Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Cafe Μάρτιος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Άσε που τη τελευταία φορά που πήγαμε, στον 9ο μήνα ο μικρός ζύγισε 10250 με ύψος 75 εκ. από 9480 που ήταν στον 8ο μήνα. Σε δυο μέρες κλείνει το 10ο και δεν τολμάω να τον ζυγίσω. Μας έβαλε περιορισμό στην ποσότητα του φαγητού, 250γρ. φρουτόκρεμα, 300 μεσημεριανό και κρέμα όσο παίρνουν 150γρ. νερό. Γάλα απεριόριστο, μέχρι γεμάτο το μπουκάλι, έλα όμως που εδώ ο μικρός έχει κολλήσει στα 210 κι όσες φορές δοκίμασα παραπάνω, το αφήνει... Περίεργο δεν είναι; Άλλες μανούλες ανησυχουν για το βάρος του μωρού τους προς τα κάτω κι εγώ ανησυχώ για το αντίθετο...

μαρίγια, δεν θα καταλάβαινα ποια είσαι αν κάποια άλλη μανούλα -δεν θυμάμαι ποια -δεν μας το φανέρωνε...

!

Μπράβο στο αντράκι σου Αντα μου !!! Προσωπικά θα προτιμούσα να ήμουν στην δικιά σου θέση δηλ να ανησυχώ για το βαρος προς τα πανω....

Ουπς κι εσένα ξεχασα να στείλω πμ....


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα μανουλες!!!

Και να ξεκινησω απο τα συγχαρητηρια μου στην μικρουλα της vallou που μας εβαλε τα γυαλια σε αγορακια και κοριτσακια της παρεουλας μας!!! Μπραβο στην Πεννουλα και μανουλα τωρα καλα τρεξιματα!!!

Οσο για το βαρος..ρε τι παιδια πουπουλα εχετε??? Μπραβο!!Εμεις αν και δυσκολοι στο φαγητο βαζουμε βαρος (αν και τωρα με την πεινα που πεφτει δεν ξερω..μαλλον για χασιμο παμε) και μαλιστα αυτη τη φορα εβαλε 650 γραμμαρια σε ενα μηνα και αφτασε 10750, μου φανηκαν πολλα και μενα αφου τελικα καταλαβα οτι γαλάτα και κρεμες ειναι τιγκα παχυντικα. Οποτε Αντα μου μην ανησυχεις υπαρχει και αλλος στην παρεα βαρβατος βαρβατος!!

Κατερινα μου δυστυχως για fingrer food δεν κανουμε ακομη. Ο Νικολας πνιγεται με το παραμικρο ακομη και με ενα κομματακια μια σταλια που μπορει να εχει μεινει στην φρουτοκρεμα ή στο φαγητο, ή ακομη και με τα ιδια του τα σαλια και με μιραντα που του δινω οσες φορες του εδωσα ετσι για να μαθαινει σιγα σιγα εκανε εμετο απο πνιξιμο:( Δεν ειναι ετοιμος ακομη και γενικα στο θεμα του φαγητου επαναλαμβανω ειμαστε πολυ πισω ακομη και δεν ξερω ποτε θα παρουμε μπρος:(

Α ρε τυχερουλα ηπιες και το ποτακι σου..θελω και εγωωωω!!!

Όσο για να τον αφησω μονο του το δοκιμασα σημερα και τζιφος, απλα χαζευε αλλα ουτε που τα πλησιασε στο στομα το ατιμο..:mad:


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Άσε που τη τελευταία φορά που πήγαμε, στον 9ο μήνα ο μικρός ζύγισε 10250 με ύψος 75 εκ. από 9480 που ήταν στον 8ο μήνα. Σε δυο μέρες κλείνει το 10ο και δεν τολμάω να τον ζυγίσω. Μας έβαλε περιορισμό στην ποσότητα του φαγητού, 250γρ. φρουτόκρεμα, 300 μεσημεριανό και κρέμα όσο παίρνουν 150γρ. νερό. Γάλα απεριόριστο, μέχρι γεμάτο το μπουκάλι, έλα όμως που εδώ ο μικρός έχει κολλήσει στα 210 κι όσες φορές δοκίμασα παραπάνω, το αφήνει... Περίεργο δεν είναι; Άλλες μανούλες ανησυχουν για το βάρος του μωρού τους προς τα κάτω κι εγώ ανησυχώ για το αντίθετο...

Σας έβαλε περιορισμό 250 φρουτόκρεμα και 300 μεσημεριανό???????????

Δηλαδή με συγχωρείς κιόλας αλλά πόσο του έδινες?400, 500 ?Κατάλαβα καλά ή παρερμήνευσα κάτι?Μου φαίνεται τρομερά μεγάλη ποσότητα.Μιλάμε για κανονική μερίδα ενηλίκου.Μισό κιλό κιμά παίρνεις και γίνεται φαγητό για 2 άτομα ενήλικα...:lol:Εμάς πάντως τα γεύματα μας είναι μέχρι 250 γρ. το πολύ κι αν σκεφτείς και ότι το γιαούρτι που αντικαθιστά ένα γεύμα (τη φαρίν συνήθως κάποιες μέρες την εβδομάδα) είναι 150 γρ. τότε το συνηθισμένο γεύμα που σκέφτομαι εγώ είναι 150-200 γρ.άντε 250. 300 και πάνω μου φαίνεται πολύ. Για εξήγησε μου γιατί μπορεί να μην κατάλαβα καλά.:DΚι επίσης γιατί είναι περίεργο που δεν πίνει γάλα πάνω από 210?Πίνει πολύ καλά, αλλά και αν το μωρό τρώει αυτές τις ποσότηες που γράφεις, ε, πόσο γάλα παραπάνω να πιει?:rolleyes:Μια χαρά γάλα πίνει.

Επίσης νομίζω ότι είμαστε το πιο ψηλό παιδάκι?Πριν 2 βδομάδες είμασταν 80 εκ.:cool:ΑΛΛΑ νομίζω ότι γινόμαστε και από τα πιο αδύνατα παιδάκια...9200 κόλλησε η ζυγαριά...:mad:ρε gio κι εσείς μας περάσατε, είδες??

vallou συγχαρητήριααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα περαστικά βρε κοριτσια ???? Σνιφ .... χαλια είμαι...

Περαστικουλια!!! Αλλα και σε μενα καθως λαιμος και συναχι εχουν μαυρα χαλια..:mad: Σε λιγο θα παω και τον μικρο στο γιατρο καθως απο το βηχα χθες το βραδυ και σημερα το πρωι μου εκανε εμετο το γαλα που μολις ειχε πιει:rolleyes:


ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

marigia πεζη ΓΡΗΓΟΡΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑΑΑΑΑΑ!!!!Αχ κοριτσάκια μου πώς την πατήσατε έτσι?Πέζη ανέβασε πυρετό ή μόνο βήχα??

Κούκλες ελπίζω μέχρι το βραδάκι να είστε εντελώς καλά....:D πάντως έχει τρελό κρύο...μπρρρρ...προσοχή λοιπόν όλοι μας!


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

marigia και ΠΕΖΗ περαστικούλια σε σας και τα μωράκια σας!!

neamanoula, θα σου εξηγήσω αμέσως: δεν μετρούσα τις ποσότητες, αλλά κάποια στιγμή στην απογευματινή κρέμα ο μικρός έβαλε τα κλάματα μόλις τελείωσε. Ε, αυτό ήταν. Ο άντρας μου θεώρησε ότι αφήνω το παιδί νηστικό και μου πήρε μια ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας. Ρωτήσαμε την παιδίατρο και μας είπε ότι γενικά όριο μέχρι τον 1 χρόνο είναι τα 300 γρ. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία και φεύγοντας απ'το ιατρείο δε θυμόμουν αν μας είχε πει 300 ή 350. Ο άντρας μου βάζω στο πιάτο τουλάχιστον 300 γρ. αλλά ο μικρός τα έτρωγε όλα και κάποιες φορές που μου βγήκαν λίγο παραπάνω, πάλι δεν άφησε τίποτα! Είχαμε και δυο τρεις μικροδιαφωνίες για το θέμα αυτό με το σύζυγο, γιατί κάποια στιγμή μου βγήκαν κάτω από 250 τα γρ. και πάλι μου είπε ότι κάνω δίαιτα στο μωρό, ε, και μετά απ' αυτό προσπάθησα κ εγώ να κρατήσω το όριο των 300 τουλάχιστον. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post. Τώρα προσπαθώ να κρατήσω γενικά ένα όριο 250 παντού. Ξέρω πως ίσως ακουστεί παράλογο, αλλά δεν θέλω το παιδί μου να γίνει παχύσαρκο και έχω διαβάσει ότι η το βάρος ενός ατόμου διαμορφώνεται στα 5 πρώτα χρόνια της ζωής του και ότι ο πρώτος χρόνος είναι καθοριστικός. Όσο για το γάλα, εννοώ 180 γρ. νερό και 6 μεζούρες βγαίνει στο μπιμπερό γύρω στα 210. Η δική σου απ'ότι καταλαβαίνω θα γίνει ψηλόλιγνη, πάει για μοντέλο από τώρα! Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί ο δικός μου, εγώ από μωρό ήμουν λιγόφαγη και πάντα αδύνατη και μονίμως το παράπονο της μάνας μου ήταν "δεν τρως", από την άλλη μεριά ο σύζυγος είναι στην αντίπερα όχθη, δηλαδή προσέχει γιατί έχει μια τάση να παίρνει κιλά...φοβάμαι ότι ο μικρός πήρε απ'τον πατέρα του... θα δείξει!!

Link to comment
Share on other sites

marigia και ΠΕΖΗ περαστικούλια σε σας και τα μωράκια σας!!

neamanoula, θα σου εξηγήσω αμέσως: δεν μετρούσα τις ποσότητες, αλλά κάποια στιγμή στην απογευματινή κρέμα ο μικρός έβαλε τα κλάματα μόλις τελείωσε. Ε, αυτό ήταν. Ο άντρας μου θεώρησε ότι αφήνω το παιδί νηστικό και μου πήρε μια ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας. Ρωτήσαμε την παιδίατρο και μας είπε ότι γενικά όριο μέχρι τον 1 χρόνο είναι τα 300 γρ. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία και φεύγοντας απ'το ιατρείο δε θυμόμουν αν μας είχε πει 300 ή 350. Ο άντρας μου βάζω στο πιάτο τουλάχιστον 300 γρ. αλλά ο μικρός τα έτρωγε όλα και κάποιες φορές που μου βγήκαν λίγο παραπάνω, πάλι δεν άφησε τίποτα! Είχαμε και δυο τρεις μικροδιαφωνίες για το θέμα αυτό με το σύζυγο, γιατί κάποια στιγμή μου βγήκαν κάτω από 250 τα γρ. και πάλι μου είπε ότι κάνω δίαιτα στο μωρό, ε, και μετά απ' αυτό προσπάθησα κ εγώ να κρατήσω το όριο των 300 τουλάχιστον. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post. Τώρα προσπαθώ να κρατήσω γενικά ένα όριο 250 παντού. Ξέρω πως ίσως ακουστεί παράλογο, αλλά δεν θέλω το παιδί μου να γίνει παχύσαρκο και έχω διαβάσει ότι η το βάρος ενός ατόμου διαμορφώνεται στα 5 πρώτα χρόνια της ζωής του και ότι ο πρώτος χρόνος είναι καθοριστικός. Όσο για το γάλα, εννοώ 180 γρ. νερό και 6 μεζούρες βγαίνει στο μπιμπερό γύρω στα 210. Η δική σου απ'ότι καταλαβαίνω θα γίνει ψηλόλιγνη, πάει για μοντέλο από τώρα! Δεν ξέρω πώς θα εξελιχθεί ο δικός μου, εγώ από μωρό ήμουν λιγόφαγη και πάντα αδύνατη και μονίμως το παράπονο της μάνας μου ήταν "δεν τρως", από την άλλη μεριά ο σύζυγος είναι στην αντίπερα όχθη, δηλαδή προσέχει γιατί έχει μια τάση να παίρνει κιλά...φοβάμαι ότι ο μικρός πήρε απ'τον πατέρα του... θα δείξει!!

Βρε το σύζυγο:lol::lol::lol:ε όχι και κάνεις και δίαιτα στο μωρό..εξηγησέ του το παράδειγμα με τον κιμά που σου ανέφερα :lol::lol::lol:.

250γρ. θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ καλά, όχι παραπάνω θα ανοίξει το στομαχάκι του το καυμένο!Είναι λίγο υπερβολικός ο σύξυξ έ?Τον έχει αδυναμία τον γιο?χεχε..με το γάλα στην αρχή μπερδεύτηκα, αλλά μετά κατάλαβα ότι το κάνουμε ανάποδα, δηλ. εγώ πρώτα προσθέτω πχ. 7 κουταλιές και μετά γεμίζω με νερό μέχρι το 220, εσύ το κάνεις ανάποδα από εμένα από ότι κατάλαβα!Και γιατί να μας ακουστεί παράλογο που δεν θέλεις μωρό παχύσαρκο?Πολύ λογικό μας ακούγεται.Πάντως οκ. τα κιλά του είναι μια χαρά, απλά γνώμη μου μην το μπουκώνεις το παιδι και κράτα το όριο των 250 και κάτι.Γνώμη μου πάντα.Μια χαρά παίδαρος θα εξελιχτεί ο γιος σου, μην σκας κούκλος θα λεπτός σαν τη μαμά του!:D

ΠΕΖΟΥΛΑ τί νέα από τον doctor??o Νικόλας μας πώς είναι?

Μια ησυχία απόψε ένα κατιτίς, πού είστε τσουπρίτσς?Βλέπετε Λάκη?

φιλάκια και περαστικά στους αρρωστούληδες...


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να μαι και εγω!!!

neamanoula και Αντα μου ευχαριστω για τις ευχουλες σας, εμεις μια απο τα ιδια, συναχι και βηχας. Βασικα εμενα με ποναει και ο λαιμος και αν περναμε την ιδια ιωση μαλλον ποναει και ο λαιμος του μικρου, αν και ο γιατρος δεν τον βρηκε ερεθισμενο οπως δεν εχει και ακροαστικα ευτυχως. Μου ειπε οτι δεν ειναι απο κρυωμα αλλα καποια ιωση προφανως που ταλιπωρει και τους δυο μας και ειναι κολλητικη φυσικα. Πυρετο δεν εχουμε κανει και οι δυο οποτε μαλλον την περναμε ανωδυνα..και εκει που νομιζα οτι τη γλυτωσαμε:mad: Παντως δικιο εχεις φιλεναδα ψοφοκρυο αλλα δεν αντεξα τοσες μερες κλεισουρα βγηκα μια βολτα στην αγορα, ειχαμε να παμε και με τον συζυγο σε ενα ορθοπαιδικο (αλλη ιστορια αυτη) και με την ευκαρια κατεβηκα κεντρο. Ε δεν ειχε και τοσο κρυο και τελικα ψωνισα για τον Νικολη μου κατι ρουχα μουρλια. Πηρα νουμερα 18-24 (σε μεγαλη φορμα) και καποια 2αρια, ε το πολυ πολυ να του ειναι λιγο μεγαλα στην αρχη της σεζον αλλα σιγουρα θα τα φορεσουμε τον επομενο χειμωνα. Αν ψωνιζεις απο συγκεκριμενες εταιριες τελικα μπορεις να κρινεις και μελλοντικα;)

Παντως και μενα στο φαγητο δεν τρωει τις τρελες ποσοτητες που λεει η Αντα μας. Κρεμα απογευματινη ας πουμε γυρω στο 200αρι ποτε παραπανω και φαγητο το μεσημερι πολυ λιγοτερο. Φρουτα μια μπανανα και ενα αχλαδι συνηθως αν και δεν την τρωει παντα..αυτα αλλα γαλα τα 250 τα εχουμε για την πλακα εκτος απο αυτες τις ημερες που ειναι οφ το πουλακι μου.

Αυτα τα νεα μας φιλια!!!

Επεξεργάστηκαν by ΠΕΖΗ

ΝΙΚΟΛΑΣ...15-03-2009....ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!

ΜΠΕΜΠΗΣ...19-11-2011...ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερούδια σε όλες!!!

Πεζουλι μου γλυκο, περαστικά σας βρε...αχ το αρρώστησες το καημενο το μωρο με τις τσάρκες σου βρε!!!!Ευτυχώς που δεν κάνατε πυρετο!!Τσαγάκι και ζεστές αγκαλιές τώρα, για να γίνεται γρήγορα καλά both of you!!!!

Αντα , χωρίς παρεξήγηση, εμείς λέγαμε ότι τρώμε πολύ αλλά εσεις το παρακάνατε μάλλον!!!!Εμένα ο γιατρός μου είχε πει γύρω στις 35-40 κουταλιές είναι καλά...μετρόντας το δε δεν ξεπερνάει τα 250-300!!!!!Πως τα έτρωγε το καημένο τα 350 και παραπάνω αναρωτιέμαι!!!!Μετά ξαναπεινούσε σε 4 ή σε 6 ώρες???

Θέλει πάντως πολύ προσοχή απο μέρους μας για να μην φτάσουμε στην αντίπερα όχθη!!!!Εμένα τρώει γύρω στα 250 φρούτο-2 αχλάδια, μισή μπανανα, μισό μηλο και 1 στιμενο πορτοκάλι και συμπληρώνω φαριν λακτε για να σφίξξει-μεσημεριανό 250-300 στάνταρ και απόγευμα 200 φαριν!!!!Νομίζω είναι καλά αν σκεφτείς ότι βάζει 250-300 γρ. το μήνα και δεν είνια και υπερκινητικός!!!!Γάλα πινει ~210 το βράδυ και με το ζόρι 150 το πρωι!!!!Όσο και να προσπαθώ το πρωι για περισσότερο...τσουκ!!!

Οι υπόλοιπες που είναι???

Φιλάκια...:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά, οι γάργαρες με αλατόνερο + λεμόνι βοήθησαν παρά πολύ κ είμαι καλύτερα. Η μικρή είναι μια χαρά, αυτή είναι οκ εγω κατέρρευσα... Χθες όλη μέρα την είχε ο μπαμπάς της και ξεκουράστηκα λιγάκι.

Διαβάζω για 250 και 300γρ κρεμά που τρώνε τα άλλα παιδάκια και προβληματίζομαι.:confused:.. Εμείς άμα φάμε 150γρ κρέμα ή γιαούρτι κάνουμε πάρτι...

Κατά τα άλλα το ζουζούνι μου δεν κάθεται σε ησυχία... Η γιαγιά μας, μας έφερε δωρο μια πολυθρόνα μικρή απο αφρολέξ και η κυρία κάθεται επάνω και ύστερα σηκώνεται κάνει 2 βήματα μόνη της !!! και πέφτει στην αγκαλιά του μπαμπά της σαν να πέφτει στη θάλασσα:lol:.... Όλη την μέρα αυτό έκανε χθες....

Ερώτηση: ( vallou εσυ θα ξερεις σίγουρα λόγω πείρας... αλλά κ όποια άλλη έχει ακούσει-διαβάσει σχετικά)

-Στα 1α βήματα πρέπει να φοράνε παπούτσια τα μωρά ? ή μόνο αντιολισθητικές καλτσούλες? Αν πρεπει να φοράνε παπουτσια τι παπουτσια? Ανατομικά , αθλητικά ?

Εχω διαβάσει διάφορα κ στο φόρουμ αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα:confused:... Εσείς τι λετε?


nI9Sp3.png

urDwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Ερώτηση: ( vallou εσυ θα ξερεις σίγουρα λόγω πείρας... αλλά κ όποια άλλη έχει ακούσει-διαβάσει σχετικά)

-Στα 1α βήματα πρέπει να φοράνε παπούτσια τα μωρά ? ή μόνο αντιολισθητικές καλτσούλες? Αν πρεπει να φοράνε παπουτσια τι παπουτσια? Ανατομικά , αθλητικά ?

Εχω διαβάσει διάφορα κ στο φόρουμ αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα:confused:... Εσείς τι λετε?

Μπράβο βρε κούκλα!

Κι εμένα με έχει προβληματίσει αυτό το θέμα .Η παιδίατρος μου είπε δερμάτινα παππούτσια, ελαφριά, ανατομικά και μποτίνια (δηλαδή να πιάνουν καλά τον αστράγαλο) αλλά για έξω γιατί μου είπε -και τί?όλη μέρα στο σπίτι θα τον φοράς πππούτσια?με καλτσούλες, γυμνό το ποδαράκι.Λες και παλιά φορούσαν παππούτσι στα μωρά...χιχι..


yaeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

neamanoula σου το εχω ηδη πει εσένα...marigia κατά την φυσικοθεραπευτρια μας για τα πρωτα βήματα δεν απαιτούνται υποχρεωτικά παπούτσια στο σπίτι, αν όμως του φοράς μέσα ή έξω, να είναι μποτίνια ή τουλάχιστον λίγο ψηλό λαιμό να έχουν, ελαφριά με μη ανατομικο πατο-κοινως να μην εχουν σχηματισμό για την καμαρα του ποδιου, να είναι δηλάδή ίσια-και χωρίς σηκωμενη μυτη απο μπροστα που είναι πολλά αγορίστικα έτσι πιστέψτε με!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...