Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

φίλη ...τσιμπούρι ή απλά αγενής....


μιρακλ

Recommended Posts

παρακαλώ τα φώτα σας...έχω μια φίλη με την οποία κάνουμε παρέα τα τελευταία 5 χρόνια, είναι ελεύθερη η κοπέλα εγώ παντρεμένη εδώ και κάποια χρόνια. Είναι πολύ καλό παιδί, πραγματικά ως φίλη νοιάζεται και με αγαπάει πολύ, είναι καλοπροαίρετη γενικά καλή και αθώα καρδιά αλλά έχει ένα θέμα που το τελευταίο διάστημα με έχει κάνει εξω φρενών. Δεν είναι ευγενική καθόλου ή μάλλον για να το πω αλλιώς είναι ευγενική όταν θέλει αυτή. Αυτό το διαπιστώνω συχνά αλλά το προσπερνάω λόγω της καλής της καρδιάς όπως έγραψα παραπάνω. κατά διαστήματα όμως γίνεται τόσο αγενής που απλά θέλεις να της κλείσεις το τηλέφωνο αλλά...ε μία τέτοια όμορφη περίοδο αγένειας και σχεδόν θρασύτητας θα έλεγα διανύουμε και τώρα...συγκεκριμένα επειδή αρρώστησε και πρέπει να είναι στο σπίτι συνέχεια (δε δουλεύει ζει με τους γονείς της) με παίρνει τηλέφωνο κάθε πρωϊ (εγώ δουλεύω περιστασιακά) και χωρίς καν να με ρωτήσει αν είμαι ή όχι στη δουλειά και πόσο πολύ ή λίγο απασχολημένη είμαι εκείνη την ώρα αρχίζει το κατεβατό του τύπου...λοιπόν σήμερα θα κάνω αυτό ή μου συνέβη εκείνο κτλ...ενδιάμεσα και κανένα κουτσομπολιό έτσι για να περνάει η ώρα ...και όλα αυτά με μια ανάσα ...αν μπορέσω και τη διακόψω και της πω πχ ξέρεις είμαι στη δουλειά δεν μπορώ τώρα να μιλήσω συνεχίζει ακάθεκτη παίρνοντας και πάλι μια ανάσα για να συνεχίσει τα δικά της...επιπλέον όταν λόγω του οτι αρρώστησε χρειάστηκε να νοσηλευθεί για 2 μέρες στο νοσοκομείο (εγώ δεν ήξερα οτι την είχαν κάνει εισαγωγή) με παίρνει ξαφνικά τηλ. και μου λέει και πάλι με μια ανάσα (τα νεύρα μου!) δωμάτιο 502 όροφος 3ος , λέω τί λέει αυτή τί συνέβη και επαναλαμβάνει δωμάτιο ....όροφος...του τύπου έλα αμέσως τώρα να με δεις είμαι στο νοσοκομειο....!!!!!! (στο μεταξύ δεν ήταν του θανατά και είχε και τους γονείς του μαζί της) εντάξει ρε κοπελιά να έρθω εφόσον είσαι φίλη μου και αρρώστησες αλλά δεν θα μου πεις εσύ πότε θα έρθω να σε δω....μπορεί και εγώ να έχω τα δικά μου τρεχάματα κούλαρε, πες μου τί ακριβώς συνέβη με 2 λόγια να καταλάβω και εγώ και μετά να έρθω να σε δω σαν άνθρωπος....αχ έχω κι άλλα να γράψω........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, αυτό που καταλαβαίνω χωρίς να ξέρω βεβαία είναι οτι έχει παρεξηγήσει την σχέση σας και φέρεται πολύ εγωιστικά άσχετα με το αν είναι κάλος άνθρωπος!!! Πάντως οτι σε ενοχλεί οφείλεις να της το πεις με τροπο ώστε ουτε να παρεξηγηθεί ουτε να χαλασετε την σχέση σας και για να νιώθεις και εσύ καλά, επίσης λόγω του οτι εσύ είσαι παντρεμένη και αυτή όχι μπορεί να απεχετε σε μερικά θέματα και φυσικά είναι φυσιολογικο


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

έφτασε στο σημείο να με παίρνει 5 φορές την ημέρα τηλέφωνο και να μου λέει σε κάθε τηλεφώνημα τί κάνει τώρα τί θα κάνει στα επόμενα 5 λεπτά , πόσο υποφέρει κτλ...στο μεταξύ είναι σε στάδιο αναρρωσεως και καλυτερεύει μέρα με τη μέρα....ουφφφφφφφφφφφδεν αντέχω άλλο με τα έχει πρίξει...εγώ τη μια να δουλεύω την άλλη να μαγειρεύω την άλλη να σερβίρω με τον άντρα μου για να φάμε και το κυριότερο ποτέ ούτε μια φορά να με ρωτήσει μήπως ενοχλώ βρε παιδί μου?? ούτε μια φορά όλο αυτό το διάστημα μια ερώτηση του τύπου εσύ τί κάνεις.......?? σε έχω ζαλίσει το ξέρω αλλά περνάω πχ δύσκολα κάτι έστω και για να δικαιολογήσει τον εαυτό της...σήμερα δε ήμουν πολύ χωμένη λόγω δουλειάς δεν μπορούσα ανάσα να πάρω και μάλιστα μετά τη δουλειά θα περνούσε και ο εργοδότης μου από το σπίτι να μου αφήσει κάποια χαρτιά να τα δουλέψουμε...ε με παίρνει και πάλι τηλέφωνο ενώ ήμουν στην δουλειά το πρωί και μου λέει, επί λέξει θα σας τα γράψω:

- έλα θα πάω στον γιατρό σήμερα (έτσι για μια επανεξέταση) και θέλω να έρθω σπίτι σου να με βάψεις (τί το θέλα...την είχα βάψει 1-2 φορές που θα έβγαινε έξω και τώρα δεν ξεκολλάει)

-ξέρεις έχω δουλειά σήμερα άσε που θα έρθει και ο τάδε (ο εργοδότης μου) μετά που θα σχολάσω στο σπίτι και θα φορτωθώ και δουλειά στο σπίτι

- καλά θα σε πάρω τηλ στις 4.30 να μου πεις αν ήρθε

Με παίρνει τηλ στις 3.30 και μου λέει ξαφνικά΅:

- Ελα έρχομαι!

- Πού έρχεσαι βρε χριστιανή μου, περιμένω τον άνθρωπο...

- Ε αν έρθει θα φύγω... και μου κλεινει το τηλ....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μίρακλ. Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι η κοπέλα δεν έχει θράσος και αγένεια με την έννοια να σε προσβάλλει, να σε φέρει σε δύσκολη θέση, να σου το παίξει έξυπνη και ξερόλας. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι φέρεται εγωκεντρικά, μιλάει συνέχεια για τον εαυτό της και θεωρεί ότι τα πάντα γυρίζουν γύρω της (πχ δωμάτιο τάδε, όροφος τάδε, λες και εσύ δεν έχεις προσωπική ζωή). Καταλαβαίνω σωστά ή υπάρχουν κι άλλα άγνωστα δεδομένα στο θέμα? Τώρα βέβαια, σε αυτόν τον εγωκεντρισμό μπορεί να παίζει ρόλο το πόσο κοντά είστε συναισθηματικά, το πως αντιδρά όταν εσύ έχεις πρόβλημα, κτλ. Εσύ για να εννοήσω καλύτερα, βαριέσαι να μιλάτε κάθε πρωί που λέει τα δικά της ή έχεις δουλειά και σε ενοχλεί γι'αυτό το λόγο?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

τέτοιο θράσος...και όλα αυτά τη στιγμή που στο σπίτι της πηγαίνω μόνο όταν με καλεί αυτή και αυτό μόνο στη γιορτή και τα γενέθλια της..θέλω να πω πως ποτέ δεν θα πήγαινα με το ετσι θέλω όχι μόνο επειδή ζει με τους γονείς της αλλά γενικά και μόνη της θα σεβόμουνα το χώρο της ...οχι πάω ό,τι ώρα θέλω και όταν θέλω...νιωθω οτι εχει ξεπεράσει το όριο της φιλίας και με βλέπει σαν πχ την μαμά της που πρέπει να είμαι εκεί όποτε με έχει ανάγκη ...και για όνομα του Θεού κοτζάμ γαϊδάρες είμαστε 40ρίζουμε σε λίγα χρόνια...άσε το άλλο...όποτε με παίρνει τηλ αντί να πει πχ. καλημέρα το πρώτο πράμα που θα πει είναι: ΠΟΥ ΕΙΣΑΙΙΙΙ??? ανάκριση μου κάνεις Θεέ μου έλεος/??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που κατάλαβα είναι οτι την ενοχλεί που ασχολείται μονο με τον εαυτό της και δεν σέβεται την φιλη της και η αλήθεια είναι οτι είναι Πόλυ ενοχλητικό, δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες και επιπλέον οι φίλες μοιράζονται πραγματα όχι η μια κανει την δουλεια της και δεν την νοιάζει για την αλλη!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μιρακλ τώρα διάβασα την απάντηση σου στη mama82 και ξεκαθάρισε λίγο το τοπίο! Την παροιμία που λέει ''δώσε θάρρος στο χωριάτη να σ'ανέβει στο κρεβάτι'' την ξέρεις? Νομίζω ότι ταιριάζει στην περίπτωση. Βρε καλή μου, άμα δεν πεις στον άλλο με σταθερό τόνο ότι ''έχω δουλειά τώρα, θα σε πάρω όταν μπορέσω'' και να το κλείσεις, άμα δεν της πεις ''σήμερα δεν μπορώ ούτε να σε δω ούτε να σε βάψω, (τέλος)'', και χωρίς να δικαιολογείσαι, πες έχω δουλειές ή δουλειές με τον άντρα μου, χωρίς λεπτομέρειες, η κοπέλα πως να καταλάβει. Εσύ της απαντάς με ευγένεια, χωρίς να δείχνεις τη δυσφορία σου και αυτή το παίρνει ότι είσαι χαλαρή και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Τώρα πώς να την αντιμετωπίσεις, εσύ την ξέρεις καλύτερα. Είναι καλύτερα να της πεις ξεκάθαρα ότι κάποιες φορές νιώθεις ότι δεν υπολογίζει τις δικές σου ανάγκες ή να της κόψεις τη συνήθεια με τρόπο? Αυτό εσύ θα το κρίνεις καλύτερα. Έχω κι άλλη μια απορία: ο άντρας σου δεν ενοχλείται από αυτή τη συχνότητα τηλεφωνημάτων κτλ?


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μιρακλ αφού σε ενοχλεί τόσο πολύ καλύτερα να πιείτε έναν καφέ έξω και να της πεις τι σε ενοχλεί. Ή που θα διορθωθεί ή θα απομακρυνθεί. Όπως και να'χει νιώθω ότι εσένα σου σπάει τα νεύρα οπότε πρέπει κάτι να κάνεις, φτάνουν τα προβλήματα που έχουμε με δουλειές οικονομικά κτλ, αν και οι άνθρωποι που είναι κοντά μας μας ρίχνουν ψυχολογικά τι θα γίνει? Μου φαίνεται ότι δεν έχετε βρει ισορροπία ανάμεσά σας και αν δε βρεθεί φιλία δεν υφίσταται για μένα. Δεν ξέρω αν κάτι από αυτά που σου έγραψα σε βοηθάει να ξεκαθαρίσεις το τοπίο, ελπίζω να βρεις την άκρη :)


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

βαριέμαι είτε δουλεύω είτε όχι να με παίρνει κάθε μέρα και να μου ανοίγει κουβεντούλα για ανουσια πράγματα...θα μου πεις ανούσια που αρρώστησε η κοπέλα?? εντάξει χριστιανή μου αρρώστησες, ήρθα στο νοσοκομείο σε είδα, από την ώρα που βγήκες έχω μάθει τα πάντα μέχρι και τί ώρα πας τουαλέτα φθάνει...άσε με και λίγο να σε αποθυμήσω σαν φίλη και να σε πάρω εγώ τηλ....να δω πώς είσαι....δεν χρειάζεται να ξέρω οτι στις 5.13 θα πάρεις το επόμενο χάπι με έχει μπουχτήσει...και πείτε μου αγαπητοί μου σας παρακαλώ έτσι γενικά...όταν ένας άνθρωπος αρρωστήσει (φίλος μας/συγγενεις μας) εμείς δεν είμαστε αυτοί που πρέπει να τον παίρνουμε τηλ. , να τον ρωτάμε πως πάει όχι να παίρνει ο άρρωστος ....ε σας πληροφορώ οτι ούτε 1 φορά δεν με άφησε να την πάρω εγώ ως όφειλα σαν φίλη ...εμ πώς να την πάρω όταν κάθε μέρα με παίρνει και με προλαβαίνει αυτή

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις ...το πρώτο διάστημα που την γνώρισα την προσκάλεσα για ένα καφέ αν και πιστέψτε με στο σπίτι μου μπάινουν μετρημένοι άνθρωποι...την συμπάθησα για την καλή της και την αθώα της καρδιά.ναι έχει καλή ψυχή εγώ δεν ξέρω αν είμαι τόσο καλή όσο αυτή ως άνθρωπος ΑΛΛΑ δεν θα ξεχάσω την επομένη του καφέ με παίρνει και πάλι πρώι πρωί, με ρωτάει που είσαι?/? δεν πρόλαβα να της πω πως ήμουν σπίτι και τσουπππππγια πότε ήρθε στο σπίτι μου ούτε το κατάλαβα...ναι ήρθε με χαρά, με ένα χαμόγελο από εδώ μέχρι εκεί ΑΛΛΆ ουσιαστικά απρόσκλητη...αυτο το τροπάρι συνεχίστηκε για αρκετές μέρες δεν προλάβαινα να της πω πως είμαι σπίτι και ερχότανε για καφέ...απρόσκλητη...έτσι μετά για ένα διάστημα αναγκάστηκα να της λέω ψέμματα του τύπου είμαι στην πεθερά μου και έτσι για λίγο είχε ξεκόψει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενα πιστεύω οτι είναι ευγενική και είναι θέμα χαρακτήρα που δεν την ξεκόβει και οτι η φιλη είναι απλα εγωιστρια και δεν την νοιάζει απλα θελει ολά να γίνονται με τον τροπο της, και για τον εαυτό της. Κι εγώ είχα μια τέτοια φιλη που με έβαζε μέχρι να πάω εγώ σε φαστφουνταδικο να της πάρω να φαει γιατί είχε κόμπλεξ με τα κίλα της, γενικώς φερόταν λες και είμαι υπηρέτρια της και πολλά άλλα κι εγώ η χαζή δεν ήθελα να της πω κάτι και καταπιεζομουν και απο ευγένεια μην χαλασω την σχέση μας αλλά τελικά ποιος κατέστρεψε την φιλια;;; πρεπει να εκκαθαρίσεις και αυτό που λέει η Ελενα οτι πρεπει να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που μας αγαπάνε κσι μας νοιάζονται!! Αν δεν μπορεσει να το καταλάβει και χαλάσει η φιλια δεν θα φταις εσύ άλλα αύτη, ακόμα και χάλια να γίνουν τα πραγματα και να χαλάσει η σχέση σας εσύ μπορεί και να ξελσφρωσεις και αυτή θα το καταλάβει εν καιρώ και θα σε αναζητήσει σίγουρα πιο προσεκτική!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου προς το παρόν μόνο γράφω γράφω για να τα βγάλω από μέσα μου.....θα σας διαβάσω αναλυτικά αργότερα και σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για την ευγενή σας καλοσύνη να μου απαντήσετε....τί να πρωτοθυμηθώ....λίγες μέρες πριν αρρωστήσει είχε πεθάνει το σκυλάκι της...και πάλι τηλ...τα γνωστά...που είσαι?? έρχομαι...ναι μπορεί να είμαι σπίτι αλλά έχω και ένα νοικοκυριό και έναν άντρα και τη δουλίτσα μου (οκ παιδιά δεν έχουμε) αλλά σεβάσου έστω και τον άντρα μου μπορεί να είναι στο σπιτι...ο άντρας μου την έχει πάρει χαμπάρι και δεν του αρέσουν αυτά ...μια φορά στη γιορτή του άντρα μου την είχα καλέσει και δεν μπόρεσε να έρθει την συγκεκριμένη μέρα και μου λέέι θα έρθω αύριο (την επόμενη δλδ) οκ της λέω. Ε έρχεται και πάλι χωρίς καν να τηλεφωνήσει η ώρα 2.30 το μεσημέρι ίσα ίσα που είχα σερβίρει με τον άντρα μου και μας πέτυχε την ώρα που τρώγαμε ...παράτησα το φαγητό να την κεράσω ....κάθησε μια χαρά και έφυγε μετά από κάνα 3ώρο. ο άντρας μου ήθελε να ξαπλώσει χαμπάρι αυτή....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...