε σε υποβοηθούμενη.

Όσο για την προκατάληψη, δυστυχώς έτσι ειναι ακόμα κι εδώ στην πόλη υπαρχει ακόμα το ταμπού...και η πεποίθηση οτι αν θες πιάνεις παιδί την αλλη μερα...έλεος!


pmApp3.png

ETbdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με τη δασκάλα!εξαρταται καθαρά απο τη δικη σας υπομονη!αν δεν καίγεστε συνεχίζετε να προσπαθείτε φυσιολογικά!οχι οτι αν κανεις σιερματεγχυνση θα εχεις σιγουρα αποτελέσματα!απλα οπως πολυ σωστα ειπες κι εσυ στην ουσία "κόβεις δρόμο"...

Τωρα για τον περίγυρο καλυτερα να μην ξέρει λεπτομέρειες!ουτως ή σλλως αυτα τα θέματα εινςι αυστηρά προσωπικά!παντου υπαρχουν αυτα μη νομίζεις!απλα στην επαρχίες φαίνονται ευκολότερα!


Hlcmp3.png

ksdhp2.png 53ccp3.png

" Όποιος επιθυμεί το ουράνιο τόξο πρέπει να υποστεί την βροχή..."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα!!!

Δεν σκεφτηκες το ενδεχόμενο να πάρεις και μία 2η γνώμη, πριν προχωρήσεις σε κατι πιο βάθυ; Και εγω διαφωνω καθετα οτι γυναικες με κύκλο 35 ημερων δεν κανουν ωορεξία. Εγώ δεν ειχα 35, αλλα 30 και μία χαρα ωορεξία εκανα!!!

3ς φορες σπερματεγχυση εγω!Αντεξα!! Οντως είναι μία πολύ ανωδυνη θεραπεία. Σε εμας δεν επιασε γιατι εχουμε τεραστειο θεμα με το σπέρμα! Γι αυτο και αλλαξα γιατρο μετα την 3η σπερματεγχυση και οπως μου ειπε ο 2ος μου γιατρος ήταν μηδαμινες οι πιθανοτητες να πετυχει. Ουτε καν αυτο το 15-18% που αναφερε η δασκαλα.

Η τακτική των γιατρων ως συνηθως αν δεν βρουν κατι το ουσιωδες για να σε στειλουν απευθείας για εξωσωματική είναι αυτη που ακολουθεις:

βασικες εξετάσεις - προκληση ωορεξίας με προγραμματισμένες επαφες (κυρίως 6-8 φορες) - 3ς σπερματεγχυσεις - εξωσωματική! Ακόμη και στην ανεξηγητη υπογονημότητα!

Καλή επιτυχία σου ευχομαι!!! Και μην σκεφτεσαι τον περιγυρο!!! Μονο κακο προκαλει!


L7Dmp3.pngGhJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον.

Δεύτερη γνώμη δεν παίρνω, διότι έχω περάσει 3 γιατρούς (και άρα 3 γνώμες!). Κοι οι δύο προηγούμενοι λέγανε πως μετά την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, το επομενο βήμα είναι η σπερματέγχυση...

Απλά αναρωτιόμουν διάφορα. Όταν κάτι δεν το γνωρίζω, μου προκαλεί φόβο!

Σας ευχαριστώ πολύ! Θα δω πότε θα αδιαθετήσω και ... αναλογα με την όρεξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγω τη γνωμη μου..καταρχας συμφωνω με οσα ειπαν τα κοριτσια απο πανω..ως διαδικασια...πας με το συζυγο δινει σπερμα το επεξεργαζονται το κανουν ακομα πιο τουρμπο και μετα με κολποδιαστολεα στο βαζουν με ενα πολυ λεπτο σωληνακι,,,χαμπαρι δεν παιρνεις ...κραταει 5 λεπτα και μενεις μετα αλλα 15-20 λεπτα ...βεβαια εχει προηγηθει συνηθως(οχι παντα προκληση ωορυξιας αλλα γινεται και σε φυσικο κυκλο με το ενα σου ωαριο που παρακολουθουν με υπερηχο αλλιως παρακολουθουν τα περισσοτερα που εχεις παραγει ειτε με φαρμακα ειτε με ενεσεις ...κανεις οταν φτασουν στο καταλληλο μεγεθος μια ενεση και 36 ωες περιπου μετα τη σπερματεγχυση...εγω εκανα 3 οσες δηλαδη προβλεπεται γιατι ειχα την αντοχη και ξεκινησα μετα απο 1,5 χρονων προσπαθειων χωρις κανενα μα κανενα θεμα..τωρα ετοιμαζομαι για εξωσωματικη με ανεξηγητη υπογονιμοτητα γιατι απλα δεν μπορω να περιμενω αλλο...η γνωμη μου ειναι να κανεις ...αν γυριζε πισω ο χρονος παλι θα εκανα 3...αφου δεν ειχα θεμα ειχα παρα πολλες πιθανοτητες να πετυχει...δεν πετυχε γιατι οπως αναφερθηκε ειναι το ποσοστο σχεδον οσο της φυσικης συλληψης..ομως πριν φτασεις στη σπερματεγχυση θα σου προτεινα προγραμματισμενες επαφες με την ενεση πρεγνυλ...εμενα αυτο μου ειχαν προτεινει..να σε βλεπει με υπερηχο σε φυσικο κυκλο να σου κανει πρεγνυλ που σημαινει να ξερεις ακριβως την ωορυξια σου και μετα με φυσικες επαφες...δοκιμασε το αν αντεχεις κανα 2 κυκλους και μετα σπερματεγχυση...το οτι δεν πετυχε σε μενα δεν σημαινει κατι...εχω πολλα παραδειγματα που πετυχαν με την πρωτη...ευχομαι να σαι μια απο αυτες ...καλη δυναμη και καλη επιτυχια οτι κι αν αποφασισεις ...και μην στεναχωριεσαι..σκεψου πως εσυ δεν εχεις θεμα..ξερεις ποσες γυναικες ταλαιπωρουνται με θεματα σοβαρα...εσενα θα λυθει οπως και να χει..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μεγαλο κυκλο 45αρη με ωορρηξια φυσιολογικη (διχως προκληση) και εμεινα εγκυος και εχω παιδι μια χαρα!!!! Αυτο όταν ημουν 30χρν!!!

Τωρα στα 37, εχω κανει μια φορα σπερματεγχυση μετα απο προκληση ωορρηξιας με ενεσεις. Διοτι πια δεν εχω ωορρηξια λογω συνδρομου πολυκυστικων....

Κατα την διαρκεια της σπερματεγχυσης, σαν διαδικασια δεν πονεσα αλλα μου εκανε εντυπωση που με ρωταγε ο γιατρος αν ποναω! και μου ειπε οτι μου ειχε κανει τοπικη αναισθησια!!!!! :rolleyes:

Μετα την επιδραση της αναισθησιας και για περιπου 2 μερες ποναγα αρκετα, δηλαδη δεν μπορουσα να σηκωθω ευκολα απο κρεβατι...

Δεν εμεινα εγκυος δυστυχως....

Θεωρω οτι εαν προηγειται προκληση ωορρηξιας, ειδικα με ενεσεις, πρεπει να συνδυαζεται με σπερματεγχυση για να αυξανονται λιγο τα ποσοστα επιτυχιας παραλληλα με φυσικες επαφες!!!

Απλα, πια εχοντας ζησει εκεινη την εμπειρεια της σπερματεγχυσης, αν και όποτε ξανακανω 2η σπερματεγχυση, θα παω πχ στην Αθηνα σε κεντρο μεγαλο υπογονιμοτητας και όχι σε γυναικολογο επαρχιας που συνεργαζεται με απλο μικροβιολογικο της γειτονιας του, οπως εκανα στην πρωτη σπερματεγχυση!

Καλη τυχη σε οτι αποφασισεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κ από μενα, που δεν εχω κανει σπερματεγχυση, αλλα κ να εκανα θα την εκανα όπως ειπε η νεραιδα μας, σε ένα μεγαλο κεντρο η σε καποιον γιατρο εξειδικευμενο κ πανω από όλα εμπειρο. Είναι μια διαδικασια σιγουρα ευκολοτερη από την εξωσωματικη κ πιστευω ότι αν δεν υπαρχει θεμα στο ζευγαρι όλες οι πιθανότητες είναι υπερ μας! Καλη τυχη από καρδιας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας!

Εγώ, δυστυχώς δε μπορώ σε φυσικό κύκλο, γιατί τα τεστ ωορρηξίας δε μου δείχνουν ποτέ...

Και η μία μου ωοθήκη είναι 14,5 κυβικά εκατοστά! Πολύ μεγάλη = πολυκυστική..

Άρα μάλλον αυτό είναι το θέμα.

Απ' ότι διάβασα συμπέρανα τα εξής:

1) Είναι σχετικά ανώδυνη διαδικασία

2) Παραβλέπει τον κόλπο = μικρότερη απόσταση για σπερματοζωάριο

3) Περισσότερα ωάρια = μεγαλύτερες πιθανότητες

4) Επεξεργασία σπέρματος = μεγαλύτερες πιθανότητες

5) Δεν υπάρχει περίπτωση λανθασμένης εκτίμησης ώρας!!

Άρα πολλά "Υπέρ"!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας!

Εγώ, δυστυχώς δε μπορώ σε φυσικό κύκλο, γιατί τα τεστ ωορρηξίας δε μου δείχνουν ποτέ...

Και η μία μου ωοθήκη είναι 14,5 κυβικά εκατοστά! Πολύ μεγάλη = πολυκυστική..

Άρα μάλλον αυτό είναι το θέμα.

Απ' ότι διάβασα συμπέρανα τα εξής:

1) Είναι σχετικά ανώδυνη διαδικασία

2) Παραβλέπει τον κόλπο = μικρότερη απόσταση για σπερματοζωάριο

3) Περισσότερα ωάρια = μεγαλύτερες πιθανότητες

4) Επεξεργασία σπέρματος = μεγαλύτερες πιθανότητες

5) Δεν υπάρχει περίπτωση λανθασμένης εκτίμησης ώρας!!

Άρα πολλά "Υπέρ"!

Σε σχεση με τις φυσιολογικες επαφες σιγουρα!
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε ολα εκτος απο τις πιθανοτητες....στην τελευταια πηγα με 4 ωαρια..τα περισσοτερα που μπορει να σε αφησει γιατρος να πας..οταν ρωτησα μου ειπαν ειναι παλι 20% ελαχιστα πιο ανεβασμενη απο το 1 ωαριο....

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος, λοιπόν, μου είπε ότι η μία μου ωοθήκη είναι 14,5 κυβικά εκατοστά (=πολυκυστική!). Επίσης, μου ανέφερε πώς, γυναίκες με κύκλο 35 ημερών συνήθως ΔΕΝ κάνουν ωορρηξία...!:confused:

Συγγνώμη για την παρέμβαση, καθώς εγώ δεν έχω άποψη επί του θέματος της σπερματέγχυσης (την οποία είδα ότι αποφάσισες να αναβάλεις), αλλά επειδή κι εμένα η μία μου ωοθήκη ήταν πριν 5 χρόνια γύρω στα 15 κ.ε. (τριπλάσια από την άλλη!) τι σου είπαν να κάνετε γι' αυτό;

Η θεραπεία στις πολυκυστικές, απ' ό,τι μου είχε πει τότε ο γιατρός μου, είναι η λήψη αντισυλληπτικών. Εσύ δεν αναφέρεις κάτι σχετικά. Δε σου τα πρότειναν οι γιατροί που πήγες ;

Εγώ τα ξεκίνησα αμέσως και μετά από ένα χρόνο (καθώς δεν ήθελα να συλλάβω και δεν το είδα νωρίτερα), ο όγκος της είχε επανέλθει και είχε πια "ήπια πολυκυστική μορφολογία".

Επιπλέον, εμένα ήταν αυξημένη η τεστοστερόνη μου. Ορμονολογικές φαντάζομαι όμως ότι έχεις κάνει, μιας και έχεις πάει ήδη σε τρεις γιατρούς.


tt1e3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...