Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αααααα... σας τσάκωσα τί κάνετε καλέ όλες ξύπνιες τέτοια ώρα?:D

Η Χριστίνα παίζει πάνω με το μπαμπά της ( ω γιεςςςς) κι ούτε ξέρω τί ώρα θα κοιμηθούμε πάλι.Πώς γίνετε βρε παιδί μου το κάθε μωρό να έχει και μία δυσκολία κάπου?Άλλο στο φαγητό, άλλο στον ύπνο, πωπω....

ρε gio πλάκα με κάνεις?χρυσή σε έχω κάνει να έρθεις από δω αλλά ντεν.....κανόνισε το και σε περιμένω..το ίδιο φυσικά ισχύει και για σένα ΠΕΖΟΥΛΑ...........


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα να μαζευόμαστε σιγά σιγά :tongue:!!

gio μου το γιατί αλλαξα το νικ μου είναι μεγαλη ιστορία... Δεν σου έστειλα πμ καλε εσένα?

Για ταξιδάκια κ τσαλιμάκια διαβάζω μμμμ πονηρούλες!!!.. Εμείς για εξωτερικό δεν παίζει γιατί ο σύζυξ έχει φοβία με τα αεροπλάνα και δεν πατά το ποδαράκι του μέσα κ οσα τσαλιμάκια κι αν του κάνω δεν πιάνουν...σνιφ Μετά από 20 πτήσεις περίπου( Φαντάρος στην Κύπρο -σπουδές έξω κλπ) δεν το χει ξεπεράσει ακόμα ... Εγώ πάλι ποτέ δεν έχω μπει σε αεροπλάνο κ ούτε κ πρόκειται με τον τρελάρα μου:tongue: που έμπλεξα, άμα θέλεις εξωτερικό μου λέει μόνο με πλοίο ή με τρένο.:mad:..

ΠΕΖΟΥΛΑ έχω κι εγω την ίδια ανησυχία με σένα για το όταν γυρίσω στην δουλειά πως θα την ταΐζει η νονά της που προσφέρθηκε να κάνει την babysitter ... Σκέψου πως η μανούλα σου έχει κ μια πείρα, η δικιά μας νονά δεν έχει ιδέα από μωρά... αλλά τι να κάνω? την περιμένω να της κάνω φροντιστήρια 2 βδομάδες πριν πιάσω δουλειά.

Οπότε η μανούλα σου μια χαρά θα τα πάει.

Oσα γράφει η DaF τα έχω εφαρμόσει ( αν όχι όλα, τα περισσότερα σίγουρα)από ένστικτο κ χωρίς να τα χω διαβάσει κάπου...

Κ η δικιά μου όταν δεν θέλει να φάει τραβάει σαλιάρες , χτυπιέται, τσιρίζει κ όταν προσπαθώ να της βάλω το κουτάλι στο στόμα το δίνει μια με το χεράκι της κ προσγειώνεται όπου μπορείς να φανταστείς ( συνήθως πάνω μου...) Σίγουρα όσα περιγράφω σου φαίνονται γνωστά ε ? Εγώ έπαψα πια να δίνω μάχη γιατί αν συνεχίζαμε έτσι θα της έχωνα καμιά ανάποδη σίγουρα, την κατεβάζω από το καρεκλάκι κ μόλις ηρεμήσει ξαναπροσπαθώ , 8 στις 10 την 2η φορά θα φάει τουλάχιστον το μισό. Άλλες φορές όταν η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο προκειμένου να ηρεμήσω κι εγώ κι αυτή την αφήνω να πασαλειφτεί με το φαΐ, να πάρει μόνη της το κουτάλι κι έτσι αφηρημένη τρώει . Μην φοβάσαι για το αν θα πασαλείβονται κι αργότερα με το φαΐ, δεν ισχύει γιατί τώρα είναι στη φάση των εξερευνήσεων αργότερα κ όταν μάθουν να τρώνε θα είναι κύριοι κ κυρίες!!!

Όταν ρώτησα την γνώμη της παιδιάτρου μου πρότεινε μέχρι και λεκανίτσα με νερό να της φέρω να παίζει την ώρα που τρώει και σκεφτόμουν τη μαλ*κιες μου λέει τώρα. Σε πληροφορώ πως το έκανα κι αυτό όταν είδα τα ζόρια. Α! επειδή φοβούμουν κι εγώ για αναιμίες κλπ μου είπε να της δίνω κ το απόγευμα κρέας αν δεν φάει ικανοποιητικά το μεσημέρι.

Ελπίζω να μην σε κουράζω απλά το ζω καθημερινά και παλιότερα πολύ χειρότερα.. Τώρα ήμαστε σε κάπως καλύτερη φάση

Ίσως να σε έχουμε ζαλίσει με ιδέες αλλά ότι θες το δοκιμάζεις κ βλέπεις.

κοιμόσαστε καλέ όλες????

DaF ελα να άπλώσουμε τα σεντόνια μας!:tongue:

Επεξεργάστηκαν by marigia

nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου ακόμα με σαραβαλο υπολογιστή και χάλια σύνδεση είμαι!!! Δυο μέρες προσπαθώ και μόνο στην πρώτη σελ μπαίνω .. Καταραμένη κρίση δεν με βλέπω ακόμα σύντομα με νέο :(

Λοιπόν η Πεννυ μου περπάτησε!!! Έχουμε τώρα 3-4 μέρες που αλλάζουμε περισσότερα βηματάκια και σήμερα περπάτησε 10 oλόκληρα βηματα!! Κρατούσα τα μπισκοτάκια της.. η λιχούδα!!! Εύχομαι να είστε όλες οι φιλενάδες καλά και τα μωράκια σας!!! Θα προσπαθήσω νa δω τα νέα σας.. Φιλάκια σε όλες.........

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου ακόμα με σαραβαλο υπολογιστή και χάλια σύνδεση είμαι!!! Δυο μέρες προσπαθώ και μόνο στην πρώτη σελ μπαίνω .. Καταραμένη κρίση δεν με βλέπω ακόμα σύντομα με νέο :(

Λοιπόν η Πεννυ μου περπάτησε!!! Έχουμε τώρα 3-4 μέρες που αλλάζουμε περισσότερα βηματάκια και σήμερα περπάτησε 10 oλόκληρα βηματα!! Κρατούσα τα μπισκοτάκια της.. η λιχούδα!!! Εύχομαι να είστε όλες οι φιλενάδες καλά και τα μωράκια σας!!! Θα προσπαθήσω νa δω τα νέα σας.. Φιλάκια σε όλες.........

Vallou αυτά είναι νέα :D!!!! Μπράβο στην Πεννυ :D!!! Αστεράκι η μικρή!

Είδες παιδί μου για να προσέχει την σιλουέτα της? Προπονείται για την πασαρέλα από τώρα το κορίτσι!

Ξανά μπράβο σας !!!


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια συνεργάστηκε το παλιοpc μου και τα είδα όλα τα νέα σας!!!:tongue::tongue:

ΠΕΖΗ σε τσάκωσα!!! Τι κάνεις τέτοια ώρα ξύπνια κοριτσάκι;; Μη σκας βρε με το φαι!! Θα γίνει μόντέλο ο δικός σου!! Ο αδερφός μου έτσι έσκασε τη μαμά μου!! Τελικά μια χαρά κούκλος 2 μέτρα έγινε και πάντα στυλάτος!! Ε γω δε.. άσε μονίμως δίαιτα :( Κοίτα μόνο να σου τρώει πιο πολλές βιταμίνες όσο γίνεται.. Δηλ δώστου πάλι φαγάκι καλύτερα από την κρέμα που είναι πιο καλό φαί αφού τρώει και πιο λίγο.. Και ας τον και λίγο χαλαρό.. πιστεύω θα πεινάσει κάποια στιγμή..

Κατερινάκι ελπίζω να μην έχασες το ταξιδάκι.. δεν νομίζω ότι θα συνέβαινε κάτι με το μικρό σου και κρίμα να μην πας!!

Ψώνια βλέπω.. εμείς έχουμε κάτι έκτακτα έξοδα και δεν βλέπω να πηγαίνω σύντομα!! Θέλω να ανανεώσω λίγο τον σύζηγο και τη μεγάλη μου! Η μικρή έχει πολλά από τη βάφτιση που τα άλλαξα και τα έκανα για 18-24μηνών. Χειμερινά δηλ για το επόμενο φθινόπωρο, δεν τολμησα για μεγαλύτερα.. Όντως τα νούμερα και τα ψώνια για αργότερα στα μωρά έχουν ένα ρίσκο!! Θυμάμαι ένα τέλειο τζιν της μεγάλης που δεν το έβαλε ποτε!! Και ένα άλλο που το είχα πάρει για την επόμενη σεζόν και το έβαλε μετά από 2 χρόνια :confused::confused:

Dafaki τι κάνει η φιλεναδίτσα μας με την αλεργία;;; Θέλω και γω βολτούλα με μωρά την άλλη Κυριακή!! Κανονίστε με..Τέλεια θα ήταν στο Υμητό φαντάζομαι αν και ψοφόκρυο... Εμένα με έκλεισε σήμερα ο σύζηγος μέσα και πολύ με νευρίασε...:mad: Μια μικρή βόλτα κάναμε με το αυτοκίνητο κατά τις 4 αλλά δεν είχε παιδάκια πουθενά και έτσι μαζευτήκαμε σύντομα.. Το απόγ έβλεπε μπάλα κλασικά :mad::x

marigia με γεια το nick sou... τελικά σε κατάλαβα.. το δικό σου ζουζουνάκι πήρε κανένα κιλάκι;; Εμείς είμαστε πια 8,300 και τη βλέπω να βαραίνει λίγο λίγο...

Τέλος να σας προτείνω ένα βιβλίο για τη διαπαιδαγώγησή των θηρίων μας με τον προφητικό τίτλο "Δαμάζοντας τα Νήπια". Αναφέρεται μέχρι τα 5 χρόνια είναι πολύ σωστό, έχει χιούμορ και διαβάζεται ευχάριστα..

Λοιπόν τα είπα όλα!!! Φιλάκια σε όλες θα τα ξαναπούμε σύντομα :wink:

Επεξεργάστηκαν by vallou
Link to comment
Share on other sites

Έλα να μαζευόμαστε σιγά σιγά :tongue:!!

gio μου το γιατί αλλαξα το νικ μου είναι μεγαλη ιστορία... Δεν σου έστειλα πμ καλε εσένα?

τσουκκκκκκ!!!!!!!Στην απεξω με εχετε!!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τσουκκκκκκ!!!!!!!Στην απεξω με εχετε!!!!:confused:

Τωρά κατάλαβα! Εστειλα πμ στην gio σκέτο , εσυ είσαι gio_kx.... γι αυτο δεν το έλαβες ποτέ... Συγχωρεσε με giaki βλακεία μου:tongue::tongue:

Αυτη που ξεχασα πραγματικά ήταν την συναγωνίστρια μάνα vallou , αλλά αμέσως με κατάλαβε !!!!


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Σήμερα, μετά από ένα μήνα -μπορεί και παραπάνω -έσκασε το 7ο δοντάκι μας! Πολύ χάρηκα!

ΠΕΖΗ, με πρόλαβε η Daf, θα σου έλεγα κι εγώ να δοκίμαζες να άφηνες κανέναν άλλο να ταίσει το γιόκα σου... Υπομονή, τι άλλο να πω; Λέω δόξα τω Θεώ που ο δικός μου δεν μου δημιούργησε πρόβλημα με το φαγητό μεχρι τώρα! Δια την αναιμία κι εμάς η γαστρεντερολόγος που τον πηγαίνουμε για την αλλεργία μας είπε να του δίνουμε κάθε μέρα κρέας και το απόγευμα πάλι φαγητό από το μεσημέρι, κι αυτό γιατί τον είδε άσπρο, έτσι μας είπε! Ευτυχώς η παιδίατρός μας στην οποία πάμε απ'την αρχή και ξέρει το μωρό μου καλά, μας είπε ότι έχει πάρει το δικό μου χρώμα -κι εμένα μια ζωή χλωμή μου έλεγαν ότι είμαι -και αν θέλω να δίνω στο μωρό μισή μερίδα μεσημεριανό το απόγευμα, προαιρετικά όμως! Άσε που τη τελευταία φορά που πήγαμε, στον 9ο μήνα ο μικρός ζύγισε 10250 με ύψος 75 εκ. από 9480 που ήταν στον 8ο μήνα. Σε δυο μέρες κλείνει το 10ο και δεν τολμάω να τον ζυγίσω. Μας έβαλε περιορισμό στην ποσότητα του φαγητού, 250γρ. φρουτόκρεμα, 300 μεσημεριανό και κρέμα όσο παίρνουν 150γρ. νερό. Γάλα απεριόριστο, μέχρι γεμάτο το μπουκάλι, έλα όμως που εδώ ο μικρός έχει κολλήσει στα 210 κι όσες φορές δοκίμασα παραπάνω, το αφήνει... Περίεργο δεν είναι; Άλλες μανούλες ανησυχουν για το βάρος του μωρού τους προς τα κάτω κι εγώ ανησυχώ για το αντίθετο...

μαρίγια, δεν θα καταλάβαινα ποια είσαι αν κάποια άλλη μανούλα -δεν θυμάμαι ποια -δεν μας το φανέρωνε...

Ταξιδάκια, όσες μπορείτε να πάτε, εκμεταλλευτείτε το! Σας το λέει μια μανούλα που θα ταξιδέψει ξανά με το σύζυγο μετά από χρόνια και χρόνια, όταν μεγαλώσει το μωρό της και τα άλλα δυο που θέλει να κάνει και φτάσουν σε μια ηλικία ας πούμε 15 ετών, να μπορούν να μείνουν μόνα τους!!!!

Αυτά και μπράβο στην κορούλα της vallou που περπάτησε!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι μου κάνετε καλέ? Πώς είναι τα μωρά μας? Και οι όμορφες μαμάδες?

Τι κρύο Θεέ μου σήμερα, πέφτουν μύτες. Εγώ είμα μόνη σπίτι, ο σύζυγος βγήκε να πάει στην κοπή πίτας της δουλειάς του και τους οργάνωσαν ένα πάρτυ. Χτες όμως βγήκα εγώ με μια καλή μου φιλενάδα και ήπιαμε ένα ποτάκι, πολύ ωραία ήταν! Πρώτο ποτό (όχι γουλιές κρασί ή μπύρα δηλαδή) που πίνω από πριν μείνω έγκυος!!! Όσο να'ναι τουλάχιστον έχω ελευθερία κινήσεων μετά τον απογαλακτισμό! Να ένα καλό! Αν και κατάφερα να πιω μόνο το 1/3 τελικά, φοβερή μπεκροκανάτα τι να σου πω!

Πεζή προσπάθησε να μην σκας γιατί δυστυχώς τα πράγματα είναι έτσι, κάποια παιδιά είναι δύσκολα στο φαγητό, εγώ ήμουν έτσι μωρό και παιδί δηλαδή, φαντάσου ότι δεν έπινα ούτε γάλα από νεογέννητο, στριμάδι εντελώς... Πάντως γι αυτό που σου λέει η DaF έχει δίκιο, το χω διαβάσει κι εγώ παντού και μου το έχει πει και η σύμβουλος ότι τώρα είναι η ηλικία να πειραματιστούν λίγο με το φαγητό τους και να αρχίσουν να προσπαθούν να φάνε μόνα τους, θέλουν να αυτονομηθούν ως ένα σημείο, μεγαλώνουν και ακριβώς για να μην καταλήξουν να το κάνουν αυτό μεγαλύτερα, όταν θα πρέπει να έχουν αποκτήσει τρόπους στο τραπέζι. Προφανώς μεγαλώνοντας βάζεις εσύ τα όρια και καθοδηγείς το παιδί για το πώς πρέπει να αρχίσει να "συμμαζεύεται", αλλά είναι στάνταρ ότι αν δεν τον αφήσεις τώρα να προσπαθήσει, απλά παρατείνεις το αναπόφευκτο! Για τα παιδάκια στα οποία αναφέρεσαι κάτι άλλο φταίει, πάντως όχι το ότι από μικρά τους άφησαν να "παίξουν" με το φαγητό τους.

Ειλικρινά πάντως είναι σαφώς πιο εύκολο απ'ότι ακούγεται, ούτε τόσος ο χαμός, τουλάχιστον με τον δικό μου, και εμένα τα φρούτα του τα τρώει πολύ καλύτερα έτσι. Πριν δεν έτρωγε ιδιαίτερα πολύ φρούτο με το κουτάλι. Άσε που μπορείς να αποφασίσεις εσύ μέχρι ποιο σημείο θα τον αφήσεις να τα κάνει χάλια, εγώ ας πούμε δεν έχω τολμήσει ακόμα να του αφήσω εντελώς το κουτάλι με το πιάτο, απλά το κουτάλι το βάζουμε μαζί στο στόμα. Τα φρούτα όμως του τα δίνω στο χέρι. Γι αυτό σου λέω, μήπως κάνεις μια προσπάθεια, και γιατί είναι η ηλικία του για finger foods και προσπάθεια με το κουτάλι και γιατί υπάρχει περίπτωση να σου φάει καλύτερα!! Είδες, πολλά πλεονεκτήματα!! Και σημαντικά!

Λοιπόν, πάω να συνεχίσω την σειρά που βλέπω, και σας φιλώ πολύ!


H9ROp3.png

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι απο μας !!!

Πηγαμε παιδίατρο για εμβολιάκι μηνιγγιτιδας, κ ελπίζω να μην κάνει πυρετούλι...

Vallou σας πέρναμε μόλις 200gr. Η μικρη ειναι 8.500 και 75cm. Πηρε περιπου 300γραμμαρια απο την τελευταία φορά.. κάτι έιναι κι αυτό....

Κατα τα άλλα ειμαι με φοβερο πονολαιμο και ποναει κ το αυτί μου... Η παιδιατρος με έξετασε:oops::oops::oops:...ναι ναι κι εγω αυτην εμπιστευομαι...και ειπε γαργαρες ολοταχως...ο λαιμος χάλια κ αν το αφησω παώ για ωτιτιδα...

Παω για χουζούρι φιλιά πολλά!!!


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...